زانو و پا

درد زانو هنگام خم شدن ؛ علت، روش‌های درمان و راهکارهای پیشگیری

بررسی علت درد زانو هنگام خم شدن|فست طب

درد زانو هنگام خم شدن ؛ علت، روش‌های درمان و راهکارهای پیشگیری

آیا هنگام خم شدن زانو، درد دارید؟ اگر چنین است، باید بگوییم که بسیاری افراد از این نوع درد رنج می‌برند که می‌تواند از خفیف تا شدید متغیر باشد. خم کردن زانو یک حرکت ضروری است که روزانه بارها به دلیل بالارفتن از پله‌ها، برداشتن اشیا و موارد دیگر انجام می‌دهیم، اما زمانی که با درد زانو هنگام خم شدن مواجه شویم، انجام این حرکت برای ما سخت و دلهره‌آور می‌شود.

دلایل احتمالی زیادی برای درد زانو هنگام خم شدن وجود دارد که در این مقاله با معرفی علل، روش‌های درمان و راهکارهای پیشگیری آن آشنا می‌شویم. همراه ما در فست طب باشید.

ارتباط با مشاورین درمان فست طب

دریافت مشاوره رایگان و تخصصی

نام و نام خانوادگی(Required)
انتخاب نوع مشاوره تخصصی(Required)

علت درد زانو موقع خم و راست شدن

درد زانو هنگام خم و راست شدن یکی از مشکلات رایج در میان افراد بوده و می‌تواند هر سنی را تحت‌تأثیر قرار دهد. جالب است بدانید که تقریباً به‌ازای هر ۵۰۰ گرم وزن بدن، حدود ۳ کیلوگرم فشار به زانوها در هنگام تحمل وزن همانند خم شدن وارد می‌شود. برخی از دلایل زانو درد جزئی بوده و با درمان‌های خانگی قابل درمان هستند، اما برخی دیگر به مراقبت پزشکی نیاز دارند. در ادامه به معرفی دلایل درد زانو هنگام خم شدن خواهیم پرداخت:

جراحت عاملی در درد کنار زانو هنگام خم شدن

اگر اخیراً زانوی شما دچار آسیب همانند رگ‌به‌رگ شدن رباط، کشیدگی عضله یا شکستگی استخوان شده است، خم شدن زانو می‌تواند موجب درد شود. صدمات می‌تواند منجر به التهاب، تورم و محدودیت دامنه حرکتی شده و درد را به همراه داشته باشد. در نظر داشته باشید که هر گونه آسیب یا ضربه به زانو می‌تواند موجب درد به هنگام خم و راست شدن زانو شود.

کار کشیدن زیاد از زانو

شخصی در حال حمل وسیله ای سنگین که به زانوها فشار وارد می‌کند|فست طب

درد ناشی از استفاده بیش از حد زانو به‌تدریج و در طول زمان ایجاد می‌شود. هنگامی که از زانوی خود بیش از حد کار می‌کشید، ممکن است در خم کردن زانو یا صاف‌کردن پای خود با مشکل مواجه شوید و در هنگام بالارفتن از پله، دویدن، چمباتمه‌زدن یا نشستن برای مدت طولانی شرایط بدتر شود. کارهایی که ممکن است به زانوهای شما فشار وارد کنند را تاحدامکان کم کرده یا به خود استراحت دهید.

بورسیت و درد پشت زانو هنگام خم شدن

بورسیت زمانی ایجاد می‌شود که بورس‌ها، کیسه‌های کوچکی که مفصل زانو را محافظت می‌کنند، ملتهب شوند. این وضعیت می‌تواند موجب درد و تورم هنگام خم شدن زانو شود، اما در اغلب مواقع با چند هفته استراحت بهبود می‌یابد، البته گاهی ممکن است درد به‌مرور شدت پیدا کند. بورسیت می‌تواند درد کنار زانو هنگام خم شدن را به همراه داشته باشد.

رگ‌به‌رگ شدن رباط زانو

درصورتی‌که رباط زانوی شما رگ‌به‌رگ شود، ممکن است هنگام خم شدن زانو، درد را تجربه کنید. هنگامی که رباط‌ها بیش از محدوده حرکتی طبیعی خود کشیده می‌شوند، ممکن است دچار رگ‌به‌رگ شدن یا پاره شدن نسبی شوند و درد، تورم و محدودیت حرکتی را به همراه داشته باشند. بوریست یکی از علل درد بالای زانو هنگام خم شدن است.

تاندونیت و ارتباط آن با درد کنار زانو هنگام خم شدن

تاندونیت زمانی رخ می‌دهد که تاندون‌های اطراف مفصل زانو به دلیل استفاده بیش از حد یا حرکات تکراری ملتهب ‌شوند. این وضعیت اغلب در دوندگان به دلیل حرکت مکرر زانوها در حین دویدن دیده می‌شود. در نتیجه تاندونیت، تاندون‌ها ممکن است ضعیف شده و بیشتر مستعد آسیب و موجب ایجاد درد در حین حرکت شوند. به‌عنوان‌مثال، تاندونیت همسترینگ منجر به درد پشت زانو هنگام خم شدن می‌شود و تاندونیت چهار سر ران منجر به درد بالا یا جلوی زانو خواهد شد.

آرتروز عاملی برای درد در قسمت‌های مختلف

آرتروز زانو عامل اصلی درد در زانو هنگام خم شدن |فست طب

آرتروز یا التهاب مفاصل می‌تواند به‌صورت درد زانو در هنگام خم شدن، همراه با تورم و سفتی در مفاصل زانو ظاهر شود. زانو می‌تواند تحت‌تأثیر انواع مختلف آرتریت همانند استئوآرتریت، آرتریت پس از سانحه و آرتریت روماتوئید قرار گیرد. آرتروز می‌تواند موجب درد زانو موقع خم شدن شود که درد آن هم بسیار شدید و تیز است.

پارگی منیسک و درد زانو هنگام خم شدن

منیسک به‌عنوان یک بالشتک غضروفی عمل کرده که مفصل زانو را تثبیت می‌کند. اگر منیسک پاره شود، می‌تواند منجر به درد به‌ویژه در هنگام خم شدن یا چرخاندن زانو شود. ورزشکاران در برابر پارگی منیسک بسیار آسیب‌پذیر هستند و علائم رایج آن شامل درد، تورم، سفتی و احساس ترکیدن در هنگام خم شدن یا کشش زانو است. پارگی منیسک موجب زانو درد شدید هنگام خم شدن می‌شود.

درد زانو هنگام بلند شدن

درد زانو هنگام بلند شدن بسیاری از افراد را درگیر کرده و می‌تواند انجام فعالیت‌های روزمره را مختل کند. عدم تعادل عضلات، ناهنجاری‌های کشکک، تاندونیت، بورسیت، سندرم کشکک زانو، آرتروز، چاقی و آسیب‌دیدگی برخی از مهم‌ترین دلایل درد زانو هنگام بلند شدن به شمار می‌روند. برای درمان این شرایط باید در ابتدا علت اصلی مشخص شود. توصیه ما به شما این است که تناسب‌اندام خود را حفظ کرده و به هنگام بلند شدن به‌هیچ‌عنوان دست‌های خود را بر روی زانوها قرار ندهید. بلکه اگر بلند شدن برای شما دشوار است، از زمین، دیوار یا اجسام اطراف خود کمک گرفته و بلند شوید.

روش‌های درمان درد زانو هنگام خم شدن

استفاده از زانوبند برای کنترل درد و حرکت زانو|فست طب

درمان زانو درد به علت زمینه‌ای و شدت درد بستگی دارد. قبل از اقدام به هر درمانی، ضروری است که برای تشخیص صحیح با پزشک مشورت کنید. آن‌ها می‌توانند یک معاینه فیزیکی یا آزمایش‌های تصویربرداری انجام دهند و یک برنامه درمانی شخصی بر اساس تشخیص ارائه نمایند. بااین‌حال، در اینجا چند روش کلی وجود دارد که ممکن است برای درد زانو هنگام خم شدن مفید باشد.

مدیریت درد زانو

مدیریت درد در درمان زانو درد بسیار مهم است، به‌ویژه زمانی که درد مداوم یا مزمن باشد. هدف از مدیریت درد کاهش ناراحتی، بهبود تحرک و بهبود کیفیت کلی زندگی است و شامل مصرف داروهای مسکن، انجام برخی ورزش‌ها، استراحت و کمپرس یخ می‌شود که اغلب برای مدیریت درد در کوتاه‌مدت استفاده می‌شود.

زانوبند برای جلوگیری از حرکت اضافه

استفاده از یک زانوبند طبی می‌تواند به کاهش درد زانو هنگام خم شدن و التهاب کمک کند. زانوبند را به‌درستی ببندید و مطمئن شوید که محکم باشد، اما خیلی آن را سفت نکنید. توصیه می‌کنیم برای اینکه بتوانید زانوبند طبی مناسب نوع درد خود را تهیه کنید، به پزشک مراجعه نمایید.

ماساژ و تاثیر بر کاهش درد

ماساژدادن توسط یک متخصص می‌تواند بر روی عضلات، تاندون‌ها و رباط‌ها یک فشار نسبی وارد کرده و به تسکین و مدیریت درد زانو کمک کند. در‌ صورتی که علت زانو درد شما ورزش‌کردن یا کار کشیدن زیاد زانوها باشد، ماساژدرمانی برای شما مفید خواهد بود.

معاینه زانو توسط پزشک

ارزیابی زانوی شما توسط یک پزشک متخصص بسیار مهم است، به‌ویژه اگر دچار آسیب یا ضربه به زانو شده‌باشید. دستیابی به تشخیص قطعی موجب اطمینان خاطر و تسهیل بهبود سریع‌تر می‌شود؛ بنابراین معاینه زانو را توسط یک پزشک متخصص در اولویت قرار دهید.

فیزیوتراپی برای تقویت زانوها

گاهی اوقات درد زانو ممکن است با استراحت خودبه‌خود بهتر شود. بااین‌حال، به‌احتمال زیاد، برای غلبه بر آسیب باید فیزیوتراپی انجام دهید. فیزیوتراپیست‌ها تمرینات و برنامه‌های درمانی خاصی را ارائه می‌دهند که قدرت، ثبات و تحرک مفصل را افزایش می‌دهد.

عمل جراحی برای رفع علت آسیب

اگر وضعیت با درمان‌های غیرجراحی بهتر نشد، ممکن است به جراحی نیاز باشد. به‌طورکلی، جراحی فقط برای موارد شدید موردنیاز است. انواع مختلفی از جراحی برای مشکلات زانو از جمله بازسازی رباط صلیبی قدامی و منیسکتومی یا ترمیم منیسک برای درمان پارگی منیسک که روشی برای بهبود ثبات زانو است، وجود دارد.

راهکارهای پیشگیری از درد زانو هنگام خم شدن

ورزش بهترین راهکار برای پیشگیری و درمان درد زانو|فست طب

پیشگیری از درد زانو هنگام خم و راست شدن شامل انجام اقدامات پیشگیرانه برای محافظت از مفصل زانو و ساختارهای اطراف آن است. در حالت کلی، فرم خم شدن مناسب یکی از مهم‌ترین اقداماتی است که باید برای کاهش درد زانو در حین خم شدن انجام داد. خم کردن عمیق زانوها و نگه‌داشتن آن‌ها در راستای پاها به کاهش فشار روی مفصل کمک می‌کند. سعی کنید صاف بایستید و زمانی که خم می‌شوید پشت خود را صاف نگه دارید.

علاوه بر این، تقویت ماهیچه‌هایی که از زانوی شما حمایت می‌کنند، می‌توانند با افزایش ثبات کلی و ایجاد بالشتک اضافی برای مفصل، از آسیب جلوگیری کنند. به یاد داشته باشید که قبل از فعالیت بدن خود را گرم کنید و در طول دوره‌های سردشدن پس از ورزش، حرکات کششی انجام دهید. در اینجا چند نکته برای کمک به جلوگیری از درد زانو هنگام خم شدن وجود دارد که به آن‌ها اشاره خواهیم کرد:

 • ورزش: تمرینات ورزشی انجام دهید که عضلات اطراف زانو را بدون واردکردن فشار بیش از حد به مفصل تقویت می‌کند.
 • حرکات کششی: حرکات کششی، حتی در روزهای استراحت، انعطاف‌پذیری را افزایش می‌دهد. حرکات کششی ملایم و ورزش‌های سبک می‌توانند به کاهش خطر آسیب کمک کنند.
 • کفش مناسب: کفشی را انتخاب کنید که حمایت و بالشتک خوبی برای پاها و زانوهای شما ایجاد کند، به‌ویژه زمانی که به انجام فعالیت‌های ورزشی شدید می‌پردازید.
 • وزن خود را حفظ کنید: برای کاهش فشار روی زانوهای خود، وزن مناسبی را حفظ کنید.

سؤالات متداول در مورد درد زانو هنگام خم شدن

۱. پزشک چگونه علت درد زانو هنگام خم شدن را تشخیص می‌دهد؟

پزشک برای تشخیص علت، سابقه پزشکی فرد را بررسی کرده و معاینه فیزیکی انجام می‌دهد. همچنین ممکن است آزمایش‌هایی همانند اشعه ایکس، ام‌آرآی یا سی‌تی‌اسکن را برای بررسی آسیب به استخوان‌ها، غضروف یا رباط‌ها انجام دهد.

۲. علائم دیگر مرتبط با درد زانو هنگام خم شدن چیست؟

علائم دیگر مرتبط با درد زانو هنگام خم شدن شامل التهاب در اطراف زانو، خشکی زانو، قفل‌شدن زانو، ضعف و ناپایداری می‌شود.

۳. چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

اگر درد زانو به هنگام خم شدن شدید، مداوم یا با علائمی همانند قرمزی، تورم یا مشکل در راه‌رفتن همراه باشد، همچنین اگر سابقه آسیب به زانو یا آرتروز دارید، باید به پزشک مراجعه کنید.

فکر خود را اینجا بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

زمینه‌های نمایش داده شده را انتخاب نمایید. بقیه مخفی خواهند شد. برای تنظیم مجدد ترتیب، بکشید و رها کنید.
 • تصویر
 • شناسۀ محصول
 • امتیاز
 • قيمت
 • موجودی
 • دسترسی
 • افزودن به سبد خرید
 • توضیح
 • محتوا
 • وزن
 • اندازه
 • اطلاعات اضافی
برای مخفی‌کردن نوار مقایسه، بیرون را کلیک نمایید
مقایسه