زانو و پا

۶ علت زانو درد هنگام نشستن و برخاستن؛ ۵ درمان درد زانو در کم‌ترین زمان

فردی مبتلا به درد زانو که علت زانو درد هنگام نشستن و برخاستن خود را نمی‌داند|فست طب

۶ علت زانو درد هنگام نشستن و برخاستن؛ ۵ درمان درد زانو در کم‌ترین زمان

علت زانو درد هنگام نشستن و برخاستن اغلب ناشی از آرتریت، تاندونیت، بورسیت یا درد کشکک رانی است. گاهی نشستن در وضعیت نامناسب یا نشستن طولانی مدت علت زانو درد هنگام نشستن و برخاستن خواهد بود.

این مقاله از سایت فست طب با تمرکز به علت زانو درد هنگام نشستن و برخاستن راه‌هایی برای درمان در اختیار خوانندگان قرار می‌دهد. یکی از بهترین راه‌های درمان بعد از شناسایی علت زانو درد هنگام نشستن و برخاستن استفاده از زانوبند زاپیامکس است.

ارتباط با مشاورین درمان فست طب

دریافت مشاوره رایگان و تخصصی

نام و نام خانوادگی(Required)
انتخاب نوع مشاوره تخصصی(Required)

زاپیامکس یکی از انواع زانوبند طبی است که مجهز به تکنولوژی‌های پیشرفته اولتراسوند، اینفرارد و کلاک پالس است که با نام اختصاری UIC شناخته می‌شوند. این زانو بند طبی برای آرتروز بسیار مفید و درد و التهاب زانو را به طرز چشم‌گیری کاهش می‌دهد. همچنین این مقاله علمی پزشکی راه‌های تسکین زانو درد و نحوه محافظت از زانو برای جلوگیری از درد را مورد بحث قرار می‌دهد.

علت زانو درد هنگام نشستن و برخاستن، ۶ عامل اصلی درد زانو

مفصل زانو متشکل از چند قسمت است. استخوان ساق پا (درشت نی)، استخوان ران (فمور) و کاسه زانو (کشکک)، ماهیچه‌ها، تاندون‌ها و رباط‌ها هستند که در کنار هم به استواری زانو منتهی می‌شوند. این مفصل توسط غضروف و سایر ساختارهای بافت نرم مانند کپسول‌های مفصلی، آسترها و بورسا محافظت می‌شوند. وجود مشکل در هر یک از این ساختارها می‌تواند علت زانو درد هنگام نشستن و برخاستن به حساب آید.

 البته راه‌کارهایی برای درمان و جلوگیری این مشکلات وجود دارد. استفاده از زانو بند طبی پارگی مینیسک یا زانو بند طبی برای پارگی رباط از جمله این نمونه‌ها هستند. در ادامه نگاهی به علت‌های اصلی و شایع زانو درد می‌اندازیم:

بیشتر بخوانید: خرید زانوبند زاپیامکس آلمانی از نمایندگی رسمی در ایران با ارسال رایگان

۱.آرتروز مهمترین علت زانو درد هنگام نشستن و برخاستن

آرتروز زانو علت زانو درد هنگام نشستن و برخاستن|فست طب

آرتریت زانو می‌تواند آرتروز یا آرتریت روماتوئید (RA) باشد. همه انواع آرتروز علل ریشه‌ای متفاوتی دارد، اما قفل شدگی زانو، احساس سوزش، پیچ خوردگی، درد یا سوزن سوزن پا را به وجود می‌آورند.

استئوآرتریت شایع‌ترین نوع آرتریت زانو و زمانی اتفاق می‌افتد که ساختارهای مفصلی از بین می‌روند. این عارضه معمولا به عنوان آرتریت ساییدگی شناخته می‌شود. اغلب به دلیل آسیب‌هایی در گذشته، استفاده بیش از حد و افزایش سن به وجود می‌آید.

در آرتروز، بافت‌های نرم و غضروف‌هایی محافظ مفاصل فرسایش می‌یابند و حرکت را دردناک می‌کنند. بدون بافت‌های نرم برای محافظت از استخوان‌های زانو، زانوها در جای خود قفل و بیشتر مستعد آسیب هستند.

RA یک بیماری خود ایمنی است که در آن سیستم ایمنی بدن به بافت‌های مفصلی فرد حمله می‌کند. با گذشت زمان، التهاب باعث از بین رفتن بافت‌های نرم می‌شود. آرتریت روماتوئید زانوها را سفت و چرخاندن یا خم پاها را دشوار می‌سازد.

۲. زانوی دونده شایع‌ترین علت زانو درد هنگام نشستن و برخاستن

زانوی دونده را به عنوان سندرم کشکک رانی می‌شناسند. دردی است که در نزدیکی کلاهک زانو و به دلیل آسیب به بافت‌های نرم زانو رخ می‌دهد. دلایلی که موجب زانوی دونده می‌شوند عبارتند از:

 • فشار بیش از حد در حین ورزش
 • آسیب همسترینگ که فشار بیشتری به زانوهای وارد می‌کند
 • کاسه زانو با شکل غیر طبیعی به صورت مادرزادی
 • کاسه زانویی که به درستی سر نمی‌خورد

ورزشکاران دو و میدانی و تماسی بیشتر از سایرین در معرض زانوهای دونده هستند.

بیشتر بخوانید: آیا ورم زانو خطرناک است؟ بررسی ۴ شکل بروز تورم زانو و علل آن

علائم زانو درد که نشانه عارضه زانوی دونده هستند

 • درد مبهم هنگام نشستن
 • درد هنگام خم کردن یا صاف کردن زانو
 • زانو درد هنگام ایستادن پس از نشستن طولانی مدت
 • ضعف زانو یا احساس مالش و کلیک
 • صدای ‌ترکیدن یا ‌ترک خوردن حین خم شدگی زانو

زانوی دونده اغلب موقتی و با استراحت، فیزیوتراپی و حمایت از زانو بهبود می‌یابد.

بیشتر بخوانید: علل آسیب به کشکک زانو و راه‌های درمان آن

۳. تاندونیت یک علت زانو درد هنگام نشستن و برخاستن

چندین تاندون از زانو حمایت می‌کنند. التهاب هر یک از این تاندون‌ها (تاندونیت) می‌تواند باعث درد زانو در هنگام خم ساق پا شود. محل و نوع درد سرنخ‌هایی را برای علت ایجاد به دست می‌دهد که شامل موارد زیر است:

 • تاندونیت همسترینگ هنگام خم شدن باعث درد در پشت ران و پشت زانو می‌شود.
 • تاندونیت کشکک در جلوی زانو یا در پایه کلاهک زانو احساس می‌شود و در هنگام خم شدن باعث ایجاد درد بسیار شدید یا سوزش می‌شود.
 • تاندونیت چهارسر ران باعث ایجاد درد در بالا یا جلوی کاسه زانو می‌شود

۴. سندرم ایلیوتیبیال (IT) علت زانو درد هنگام نشستن و برخاستن

نوار ایلیوتیبیال (IT) یک نوار ضخیم از بافت فیبری است. از مفصل ران شروع و در امتداد بیرونی ران تا استخوان ساق پا (درشت نی) بیرونی درست زیر مفصل زانو امتداد دارد. سندرم باند IT باعث درد سوزشی در قسمت خارجی زانو می‌شود که به باسن یا ران گسترش می‌یابد.

معمولا دوندگان یا دوچرخه‌سواران را تحت تأثیر قرار می‌دهد و در تازه‌واردها شایع‌تر است. زانو درد ناشی از سندرم نوار ایلیوتیبیال معمولا هنگام ورزش رخ می‌دهد، اما ممکن است پس از پایان تمرین نیز ادامه یابد.

۵. بورسیت پیش کشکک علت درد زانو هنگام خم شدن

بورسیت پیش کشکک زانو علت زانو درد هنگام نشستن و برخاستن|فست طب

بورس پیش کشکک یک کیسه نازک پر از مایع روی کاسه زانو است. حرکت طولانی مدت زانو به التهاب و تحریک بورس می‌انجامد، وضعیتی که به عنوان بورسیت پیش کشکک شناخته می‌شود.

علائم بورسیت پیش کشکک زانو

 • درد هنگام خم کردن یا صاف کردن پا
 • کاهش یا محدودیت دامنه حرکتی
 • تورم یا قرمزی در جلوی زانو

بورسیت پیش کشکک در مشاغلی چون لوله‌کشی، باغبانی و سایر شغل‌های نیازمند به زانو شایع است. بزرگترین خطر بورسیت زانو عفونت است.

۶. کیست بیکر علتی برای درد زانو هنگام نشست و برخاست

کیست بیکر یک کیسه پر از مایع در پشت مفصل زانو است. مایع اضافی مفصل زانو از پشت کپسول مفصلی عبور  و باعث ایجاد کیستی می‌شود که در پشت زانو (حفره پوپلیتئال) بیرون می‌زند.

کیست بیکر باعث درد و تورم در پشت مفصل زانو می‌شود که با فعالیت بدتر می‌شود. درد اغلب به صورت سفتی مفاصل در هنگام خم شدگی یا صاف شدگی زانو توصیف می‌شود. علائم کیست بیکر شبیه‌ ترومبوز ورید عمقی، یک نوع خطرناک لخته خون است.

۷. علت درد زانو هنگام نشستن در دستشویی چیست؟

تعداد زیادی از افرادی که دچار زانو درد هستند، از درد زانو هنگام نشستن در دستشویی رنج می‌برند. استفاده از سرویس بهداشتی ایرانی به دلیل ژست نشستن و و فشاری که بر زانوها وارد می‌کند باعث تشدید درد خواهد شد. به ویژه اگر آسیب زانو زیاد، وزن فرد بالا و مدت استفاده از سرویس بهداشتی طولانی شود. به همین دلیل برای رفع علت درد زانو هنگام نشستن در دستشویی توصیه می‌شود که از سرویس فرنگی استفاده شود. یا کنار دیوار سرویس ایرانی دستگیره‌های کمکی نصب شود. با این کار هنگام بلند شدن و نشستن فرد می‌تواند از دستگیره برای کاهش فشار بر زانوها استفاده کند.

علت درد زانو هنگام بلند شدن از زمین چیست؟

افرادی که به زانو درد، به ویژه آرتروز زانو دچار هستند، هنگام بلند شدن از زمین درد زیادی را حس می‌کنند. علت درد زانو هنگام بلند شدن از زمین عبارتند از:

 • مدت طولانی نشستن
 • بدن نشستن (چمباتمه زدن یا نشستن روی دو زانو)
 • بد بلند شدن از زمین
 • فشار زیاد به زانو هنگام بلند شدن
 • چرخاندن زانو
 • آسیب شدید در زانو

این عوامل منجر به درد در زانو هنگام بلند شدن از زمین می‌شوند.

علت درد پشت زانو هنگام چهار زانو نشستن چیست؟

علت درد پشت زانو هنگام چهار زانو نشستن چیست|فست طب

وقتی چهار زانو می‌نشینیم هر دو زانو به صورت کامل خم می‌شوند. در این حالت اگر مفصل، عضله یا بافتی در زانو آسیب‌دیده باشد، فشار زیاد به آن وارد می‌شود. شرایطی را در نظر بگیرید که تاندون زانو دچار کشیدگی شده باشد. حال با چهار زانو نشستن این تاندون کشیده شده و فشار به آن وارد می‌شود. در حالتی دیگر اگر در قسمت زانو بورسیت وجود داشته باشد، با خم کردن زانوها درد زیادی در پشت آن ایجاد خواهد شد.

البته باید اشاره کنیم که علت درد پشت زانو هنگام چهار زانو نشستن عواملی دیگر هم هست. مانند آرتروز زانو، تاندونیت، رگ به رگ شدن و حتی شکستگی در استخوان‌های زانو.

روش‌های درمان زانو درد ناشی از نشستن و ایستادن

برنامه درمانی به علت زانو درد هنگام نشستن و برخاستن و شدت درد زانو بستگی دارد. گزینه‌های درمانی از تغییرات اساسی در شیوه زندگی تا جراحی متغیر است. در اغلب موارد بیماران می‌توانند درمان درد زانو هنگام نشست و برخاست را با کاهش وزن، ورزش، تغذیه سالم، درمان های ساده و موثر رفع کنند. در ادامه با ما همراه باشید تا با چندین راه حل برای درمان درد زانو هنگام نشست و برخاست آشنا شویم.

۱.زانوبند زاپیامکس درمانی جدید برای درد زانو هنگام خم و راست شدن

فردی در حال استفاده از زانوبند زاپیامکس برای رفع علت زانو درد هنگام نشستن و برخاستن|فست طب

زاپیامکس زانوبندی نوظهور که در تسکین درد و کاهش التهاب زانو از دیگر روش‌های درمانی پیشی گرفته است. این زانوبند مجهز به فناوری UIC  است که از پیشرفته‌ترین موارد در حوزه درمان‌های غیر دارویی است. یو‌آی‌سی نام اختصاری اولتراسوند، اینفرارد و کلاک پالس است.

این تکنولوژی‌ها به ایجاد گرما در عمق بافت‌های آسیب‌دیده زانو می‌پردازند. همچنین جریان خون را غنی از اکسیژن و مواد مغذی می‌سازند و به بلاک عصبی زانو می‌پردازند. بلاک عصبی در واقع ممانعت از انتقال پیام درد به مغز است و به این طریق درد احساس نمی‌شود.

شرکت زایس ترونیک آلمان با تمرکز روی انواع دردهای زانو دست به ساخت زانو بند طبی زاپیامکس زد تا مسیر درمان بیماران را هموارتر سازد. طریقه بستن زانو بند زاپیامکس که گاهی با نام زانوبند گرماساز آن را می‌شناسند راحت و همه افراد توان بستن آن را دارند.

زاپیامکس به عنوان زانوبند درمانی همراه با یک زانو بند طبی برای پای پرانتزی که نقش حمایتی دارد بهترین تاثیر را بر خمیدگی زانو دارد. برخی از افراد مانند ورزشکاران برای حمایت از زانوی خود در حین ورزش از زانوبند طبی مفصل دار استفاده می‌کنند.

۲. تسکین درد زانو با کمپرس گرما یا یخ

نگه داشتن کمپرس سرد یا گرم روی زانو به کاهش درد و تورم مفاصل کمک می‌کند. یخ معمولا برای کنترل جراحات و التهابات جدید توصیه خواهد شد. گرما در تسکین درد مرتبط با سفتی مفاصل و درد مزمن نقش دارد.

۳. داروهای مورد استفاده برای درمان زانو درد هنگام نشستن و برخاستن

مسکن‌های بدون نسخه (OTC) مانند استامینوفن، ایبوپروفن و ناپروکسن معمولا برای تسکین درد زانو استفاده می‌شوند. اگر داروهای OTC درد زانو را تسکین ندهند، پزشک مسکن استروئیدی مانند پردنیزون را تجویز می‌کند.

ممکن است برای درد شدید و حاد یک دوره کوتاه مسکن‌های مخدر تجویز شود. با این حال، مواد افیونی خطر اعتیاد بالایی دارند و باید فقط به مقدار کم مصرف شوند.

بیشتر بخوانید: خرید کمربند پلاتینر با بهترین قیمت بازار و ارسال رایگان به سراسر کشور

۴. فیزیوتراپی درمانی اثرگذار برای درد زانو هنگام نشستن و برخاستن

بسته به علت زانو درد هنگام نشستن و برخاستن ، پزشک فیزیوتراپی را توصیه می‌کند. یک فیزیوتراپیست تمریناتی را برای تقویت عضلات حمایت‌کننده از زانو ارائه می‌کند. علاوه بر تمرینات سایر روش‌های درمانی، از جمله تحریک الکتریکی عضلات و سونوگرافی نیز ارائه می‌دهد.

۵. عمل جراحی آخرین خط درمان زانو درد

در برخی شرایط، پزشک جراحی تعویض مفصل زانو را در در نظر می‌گیرد. جراحی برای افرادی مفید است که آسیب بافتی یا استخوانی گسترده‌ای از آرتروز دارند.

یاداشت پایانی درباره علت زانو درد هنگام نشستن و برخاستن

زانو درد می‌تواند در زندگی روزمره اختلال زیادی ایجاد کند و مقابله با آن دشوار باشد. کار کردن، ورزش کردن و انجام بسیاری از کارهایی لذت‌بخش با زانو درد مختل می‌گردد. حتی روحیه فرد را تحت‌الشعاع قرار می‌دهد.

عمده‌ترین علت زانو درد هنگام نشستن و برخاستن را باید در آرتروز و آسیب‌های رباط‌ها و تاندون‌ها جستجو کرد. عواملی چون استفاده بیش از حد و حرکت‌های نامتعارفی مانند چرخش ناگهانی پا نیز در ایجاد درد زانو بی تاثیر نیستند.

برخی از درمان‌های زانودرد در دسترس است که در تسکین درد بسیار موثرند. یکی از این روش‌ها درمانی استفاده از زانوبند زاپیامکس است که هزینه بسیار پایینی در قیاس با سایر درمان‌ها دارد. اثرگذاری آن مشابه فیزیوتراپی و با داشتن آن دیگر نیازی به فیزیوتراپی نیست. خوشبختانه با دستیابی به علت زانو درد هنگام نشستن و برخاستن می‌توان آن را در خانه تا حدودی درمان کرد.

سوالات متداول علت زانو درد هنگام نشستن و برخاستن

۱.چگونه بفهمم علت زانو درد هنگام نشستن و برخاستن من جدی است؟

آسیب جدی زانو، به سرعت همراه با تورم زانو می‌شود که گاهی دیدن کاسه زانو را دشوار خواهد کرد. این نوع تورمی با ورم زانو ناشی از آرتریت متفاوت است. برای تشخیص دقیق‌تر باید به پزشک مراجعه کنید.

۲. بورسیت زانو چه علائمی دارد؟

بورسیت کاسه زانو که به عنوان بورسیت پیش کشکک شناخته می‌شود، باعث درد بالای زانو می‌شود. همراه با فعالیت، حساسیت در مفصل، قرمزی و تورم سریع جلوی کاسه زانو ظاهر می‌گردد. اگر بورسیت ناشی از عفونت باشد، رویارویی با تب و لرز دور از ذهن نیست.

۳. مشکلات زانو از چه سنی شروع می‌شود؟

عوامل متعددی در ایجاد درد زانو هنگام نشستن و برخاستن دخیل است مانند ژنتیک، آسیب‌های ناشی از ضربه و آرتروز. اما اغلب مواقع زانو درد و به خصوص آرتروز در میانسالی و بعد از آن شروع می‌شود.​

فکر خود را اینجا بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فیلدهایی را که نشان داده می شوند انتخاب کنید. دیگران پنهان خواهند شد. برای تنظیم مجدد سفارش ، بکشید و رها کنید.
 • تصویر
 • شناسه
 • امتیاز
 • قیمت
 • موجودی
 • دسترسی
 • افزودن به سبد خرید
 • شرح
 • محتوا
 • ویجت
 • ابعاد
 • اطلاعات تکمیلی
Click outside to hide the comparison bar
مقایسه