کمر و گردن

۸ شیاف برای کمر درد و آشنایی با میزان دوز و توصیه‌های مصرف

شیاف برای کمر درد |فست طب

۸ شیاف برای کمر درد و آشنایی با میزان دوز و توصیه‌های مصرف

شیاف یکی از بهترین داروهای تولید شده جهت تسکین درد است. البته نمونه‌های مختلف این دارو با مزایا و اثرات دیگر نیز تولیده شده‌اند. اما نمونه‌های مسکنی و ضد التهابی آن بیشتر استفاده می‌شوند. استفاده از شیاف به دلیل تاثیرگذاری سریع، راحتی در مصرف، عدم عوارض گوارشی یا معده‌درد برای بسیاری از بیماران مناسب‌تر از داروهای خوراکی است. به عنوان مثال استفاده از شیاف برای کمر درد نسبت به داروهای خوراکی محبوبیت بیشتری دارد. زیرا بیمار از مصرف داروهای خوراکی خسته شده و به دنبال روشی با تاثیرگذاری سریع است.

از این رو در این مطلب از مجله فست طب می‌خواهیم ۸ نمونه از بهترین انواع شیاف برای کمر درد را معرفی کنیم. دوز دارو، نحوه مصرف و دوره مصرف هر کدام از آن متفاوت است. پس با ما همراه باشید.

ارتباط با مشاورین درمان فست طب

دریافت مشاوره رایگان و تخصصی

نام و نام خانوادگی(Required)
انتخاب نوع مشاوره تخصصی(Required)

مزیت استفاده از شیاف برای کمر درد

راه‌های زیادی برای درمان درد کمر وجود دارد، اما فکر می‌کنید چرا بسیاری از افراد شیاف را به همه روش‌ها ترجیح می‌دهند؟ تزریق آمپول، سرم، مصرف قرص و یا پماد از جمله روش‌هایی است که برای تسکین درد کمر کاربرد دارد. اما شیاف جزء رایج‌ترین روش‌های کاهش درد کمر است و دلایل مزیت شیاف نسبت به قرص ضد التهاب مفاصل عبارتند از:

 • کاهش سریع درد: وقتی شیاف استفاده می‌کنید، بعد از ۱۰ – ۱۵ دقیقه درد کمر کمتر می‌شود.
 • بدون نیاز به مصرف داروی خوراکی: شیاف به تنهایی می‌تواند روی ناحیه دردناک اثر بگذارد و دیگر نیازی به مصرف داروهای خوراکی ندارید.
 • اثر موضعی شیاف: این دارو به طور مستقیم روی ناحیه کمر تاثیر می‌گذارد. در حالی که با مصرف داروهای خوراکی به سیستم گوارش نیز آسیب وارد می‌شود، اما در شیاف این مشکل وجود ندارد.

استفاده از شیاف برای خیلی از افراد ناخوشایند است. به همین دلیل می‌توان کمربند پلاتینر را به آن پیشنهاد داد. البته امکان استفاده شیاف و پلاتینر با هم نیز وجود دارد. برای آشنایی و خرید کمربند پلاتینر باید بگوییم که این محصول به تکنولوژی uic مجهز است. این تکنولوژی شامل ۳ نوع خاص اولتراسوند، اینفرارد و کلاک پالس است. با چند روز استفاده از پلاتینر درد و ناراحتی بیمار رفع شده و دامنه حرکتی بیمار بهبود خواهد یافت.

معرفی بهترین شیاف برای کمر درد

اگر به داروخانه بروید و از پرسنل آنجا بخواهید به شما یک شیاف کمر درد بدهند، حتما از شما می‌پرسند چه شیافی می‌خواهید؟ در این موقع باید با نام انواع شیاف‌ها، کاربرد و نحوه استفاده از آن‌ها آشنایی داشته باشید. زمانی که پزشک دارویی را تجویز نمی‌کند و بدون نسخه به داروخانه می‌روید، داشتن اطلاعات کامل در مورد داروی مورد نظر ضروری است. در مورد شیاف هم باید انواع و بهترین آن‌ را بشناسید.

تعدادی از بهترین شیاف‌ها برای تسکین کمر درد عصبی یا عضلانی در بازار ایران عبارتند از:

۱. استفاده از شیاف دیکلوفناک برای درد کمر

استفاده از شیاف دیکلوفناک برای درد کمر|فست طب

رایج‌ترین نوع شیافی که برای کاهش درد کمر استفاده می‌شود «دیکلوفناک» نام دارد. اگرچه بسیاری از قرص یا پماد موضعی آن استفاده می‌کنند، اما شیاف راحت‌تر از قرص است و سریع‌تر شما را به نتیجه می‌رساند. این دارو را نباید بدون نسخه پزشک استفاده کنید. توجه داشته باشید که استفاده بیش از حد آن، باعث ابتلا به اسهال و استفراغ خونی می‌شود.

شیاف دیکلوفناک ۱۰۰ میلی‌گرمی به منظور درمان درد کمر، کشیدگی رباط‌ها، درد ناشی از جراحی، زایمان، نقرس و آرتروز کمر مصرف می‌شود. این دارو از طریق مقعد وارد می‌شود و زمان استفاده باید به پهلوی چپ دراز بکشید و زانوی راست را خم کنید. سپس شیاف را به داخل مقعد فشار دهید. به مدت ۱۵ دقیق دراز بکشید تا به طور کامل در بدن جذب شود.

میزان دوز استفاده از شیاف دیکلوفناک برای کمر درد

دوز استفاده از این دارو به وضعیت جسمی و میزان درد شما بستگی دارد. اما به طور کلی نباید در ۲۴ ساعت بیش از یک شیاف دیکلوفناک ۱۰۰ میلی گرم استفاده کنید تا دچار عوارض آن نشوید. مقدار مصرف و دوز دارو را از پزشک خود به صورت دقیق بپرسید. یکی از داروهای رایج برای تسکین کمر درد و عفونت رحم زنان، شیاف دیکلوفناک است که تاثیر بالایی دارد.

توصیه‌های استفاده از شیاف دیکلوفناک: استفاده از این شیاف ممکن است با عوارضی همچون  سرگیجه، کاهش اشتها، سردرد، خواب آلودگی و یا تحریک روده همراه باشد. در افرادی که دچار پرفشاری خون هستند، مصرف این شیاف (به دلیل داشتن سدیم) توصیه نمی‌شود.

۲. شیاف ایندومتاسین برای کمر درد

ایندومتاسین (Indometacin) یک داروی ضدالتهاب غیراستروئیدی است که یکی از بهترین شیاف‌ها برای تسکین در کمر به شمار می‌رود. وقتی جایی از بدن دچار عارضه شود، هورمون‌های سیکلو اکسیژناز یک و دو (cox1-2)  ترشح می‌شوند که احساس درد را ایجاد می‌کنند. اما با مصرف شیاف ایندومتاسین در بدن این دو هورمون کنترل می‌شوند و حتی از ترشح آن‌ها جلوگیری می‌کند. شیاف ایندومتاسین برای دیسک کمر نیز کاربرد دارد و یکی از بهترین داروها برای درد مفاصل به شمار می‌رود. در کنار این دارو انجام ورزش نیز برای دیسک کمر مناسب خواهد بود. به همین دلیل در جواب به سوال اینکه آیا راه رفتن برای دیسک کمر خوب است؟ باید گفت بله، ورزش به افزایش قدرت و تقویت عضلات و مفاصل کمک خواهد کرد. 

میزان دوز استفاده از شیاف ایندومتاسین برای کمر درد

این دارو در دوزهای ۵۰ و ۱۰۰ میلی گرم در بازار موجود است. مصرف این دارو حتی در دوزهای پایین برای بیماران توصیه نمی‌شود. پزشکان با توجه به شرایط جسمی و وخامت حال بیمار دوز شیاف ایندومتاسین را مشخص می‌کنند.

توصیه‌های استفاده از شیاف ایندومتاسین: اگر دچار فشار خون بالا، مشکلات سلامت روان و یا زخم معده یا اثنی عشر هستید، از مصرف این شیاف خودداری کنید. این دارو برای افراد بالای ۶۵ سال و یا زنانی که در دوره بارداری و شیردهی هستند، توصیه نمی‌شود. از مصرف همزمان شیاف ایندومتاسین با قرص آسپرین، ناپروکسن، دیکلوفناک و ایبوپروفن خودداری کنید.

۳. ناپروکسن و بهترین شیاف کمر درد

ناپروکسن و بهترین شیاف کمر درد|فست طب

یکی دیگر از بهترین شیاف‌ها برای کاهش درد کمر، ناپروکسن است که برای بزرگسالان تجویز می‌شود. این دارو اثربخشی بسیار بالایی دارد و به همین دلیل نباید در کودکان زیر ۱۲ سال استفاده شود. این دارو بین ۶ تا ۱۴ ساعت در بدن اثر دارد و می‌تواند درد کمر شما را به خوبی کنترل کند.

میزان دوز استفاده از شیاف ناپروکسن

این شیاف در دوز ۲۵۰ و ۵۰۰ میلی گرم عرضه می‌شود. میزان استفاده از آن به وضعیت جسمانی و وخامت حال شما بستگی دارد. به همین دلیل در صورت عدم مشورت با پزشک یا داشتن دارو در خانه، خودسرانه از آن استفاده نکنید.

توصیه‌های استفاده از شیاف ناپروکسن: اگرچه این داروی مسکن می‌تواند میزان درد کمر را کاهش کند، اما ممکن است با عوارضی همچون سردرد، اختلال هضم، تهوع، درد شکمی یا تحریک روده و معده همراه باشد. در صورت مشاهده قرمزی، خارش و یا سوزش از ادامه مصرف این شیاف خودداری و به پزشک مراجعه کنید.

۴. شیاف ایبوپروفن برای کمر درد

یکی دیگر از بهترین شیاف برای کمر درد «ایبوپروفن» نام دارد که قطعا با قرص صورتی رنگ آن آشنا هستید. به طور کلی این دارو در ردیف داروهای ضدالتهاب و مسکن محسوب می‌شود. با مصرف این شیاف می‌توانید طی ۱۵ تا ۲۰ دقیقه درد کمر خود را تسکین دهید.

میزان استفاده از شیاف ایبوپروفن

این دارو در دوزهای ۷۵ و ۱۵۰ میلی‌گرم در دسترس است که پزشک با توجه به وضعیت جسمی شما آن را تجویز می‌کند. اما به طور کلی توصیه می‌شود در ۲۴ ساعت بیشتر از ۱۵۰ میلی‌گرم استفاده نشود.

توصیه‌های استفاده از شیاف ایبوپروفن: این دارو ممکن است باعث بروز عوارضی مثل اسهال و یبوست، تحریک موضعی در ناحیه مقعد، سوزش معده، نفع و یا استفراغ شود که موقتی است. در صورت تداوم عوارض مصرف، بهتر است با پزشک مشورت کنید.

۵. شیاف کتوپروفن بهترین شیاف برای کمر درد

از دیگر داروهایی که برای تسکین درد کمر کاربرد دارد، باید به کتوپروفن (Ketoprofen) اشاره کنیم. این شیاف جزء داروهای ضدالتهابی و غیراستروئیدی محسوب می‌شود. زمانی که این شیاف را استفاده می‌کنید، هورمون‌های درد کاهش می‌یابند و در نتیجه دیگر احساس کمر درد نخواهید داشت. شیاف کتوپروفن برای کاهش درد قاعدگی و تسکین درد پس از جراحی و زایمان نیز کاربرد دارد. اگر کمر درد شما به دلیل رگ به رگ شدن یا کشیدگی عضلات باشد، با کمک این دارو می‌توانید به راحتی آن را درمان کنید.

میزان استفاده از شیاف کتوپروفن

این دارو در دوز ۵۰، ۱۵۰ و ۲۰۰ میلی‌گرم در داروخانه‌ها موجود است. برای درمان کمر درد شدید از دوزهای ۱۵۰ و ۲۰۰ میلی‌گرم استفاده می‌شود. توجه داشته باشید میزان استفاده شما از این شیاف نباید بیش از ۲۰۰ میلی گرم در روز باشد.

توصیه‌های استفاده از شیاف کتوپروفن برای درد کمر: در صورت ابتلا به پرفشاری خون، آسم، مشکلات آلرژیک، بیماری‌های قلبی یا کبدی از مصرف این دارو خودداری کنید. همچنین در زمان تجویز این دارو حتما پزشک را در جریان بیماری خود قرار دهید.

۶. شیاف استامینوفن برای کمردرد

یکی دیگر از بهترین شیاف‌ها برای کاهش درد کمر، شیاف استامینوفن است که خیلی سریع نتیجه می‌دهد. البته این شیاف زمانی کاربرد دارد که درد کمر ملایم و متوسط باشد. این دارو نسبت به سایر شیاف‌هایی که معرفی کردیم، عوارض کمتری دارد و برای تمامی گروه‌های سنی قابل استفاده است. اگرچه استامینوفن به صورت قرص نیز در داروخانه‌ها موجود است، اما بهترین روش مصرف شیاف است تا کمر درد را سریع‌تر تسکین دهد.

میزان دوز استفاده از شیاف استامینوفن

این دارو در دوزهای ۱۲۵ میلی‌گرم (برای کودکان)، ۳۲۵ میلی‌گرم (برای بزرگسالان) تولید می شود. همچنین شیاف استامینوفن ۱۲۰ میلی‌گرم نیز در داروخانه‌ها موجود است که از آن برای پایین آوردن تب کودکان ۳ تا ۶ سال استفاده می‌شود. برای کاهش درد کمر خود باید از شیاف ۳۲۵ میلی‌گرم استفاده کنید.

توصیه‌های استفاده از شیاف استامینوفن: این دارو باید طبق تجویز پزشک مصرف شود و از استفاده بیش از حد آن خودداری کنید. زیرا باعث کهیر، تاول و قرمزی شدید پوست می‌شود. همچنین بهتر است که شیاف را پزشک برای شما تجویز کند.

۷. شیاف پیروکسیکام برای درمان کمر درد

شیاف پیروکسیکام برای درمان کمر درد|فست طب

پیروکسیکام یکی از داروهایی ضدالتهابی غیراستروئیدی است که برای کاهش دردهای عضلانی و استخوانی استفاده می‌شود. اگرچه شیاف این دارو بیشتر برای بیماری نقرس کاربرد دارد، اما بسیاری از پزشکان آن را برای دردهای مفصلی و استخوانی (مثل کمر درد) نیز تجویز می‌کنند.

میزان دوز مصرفی شیاف پیروکسیکام

این شیاف در دوز ۲۰ میلی‌گرم در داروخانه‌ها موجود است که می‌توانید برای درمان کمر درد خود استفاده کنید. اما بهتر است مصرف این دارو با تجویز پزشک صورت گیرد تا دوز و دوره مصرف به صورت دقیق تعیین شود.

توصیه‌های استفاده از شیاف پیروکسیکام: دارو نباید بیش از حدی که پزشک برای شما مشخص کرده است، استفاده شود. مصرف بیش از حد موجب ایجاد عوارض جانبی خواهد شد. البته باید اشاره کینم که عوارض جانبی با قطع دارو از بین می‌روند.

۸. شیاف نبات برای کمر درد

طب سنتی در کنار پزشکی مدرن می‌تواند در کنترل درد موثر باشد. برخی از افراد معتقدند که نبات به دلیل داشتن طبع گرم می‌تواند در درمان درد کمر موثر باشد. اما علم پزشکی هنوز این نظریه را تایید یا رد نکرده است. بهتر است قبل از این روش حتما با پزشک مشورت کنید.

کلام آخر

شیاف یکی از روش‌های کم خطر برای کنترل درد کمر است. با این حال بدون عارضه نیست و ممکن است با سرگیجه، سردرد، زخم معده یا اسهال خونی همراه باشد. برخی تصور می‌کنند شیاف برای کمر درد بدون مانع است و آن را بدون نسخه پزشک تهیه می‌کنند. در صورتی که پزشک این دارو را با توجه به دلیل بیماری و میزان عارضه‌ای که به آن مبتلا هستید، تجویز می‌کند. کلام آخر اینکه در مصرف شیاف نباید زیاده‌روی کنید.​

فکر خود را اینجا بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

زمینه‌های نمایش داده شده را انتخاب نمایید. بقیه مخفی خواهند شد. برای تنظیم مجدد ترتیب، بکشید و رها کنید.
 • تصویر
 • شناسۀ محصول
 • امتیاز
 • قيمت
 • موجودی
 • دسترسی
 • افزودن به سبد خرید
 • توضیح
 • محتوا
 • وزن
 • اندازه
 • اطلاعات اضافی
برای مخفی‌کردن نوار مقایسه، بیرون را کلیک نمایید
مقایسه