کمر و گردن

درمان سیاتیک با ماساژ؛ روشی آرام‌بخش و تسکین دهنده درد

درمان سیاتیک با ماساژ یک روش عالی تسکین درد|فست طب

درمان سیاتیک با ماساژ؛ روشی آرام‌بخش و تسکین دهنده درد

سیاتیک (Sciatic) در واقع بلندترین عصب بدن است که از باسن تا زانو کشیده شده‌است. زمانی که به دلیل آسیب‌های مختلف عصب سیاتیک تحریک‌شده و یا دچار گرفتگی می‌شود، درد بسیاری شدیدی را احساس خواهید کرد. آسیب سیاتیک به شدت دردناک است. به همین دلیل اگر در حال حاضر دچار درد سیاتیک هستید، نمی‌توانید کارهای روزمره خود را به به سادگی انجام دهید. خوشبختانه برای درمان سیاتیک روش‌های بسیار مختلف و موثری وجود دارد. یکی از این روش‌ها ماساژ درمانی است. در جدیدترین مقاله فست طب قصد داریم در خصوص درمان سیاتیک با ماساژ صحبت کنیم. با ما همراه باشید تا در این خصوص بیشتر بدانید.

سیاتیک چیست؟ آیا با کمک ماساژ درد این عارضه تسکین می‌یابد؟

سیاتیک به دردی گفته می‌شود که به دلیل تحریک بلندترین عصب بدن به نام سیاتیک ایجاد می‌شود. عصب سیاتیک به دلیل آسیب‌های فیزیکی و یا ابتلا به بعضی از بیماری‌ها تحریک‌شده و درد بسیار شدیدی را ایجاد می‌کند. عصب سیاتیک از قسمت تحتانی ستون فقرات منشا می‌گیرد و از طریق باسن به سمت پایین بدن یعنی زانوها کشیده‌شده و به شکل ریشه‌های عصبی مختلف در پا منشعب می‌شود. ساختارهای عصبی مانند عصی سیاتیک زمانی که دچار آسیب می‌گردند، درد آن به شکل سوزش ناگهانی و با نیشگون به سراسر بدن کشیده می‌شود.

ارتباط با مشاورین درمان فست طب

دریافت مشاوره رایگان و تخصصی

نام و نام خانوادگی(Required)
انتخاب نوع مشاوره تخصصی(Required)

متاسفانه درد ناشی از آسیب به سیاتیک ممکن است هفته‌ها و حتی ماه‌ها طول بکشد. برای اطمینان از منشا درد و اطلاع از شدت آسیب برای شما آزمایش‌های تصویر برداری متعددی تجویز می‌شود. برای کاهش درد و درمان سریع‌تر، علاوه بر مصرف دارو و انجام حرکات اصلاحی، توصیه می‌شود سبک زندگی خود را تغییر داده و از عواملی مانند استرس و فشارهای روانی (عوامل مهم تشدید کننده درد کمر) دوری کنید. خوشبختانه بسیاری از بیماران پس یک هفته استراحت و حتی بدون مصرف دارو بهبود پیدا می‌کنند. در صورتی که به دارو نیاز پیدا کردید، از بهترین قرص برای درد سیاتیک استفاده کنید.

یکی دیگر از راه‌های کمک به تسکین درد سایتکی انجام ماساژ برای رفع اسپاسم عضلانی است که در ادامه بیشتر با آن آشنا خواهیم شد. البته استفاده از محصولات کمک پزشکی مانند کمربند نیز به تسکین درد نیز کمک می‌کند. یکی از این محصولات مفید، کمربند پلاتینر اصل آلمان است که به تکنولوژی UIC مجهز شده است.

تاثیر ماساژ برای دیسک کمر و سیاتیک؛ بیشتر بدانید

ماساژ تراپی برای آزاد شدن هورمون اندروفین عالی است|فست طب

یکی از بهترین راه‌های درمانی برای دیسک کمر و سیاتیک، ماساژ درمانی است. درمان سیاتیک با ماساژ درمانی  باید توسط فرد متخصص صورت بگیرد. متناسب با منشا آسیب درمانگران روی عضلات، مفاصل، اعصاب و لایه‌های بافت همبند کار می‌کنند.

برای درمان رگ سیاتیک با ماساژ باید بدن خود را شل کنید تا عضلاتی که به دلیل آسیب‌های متعدد روی ریشه‌های عصبی سیاتیک در قسمت پایین کمر شما فشار وارد کرده‌اند، آزاد شوند. شاید برایتان جالب باشد که بدانید در محل آسیب، عضلات شما سفت‌تر از قسمت‌های دیگر احساس می‌گردد. به این نواحی اصطلاحا نواحی گره می‌گویند. درمان درد سیاتیک با ماساژ سبب آزاد شدن این گره‌ها و درمان دردهای عضلانی می‎شود. علاوه بر این استفاده از روغن مخصوص ماساژ سیاتیک به افزایش گردش خون و کاهش گرفتگی‌ها کمک می‌کند.

ماساژ درمانی همچنین از طریق آزاد شدن اندورفین سبب کاهش درد می‌شود. تحریک بعضی از گیرنده‌های پوست به گیرنده‌های مغز پیام تولید و ترشح هورمون اندروفین را ارسال می‌کنند. این گیرنده‌ها با ترشح اندورفین یعنی هورمون لذت، سبب کاهش درد سیاتیک می‌شوند. توجه داشته باشید ماساژ زانو یا کمر بهتر است توسط متخصص آموزش دیده انجام شود تا به عصب و عروق خونی آسیبی وارد نگردد.

بهترین ماساژهای سیاتیک؛ معرفی انواع روش‌های ماساژ برای تسکین درد و رفع اسپاسم

استرس سبب ایجاد تنش و گرفتگی‌های عضلانی می‌شود. ماهیچه‌های منقبض به اعصاب و ریشه‌های عصبی فشار وارد کرده و سبب درد شدید می‌شوند. ماساژ درمانگر از تکنیک‌های مختلفی برای کاهش انقباض ساختارهای عضلانی استفاده می‌کند. برای اطلاع از انواع ماساژها و نحوه ماساژ رگ سیاتیک به موارد زیر توجه کنید.

۱. ماساژ عمیقی برا کاهش انقباضات و تسکین درد

تکنیک ماساژ عمیق یکی از تهاجمی‌ترین ماساژهای درمانی است که درمانگر از طریق ضربات آهسته و فشار عمیق انگشت سبب کاهش انقباض عضلات و بافت‌های همبند می‌شوند. نتایج یک مطالعه بالینی در سال ۲۰۱۴ نشان داد روزانه ۳۰ دقیقه ماساژ عمیق به مدت پنج روز در هفته به طور موثری کمردرد و مشکلاتی مانند سیاتیک را درمان می‌کند. باید ااشره کنیم که آب درمانی سیاتیک نیز بسیار در تسکین درد و رفع گرفتگی های ناشی از این آسیب مفید است.

۲. ماساژ سوئدی که بر اعصاب و عضلات تاثیر می‌گذارد

ماساژ سوئدی به اندازه ماساژ عمیق به عضلات فشار وارد نمی‌کند، اما سبب تحریک ریشه‌های عصبی در بافت همبند و افزایش جریان خون می‌شود. این ماساژ یکی از انواع ماساژهای ریلکسی است و به کاهش تنش‌های عصبی و آرامش کمک می‌کند. توجه داشته باشید که انجام روش‌های درمانی تکمیلی مانند ماساژ در کنار محصولات پزشکی مانند کمربند و زانوبند، روند بهبودی را تسریع می‌کند. به عنوان مثال برای تسکین درد سیاتیکی که به زانو زده است، خرید زاپیامکس اصل را انجام دهید و از آن به صورت منظم استفاده کنید. سپس جلسات ماساژ خود را نیز به صورت هفتگی پیگیری کنید.

۳. ماساژ عصبی عضلانی برای تسکین درد سیاتیک کمر

ماساژ عصبی عضلانی جز بهترین تکنیک‌های ماساژ درمانی است. این ماساژ از طریق افزایش جریان خون و کاهش سفتی عضلات، به کاهش درد و درمان مشکلاتی مانند سیاتیک کمک می‌کند. برای آسیب‌های مختلفی از این نوع ماساز استفاده می‌کنند تا دردهای عضلانی و عصبی بیمار را تسکین دهند. با توجه به تنوع نوع ماساژها، بهتر است در مورد تعیین نوع مناسب برای خود و آسیبی که دارید با پزشک یا فیزیوتراپ مشورت کنید. زیرا تاثیر فیزیوتراپی برای درمان سیاتیک بسیار و موثر است.

۴. ماساژ مایوفاشیال با کمک روغن‌های گیاهی

ماساژ میوفاشیال و درمان سیاتیک|فست طب

ماساژ میوفاشیال یکی از تکنیک‌های درمانی است که به طور موثری سبب کاهش دردهای عضلات می‌شود. در تکنیک ماساژ میوفاشیال از طریق روغن مخصوص ماساژ سیاتیک قسمت‌های آسیب‌دیده کمر را درمان می‌کنند. در این تکنیک بدن شما با روغن طبیعی و گرم ماساژ داده شده و قسمت‌های دارای گرفتگی باز می‌شوند. این نمونه از ماساژ برای رفع کوفتگی و خستگی شدید بدن بسیار عالی است.

۵. ماساژ سنگ داغ برای تسکین سیاتیک پا

ماساژ سنگ داغ برای آرامش و کاهش تنش عضلات انجام می‌شود. این نوع ماساژ یکی از بهترین انواع ماساژ درمان عصب سیاتیک پای چپ و راست است. همانطور که احتمال تجربه کرده‌اید، بسیاری از گرفتگی‌ها در کف پا ایجاد می‌شود. برای رفع آن درمانگران سنگ‌های گرم‌شده را در قسمت‌های خاصی از بدن شما مانند پاها قرار می‌دهند. استفاده از تکنیک ماساژ درمانی با سنگ داغ جزء آسان‌ترین و موثرترین تکنیک‌های ماساژ سیاتیک در خانه است.

چرا ماساژ درمان عصب سیاتیک پای چپ اینقدر مهم است؟

درمان عصب سیاتیک که به پای راست یا چپ و در مواردی به هر دو می‌زند، بسیار مهم است. زیرا درد عصب سیاتیک، شدید، محدود کننده حرکت و ناراحت کننده است. البته در اغلب موارد عصب سیاتیک به پای چپ افراد می‌زند و منجر به درد در این پا تا زیر زانو، کاهش دامنه حرکتی پا و ناراحتی در نشستن خواهد شد. به همین دلیل درمان عصب سیاتیک پای چپ با ماساژ نسبت به پای راست بیشتر رایج است. البته باید اشاره کنیم که ماساژ درمان عصب سیاتیک پای راست نیز به همان اندازه گرفتگی پای چپ مهم است.

ماساژ رگ سیاتیک در خانه؛ آیا انجام ماساژ در خانه خطرناک است؟

همانطور که اشاره شد درمان رگ سیاتیک با ماساژ به راحتی امکان‌پذیر است. قبل از شروع ماساژ درمانی بهترین روغن برای ماساژ سیاتیک یعنی روغن گیاه سیاهدانه را تهیه کنید. برای اینکه بتوانید در منزل به سادگی و البته به صورت تخصصی ماساژ تراپی کنید، موارد زیر را در نظر بگیرید. البته توجه داشته باشید که انجام ماساژ یا فشار روی ناحیه آسیب دیده ممکن است باعث آسیب یا درد بیشتر شود. پس بهتر است برای انجام ماساز برای درد سیاتیک از متخصصین این حوزه یا ویدیوهای آموزشی کمک بگیرید.

هزینه ماساژ سیاتیک در خانه چقدر است؟

هزینه ماساژ با توجه به تجربه ماساژور، تخصص و حتی کلینیکی که در آن فعالیت دارد، متفاوت است. البته در اغلب موارد هزینه ماساژ سیاتیک در خانه به دلیل رفت و آمد ماساژور، هزینه بیشتری از بیمار دریافت می‌شود. اما برای برخی افراد که مشکل رفت و آمد دارند، یا از نظر زمانی محدود هستند، مراجعه ماساژور به خانه برای درمان بسیار عالی و مناسب است.

بهترین روغن برای ماساژ سیاتیک در خانه و کلینیک درمان کدام است؟

از بهترین روغن‌های گیاهی و طبیعی برای ماساژ کمر و سیاتیک می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

 • روغن سیاه دانه
 • روغن زیتون
 • اکالیپتوس
 • رنجبیل
 • کنجد
 • اسطوخودوس

و چندین روغن تخصصی دیگر.

بهترین و موثرترین نوع ماساژ برای سیاتیک؛ انواع ماساژ رگ سیاتیک

ماساژ انواع مختلفی دارد که هر کدام با توجه به شرایط جسمی بیمار انتخاب می‌شوند. به این صوتر که شاید برخی افراد با درماساژ عمق بهبود یابند و برخی با ماساژ گرم. به همین دلیل مهم است که برای ماساژ سیاتیک به کلینیک و مجموعه درمانی معتبری مراجعه کنید. از نمونه ماساژهای رایج و موثر برای سیاتیک می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

 • ماساژ سوئدی
 • ماساژ بافت عمیق
 • ماساژ مایوفاشیال
 • ماساژ با سنگ داغ

مهم است که در زمان مراجعه به کلینیک درمان، حتما اطلاعات جسمانی و بیماری‌های خود را با پزشک یا متخصص آن مجموعه در میان بگذارید.

نحوه ماساژ رگ سیاتیک از طریق کف پا

آسیب به رگ عصبی سیاتیک را می توان با ماساژ برای دیسک کمر و سیاتیک|فست طب

برای انجام ماساژ کف پا به صورت زیر عمل کنید:

 1. در ابتدا روی یک صندلی نشسته و کف پا و انگشتان خود را با روغن گرم ماساژ دهید.
 2. سپس به آرامی انگشتان خود را به سمت بیرون بکشید.
 3. در مرحله بعد با سر انگشتان خود به صورت دایره وار کف پاها را ماساژ دهید.
 4. از طریق قرار دادن سنگ داغ روی کف پا چند دقیقه به خود استراحت دهید.
 5. مجددا مرحله یک تا چهار را تکرار کنید.

درصورتی که این روش ماساژ باعث تسکین درد شما شد، هر روز یا یک روز در میان آن را تکرار کنید.

جمع بندی مقاله درمان سیاتیک با ماساژ

در این مقاله در خصوص آسیب سیاتیک، علائم و ماساژهای موثر برای درمان این عارضه صحبت کردیم. خوشبختانه در حال حاضر ماساژهای درمانی مناسبی برای کاهش درد و حتی درمان سیاتیک وجود دارد. علاوه بر موارد اشاره‌شده در این مقاله، بهترین ماساژهای درمان سیاتیک شامل ماساژ سوئدی، ماساژ اعصاب و عضلات، درمان نقطه محرک و شیاتسو است. این گونه ماساژها از طریق کاهش فشار عضلات روی عصب سیاتیک سبب کاهش درد و تا حدودی درمان این عارضه می‌شوند. البته دقت داشته باشید که این کار را حتما زیر نظر فرد متخصص و با تجربه انجام دهید و در کنار استفاده از درمان‌های دارویی، به سبک زندگی خود بیشتر توجه کنید.

سوالات متداول مقاله درمان سیاتیک با ماساژ

۱. استفاده از روش ماساژ درمانی به چه افرادی توصیه نمی‌شود؟

افرادی که دچار مشکلات زیر هستند، نباید از ماساژ تراپی استفاده کنند:

 • دارای پوکی استخوان
 • وریدهای دارای واریس
 • افرادی که عمل جراحی انجام داده‌اند.
 • افراد دارای زخم باز، تاول و زخم‌های عفونی

۲. آیا ماساژ درمانی عوارض دارد؟

متاسفانه ماساژ غیر اصولی توسط افراد غیر متخصص می‌توانند سبب مواردی مانند: لخته خون، آسیب‌های عصبی و حسی شود.

۳. آیا درد سیاتیک کمر  با ماساژ درمان می‌شود؟

ماسژ و درمان‌های تکمیلی باعث درمان آسیب ایجادشده نمی‌شوند، بلکه از آسیب بیشتر یا درد بیمار جلوگیری خواهند کرد.

۴. بهترین روغن مخصوص ماساژ سیاتیک کدام است؟

از بهترین روغن‌ها برای ماساژ سیاتیک می‌توانیم به زیتون، سیاه دانه، اسطوخودوس، اکالیپتوس، زنجبیل اشاره کنیم.

۵. آموزش گرفتن رگ سیاتیک آسان است؟

خیر. گرفتن رگ سیاتیک و ماساژ آن نیاز به تخصص دارد. انجام ماساژ توسط ماساژورهای غیر حرفه‌ای و مبتدی باعث آسیب بیشتر به سیاتیک و بیمار خواهد شد.

فکر خود را اینجا بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

زمینه‌های نمایش داده شده را انتخاب نمایید. بقیه مخفی خواهند شد. برای تنظیم مجدد ترتیب، بکشید و رها کنید.
 • تصویر
 • شناسۀ محصول
 • امتیاز
 • قيمت
 • موجودی
 • دسترسی
 • افزودن به سبد خرید
 • توضیح
 • محتوا
 • وزن
 • اندازه
 • اطلاعات اضافی
برای مخفی‌کردن نوار مقایسه، بیرون را کلیک نمایید
مقایسه