کمر و گردن

کمر درد و عفونت رحم؛ آیا با هم مرتبط ‌اند!

کمر درد و عفونت رحم چه رابطه ای دارند|فست طب

کمر درد و عفونت رحم؛ آیا با هم مرتبط ‌اند!

کمر درد و عفونت رحم در بیشتر مواقع با‌ هم مرتبط هستند. گاهی خانم‌ها کمر درد و عفونت را با هم تجربه می‌کنند. کمر درد یک مشکل رایج سلامتی در بین زنان است و به دلیل برخی از حرکات اشتباه مانند نشستن در وضعیت نامناسب یا حمل اجسام سنگین ایجاد می‌شود. با این حال کمر درد می‌تواند با یک مشکل سلامتی مرتبط باشد که عفونت رحم یکی از این موارد است.

اغلب به دلیل التهابات رحم و تحریک عصب‌های متصل به ناحیه کمر، درد کمر به سراغ زنان می‌آید. در این مقاله از فست طب به بررسی رابطه  کمر درد و عفونت رحم، تایید یا عدم تایید در مورد اینکه آیا عفونت رحم باعث کمر درد و پا درد میشود، خواهیم پرداخت.

ارتباط با مشاورین درمان فست طب

دریافت مشاوره رایگان و تخصصی

نام و نام خانوادگی(Required)
انتخاب نوع مشاوره تخصصی(Required)

آناتومی رحم و تخمدان بانوان و نزدیکی رحم به کمر

رحم در قسمت تحتانی شکم و داخل لگن قرار دارد، تقریبا گلابی شکل است. این عضو زنانه از دو بخش تنه و گردن رحم تشکیل شده است و واژن به آن متصل است. تخمدان‌ها از طریق لوله‌های فالوپ به رحم متصل می‌شوند. آیا می‌دانستید، عضلات رحم، قوی‌ترین عضلات بدن یک زن است. باور این واقعیت چندان سخت نیست چون عضلات رحم به اندازه وزن نوزاد فشار تحمل می‌کنند در حالی دچار پارگی و آسیب نمی‌شوند‌. اما متاسفانه فضای مرطوب درون رحم امکان رشد و تکثیر انواع باکتری‌ها و قارچ‌ها وجود دارد.

رابطه عفونت رحم  و کمر درد؛ آیا عفونت رحم باعث کمر درد و پا درد میشود؟

رابطه عفونت رحم  و کمر درد؛ آیا عفونت رحم باعث کمر درد و پا درد میشود|فست طب

رابطه بین عفونت رحم و کمر درد از نفوذ باکتری‌ها و قارچ‌ها از طریق واژن به اندام‌های تناسلی است. کمر درد ناشی از علائم غیرمرتبط با عفونت رحم اغلب با علائمی مانند بی حسی در اندام‌ها و درد ستون فقرات همراه است. اما کمر درد ناشی از عفونت رحم عمدتاً با علائمی مانند درد شکم و لگن، ترشحات زیاد، اختلال در ریگل ماهانه همراه خواهد بود.

به طور کلی به دلیل متصل بودن عصب‌های رحم و کمر و پاها، هر گونه مشکل رحم با درد کمر همراه است. نزدیک بودن ساختار رحم با کمر این مسئله را تایید می‌کند. بنابراین پاسخ این سوال که آیا عفونت رحم باعث کمر درد و پا درد میشود، مثبت است.

از کجا بفهمم عفونت دارم؟ علائم عفونت رحم چیست؟

فضای رحم به واسطه مرطوب بودن محل مناسبی برای رشد انواع باکتری و عفونت است. عفونت رحم بر اثر عدم رعایت اصول بهداشت و در برخی موارد از طریق رابطه جنسی محافظت نشده به وجود می‌آید. اغلب زنان در مراحل اولیه ابتلا به عفونت متوجه آن نخواهند شد تا زمانی که دچار ترشح سفید و بدبو، خارش واژن و نشوند. این علائم همراه با درد کمر و سوزش واژن نیز همراه است.

کمر درد از مهم‌ترین نشانه‌های عفونت رحم و واژن است که با توجه به شرایط فرد بروز می‌کند. علائم بلافاصله پس از انتقال ظاهر نمی‌شوند و ممکن است چندین هفته طول بکشد تا نشان داده شوند. به دلیل تاخیر در ظاهر شدن علائم، درمان عفونت رحم مقداری طولانی است. لازم است انجام معاینات ماهانه و  توسط متخصص زنان را جدی بگیرید تا در صورت وجود هر نوع عفونت، نسبت به درمان آن اقدام شود. این بیماری محدودیت سنی ندارد و ممکن است بانوان در هر دوره‌ای از زندگی خود به این بیماری مبتلا شوند. به طور کلی عفونت‌های رحمی شامل موارد زیر است:

 • عفونت پوشش داخلی رحم (اندومتریت)
 • عفونت نواحی اطراف رحم (پارامتریت)
 • عفونت عضله رحم (میومتریت)

در ادامه به تشریح کامل این علل عفونت رحم می‌پردازیم.

علت عفونت رحم که منجر به کمر درد می‌شود چیست؟

علت کمر درد ؛ آی یو دی آلوده و غیر بهداشتی|فست طب

دلایل زیادی برای عفونت در زنان وجود دارد. اصلی‌ترین علت عفونت، وجود باکتری در داخل رحم است. همچنین اندومتریت که در اثر ترکیب عفونت واژن و عفونت‌های آمیزشی بروز می‌کند دلیل دیگر عفونت رحم و داشتن کمر درد است. همانطور که می‌دانید به طور طبیعی در واژن باکتری‌هایی وجود دارند که به عنوان سد محافظتی عمل می‌کنند. بارزترین علل عفونت رحم بیماری‌ها یا تغییرات زیر است:

۱. استفاده کردن از لوازم بهداشتی غیر استاندارد و افزایش ریسک عفونت

لوازم بهداشتی ضدعفونی نشده و نامناسب مثل نوار بهداشتی، تامپون و حتی دستمال توالت‌ به راحتی واژن را به عفونت آلوده می‌کنند. همچنین لباس زیر با جنس نامرغوب گیاهی یا پلاستیکی نیز به راحتی باکتری و ویروس را جذب می‌کنند‌ و عامل انتقال عفونت به رحم هستند.

۲. اندومتریت، عفونت پوشش داخلی رحم

 وضعیتی است که پوشش داخلی رحم التهاب پیدا می‌کند. اصلی‌ترین علت این بیماری عفونت است که به‌ موقع درمان نشده است. عفونت قدیمی رحم باعث آسیب به بافت پوشش داخلی رحم شده و این بافت ملتهب می‌شود. دهانه رحم که به آن سرویکس (Cervix) گفته می‌شود معمولا باکتری‌ها را از رحم دور نگه می‌دارد. اما در مواردی که دهانه رحم باز است، یا مقاربت صورت گیرد، باکتری می‌تواند وارد رحم شود. این بیماری روی اندام‌های تناسلی، باروری و سلامت عمومی بدن تاثیر می‌گذارد و منجر به ایجاد درد در کمر، لگن و پاها می‌شود.

۳. واژینوز باکتریایی، علت کمر درد و عفونت رحم

واژینوز باکتریایی یکی از علت‌های عفونت رحم است، که در آن توازن باکتری در واژن به هم می‌خورد. سپس عوامل عفونت زا به رحم راه پیدا کرده، و در درون رحم رشد می‌کنند و واژینوز باکتریایی عامل عفونت رحم شکل می‌گیرد. این بیماری علت کمر درد پایین کمر خواهد بود که برای زنان ناخوشایند است. از همین رو باید سریعا درمان شود و راهی جز از بین بردن عامل عفونت وجود ندارد.

۴. زایمان و سقط جنین شایع ترین علت کمر درد و عفونت

زایمان یا سقط جنین، شرایط عفونت رحم را فراهم می‌کنند. موقع زایمان در صورتی که نکات بهداشتی به خوبی رعایت نشود، رحم دچار عفونت می‌شود. سقط جنین در واقع زمانی رخ می‌دهد که جنین در رحم به‌طور کامل خارج نشده و بخشی از جفت و پلاکنتایی باقی‌مانده است. این موضوع می‌تواند باعث ایجاد عفونت‌های رحم شود چرا که باقی‌مانده قطعات، باکتری‌هایی را درون رحم نگهداشته و باعث عفونت رحم می‌شود.

۵. رابطه مقاربتی محافظت نشده علت کمر درد ناشی از عفونت رحم و واژن

داشتن رابطه جنسی محافظت نشده فرد را در معرض عفونت (STIs) قرار می‌دهد. داشتن رابطه جنسی با فردی که بیش از یک شریک جنسی دارد یا داشتن رابطه جنسی بدون محافظت با کاندوم درصد ابتلا به این نوع عفونت را افزایش می‌دهد. بعضی از عفونت‌های جنسی منجر به سوزاک، اچ پی وی همان زگیل تناسلی می‌شوند، حتی امکان خطر ایدز نیز وجود دارد.

۶. استفاده از دستگاه پیشگیری کننده بارداری IUD دلیل کمر درد به علت التهاب رحم:

بعضا باکتری‌ها به‌صورت ناخواسته در حین قرار دادن دستگاه آی یو دی (IUD) داخل رحم، عامل عفونت رحم و کمر درد می‌شوند. این دستگاه که برای جلوگیری از بارداری در داخل رحم زنان قرار می‌گیرد. در صورت استریل و مجهز نبودن محیط و یا عدم رعایت نکات بهداشتی عفونت وارد دستگاه تناسلی می‌شود. درد این نوع عفونت خیلی شدید است طوری که خم و راست کردن کمر به سختی صورت می‌گیرد.

درمان خانگی عفونت رحم و کمر درد، چگونه می‌توان کمر درد ناشی از عفونت رحم را درمان کرد؟

درمان خانگی عفونت رحم و کمر درد، چگونه می‌توان کمر درد ناشی از عفونت رحم را درمان کرد؟|فست طب

 همانطور که در ابتدای مقاله اشاره کردیم درمان عفونت رحم و از بین بردن عفونت زمان می‌برد اما به راحتی می‌توان کمر درد ناشی از این عارضه را مهار کرد. به همین دلیل چندین راهکار ساده برای بهبود درد کمر معرفی خواهیم کرد که در زمان عفونت رحم به درد می‌خورند. اما توجه داشته باشید که اگر تحت درمان تخصصی پزشک قرار دارید، بهتر است برای عدم تداخل روش‌های درمان با پزشک خود در مورد این روش‌های خانگی صحبت کنید.

· داروهای بدون نسخه برای درمان خانگی عفونت رحم و کمر درد

برای درمان کمر درد ناشی از عفونت رحم اولین نکته یافتن راهی برای تسکین درد است. می‌توانید از یک مسکن بدون نسخه مانند ایبوپروفن کمک بگیرید. همچنین قرص باکلوفن یا متوکاربامول برای رفع گرفتگی عضلات رحم و کمر کاربرد دارد. بهتر است این داروها را بعد از غذا میل کنید تا از عوارض جانبی آنها در امان باشید. البته اگر دارو درست و به اندازه مصرف شود، میزان عوارض جانبی آن کمتر خواهد شد. به عنوان مثال اغلب افراد از شیاف برای کمر درد به جای داروهای خوراکی استفاده می‌کنند. زیرا در این حالت دیگر دچار سوزش یا ناراحتی معده نمی‌شوندو همچنین دارو سریع‌تر تاثیر می‌گذارد.

· استفاده از کمپرس گرم در درمان عفونت رحم و کمر درد در خانه

اغلب عفونت رحم باعث گرفتگی عضلات  رحم می‌شود. التهاب و درد رحم درد کمر را هم به دنبال خواهد داشت. بهترین راه استفاده از کمپرس آب گرم است. استفاده از کمپرس آب گرم به تسکین کمر درد و رفع گرفتگی کمر و رحم کمک می‌کند. کمپرس گرم باعث افزایش گردش خون در ناحیه استفاده می‌شود. با افزایش گردش خون، میزان اکسیژن و مواد مغذی که به محل آسیب‌دیده می‌رسند، افزایش خواهد یافت. در نتیجه روند درمان و ترمیم سریع‌تر پیش خواهد رفت. همچنین گرمای کمپرس باعث تسکین دردمی‌شود.

· استفاده از آجر گرم و نشستن روی آن برای درمان کمر درد ناشی از عفونت رحم

این روش درمان خانگی واقعا در رفع التهابات واژن و رحم بسیار موثر است. حتی در مورد عفونت کلیه‌ها نیز جوابگو است. باید آجر را روی بخاری یا رادیات گذاشته، سپس آجر را درون پارچه بپیچید و روی آجر بشینید. این کار باعث گرمی رحم، خشک کردن عفونت و کاهش درد می‌شود. معمولا پس از استفاده از این روش میزان ترشحات رحم افزایش یافته و عفونت‌ها خارج می‌شوند. در این زمان مهم است که لباس زیر سریع تعویض شده و شستشوی ناحیه تناسلی انجام شود.

· استفاده از کمربند پلاتینر معجزه کمر درد ناشی از عفونت رحم

کمربند پلاتینر با فناوری uic، شامل اولتراسوند، Infrared، گرمایش و پالس کلاک است. استفاده از کمربند پلاتینر در کاهش درد کمر ناشی از عفونت رحم روشی کارآمد است. هنگامی که به پشت اعمال می‌شود، از امواج صوتی با فرکانس بالا برای بهبود و ترمیم بافت‌ها استفاده می‌کند. این کمربند با رفع گرفتگی عضلات، افزایش گردش خون در کمر و شکم موجب تسکین درد کمر می‌شود و التهاب را کاهش می‌دهد.

درمان کلینیکی کمردرد و عفونت رحم، ترشحات واژن از راه پزشکی چگونه درمان می‌شوند؟

درمان عفونت رحم با قرص فلوکونازول|فست طب

اگر کمر درد و ترشحات واژن به دلیل عفونت قارچی باشد، پزشک ممکن است درمان ضد قارچی را تجویز کند که شامل قرص و شیاف‌های زیر است:

۱) بهترین قرص برای عفونت رحم

بهترین قرص برای عفونت رحم مصرف قرص‌های آنتی بیوتیک است. قرص‌ آتتی‌بیوتیک، باعث از بین رفتن باکتری‌ها و التهاب رحم می‌شود. میزان دوز آنتی بیوتیک حتما باید تحت نظر پزشک تجویز شود و مصرف آن باید سر ساعت باشد. تشخیص اینکه عامل عفونت مربوط به کدام نوع باکتری است، بسیار سخت است. کپسول فلوکونازول ۱۵۰ میلی‌گرم یکی از بهترین درمان‌های  عفونت واژن است. قرص مترونیدازول هم اغلب برای این عارضه تجویز می‌شود.

۲) شیاف کلوتریمازول برای درمان کمر درد و عفونت رحم

طبق نظر برخی محققین برای درمان عفونت‌های قارچی مقاوم به درمان‌های دیگر شیاف کلوتریمازول همراه با مصرف سایر داروها برای درمان کمر درد و عفونت رحم ناشی از آن استفاده می‌شود. مصرف شیاف کتوکونازول برای زنان باردار ممنوع است. باید بدانید لازم است زنان و دختران هر ۶ ماه یکبار معاینات پزشکی را توسط متخصص زنان و زایمان انجام دهند. همچنین انجام آزمایش پاپ اسمیر برای همه  بانوانی که شریک جنسی دارند یک بار در سال ضروری است.

جلوگیری از کمر درد و ترشحات عفونی رحم

همه زنان ترشحات واژن را تجربه می‌کنند، اما میزان و نوع ترشحات می‌تواند متفاوت است. ترشحات معمولی معمولاً شفاف هستند. اما ترشحات پنیری و با رنگ کدر و خارش واژن مربوط به عفونت رحم است. نمی‌توان به طور قطع از عفونت رحم جلوگیری کرد. با این حال، برای جلوگیری از کمر درد و ترشحات عفونی  رحم می‌توانید این اقدامات را انجام دهید:

 • پس از استفاده از سرویس بهداشتی همیشه از جلو به عقب خودتان را تمیز و خشک نمایید.
 • از محصولات معطر بدن مانند تامپون دئودورانت استفاده نکنید.
 • مایعات فراوان بنوشید و رژیم غذایی سالم داشته باشید.
 • لباس زیر تمیز و نخی بپوشید.
 • همیشه هنگام برقراری رابطه جنسی از محافظ استفاده کنید.
 • از مواد غذایی مفید استفاده کنید. زیرا بهترین غذا برای دیسک کمر و کمر درد ناشی از عفونت رحم مناسب خواهد بود.

رعایت این نکات تاثیر بالایی در جلوگیری از عفونت رحم و علائم ناشی از آن دارند. به همین دلیل باید در کل روز یا به صورت هفتگی رعایت شوند.

سوالات پرتکرار کاربران در مورد عفونت رحم و کمر درد

۱. بهترین پماد برای سوزش و خارش واژن ناشی از عفونت رحم چیست؟

پمادهای زیادی برای این عارضه وجود دارد مانند کرم واژینال کلوتریمازول (clotrimazole) و کرم میکونازول (miconazole).

۲. چرا کمر درد و عفونت رحم به هم مرتبط ‌اند؟

 به خاطر ساختار رحم و کمر درد و متصل بودن عصب‌های رحم به شکم و کمر.

۳. عفونت رحم باعث چه دردهایی می‌شود؟

عفونت رحم منجر به درد لگن، واژن، کمر و پاها می‌شود، حتی سینه‌‌های بانوان را درگیر می‌کند.​

فکر خود را اینجا بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

زمینه‌های نمایش داده شده را انتخاب نمایید. بقیه مخفی خواهند شد. برای تنظیم مجدد ترتیب، بکشید و رها کنید.
 • تصویر
 • شناسۀ محصول
 • امتیاز
 • قيمت
 • موجودی
 • دسترسی
 • افزودن به سبد خرید
 • توضیح
 • محتوا
 • وزن
 • اندازه
 • اطلاعات اضافی
برای مخفی‌کردن نوار مقایسه، بیرون را کلیک نمایید
مقایسه