کمر و گردن

بهترین مسکن برای درد دیسک کمر؛ ۱۰ راه برای نجات از درد کمر

بهترین مسکن برای درد دیسک کمر داروهای متنوعی را شامل می‌شود|فست طب

بهترین مسکن برای درد دیسک کمر؛ ۱۰ راه برای نجات از درد کمر

بهترین مسکن برای درد دیسک کمر صرفا شامل انواع مختلفی از داروی مسکن و ضد التهاب قوی هستند. این داروها درد خفیف تا متوسط را تسکین می‌دهند، اما برای دردهای شدید مناسب نیستند. در واقع کمر درد عارضه‌ای جدی و دردناک است که در مقطعی از زندگی همه افراد رخ می‌دهد. در اغلب موارد کمر درد در زنان و مردان مسن ناشی از ضعف عضلات مرکزی و کاهش توده عضلانی است. اما آمارها نشان می‌دهنده که علت بیشتر کمردردها، آرتروز و آسیب ناگهانی است.

از جمله داروهای رایج برای درد دیسک کمر می‌توان به مسکن‌های بدون نسخه یا مواد افیونی، شل‌کننده‌های عضلانی و داروهای ضد افسردگی اشاره کرد. برای رهایی از این درد و آشنایی با بهترین مسکن برای درد دیسک کمر در این مقاله از مجله پزشکی فست طب به بررسی برخی از این موارد خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید.

ارتباط با مشاورین درمان فست طب

دریافت مشاوره رایگان و تخصصی

نام و نام خانوادگی(Required)
انتخاب نوع مشاوره تخصصی(Required)

آشنایی با بهترین مسکن برای درد دیسک کمر؛

داروهای مختلفی برای تسکین درد کمر تولید شده‌اند که مصرف آن‌ها باید زیر نظر پزشک انجام شود. البته مصرف بدون نسخه پزشک نیز مجاز است اما به دلیل مصرف بیش از حد، ممکن است برای بیمار خطر داشته باشد. این درحالی است که کمربند پلاتینر به عنوان محصولی برای درمان و کاهش درد کمر عالی است. در ادامه بیشتر با ارزش قیمت پلاتینر platiner آشنا خواهیم شد. البته روش‌های درمانی دیگر را معرفی خواهیم کرد.

برای دیسک کمر چه قرصی بخوریم؟

اینکه برای بهبود علائم و کاهش درد ناشی از دیسک کمر چه دارویی مصرف کنیم بستگی به شدت آسیب و درد بیمار دارد. از بهترین داروهای مسکن برای درد دیسک کمر می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

 • ناپروکسن
 • استامینوفن
 • آسپرین
 • موترین
 • Doan
 • داروهای افیونی مانند اکسی کدون
 • شل کننده های عضلانی مانند باکلوفن
 • داروهای ضد افسردگی مانند دولوکسین
 • کورتیکواستروئیدها

و در آخر تزریق استروئید به صورت اپیدورال. در ادامه با ما همراه باشید تا با این دارو و اینکه برای دیسک کمر چه قرص بخوریم بیشتر آشنا شویم.

۱. داروهایی با اثر گذاری موقت برای تسکین درد دیسک کمر

یکی از بهترین مسکن برای درد دیسک کمر ناپروکسن است|فست طب

داروها نقش مهمی در مدیریت و درمان دردهای گاه به گاه و مکرر دارند و به بیمار کمک می‌کند بدون احساس درد به فعالیت روزمره خود ادامه دهند. اما شما باید از داروهای مناسب و به روش درست برای تسکین درد کمر استفاده کنید.

برخی مواقع پزشک داروهای بدون نسخه (OTC) یا با نسخه را برای درمان دیسک کمر در منزل توصیه می‌کند. اگر درد شدید باشد، داروهای تجویزی به عنوان اولین مرحله از درمان پیشنهاد داده می‌شود. اما در صورتی که درد خفیف یا قابل کنترل باشد، داروهای OTC را برای کمک به درد دیسک کمر توصیه می‌کنند. برخی از داروها برای تسکین درد دیسک کمر عبارتند از:

· استامینوفن؛ مسکنی رایج برای درد کمر و سردرد

استامینوفن که با نام تجاری تیلنول شناخته می‌شود، درد را تسکین می‌دهد اما بر التهاب تاثیری ندارد. برای درمان دیسک کمر، استامینوفن به مقدار کافی قابل قبول است اما مطلوب نیست. زیرا درد را بدون کاهش تورم و به صورت موقت تسکین می‌دهد. بدون کاهش التهاب، تسکین موقت درد می‌تواند خطر تشدید دیسک کمر را افزایش دهد .

باید اشاره کنیم که استفاده از زانوبند زاپیامکس نیز در تسکین درد زانو به دلیل دیسک کمری که به سیاتیک زده است، موثر خواهد بود. این زانوبند مانند کمربند پلاتینر مجهز به تکنولوژی uic است.

۲. داروهای ضد التهاب غیر استروییدی NSAID ها مانند آسپرین و موترین

داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی جایگزین‌های مفیدی برای استامینوفن هستند که می‌توانید بدون نسخه آن‌ها را تهیه کنید. این داروها به مبارزه با التهاب و درد کمک می‌کنند، اما باید توجه داشته باشید که اگر قرار است مدتی از این مسکن‌ها به‌عنوان بهترین مسکن برای درد دیسک کمر استفاده کنید، حتما باید توسط متخصص ارتوپدی تجویز شده باشد. زیرا NSAIDها می‌توانند باعث مشکلات گوارشی مانند تهوع و اسهال و همچنین سوزش سر دل و درد معده شوند.

· Doan قرصی جدید: بهترین قرص برای پارگی دیسک کمر

doan بهترین مسکن برای درد دیسک کمر|فست طب

قرص doan یک نمونه از داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی است که به عنوان نسل جدید بهترین مسکن برای درد دیسک کمر استفاده می‌شود. ماده فعال درDoan منیزیم سالیسیلات تتراهیدرات است. یک مزیت بزرگ برای Doan این است که به فراوانی در بازار وجود دارد. اما اشکال این دارو این است که می‌تواند به اندازه ایبوپروفن و ناپروکسن برای معده مضر باشد و به‌سختی هضم شود.

· ایبوپروفن مسکن فوری برای دیسک کمر؛ در استفاده محتاط باشید

مزیت این دارو به‌ عنوان بهترین قرص مسکن برای درد دیسک کمر این است که برخلاف استامینوفن، یک داروی ضدالتهابی غیراستروئیدی (NSAID) است. بنابراین نه تنها التهاب ایجاد را رفع می‌کند، بلکه دارای خواص ضدالتهابی است. اما مشکل این دارو این است که تسکین دهندگی آن نهایتا ۴ تا ۶ ساعت دوام دارد.

· قرص ناپروکسن برای دیسک کمر: جواب سوال برای درد کمر چه قرصی بخوریم؟

نام تجاری داروی ناپروکسن Aleve است. مزیت ناپروکسن به‌ عنوان بهترین قرص مسکن برای درد دیسک کمر نسبت به ایبوپروفن این است که تاثیر آن ۸ تا ۱۲ ساعت دوام می‌آورد. اما مشکل این دارو این است که مانند ایبوپروفن یک NSAID است که احتمال دارد معده را اذیت کند و باید همراه غذا مصرف شود.

۳. داروهای افیونی مسکن قوی اما اعتیاد آور؛ طبق تجویز پزشک مصرف کنید

داروهای افیونی به عنوان مسکن فوری برای دیسک کمر شناخته می‌شوند|فست طب

اگر کمردرد شدیدتر شود، ممکن است از داروهای تجویزی قوی‌تری مانند مواد افیونی استفاده شود. مواد افیونی مانند اکسی کدون (OxyContin) و ترکیبی استامینوفن/ هیدروکودون (Vicodin) با گیرنده‌های سلول‌های عصبی در بدن و مغز برای کاهش درد تعامل دارند. مسکن‌های اپیوئیدی معمولا در صورت مصرف کوتاه مدت و طبق تجویز پزشک بی‌خطر هستند. اما همیشه نگرانی در مورد اعتیاد به آن‌ها وجود دارد.

 به دلیل عوارض جانبی مواد افیونی و احتمال اعتیاد، بسیاری از پزشکان در تجویز آن‌ها برای درد دیسک کمر تردید دارند. اگر سایر داروها درد بیمار را تسکین ندهند، پزشک استفاده کوتاه مدت از مواد افیونی مانند کدئین یا ترکیب اکسی کدون-استامینوفن (Percocet Oxycet) را در نظر می‌گیرد. حالت تهوع، گیجی و یبوست از عوارض جانبی احتمالی این داروها هستند.

۴. شل‌کننده‌های عضلانی؛ بهترین قرص برای کمر درد

 شل‌کننده‌های عضلانی تجویزی روی سیستم عصبی مرکزی برای کاهش درد حاد برای کوتاه مدت عمل می‌کنند. اغلب در صورت وجود اسپاسم عضلانی توصیه می‌شوند. با این حال، بسیاری از شل‌کننده‌های عضلانی، بیمار را خواب آلود می‌کنند. بنابراین باید مراقب نحوه استفاده از آن‌ها بود. از بهترین داروهای شل کننده عضلانی که به عنوان دارو دیسک کمر شناخته می‌شوند می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

 • قرص کلرزوکسازون
 • سیکلوبنزاپرین
 • متاکسالون
 • متوکاربامول
 • تیزانیدین
 • باکلوفن

این داروها با تاثیری که دارند باعث کاهش درد، بهبود اسپاسم ایجاد شده و راحتی بیمار می‌شوند.

۵. داروهای ضد افسردگی بهترین مسکن برای کاهش درد عصب‌های کمر

 پزشکان داروهای ضدافسردگی خاصی را بدون برچسب برای کمک به مدیریت درد تجویز می‌کنند. از جمله کمردرد مزمن، حتی اگر فرد افسرده نباشد. برخی تحقیقات نشان داده است که دولوکستین (Cymbalta) که برای درمان افسردگی و اضطراب استفاده می‌شود، یکی از موثرترین داروهای ضد افسردگی برای درمان درد است. داروهای ضد افسردگی اعتیادآور نیستند و بسیاری از افراد آن را به خوبی تحمل می‌کنند . اما بهتر است برای مصرف این داروها حتما با پزشک مشورت کنید. زیرا مصرف نادرست یا بیش از حد عوارضی به دنبال خواهد داشت.

۶. کورتیکواستروییدها؛ بهترین آمپول برای کمر درد به حساب می‌آیند

تزریق کورتون به کمر یکی از رایج‌ترین درمان‌هایی است که برای تسکین کمر درد انجام می‌شود. گاهی اوقات می‌توان این داروی تزریقی را جایگزین جراحی کمر قرار دارد. ترکیبی از داروی استروئید و داروی بی‌حسی مستقیما در فضای اپیدورال در کانون درد تزریق می‌شود. فضای اپیدورال ریشه‌های عصب و نخاع را در بر می‌گیرد. تزریق کورتون به کمر معمولا پس از امتحان کردن درمان‌های غیرجراحی از قبیل مصرف داروی مسکن، فیزیوتراپی و تغییر رفتار و سبک زندگی انجام می‌شود. تزریق کورتون به کمر غالبا بخشی از طرح مدیریت جامع درد است.

کورتون فشار دیسک کمر و گردن بر ریشه عصبی درگیر را کاهش می‌دهد. همچنین از درمان‌های موثر و مفید برای تنگی کانال‌های خفیف تا متوسط و بیرون زدگی‌های دیسک‌های کمر و گردن به شمار می‌رود. کو‌رتون با افزایش خون‌رسانی به عصب، موجب افزایش رسیدن غذا و اکسیژن به عصب آسیب‌دیده خواهد شد و به روند ترمیم عصب آسیب‌دیده کمک می‌کند.

۷. تزریق استروئید اپیدورال به کمر؛ بهترین آمپول برای کمر درد تاثیر دارند؟

تزریق کورتیکواستروئید التهاب را کاهش می‌دهد و زمانی که به طور مستقیم به دیسک دچار تزریق می‌شود می‌تواند اثرگذار باشد. متاسفانه این تزریق فتق دیسک را کوچک نمی‌کند و تنها با دفع کردن پروتئین‌هایی که باعث ایجاد تورم شده‌اند روی اعصاب نخاعی اثر می‌گذارد.

با انجام این روش تسکین درد احتمال دارد از چند روز تا چند ماه دوام داشته باشد. در این حالت به بیمار این امکان را می‌دهد تا با فیزیوتراپی و برنامه ورزشی وضعیت ستون فقرات خود را بهبود دهد. تزریق استروئید اپیدورال دیسک کمر اغلب تسکین موقتی فراهم می‌کند که سه ماه یا بیشتر ماندگار است.

این تزریق سریعا درد دیسک کمر در دست‌ها، پاها و سایر نواحی بدن را تسکین می‌دهد. همچنین داروی استروئیدی با کاهش التهاب فشار را از روی نواحی بدن که تحت تاثیر قرار گرفته بودند بر‌می‌دارد. پس می‌توان گفت که علائم دیسک کمر با این روش کاهش پیدا می‌کنند.

۸. درمان‌های غیر تهاجمی دیگر مشهور به معجزه کمر درد

کاروپراکتیک معجزه کمر درد در عصر جدید|فست طب

همراه با مصرف مسکن‌های مختلف، انجام فیزیوتراپی و مراقبت‌های کایروپراکتیک به کاهش درد دیسک کمر کمک می‌کنند. در ادامه با این روش‌های درمانی بیشتر آشنا خواهیم شد.

فیزیوتراپی؛ معجزه کمر درد و همچنین پیشگیری از تشدید دیسک کمر

مرحله بعدی درمان دیسک کمر، انجام فیزیوتراپی دیسک کمر است. اغلب پزشکان در کنار درمان دیسک کمر به کمک داروها انجام فیزیوتراپی را نیز به بیمار پیشنهاد می‌کنند. متعاقب آن با تقویت عضلات اطراف ستون فقرات به وسیله ورزش یا تحریکات الکتریکی، بار و فشار وارده به ستون فقرات را کم می‌شود تا مشکل دیسک کمر کاهش یابد. به عبارتی هر کدام از روش‌های درمانی دیسک کمر، زمان و مورد خاصی باید داشته باشند تا نتیجه مطلوب گرفته شود. به‌ طور مثال زمانی که دیسک به ریشه عصبی فشار می‌آورد، ممکن است فیزیوتراپی و ورزش کردن باعث تشدید درد و حتی علایم عصبی و فلج‌های مختلفی شود.

فیزیوتراپی برای درمان دیسک کمر نه تنها باعث درمان و کاهش کمر درد و تسهیل انجام حرکت می‌شود. بلکه همچنین می‌تواند جنبه پیشگیری از بروز دیسک کمر یا تشدید آن داشته باشد.

کایروپراکتیک روش ماساژ ورزشی – دستی؛ بهترین روش برای تسکین درد دیسک کمر

کایروپراکتیک روش درمانی ورزشی همراه با ماساژ است که برای درمان بیرون زدگی دیسک کمر هم استفاده می‌شود. این روش راهکاری دیگر برای ارزیابی، درمان و پیشگیری از طیف وسیعی از بیماری‌ها و مشکلات فیزیکی، درمان استئوپاتی است. پزشک متخصص استئوپاتی از ترکیبی از حرکات، کشش‌ها، ماساژ بافت نرم و تکنیک‌های درمان دستی روی عضلات و مفاصل استفاده می‌کند تا عملکرد آن‌ها را بهبود دهد. همچنین با این فعالیت‌ها درد بیمار را تسکین می‌دهد و همچنین روند بهبودی را تسریع می‌بخشد. این روش درمانی نوعی مسکن فوری برای دیسک کمر است.

۹. رژیم غذایی یک نمونه از روش‌های ساده تاثیرگذار بر درمان دیسک کمر

رژیم غذایی ضدالتهابی برای بیرون زدگی دیسک کمک می‌کند تا بدن قوی شود. این رژیم غذایی خطر بیرون زدگی دیسک و همچنین سایر اختلالات ستون فقرات و مفاصل را کاهش می‌دهد. رژیم غذایی ضدالتهابی همچنین می‌تواند وزن بیمار را مدیریت کند و قادر به کاهش سایش و فرسایش ساختار نخاعی است.

سعی کنید تقریبا از مصرف هر نوع ماده‌ی غذایی که روی بیرون زدگی دیسک تاثیر منفی دارد اجتناب کنید. از این مواد غذایی می‌توان به آرد سفید، برنج سفید، نان سفید، پاستای سفید و البته شکر سفید اشاره کرد. از مصرف محصولات لبنیاتی با درصد چربی بالا در رژیم غذایی اجتناب شود. شیر، ماست و پنیر کم چرب یا بدون چربی جایگزین‌های مناسبی هستند.

۱۰. خرید کمربند پلاتینر برای رهایی از درد کمر و مصرف داروهای آسیب‌زننده به معده

کمربند پلاتینر با داشتن سه تکنولوژی اولتراسوند، اینفرارد و کلاک پالس به راحتی درد را تسکین می‌دهد. از دیگر اثرات استفاده از این کمربند می‌توانیم به بدون عوارض بودن آن اشاره کنیم. دیگر مزایای پلاتینر عبارتند از:

 • قیمت مناسب پلاتینر
 • درمان کمر درد در خانه
 • مناسب برای انواع مشکلات کمر
 • قابل استفاده برای رده‌های سنی مختلف
 • استفاده آسان و بدون درد سر
 • مجهز به تکنولوژی‌های روز فیزیوتراپی

با این حساب استفاده از کمربند پلاتینر برای درمان انواع مکشلات کمر از جمله دیسک مناسب است.

برای دیسک کمر چه غذایی بخوریم؟ آیا تاثیرات رژیم غذایی بر روند درمان محسوس است؟

مصرف مواد غذایی برای بهبود درد و درمان درد دیسک|فست طب

مصرف غذاهای بسیاری به کاهش نشانه‌های دیسک کمر کمک می‌کنند که از آن جمله می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • پروتئین‌های گیاهی: پروتئین‌های گیاهی موجود در بعضی از غذاها، گزینه بسیار خوبی برای دیسک کمر هستند. البته با پروتئین موجود در گوشت متفاوت هستند. تا جایی که برایتان ممکن باشد از پروتئین‌های گیاهی استفاده کنید، چرا که پروتئین‌های جانوری می‌تواند منجر به بروز التهاب شود.
 • سبزیجات با برگ تیره: سبزیجات به طور کلی برای بدن مفید هستند، بنابراین برای تقویت سلامت بدنتان آن را در برنامه غذایی روزانه خود بگنجانید. اسم دیگر سبزیجات، بسته سلامت است. کلم پیچ، بروکلی و اسفناج دارای خواص ضدالتهابی و هر یک از آن‌ها حاوی مواد مغذی تقویت کننده ستون فقرات هستند.
 • آووکادو: این میوه برای دیسک کمر عالی است. آووکادو علاوه بر فیبر و پتاسیم، سرشار از چربی‎های سالم مورد نیاز بدن است. آووکادو برای کمک به درمان دیسک کمر عالی است و علاوه بر فیبر و پتاسیم، سرشار از چربی‌های سالم مورد نیاز بدن است.

با مصرف مواد غذای مفید، روند درمان نیز تسریع می‌شود. برای بهبود روند درمان دیسک کمر و افزایش اثرات داروهایی که مصرف می‌کندی حتما مکمل‌های زیر را در رژیم غذایی خود جای دهید:

 • اسید چرب امگا ۳
 • ویتامین B12 و B6
 • ویتامین D
 • کلسیم
 • منیزیم
 • آهن

تامین این مواد به اندازه کافی بریا بدن و روند بهبود و بازسازی بافت‌های آسیب دیده لازم است.

تاثیر استرس بر افزایش کمر درد و مدیریت آن در کاهش درد دیسک کمر

گاهی تنها آسیب‌های فیزیکی منجر به درد نمی‌شود، عوامل روانی مانند استرس نیز در ایجاد درد موثر است. زمانی که استرس بر جسم تاثیر می‌گذارد، باعث می‌شود که عضلات خود را به خصوص عضلات اطراف شانه و ستون فقرات، سفت یا منقبض کنید. در نهایت این تنش ایجادشده باعث درد در کمر خواهد شد. ورزش کردن بهترین و سریع‌ترین راه درمان کمردرد عصبی است.

چکیده آنچه درباره بهترین مسکن برای درد دیسک کمر نوشته شد

درد دیسک کمر یکی از دردهایی است که اگر شدت یابد تحمل آن طاقت فرسا است. همیشه دست یافتن به بهترین مسکن برای درد دیسک کمر در بین بیماران مبتلا به این عارضه اولویت داشته و در جست و جوی آن هستند‌. در این مقاله به معرفی بهترین مسکن‌های دارویی خوراکی، تزریقی و غذاهای خانگی پرداختیم. همچنین تاثیر ورزش و فیزیو‌تراپی و مراقبت‌های کایروپراکتیک را نیز توضیح دادیم. تغییر سبک زندگی و مراجعه به موقع نزد پزشک و رعایت نکات مراقبتی همه به نوعی گامی مفید برای رسیدن به بهترین مسکن برای درد دیسک کمر تلقی می‌شوند.

سوالات متداول در زمینه بهترین مسکن برای درد دیسک کمر

۱. شایع‌ترین علائم درد دیسک کمر چیست؟

کرختی و گزگز کردن پاها، ضعف عضلانی در یک یا هر دو پا و درد شدید کمر

۲. درد دیسک کمر چگونه تشخیص داده می‌شود؟

بررسی محل درد توسط پزشک و کمک گرفتن ام آر آی

۳. آیا درمان طبیعی وجود دارد که بتواند به مدیریت درد دیسک کمر کمک کند؟

بله درمان‌های طبیعی زیادی از جمله ورزش مناسب تقویت عضلات، حرکات اصلاحی کمر، کمپرس سرد و گرم در مدیریت درد دیسک کمر نقش مهمی دارند .

۴. آیا استفاده از مواد افیونی برای مدیریت درد دیسک کمر ایمن است؟

مصرف مواد افیونی ریسک بالای اعتیاد را به دنبال دارند.

۵. آیا درد دیسک کمر به طور کامل قابل درمان است؟

با رعایت نکات مراقبتی و مصرف داروهای مسکن از میزان درد کاسته شده و در نهایت عمل جراحی در ۸۰ درصد موارد درمان قطعی دیسک کمر محسوب می‌شود.

۶. چه قرصی برای دیسک کمر خوب است؟

اینکه کدام دارو برای دیسک کمر خوب است به میزان آسیب ایجاد شده، درد بیمار، علائمی که بیمار دار و تشخیص پزشک بستگی دارد. به عنوان مثال اگر آسیب خفیف باشد پزشک دارو برای بیمار تجویز نمی‌کند. اما اگر آسیب شدید باشد، علاوه بر دارو پزشک روش‌های درمانی دیگر را نیز توصیه خواهد کرد.

فکر خود را اینجا بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

زمینه‌های نمایش داده شده را انتخاب نمایید. بقیه مخفی خواهند شد. برای تنظیم مجدد ترتیب، بکشید و رها کنید.
 • تصویر
 • شناسۀ محصول
 • امتیاز
 • قيمت
 • موجودی
 • دسترسی
 • افزودن به سبد خرید
 • توضیح
 • محتوا
 • وزن
 • اندازه
 • اطلاعات اضافی
برای مخفی‌کردن نوار مقایسه، بیرون را کلیک نمایید
مقایسه