زانو و پا

بهترین دستورالعمل برای درمان زانو درد خفیف در خانه

درمان زانو درد خفیف با راهکارهای ورزشی، طب سنتی و خانگی|فست طب

بهترین دستورالعمل برای درمان زانو درد خفیف در خانه

در هر شرایطی امکان دارد دچار زانودرد خفیف شوید و به دنبال راهی برای درمان سریع آن باشید. اضافه‌وزن،‌ فعالیت‌های شدید فیزیکی، آسیب‌های ورزشی یا ضربه‌های ناگهانی دلایل اصلی بروز زانودردهای خفیف هستند و برای برطرف شدن احساس درد باید از روش‌های درمان زانو درد خفیف کمک بگیرید تا از شدیدتر شدن درد و بیماری جلوگیری کنید.

پیش از آغاز درمان‌های خانگی، ابتدا باید دلیل بروز درد را پیدا کنید و اگر یک بیماری زمینه‌ای باعث بروز درد شده است، به سراغ خدمات پزشکی بروید. در صورتی که آسیب‌های موقت را دلیل درد زانو خود می‌دانید، ابتدا باید از خفیف بودن درد اطمینان پیدا کنید و با کمک یک یا چند راه‌حل از بین روش‌های درمانی گفته‌شده در این مقاله از سایت فست طب، درد را تسکین دهید.

ارتباط با مشاورین درمان فست طب

دریافت مشاوره رایگان و تخصصی

نام و نام خانوادگی(Required)
انتخاب نوع مشاوره تخصصی(Required)

اطمینان از خفیف بودن و مزمن نبودن درد زانو قدم اول مسیر درمان

گاهی علت زانو درد ناگهانی و شدید آسیب‌های خطرناکی مانند پارگی مینیسک زانو، آرتریت، شکستگی، دررفتگی زانو، تاندونیت یا بورسیت است. این بیماری‌ها به‌سادگی درمان نمی‌شوند و نیاز به مراقبت‌های پزشکی دارند. آسیب‌دیدگی‌ها شدید زانو در مراحل اولیه نشانه‌های کمی دارند و گاهی باعث دردهای خفیف می‌شوند. برای اینکه از کم بودن آسیب‌دیدگی مطمئن شوید و بتوانید از درمان زانو درد خفیف در منزل استفاده کنید، باید معاینه فیزیکی را انجام دهید. اگر خودتان این معاینه را انجام می‌دهید و به پزشک مراجعه نکرده‌اید، باید نسبت به کوچک‌ترین نشانه‌ها هشیار باشید.

۱. چه نشانه‌هایی در ویژگی‌های ظاهری زانو وجود دارند؟

چه نشانه‌هایی در ویژگی‌های ظاهری زانو وجود دارند|فست طب

ویژگی‌های ظاهری زانو را بررسی کنید. آیا تورم، سرخی پوست یا کبودی را مشاهده می‌کنید؟ با دست زدن به زانو احساس گرما می‌کنید یا زیر دستتان برجستگی را احساس می‌کنید؟ اگر پاسخ شما به این سؤالات منفی است یا شدت بروز هر یک از این علائم بسیار کم است، شما به زانودرد خفیف مبتلا هستید؛‌ اما در صورتی که نشانه‌های ظاهری شدید هستند، باید به پزشک مراجعه کنید.

۲. توانایی و دایره حرکتی زانو را بررسی کنید

سعی کنید ساق پایتان را در جهت‌های گوناگون حرکت دهید و زانو را خم و راست کنید. اگر کمی احساس درد می‌کنید، زانودرد خفیف است؛‌ ولی اگر درد زیادی را احساس می‌کنید یا توانایی حرکت دادن کامل زانو را ندارید، آسیب‌دیدگی جدی محسوب می‌شود. وزن بدنتان را روی زانوی آسیب‌دیده بیندازید (برای مدت طولانی این کار را نکنید و فقط برای بررسی شدت آسیب‌دیدگی برای چند لحظه وزن را روی زانو بیندازید)، در صورتی که زانو تحمل وزن شما را ندارد، باید برای درمان به پزشک متخصص مراجعه کنید.

۳. ارزیابی یکپارچگی ساختار زانو را فراموش نکنید

پیش از آغاز درمان زانو درد خفیف در خانه، یکپارچگی مفاصل و استخوان‌های زانو را بررسی کنید. مفصل را بکشید و حرکت دهید تا از جایگاه درست آن مطمئن شوید. اگر بخشی از مفصل در جای خود قرار ندارد، وضعیت استخوان‌ها درست نیست یا برجستگی و فرورفتگی را در عضلات می‌بینید، آسیب‌دیدگی شدیدتر از آن است که با درمان خانگی برطرف شود.

استراحت و کاهش فعالیت‌های شدید اولین قدم در مسیر درمان

قرار دادن کمپرس سرد یا گرم روی زانوی آسیب دیده|فست طب

از مؤثرترین روش‌های درمان انواع درد زانو خفیف و ناگهانی، استراحت کردن و برداشتن فشار از روی زانوی آسیب‌دیده است. در زمان استراحت بهتر است پای آسیب‌دیده را بالاتر از سطح بدن و قلب نگه دارید تا سرعت کاهش التهاب و تورم افزایش یابد. برای این کار از بالش‌ها یا کوسن‌های کوچکی استفاده کنید که ارتفاع کمی دارند.

کمپرس‌های سرد و گرم کمک می‌کنند که درد را تسکین دهید و سرعت درمان زانو درد خفیف را بالا ببرید. کمپرس گرم یا کیسه آب گرم باعث تسکین و آرامش عضلات و مفاصل می‌شود و به این طریق در مدیریت درد نقش دارد. کیسه یخ یا کمپرس سرد در کم شدن تورم و التهاب مؤثر است و نوع دیگری از آرامش را برای اجزای زانو به‌همراه خواهد داشت. توجه داشته باشید که یکی دیگر از علل زانو درد، استرس است. اما ایا استرس باعث درد زانو میشود یا خیر؟ برای بررسی این موضوع به این مطلب از فست طب مراجعه کنید.

حرکات ورزشی کششی برای درمان زانو درد خفیف

درمان سریع زانو درد در خانه با انجام ورزش‌های اصولی امکان‌پذیر می‌شود. این ورزش‌ها نیازی به تجهیزات خاص ندارند و به‌راحتی انجام می‌شوند. اگر انجام حرکات برای شما سخت است، با تعداد کمتر در هر ست شروع کنید یا برای راحتی بیشتر، از یک فیزیوتراپ کمک بگیرید.

۱. صندلی با ارتفاع متوسط وسیله درمانی شما خواهد بود

صندلی را انتخاب کنید که بعد از نشستن روی آن، زانوهای شما زاویه ۹۰ درجه را تشکیل دهند. به پشتی صندلی تکیه دهید و اگر پشتی وجود ندارد، بدنتان را صاف نگه دارید تا ستون فقرات در حالت استاندارد قرار بگیرد و سپس زانوی آسیب‌دیده را صاف کنید. بعد از اینکه پا در یک خط افقی قرار گرفت، پنجه پا را به سمت زانو بکشید تا کشش را پشت پا احساس کنید. توجه داشته باشید که نباید زانو یا مچ پا را بچرخانید و برای ۲۰ تا ۳۰ ثانیه در این وضعیت باقی بمانید؛ بعد پا را روی زمین بگذارید و این کار را در سه ست ۱۵ تا ۲۰ حرکتی تکرار کنید.

۲. به پشت دراز بکشید و ورزش کنید

انجام ورزش برای زانو درد بسیار مفید است. برای انجام این تمرین به پشت روی زمین یا سطحی سفت و صاف دراز بکشید. هر دو پا را موازی با یکدیگر روی زمین قرار دهید و در این وضعیت توجه داشته باشید که ستون فقرات در حرکت استاندارد قرار داشته باشد تا دچار کمردرد نشوید. اگر گودی کمر دارید، با داخل دادن شکم، گودی کمر را برطرف کنید و پای آسیب‌دیده را بدون خم کردن بالا بیاورید.

پا باید تا جایی بالا بیاید که شما درد زیادی احساس نکنید ولی متوجه کشش عضلات و بافت‌های پشت پا باشید. این ورزش دراهی ساده برای درمان سریع زانو درد در خانه محسوب می‌شود و در سه ست ۱۵ تا ۲۰ حرکتی باید آن را تکرار کنید. هر بار که پا را بالا می‌برید، برای ۱۵ تا ۳۰ ثانیه وضعیت را ثابت نگه دارید و بعد به‌آرامی پا را روی زمین بگذارید.

۳. تحرک کم و مناسب داشته باشید تا زانو تقویت شود

فعالیت‌های کم تأثیر مانند پیاده‌روی و دوچرخه‌سواری برای تقویت عضلات زانو مناسب هستند و به کاهش درد کمک می‌کنند. در درد خفیف زانو چون مشکل مفصلی وجود ندارد، بالا و پایین رفتن از پله‌هایی با ارتفاع متوسط نیز راهی برای درمان زانو درد با ورزش محسوب می‌شود.

استفاده از زانوبند زاپیامکس برای درمان سریع زانو درد در خانه

استفاده از زاپیامکس برای درمان زانو درد خفیف تا شدید|فست طب

زانوبندهای طبی کمک می‌کنند که اجزای زانو در جای خود باقی بمانند و حرکت کمتری داشته باشند که به بالا رفتن سرعت درمان زانو درد خفیف کمک می‌کند. نوع جدیدی از زانوبندها تولید شده‌اند که با تولید امواج فراصوت و فروسرخ درد را در کمترین زمان تسکین می‌دهند و باعث کاهش تورم و التهاب می‌شوند.

زانوبند طبی زاپیامکس (zapiamax) با استفاده از تکنولوژی UIC تولید شده است و با ایجاد امواج انفرارد (Infrared) یا مادون‌قرمز و اولتراسوند (Ultrasound) یا فراصوت به بافت‌های بدن نفوذ و شرایط درمان را فراهم می‌کند. در زمان استراحت و اوقات بیکاری دراز بکشید یا بنشینید و زانوبند زاپیامکس را به برق شهری متصل کنید. تکنولوژی کلاک پالس (Clock Pulse) باعث می‌شود که زانوبند zapiamax در بازه‌های زمانی منظم، موج‌هایی هماهنگ و یکپارچه را تولید کند و با اثرگذاری روی بافت استخوان‌ها، مفاصل و عضلاتت درد را در زمانی کوتاه تسکین دهد و مسیر درمان قطعی زانو درد را هموار کند. برای اطلاع از قیمت زانوبند زاپیامکس به فروگشاه فست طب مراجعه کنید.

استفاده از راهکارهای گیاهی و درمان سنتی برای زانو درد خفیف

یکی دیگر از راهکارهای درمانی سریع در خانه برای زانو درد، استفاده از داروهای گیاهی است. این داروها با خواص و اثرات خود به راحتی درد در ناحیه زانو را تسکین می‌دهند. به عنوان مثال با درمان زانو درد با روغن دنبه و زنجبیل، علاوه بر تسکین درد، التهاب و تورم در زانو نیز از بین خواهد رفت. به غیر از زنجبیل استفاده از زردچوبه، روغن دنبه و سیاه دانه نیز برای تسکین درد زانو موثر و مفید است.

در حالت کلی به این روش‌های درمان زانو درد طب اسلامی گفته می‌شود که قدمتی چندین هزار ساله دارد. اما باید اشاره کنیم که روش‌های طب اسلامی و سنتی تاثیرگذاری بلند مدتی دارند.

کلام پایانی در این مطلب

در شرایطی که زانودرد خفیف باشد و تحمل درد آن از توان شما خارج نشود، نیازی به دارو ندارید و با استفاده از روش‌های خانگی درمان می‌توانید درد را تسکین دهید.‌ البته استفاده از داروهای تسکین‌دهنده درد و التهاب که بدون نسخه در داروخانه‌ها عرضه می‌شوند، برای یک یا دو روز اول بروز درد زانو منعی ندارند؛. اما توصیه می‌شود که از مسکن استفاده نکنید تا در صورت تداوم درد یا افزایش آن،‌ متوجه وخیم بودن آسیب‌دیدگی زانو بشوید.

همراه با کاهش‌دهنده‌های التهاب غیراستروئیدی و بدون نسخه مانند ایبوپروفن (Ibuprofen) یا ناپروکسن (Naproxen) می‌توانید از ویتامین‌ها و مواد معدنی تقویت‌کننده مفاصل و استخوان‌ها مثل کلسیم (Calcium) یا سلنیوم (Selenium) کمک بگیرید.

در مطلبی که از سایت فست طب خواندید، بهترین و مؤثرترین روش‌های خانگی برای درمان زانو درد خفیف به شما توصیه شده‌اند که استفاده از زانوبند طبی زاپیامکس ساده‌ترین روش است و سریع‌تر از دیگر راه‌های درمانی نتیجه می‌دهد. همچنین در کنار آن توضیحی در مورد  حرکات ورزشی کششی و توضیه‌هایی در مورد رژیم غذایی به شما داده شد.

سؤالات متداول در مورد درمان زانو درد خفیف

۱. آیا درد خفیف زانو بدون درمان از بین می‌رود؟

علل ساده‌ای که باعث بروز درد در ناحیه زانو شده‌اند، خود به خودی برطرف می‌شوند و شما می‌توانید با انجام دادن اقداماتی که درد را مدیریت می‌کنند، شرایطی را برای بهبود سریع‌تر زانو فراهم کنید. اگر زانودرد شما به‌تازگی شروع شده است، بهترین فرصت برای درمان فوری پیش روی شما قرار دارد. با محدود کردن فعالیت‌ها و استفاده از زانوبندهای طبی، در مسیر درمان سریع قرار بگیرید.

۲. در خفیف زانو و نواحی اطراف آن خطری ندارد؟

دردهای خفیف زانو به‌طورمعمول به دلیل آسیب‌های موقت هستند و با کمی استراحت برطرف می‌شوند. روش‌های درمان خانگی نیز در تسریع روند درمان نقش دارند؛ بنابراین زانودرد خفیف خطری ندارد. برای آسودگی خیال می‌توانید معاینه فیزیکی یا پزشکی داشته باشید تا از شدت آسیب‌دیدگی زانو مطمئن شوید.

۳. چه دارویی برای درد زانو خوب است؟

وقتی با آسیب‌دیدگی زانو مواجه هستید، بهتر است از داروهای تسکین‌دهنده درد استفاده نکنید تا در صورت افزایش درد یا آسیب، سریع از آن مطلع شوید. اگر درد برای شما غیرقابل‌تحمل است، برای ۱ تا ۳ روز می‌توانید از داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی مانند دیکلوفناک (Diclofenac) و پیروکسیکام (Piroxicam) بدون تجویز پزشک استفاده کنید.

۴. کدام غذا برای درد خفیف زانو خوب نیست؟

غذاهایی که باعث افزایش التهاب و تورم می‌شوند، در روند درمان زانودرد خفیف اختلال ایجاد می‌کنند؛ بنابراین بهتر است مصرف این غذاها را تا پایان دوره درمان متوقف یا محدود کنید. غذاهای حاوی فرآورده‌های مصنوعی، خوراکی‌های حاوی شکر و مواد شیرین‌کننده صنعتی، نمک، گوشت قرمز یا غذاهایی که دارای اسیدهای چرب امگا ۶ هستند، تورم را افزایش می‌دهند و باعث درد بیشتر زانو می‌شوند.

فکر خود را اینجا بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

زمینه‌های نمایش داده شده را انتخاب نمایید. بقیه مخفی خواهند شد. برای تنظیم مجدد ترتیب، بکشید و رها کنید.
 • تصویر
 • شناسۀ محصول
 • امتیاز
 • قيمت
 • موجودی
 • دسترسی
 • افزودن به سبد خرید
 • توضیح
 • محتوا
 • وزن
 • اندازه
 • اطلاعات اضافی
برای مخفی‌کردن نوار مقایسه، بیرون را کلیک نمایید
مقایسه