بیماری و سلامت

انواع قرص شل کننده عضلانی؛ آشنایی با بیش از ۷ داروی ضد اسپاسم

فردی که دچار اسپاسم عضلانی شده و نیاز به یکی از انواع قرص شل کننده عضلانی دارد|فست طب

انواع قرص شل کننده عضلانی؛ آشنایی با بیش از ۷ داروی ضد اسپاسم

انواع قرص شل کننده عضلانی که در دسترس هستند، برای اسپاس‌های متفاوتی تجویز می‌شوند. برخی برای اسپاسم‌های عصبی ناشی از بیماری و برخی گرفتگی‌های عضلانی ساده را پوشش می‌دهند. باید هنگام مصرف هر کدام از انواع قرص شل کننده عضلانی به هدف درمانی آن توجه کرد تا از ایجاد عوارض احتمالی جلوگیری کرد.

پزشکان برای افرادی که درد و اسپاسم عضلانی دارند، شل کننده‌های عضلانی را بر اساس عامل ایجادی آن توصیه می‌کنند. شل کننده‌های عضلانی برای همه بی خطر نیستند. در این مقاله از مجله سلامت فست طب، انواع قرص شل کننده عضلانی، دوزهای توصیه شـده برای بزرگسالان و عوارض جانبی احتمالی را شرح می‌دهیم.

ارتباط با مشاورین درمان فست طب

دریافت مشاوره رایگان و تخصصی

نام و نام خانوادگی(Required)
انتخاب نوع مشاوره تخصصی(Required)

انواع قرص شل کننده عضلانی در چند دسته قرار می‌گیرند

شل کننده‌های عضلانی دو دسته از داروها را شامل می‌شوند:

 • دسته اول: داروهای ضد اسپاسمی که از طریق سیستم عصبی مرکزی به رفع گرفتگی عضلانی کمک می‌کنند. آن‌ها مانع انتقال نورون‌ها در مغز می‌شوند.
 • دسته دوم: ضد اسپاسم‌هایی که به طور مستقیم بر نخاع یا ماهیچه‌های اسکلتی با هدف بهبود سفتی و اسپاسم عضلانی تاثیر می‌گذارند.

داروهای ضد اسپاسم و ضد اسپاسم علائم و عوارض متفاوتی دارند. از آنجایی که‌این داروها عملکرد متفاوتی دارند فرد هرگز نباید آن‌ها را به جای یکدیگر استفاده کند یا یک نوع دیگر را جایگزین کند. البته باید اشاره کنیم که استفاده از کمربند پلاتینر اصل به عنوان روشی بدون خطر برای رفع اسپاسم در این ناحیه بسیار عالی است. این کمربند با داشتن سه تکنولوژی اولتراسوند، اینفرارد و کلاک پالس به راحتی هر گونه گرفتگر در کمر باشد را درمان می‌کند.

انواع قرص شل کننده عضلانی که از طریق سیستم عصبی مرکزی تاثیر می‌گذارند

آناتومی عضلات کتف که دچار اسپاسم شده است و نیاز به یکی از انواع قرص شل کننده عضلانی دارد|فست طب

این نوع از شل کننده‌های عضلانی، هدایت در سیستم عصبی مرکزی را تغییر می‌دهند تا اسپاسم عضلانی را کاهش دهند. دو نوع ضد اسپاسم در این دسته دارویی وجود دارد: بنزودیازپین‌ها و غیر بنزودیازپین‌ها. بنزودیازپین‌ها مواد شیمیایی خاصی را در مغز مسدود می‌کنند و غیر بنزودیازپین‌ها هم روی مغز و هم بر روی نخاع اثر می‌گذارند.

لازم به ذکر است که برای گرفتگی عضلات پا و زانو می‌توانید خرید زانوبند زاپیامکس اصل را نیر از این سایت انجام دهید. zapiamax با داشتن سه تکنولوژی اولتراسوند، کلاک پالس و اینفرارد به راحتی گرفتگی عضلات پا را درمان خواهد کرد.

۱.دیازپام نمونه‌ای قوی از ضد اسپاسم‌ها برای رفع اختلالات عصبی؛ قرص گرفتگی عضلات پشت

دیازپام یک بنزودیازپین است. پزشکان دیازپام را برای اسپاسم شدید عضلانی و اسپاستیسیتی مرتبط با اختلالات عصبی تجویز می‌کنند. مرکز ملی بهداشت امریکا (NIH)، دوز را ۲ تا ۱۰ میلی‌گرم به صورت خوراکی و سه یا چهار بار در روز توصیه می‌کند. اگر فردی نیاز به تزریق دیازپام دارد، معمولا دوز اولیه وریدی ۵ تا ۱۰ میلی‌گرم و دوز دیگر را سه تا چهار ساعت بعد است.

عوارض جانبی رایج دیازپام که باید بشناسیم

 • خواب آلودگی
 • خستگی
 • ضعف عضلانی
 • از دست دادن حرکت عضلات

مصرف این دارو با مواد افیونی، خطر خواب آلودگی شدید یا آرام بخشی وجود دارد. سایر خطرات‌ ترکیب بنزودیازپین با مواد افیونی شامل نارسایی تنفسی، کما و مرگ است.

۲. کاریزوپرودول؛ ضد اسپاسمی کاربردی به عنوان قویترین قرص شل کننده عضلات کمر

کاریزوپرودول یک غیر بنزودیازپین است. بزرگسالان می‌توانند کاریزوپرودول را برای تسکین شرایط حاد و دردناک عضلانی و کمردرد شدید مصرف کنند. پزشکان فقط حداکثر تا سه هفته می‌توانند آن را تجویز کنند. شواهد کافی مبنی بر کارکرد آن برای دوره‌های طولانی‌تر وجود ندارد. در اغلب موارد بیماران می‌توان با آب درمانی سیاتیک و دیسک کمر، درد خود را کاهش دهند و کمتر از داروهای شیمیایی استفاده کنند.

دوز مصرفی و اثرات جانبی کاریزوپرودول

دوز توصیه شـده ۲۵۰-۳۰۰ میلی‌گرم سه بار در روز و قبل از خواب است. شایع‌ترین عوارض کاریزوپرودول که یکی از انواع قرص شل کننده عضلانی است عبارتند از:

 • خواب آلودگی
 • سرگیجه
 • سردرد

خواب آلودگی یک عارضه جانبی مکرر است و می‌تواند بر توانایی فرد در رانندگی یا کار با ماشین آلات تاثیر بگذارد. پزشکان همچنین به مردم در مورد خطرات ‌ترکیب این دارو با الکل هشدار می‌دهند. علاوه بر این، خطر ایجاد وابستگی به کاریزوپرودول وجود دارد.

۳. سیکلوبنزاپرین؛ ضد اسپاسمی که عضلات گرفـته را رام می‌کند

سیکلوبنزاپرین یک غیر بنزودیازپین است. این دارو اسپاسم عضلانی را که در شرایط حاد عضلانی رخ می‌دهد، با ترکیب استراحت و فیزیوتراپی‌ درمان می‌کند. سیکلوبنزاپرین به دو شکل خوراکی عرضه می‌شود: قرص‌های رهش فوری و کپسول‌های طولانی رهش.

مقدار مصرف سیکلوبنزاپرین و اثرات جانبی این دارو که مهم است

پزشکان معمولا ۵ میلی‌گرم و سه بار در روز این دارو را به عنوان یکی از انواع قرص شل کننده عضلانی کاربردی تجیز می‌کنند. برخی از افراد به دوزهای بالاتری مانند ۷.۵ تا ۱۰ میلی‌گرم و سه بار در روز نیاز دارند. حداکثر ۳۰ میلی‌گرم در روز مجاز است. کسانی که از فرمول انتشار طولانی مدت آن بهره می‌برند باید آن را هر روز در ساعت مشخصی مصرف کنند.

شایع‌ترین عوارض جانبی سیکلوبنزاپرین برای درمان زانو درد و کمردردهای ناشی از اسپاسم شدید عبارتند از:

 • سرگیجه
 • دهان خشک
 • خواب آلودگی
 • سردرد
 • تحریک‌پذیری
 • گیجی

افرادی که از داروهایی اثرگذار روی سروتونین استفاده می‌کنند باید از سیکلوبنزاپرین اجتناب کنند. مصرف این قرص خطر ابتلا به سندرم سروتونین را افزایش می‌دهد که یک وضعیت بالقوه تهدید کننده زندگی به شمار می‌رود.

۴. متاکسالون، قویترین قرص شل کننده عضلات پا و کمر

متاکسالون یک غیر بنزودیازپین است. پزشکان متاکسالون را در‌ ترکیب با استراحت، فیزیوتراپی و سایر استراتژی‌های درمانی غیردارویی برای شرایط دردناک عضلانی تجویز می‌کنند.  دوز توصیه شـده برای افراد بالای ۱۲ سال ۸۰۰ میلی‌گرم و سه تا چهار بار در روز است. افرادی که متاکسالون مصرف می‌کنند ممکن است با اثرات جانبی زیر روبرو شوند:

 • خواب آلودگی
 • سرگیجه
 • سردرد
 • تحریک پذیری
 • ناراحتی معده

به دلیل خطر ابتلا به سندرم سروتونین، افراد نمی‌توانند آن را با داروهایی که بر میزان سروتونین در بدن تاثیر می‌گذارد، مصرف کنند. یکی دیگر از داروهایی که به کمردرد و زانو درد کمک می‌کند ایندومتاسین است.

جدول انواع قرص شل کننده عضلانی که بر نورون‌های مغزی اثر می‌گذارند

انواع قرص شل کننده عضلانی که بر نورون‌های مغزی اثر می‌گذارند|فست طب

داروهایی که در جدول زیر معرفی شده‌اند بر نورون‌های مغزی اثر گذاشته و باعث کاهش درد و رفع گرفتگی عضلات می‌شوند.

دارو نام تجاری فرم دارویی میزان مصرف
دیازپام

 

والیوم

 

قرص یا تزریقی

 

۲ تا ۱۰ میلی‌گرم و سه یا چهار بار در روز، یا ۵ تا۱۰ میلی‌گرم به صورت تزریقی
کاریزوپرودول سوما قرص ۲۵۰ تا۳۵۰ میلی‌گرم و سه بار در روز
سیکلوبنزاپرین

 

فلکسریل

 

قرص ۵ تا ۷.۵ میلی‌گرم و سه بار در روز، یا ۱۵تا۳۰ میلی‌گرم و یک بار در روز (کپسول رهش طولانی)
متاکسالون اسکلاکسین کپسول ۸۰۰ میلی‌گرم و سه تا چهار بار در روز

میزان مصرف این داروها با توجه به شدت گرفتگی عضلانی با تشخیص پزشک توصیه می‌شود.

انواع قرص شل کننده عضلانی که روی نخاع یا سلول‌های عضلانی اثر می‌گذارند

انواع قرص شل کننده عضلانی که شامل قرص تیزانیدین نیز می‌شود|فست طب

این داروها می‌توانند به شرایطی که باعث اسپاسم می‌شوند، مانند فلج مغزی یا مولتیپل اسکلروزیس (MS)، و همچنین آسیب‌های نخاعی کمک کنند.

۵.باکلوفن؛ مسکنی برای گرفتگی‌های عضلانی ناشی از آسیب نخایی

سازمان غذا و دارو آمریکا باکلوفن را برای مدیریت اسپاستیک در افراد مبتلا به اسپاسم فلکسور، کلونوس، ضایعات نخاعی و ام‌اس به پزشکان توصیه می‌کند. پزشک امکان دارد اشکال خوراکی یا داخل نخاعی باکلوفن را توصیه کند. مورد دوم شامل تزریق دارو به کانال نخاعی است.

مقدار مصرف باکلوفن برای رفع گرفتگی‌های عضلانی نخاعی

پزشکان معمولا مصرف ۵ میلی‌گرم و سه بار در روز توصیه می‌کنند. حداکثر دوز خوراکی نباید بیشتر از ۸۰ میلی‌گرم در روز باشد. اگر فردی نیاز به تزریق داخل نخاعی داشـته باشد، یک دوز۵۰ میکروگرم (mcg) دریافت می‌کند. اگر به درمان پاسخ داده شود، پزشک دوز را تنظیم می‌کند. شایع‌ترین عوارض جانبی باکلوفن عبارتند از:

 • خواب آلودگی
 • گیجی
 • ضعف عضلانی
 • سرگیجه
 • حالت تهوع

۶. تیزانیدین؛ قرص گرفتگی عضلات پست و ضد اسپاسم قوی

تیزانیدین دارای اثرات ضد اسپاسمی قوی است که بیماران آن را برای مدیریت اسپاستیک ناشی از ام اس یا آسیب‌های نخاعی مصرف می‌کنند. پزشکان معمولا کپسول‌های ۲، ۴ یا ۶ میلی‌گرمی ‌را تجویز و در صورت نیاز هر ۶ تا ۸ ساعت تیزانیدین مصرف می‌کنند. مردم معمولا تیزانیدین را به خوبی تحمل می‌کنند و اثرات جانبی حادی ندارد. اما رویارویی با این عوارض نیز دور از ذهن نیست:

 • خارش
 • خواب آلودگی
 • ضعف و سرگیجه
 • دهان خشک
 • یبوست
 • تکرر ادرار
 • تاری دید
 • عصبی بودن
 • توهمات
 • فشار خون پایین
 • ضربان قلب پایین

این عوارض بریا افراد مختلف با توجه به دوره و میزان مصرف دارو متفاوت خواهد بود.

۷. دانترولن؛ یکی از انواع قرص شل کننده عضلانی که در اولویت دوم درمان قرار دارد

دانترولن به کاهش اسپاسم عضلات کمک می‌کند. برای اسپاسم عضلانی، پزشکان روزانه ۲۵ میلی‌گرم دانترولن را به مدت ۷ روز تجویز می‌کنند. سپس امکان دارد با توجه به پاسخ فرد، دوز را افزایش دهند. حداکثر دوز روزانه ۴۰۰ میلی‌گرم و نباید از این مقدار تجاوز کند.

عوارض جانبی دانترولن شامل تغییرات تنفسی است که به دلیل ضعف در عضلات تنفسی و تحلیل عضلانی رخ می‌دهد. دانترولن خوراکی امکان آسیب‌رسانی به کبد را دارد.

جدول انواع قرص شل کننده عضلانی که روی نخاع تاثیر می‌گذارند

دارو نام تجاری فرم مقدار مصرف
باکلوفن

 

لیورسال

 

قرص، تزریق داخل نخاعی

 

۵ میلی‌گرم یا ۵۰ میکروگرم به عنوان دوز اولیه، در صورت نیاز پس از ۲۴ ساعت تنظیم می‌شود
دانترولن

 

دانتریوم

 

قرص، تزریقی

 

۲۵ میلی‌گرم یک بار در روز، ۲۵ میلی‌گرم تا رسیدن به دوز موثر افزایش می‌یابد. حداکثر مصرف ۴۰۰ میلی‌گرم در روز
تیزانیدین

 

زانافلکس

 

کپسول، قرص

 

۲، ۴ یا ۶ میلی‌گرم (کپسول)، یا ۲ یا ۴ میلی‌گرم (قرص) هر ۶ تا ۸ ساعت

توجه داشته باشید که مقدار مصرف داروهای گفته‌شده به صورت تقریبی است. به همین دلیل هنگام مصرف دارو به توصیه پزشک توجه کنید.

۷. متوکاربامول؛ یکی از کاربردی‌ترین انواع قرص شل کننده عضلانی که نیاز به نسخه ندارد

متوکاربامول یک داروی غیر بنزودیازپین OTC و ضد اسپاسم است. افراد معمولا این دارو را به صورت خوراکی مصرف می‌کنند. گاهی پزشکان داخل عضلانی آن را تجویز خواهند کرد. شل کننده عضلانی OTC نیازی به نسخه ندارد، اما ممکن است خطراتی مشابه انواع قرص شل کننده عضلانی تجویزی داشته باشد.

دوز مصرفی متوکاربامول برای درمان گرفتگی عضلات

اگر پزشک قرص۵۰۰ میلی‌گرمی‌ تجویز کند، ممکن است ابتدا سه قرص و سپس دو قرص را برای اثربخش تجویز کند. اگر آن‌ها قرص۷۵۰ میلی‌گرمی ‌تجویز کنند، ممکن است ابتدا دو قرص و سپس یک یا دو قرص را برای حفظ اثر تجویز کنند.

به طور کلی، دستورالعمل‌ها مصرف ۶ گرم در روز را برای ۴۸ تا ۷۲ ساعت اول درمان توصیه می‌کنند. اگرچه پزشک ممکن است مصرف ۸ گرم را در این دوره توصیه کند وقتی مشکل شدید باشد. پس از آن، پزشک معمولا کاهش دوز را به حدود ۴ گرم در روز توصیه می‌کند.

عوارض جانبی متوکاربامول که قبل از مصرف باید بدانید

از عوارض انواع قرص‌های شل کننده عضلانی می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

 • سرگیجه
 • خواب آلودگی
 • سردرد
 • ناراحتی معده
 • گیجی

این عوارض با مصرف درست و به موقع کم و در مواردی ایجاد نخواهند شد.

آنچه که باید درباره انواع قرص شل کننده عضلانی در یک نگاه دانست

انواع قرص شل کننده عضلانی به تسکین درد و اسپاسم عضلانی کمک می‌کنند، اما عاری از عوارض نیستند. بهترین شل کننده برای درمان اسپاسم عضلات به شرایط زمینه‌ای و عواملی مانند سن فرد و داروهای فعلی ارتباط دارد. اصلی‌ترین انواع قرص شل کننده عضلانی که بر نورون‌های مغزی اثر می‌گذارند شامل دیازپام، کاریزوپرودول، سیکلوبنزاپرین و متاکسالون می‌شود.

برخی از انواع قرص شل کننده عضلانی که برای اسپاسم‌های نخاعی تجویز می‌شوند باید باکلوفن، دانترولن و تیزانیدین نام برد. مجموعه این داروهای ضد اسپاسم عضلانی عوارضی به دنبال دارند که به صورت مفصل در متن مقاله ارائه شده‌اند. بسیار ضروری است که این عوارض را قبل از مصرف مد نظر داشت و دستورالعمل پزشک را دنبال کرد.

سوالات متداول در مورد انواع قرص شل کننده عضلانی

۱.عمده‌ترین عوارض انواع قرص شل کننده عضلانی که رخ می‌دهد؟

سرگیجه، ضعف، تاری دید، دهان خشک و خواب‌آلودگی مهم‌ترین عوارض است.

۲. عوارض قرص شل کننده عضلات ممکن است تهدید‌کننده زندگی باشد؟

مصرف این دارو با مواد افیونی، خطر خواب آلودگی شدید دارد. همچنین ترکیب دیازپام با مواد افیونی موجب نارسایی تنفسی، کما و مرگ خواهد شد

۳. قرص باکلوفن برای چه نوع اسپاسمی تجویز می‌شود؟

باکلوفن برای مدیریت اسپاستیک در افراد مبتلا به اسپاسم فلکسور، کلونوس، ضایعات نخاعی و ام‌اس توصیه می‌کند.​

فکر خود را اینجا بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فیلدهایی را که نشان داده می شوند انتخاب کنید. دیگران پنهان خواهند شد. برای تنظیم مجدد سفارش ، بکشید و رها کنید.
 • تصویر
 • شناسه
 • امتیاز
 • قیمت
 • موجودی
 • دسترسی
 • افزودن به سبد خرید
 • شرح
 • محتوا
 • ویجت
 • ابعاد
 • اطلاعات تکمیلی
Click outside to hide the comparison bar
مقایسه