کمر و گردن

درمان خانگی گرفتگی کمر؛ راه هایی برای تسکین درد کمر در خانه

درمان خانگی گرفتگی کمر با روشهای خاص|فست طب

درمان خانگی گرفتگی کمر؛ راه هایی برای تسکین درد کمر در خانه

خاصکمر درد شایعترین مشکلیست که می‌توان گفت حدود ۹۰% افراد در طول زندگی گرفتار آن می‌شوند. چرا ناخوشایند؟ گرفتگی کمر یا درد آن می‌تواند به قدری شدید و دردناک باشد که می‌تواند انجام فعالیت های روزمره را تقریبا غیر ممکن کند. این نوع درد، معمولاً ناشی از عوامل متعددی از جمله فعالیتی کم، اسپاسم عضلانی، تمرینات ورزشی سنگین، آسیب‌های جسمی، سیاتیک یا تغییرات سنی است. در طول زمان، گرفتگی کمر می‌تواند به یک مشکل مزمن تبدیل شود که تأثیرات طولانی‌مدت بر سلامت و فعالیت‌های روزمره فرد را داشته باشد.

درمان خانگی گرفتگی کمر می‌تواند شامل تمرینات ورزشی، استفاده از گرما و سرما درمانی، رعایت تغذیه سالم و ایجاد تغییرات در عادات زندگی باشد. این راه‌حل‌های ساده و کارآمد می‌تواند در بهبود و درمان گرفتگی کمر کمک شایانی کنند. در این مقاله از فست طب، ما به بررسی راه‌های درمان خانگی گرفتگی کمر همچنین به افزایش اطلاعات شما در مورد این عارضه ناخوشایند پرداختیم. با ما همراه باشید.

ارتباط با مشاورین درمان فست طب

دریافت مشاوره رایگان و تخصصی

نام و نام خانوادگی(Required)
انتخاب نوع مشاوره تخصصی(Required)

چند راه بسیار ساده برای درمان خانگی گرفتگی عضلات کمر

همه‌ما پس از احساس و تجربه درد چندین راه درمانی ساده برای رفع و تسکین درد پیش می‌گیریم. راهکار های درمانی ساده معمولا روش‌های درمانی خانگی نیز نامیده می‌شوند. روش‌های درمان خانگی گرفتگی کمر می‌تواند شامل طیف فراوانی از درمان‌ها باشد که هر کدام اثرات منحصر به فردی دارند. در ادامه با تعدادی از روش های درمان گرفتگی عضلات کمر در خانه آشنا خواهید شد.

۱) استفاده از کمربند پلاتینر اصل آلمان با تکنولوژی UIC

استفاده از کمربند پلاتینر اصل آلمان با تکنولوژی UIC| فست طب

کمربند پلاتینر – Platiner یکی از محصولات بسیار عالی شکرت زایسترونیک آلمان است که به ۳ تکنولوژی خاص مجهیز شده است. این سه تکنولوژی اولتراسوند، اینفرارد و کلاک پالس هستند که هر کدام به تنهایی تاثیر خاصی بر گرفتگی عضلات و آسیب‌های دیگر کمر می‌گذارند. با استفاده منظم از کمربند پلاتینر به صورت روزانه حدود ۴۵ تا ۶۰ دقیقه بعد از ۲ تا ۳ هفته هیچ اثری از درد و آسیب شدید باقی نمی‌ماند. باید اشاره کنیم که کمربند پلاتینر اصل به راحتی اسپاسم و گرفتگی عضلانی را از بین خواهد برد.

۲) استراحت کنید تا عضلات فرصت ترمیم داشته باشند

به طور طبیعی استراحت روشی موثر برای ریکاوری و کاهش درد عضلات است. البته این قائده در خصوص درد و آسیب‌های شدید صدق نمی‌کند. از این رو استراحت را به عنوان یک درمان برای دردهای خفیف دانست. با این حال، استراحت تنها شامل خوابیدن نیست، در عوض، بدین معناست برای مدتی از فعالیت‌ روزمره خود که گاها دشوار هستند یا ورزش‌هایی از قبیل بدنسازی دوری کنید. با استراحت عضلات کمر ممکن است گرفتگی کمر به خودی خود بهبود یابد.

سعی کنید در طول زمان استراحت خود به پیاده رویی‌های آرام و حرکات کششی و هوازی ملایم جهت درمان گرفتگی کمر پایبند باشید. چرا که کشش آرام عضلات می‌توانند برای سلامتی کمر مفید باشند.

۳) کفش‌ طبی را جایگزین کفش‌های نامناسب کنید

پاها به خصوص کف پا نقش مهمی در جذب ضربه به کمر ایفا می‌کنند. به طوری که به پاها صرف نظر از پمپاژ خون به سمت قلب، دومین قلب انسان می‌گویند. شک ضرباتی که به کف پای شما وارد می‌شود مستقیما به سوی کمر و ستون فقرات می‌رود. در صورتی که از کفش نامناسب استفاده می‌کنید، ممکن است درد گرفتگی کمر شما تشدید شود.

 • پوشیدن کفش‌های پاشنه بلند یا کفش‌های غیر استاندارد نیز در تشدید کمر درد تاثیر گذارند. هنگامی که مشغول ورزش کردن یا پیاده رویی هستید، استفاده از کفش‌های طبی و ورزشی ضروریست.

۴) استفاده از کمپرس گرم و سرد؛ بهترین درمان گرفتگی عضلات کمر در خانه

کاربرد یخ برای برطرف کردن درد و التهاب از قدیم الئیام ثابت شده است. یخ می‌تواند گرفتگی کمر و درد آن را تسکین دهد. اما چگونه؟ یخ با تحریک گیرنده های کمر و بلاک آن‌ها از ارسال سیگنال درد به مغز جلوگیری کند. چرا که درد در اولین مرحله توسط مغز پردازش شده و سپس ما آن را احساس می‌کنیم. یکی دیگر از کاربرد های یخ بهبود تورم است. یخ با کاهش جریان خون در ناحیه کمر می‌تواند از انباشت ترشحات پس از آسیب جبوگیری کند و مانع از انباشت آن در کمر شود.

سعی کنید درکنار یخ از کیسه های آب گرم استفاده کنید. جالب است بدانید که استفاده از کمپرس گرم پس از یخ می‌تواند تحریک سریع بافت کمر شود. چرا که گرما موجب شل شدن عضلات، افزایش گردش خون، ارسال بیشتر مواد مغذی به کمر و دامنه حرکتی کمر را افرایش می‌دهد.

 • توصیه می‌شود روزانه، چند مرتبطه به مدت ۱۰ الی ۲۰ دقیقه از یخ و گرما استراحت کنید. با انجام این راهکار ساده می‌توانید به راحتی گرفتگی کمر خفیف را درمان کنید.

در کنار استفاده از کمپرس سرد و گرم از مصرف امپول ضد التهاب قوی با تجویز پزشک غافل نشوید. این آمپول های ضد التهابی به راحتی درد و ناراحتی را از بین می‌برند.

۵) درمان خانگی گرفتگی کمر درد با تغییر سبک  زندگی خود

بیشتر بیماری‌ها و عارضه‌هایی که ما به آن دچار می‌شویم، ریشه در سبک زندگی نادرست دارند. سبک زندگی نادرست می‌تواند شامل، خواب نادرست، اضافه وزن در اثر مصرف غذاهای مضر، استراحت کم و کمبود فعالیت ورزشی باشد. تغییرات در عادات زندگی می‌توانند به بهبود درد کمر کمک کنند.

 • برای اصلاح سبکی زندگی، سعی کنید بیشتر ورزش کنید، همچنین در کنار ورزش رژیم غذایی سالم داشته باشید. زمان خوابیدن خود را تنظیم کنید. استفاده از کفش های مناسب را فراموش نکنید.

چند ورزش برای درمان خانگی گرفتگی کمر

چند ورزش برای درمان خانگی گرفتگی کمر|فست طب

بدن همواره نیازمند ورزش و تحرک است. چرا که بدن به کمک ورزش سوخت و ساز و ریکاوری عضلانی بسیار بهتری دارد. مانند هر عضله دیگری، عضلات پشت شما باید به طور منظم تقویت شوند تا شما را صاف و سالم نگه دارد. عضلات ضعیف کمر فشار بیشتری بر ستون فقرات شما وارد می کنند که می تواند منجر به کمر درد شود. از این رو ورزش منظم در خانه تقویت کننده کمر و یک درمان عالی برای گرفتگی کمر است. اگر دچار گرفتگی کمر هستید، ما برای شما چند ورزش برای درمان خانگی گرفتگی کمر نگارش کرده‌ایم.

۱. حرکت پلانک؛ دشوار اما معجزه آسا

اگرچه حرکت پلانک تمام عضلات بدن را تحت فشار قرار می‌دهد. اما این حرکت تاثیر ویژه ایی بر عضلات شکمی و کمری شما دارد. حرکت پلانک را به ۲ صورت پلانک کمر و پهلو انجام داد. نحوه انجام ورزش پلانک:

 • بر روی شکم دراز بکشید.
 • ساعد های خود را روبه روی صورت قرار داده و به ۹۰ درجه روی زمین بگذارید.
 • در همین حین پنجه‌های پا را روی زمین بگذارید و حالت پل بگیرید.
 • سعی کنید بدن خود را صاف نگهه دارید و به بالا یا به سمت زمین خم نشوید.
 • بسته به توانایی خود به مدت چند ثانیه در همین حالت بمانید.

۲. حرکت فوق‌العاده موثر پل به کمک توپ

تمرین پل یک حرکت بسیار ساده و رضایت بخش برای کمر است. این تمرین به تقویت عضلات کمر به خصوص عضلات فیله شما کمک می‌کند. برای انجام این حرکت شما نیازی به دستور خاصی ندارید و به راحتی می‌تواند این حرکت را انجام دهید.

 • به پشت دراز بکشید.
 • زانوهای خود را خم کرده و کف پاها را بر روی زمین بگذارید.
 • یک توپ کوچک بین زانوها قرار دهید.
 • در آخرین مرحله باسن خود را بالا بیاورید و توپ را با زانوها فشار دهید.
 • این حرکت را به مدت ۳۰ ثانیه انجام داده و دو ست تکرار کنید.

۳. زانو ها را به سمت شکم بکشید!

جمع کردن زانو بر روی شکم راهی آسان و کاربردی برای درمان گرفتگی کمر است. برای انجام این حرکت کافی است زانوهای خود را به سمت شکم بکشید و ۳۰ ثانیه نگه‌دارید. این حرکت را در طول روز چندبار انجام دهید تا کاهش درد محسوسی را تجربه کنید.

درمان گیاهی گرفتگی کمر به کمک گیاهان و ادویه‌جات

درمان گیاهی گرفتگی کمر به کمک گیاهان و ادویه‌جات|فست طب

داروهای شیمیایی با خطر عوارض جانبی، تداخلات دارویی یا اعتیاد همراه هستند. ممکن است ایده خوبی باشد که به طبیعت روی آورید و از گیاهان و ادویه‌هایی که می‌توانند به بهبود گرفتگی کمر کمک کنند، استفاده کنید. در اینجا به درمان گیاهی گرفتگی کمر به کمک گیاهان و ادویه جات پرداختیم که شامل موارد زیر می‌شود:

۱. از پوست درخت بید استفاده کنید

پوست درخت بید حاوی سالیسن که همانند آسپرین عمل می‌کند و برای درمان التهاب استفاده می‌شود که علت اصلی بیشتر دردها و دردها است. این گیاه به شکل قرص و گیاه خشک شده وجود دارد که می‌توان مانند چای آن را مصرف کرد.

۲. زنجبیل را برای خاصیت ضد التهابی آن مصرف کنید

زنجبیل سابقه طولانی در درمان التهابات و درد مفاصل دارد. این ادویه خاص به دلیل خواص ضد التهابی و آنتی اکسیدانی قوی خود مشهور است و می توان آن را در غذا و نوشیدنی‌ها ترکیب و مصرف کرد. برای دریافت بهترین نتیجه پیشنهاد می‌شود زنجبیل را به همراه چای سبز میل کنید.

۳. از مصرف زردچوبه غافل نشوید

زردچوبه حاوی کورکومیناست که با خنثی کردن رادیکال های آزاد به محافظت از سلول ها و بافت ها در برابر آسیب رادیکال های آزاد کمک می کند. خواص ضد التهابی قوی موجود در کورکومین به تسکین و پیشگیری از درد و می‌انجامد.

 • پیشنهاد می‌شود زرد چوبه را با تریکب شیر یا آب آناناس میل کنید تا بهترین تاثیر را به همراه داشته باشد.

اینکه برای درمان گرفتگی کمر یا برای درمان روماتیسم مفصلی چی بخوریم سوال خوبی است. زیرا مصرف مواد مغذی در روند درمان تاثیر خوبی دارند. پس از پپزشک خود در مورد اینکه چی بخورید سوال کنید.

۴. میخک خواص دارویی فوق‌العاده‌ای دارد

میخک به صورت کپسول یا پودر به عنوان دارو و همچنین روغن میخک یافت شود. همانند سایر مکمل های گیاهی، از میخک برای درمان طیف وسیعی از بیماری ها از جمله کمردرد و التهاب آرتریت استفاده می‌شود.

۵. اسطوخودوس برای کاهش استرس و تنش عضلانی

اسطوخودوس را می‌توان به‌عنوان آرام‌بخش‌های گیاهی استفاده کرد که به کاهش استرس و تنش عضلانی کمک می‌کند. می‌توانید از اسانس اسطوخودوس برای گرفتگی کمر استفاده کنید. قبل از استفاده از اسطوخودوس توصیه می‌شود آن را با روغن نارگیل ترکیب کرده که باعث تسکین فوری گرفتگی کمر می‌شود.

۶. و در آخر قرص برای گرفتگی کمر

رایج ترین درمان خانگی برای کمردرد شدید، مصرف داروهای مسکن است. بهترین دارو برای گرفتگی عضلات کمر دیکلوفناک بوده که نقش مسکن و شل کننده عضلات داردد. این داروها معمولا بدون نیاز به نسخه پزشک قابل تهیه اند. مسکن های غیر استروئیدی دیگر مانند ناپروکسن، ایبوپرفن و استامینوفن برای گرفتگی کمر است.

پرتکرارترین سوالات کاربران در مورد درمان گرفتگی کمر در منزل

۱. بهترین روش درمان گرفتگی کمر در خانه چیست؟

برای درمان گرفتگی کمر در خانه راهکارهای درمانی مختلفی وجود دارد که هر کدام از آن‌ها تاثیر قابل توجهی در بهبود درد و رفع گرفتگی دارند. از این روش‌های درمانی می‌توانیم به مسکن‌ها، شل کننده‌های عضلانی، ماساژ با روغن گیاهی و کمربند پلاتینر اشاره کنیم.

۲. برای درمان گرفتگی عضلات در خانه چه کار کنیم؟

کمی استراحت کنید، تمرینات ورزشی کشش انجام دهید و از پماد یا روغن‌های گیاهی جهت ماساژ استفاده کنید.

۳. رفع گرفتگی کمر در خانه با روغن و ماساژ ممکن است؟

بله. انجام ماساژ با روغن باعث افزایش جریان خود در ناحیه آسیب می‌شود و آرامش و تسکین دردی ایجاد خواهد کرد.

۴. بهترین راه برای درمان سریع گرفتگی کمر در خانه چیست؟

قرص‌های شل کننده عضلات، قرص مسکن و کمربند پلاتینر.

فکر خود را اینجا بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

زمینه‌های نمایش داده شده را انتخاب نمایید. بقیه مخفی خواهند شد. برای تنظیم مجدد ترتیب، بکشید و رها کنید.
 • تصویر
 • شناسۀ محصول
 • امتیاز
 • قيمت
 • موجودی
 • دسترسی
 • افزودن به سبد خرید
 • توضیح
 • محتوا
 • وزن
 • اندازه
 • اطلاعات اضافی
برای مخفی‌کردن نوار مقایسه، بیرون را کلیک نمایید
مقایسه