کمر و گردن

آیا آب سرد برای دیسک کمر خوب است ؟

آیا آب سرد برای دیسک کمر خوب است|فست طب

آیا آب سرد برای دیسک کمر خوب است ؟

دیسک کمر ممکن است در هر سنی رخ دهد و زمانی که شدید شود، شرایط را دشوار می‌کند. استفاده از آب سرد یک درمان غیرجراحی و غیرتهاجمی محسوب می‌شود که برای کاهش فشار و به‌حداقل‌رساندن التهاب ناشی از دیسک کمر مورد استفاده قرار می‌گیرد. آب سرد یا سرمادرمانی یک گزینه درمانی محبوب برای رهایی از فشار و تسکین درد است. آب سرد التهاب را کاهش داده و فشار را از روی اعصاب موجب دیسک کمر و درد ناشی از آن می‌شوند را کاهش خواهد داد.

اما سؤال اینجاست که آیا آب سرد برای دیسک کمر خوب است و چه میزان می‌تواند به کاهش درد کمک کند. در ادامه این مطلب از مجله فست طب همراه ما باشید تا پاسخ سؤال آیا آب سرد برای دیسک کمر خوب است را به طور کامل برای شما همراهان گرامی شرح دهیم.

ارتباط با مشاورین درمان فست طب

دریافت مشاوره رایگان و تخصصی

نام و نام خانوادگی(Required)
انتخاب نوع مشاوره تخصصی(Required)

بررسی اینکه آیا آب سرد برای دیسک کمر خوب است یا خیر؟

بررسی اینکه آیا آب سرد برای دیسک کمر خوب است یا خیر؟|فست طب

سرمادرمانی اغلب برای کسانی که دچار دیسک کمر هستند، توصیه می‌شود. استفاده از آب سرد یا یخ روی دیسک کمر به کاهش درد در این ناحیه کمک می‌کند. این نکته را مدنظر داشته باشید که آب سرد دیسک کمر را درمان نمی‌کند، اما برای کاهش التهاب و فشار روی عصب‌ها به جهت کاهش درد مفید است. سرمادرمانی یک فرایند نسبتاً ساده است و برای بهره‌گیری از آن لازم است کمر خود را در آب سرد قرار داده یا از یک کمپرس آب سرد استفاده کنید.

در‌صورتی‌که کمر دچار آسیب حاد شده باشد، استفاده از آب سرد برای تسکین درد بسیار مؤثر است. به‌عنوان‌مثال، ممکن است با بلندکردن یک جسم بسیار سنگین، عضلات کمر شما تحت‌فشار قرار گرفته و آسیب ببیند، در این شرایط استفاده از یک کمپرس سرد یا یخ می‌تواند به کاهش التهاب و درد در ناحیه آسیب‌دیده کمک کند. اگر می‌خواهید آسیب حاد را برطرف کنید، بهتر است سرمادرمانی را ظرف دو روز پس از آسیب انجام دهید. از طرفی ورزش‌کردن می‌تواند به کاهش و حتی پیشگیری از درد کمر کمک کند، اما انجام ورزش و فعالیت‌های سنگین در برخی مواقع می‌تواند موجب درد و بروز دیسک کمر شود که در این شرایط استفاده از آب سرد می‌تواند در کاهش فشار بر روی عضلات و در نتیجه کاهش درد مؤثر باشد.

آب سرد چگونه به بهبود دیسک کمر کمک می‌کند؟

آب سرد، سرمادرمانی یا استفاده از یخ برای دیسک کمر با بی‌حس شدن کمر و کاهش هرگونه درد همراه است. ماساژ یخ بر روی ناحیه آسیب‌دیده یا استفاده از کمپرس سرد می‌تواند به بهبود دیسک کمر کمک کند، البته این نکته را مدنظر قرار دهید که یخ نباید به طور مستقیم روی پوست قرار بگیرد، زیرا احتمال سوزش و آسیب به پوست وجود دارد. قراردادن کمپرس آب سرد به مدت ۲۰ دقیقه بر روی کمر می‌تواند برای کاهش درد بسیار مؤثر باشد.

اما توجه داشته باشید که گاهی درد زانو و کمر برخی افراد در سرما بیشتر خواهد شد. برای بررسی علت سرد شدن کشکک زانو و درد در این ناحیه این مطلب از فست طب را بخوانید.

استفاده از آب سرد برای بهبود دیسک کمر در خانه

در جواب به این سوال که آیا سرما برای دیسک کمر ضرر دارد؟ باید گفت که اگر درمان درست انجام شود، سرما درمانی برای تسکین درد کمر عالی است. دیسک کمر خفیف در خانه با آب سرد یا آب گرم بهبود پیدا می‌کند، اما زمانی که مزمن یا شدید شود، باید به پزشک مراجعه کرد. درد بر کیفیت زندگی تأثیر می‌گذارد؛ بنابراین به‌جای نادیده‌گرفتن کمردرد، درمان را برای کاهش درد و ازسرگرفتن زندگی شروع کنید. آب سرد می‌تواند با کاهش جریان خون به ناحیه آسیب‌دیده، موجب تسکین درد شود، همچنین با کاهش التهاب، تورم و فشار در ناحیه دیسک کمر را کاهش خواهد داد. از طرفی به افزایش انعطاف‌پذیری عضلات و مفاصل کمک می‌کند، اما راه‌حلی برای درمان دیسک کمر نیست. از‌این‌رو به‌خاطر داشته باشید که آب سرد فقط یک درمان موقتی است و برای درمان پارگی دیسک کمر با طب سنتی باید به دنبال درمان‌های پزشکی باشید.

فواید حمام آب سرد برای بهبودی دیسک کمر

فواید حمام آب سرد برای بهبودی دیسک کمر|فست طب

تحقیقات نشان داده است که حمام آب سرد به طور مؤثر درد عضلانی را پس از ورزش شدید کاهش می‌دهد. با کاهش التهاب و ایجاد تسکین درد، حمام آب سرد می‌تواند روند بهبودی را تسریع کند و ورزشکاران را قادر می‌سازد تا زودتر در سطوح بهینه تمرین یا رقابت کنند. غوطه‌وری در آب سرد ممکن است ترمیم و بازسازی عضلات را هم تسهیل کند. این وضعیت می‌تواند فعال‌شدن سلول‌های ماهواره‌ای را که برای بازسازی و رشد بافت ماهیچه‌ای حیاتی هستند، تقویت کند و منجر به بهبود و سازگاری شود. از طرفی حمام آب سرد با ایجاد حس آرامش و تسکین روانی می‌تواند فواید روانی هم داشته باشد. احساس خنک‌کنندگی و اثرات ضددرد می‌تواند به طور مثبت بر وضعیت روانی فرد تأثیر بگذارد و به کاهش استرس و ارتقای رفاه کلی کمک کند.

نکاتی برای استفاده از آب سرد برای دیسک کمر

در ابتدا با استفاده از آب ولرم شروع کنید و به‌تدریج دمای آب را کاهش دهید. از کمپرس سرد یا حمام آب سرد بیش از ۱۵ تا ۲۰ دقیقه استفاده نکنید. همچنین برای محافظت پوست خود در برابر یخ زدگی از یک حوله یا پارچه استفاده کنید و بهتر است قبل از استفاده از آب سرد برای دیسک کمر با پزشک خود مشورت کنید.

در نهایت بهترین راه برای اینکه بفهمید آیا آب سرد برای دیسک کمر خوب است یا نه، این است که آن را امتحان کنید و ببینید چه احساسی دارید. در‌صورتی‌که درد شما را تشدید کرد، استفاده از آن را متوقف کنید.

معایب و محدودیت‌های احتمالی استفاده از آب سرد برای دیسک کمر

برخی تحقیقات نشان می‌دهد که استفاده منظم از حمام آب سرد ممکن است با پاسخ‌های سازگار طبیعی بدن به ورزش تداخل داشته باشد. قرارگرفتن در معرض سرما به طور بالقوه فعال‌شدن مسیرهای سیگنال‌دهی خاصی را که در رشد عضلانی و افزایش قدرت دخیل هستند، کاهش دهد. بنابراین، متعادل‌کردن استفاده از حمام آب سرد با سایر استراتژی‌های بازیابی برای اطمینان از سازگاری تمرینی بهینه مهم است.

از طرفی قرارگرفتن طولانی‌مدت در معرض آب سرد می‌تواند منجر به تحریک پوست یا سرمازدگی شود. افرادی که پوست حساس دارند یا افرادی که مستعد استرس سرما هستند باید اقدامات احتیاطی را انجام دهند و واکنش پوست خود را در طول حمام آب سرد تحت‌نظر داشته باشند. در صورت بروز علائم استرس بیش از حد، دیگر این کار را ادامه ندهید. در حالت کلی، حمام آب سرد ممکن است برای همه افراد مناسب یا راحت نباشد. برخی از افراد ممکن است انجام این کار را ناراحت‌کننده یا غیرقابل‌تحمل بدانند. مهم است که ترجیحات فردی را در نظر بگیرید و روش‌های بهبود جایگزین را برای کسانی که نمی‌توانند حمام آب سرد را تحمل کنند، بررسی کنید.

آیا آب گرم برای دیسک کمر خوب است؟

آیا آب گرم برای دیسک کمر خوب است|فست طب

در‌صورتی‌که درد یا ناراحتی مزمن ناشی از دیسک کمر را تجربه می‌کنید که بیش از چهار هفته طول کشیده است، استفاده از آب گرم می‌تواند به شل‌شدن بافت‌های آن ناحیه و کاهش سیگنال‌های درد کمک کند. گرما همچنین ممکن است موجب گشادشدن عروق خونی ناحیه کمر شود که می‌تواند با کاهش درد همراه باشد. استفاده از پدهای گرمایشی برای بهبود درد ناشی از دیسک کمر مؤثر است و حمام آب گرم هم می‌تواند برای کاهش درد ناشی از دیسک کمر و هرگونه درد عضلانی دیگر مفید باشد. توجه داشته باشید که از هر منبع گرمایی که استفاده می‌کنید، گرم باشد نه داغ، زیرا آب داغ برای مدت طولانی می‌تواند به پوست آسیب برساند.

سؤالات متداول در مورد آب سرد برای دیسک کمر

۱. آیا آب سرد دیسک کمر را درمان می‌کند؟

استفاده از آب سرد برای بهبود علائم دیسک کمر مؤثر است و می‌تواند درد ناشی از فشردگی عصب را کاهش دهد، اما علت اصلی دیسک کمر را درمان نمی‌کند.

۲. آیا می‌توان از آب سرد دریا هم برای دیسک کمر استفاده کرد؟

خیر این روش درمانی معمولاً توسط آب سرد در حمام یا استخر استفاده می‌شود.

۳. چرا استفاده از آب گرم برای دیسک کمر مؤثر است؟

چون آب گرم موجب افزایش خون‌رسانی شده و درد را در عضلات کمتر می‌کند.​

فکر خود را اینجا بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فیلدهایی را که نشان داده می شوند انتخاب کنید. دیگران پنهان خواهند شد. برای تنظیم مجدد سفارش ، بکشید و رها کنید.
 • تصویر
 • شناسه
 • امتیاز
 • قیمت
 • موجودی
 • دسترسی
 • افزودن به سبد خرید
 • شرح
 • محتوا
 • ویجت
 • ابعاد
 • اطلاعات تکمیلی
Click outside to hide the comparison bar
مقایسه