کمر و گردن

گرما درمانی برای کمردرد +۶  فایده استفاده از کمپرس گرم

گرما درمانی برای کمردرد و درد پریودی|فست طب

گرما درمانی برای کمردرد +۶  فایده استفاده از کمپرس گرم

آیا با اثرات فوق العاده گرما درمانی برای کمردرد آشنا هستید؟ آیا می‌دانید استفاده از کمپرس گرم چه اثراتی را به همراه دارد؟ یکی از مشکلات رایج میان اکثر بزرگسالان کمردرد است. جالب است که بدانید تقریبا تمام افراد حداقل یک مرتبه در مقطعی از زندگی خود به دلیل کمر درد قادر به انجام ساده‌ترین کارهای روزمره خود نخواهند بود. خوشبختانه برای درمان این عارضه دردناک روش‌های پزشکی و خانگی موثری وجود دارد.

استفاده از کمپرس گرم جزء سریع‌ترین و موثرترین روش‌های درمانی برای تسکین دردهای عضلانی مانند کمر درد است. گرما درمانی سبب افزایش جریان خون و کاهش التهاب می‌شود. برای اینکه بیشتر با اثرات درمانی استفاده از کمپرس گرم آشنا شوید، در جدیدترین مقاله فست طب قصد داریم در این خصوص صحبت کنیم. با همراه باشید تا با یکی از بهترین روش‌های درمان کمر درد آشنا شوید.

آشنایی با روش‌های سرما درمانی و گرما درمانی

به طور کلی استفاده از کمپرس سرد و گرم به تسکین دردهای عضلانی مانند کمردرد کمک می‌کند. تمام افراد می‌توانند از کمپرس سرد و گرم برای کمک به کاهش دردهای شدید ناشی از آسیب‌هایی مانند جراحات، رگ به رگ شدن و کشیدگی عضلانی استفاده کنند. گرما درمانی سبب کاهش سفتی عضلانی شده و به افزایش انعطاف بدن کمک کند. بر اساس نتایج یک مقاله که در سال ۲۰۲۱ منتشر شد، استفاده از کمپرس سرد و گرم به دلیل تاثیری که روی گیرنده‌های حسی می‌گذارد، به سرعت سبب تسکین درد می‌شود.

علاوه بر تسکین درد، سرما درمانی در کاهش آثار کبودی، التهاب و تورم موثر بوده و گرما درمانی به تسکین اسپاسم عضلانی کمک می‌کند. بسیاری از پزشکان توصیه می‌کنند که در زمان آسیب‌های عضلانی به طور متناوب از روش سرما و گرما درمانی استفاده کنید.

حال در نظر بگیرید که کمربند برقی بتوانید در کنار گرم کردن کمر برای تسکین درد به روند درمان نیز کمک کند. نیازی به تصور نیست باید این مژده را به شما بدهیم که شرکت آلمانی زایسترونیک آلمان در اقدامی انقلابی در یکی از محصولات خود از سه تکنولوژی استفاده کرده است. این محصول کمربند پلاتینر- platiner نام دارد که به تکنولوژی‌های اولتراسوند، اینفرارد و کلاک پالس مجهز شده است. برای خرید این کمربند می‌توانید به فروشگاه فست طب مراجعه کنید.

در هنگام استفاده گرما یا سرما درمانی باید به چه نکاتی توجه کنید

علی رغم اینکه این روش درمانی نسبتا ساده به نظر می‌رسد اما پیش از استفاده از آن باید با یک فرد متخصص مشورت کنید. در صورتی که فردی دچار مشکلات و آسیب‌های زیر باشد، نباید از این روش استفاده کند.

در چه صورت باید از سرما یا گرما درمانی اجتناب کنید:

 • ابتلا به بیماری‌های قلبی مانند آنژین
 • دچار اسکار یا زخم باز
 • ابتلا به بیماری‌ها یا مشکلات عروقی
 • کاهش میزان گردش خون
 • ابتلا به بیماری رینود
 • حساسیت شدید به سرما یا گرما
 • ابتلا به بیماری‌های پوستی مانند: اگزما یا درماتیت
 • سابقه ابتلا به سرطان
 • وجود عفونت
 • ابتلا به بیماری‌ها و مشکلاتی که بر عملکرد گیرنده‌های حسی اثر می‌گذارند مانند: نوروپاتی دیابتی(در این شرایط باید از درمان‌های مبتنی بر تغییر دما اجتناب کنید).

مهم‌ترین مزیت‌ها و فواید گرما درمانی

همانطور که اشاره شد روش گرما درمانی مزایای زیادی دارد. برای اینکه بتوانید بیشتر با این روش درمانی آشنا شوید، در این قسمت از مقاله در خصوص مهم‌ترین اثرات روش گرما درمانی صحبت می‌کنیم.

آشنایی با مزیت‌های گرما درمانی:

۱. گرما درمانی روند سبب تسریع روند بهبودی می‌شود

افزایش جریان خون و گرما درمانی|فست طب

گرما درمانی به دلیل افزایش سرعت جریان خون در ماهیچه‌های کمر سبب تسریع روند بهبودی می‌شود. افزایش جریان خون، اکسیژن، گلبول‌های سفید، پلاکت‌ها و مواد مغذی ضروری بیشتری را به بدن می‌رساند. افزایش فعالیت این سلول‌های به ترمیم بافت‌های آسیب‌دیده کمک می‌کند.

اعصاب حسی از طریق انتشار پیام‌رسان‌های شیمیایی که رگ‌های خونی موضعی را گشاد کرده و سرعت جریان خون را افزایش می‌دهند، به گرمای اعمال شده پاسخ می‌دهند. گرمای اعمال شده و افزایش سرعت جریان خون، سبب افزایش دمای پوست می‌شود. جالب است که بدانید جریان خون گرمای اضافی را جذب کرده و از پوست در برابر سوختگی محافظت می‌کند.

گرمای اعمال شده از سطح پوست به عضلات و بافت‌های پوشاننده اندام‍‌ها منتقل می‌شود به همین دلیل استفاده از کیسه آبگرم برای پریودی و عوارض آن بسیار مفید است. در روش گرما درمانی، گرما باید از لایه چربی زیر پوست عبور کند. بنابراین افرادی که حجم چربی زیادی دارند، برای اثر گذاری این روش درمانی باید مدت زمان بیشتری از کمپرس گرم استفاده کنند.

۲. گرما درمانی سبب کاهش اسپاسم‌های عضلانی دردناک می‌شود

در بسیاری از موارد کمردرد ناشی از اسپاسم یا گرفتگی عضلات پایین کمر ایجاد می‌شود. اسپاسم عضلانی سبب درد و ناتوانی افراد برای انجام بسیاری از کارها می‌شود. در اثر اسپاسم عضلانی، سرعت گردش خون کاهش می‌یابد. گرما درمانی با افزایش سرعت گردش جریان خون، شل کردن عضلات منقبض شده و کاهش درد ناشی از آن، به رفع گرفتگی کمر کمک می‌کند.

۳. گرما درد ناشی از سفتی را کاهش می‌دهد

ایجاد گرما سبب افزایش دامنه حرکتی و انعطاف عضلات و بافت‌های نرم اطراف ستون فقرات مانند بافت همبند می‌شود. به همین دلیل برای تسکین درد در نواحی مختلف بدن می‌توان از گمپرس گرم استفاده کرد. در کنار گرما، استفاده از روغن درمانی کمر نیز تاثیر بالایی در کاهش درد، رفع اسپاسم و آرامش بیمار خواهد داشت.

۴. گرما درمانی به انجام آسان‌تر تمرینات ورزشی کمک می‌کند

تاثیر گرما درمانی در افزایش انعطاف بدن|فست طب

افرادی که دچار سفتی عضلات هستند، معمولا در هنگام انجام حرکات فیزیوتراپی و ورزش‌های کششی دچار کمر درد می‌شوند. گرما درمانی به دلیل افزایش جریان خون و انعطاف عضلات به انجام آسان‌تر حرکات ورزشی کمک می‌کند. به همین دلیل توصیه می‌شود قبل از ورزش کردن از طریق استفاده از کمپرس گرم بدن خود را گرم کنید.

۵. کاهش حساسیت گیرنده‌های درد

احساس درد بر اثر تحریک گیرنده‌های حسی سطح پوست که در انتهای پایانه‌های عصبی قرار دارند، ایجاد می‌شود. پیام عصبی این گیرنده‌ها پس از رسیدن به مغز تفسیر شده و پاسخ آن از طریق ارسال پیام‌های مختلف به بافت‌ها باعث ایجاد واکنش می‌شوند. گرما درمانی کانال‌های کلسیمی حساس به گرما را فعال می‌کند. فعال شدن این کانال‌ها از طریق راه اندازی بعضی از مسیرهای بیوشیمیایی سبب کاهش اثر درد می‌گردد. یکی از مهم‌ترین فواید کیسه آب گرم برای رحم، کمک به تنظیم زمان‌های قاعدگی و کاهش درد ناشی از انقباض عضلات آن است.

۶. کاهش سطح استرس اکسیداتیو

گرما درمانی سطح کورتیزول خون را کاهش می‌دهد. یکی از اثرات کاهش سطح کورتیزول خون، کاهش میزان استرس اکسیداتیو(یکی از عوامل موثر در ایجاد فشارهای عصبی) است. به همین دلیل است که استفاده از  سنگ داغ، حوله داغ و حمام آب گرم باعث ایجاد آرامش می‌شود.

روش استفاده از کیسه آب گرم

برای استفاده از کمپرس گرم مراحل زیر را دنبال کنید. همچنین توجه داشته باشید که دمای آب باید به اندازه‌ای باشد که باعث ایجاد آسیب‌هایی مانند سوختی نشود؛ زیرا یکی مضرات کیسه آب گرم ایجاد التهاب در پوست‌های آسیب دیده است.

نحوه استفاده از کیسه آب گرم:

 • کیسه یا کمپرس حاوی آب داغ را در یک حوله بپیچید(قرار دادن کمپرس آب داغ در حوله باعث می‌شود که دچار سوختی نشوید).
 • کمپرس گرم را روی محل درد قرار دهید و بگذارید به مدت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه بماند.
 • هر ۲ تا ۳ ساعت یکبار کمپرس آب داغ را در محل آسیب قرار داده و دوباره بردارید.
 • در نظر داشته باشید که گرما و سرما درمانی نباید بیش از ۲۰ دقیقه به طول بینجامد.

*برای انجام سرما درمانی نیز می‌توانید با همین روش این کار را انجام دهید. ابتدا چند یخ کوچک به ابعاد ۱۰ تا ۱۵ سانتی متر را برداشته و آن را داخل حوله قرار دهید. سپس یخ را به صورت دایره‌ای و آهسته به مدت حداکثر ۱۰ دقیقه روی پوست خود ماساژ دهید. دقت داشته باشید! یخ نباید مستقیماً با پوست شما تماس داشته باشد.

جمع بندی مقاله گرما درمانی برای کمر درد

در این مقاله در خصوص اثراث و روش انجام گرما درمانی برای بدن صحبت کردیم. گرما درمانی در واقع به استفاده از گرمای آب داغ برای کاهش درد، سفتی و افزایش انعطاف بدن گفته می‌شود. گرما درمانی فواید بسیار زیادی برای بدن دارد. برای استفاده از این روش توصیه می‌شود با توجه به مناسب بودن قیمت کیسه آب گرم در داروخانه، از کمپرس‌های مخصوص استفاده کنید. اگر در حال حاضر کمپرس گرم مخصوص در منزل ندارید، می‌توانید بطری پلاستیکی حاوی آب داغ را در داخل حوله بپیچید. البته توجه داشته باشید دمای آب گرم نباید به اندازه‌ای باشد که سبب تحریک و سوختی پوست بدن شود.

سوالات متداول مقاله گرما درمانی برای کمر درد

۱. ایا کیسه اب گرم برای کمر درد خوب است؟

بله؛ از آنجایی که گرما درمانی سبب افزایش جریان خون و انعطاف عضلات می‌شود، استفاده از کیسه آب گرم برای کمر درد بسیار مفید است.

۲. مهم‌ترین مضرات کیسه آب گرم چیست؟

چنانچه دچار زخم و یا التهاب پوستی باشید استفاده از کمپرس آب گرم ممکن است باعث ایجاد التهاب بیشتر شود.

۳. بهترین درمان خانگی برای کاهش درد کمر چیست؟

علاوه بر استفاده از کمپرس گرم می‌توانید از ماساژ درمانی با روغن‌های طبیعی و گرم گیاهی استفاده کنید.

فکر خود را اینجا بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فیلدهایی را که نشان داده می شوند انتخاب کنید. دیگران پنهان خواهند شد. برای تنظیم مجدد سفارش ، بکشید و رها کنید.
 • تصویر
 • شناسه
 • امتیاز
 • قیمت
 • موجودی
 • دسترسی
 • افزودن به سبد خرید
 • شرح
 • محتوا
 • ویجت
 • ابعاد
 • اطلاعات تکمیلی
Click outside to hide the comparison bar
مقایسه