زانو و پا

میزان تاثیر تزریق ژل به زانو چگونه است؟

تزریق ژل به زانو یک راه برای درمان این عارضه دردناک است|فست طب

میزان تاثیر تزریق ژل به زانو چگونه است؟

احتمالا شنده‌اید که تزریق ژل به زانو می‌تواند با سرعت زیادی درد و تورم ایجاد شده در ناحیه زانو را کاهش دهد و موجب بهبود عملکرد و میزان تحرک زانوهای شما شود. احساس درد در ناحیه زانو  ناشی از عوامل متعدی است. در هر حالت چیزی که برای شخص بیمار اهمیت دارد پیداکردن یک راه‌حل سریع و موثر برای تسکین و کاهش درد است. به همین علت تزریق ژل برای کاهش درد یکی از روش‌های درمانی محبوب مورد استفاده توسط پزشکان است.

به همین علت برای آشنایی بیشتر شما با این روش درمانی در این مقاله از فست طب قصد داریم شما را با چیستی و چگونگی تزریق ژل برای زانو و عوامل مهم موثر بر ان آشنا کنیم.

ارتباط با مشاورین درمان فست طب

دریافت مشاوره رایگان و تخصصی

نام و نام خانوادگی(Required)
انتخاب نوع مشاوره تخصصی(Required)

تزریق ژل برای زانو درد چگونه است؟ چرا تزریق دارو به مفصل اینقدر طرفدار دارد؟

تزریق ژل به زانو که گاهی مواقع از آن با عنوان تزریق هیالورونیک اسید در زانو نام می‌برند موجب بوجودآمدن یک حالت ضربه‌گیر و روان‌کننده در ناحیه زانو می‌شود. این حالت در نهایت منجر به کاهش سریع درد و التهابات ایجاد شده در ناحیه مفصل و تسکین درد زانو خواهد شد.

به‌طور معمول اسید هیالورونیک در مفاصل بدن به صورت طبیعی وجود دارد اما با گذشت زمان و افزایش سن اثر این ماده کم خواهد شد. که نتیجه آن ساییده شدن استخوان‌ها به یکدیگر و ایجاد درد است. در صورتی که پزشک معالج شما تشخیص دهد، میزان کیفیت یا کمیت این ماده در بدن شما به اندازه کافی نیست ممکن است تزریق آن را توصیه کند. به‌علاوه گاهی اوقات پزشک پس از انجام عمل جراحی یا در صورت آسیب‌دیدگی زانوی بیمار ممکن است تزریق هیالورونیک اسید در زانو را به عنوان یک روش مراقبتی دوران نقاهت پیشنهاد کند.

هدف از تزریق ژل زانو به‌طور کلی کاهش دردهای ایجاد شده در ناحیه زانو و در عین بهبود توان تحرک مفصل است. مهمترین نکته در تزریق هیالورونیک اسید که موجب محبوبیت آن شده، این است که ساختار این ترکیب کاملا مشابه با ساختار مایع مفصلی طبیعی است. این تشابه موجب می‌شود که بدن نیازی به صرف زمان برای سازگاری با ماده تزریق‌شده را نداشته باشد.

گفتنی است که استفاده از زانوبند زاپیامکس با تکنولژی UIC ساخت آلمان به راحتی هر گونه دردی را درزانو از بین می‌برد. این زانوبند با تکنولوژی‌های فیزیوتراپی موثر خود گردش خون را در ناحیه زانو افزایش داده، سلول‌ها را به ترمیم تحریک می‌کند و اسپاسم عضلانی را از بین خواهد بود. البته این موارد تنها چند نمونه از مزایای استفاده و خرید زانوبند zapiamax هستند.

آیا تزریق ژل برای زانو خوبه؟ مزایای بهترین ژل برای تزریق زانو

روش تزریق ژل برای درمان زانو درد موثر است|فست

این سوال ذهن افراد زیادی را به خود درگیر کرده است که آیا تزریق ژل برای زانو خوبه یا خیر؟ باید بگوییم مطالعات بالینی بسیار زیادی برای بررسی میزان تاثیر تزریق ژل زانو برای دردهای ناشی از آسیب، افزایش سن، آرتروز زانو و موارد دیگر صورت گرفته است که در ادامه برخی از نتایج را با شما در میان خواهیم گذاشت.

۱. تزریق ژل موجب تسکین درد می شود، اما نتایج ممکن است فوری نباشد

طبق یک  مطالعه، تزریق ژل  برای تسکین دردهای ایجاد شده در ناحیه زانو ممکن است کاملا موثر باشد. با این وجود نمی‌توان انتظار داشت که نتیجه آن خیلی سریع مشاهده شود. همچنین پزشکان احتمال می‌دهند که نتیجه تزریق از یک بیمار به بیمار دیگر متفاوت است.

به‌طور کلی عوامل مختلف و متعددی وجود دارند که میزان اثر بخشی تزریق ژل تاثیر می‌گذارند. از جمله این موارد می‌توان به سن بیمار، شدت بیماری او و همچنین کیفیت ژل مورد استفاده اشاره کرد. درست مانند روش پی آر پی زانو، تزریق ژل نیز به موارد مختلفی بستگی دارد. درست مانند تزریق گاز اوزون برای زانو درد که باید همین عوامل چک و به دقت بررسی شوند.

۲. مدت زمان تسکین درد پس از تزریق در افراد مختلف متفاوت است

مدت زمان تسکین درد پس از تزریق ژل به زانو بسته به عوامل مختلف از چند روز تا چند ماه متفاوت است. این مدت زمان به بدن بیمار، نوع و شدت آسیب ایجاد شده، برند ژل تزریقی و روش انجام پزشک بستگی دارد. اما در حالت کلی تزریق دارو به مفصل برای ۲ تا ۶ ماه درد را تسکین خواهد داد.

۳. کاهش خطر نیاز به تعویض کامل زانو با کمک تزریق ژل برای آرتروز زانو

البته که تزریق ژل به هیچ عنوان جایگزین تعویض زانو نمی‌شود. اما شاید جالب باشد که بدانید تزریق ژل زانو ممکن است نیاز به تعویض زانو را برای بیماران تا حدود ۲۴ ماه به تعویق بیندازد. در این حالت با تزریق دارو به مفصل میزان زیادی از درد بیمار کم می‌شود و در این مدت می‌تواند با کمک ورزش، تمرینات تقویتی و داروهای مکمل زانو و مفصل خود را تقویت کند. در این حالت نتیجه عمل نیز بهتر خواهد بود.

تزریق ژل برای آرتروز زانو چگونه عمل می‌کند؟ آیا تاثیری دارد؟

تزریق ژل به زانو میزان اصطکاک و همچنین التهابات ایجاد شده در ناحیه مفصل را تا حد زیادی کاهش می‌دهد. به علاوه این عمل نقش برجسته‌ای در جلوگیری از تضعیف و تخریب استخوان مفصل و غضروف موجود در این ناحیه دارد.

تزریق ژل برای آرتروز زانو یکی از روش‌های درمانی موثر و بسیار ایمن جهت سرکوب درد ناحیه زانو است. البته این بسیار مهم است که براساس نظر پزشک معالج بهترین ژل برای تزریق زانو انتخاب شود و این تزریقات در دوزها و غلظت‌های مناسب صورت گیرند. در این صورت است که تورم و درد ناشی از آرتروز تا حد زیادی کاهش یافته و توان تحرک زانوهای فرد افزایش می‌یابد.

 در برخی موارد مشاهده شده که فقط یک دوز تزریق ژل موجب تسکین و عدم بازگشت درد ارتروز به ‌مدت ۶ ماه شده است. با این وجود میزان اثر بخشی هر دوز تزریق به شدت آسیب بستگی دارد.

در برخی بیماران مبتلا به آرتروز پس از تزریق هیالورونیک اسید در زانو، مولکول‌های این ترکیب لایه‌ای در اطراف بخش انتهایی عصب تشکیل می‌دهند. تشکیل این لایه موجب جلوگیری از ارسال سیگنال‌های درد آرتروز به مغز خواهد شد که در نتیجه آن شخص احساس درد نخواهد داشت.

معرفی بهترین مارک ژل هیالورونیک اسید برای زانو و دیگر مفاصل بدن

تزریق ژل به زانو فرقی ندارد در کدام مفصل باشد، برای هر کدام از آن‌ها باید از بهترین مارک ژل استفاده کرد. یکی از بهترین مارک‌های ژل تزریقی به مفصل کرسپین ژل از شرکت آلمانی Biopolymer GmbH است. معمولا اغلب پزشکان از این دارو برای تسکین درد زانو استفاده می‌کنند.

تزریق کورتون به زانو برای تسکین درد و کاهش علائم

معمولا تزریق کورتون به زانو گزینه درمانی تسکین و کاهش درد زانو است که قبل از تزریق ژل به زانو مورد توجه پزشکان قرار می‌گیرد. در برخی موارد ممکن است پزشک زمانی ژل درمانی را برای بیمار تجویز کند که متوجه شود تزریق کورتون در کاهش علائم بیماری فرد موثر نبوده است.

به طور معمول تزریق کورتون با تشخیص پزشک برای بیمارانی صورت می‌گیرد که در حال تجربه درد‌های شدید زانو مثل درد ناشی از آرتروز باشند. کورتون‌ها تا حد بسیار زیادی در کاهش علائم و تسکین درد‌های زانو موثر هستند تا حدی که گاهی یک دوز تزریق از آن‌ها قادر است به سرعت درد ناحیه زانو را به مدت یک تا ۳ روز متوقف کند.

براساس بررسی‌های انجام‌گرفته تا حدود ۶ هفته پس از تزریق کورتون به زانو درد و علائم آزاردهنده این ناحیه با شیب بالایی کاهش می‌یابند. اما هرچه زمان بیشتر می‌گذرد اثربخشی آن‌ها کمترشده و نهایتا دوباره علایم درد ظاهر خواهند شد.

تزریق کورتون را می‌توان در حدود هر ۳ الی ۴ ماه یکبار در صورت عود کردن علائم درد انجام داد. اما بیشتر پزشکان توصیه می‌کنند تا زمانی که علائم درد و تورم به حد بسیار زیادی نرسیده است از تزریق آن خودداری کنید. احتمالا علت این توصیه پزشکان این است که دریافت مکرر کورتون موجب مقاومت بدن نسبت به این ناده دارویی و کاهش اثربخشی آن در درازمدت خواهد شد.

استفاده از بهترین ژل برای تزریق زانو به عنوان درمانی کمتر تهاجمی و موثر

بهترین مارک ژل هیالورونیک اسید برای زانو را پزشک بر اساس نوع آسیب بیمار تعیین می کند|فست طب

ممکن است در ذهن بسیاری از شما این پرسش مطرح‌شده باشد که بهترین ژل برای تزریق زانو چیست؟ البته نمی‌توان به این پرسش پاسخ قطعی داد چراکه معمولا پزشکان با در نظر گرفتن شرایط و وضعیت بیمار می‌توانند بهترین مورد را به آن‌ها پیشنهاد کنند. با این وجود یکی از پرطرفدارترین و محبوب‌ترین ژل‌ها که برای درمان دردهای زانو مورد استفاده قرار می‌گیرد، ژل هیالورونیک اسید است.

به احتمال زیاد این پاسخ شما را قانع نمی‌کند و می‌خواهید بدانید چرا این ژل به‌عنوان گزینه محبوب و موثر معرفی می‌شود. در ادامه به چند مورد از مزایای تزریق این ژل اشاره خواهیم کرد.

 • درمان سریع و آسان: یکی از ویژگی‌های مثبت تزریق ژل زانو هیالورونیک اسید این است که شما مجبور نیستید پس از انجام تزریق چندین روز در بیمارستان بمانید. شما قادر خواهید بود بلافاصله پس از تزریق به انجام فعالیت‌های روزانه خود مشغول شوید.
 • ایمنی زیاد: در صورتی که هیالورونیک اسید برای تزریق ژل زانو انتخاب شود می‌توانید مطمئن باشید که یک ماده کانلا بی‌خطر به زانوهایتان تزریق خواهد شد. در این صورت لازم نیست نگران عوارض جانبی تزریق باشید.
 • درمان موثر: در تمام موارد درمان‌شده با هیالورونیک اسید موفقیت درمان مشاهده شده است. البته مدت‌زمان مشاهده نتیجه در بیماران مختلف متفاوت بوده است.

البته لازم است بدانید که ژل‌های هیالورونیک اسیدی که به این منظور مورد استفاده قرار می‌گیرند دارای کیفیت‌ها و میزان تاثیر متفاوتی هستند. که پزشک با توجه به شرایط و میزان آسیب شما بهترین مارک ژل هیالورونیک اسید برای زانو را جهت درمان شما مورد استفاده قرار خواهد داد.

آیا تزریق ژل زانو عوارض جانبی دارد؟

تا این قسمت از مقاله به بررسی تاثیر تزریق ژل به زانو و تاثیرات مثبت آن بر روند درمان و کاهش علائم بیماران پرداختیم. با این حال بهتر است بدانید که با وجود مزایای بی‌شمار تزریق ژل زانو، ممکن است استفاده از این روش درمانی در برخی افراد عوارضی به‌دنبال داشته باشد. این عوارض عبارت هستند از:

 • تحریک یا خارش
 • تورم
 • سردرد
 • درد عضلانی

در بیشتر مواقع این عوارض ایجادشده چند روز پس از تزریق به صورت خودبه‌خود برطرف خواهند شد. همچنین عوارض گفته شده بیشار در جلسه اول درمانی ظاهر خواهند شد و معمولا در و دوزهای تزریق بعدی فرد چنین علایمی نخواهد داشت. با این حال بهتر است در صورت برخورد با هریک از ان‌ها حتما پزشک خود را در جریان قرار دهید.

جمع بندی انتهایی این مطلب

تزریق ژل به زانو یکی از روش‌های موثر درمانی بدای افرادی است که به علت بیماری‌های خاص یا بروز یک آسیب با درد زانو مواجه می‌شوند. در این مقاله سعی کردیم چگونگی تاثیر و اثربخشی این روش درمانی را به‌طور کامل برای شما توضیح دهیم. با وجود میزان تاثیر بسیار بالای این روش درمانی لازم است بدانید که شما به هیچ وجه نمی‌توانید از تزریق ژل به‌عنوان جایگزینی برای عمل جراحی استفاده کنید.

با این وجود تزریق ژل می‌تواند نیاز شما به جراحی را تا مدت‌زمان زیادی به تعویق بیاندازد. همچنین در بیشتر مواقع یکی از گزینه‌های مراقبتی پس از جراحی که مزشک به بیمار توصیه می‌کند، تزریق ژل به ناحیه زانو است.

سوالات متداول در مورد تزریق ژل زانو

بهترین نمونه ژل برای تزریق به زانو کدام است؟

بهترین نمونه ژل تزریقی به زانو، ژلی است که بیشترین تاثیر را بر شرایط بیماری شما داشته باشد و با توجه به تشخیص پزشک تعیین می‌شود.

آیا تزریق ژل به زانو به‌طور کامل بیماری را درمان می‌کند؟

تزریق ژل موحب کاهش علائم درد و بیماری تا مدت‌زمانی طولانی خواهد شد. اما پس از گذشت یک دوره زمانی ممکن است فرد دوباره علائم بیماری را تجربه کند‌.

آیا یکبار استفاده از ژل برای زانو کافی است؟

از آن‌جایی که تزریق ژل بیماری را درمان نمی‌کند و فقط علائم آزاردهنده را تسکین می‌دهد، لازم است طی دوره‌های زمانی خاص تزریق تکرار شود.​

فکر خود را اینجا بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

زمینه‌های نمایش داده شده را انتخاب نمایید. بقیه مخفی خواهند شد. برای تنظیم مجدد ترتیب، بکشید و رها کنید.
 • تصویر
 • شناسۀ محصول
 • امتیاز
 • قيمت
 • موجودی
 • دسترسی
 • افزودن به سبد خرید
 • توضیح
 • محتوا
 • وزن
 • اندازه
 • اطلاعات اضافی
برای مخفی‌کردن نوار مقایسه، بیرون را کلیک نمایید
مقایسه