کمر و گردن

بهترین راه برای درمان دیسکوپاتی کمر با روش‌های غیر جراحی

درمان دیسکوپاتی کمر با روش های مختلف|فست طب

بهترین راه برای درمان دیسکوپاتی کمر با روش‌های غیر جراحی

از آنجایی که دیسکوپاتی کمر نوعی اختلال عصبی- عضلانی است. پس برای درمان دیسکوپاتی کمر باید طیفی ار روش‌های درمانی را استفاده کنیم. زیرا این اختلال در ستون فقرات، نخاع و اعصابی نخاعی علائم و مشکلات ایجاد می‌کند. برای درمان بیماری‌های مرتبط با ستون فقرات، باید شدت بیماری و میزان آسیب‌دیدگی را در نظر داشته باشید و متناسب با آن شیوه درست درمان را دنبال کنید؛ پس در قدم اول برای تشخیص دقیق نوع و شدت آسیب‌دیدگی تلاش کنید.

 از بهترین روش‌های درمان دیسکوپاتی کمر می‌توانیم به فیزیوتراپی، استفاده از کمربند پلاتینر و ماساژ درمانی اشاره کنیم. اما در این مطلب از فروشگاه فست طب به بررسی دیسکوپاتی کمر و روش‌های درمان آن خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید.

ارتباط با مشاورین درمان فست طب

دریافت مشاوره رایگان و تخصصی

نام و نام خانوادگی(Required)
انتخاب نوع مشاوره تخصصی(Required)

دیسکوپاتی چیست؟ آیا علائم انواع دیسکوپاتی متفاوت است؟

دیسکوپاتی چیست؟ آیا علائم انواع دیسکوپاتی متفاوت است؟|فست طب

ستون فقرات، ستون اصلی بدن است و از استخوان‌های کوچکی با نام مهره تشکیل می‌شود. مهره‌های استخوانی ستون فقرات، اطراف نخاع قرار می‌گیرند و از آن محافظت می‌کنند. نخاع یکی از مهم‌ترین اعصاب بدن محسوب می‌شود و وظیفه کنترل کردن بخش زیادی از فعالیت‌های انعکاسی بدن را برعهده دارد.

برای اینکه مهره‌های استخوانی روی یکدیگر ساییده نشوند و آسیب نبینند، صفحه‌ها یا بالشتک‌هایی از جنس غضروف میان آن‌ها قرار می‌گیرد. این بالشتک‌ها با نام دیسک شناخته می‌شوند و تحرک ستون فقرات را امکان‌پذیر می‌کنند. اگر دیسک‌های بین مهره‌های استخوانی ستون فقرات آسیب ببینند، دو مهره روی یکدیگر ساییده می‌شوند که باعث بروز درد را خواهد شد.

ستون فقرات از بخش بالایی گردن آغاز می‌شود و تا استخوان لگن امتداد دارد. برای راحتی در تشخیص بیماری و پیگیری روند درمان، بیماری دیسکوپاتی بر اساس جایگاه مهره‌های ستون فقرات به سه نوع مجزا تقسیم می‌شود. این سه قسمت به مهراه‌های گردنی، سینه‌ای (توراسیک) و کمری تقسیم خواهد شد.

۱. دژنراتیو دیسک کمر و فشارهای عصبی؛ آشنایی با دیسکوپاتی در سطح l4-5

در میان انواع بیماری دژنراتیو، دیسک کمر از همه شایع‌تر است و بیشتر مراجعه‌کنندگانی که از دردهای عصبی گله دارند، با این بیماری درگیر هستند. قسمت پایینی ستون فقرات و مهره‌های L1، L2، L3، L4 و L5 بیشترین وزن را تحمل می‌کنند و در معرض آسیب‌های شدید هستند.

سوزن سوزن شدن یا احساس بی‌حسی در نواحی پایین کمر و پاها از علائم پنهان بیماری دیسکوپاتی در سطح l4-5 محسوب می‌شوند. درد آشکارترین نشانه خواهد بود و در این نوع از دیسکوپاتی، پایین کمر و باسن را درگیر می‌کند. گاهی امکان دارد درد در طول پاها نیز احساس شود و حرکت کردن پاها را با اختلال مواجه کند.

برای درمان دیسکوپاتی کمر باید ابتدا شدت پیشروی بیماری را با کمک پزشک و عکس‌های اشعه ایکس تعیین کنید. بعدازآن روش‌های درمانی پزشکی یا خانگی به شما توصیه می‌شوند تا در مسیر بهبودی قدم بردارید. در برخی شرایط ممکن است تنها راه درمان دیسکوپاتی کمر، ‌جراحی تعویض مفصل باشد.

۱. دیسک دژنراتیو در ستون فقرات گردن

ستون فقرات گردنی دارای هفت مهره است که به‌صورت C1، C2، C3، C4، C5، C6 و C7 نام‌گذاری می‌شوند. افرادی که احساس درد در نواحی گردن را دارند یا خشکی و سفتی گردن مانع از حرکت درست آن می‌شود، مشکوک به دیسک دژنراتیو دهانه رحم هستند. دردی بین تیغه شانه احساس می‌شود نیز نشانه‌ای برای دیسک دژنراتیو دهانه رحم خواهد بود.

۲. دیسک دژنراتیو ، بیماری مهره‌های سینه‌ای ستون فقرات

دوازده مهره‌ای که بین ستون فقرات گردنی و ستون فقرات کمری قرار دارند، با نام ستون فقرات سینه شناخته می‌شوند و در میان انواع مبتلایان به بیماری دیسکوپاتی خفیف و شدید، کمترین بیماران در این دسته قرار می‌گیرند. این بیماری نادر است و معمولاً نشانه‌ای ندارد که باعث می‌شود تنها راه درمان آن جراحی باشد.

البته باید اشاره کنیم که گاهی ستون فقرات خاجی (انتهای ستون فقرات کمر) که شامل ۵ مهره است، دچار دیسکوپاتی خواهد شد. همچنین باید بگوییم که آسیب‌های دیسکی در این ۴ قسمت از ستون فقرات به شکل‌های مختلف ایجاد خواهد شد. در تصویر زیر نمونه‌های مختلف آن مشخص شده است.

انواع دیسکوپاتی کمر|فست طب

روش‌های خانگی برای درمان دیسکوپاتی کمر

هر زمان دیسکوپاتی کمری علائم و نشانه‌های اولیه را بروز داد، درمان‌های خانگی به شما کمک می‌کنند که از پیشرفت بیماری جلوگیری کنید. در اولین مرحله از درمان خانگی باید فعالیت‌های روزانه خود را محدود کنید و از انجام کارهای سنگین بپرهیزید. اصلاح فرم خوابیدن، نشستن و راه رفتن نیز باعث می‌شود که درد را تسکین دهید.

مسکن‌های غیراستروئیدی به کمک شما می‌آیند

مصرف مسکن‌های غیراستروئیدی مانند اکساپروزین (Oxaprozin) یا کتوپروفن (Ketoprofen) با کاهش التهاب باعث می‌شوند که درد کمر تسکین پیدا کند. این مسکن‌ها بدون نسخه پزشک خریداری می‌شوند و برای حداکثر چهار روز متوالی قابل‌استفاده هستند.

اگر فقط در شرایطی که درد شدید باشید به سراغ مسکن می‌روید و مصرف دارو مداوم نیست، برای حداکثر دو هفته می‌توانید از داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی بهره ببرید. در این نوع مصرف شما هر دو الی سه روز یک‌بار مجاز به مصرف قرص مسکن هستید. برای مصرف مداوم و طولانی‌مدت دارو باید نسخه پزشک را داشته باشید و با توجه به الگوی اعلام‌شده توسط متخصص، دارو را استفاده کنید. البته داروهایی مانند قرص لایریور برای دیسک کمر نیز مناسب است. اما پیشنهاد می‌شود که قبل از استفاده با پزشک خود مشورت کنید.

ورزش‌های مفید برای دیسکوپاتی خفیف را بشناسید

ورزش‌های کم تأثیر مانند شنا و پیاده‌روی برای افرادی که دچار آسیب‌دیدگی ستون فقرات هستند، سودمند خواهند بود. ورزش کششی یوگا دارای حرکاتی است که برای بهبود فرم ستون فقرات مؤثر است و اگر به‌دنبال ورزشی هستید که هنگام انجام آن وزن بدن از روی ستون فقرات برداشته شود، پیلاتس انتخاب مناسبی محسوب می‌شود.

استفاده از کمربند پلاتینر برای تسکین درد و کمک به روند درمان

استفاده از کمربند پلاتینر برای تسکین درد و کمک به روند درمان|فست طب

استفاده از روش‌های درمانی فیزیوتراپی آن هم در خانه برای بیماران مقبولیت بالایی دارد. زیرا روش‌های فیزیوتراپی تاثیرگذاری بالایی در تسکین درد، بهبود حرکت بیمار و کاملا بی خطر هستند. از این رو خرید پلاتینر و استفاده از آن برای مدت طولانی بین افرادی که دیسک کمر دارند، محبوبیت دارد.

در کمربند پلاتینر از ۳ تکنولوژی اولتراسوند، اینفرارد و کلاک پالس استفاده شده که به آن‌ها uic می‌گویند. این ۳ فناوری در کنار هم تاثیر بالایی در بهبود آسیب‌های کمری دارد.

درمان دیسکوپاتی کمر با کمک متخصص و خدمات پزشکی

زمانی‌که دیسکوپاتی خفیف نیست و شدت آن افزایش یافته است، درمان‌های خانگی مؤثر نخواهند بود و باید از روش‌های تخصصی و پزشکی کمک بگیرید. خدمات پزشکی برای درمان آسیب‌های ستون فقرات متنوع هستند و شامل دو روش جراحی و غیر جراحی می‌شوند.

تا وقتی راهی جز جراحی برای درمان وجود داشته باشد، متخصصان آن‌ها را توصیه می‌کنند تا شرایط گذر از بیماری آسان‌تر باشد. با‌این‌حال گاهی جراحی تنها راهی محسوب می‌شود که برای درمان دیسکوپاتی کمر وجود دارد. جراحی اصلاح ستون فقرات دارای دو نوع تهاجمی و کمتر تهاجمی خواهد بود که اولین انتخاب برای متخصصان، روش‌های کمتر تهاجمی است.

با خدمات فیزیوتراپی درد را دور کنید

ورزش کردن از بهترین روش‌های درمان بیماری‌های مفصلی و کاهش درد است. گاهی درد شدید مانع از ورزش کردن می‌شوند یا فرد به‌دلیل ندانستن اصول درست ورزش کردن، حرکات را درست انجام نمی‌دهد و بیشتر در معرض آسیب قرار می‌گیرد. در چنین شرایطی استفاده از خدمات فیزیوتراپی مناسب خواهد بود و سرعت بهبود را بالاتر می‌برد.

در جلسات فیزیوتراپی، فردی متخصص برای انجام حرکات به شما کمک می‌کند و چون نظارت پزشک وجود دارد، شما می‌توانید از داروهای کاهش‌دهنده درد استفاده کنید. گاهی برای راحت‌تر شدن تمرینات و بالا رفتن سرعت بهبود، از شوک‌های الکتریکی، طب سوزنی، اولتراسوند (Ultrasound) یا تکارتراپی (tecar therapy) نیز در جلسات فیزیوتراپی استفاده می‌کنند.

ماساژهای حرفه‌ای راهی برای کاهش آسیب‌های ناشی از دیسک کمر

ماساژ کمک می‌کند که جریان خون در ناحیه آسیب‌دیده بالاتر برود و مواد موردنیاز بافت‌های مفصلی، استخوانی و عضلانی تأمین شوند. از دیگر مزایای ماساژ، خروج مواد سمی از بافت‌های بدن و کاهش التهاب است که باعث تسکین درد می‌شود. برخی روش‌های ماساژ حرفه‌ای هستند که به اصلاح فرم ستون فقرات کمک می‌کنند و به‌عنوان درمانی برای بیماری‌هایی مانند انواع دیسکوپاتی شناخته می‌شوند.

تزریق استروئید اپیدورال درمانی سریع برای کمردرد

تزریق استروئید اپیدورال درمانی سریع برای کمردرد|فست طب

با اینکه داروهای غیراستروئیدی بدون نسخه پزشک تهیه می‌شوند و مصرف کردن آن‌ها برای دوره‌ای کوتاه بدون مانع است؛ اما داروهای استروئیدی فقط زیر نظر پزشک اجازه مصرف دارند و در صورتی تجویز می‌شوند که بیمار دردی بسیار شدید و غیرقابل‌تحمل داشته باشد.

داروهای استروئیدی تزریقی هستند و مستقیم به ناحیه آسیب‌دیده یا محدوده نزدیک آن تزریق می‌شوند. در تزریق استروئید اپیدورال دارو مستقیم به فضای خالی بین دیسک آسیب‌دیده و نخاع تزریق می‌شود. در هر بار تزریق، بیمار تا چندین ماه درد ندارد؛ اما این روش جنبه درمان ندارد و فقط درد را تسکین می‌دهد.

استفاده از پلاسمای غنی از پلاکت یا تزریق PRP

پی آر پی (PRP) یکی از جدید‌ترین روش‌های درمانی است که در آن از پلاسمای خون فرد برای بالا بردن سرعت رشد سلول‌ها استفاده می‌کنند. برای تزریق پی آر پی پلاکت‌های موجود در پلاسمای خون را جدا و آن را به ناحیه آسیب‌دیده تزریق می‌کنند. این کار بدون عارضه جانبی خواهد بود؛ چون از هیچ داروی شیمیایی استفاده نمی‌شود.

سوراخ کردن دیسک با اشعه لیزر برای کم کردن فشار

آخرین مرحله کم تهاجمی برای درمان دیسکوپاتی کمر، سوراخ کردن یا ایجاد حفره‌‌ای کوچک در مهره آسیب‌دیده است. این کار فشار روی عصب‌های نخاعی را کاهش می‌دهد و شرایطی را فراهم می‌کند که هسته پاره شده دیسک به محل اولیه خود بازگردد.

برای سوراخ کردن دیسک با کمک اشعه لیزر از سوزنی بلند و نازک کمک می‌گیرند و آن را وارد فضای داخل دیسک می‌کنند. اگر این روش برای درمان دیسکوپاتی کمر مؤثر نباشد، باید به سراغ جراحی بروید تا دیسک سر جای خود برگردانده شده یا مفصل آسیب‌دیده جایگزین شود.

سخن پایانی

افزایش سن،‌ مشکلات ژنتیکی، چاقی و ضربه خوردن ستون فقرات باعث آسیب دیدن مهره‌ها و بالشتک‌های غضروفی بین آن‌ها می‌شوند. یکی از بیماری‌هایی که به ستون فقرات مربوط می‌شوند و اعصاب درون ستون فقرات یا سیاتیک را تحت‌فشار قرار می‌دهند، دیسکوپاتی است.

برای هر مرحله از بیماری دیسک دژنراتیو کمر روش‌های مختلفی برای درمان و کاهش درد وجود دارد. برای اینکه بهترین راه‌های درمان دیسکوپاتی کمر شناسایی کنید، باید با هر مرحله از این بیماری آشنا شوید و علائم را بررسی کنید تا شدت آسیب‌دیدگی مشخص شود.

سؤالات متداول

۱. چگونه می‌توانیم برای درمان دیسکوپاتی کمر اقدام کنیم؟

در مراحل اولیه بیماری که شدت آسیب‌دیدگی کم است و بیمار درد زیادی ندارد، شرکت در تمرینات تقویتی و کششی باعث بهبود بیماری و کاهش علائم آن می‌شود. برای دردهای شدیدتر از انواع مسکن استفاده خواهد شد که داروهای غیراستروئیدی بیشتر توصیه می‌شوند. در آخر جراحی برای بیماری‌های حاد در نظر گرفته می‌شود.

۲. آیا انواع دیسکوپاتی قابل‌درمان است؟

بیماری دیسک دژنراتیو کمر مراحل گوناگونی دارد که در هرکدام شدت آسیب به مهره‌های ستون فقرات متفاوت است. اگر در مراحل اولیه بیماری باشید، درمان امکان‌پذیر خواهد بود؛ اما زمانی‌که دیسک‌ها تخریب شده باشند، هیچ روش درمانی برای جبران آن وجود ندارد.

۳. چه دلیلی باعث بروز بیماری دیسکوپاتی خفیف و شدید می‌شود؟

بیماری دیسکوپاتی زمانی رخ می‌دهد که ساختار نرمال دیسک‌های ستون فقرات تغییر کند. در بیشتر مواقع افزایش سن و تحلیل بافت‌های مفصلی و استخوانی دلیل بروز این بیماری خواهد بود. گاهی احتمال دارد مشکلات و بیماری‌های ژنتیکی دلیل فتق دیسک باشند.

۴. دیسک دژنراتیو کمر چه عوارضی را به‌دنبال خواهد داشت؟

درد پاها، از دست دادن کنترل مثانه و روده، احساس ضعف در پاها، ‌آرتروز ستون فقرات و فتق دیسک از شایع‌ترین عوارضی هستند که برای بیماری دیسک دژنراتیو کمر وجود دارد. با توجه به اینکه این بیماری به اعصاب ستون فقرات و سیاتیک فشار می‌آورد، امکان آسیب دیدن دائمی اعصاب نیز وجود دارد.

فکر خود را اینجا بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فیلدهایی را که نشان داده می شوند انتخاب کنید. دیگران پنهان خواهند شد. برای تنظیم مجدد سفارش ، بکشید و رها کنید.
 • تصویر
 • شناسه
 • امتیاز
 • قیمت
 • موجودی
 • دسترسی
 • افزودن به سبد خرید
 • شرح
 • محتوا
 • ویجت
 • ابعاد
 • اطلاعات تکمیلی
Click outside to hide the comparison bar
مقایسه