کمر و گردن

تفاوت دیسک کمر و گرفتگی عضلات؛ شناخت بهتر علائم و درد این دو عارضه

تفاوت دیسک کمر و گرفتگی عضلات در نوع علت و علائم است|فست طب

تفاوت دیسک کمر و گرفتگی عضلات؛ شناخت بهتر علائم و درد این دو عارضه

آیا می‌دانید مهم‌ترین تفاوت‌های گرفتگی عضلات و دیسک کمر چیست؟ آیا می‌دانید با بررسی چه علائمی می‌توانید نوع آسیب کمر خود را تشخیص دهید؟

کمر شما از ۳۰ استخوان، عضلات و رباط تشکیل شده است. این ساختارهای قوی به شما کمک می‌کنند که به راحتی بایستید، راه بروید، خم شوید، بنشینید و بچرخید. تقریبا تمام حرکاتی که انجام می‌دهید به نوعی کمر شما را درگیر می‌کند. بنابراین ساختار کمر مستعد فشار بسیار زیادی است. متاسفانه تحقیقات نشان اده که حدود ۸۰ درصد از بزرگسالان عارضه کمردرد را تجربه می‌کنند. البته منشا، علت و حتی علائم در افراد مختلف متفاوت است. از آنجایی که بسیاری از علائم مشکلات مرتبط با کمر با یکدیگر مشابه است، تشخیص سریع و دقیق نوع آسیب برای درمان اهمیت زیادی دارد. سلامتی و درمان سریع مشکلات شما برای ما اهمیت بسیار زیادی دارد. به همین دلیل قصد داریم در جدیدترین مقاله فست طب در خصوص موضوع بسیار مهم تفاوت دیسک کمر و گرفتگی عضلات صحبت کنیم. با ما همراه باشید تا در این خصوص بیشتر بدانید.

ارتباط با مشاورین درمان فست طب

دریافت مشاوره رایگان و تخصصی

نام و نام خانوادگی(Required)
انتخاب نوع مشاوره تخصصی(Required)

دلایل بروز آسیب دیسک کمر و گرفتگی عضلات؛ تفاوت در علت آسیب است

دیسک کمر و گرفتگی عضلات کمر دو علت متفاوت دارند|فست طب

قبل از اینکه به مهم‌ترین سوال شما یعنی تفاوت علائم دیسک کمر و گرفتگی عضلات پاسخ دهیم. لازم است به صورت خلاصه علل بروز این بیماری‌ها را بیان کنیم.

دیسک کمر چیست و آشنایی با علائم رایج این عارضه

دیسک ستون فقرات نوعی عضله الاستیک مانند است که در زیر مهره‌های کمر قرار دارد. بافت دیسک نقش ضربه گیر داشته و از فشار زیاد به کمر جلوگیری می‌کند. زمانی که در اثر آسیب به دیسک، مواد ژله‌ای بین ستون مهره‌ها بیرون ریخته و به مهره‌ها فشار وارد می‌شود، عارضه دیسک کمر ایجاد می‌شود. در بسیاری از مواقع مهم‌ترین دلیل دیسک کمر افزایش سن و بلند کردن اجسام سنگین است.

این عارضه می‌تواند سبب آسیب به ریشه‌های عصبی شده و علائمی مانند: بی حسی، درد، سوزن سوزن شدن و کاهش تعادل را در پی داشته باشد. برای درمان دیسک کمر باید سریعا به پزشک متخصص مراجعه بفرمایید تا از آسیب‌های جدی عصبی و درد دائمی جلوگیری شود. بهترین روش‌های درمان خانگی دیسک کمر شامل: استفاده از کمپرس سرد، بالشت‌های مخصوص، مصرف مکمل‌ و در آخر کمربند پلاتینر است.

در مورد کمربند پلاتینر باید بگوییم که محصولی از شرکت آلمانی زایسترونیک است. این کمربند به ۳ تکنولوژی فیزیوتراپی خاص به نام‌های اولتراسوند، اینفرارد و کلاک پالس مجهز شده است و ب راحتی هر گونه درد و ناراحتی را در ناحیه کمر از بین می‌برد. پس اگر دچار گرفتگی عضلات کمر شده‌اید حتما خرید کمربند پلاتینر را از فست طب انجام دهید.

گرفتگی عضلات چیست؟ این عارضه چه زمانی رخ خواهد داد؟

ماهیچه‌های اصلی کمر شامل لتیسموس دورسی(لاتس)، رومبوئید، ترابزئوس و ارکتور اسپاینا است. این سه ماهیچه‌ درقسمت‌هایی از بدن مانند: شانه‌ها، قسمت پایین کمر و مرکز بدن وجود دارند و سبب حرکت و حفظ تعادل می‌شوند. از آنجایی که ماهیچه‌ها به هم متصل هستند، زمانی که به دلایل مختلفی مانند گرفتگی یکی از عضلات دچار آسیب شود، درد آن را در تمام بدن خود احساس خواهید کرد. گرفتگی عضلات زمانی رخ می‌دهد که عضلات شما منقبض می‌شود اما به مجددا به حالت اولیه خود بازنمی‌گردد.

گرفتگی عضلانی اغلب در طول تمرینات مختلف ورزشی زمانی که به عضلات خود فشار زیادی وارد می‌کنید، ایجاد می‌شود. در طی تمرینات ورزشی، فیبرهای ماهیچه‌های بیش از حد منقبض شده و سبب درد شدید می‌شوند.

خوشبختانه در بیشتر مواقع گرفتگی عضلانی و کمر درد به معنای آسیب جدی به عضلات نیست و در مقابل به معنای کار سنگین و تحت فشار قرار دادن بیش از حد آن است. درد ناشی از گرفتگی به طور معمول تنها ۲-۳ روز طول می‌کشد. بنابراین اگر چنانچه این درد بیش از ۳ روز طول انجامید باید برای بررسی و درمان با پزشک متخصص صحبت کنید.

توجه داشته باشید که گاهی دیسک کمر به اعصاب اطراف خود فاشر می‌آورد. در صورتی که پارگی دیسک در ناحیه انتهایی کمر رخ داده باشد، احتمال آسیب به سیاتیک ممکن است رخ دهد و فشار به سیایتک به درد در قسمت زانومنجر خواهد شد. در این شرایط استفاده از زانوبند زاپیامکس که تکنولوژی مشابه پلاتینر دارد، راهکار خوبی است.

تفاوت دیسک کمر و گرفتگی عضلات؛ از علائم تا علت

همانطور که اشاره شد علائم آسیب‌های مختلف به کمر تقریبا مشابه هستند. به همین دلیل جهت تشخیص نوع عارضه باید بررسی‌های بسیار دقیقی انجام شود. برای اینکه بتوانید با شناخت منشا آسیب کمر، روند درمان خود را موثرتر پیش بگیرید، در این قسمت از مقاله قصد داریم در خصوص مهم‌ترین تفاوت‌های دیسک کمر و گرفتگی عضلات صحبت کنیم.

علائم دیسک کمر گرفتگی عضلات
خواب رفتگی و گزگز اندام تحتانی بدن دارد ندارد
از بین رفتن رفلکس در یک پا یا هر دو دارد دارد
عدم توانایی در کنترل ادرار و مدفوع دارد در موارد شدید دارد
درد کمر دارد دارد
احساس سائیدگی دیسک کمر دارد ندارد
برجستگی یا برآمدگی دیسک کمر دارد ندارد
احساس سفتی در بخش‌هایی از عضلات ندارد دارد
التهاب دیسک کمر ندارد دارد
احساس سردی ندارد دارد
خارش کمر ندارد دارد
احساس ضعف و فلج اندام دارد دارد
لاغری ران و ساق دارد ندارد
ناتوانی در ایستادن یا راه رفتن دارد در موارد شدید دارد
ناتوانی در خم کردن کمر دارد دارد

توجه داشته باشید در مواردی علت اصلی درد کمر آسیب به سیاتیک است. از جمله مهم‌ترین تفاوت‌ دیسک کمر و سیاتیک ان است که در آسیب سیاتیک درد در قسمت‌های پایین کمر احساس می‌شود، اما در بیرون زدگی دیسک کمر در هنگام خم شدن درد به تمام قسمت‌های کمر کشیده می‌شود.

روش‌های تشخیص علت کمر درد ناشی از دیسک کمر یا گرفتگی عضلات

روش‌های تشخیص علت کمر درد ناشی از دیسک کمر یا گرفتگی عضلات|فست

همانطور که اشاره شد آسیب‌های مختلف مرتبط با کمر دارای علائم مشترک بسیاری زیادی هستند. به همین دلیل قبل از شروع روند درمان از طریق بررسی نتایج آزمایش‌های تخصصی مختلف علت اصلی کمر درد شما مشخص می‌شود.

در ابتدا پزشک متخصص توانایی شما را برای نشستن، ایستادن، راه رفتن و بلند کردن پاها و اجسام مختلف (دارای وزن متفاوت) ارزیابی می‌کند. سپس از شما درخواست می‌شود که میزان درد خود را با انتخاب یکی از اعداد ۱ تا ۱۰ مشخص کنید. در مرحله بعد، از طریق بررسی نتایج آزمایش‌های تصویر برداری علت کمر درد شما به طور قطعی مشخص شده و روند درمان آغاز می‌شود.

مهم‌ترین روش‌های تشخیص کمر درد شامل موارد زیر است:

 • آزمایش تصویر برداری اشعه ایکس: تصویر برداری اشعه ایکس آسیب‌هایی مانند آرتریت یا شکستگی استخوان را نشان می‌دهد. توجه داشته باشید این روش تشخیصی آسیب‌های مرتبط با نخاع، عضلات، اعصاب و دیسک را مشخص نمی‌کند.
 • MRI و سی تی اسکن: این آزمایش‌های تصویر برداری آسیب‌هایی مانند: فتق دیسک و شکستگی استخوان، گرفتگی و آسیب‌های عضلات، بافت، تاندون، ریشه‌های عصبی، رباط و رگ‌های خونی را نشان دهند.
 • آزمایش خون: در تعدادی از افراد علت اصلی درد کمر به دلیل ابتلا به بیماری‌های عفونی است. برای مشخص شدن میزان عفونت آزمایش خون تجویز می‌شود.
 • الکترومیوگرافی(EMG): در این نوع آزمایش تکانه‌های الکتریکی تولید شده و نحوه واکنش عضلات به آنها ارزیابی می‌گردد. این آزمایش می‌تواند میزان فشار ناشی از فتق دیسک یا باریک شدن کانال نخاعی(تنگی نخاع) را روی ریشه‌های عصبی مشخص کند.

جمع بندی مقاله تفاوت دیسک کمر و گرفتگی عضلات

در این مقاله در خصوص دیسک کمر، گرفتگی عضلات و تفاوت‌های میان این دو عارضه و روش‌های تشخیصی آن صحبت کردیم. دیسک کمر بیشتر به دلیل ضربه‌های شدید و کار سنگین ایجاد می‌شود؛ اما دلیل مهم‌ترین گرفتگی عضلات، اسپاسم ناشی ازانجام ورزش‌های سنگین است. هر دو آسیب تقریبا علائم مشابهی دارند. به همین دلیل برای تشخیص دقیق آنها باید آزمایش‌های تصویر برداری انجام دهید. در نهایت پیشنهاد می‌کنیم علاوه بر رعایت توصیه‌های درمانی پزشک، به مدت حداقل یک هفته به طور کامل استراحت کنید.

سوالات متداول مقاله تفاوت دیسک کمر و گرفتگی عضلات

۱. بهترین درمان‌های خانگی برای گرفتگی عضلات چه درمان‌هایی هستند؟

بهترین درمان‌های خانگی برای گرفتگی عضلات شامل: استفاده از کمپرس گرم، انجام بعضی از حرکات کششی، مصرف مایعات و داروهای ضد التهابی است.

۲. شایع ترین علل کمردرد چیست؟

شایع‌ترین علل کمر درد شامل مواردی مانند کشیدگی عضلات یا رباط، آرتروز، سیاتیک، بیماری دژنراتیو دیسک، اسپوندیلوز، تنگی کانال نخاعی، لغزش مهره، عفونت ستون فقرات و روماتیسم ستون فقرات است.​

فکر خود را اینجا بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

زمینه‌های نمایش داده شده را انتخاب نمایید. بقیه مخفی خواهند شد. برای تنظیم مجدد ترتیب، بکشید و رها کنید.
 • تصویر
 • شناسۀ محصول
 • امتیاز
 • قيمت
 • موجودی
 • دسترسی
 • افزودن به سبد خرید
 • توضیح
 • محتوا
 • وزن
 • اندازه
 • اطلاعات اضافی
برای مخفی‌کردن نوار مقایسه، بیرون را کلیک نمایید
مقایسه