زانو و پا

تغذیه بعد از عمل زانو؛ معرفی ۶ ویتامین و ماده معدنی لازم

تغذیه بعد از عمل زانو در روند بهبودی اثر دارد|فست طب

تغذیه بعد از عمل زانو؛ معرفی ۶ ویتامین و ماده معدنی لازم

آیا می‌دانید بهترین رژیم غذایی برای تسریع روند بهبودی پس از عمل جراحی زانو چیست؟ آیا می‌دانید پس از جراحی باید از مصرف چه مواد غذاهایی خودداری کنید؟

 پس از انجام عمل جراحی علاوه بر استراحت و پرهیز از انجام کارهای سنگین، یکی از مهم‌ترین توصیه‌های پزشک رعایت رژیم غذایی استاندارد است. اگر می‌خواهید در مدت زمان اندک و به سرعت قادر به انجام کارهای روزمره خود باشید، باید از طریق رعایت رژیم غذایی مناسب، ویتامین‌ها و مواد مغذی از دست رفته بدن‌تان را مجددا به دست آورید. در حال حاضر بدن شما به دلیل از دست دادن مواد مغذی مختلف، قادر به ترمیم سریع بسیاری از بافت‌های آسیب دیده نیست. به همین دلیل بیش از هر زمان دیگری به پروتئین‌ها و ویتامین‌های موثر در ترمیم سلول‌ها نیاز دارد. از آنجایی که سلامت شما برای ما اهمیت بسیار زیادی دارد؛ در این مقاله قصد داریم با ارائه بهترین رژیم‌های غذایی در تسریع روند بهبودی شما نقش داشته باشیم. مهمان جدیدترین مقاله فست طب باشید تا در خصوص این موضوع مهم بیشتر بدانید.

ارتباط با مشاورین درمان فست طب

دریافت مشاوره رایگان و تخصصی

نام و نام خانوادگی(Required)
انتخاب نوع مشاوره تخصصی(Required)

آشنایی با ویتامین‌ها و مواد معدنی موثر در ترمیم بافت

قبل از اینکه برای انتخاب نوع رژیم غذایی خود تصمیم گیری کنید، باید تا حدودی در خصوص مکانیسم اثر بعضی از ویتامین‌ها و سایر مواد مغذی اطلاعات کسب کنید. توجه داشته باشید که برای رسیدن این مواد غذایی به زانو باید گردش خون در این ناحیه کمی افزایش یابد. برای افزیاش گردش خون در ناحیه زانو می‌توانید ماساژ یا زانوبند زاپیامکس را امتحان کنید. زانوبند زاپیامکس محصولی از شرکت زایسترونیک است که به تکنولوژی UIC مجهز شده است.

موثرترین مواد مغذی در ترمیم بافت‌ها شامل موارد زیر است:

۱.ماده معدنی روی، بهترین ماده در جواب سوال بعد از جراحی تعویض مفصل زانو چه بخوریم؟

مصرف روی در روند درمان بعد از عمل زانو تاثیر بالایی دارد|فست طب

این ماده معدنی نقش مهمی در تقسیم سلولی و افزایش سطح ایمنی بدن شما دارد. به همین دلیل دریافت روزانه(حدود یازده گرم برای مردان و هشت گرم برای زنان) به بهبودی سریع و ترمیم بافت‌ها کمک می‌کند. با توجه به اینکه گوشت دارای بیشترین مقدار ماده روی است، توصیه می‌کنیم روزانه حداقل ۵ گرم گوشت (مانند: گوسفند گوسفند، گاو،  بوقلمون یا گوساله) را مصرف کنید.

کسانی که دارای رژیم غذایی گیاهخواری هستند می‌توانند به جای گوشت از سویا، آجیل و دانه‌های غنی از ماده روی مانند مغز تخمه کدو استفاده کنند. پس از مصرف مواد غذایی حاوی روی از استفاده از زانوبند زاپیامکس برای زانو درد یا کمربند پلاتینر برای کمر درد خود غافل نشوید.

۲.ویتامین C؛ بهترین ماده غذایی در پاسخ به بعد از عمل زانو چه بخوریم؟

یکی از مواردی که در پاسخ به سوال بعد از عمل زانو چه بخوریم؟ می‌توان به آن اشاره کرد، مصرف مواد غذایی حاوی ویتامین C است. علاوه بر تقویت سریع سیستم ایمنی، ویتامین C یکی از ویتامین‌های ضروری در تشکیل غضروف، استخوان و همچنین ترمیم تاندون، رباط و پوست است. مصرف ۷۵-۹۰ میلی گرم از این ویتامین که در مواد غذای مانند: انواع میوه‌ها و سبزیجات وجود دارد، سبب تسریع روند بهبودی شما پس از جراحی زانو می‌شود. علاوه مصرف یک لیوان آب پرتقال طبیعی که غنی از ویتامین C است؛ شما می‌توانید از فلفل قرمز،  کلم، نارنگی و مرکبات، کیوی استفاده کنید. با تغذیه درست و اصولی می‌توان در جواب به سوال اینکه آیا عمل تعویض مفصل زانو خطرناک است گفت خیر. زریا می‌توان خطرات و عوارض را کنترل کرد.

۳.ماده آهن؛ بهترین تغذیه بعد از عمل مینیسک زانو

همانطور که می‌دانید از دست دادن خون در حین عمل جراحی اجتناب ناپذیر است. متاسفانه از دست دادن خون سبب کاهش شدید سطوح آهن در بدن می‌شود. با توجه به اینکه این ماده معدنی به لخته شدن خون و جلوگیری از کم خونی نیز کمک می‌کند، بسیاری از پزشکان پس از انجام عمل جراحی زانو مکمل‌های غنی از آهن را تجویز می‌کنند. توصیه می‌کنیم علاوه بر مصرف مکمل‌های غنی از آهن با مصرف غذاهایی مانند: اسفناج، ماهی و حتی بادام زمینی ذخایر از دست رفته آهن بدن‌تان را مجددا به دست آورید.

۴.ویتامین D، مفیدترین تغذیه بعد از عمل زانو

بعد از جراحی تعویض مفصل زانو چه بخوریم جواب ویتامین D است|فست طب

یکی از مهم‌ترین مواردی که باید پس از انجام عمل جراحی باید به آن توجه کنید، تقویت زانو آسیب دیده است.  بنابراین بهترین پاسخ برای سوال بعد از جراحی تعویض مفصل زانو چه بخوریم؟ غذاهایی است علاوه بر افزایش تراکم استخوان سبب افزایش سرعت بازسازی ماهیچه و بافت‌های آسیب دیده می‌شود. بهترین مواد غذایی غنی از ویتامین D شامل: کره، ماهی‌های چرب، زرده تخم مرغ، شیر، روغن جگر ماهی، دانه‌های جوانه‌زده و گوشت گاو است. مصرف مواد غذایی ویتامین D به افرادی که دچار مشکلاتی مانند زانو درد هستند، توصیه می‌شود.

۵.مواد غذایی دارای فیبر برای تغذیه بعد از عمل زانو نیاز است

یکی دیگر از مهم‌ترین مواد غذایی که باید به برنامه غذایی خود اضافه کنید، غذاهای غنی از فیبر است. متاسفانه بسیاری از بیماران پس از انجام عمل جراحی به یبوست مبتلا می‌شوند. یبوست جزء مهم‌ترین عوارض جانبی مصرف انواع مسکن‌ و داروهای بیهوشی است. برای کاهش عوارض جانبی ناشی از عمل زانو می‌توانید مواد غذایی غنی از فیبر مانند: نان، برنج، غلات، انواع میوه و سبزیجات غنی از فیبر(مانند سیب و هویج ) را مصرف کنید. آگاهی از فواید شگفت انگیز مواد مغذی اولین قدم برای بهبودی سریع پس از عمل جراحی است.

۶.ویتامین K را بعد از عمل زانو دریافت کنید

مواد غذایی غنی از ویتامین K مانند سبزیجات باید بخش مهمی از رژیم غذایی بعد از عمل زانو باشند. مواد غذایی غنی از ویتامین‌های محلول در چربی مانند ویتامین K به لخته شدن سریع خون (یکی از موارد مهم پس از انجام عمل جراحی) کمک می‌کنند. بنابراین مطمئن باشید که در رژیم غذایی مورد نظر شما سبزیجات و مواد غذایی مانند: کلم بروکلی، گل کلم، پیاز، کلم پیچ، کلم و هر ماده غذایی حاوی این ویتامین، وجود دارد. برای آشنایی با بهترین قرص ویتامین برای زانو درد این مطلب از فست طب را مطالعه کنید.

پس عمل جراحی باید از مصرف چه مواد غذایی اجتناب کنید؟

تغذیه بعد از عمل زانو باید ضد یبوست باشد|فست طب

علاوه بر کسب اطلاعات لازم در خصوص مواد غذایی ضروری که باید بعد از انجام عمل جراحی مصرف کنید لازم است در خصوص مواد غذایی که باید از مصرف آنها پرهیز کنید نیز اطلاع داشته باشید.

مهم‌ترین مواد غذایی که باید از مصرف آنها اجتناب کنید شامل موارد زیر است:

 • مواد غذایی حاوی قند

همانطور که قبلا اشاره کردیم یکی از مهم‌ترین عوارض استفاده از داروهای بی هوشی(مانند: هالوتان، دسفلوران و متوکسی فلوران) ابتلا به یبوست است. متاسفانه ابتلا به یبوست سبب افزایش درد و آسیب‌های پس از جراحی می‌شود؛ زیرا تورم روده فشار زیادی به زانو وارد می‌کند. مصرف مواد غذایی حاوی کربوهیدرات نیز سبب تشدید ابتلا به یبوست می‌شوند. به همین دلیل باید از مصرف انواع مواد غذایی شیرین مانند شیرینی‎ها اجتناب کرده و در عوض غذاهای غنی از فیبر(مانند میوه و سبزی) را جایگزین کنید.

 • لبنیات

لبنیات نیز به طور مشابه سبب تشدید ابتلا به یبوست می‌شود. البته لازم نیست مصرف لبنیات را به طور کامل از رژیم غذایی خود حذف کنید، شما می‌توانید برای کمک به استخوان سازی روزانه نصف فنجان شیر یا ماست مصرف کنید. توصیه می‌کنیم از تهیه لبنبات پر چرب اجتناب کنید.

مواد غذایی پیشنهادی برای بعد از جراحی زانو

برای اینک بتوانید بهترین برنامه تغذیه بعد از عمل مینیسک زانو را آماده کنید؛ در این قسمت از مقاله به لیستی از مواد غذایی مناسب برای ترمیم سریع بافت های آسیب‌دیده اشاره خواهیم کرد.

 • پروتئین بدون چربی: مرغ (بدون پوست)، ماهی و غذای دریایی، کره بادام زمینی یا کره آجیل و پای مرغ برای زانو درد فوق العاده است.
 • غلات: جو، گندم، دانه چیا، بلغور جو دوسر، ذرت بو داده، نان سبوس دار، پاستا یا کراکر و غلات سبوس دار
 • میوه و سبزیجات: سیب، گلابی، هلو، انگور، گیلاس، کلم بروکسل، کلم، گل کلم، تره فرهنگی و چغندر

جمع بندی مقاله تغذیه بعد از عمل زانو

در این مقاله در خصوص مواد غذایی مناسب و غیر مناسب برای افرادی که به تازگی عمل جراحی زانو انجام داده‌اند، صحبت کردیم. رژیم غذایی مناسب دارای ویتامین‌ها و مواد معدنی لازم برای ترمیم سریع بافت‌های آسیب‌دیده است. علاوه بر استراحت و رعایت توصیه‌های پزشک، توجه به نوع رژیم غذایی نیز اهمیت بسیار بالایی دارد. بنابراین اگر می‌خواهید سریع‌تر بتوانید مجددا کارهای مورد علاقه و روزمره خود را انجام دهید، باید به مواد غذایی مصرفی خود اهمیت بیشتری بدهید.

سوالات متداول مقاله تغذیه بعد از عمل زانو

۱.آیا مصرف کافئین پس از انجام عمل جراحی ضرر دارد؟

بله؛ کافئین با داروهای بیهوشی تزریق‌شده تداخل ایجادکرده و سبب واکنش‌های شدید دارویی می‌شود. علاوه بر این نوشیدنی‌های حاوی کافئین ابتلا به یبوست را تشدید می‌کنند.

۲.چگونه می‎توانم کلسیم مورد نیاز بدن خود را تامین کنم؟

از آنجایی که مصرف لبنیات ( به دلیل ابتلا به یبوست) ممنوع است. شما می‌توانید برای دریافت کلسیم مورد نیاز بدن خود مواد غذایی مانند کره مارگارین، غلات غنی‌شده، جگر، ماهی و زرده تخم مرغ مصرف کنید.​

فکر خود را اینجا بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

زمینه‌های نمایش داده شده را انتخاب نمایید. بقیه مخفی خواهند شد. برای تنظیم مجدد ترتیب، بکشید و رها کنید.
 • تصویر
 • شناسۀ محصول
 • امتیاز
 • قيمت
 • موجودی
 • دسترسی
 • افزودن به سبد خرید
 • توضیح
 • محتوا
 • وزن
 • اندازه
 • اطلاعات اضافی
برای مخفی‌کردن نوار مقایسه، بیرون را کلیک نمایید
مقایسه