کمر و گردن

تزریق اپیدورال کمر؛ راهی برای درمان کمتر تهاجمی و عوارض کم

تاثیرات تزریق اپیدورال در کاهش درد کمر|فست طب

تزریق اپیدورال کمر؛ راهی برای درمان کمتر تهاجمی و عوارض کم

آیا می‌دانید مهم‌ترین دلیل تزریق آمپول اپیدورال چیست؟ تزریق اپیدورال کمری یک درمان کم تهاجمی ایمن و موثر برای درمان انواع خاصی از کمردرد است. مهم‌ترین اهداف درمانی تزریق اپیدورال شامل: کاهش التهاب عصبی و درد کمر و ارائه اطلاعات مهم تشخیصی به پزشک متخصص است. در این روش درمانی ماده کورتیکواستروئید به فضای اپیدورال تزریق می‌شود.

کورتیکواستروئید (نوعی کورتون) یک داروی ضد التهابی قوی و آهسته رهش  است. در بعضی از موارد برای بیمارانی که دارای درد بسیاری شدیدی هستند علاوه بر کورتیکواستروئید، مقداری ماده مسکن نیز تزریق می‌شود. از آنجایی که سلامتی شما برای ما اهمیت بسیار زیادی دارد، در جدیدترین مقاله فست طب قصد داریم در خصوص کاربردها و مزایای تزریق اپدورال صحبت کنیم. با ما همراه باشید تا در خصوص این درمان نوین و موثر بیشتر بدانید.

ارتباط با مشاورین درمان فست طب

دریافت مشاوره رایگان و تخصصی

نام و نام خانوادگی(Required)
انتخاب نوع مشاوره تخصصی(Required)

تزریق اپیدورال برای کمر؛ تزریق اپیدورال چیست؟

امپول اپیدورال برای دیسک کمر عالی است|فست طب

تزریق اپیدورال به تزریق داروی استروئیدی(کورتیکواستروئید) کورتون در فضای اپیدورال کمر گفته می‌شود. تزریق این ماده معمولاً همراه با یک بی حس کننده موضعی صورت می‌گیرد. برای درمان کمر درد با این روش ماده کورتیکواستروئید به داخل شکافی به نام فضای اپیدورال که طناب نخاعی شما در آن قرار گرفته، تزریق می‌شود. تزریق اپیدورال برای کمر درد التهاب را در فضای اطراف نخاع کاهش داده، به دلیل وجود ماده مسکن از شدت درد مفاصل و عضلات می‌کاهند.

این تزریق را می‌توان در نقاط مختلفی از کمر انجام داد. چنانچه ماده کورتون به قسمت پایین کمر تزریق شود به آن اپیدورال کمری گفته می‌شود و اگر این ماده استروئیدی به قسمت‌های دیگری از بدن مانند: گردن و یا مفاصل زانو تزریق گردد به آن اپیدورال گردن و زانو گفته می‌شود.

باید اشاره کنیم که در کنار تزریق اپیدورال در ناحیه کمر می‌توانید از کمربند پلاتینر نیز استفاده کنید. این کمربند با تکنولوژی UIC که شامل سه تکنولوژی فیزیوتراپی اولتراسوند، اینفرارد و کلاک پالس است کار می‌کند. از مزایای استفاده از این کمربند برقی می‌توانیم به افزایش گردش خون، رفع اسپاسم عضلانی، بهبود درد و علائم محدود کننده حرکتی اشاره کنیم.

هزینه تزریق اپیدورال کمر چقدر است؟ قیمت آمپول اپیدورال چطور؟

تعیین هزینه برای تزریق اپیدورال به نوع دارو و حتی محل تزریق بستگی دارد. اما در حالت کلی قیمت حدودی هزینه تزریق کمر ۸۰۰۰۰۰۰ تومان است. البته این قیمت میانگین چندین کلینیک است و امکان کمتر یا بیشتر شدن آن وجود دارد. بهتر است که قبل از مراجعه برای درمان حتما قیمت این روش درمانی را در چند کلینیک معتبر چک کنید. در مورد قیمت آمپول نیز نوع دارو و دوز مورد استفده تعیین کننده است.

در حال حاضر روش‌های مختلفی برای تزریق اپیدورال کمر و زانو وجود دارد که شامل موارد زیر است:

 • slipped disc: تزریق ماده استروئیدی بین دو مهره(در ستون فقرات) صورت می‌گیرد.
 • transforaminal: در این روش آمپول اپیدورال برای دیسک کمر در کنار مهره‌های ستون فقرات تزریق می‌شود.
 • Spondylolisthesis: ماده کورتیکواستروئید از طریق سوراخ ایجاد شده در پایه ستون فقرات تزریق می‌گردد.

جهت تزریق اپیدورال برای کمر درد ناشی از سیاتیک باید توسط متخصص ارتوپد یا جراح ستون فقرات معاینه شوید. همانطور که می‌دانید سیاتیک شدید از طریق درمان‌هایی مانند: فیزیوتراپی و مصرف داروهای مختلف (مثل انواع شل کنند‌های عضلانی) به طور کامل بهبود نمی‌یابد. به همین دلیل پزشک متخصص علاوه بر درمان‌های معمول توصیه می‌کند حداقل یک مرتبه در ناحیه آسیب دیده تزریق اپیدورال انجام دهید. پر کاربردترین استروئیدها برای تزریق اپیدورال شامل: استروئیدها شامل دگزامتازون، متیل پردنیزولون، تریامسینولون و بتامتازون هستند.

البته توجه داشته باشید! درمان کمر درد از طریق تزریق اپیدورال برای تمام بیماران مناسب نیست. پزشک متخصص از طریق بررسی نتایج آزمایش‌های تصویر برداری مختلف مانند MRI و معاینه کامل کمر تشخیص می‌دهد که آیا این روش درمانی برای شما مناسب هست یا خیر. توجه داشته باشید اگر در حال حاضر از داروهای رقیق کننده خون مانند: وارفارین (کومادین، ژانتوون) انوکساپارین (لاونوکس) استفاده می‌کنید یا به دلیل ابتلا به بیماری‌های مختلف دچار عفونت شدید و یا اینکه باردار هستید، تزریق اپیدورال برای شما توصیه نمی‌شود.

اما در عوض استفاده از دستگاه‌های کمک درمانی مانند کمربند پلاتینر و زانو بند زاپیامکس که به تکنولوژی UIC مجهز هستند برای تسریع روند درمان توصیه می‌شود. پس در صورت تزریق اپیدورال به کمر یا زانو از محصولات شرکت زایسترونیک آلمان استفاده کنید.

تزریق کورتیکواستروئید اپیدورال برای چه کسانی مناسب است؟

تزریق استروئید اپیدورال معمولاً برای درمان کمردرد ناشی از فتق دیسک(لغزش مهره‌های ستون فقرات)، رادیکولوپاتی کمری یا گردنی، تنگی نخاع و یا سیاتیک استفاده می‌شود. کورتیکواستروئیدها داروهای ضد التهابی قوی هستند و زمانی که در فضای اپیدورال تزریق می‌شوند، می‌توانند التهاب را در اطراف ریشه‌های عصبی تحریک شده کاهش داده و سبب درمان شوند.

بیماران دارای مشکلاتی مانند: فتق دیسک کمر، دژنراتیو دیسک، رادیکولوپاتی کمری، سیاتیک، تنگی ستون فقرات کمری، نورالژی و کیست‌های فاست-سینوویال می‌توانند از تاثیرات تزریق اپیدورال در کاهش درد کمر و مشکلات التهابی بهره مند شوند.

مزایای تزریق ایپدورال کمر؛ تاثیرات تزریق اپیدورال در کاهش درد کمر

تزریق اپیدورال برای کمر درد و رفع علائم درد و ناراحتی بیمار|فست طب

نتایج حاصل از تحقیقات منتشر شده در مجله معتبر NIH نشان داده، بیمارانی که در طی سه ماه تحت درمان با کورتیکواستروئیدها بوده‌اند، نسبت بیماران دیگر سریع‌تر بهبود یافته‌اند. البته در تعداد دیگری از بیماران این روش درمانی به طور موقت یعنی از یک هفته تا یک سال موثر بوده است. به طور معمول چنانچه در بیماران روش تزریق اپیدورال موثر ارزیابی گردد، حداکثر ۳ تزریق در طی یک سال انجام می‌شود.

به طور کلی مهم‌ترین مزایای روش درمانی تزریق اپیدورال شامل موارد زیر است:

 • کاهش درد و التهاب عصبی: استروئیدها تولید مواد شیمیایی که سبب التهابی می‌گردند را کاهش می‌دهند. کاهش التهاب، حساسیت ریشه‌های عصبی را نسبت به درد کاهش داده و مانع عبور این سیگنال‌ها از گیرنده‌های حسی می‌شوند.
 • قطع داروهای مسکن: تزریق اپیدورال کمر به دلیل کاهش درد مفاصل نیاز بیماران را به مصرف انواع داروهای مسکن کاهش می‌دهند. از آنجایی که مصرف داروهای مسکن در طولانی مدت با عوارض جانبی همراه است، کاهش مصرف آنها از بروز مشکلاتی مانند آسیب‌های گوارشی جلوگیری می‌کند.
 • تسریع روند درمان: از آنجایی که تزریق ماده استروئیدی کورتیکواستروئید شدت التهاب را کاهش می‌دهد، پروتئین‌های درگیر در ترمیم بافت‌ها را مجددا فعال کرده و سبب تسریع روند درمان می‌شود.
 • به جراحی نیازی ندارید: پس از تزریق استروئید اپیدورال کمری به دلیل کاهش درد و التهاب احتمالا دیگر به جراحی نیازی نخواهید داشت. بسیاری از بیماران کاندید انجام جراحی پس از انجام این روش درمانی دیگر نیازی به جراحی نداشته و پس از انجام حرکات اصلاحی فیزیوتراپی و مصرف مکمل‌های مختلف بهبود پیدا کرده‌اند.

خوشبختانه هزینه تزریق اپیدورال کمر نسبت به هزینه انجام جراحی بسیار پایین‌تر است. به همین دلیل بسیاری از پزشکان متخصص قبل از جراحی بیماران را برای انجام این روش درمانی ارزیابی نوین می‌کنند.

عوارض تزریق اپیدورال در کمر

عوارض تزریق اپیدورال در کمر|فست طب

خوشبختانه روش درمانی تزریق اپدورال در کمر یکی از روش‌های درمانی بی خطر است. با این حال تقریبا تمامی روش های درمانی با عوارض جانبی همراه هستند. برای اینکه بتوانید در خصوص شروع روند درمان خود تصمیم بگیرید، در این قسمت از مقاله در خصوص عوارض‌های احتمالی تزریق اپیدورال صحبت می‌کنیم.

مهم‌ترین عوارض تزریق اپیدورال در کمر عبارتند از:

۱. عفونت ناشی از تزریق نادرست؛ یکی از عوارض تزریق اپیدورال در کمر

متناسب با محل تزریق و واکنش سلول‌های ایمنی، تورم و در موارد شدیدتر عفونت(عفونت سیستمیک)، در هر قسمتی از بدن مانند مغز و نخاع ممکن است ایجاد شود. در تزریق اپیدورال کمر نیز احتمال بروز عفونت‌های زیر وجود دارد:

 • آبسه اپیدورال: تجمع عفونت در فضای اپیدورال
 • مننژیت: التهاب غشای مغز و نخاع
 • استئومیلیت یا دیسکیت: بروز عفونت در اطراف استخوان یا دیسک مهره.
 • آبسه بافت نرم: تجمع عفونت در اطراف بافت‌های نرم محل تزریق

۲. خون ریزی شدید در پی تزریق اپیدورال برای تنگی کانال نخاع

آسیب به شریان‌ها ممکن است سبب تجمع خون در بافت‌های نرم فضای اپیدورال یا غشاهای اطراف نخاع شود. هماتوم یا لخته خون داخل شریان‌ها سبب توقف جریان خون به بافت‌های حیاتی مانند مغز و نخاع می‌شود.

۳. آسیب به غشای خارجی نخاع یا آسیب عصبی

چنانچه تزریق اپیدورال توسط افراد غیر متخصص انجام شود ممکن است سوزن به غشای خارجی نخاع(دورا ماتر) برخورد کرده و به آن آسیب شدیدی وارد کند. این آسیب wet tap نامیده شده و سبب نشت مایع مغزی نخاعی(CSF) می‌شود. پس از نشت این مایع، فشار مایع مغزی نخاعی در مغز کاهش پیدا کرده و فرد دچار سردردهای شدید می‌شود.

۴. از دست دادن کنترل مثانه در اثر آسیب به ریشه عصبی

یکی دیگر از عوارض تزریق کورتون به کمر، از دست دادن کنترل مثانه است. آسیب به ریشه‌های عصبی اطراف نخاع ممکن است سبب فلج موقت و تشنج شود. اگر ریشه‌های عصبی(به اعصاب دم اسبی معروف هستند) در پایه نخاع آسیب ببینند، فرد دچار بیماری تحت عنوان سندرم دم اسبی(cauda equina syndrome) می‌شود. مهم‌ترین علامت ابتلا به این سندرم از دست دادن کنترل روده و مثانه است. بیماران مبتلا برای جلوگیری از فلج ناحیه پایین تنه باید سریعا تحت درمان قرار بگیرند.

۵. آسیب به رگ‌های خونی و خونریزی در محل تزریق

ذرات بزرگ استروئید ممکن است در رگ‌های خونی  جمع شده و آن را مسدود کنند. مسدود شدن رگ‌های خونی سبب کاهش خون رسانی به نخاع و مغز می‌شوند. این آسیب شایع‌ترین عارضه تزریق استروئید به رگ‌های خونی اطراف کمر است. برای جلوگیری از بروز آن قبل و بعد از تزریق، داروهای رقیق کننده(برای حرکت بیشتر ذرات استروئیدی) تجویز می‌شود. احتمال بروز این عارضه در افراد بالای ۵۰ سال و کسانی که چربی خون بالایی دارند بیشتر است. علاوه بر این در بعضی از افراد درمان ایپدرورال سبب بروز واکنش‌های آلرژیک به استروئیدها می‌شود. به همین دلیل قبل از شروع روند درمان با انجام تست آلرژی از حساسیت زا نبودن آن مطمئن می‌شوند.

۶. آسیب به سیستم قلبی عروقی در اثر تزریق نادرست

علاوه بر موارد گفته شده در بعضی از موارد تزریق اپیدورال کمر موجب کاهش فشار خون و ضربان قلب می‌شود. به همین دلیل این روش درمانی برای افراد دارای مشکلات قلبی و عروقی پیشنهاد نمی‌گردد.

۷. عوارض مرتبط با تزریق بی حسی موضعی

چنانچه مواد بی حس کننده وارد رگ‌های خونی گردد، ممکن است منجر به بروز خطراتی مانند سمیت سیستم عصبی مرکزی و سیستم قلبی عروقی شوند. بنابراین چنانچه متقاضی انجام تزریق اپیدورال برای تنگی کانال نخاع و یا آسیب‌های مختلف دیگر هستید، روند درمان خود را حتما زیر نظر پزشک متخصص ادامه دهید.

جمع بندی مقاله تزریق اپیدورال کمر

در این مقاله در ابتدا در خصوص علت تزریق اپیدورال کمر صحبت کردیم. سپس به مهم‌ترین مزایا و عوارض آن اشاره شد. تزریق اپیدورال کمر به تزریق ماده استروئیدی کورتون برای ترمیم بافت آسیب دیده و کاهش التهاب گفته می‌شود. مهم‌ترین مزیت انتخاب این روش تسریع روند درمان و کاهش نیاز اغلب بیماران به درمان‌های تهاجمی‌تری مانند جراحی است. مانند هر درمان دیگر، تزریق اپیدورال کمر نیز با عوارض جدی مانند: عوارض سیستم قلبی عروقی، آسیب به غشای خارجی نخاع و آبسه بافت نرم همراه است. به همین دلیل پیشنهاد می‌کنیم درمان خود را حتما زیر نظر پزشک متخصص انجام دهید تا دچار حداقل عوارض ممکن شوید.

سوالات متداول مقاله تزریق اپیدورال کمر

۱.قیمت امپول اپیدورال برای دیسک کمر متناسب با چه عواملی تعیین می‌شود؟

هزینه کلی این روش درمانی متناسب با دز مورد نیاز، هزینه تصویربرداری، تعداد تزریق و تخصص پزشک تعیین می‌شود.

۲.قبل از شروع روند دران باید چه اطلاعات مهمی را در اختیار پزشک قرار دهید؟

قبل از تصمیم گیری برای شروع روند درمان لازم است در خصوص موارد زیر با پزشک خود صحبت کنید:

 • بارداری و یا تصمیم به بارداری
 • نوع مکمل‌ها و داروهای مصرفی
 • سابقه حساسیت به داروهای مختلف مخصوص انواع بی حس کننده‌ها
 • مصرف مصرف داروهای رقیق کننده خون مانند: آسپرین، ایبوپروفن، کلوپیدوگرل، وارفارین، ناپروکسن و هپارین

۳.اثر کورتون چقدر در بدن میماند؟

متناسب با تعداد دزهای تزریق شده مدت زمان اثر این دارو مشخص می‌شود.

فکر خود را اینجا بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

زمینه‌های نمایش داده شده را انتخاب نمایید. بقیه مخفی خواهند شد. برای تنظیم مجدد ترتیب، بکشید و رها کنید.
 • تصویر
 • شناسۀ محصول
 • امتیاز
 • قيمت
 • موجودی
 • دسترسی
 • افزودن به سبد خرید
 • توضیح
 • محتوا
 • وزن
 • اندازه
 • اطلاعات اضافی
برای مخفی‌کردن نوار مقایسه، بیرون را کلیک نمایید
مقایسه