زانو و پا

علت درد زانو در سرما، آشنایی با ۹ علت زانو درد در هوای سرد

علت درد زانو در سرم چیست|فست طب

علت درد زانو در سرما، آشنایی با ۹ علت زانو درد در هوای سرد

بسیاری از افراد با این مشکل روبرو هستند بدون آنکه با علت آن آشنا باشند. این عارضه دلایل زیادی دارد، درد زانو در هوای سرد اغلب به آسیب‌های قبلی زانو مربوط می‌شود. درد زانو در هوای سرد اغلب به آسیب‌های قبلی زانو مربوط می‌شود. معمولا آسیب‌های زانو به‌ دلیل سرمای هوا بیشتر خود را نشان می‌دهند.

البته فصل زمستان بیماری‌ها و مشکلات بسیاری از جمله درد بدن در ناحیه لگن، زانو و مچ پا می‌شود. در این مقاله از فست طب، اطلاعاتی در مورد علت درد زانو در سرما به شما ارائه می‌دهیم.

ارتباط با مشاورین درمان فست طب

دریافت مشاوره رایگان و تخصصی

نام و نام خانوادگی(Required)
انتخاب نوع مشاوره تخصصی(Required)

علل زانو درد در هوای سرد به خصوص زمستان، چه چیزی باعث زانو درد در سرما می‌شود؟

وقتی صحبت از زانو درد بر اثر سرما می‌شود عوامل متعددی در ایجاد این عارضه در سرما دخیل هستند. برخی از دلایل احتمالی که ممکن است منجر به درد زانو در زمستان شود، به شرح زیر است:

۱. تغییر شرایط آب و هوا

پایین آمدن دمای هوا مفاصل را تحت تاثیر قرار می‌دهد و باعث انقباض عروق خونی، سفت شدن ماهیچه‌ها و زانو درد می‌شود. محققان دانشگاه «تافتس» در بوستون دریافتند، به دلیل تأثیر شرایط آب و هوایی و فعالیت‌های زندگی زمستانی بر سلامت مفاصل و استخوان، درد زانو در برخی افراد افزایش می‌یابد. با تغییر شرایط آب و هوایی از خوردن غذاهای گرم و مقوی غافل نشوید. به عنوان مثال در جواب سوال اینکه برای زانو درد چی خوبه باید گفت پای مرغ ، میوه و سبزیجات.

باید اشاره کنیم که کمر درد در اثر سرما نیز یک نمونه رایج از علل درد کمر به شمار می‌رود. که در اغلب موارد افراد با بستن کمر خود با کمربند یا پارچه‌ای تمیز به تسکین درد خود کمک می‌کنند.

۲. ورم و التهاب مفاصل، علت درد زانو در سرما

ورم و التهاب مفصل در رابطه سرما و زانو درد|فست طب

 برخی از افراد که از التهاب مفاصل رنج می‌برند، در زمستان به دلیل عوامل آب و هوایی دردشان بیشتر می‌شود. افرادی که سابقه آرتروز یا روماتیسم دارند در هوای سرد، درد بیشتری به سراغشان می‌آید، زیرا هوای سرد مفاصل آسیب دیده را تحریک می‌کند و باعث دردناک شدن آنها‌ می‌شود.

۳. فشار اتمسفر پایین

دلیل اصلی که منجر به درد زانو در سرما می‌شود فشار هوا یا بارومتریک است. فشار بارومتریک همان جرم هوایی است که سنگینی آن را احساس می‌‌کنید‌، به آن فشار اتمسفر نیز می‌گویند. در مقابل فشار هوای بالا در هوای گرم، سرما منجر به کاهش فشار هوا و هوای گرم منجر به فشار هوای بالا می‌شود. اغلب کاهش فشار هوا بر اثر هوای سرد منجر به انبساط مایعات و گازها در مفصل زانو و تورم  شود و منجر به درد شود. در واقع هنگامی که فشار هوا کاهش می‌یابد، بافت‌های بدن شما با انبساط گازها پاسخ می‌دهند که می‌تواند باعث درد مفاصل شود.

۴. رطوبت زیاد و سرمای هوا

هوای سرد و رطوبت بالا نیز می‌تواند درد مفاصل را شدت دهد. مطالعات انجام شده علت دقیق این رابطه را کشف کند. با این حال، محققان پیشنهاد می‌کنند که فاکتور ترکیبی به ساختارهای سلولی استخوان و غضروف آسیب می‌رساند. در نتیجه احساس انبساط و انقباض ایجاد می‌کند که باعث فشار ناخوشایند در زانو می‌شود.

۵. عدم فعالیت بدنی

 در فصل سرما با توجه به برودت هوا، محدودیت‌هایی برای انجام فعالیت‌ بدن به وجود می‌آید. کاهش سطح فعالیت بدنی در زمستان  منجر به ضعف عضلانی و از دست دادن انعطاف‌پذیری می‌شود. همچنین مفاصل از جمله زانو را مستعد آسیب و درد می‌کند.

۶. قرار گرفتن در معرض سرمای مستقیم

قرار گرفتن مستقیم در معرض سرما باعث انقباض عروق خونی می‌شود. در نتیجه کاهش  قطر رگ‌ها می‌شود و زانو تحت فشار درد قرار می‌گیرد. همچنین هوای سرد آسیب دو چندان را به پاهایی که از قبل شکستگی داشتند وارد می‌کند. اکثر افرادی که در گذشته دچار شکستگی زانو یا در رفتگی زانو شده باشند، همیشه هنگام سرما از درد زانو ناله می‌کنند.

۷. آسیب‌های ناشی از سرما

سرما خطر آسیب‌های استخوانی را افزایش می‌دهد که ممکن است مفاصل را نیز تحت تاثیر قرار دهد و باعث درد زانو شود. هوای سرد همچنین منجر به خشکی زانو می‌شود، خشکی زانوها همراه با کرختی و درد زیاد است. به علاوه سفتی عضلانی به دلیل سرما رخ می‌دهد که درد و تنش در زانو را ایجاد می‌کند.

۸. کمبود ویتامین D و درد زانوها

عدم ویتامین دی کافی عاملی برای درد زانو ها در سرما|فست طب

این امر منجر به مشکلات زیادی در استخوان‌ها و ضعف آنها می‌شود. به خصوص اگر همزمان با کمبود ویتامین D، سردی هوا هم اضافه شود درد زانو افزایش می‌یابد. به طور کلی ویتامین D زمانی در  بدن افزایش می‌یابد که در معرض نور خورشید قرار بگیرید. این ویتامین نقش اساسی در سلامت استخوان و ماهیچه‌ها دارد. کمبود ویتامین D  درد مفصل زانو را در هوای سرد بدتر می‌کند. در کشورهای دارای شرایط آب و هوایی سرد، نور خورشید به راحتی در دسترس نیست. پس وجود سرما و کمبود ویتامین D منجر به تشدید زانو درد می‌شوند.

۹. عدم جریان خون و عضلات سفت شده

در هوای سرد بدن برای گرم نگه داشتن اندام‌های حیاتی مانند قلب و ریه‌ها جریان خون را افزایش می‌دهد. در مقابل جریان خون به بازوها و پاها کم می‌شود، این کار گرما را از مفاصل می‌گیرد. پس  سردی در پاها احساس می‌شود و در نتیجه عضلات سفت و منقبض و زانو را مستعد درد می‌کند.

علائم ناشی از علت درد زانو در سرما

زانو درد در سرما با علائم متعددی ظاهر شود و این علائم آزاردهنده است طوری که بر حرکت و استراحت روزانه تاثیر می‌گذارد. برخی از علائم رایج زانو درد در فصل سرما شامل موارد زیر است:

 • درد و تنش
 • سفتی عضلانی
 • تغییر در حرکت
 • اسپاسم عضلانی

هر کدام از این علائم به تنهایی می‌توانند تجربه ناخوشایند زانو درد را برای افراد به وجود بیاورند.

عوارض سرما روی زانو و آسیب‌های مربوط به آن؛ رابطه سرما و زانو درد

در ادامه با چند نمونه از رایج‌ترین عوارض سرما بر زانوها آشنا خواهیم شد. با ما همراه باشید.

زانوی دونده؛ آسیب زانو بر اثر سرما

در واقع باید اشاره کنیم که زانوبند دونده  آسیبی است که بیشتر در ورزشکاران دیده می‌شود. به ویژه ورزشکارانی که در رشته‌های دومیدانی و پرشی فعالیت دارند. در برخی موارد، هم افراد برای کاهش وزن اقدام به دویدن می‌کنند  و زانویشان آسیب می‌بیند. در زانوی دونده، کاسه زانو به استخوان ران ضربه می‌زند و نتیجه آن آسیب غضروف است. بافت‌ها و عضله‌های اطراف زانو بر اثر سرما منقبض و سفت می‌شوند و به کاسه زانو فشار می‌آورند.

روماتیسم؛ عوارض هوای سرد بر روی زانو

روماتیسم مفصلی ناشی از غلبه سردی در استخوان‌ها است. استخوان طبع سرد دارد، اعضای سرد بدن مانند استخوان و مغز به سردی‌ها و سرما واکنش نشان می‌دهند. استخوان در اثر سردی هوا، سردتر هم می‌شود و علایم بیماری روماتیسم را نشان می‌دهد. در ادامه شما را با درمان زانو درد در سرما آشنا خواهیم کرد.

راه‌‌های درمان زانو درد در سرما، چگونه از زانو درد در سرما جلوگیری کنیم؟

راه‌‌های درمان زانو درد در سرما، چگونه از زانو درد در سرما جلوگیری کنیم|فست طب

با اقدامات زیر می‌توان از درد زانو در فصل سرما پیشگیری و درمان کرد. البته در ابتدا باید مشکل شود که علت درد زانو در سرما چیست. با توجه به علت، درمان شمخص شده و بیمار آرامش بیشتری را تجربه خواهد کرد.

· جبران ویتامین D با نور خورشید و مکمل برای تقویت مفصل

 قرار گرفتن در معرض نور خورشید به جبران کمبود ویتامین D کمک می‌کند. همچنین توصیه می‌شود همزمان با قرار دادن پاها در زیر آفتاب، مکمل ویتامین D  نیز مصرف شود. جبران این ویتامین به تقویت استخوان‌ها و مفاصل کمک می‌کند تا در فصل سرد دچار مشکلات سلامتی نشوید.

· گرم نگه داشتن پاها برای جلوگیری از آسیب سرما بر زانو

گرم نگه داشتن پاها در هوای سرد راه خوبی برای درمان زانو در سرما است. می‌توانید با استفاده از کمپرس آب گرم روی زانو، دوش آب گرم و استفاده از پدهای ژله‌ای زانو را گرم نگه دارید. این کار به تحریک گردش خون کمک می‌کند و احساس سفتی و مشکل در حرکت را کاهش می‌دهد. به طور کلی توصیه می‌شود زانوها را گرم کرده و در صورت درد آن را با باند بپیچید، زیرا گرما باعث کاهش ضخامت مایع داخل زانو می‌شود، اما مراقب باشید که پس از گرم شدن زانو آنها را در معرض ناگهانی سرما قرار ندهید. این منجر به مشکلات بیشتر خواهد شد.

· استفاده از زانو بند، زانوبند زاپیامکس، پیشگیری از تاثیر سرما بر زانو

 زانوبندها به حمایت از مفصل و کاهش فشار روی آن، به ویژه در سرما کمک می‌کنند. یکی از زانوبندهای پیشرفته زانوبند زاپیامکس است. این زانو بند با تکنولوژی‌های پیشرفته UIC به خوبی می‌تواند از زانوی شما مراقبت کند. طوری که استفاده مدام در روزهای سرد از زانوبند زاپیامکس شما را در مقابل درد زانو در سرما مصون نگه می‌دارد. این زانوبند جریان خون را در زانو افزایش می‌دهد و حتی اگر زانو بر اثر سرما دچار درد شده باشد را درمان می‌کند.

· ماساژ زانو برای افزایش جریان خون در زانو هنگام سرما

یکی دیگر از راه‌های موثر برای جلوگیری از درد زانو و درمان این مشکل، ماساژ ملایم آن‌ها به مدت ۵ تا ۱۰ دقیقه در روز است. ماساژ زانوها در سرما کار آسانی است. با هر دو دست رانو را در بر گرفته و مرتب دست را روی زانو بالا و پایین بکشید. این نوع ماساژ آموزش تخصصی نیست و زانو را از درد سرما حفظ می‌کند. زیرا این کار به زانو گرما می‌دهد و به انعطاف‌پذیری آنها کمک می‌کند.

در کنار ماساژ می‌توانید از داروهای خاصی نیز استفاده کنید. به عنوان مثال قرص گاباپنتین برای زانو درد خوبه و باعث تسکین درد و بهبود شرایط بیمار خواهد شد. اما بهتر است که این دارو را با تجویز پزشک مصرف کنید.

عوارض بی توجهی به درمان زانو درد در سرما

اگر درمان زانو درد در فصل سرما نادیده گرفته شود، ممکن است عوارضی ایجاد شود که بر وضعیت سلامتی به طور کلی و سلامت مفصل به طور خاص تأثیر بگذارد. عوارض احتمالی شامل موارد زیر است:

 1. زانو درد درمان نشده باعث بدتر شدن و افزایش شدت درد می‌شود و زندگی روزمره را دشوارتر می‌کند.
 2. اجتناب از فعالیت بدنی به دلیل درد منجر به از دست دادن تناسب اندام و ضعف عضلات اطراف زانو می‌شود.
 3. بی‌توجهی به درمان توانایی حرکت زانو را مختل کند که به سفتی مفصل و از دست دادن انعطاف پذیری کمک می‌کند.
 4. تاثیر درد مداوم روی مفصل باعث خراب شدن و زوال غضروف می‌شود و مشکلات جدی تری ایجاد کند.

پرسش‌های پرتکرار در زمینه علت درد زانو در سرما

۱. اثرات هوای سرد بر آسیب‌های زانو چیست؟

هوای سرد منجر به درد، خشکی و گرفتگی عضلات می‌شود.

۲. علت سرد شدن کشکک زانو چیست؟

زانو خود به خود به دلیل طبع سر استخوان سرد است با سرد شدن هوا این سردی دو چندان می‌شود.

۳. درمان درد پا بر اثر سرما چیست؟

گرم نگه داشتن پاها، استفاده از ماساژ، استفاده از زانوبند زاپیامکس

فکر خود را اینجا بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

زمینه‌های نمایش داده شده را انتخاب نمایید. بقیه مخفی خواهند شد. برای تنظیم مجدد ترتیب، بکشید و رها کنید.
 • تصویر
 • شناسۀ محصول
 • امتیاز
 • قيمت
 • موجودی
 • دسترسی
 • افزودن به سبد خرید
 • توضیح
 • محتوا
 • وزن
 • اندازه
 • اطلاعات اضافی
برای مخفی‌کردن نوار مقایسه، بیرون را کلیک نمایید
مقایسه