زانو و پا

درمان خانگی خالی شدن زانو؛ ۸ روش درست که دانستن آن ضروری است

فردی مبتلا به زانو درد که نیاز به درمان خانگی خالی شدن زانو دارد|فست طب

درمان خانگی خالی شدن زانو؛ ۸ روش درست که دانستن آن ضروری است

درمان خانگی خالی شدن زانو به شدت بیماری بستگی دارد. در بیشتر موارد، بی ثباتی زانو را می‌توان به صورت محافظه‌کارانه، یعنی بدون جراحی، درمان کرد. اگر رباط‌ها آسیب ببینند، مانند رگ به رگ شدگی رباط‌ها، درمان خانگی خالی شدن زانو در درجه اول اختصاص زمان کافی برای بهبودی است. در موارد بی ثباتی ساده زانو معمولا فیزیوتراپی و رشد عضلانی توصیه می‌شود. استفاده از زانوبندهای محافظ زانو نیز به روند بهبودی کمک بیشتری می‌کند.

در این مقاله از سایت فست طب علاوه بر گزینه‌های درمان خانگی خالی شدن زانو یکی از جدیدترین روش‌ها نیز مورد بررسی قرار می‌گیرد. استفاده از زانوبند زاپیامکس از بهترین روش‌های درمان خانگی خالی شدن زانو است که کمتر به آن پرداخته‌اند. چون این محصول توانبخشی از بروز‌ترین تکنولوژی‌های دنیا برخوردار است.

ارتباط با مشاورین درمان فست طب

دریافت مشاوره رایگان و تخصصی

نام و نام خانوادگی(Required)
انتخاب نوع مشاوره تخصصی(Required)

خالی شدن زانو چیست؟

بی‌ ثباتی زانو اغلب به‌ عنوان پیچش زانو به پهلو یا بیرون زدگی زیر وزن احساس می‌شود. احتمال دارد احساس ضعف عمومی ‌در زانو شکل بگیرد یا هنگام حرکت و خم شـدن متوجه قفل شدگی و کلیک زانو شوید. امکان دارد زانو دائما درد داشته باشد و نتوانید آن را صاف کنید.

علائمی‌ که تجربه می‌کنید اغلب به علت بی ثباتی زانو بستگی دارد و در نتیجه درمان متفاوت خواهد بود. ممکن است با استراحت اولیه و درمان خانگی خالی شدن زانو بهبود پیدا کنید. اما گاهی نیاز به فیزیوتراپی محرز و حتی امکان دارد با جراحی درمان شوید. البته یکی دیگر از راهکارهای درمان درد زانو و علائم ناشی از خالی شدن آن استفاده زاپیامکس است. خرید زاپیامکس و استفاده از آن به عنوان روش درمانی بی عوارض و خطر برای همه توصیه می‌شود.

علت ناپایداری زانو چیست؟

بی ثباتی زانو می‌تواند ناشی از آسیب به رباط‌های نگه‌دارنده زانو، آرتروز یا یک مشکل مکانیکی باشد. ممکن است پس از آسیب یا بدون هیچ دلیلی رخ دهد. زنان، به دلیل پهن‌تر بودن باسن، بیشتر از مردان دچار بی‌ثباتی مفصل زانو می‌شوند. اضافه وزن نیز به دلیل فشار اضافی روی زانو، خطر بی ثباتی را افزایش می‌دهد.

۱.آسیب‌های رباط زانو که منجر به خالی شدن زانو می‌شوند

پارگی رباط صلیبی قدامی که به درمان خانگی خالی شدن زانو نیاز دارد|فست طب

 • رباط صلیبی قدامی‌(ACL): آسیب‌های ACL در ورزشکاران در نتیجه کاشت پا و چرخش سریع آن شایع است. پارگی‌های خفیف می‌توانند خود به خود بهبود یابند، اما آسیب‌های جدی ACL نیاز به جراحی دارد و عدم درمان زانوی فرد را به سمت بی‌ثباتی می‌برد.
 • رباط جانبی داخلی (MCL): آسیب‌های MCL اغلب در نتیجه ضربه رخ می‌دهد و منجر به درد داخل زانو می‌شود. آسیب‌های این رباط کمتر به جراحی نیاز دارد.
 • رباط جانبی جانبی (LCL): مانند آسیب‌های MCL، آسیب‌های LCL اغلب در نتیجه ضربه رخ می‌دهد. آسیب‌های LCL باعث درد بیرون زانو می‌شوند و کمتر به جراحی نیاز دارند.
 • رباط صلیبی خلفی (PCL): آسیب‌های PCL گاهی اوقات به عنوان آسیب‌های داشبورد نامیده می‌شود. اغلب در اثر ضربه‌های مستقیم به جلوی زانو مانند تصادفات رانندگی اتفاق می‌افتد.

بیشتر بخوانید؛ چنانچه ناپایداری زانو ریشه در پارگی مینیسک زانو داشته باشد برای رفع آن پیشنهاد می‌کنیم که مقاله ” پاره شدن مینیسک زانو چیست؟ ۴ روش درمانی که ما را بی نیاز از جراحی می‌سازد ” را بخوانید.

۲. آرتروز زانو علتی مهم برای ایجاد بی ثباتی زانو

هنگامی ‌که افراد مسن دچار بی ثباتی مفصل زانو می‌شوند، معمولا ریشه آن در آرتروز است. استئوآرتریت زانو یک بیماری دژنراتیو است که در آن غضروف محافظ زانو شروع به ساییدگی می‌کند.

هنگام ابتلا به آرتروز زانو، علائم درد، تورم و کاهش تحرک را تجربه خواهید کرد. متخصص ارتوپدی زانو می‌تواند در درمان درد استئوآرتریت و نظارت بر تخریب، که گاهی منجر به تعویض کامل زانو می‌شود، کمک کند. گاهی اوقات درمان خانگی خالی شدن زانو ناشی از آرتروز امکان‌پذیر است اما اگر از حدی بیشتر گذر کند تنها راه درمان فقط جراحی است.

با توجه به اینکه آرتروز از دلایل اصلی بی ثباتی زانو و همراه با درد است، بهتر است در ابتدا به درمان آرتروز بپردازیم. پیشنهاد می‌کنیم مقاله ” ۶ قرص آرتروز زانو، آنچه که درباره انواع داروهای آرتروز زانو باید بدانید” بخوانید تا راه‌های تسکین درد ناشی از آرتروز را بدانید.

۳. ناپایداری کشکک علت اصلی خالی شدن زانو

ناپایداری کشکک زمانی به وجود می‌آید که کشکک زانو از جای خود خارج شود. هنگامی‌که کاسه زانو تا حدی از جای خود بیرون آید، به آن سابلوکساسیون می‌گویند. زمانی که به طور کامل از شیار خارج شود به آن در رفتگی کشکک می‌گویند.

ناپایداری کشکک در اثر آسیب یا تغییر شکل زانو به وجود می‌آید. با توجه به علت، متخصص ارتوپدی ممکن است به کاسه زانو فشار وارد کند تا آن را به موقعیت خود بازگرداند. تمرینات زانو برای بی ثباتی کشکک، زانوبند بی‌ثباتی برای حمایت و فیزیوتراپی برای بازیابی قدرت عضلانی را باید جزو درمان خانگی خالی شدن زانو دانست.

درمان خانگی خالی شدن زانو

درمان و رفع علت خالی شدن زانو تا حدی به علت مشکل بستگی دارد. با این حال، درمان‌های ساده زیر می‌توانند به بسیاری از اشکال زانو درد کمک کنند.

۱.زانوبند زاپیامکس بهترین درمان خانگی خالی شدن زانو

فردی که زانوبند زاپیامکس را به عنوان درمان خانگی خالی شدن زانو بسته است|فست طب

زاپیامکس زانوبندی برقی و تولید شرکت زایس ترونیک المان است. این زانوبند پیشرفته مجهز به تکنولوژی UIC است. این تکنولوژی از درخشان‌ترین و جدیدترین راه‌های درمان انواع دردهای زانو و کمر است. UIC نام اختصاری سه فناوری به نام‌های اولتراسوندف اینفرارد و کلاک پالس است که هرکدام به نحوی در درمان ناپایداری زانو نقش دارند.

 • اولتراسوند با ایجاد گرما در عمق بافت آسیب‌دیده روند جریان خون را افزایش می‌دهد. این گرمای متعادل و آرام‌بخش عملکرد حرکتی زانو را بطور چشم‌گیری بهبود می‌بخشد.
 • فناوری اینفرارد جریان خون افزایش یافته را غنی از اکسیژن و مواد مغذی می‌سازد و با این عمل به ترمیم و بازسازی بافت‌های صدمه‌دیده زانو را سرعت می‌بخشد.
 • همراه با این دو تکنولوژی کلاک پالس نیز با تاثیر بر جریان عصبی بافت‌های زانو روند انتقال پیام درد به مغز را کند یا قطع می‌کند. درد ناشی از بی ثباتی زانو تا حد بسیار زیادی به کمک کلاک پالس از بین می‌رود. به همین دلیل از آن در رفع دردهای شدید چون شکستگی و زایمان استفاده می‌کنند.

خطا نیست اگر خرید زانوبند زاپیامکس را در زمره بهترین درمان خانگی خالی شدن زانو به حساب آورد. این زانوبند مزایای شگفت‌انگیزی دارد که در قیاس با سایر روش‌های درمانی هزینه بسیار پایین و مقرون به صرفه دارد. علاوه بر هزینه با  تنش‌های رفتن به کلینیک نیز روبرو نخواهی شد.

۲. فعالیت بدنی نوع موثر درمان خانگی خالی شدن زانو

فردی در حال انجام یوگا به عنوان درمان خانگی خالی شدن زانو|فست طب

ورزش می‌تواند پیشرفت آرتروز (OA) را که یکی از شایع‌ترین علل خالی شدن زانو است، به تاخیر بیندازد. مرکز روماتولوژی آمریکا (ACR) و بنیاد آرتریت (AF) از مردم می‌خواهند تا برای مدیریت ناپایداری زانو ورزش کنند. پیاده روی، دوچرخه سواری، شنا، تای چی و یوگا همگی ممکن است مفید باشند.

فعالیت بدنی باعث افزایش سلامت بافت عضلانی و غضروفی می‌شود، به همین دلیل از آن به عنوان درمان خانگی خالی شدن زانو نام می‌برند. ورزش همچنین نحوه حمایت بدن از مفاصل را تقویت می‌کند. تقویت عضلات ساق پا به ویژه برای زانو بسیار مفید است. فعالیت‌هایی مانند ایروبیک در آب نیز برای کمک به بهبودی خالی شدن زانو نقش موثری دارند چون فشار کمی ‌به زانوها وارد می‌آورد.

بسیاری از دردهای زانو از جمله درد ناشی از ناپایداری زانو ریشه در آرتروز دارد برای درمان خانگی آرتروز به لینک مقاله ” درمان آرتروز زانو در خانه با ۹ روش مختلف؛ از ورزش تا زاپیامکس” رجوع کنید.

۳. تمرینات تقویتی روشی کلیدی در درمان خانگی خالی شدن زانو

افراد می‌توانند با یک فیزیوتراپیست همکاری کنند تا بهترین تمرینات و برنامه‌ها را برای نیازهای خود شناسایی کنند. تقویت عضلات بالای ساق و عضلات چهار سر ران از طریق ورزش می‌تواند به محافظت از مفصل زانو کمک کند. این ماهیچه‌ها در کناره‌ها و جلوی ران‌ها قرار دارند. در اینجا چند راه برای تقویت این عضلات وجود دارد:

 • در حالت درازکش یا نشسته پا را صاف و بالا بیاورید.
 • یک پا را روی یک پله به سمت بالا قرار دهید، سپس با پای دیگر دوباره پایین بیایید، و پله‌ها را تکرار کنید.
 • روی یک صندلی بنشینید و سپس بایستید و یک دقیقه مکررا بنشینید. این کار را به صورت آهسته و کنترل شده انجام دهید و از استفاده از دست‌ها برای حمایت از زانو خودداری کنید.
 • یک صندلی را نگه دارید و به حالت چمباتمه بزنید تا کاسه زانو روی انگشتان پا را بپوشاند. این کار را ۱۰ بار انجام دهید.

۴. کاهش وزن و رژیم غذایی راهی طبیعی برای درمان خانگی خالی شدن زانو

افرادی که اضافه وزن یا چاقی دارند بیشتر در معرض خطر زانو درد هستند. حمل وزن اضافی باعث می‌شود مفاصل کار بیشتری انجام دهند. حذف اضافه وزن به کاهش درد طولانی مدت زانو از جمله درد ناشی از آرتریت کمک می‌کند. وزن اضافی روی بدن باعث افزایش التهاب در سراسر بدن می‌شود و زانوها تحت تاثیر قرار می‌گیرند. بدون شک کاهش وزن جزو راه‌های درمان خانگی خالی شدن زانو محسوب می‌گردد که نه تنها به زانو بلکه به سلامتی کلی نیز کمک می‌کند.

۵. داروهایی که می‌توان آن‌ها را به عنوان درمان خانگی خالی شدن زانو به حساب آورد

داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی و سایر داروها می‌توانند به زانو درد ناشی از بی ثباتی کمک کنند. برخی از این‌ها باید در مطب پزشک تجویز شوند، اما برخی دیگر را می‌توان در خانه، با نسخه یا بدون نسخه، استفاده کرد.

داروهایی که به عنوان درمان خانگی خالی شدن زانو به مدیریت درد کمک می‌کنند عبارتند از:

 • داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی خوراکی یا موضعی (NSAIDs)
 • کپسایسین موضعی یا همان پماد فلفلی برای زانو درد
 • تزریق استروئید به مفصل
 • ترامادول
 • استامینوفن و دولوکستین، که یک داروی ضد افسردگی است، ممکن است کمک کند.
 • متخصصان استفاده از مواد افیونی را به جز ‌ترامادول توصیه نمی‌کنند.

۶.درمان خانگی خالی شدن زانو با ماساژ

ماساژ درد نلاشی از خالی شدن زانو را تسکین می‌دهد. انجمن ماساژ درمانی آمریکا (AMTA) موارد زیر را به عنوان درمان خانگی خالی شدن زانو توصیه می‌کند. این کارها باید در حالت نشسته با زانوها به سمت جلو و پاها صاف روی زمین انجام شود.

 • دست‌ها را به آرامی ‌به صورت مشت ببندید، با هر دو دست ۱۰ بار به قسمت بالایی، پایینی و میانی ران ضربه بزنید. این حرکت را سه بار تکرار کنید.
 • با پاهای صاف روی زمین بنشینید، پاشنه دست را روی بالای ران قرار دهید و آن را تا زانو بلغزانید، سپس رها کنید. پنج بار تکرار کنید. همین کار را برای دو طرف بیرونی و داخلی ران و زانو نیز انجام دهید.
 • چهار انگشت خود را به بافت زانو فشار دهید و پنج بار بالا و پایین بروید. دور زانو را تکرار کنید.
 • کف دست را روی ران قرار دهید، آن را به سمت پایین ران، روی زانو حرکت دهید و از قسمت بیرونی ران عقب برگردید. ماساژ عضلات ران تاثیر مفیدی بر روی زانو خواهد داشت.

۷. حفاظت، استراحت، یخ، فشرده‌سازی، و ارتفاع (PRICE)

استراحت، یخ، فشرده‌سازی و بالا نگه‌داشتن پا به درمان درد خفیف زانو می‌انجامد. این دردها ناشی از آسیب بافت نرم، مانند رگ به رگ شدگی یا ناپایداری زانو است.

 • حفاظت به محافظت از زانو در برابر آسیب بیشتر اشاره دارد، به عنوان مثال، با استراحت از فعالیتی که باعث آن شـده است.
 • استراحت می‌تواند خطر آسیب بیشتر را کاهش دهد و به بافت‌ها زمان برای بهبودی بدهد. متوقف کردن تمام حرکات به عنوان درمان خانگی خالی شدن زانو توصیه نمی‌شود، زیرا منجر به سفتی و به مرور زمان، ضعف عضلانی زانو می‌شود.
 • استفاده از یخ به عنوان یک درمان خانگی خالی شدن زانو که همراه با تورم و التهاب است، کمک کند. باید آن را در یک پارچه پیچیده و در روز اول آسیب به مدت ۲۰ دقیقه چندین بار استفاده کنید. هرگز یخ را مستقیما روی پوست قرار ندهید، زیرا این کار می‌تواند منجر به آسیب بیشتر شود.
 • فشرده سازی با تکیه‌گاه زانو نیز از راه‌های اصلی است که به عنوان درمان خانگی خالی شدن زانو بکار می‌رود. زانوبندهای حمایتی می‌توانند سطح راحتی حزرکت زانو را افزایش دهند.
 • بالا نگه‌داشتن پا، گردش خون را تشویق می‌کند و تورم زانو ناشی از بی ثباتی را کاهش می‌دهد. در حالت ایده آل، زانو باید بالاتر از سطح قلب باشد.

بیشتر بخوانید؛ چنانچه دچار زانو درد هنگام حرکت یا نشست و برخاست هستید رجوع به لینک مقاله ” ۶ علت زانو درد هنگام نشستن و برخاستن؛ ۵ درمان درد زانو در کم‌ترین زمان” توصیه می‌شود.

۸. تای چی ورزشی آرام کننده برای اعصاب و عضلات

تای چی نوعی ورزش مراقبه است و جزو روش‌هایی است که به عنوان درمان خانگی خالی شدن زانو از آن نام می‌برند. فواید ورزش به تنهایی را قبل‌تر مورد بحث قرار دادیم. یک مطالعه روی ۲۰۴ شرکت‌کننده مبتلا به ناپایداری زانو و آرتروز به ‌این نتیجه رسید، تای چی در مقایسه با فیزیوتراپی استاندارد مزایای مشابه دارد. پس می‌‍توان از تای چی به عنوان بهترین ورزش برای خالی شدن زانو یاد کرد. زیرا باعث افزایش یا تقویت حفظ تعادل، تقویت عضلات و مفاصل می‌شود.

آنچه که باید درباره درمان خانگی خالی شدن زانو در یک نگاه بدانید

مفصل زانو بزرگترین مفصل بدن انسان و هر روز تحت فشار زیادی قرار می‌گیرد. تضمین ثبات در زانو، ارتباط مستقیم با رباط‌های صلیبی و جانبی و همچنین عضلات پوشاننده مفصل دارد. علاوه بر این، یک کپسول بزرگ کل زانو را در بر می‌گیرد همه این ساختارها مجموعه رباط کپسولی را تشکیل می‌دهند. آسیب به این مجموعه، منجر به اختلال حرکت می‌شود. در نهایت زانو درد می‌کند، ناپایدار خواهد بود و حتی ممکن است بیرون بیاید و خالی کند.

درمان بستگی به شدت بیماری دارد. در بیشتر موارد، بی ثباتی زانو را می‌توان به صورت محافظه کارانه، یعنی بدون جراحی، درمان کرد. اگر رباط‌ها آسیب ببینند، مانند رگ به رگ شدگی، زانو در درجه اول به زمان نیاز دارد تا بهبود یابد. برای درمان خانگی خالی شدن زانو فیزیوتراپی و استفاده از زانوبند زاپیامکس توصیه می‌شود. همچنین تثبیت تکیه‌گاه‌های زانو می‌تواند به روند بهبودی کمک بیشتری کند.

سوالات متداول

۱.آیا کم تحرکی به درمان ناپایداری زانو کمک می‌کند؟

عدم تحرک زانو به ضعف عضلات منتهی و باعث سفتی و درد زانو می‌شود. برای درمان ناپایداری زانو نباید بی تحرک بود ولی باید از حرکت‌های پرشی و چرخشی شدید پرهیز کرد.

۲. سریع ترین درمان خانگی خالی شدن زانو چیست؟

استراحت، یخ، فشرده‌سازی و ارتفاع در کنار استفاده از زانوبند زاپیامکس بهترین‌ها هستند.

۳. چگونه می توانم درد ناشی از خالی شدن زانو را متوقف کنم؟

فشرده‌سازی، کمپرس سرد و گرم ، ماساژ با روغن زنجبیل یا مالش کپسایسین، استراحت و حرکات یوگا می‌تواند به درمان زانو درد کمک کند. علاوه بر این، مکمل های غذایی حاوی ویتامین E، بروملین، اسیدهای چرب امگا ۳ و غیره نیز به تسکین درد زانو کمک می‌کنند.

۴. بهترین مسکن طبیعی برای زانو درد چیست؟

استراحت بهترین مسکن طبیعی برای زانو درد ناشی از ناپایداری است. استراحت کافی (به مدت یک یا دو روز) درد زانو را به میزان قابل توجهی کاهش دهد.​

فکر خود را اینجا بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

زمینه‌های نمایش داده شده را انتخاب نمایید. بقیه مخفی خواهند شد. برای تنظیم مجدد ترتیب، بکشید و رها کنید.
 • تصویر
 • شناسۀ محصول
 • امتیاز
 • قيمت
 • موجودی
 • دسترسی
 • افزودن به سبد خرید
 • توضیح
 • محتوا
 • وزن
 • اندازه
 • اطلاعات اضافی
برای مخفی‌کردن نوار مقایسه، بیرون را کلیک نمایید
مقایسه