زانو و پا

آشنایی با تست های ارزیابی آسیب مینیسک زانو

تست های ارزیابی آسیب مینیسک زانو برای بررسی آسیب و شدت آن|فست طب

آشنایی با تست های ارزیابی آسیب مینیسک زانو

بهره گیری از تست های ارزیابی آسیب مینیسک زانو به پزشکان و ارتوپدها این امکان را می‌دهد. تا با بررسی اصولی زانو، میزان صدمات وارده به این ناحیه را به بهترین نحو بسنجند و برترین روش درمانی را با توجه به شرح حال فرد برای وی در نظر بگیرند.

اولین و اصولی‌ترین گام جهت تشخیص پارگی مینیسک بررسی شرح حال بیمار، معاینه فیزیکی و بهره‌گیری از تست‌های تشخیصی بالینی است. برای برخی از افراد انجام ورزش‌های سخت و طاقت فرسا و در برخی دیگر تورم مفصل بنابر دلایل مختلف سبب آسیب به مینیسک زانو می‌شود. در این مقاله با فست طب همراه باشید تا به‌طور مفصل در مورد تست‌های ارزیابی با شما صحبت کنیم.

ارتباط با مشاورین درمان فست طب

دریافت مشاوره رایگان و تخصصی

نام و نام خانوادگی(Required)
انتخاب نوع مشاوره تخصصی(Required)

علائم شایع آسیب مینیسک زانو در افراد مختلف

یکی از شایع‌ترین و البته پردردترین آسیب‌های زانو، پارگی در ناحیه مینیسک زانو است. این بیماری از علائم شایع و قابل مشاهده‌ای برخوردار است و درصورتی که این علائم در فرد رویت شد، باید در اولین فرصت به پزشک متخصص مراجعه کند. علائم شایع آسیب مینیسک زانو به شرح زیر است.

 • خالی کردن و عدم توان کافی در زانو
 • به وجود آمدن درد در نواحی مدیال، لترال یا پشت زانوی فرد
 • ایجاد تورم و افیوژن زانو
 • عدم تحرک در حالت خمیدگی زانو
 • عاجر بودن در کشیدن یا خم کردن زانو به‌صورت کامل
 • احساس درد زانو در حین انجام برخی از حرکات از قبیل حرکت اسکوات زانو

علاوه بر استفاده از عکس‌برداری یا MRI، بهره‌گیری از تست های ارزیابی آسیب مینیسک زانو در تشخیص دقیق‌تر آسیب مینیسک زانو به پزشک کمک خواهد کرد. همچنین با استفاده از تست‌های ارزیابی آسیب مینیسک زانو قادر خواهند بود، برترین روش جهت درمان را به فرد در راستای بهبود این آسیب ارائه دهند.

با کمک و استفاده منظم از زانوبند zapiamax می‌توانید خیلی سریع درد و ناراحتی زانوی خود را تسکین دهید. این زانوبند آلمانی از ۳ تکنولوژی فیزیوتراپی اولتراسوند، اینفرارد و کلاک پالس برای بهبود آسیب‌های استفاده می‌کند. نحوه استفاده از زانوبند زاپیامکس به این صورت است که آن را دور زانوی خود بسته و آداپتور را به برق متصل کنید. سپس پای خود را صاف کنید و برای ۴۵ تا ۶۰ دقیقه استراحت کنید.

روش‌های تشخیص پارگی و آسیب‌های مینیسک؛ راهکارهای برای بررسی وجود یا شدت آسیب

ام‌آر‌آی روشی برای تشخیص پارگی مینیسک زانو است|فست طب

در زمان مراجعه به پزشک باید تمامی علائم خود را با او در میان بگذارید. سپس پزشک شروع به معاینه فیزیکی محل آسیب، نحوه حرکت و دامنه حرکتی زانو می‌کند. اصولا اولین راه برای تشخیص آسیب مینیسک زانو، بهره‌گیری از تست های ارزیابی آسیب مینیسک زانو است. ممکن است در برخی از شرایط پزشک برای بررسی بهتر به سراغ دیگر روش‌های ارزیابی و بررسی پارگی و تشخیص آسیب و درد زانو برود.

· انجام MRI برای بررسی دقیق آسیب، محل و شدت آن

در این روش با استفاده از دسگاه mri که یک میدان مغناطیسی بزرگ است، عکس‌های مقطعی مختلفی از زانو گرفته می‌شود. در این تصاویر مشخص خواهد شد که آسیب در غضروف، رباط، استخوان، مفاصل یا عضلات است. دقت این روش در تشخیص پارگی مینیسک زانو بسیار زیاد است.

· استفاده از تست های ارزیابی آسیب مینیسک زانو

در اولین گام جهت بررسی آسیب‌های مینیسک زانو، بهره‌گیری از تست‌های ارزیابی به پزشک کمک می‌کنند تا میزان و شدت آسیب در زانوی فرد را تشخیص دهند. این تست‌ها بسیار اصولی بوده و در کم‌ترین زمان در تشخیص میزان و شدت آسیب مفاصل نقش اساسی دارند. در ادامه بیشتر با انواع این تست‌ها آشنا خواهیم شد.

· استفاده از سونوگرافی برای بررسی اسیب‎هات

در این روش از امواج صوتی جهت عکسبرداری از اجزای داخلی بدن هر فرد استفاده می‌شود. این روش مشخص می‌کند که چه عواملی ممکن است در درد زانو و همچنین آسیب رساندن به آن تاثیر بگذارند. سپس پزشک باتوجه به نتیجه به دست آمده از سوی سونوگرافی، بهترین روش درمانی را برای شما آغاز می‌کند.

· آرتروسکوپی؛ جراحی سوارخ کلید برای بررسی و درمان پارگی مینیسک

درصورتی‌که پزشک نتواند به کمک روش‌های فوق درد و آسیب زانو را تشخیص دهد، برای بررسی بهتر و بیشتر آرتروسکوپی را پیشنهاد می‌کند. بدین صورت که یک برش کوچک در نزدیکی زانو ایجاد و دستگاه آرتروسکوپ که یک فیبری نوری ظریف و انعطاف‌پذیر است را از طریق برش وارد زانو می‌کند. باید اشاره کنیم که در ابتدای دستگاه آرتروسکوپ دوربینی بسیار کوچک قرار دارد. تصاویر از طریق دوربین موجود آرتروسکوپ بر مانیتور پزشک قابل مشاهده است.

آشنایی با تست های معاینه زانو؛ ارزیابی آسیب مینیسک و تشخیص آسیب های زانو

بررسی‌ها نشان داده است که بهره‌گیری از تست های پارگی مینیسک، یکی از بهترین روش‌های تشخیصی است که از درصد خطای بسیار پایینی برخوردار است. درصورتی‌که این روش تحت نظر پزشک صورت گیرد و فرد از علائم آسیب مینیسک زانو برخوردار بوده، پزشک متخصص سریعا روش‌های درمانی را برای وی آغاز می‌کند.

۱. تست لاچمن؛ آزمایشی ساده برای بررسی آسیب زانو

لاچمن، یکی از بهترین تست های ارزیابی آسیب مینیسک زانو|فست طب

تست لاچمن (Lachman Test) در ‌واقع یکی از حساس‌ترین و در عین حال آسان‌ترین روش‌ها در راستای تشخیص رباط صلیبی است. برای انجام هر چه بهتر تست، فرد بیمار باید به حالت خوابیده به پشت بر تخت دراز بکشد.

پزشک باید زانوی بیمار را در حالت ۲۰ الی ۳۰ درجه خمیده قرار دهد. سپس پای بیمار را باید مقداری بچرخاند. پزشک در این مرحله یک دست خود را روی استخوان درشت نی و دست دیگر را روی ران بیمار قرارداده و پای بیمار را به جهت جلو و طرف خود بکشد.

درصورتی‌که در سمت آسیب‌دیده، میزان جابه‌جایی به سمت جلو نسبت به زانوی سالم فرد بیش از ۳ میلی‌متر تخمین داده شود. تست برای فرد مثبت بوده و نشان‌دهنده آسیب در رباط صلیبی زانوی وی است (برای دستیابی به نتیجه بهتر، استخوان درشت نی باید کمی به سمت جانبی چرخانده و نیروی قدامی تیبیا باید از سمت خلفی داخلی اعمال شود). براساس تحقیقات صورت گرفته، تست لاچمن دارای دقت تشخیصی پارگی‌های حاد ACL با میزان حساسیت ۷۷.۷ درصد است.

۲. تست بالوتمان زانو، آزمایشی برای بررسی آسیب مینیسک و آب آوردن زانو

مراحل تست بالتمان برای ارزیابی آسیب زانو|فست طب

از تست های ارزیابی آسیب مینیسک زانو می‌توان به تست بالوتمان اشاره کرد. این تست در ‌واقع نوعی ارزیابی جهت ضربه کشکک زانو نیز است. تست بالوتمان زانو (ballottement test) برای بررسی افیوژن زانو توسط پزشک مورد آزمایش و بررسی قرار می‌گیرد.

برای شروع این تست مراجعه‌کننده باید به حالت خوابیده بر میز معاینه دراز بکشد. پزشک یک دست خود را در قسمت پایینی ران فرد و دست دیگر خود را در قسمت بالایی زانو قرار دهد و بالای کشکک زانو را محکم بگیرد. سپس یک انگشت یا شصت خود را جهت فشار دادن کشکک به سمت عقب در برابر استخوان ران قرار دهد. افزایش حرکت و تکان خوردن کشکک یا حسی به‌صورت اسفنجی در مفصل نشان‌دهنده این است که آزمایش افیوژن مفصل مثبت است.

۳. تست مک موری؛ صدای تق تق زانو نشانه آسیب و مشکل است

تست مک موری یکی از بهترین تست های ارزیابی آسیب مینیسک زانو|فست طب

یکی از تست‌هایی که پزشک در برابر بیمارانی با زانو درد انجام می‌‌دهد، تست مک موری است. مثبت بودن این تست تا حد بسیار زیادی نشان دهنده پارگی مینیسک زانو است. برای انجام این تست در گام نخست بیمار باید بر تخت معابینه دراز بکشد. سپس پزشک متخصص به آرامی زانوی بیمار را خم می‌کند و به کمک یک دست زانو را می‌گیرد و با دست دیگر خود کف پای بیمار را به سمت خارج بدن او به چرخش درمی‌آورد و در نهایت به آرامی زانوی فرد را صاف می‌کند. درصورتی‌که در حین انجام این تست صدایی از زانوی فرد شنیده‌شود یا فرد احساس درد در زانو کند، نتیجه تست مثبت است.

چه زمانی باید برای آسیب مینیسک به پزشک مراجعه کنیم؟

شاید با خود فکر کنید، روش درمان پاره شدن مینیسک زانو بسیار طولانی مدت است. اما با تشخیص دقیق و شروع روند درمانی مشخص توسط پزشک، درد زانوی شما کنترل می‌شود و به مرور می‌توانید عملکرد نرمال و طبیعی زانوی خود را به دست آورید. باتوجه به اینکه سرعت بهبود غضروف به‌دلیل سرعت خون‌رسانی بسیار پایین ممکن است آهسته پیش رود. اما برخی از مناطق مینیسک زانو همانند قسمت‌های خارجی آن از رگ‌های خونی بیشتری بهره‌مد هستند و احتمال بهبودی در آن نواحی بیشتر است.

در نتیجه درصورتی‎که درمان علائمی همچون درد، تورم و عدم حرکت زانو به روش‌های ممکن برای شما غیر ممکن است در اولین فرصت به پزشک متخصص مراجعه کنید. درصورتی‌که نمی‌توانید به‌صورت حضوری با پزشک در ارتباط باشید نیز می‌توانید به‌صورت آنلاین اقدام کنید.

برای گرفتن نوبت آنلاین تنها کافی‌است تا یک سایت معتبریافته و با پزشکان متخصص در آن سایت ارتباط بگیرید. دریافت نوبت غیرحضوری کمک می‌کند تا در وقت و هزینه شما صرفه‌جویی شود. همچنین استفاده از تجهیزات پزشکی مانند زانوبند نیز می‌تواند در کاهش درد شما به‌صورت موقتی موثر باشد.

کلام پایانی در مورد این موضوع

تست های ارزیابی آسیب مینیسک زانو به پزشک این امکان را می‌دهند تا درصورتی‌که با افراد مشکوک به آسیب‌های مینیسک زانو رو به رو می‌شود. به کمک تست‌های ارزیابی بتواند تشخیصی کامل و دقیق را به فرد بدهد.

پزشک باید بتواند برترین و اصولی‌ترین روش را با توجه به شدت، میزان و پیشرفت آسیب زانوی فرد اعمال کند. در حقیقت در کنار روش MRI، تست‌های ارزیابی روش‌های بسیار اصولی وجود دارند که با درصد خطلای بسیار ناچیز به پزشک در تشخیص پارگی مینیسک زانو کمک بسیار فراوانی می‌کند. نکته مهم این است که برای تشخیص مشکل خود حتما باید به یک پزشک ماهر و باتجربه در این زمینه مراجعه کنید تا شما را معاینه کند.

سوالات متداول در مورد تست های ارزیابی مینیسک زانو

۱. علائم شایع در آسیب مینیسک زانو چیست؟

آسیب و یا پارگی مینیسک زانو با علائمی همچون تورم و افیوژن زانو، خالی‌شدن زانوها، قفل شدن مفاصل و ناتوانی در کشیدن یا خم کردن زانو به‌صورت کامل است.

۲. بهترین تست در راستای تشخیص آسیب مینیسک زانو کدام تست است؟

تست لاچمن، یکی از تست‌های آسان اما در عین حال بسیار حساس است که درصد خطای آن بسیار پایین بوده و به راحتی قابل انجام است.

۳. آیا تست های ارزیابی آسیب مینیسک زانو روشی مطمئن برای تشخیص آسیب زانو هستند؟

بله، پزشک متخصص با بهره‌گیری از حالت‌های مختلف زانو و همچنین صدای مفصل زانو که به آن آسیب ایجاد می‌شوند، به آسیب مینیسک زانو و حتی شدت آن پی خواهند برد.

فکر خود را اینجا بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فیلدهایی را که نشان داده می شوند انتخاب کنید. دیگران پنهان خواهند شد. برای تنظیم مجدد سفارش ، بکشید و رها کنید.
 • تصویر
 • شناسه
 • امتیاز
 • قیمت
 • موجودی
 • دسترسی
 • افزودن به سبد خرید
 • شرح
 • محتوا
 • ویجت
 • ابعاد
 • اطلاعات تکمیلی
Click outside to hide the comparison bar
مقایسه