کمر و گردن

سلکوکسیب و کمردرد؛ مصرف این داروی ضد التهابی برای ۷ مشکل خاص

کپسول سلکوکسیب و کمر درد|فست طب

سلکوکسیب و کمردرد؛ مصرف این داروی ضد التهابی برای ۷ مشکل خاص

آیا از ارتباط بین سلکوکسیب و کمر درد خبر دارید؟ آیا می‌دانید بهترین دارو برای تسکین درد کمر چه دارویی است؟ جالب است که بدانید پنجمین دلیل مراجعه به پزشک در دنیا، کمر درد است. در بسیاری از مواقع مشکل درد کمر پس از چند روز استراحت و مصرف مسکن تسکین پیدا می‌کند؛ اما تعدادی از افراد به دلیل آسیب‌های جدی نیاز به درمان طولانی‌تری دارند.

در حال حاضر درمان‌های موثری برای کمر درد وجود دارد. بسیاری از این روش‌های درمانی با کاهش درد می‌توانند در کوتاه‌ترین زمان شما را به جریان عادی زندیگتان برگرداندند. برای آشنایی بیشتر شما در خصوص بهترین داروی کمر یعنی سلکوکسیب در جدیدترین مقاله فست طب قصد داریم در مورد درمان با سلکوکسیب صحبت کنیم. با ما همراه باشید تا با در نظر گرفتن نکات زیر، روند درمان خود را آگاهانه ادامه دهید.

ارتباط با مشاورین درمان فست طب

دریافت مشاوره رایگان و تخصصی

نام و نام خانوادگی(Required)
انتخاب نوع مشاوره تخصصی(Required)

آشنایی با داروی سلکوکسیب برای کمر درد؛ دارویی برای دردهای عضلانی و مفصلی

سلکوکسیب یک داروی ضدالتهابی غیراستروئیدی(NSAID) است|فست طب

سلکوکسیب یک داروی ضدالتهابی غیراستروئیدی(NSAID) است که برای درمان دردهای خفیف تا متوسط و کاهش علائم کمر درد و آرتریت (مانند استئوآرتریت و آرتریت روماتوئید) مانند: التهاب، تورم، سفتی و درد مفاصل تجویز می‌شود. علی رغم اینکه این دارو بهترین قرص برای کمر درد است، سبب ریشه کن شدن کامل مشکل نمی‌شود. اما تا زمانی که به مصرف آن ادامه دهید به به کاهش درد و علائم کمک می‌کند. سلکوکسیب همچنین برای درمان اسپوندیلیت آنکیلوزان (نوعی آرتریت که مفاصل ستون فقرات را تحت تاثیر قرار می‌دهد)  و کاهش دردهای قاعدگی تجویز می‌شود.

مصرف این دارو همچنین به کاهش سردردهای میگرنی کمک می‌کند. اما توجه داشته باشید مصرف سلکوکسیب برای پیشگیری از میگرن مناسب نیست. در حال حاضر تهیه این دارو فقط با تجویز پزشک به صورت اشکال دارویی کپسول و شربت در امکان پذیر است. سلکوکسیب در دسته انواع داروهای NSAID یا مهارکننده های COX-2 قرار دارد. این دارو با توقف تولید و اثر ماده‌ای در بدن که سبب درد و التهاب می‌شود، باعث تسکین کوتاه مدت بیمار می‌شود.

در کنار داروهایی مانند سلکوکسیب استفاده از کمربند نیز برای تسکین درد کمر عالی است. یکی از بهترین محصولات در این حوزه کمربند پلاتینر است که به تکنولوژی UIC مجهز است. برای خرید کمربند پلاتینر اصل می‌توانید به فروشگاه فست طب کراجعه کنید.

قرص سلکوکسیب ۲۰۰ برای چیست؟

قرص سلکوکسیب ۲۰۰ مانند نمونه ۱۰۰ آن برای شرایط التهابی استفاده می‌شود. تفاوت دوز ۲۰۰ و ۱۰۰ سلکوکسیب تنها در مقدار دوز آن هاست. معمولا در از دوز ۲۰۰ برای شرایط وخیم تر استفاده می‌کنند. در این حالت تعداد دانه‌های قرصی که بیمار می‌خورد کمتر خواهد شد. همچنین دوز ۲۰۰ برای بزگسالان تجویز خواهد شد. در این حالت بیمار روزی یک عدد قرص سلکوکسیب ۲۰۰ مصرف می‌ند. اما اگر دوز ۱۰۰ خریداری شود، باید دو عدد قرص ۱۰۰ را در روز مصرف کند.

چرا قرص سلکوکسیب برای کمر درد تجویز می‌شود؟

قرص سلکوکسیب یک نمونه از داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی است که هر نوع التهابی را در بدن از بین می‌برد. می‌توان گفت که هر نوع آسیب مفصلی، عضلانی و بافتی باعث به وجود آمده یک سلسله التهاباتی در آن ناحیه خواهد شد. در همین راستا استفاده از داروهای ضد التهابی به رفع التهابات و آسیب بیشتر کمک خواهند کرد. به عنوان مثال وقتی دیسک کمر دچار بیرون زدگی یا پارگی می‌شود، در ناحیه آسیب‌دیده التهاباتی به وجود می‌آید که درد و تورم را افزایش داده و باعث اذیت شدن بیمار و تشدید آسیب خواهد شد. به همین دلیل در صورت بروز هر آسیب مفصلی یا عضلانی در کمر و زانوها، سلکسیب ۲۰۰ یا ۱۰۰ تجویز خواهد شد.

طریقه مصرف قرص سلکوکسیب ۲۰۰ یا ۱۰۰ به عنوان بهترین قرص برای کمر درد

سلکوکسیب اغلب به صورت کپسول تجویز شده و توصیه می‌شود آن را هر ۱۲ ساعت (دو بار در روز) مصرف کنید. توجه داشته باشید اگر برای درمان شما سلکوسیب ۱۰۰ تجویز شده می‌توانید دارو را به صورت ناشتا مصرف کنید. اما اگر برای درمان کمر درد سلکوکسیب ۲۰۰ تجویز شده لازم است کپسول سلکوکسیب را همزمان و یا بعد از صرف غذا مصرف کنید. زیرا ممکن است دچار آسیب و ناراحتی در معده شوید. توجه داشته باشید که برای درمان دیسکوپاتی کمر، باید مراقب سایر اندام‌های خود باشید.

برای نتیجه‌گیری بهتر توصیه می‌کنیم حتما دستورالعمل‌های داخل بروشور دارو را مطالعه کنید تا از مواردی مانند: عوارض قرص اسلوکسیب و تداخلات دارویی آن آگاه شوید. همچینین از پزشک یا داروساز بخواهید زمانبندی مصرف دارو را برای شما مشخص کرده و مطمئن شود که این دارو با سایر داروهای مصرفی شما تداخل نداشته باشد.

توجه داشته باشید! سلکوکسیب را باید مطابق زمانبندی، دوز و تعدادی که از قبل برای شما تجویز شده، مصرف کنید؛ زیرا از مصرف بیش از اندازه این دارو سبب بروز عوارض جبران ناپذیری می‌شود.

چنانچه این دارو برای کودک شما تجویز شده و کودک قادر به مصرف کپسول نیست، می‌توانید کپسول‌ را باز کرده و محتویات آن را با یک قاشق چای‌خوری(همراه با عسل) به کودک خود بدهید. دقت داشته باشید که این دارو حاوی مواد تشکیل دهنده حساس به دما، است، به همین دلیل باید کپسول و یا شریت سلکوسیب را در یخچال و یا محیط خنک نگه داری کنید.

عوارض جانبی دارو سلکوسیب چیست؟

این دارو با دوز 100 و 200 تجویز می شود|فست طب

بررسی عوارض جانبی داروها مورد بسیار مهمی است که باید قبل از مصرف آن‌ها در نظر بگیرید. بسیاری از داروها سبب علائمی مانند: سرگیجه و خواب آلودگی می‌شوند. چنانچه در حال حاضر دارای این علائم هستید و یا قصد رانندگی دارید، باید از مصرف اینگونه داروها اجتناب فرمایید. برای اینکه بتوانید برای درمان کمر درد خود از این دارو بهتر استفاده کنید، در این قسمت از مقاله قصد داریم در خصوص عوارض قرص سلوکسیب صحبت کنیم.

این در حالی است که استفاده از محصولات پزشکی مانند کمربند و زانوبند هیچ عوارضی ندارد. به عنوان مثال شرکت زایس ترونیک در کنار پلاتینر زانوبندی برای تسکین درد و درمان آسیب‌ها طراحی و تولید کرده است. این زانوبند، زاپیامکس نام دارد که به تکنولوژی UIC مجهز است. با خرید زاپیامکس به راحتی و بدون هیچ عوارضی درد خود را تسکین دهید.

مهم‌ترین عوارض قرص سلکسیب ۲۰۰ و ۱۰۰ میلی‌گرمی

از مهمترین عوارض جانبی سلکوکسیب برای کمر درد می‌توان به موار زیر اشاره کرد:

 • گلو درد
 • علائم سرماخوردگی
 • یبوست
 • سرگیجه
 • تنگی نفس
 • تورم شکم، پاها، مچ یا ساق پا
 • اسهال
 • حالت تهوع
 • ضعف شدید
 • کبودی بی دلیل
 • خارش
 • کمبود انرژی
 • از دست دادن اشتها
 • درد در سمت راست بالای معده
 • زرد شدن پوست یا چشم
 • علائم شبیه آنفولانزا
 • ایجاد تاول
 • تب

بروز این عوارض در افراد مختلف با توجه به میزان مصرف دارو متفاوت است.

دوز مناسب مصرف داروی سلکوکسیب برای کمر درد

برای حصول بهترین نتیجه از مصرف این دارو باید به مقدار دوز مصرف آن توجه کنید. دقت داشته باشید که علاوه بر سن، وضعیت سلامتی بیمار نیز برای تعیین دوز مصرفی دارو اهمیت دارد. به همین دلیل از مصرف خودسرانه این دارو بپرهیزید.

مصرف سلکسیب برای بیماری‌های مختلف میزان و دوره مصرف
دوز مناسب بزرگسالان برای تسکین درد

 

ابتدا ۴۰۰ میلی‌گرم (دو کپسول سلکوسیب با دوز ۲۰۰) مصرف می‌شود. در صورت ادامه پیدا کردن درد کمر پس از ۲۴ ساعت (روز بعد از مصرف آخرین کپسول) ۲۰۰ میلی‌گرم دیگر مصرف کنید. در صورت صلاح دید پزشک، ۲۴ ساعت پس از مصرف آخرین کپسول، می‌توانید مجددا این دارو را مصرف بفرمایید.

دوز مناسب بزرگسالان برای دیسمنوره

برای درمان دیسمنوره روز اول دو کپسول با دوز ۲۰۰ و سپس برای یک هفته روزانه ۲۰۰ میلی‌گرم تجویز می‌شود. از مصرف بیش از حد یا دوز بیشتر جدا خودداری کنید.

دوز مناسب بزرگسالان برای استئوآرتریت

 

درمان به صورت مصرف یک کپسول ۱۰۰ میلی‌گرم در روز ادامه می‌یابد. البته در مواردی پزشک با توجه به شدت آسیب و درد بیمار از دوزهای بالاتری از این دارو استفاده می‌کند. به همین دلیل قبل از مصرف این دارو با پزشک خود مشورت کنید تا دوز مناسب شما را تعیین کند.
دوز مناسب بزرگسالان برای آرتریت روماتوئید روزی ۲۰۰ میلی‌گرم (دو کپسول ۱۰۰ میلی‌گرم) سلکوکسیب باید مصرف شود. این دوز از سلکسیب با توجه به شدت و درد بیمار تعیین می‌شود. پس از مصرف سلکوکسیب بدون تجویز پزشک خودداری کنید.
دوز مناسب بزرگسالان برای پولیپوز آدنوماتوز

 

مصرف سلکوکسیب با دوز ۴۰۰ میلی‌گرم (دو بار در روز) همراه با غذا تجویز می‌شود.
دوز مناسب بزرگسالان برای اسپوندیلیت آنکیلوزان به صورت ۲۰۰ میلی‌گرم یک بار در روز یا ۱۰۰ میلی‌گرم دو بار در روز تجویز می‌شود. اگر پس از ۶ هفته هیچ نتیجه ‌ای مشاهده نشد، احتمالا به صورت آزمایشی برای مصرف روزانه، ۴۰۰ میلی‌گرم سلکوکسیب تجویز می‌شود.
دوز مناسب کودکان برای آرتریت روماتوئید برای کودکان زیر دو سال مصرف این دارو به صورت شربت با مقدار ۵۰ میلی‌گرم دو بار در روز تجویز می‌شود.

همچنین برای کودکان بالا دو سال به صورت شربت با مقدار ۱۰۰ میلی گرم دو بار در روز تجویز می‌‌شود. در شرایطی که درد بیمار زیاد باشد، تجویز سلکسیب برای کمر درد با کاهش التهاب به بیمار کمک خواهد کرد.

جمع بندی مقاله سلکوکسیب و کمر درد

در این مقاله در خصوص مکانسیم, عوارض، دوزهای مناسب و طریقه مصرف دارو سلکوکسیب صحبت کردیم. سلکوکسیب یکی از داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی(NSAID) است. این دارو از طریق جلوگیری از تولید و اثر بعضی از پروتئین و نوروترانسمیترها سبب کاهش درد کمر و یا سایر دردهای عضلانی می‌شود. دقت داشته باشید از آنجایی که مصرف این دارو با عوارض زیادی همراه است، نباید آن را به صورت خودسرانه مصرف کنید. توصیه می ‌نیم برای تسکین درد کمر خود علاوه بر مصرف دارو از درمان‌های خانگی موثر مانند کمپرس گرم استفاده کرده و برای انجام حرکات اصلاحی مناسب به فیزیوتراپی مراجعه فرمایید.

سوالات متداول مقاله سلکوکسیب و کمر درد

۱.در صورت ابتلا به چه بیماری‌هایی باید از مصرف سلکوکسیب اجتناب کرد؟

در صورت ابتلا به بیماری‌هایی مانند: آسم، کم خونی، فشار خون بالا، زخم معده، بیماری کبد و کلیه بهتر است از مصرف سلکوکسیب اجتناب کنید.

۲. در صورت مشاهده چه نوع عوارض جانبی باید سریعا با پزشک خود صحبت کنید؟

در صورتی که پس از مصرف این دارو دچار علائم حساسیت، درد قفسه سینه، بی حسی یا ضعف ناگهانی در یک طرف بدن، تکلم نامفهوم، تورم پا، احساس تنگی نفس، تورم در صورت یا گلو، علائم خونریزی معده و مشکلات کلیه شدید لازم است سریعا به بیمارستان مراجعه بفرمایید.

۳.مصرف چه داروهای با سلکوکسیب تداخل دارد؟

مصرف دارو‌های زیر با سلکوکسیب تداخل دارد: آتنولول، آزیلسارتان، آزیلسارتان مدوکسومیل، بنازپریل، بتاکسولول، بیسوپرولول، کاپتوپریل، کارتئولول و لوزارتان.​

۴. قرص سلکوکسیب ۱۰۰ برای چیست؟

دوز پایین سلکسیب ۱۰۰ برای کودکان استفاده می‌شود. البته از این دوز به صورت استفاده چندتایی دارو در روز نیز استفاده خواهد شد. مثلا ۳ دوز ۱۰۰ میلی گرمی سلکوکسیب در روز.

فکر خود را اینجا بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

زمینه‌های نمایش داده شده را انتخاب نمایید. بقیه مخفی خواهند شد. برای تنظیم مجدد ترتیب، بکشید و رها کنید.
 • تصویر
 • شناسۀ محصول
 • امتیاز
 • قيمت
 • موجودی
 • دسترسی
 • افزودن به سبد خرید
 • توضیح
 • محتوا
 • وزن
 • اندازه
 • اطلاعات اضافی
برای مخفی‌کردن نوار مقایسه، بیرون را کلیک نمایید
مقایسه