کمر و گردن

کم آبی دیسک کمر چیست و علائم و علل بروز آن کدامند؟

بررسی علت کم آبی دیسک کمر | فست طب

کم آبی دیسک کمر چیست و علائم و علل بروز آن کدامند؟

کم آبی دیسک کمر، که به عنوان دژنراسیون دیسک نیز شناخته می شود، عارضه‌ای است که در آن دیسک های بین مهره ای ستون فقرات به تدریج آب خود را از دست می دهند. این امر می‌تواند باعث درد، سفتی و سایر علائم در کمر و پاها شود. از آنجایی که این مشکل می‌تواند بسیاری از افراد را تحت تاثیر قرار دهد، در این مطلب از فست طب قصد داریم شما را با این عارضه و همچنین علائم، علل و بهترین ورزش کم آبی دیسک کمر آشنا کنیم.

کم آبی دیسک کمر چیست؟

با افزایش سن، دیسک‌های بین مهره‌ای به تدریج آب خود را از دست می‌دهند. این امر باعث می‌شود که دیسک‌ها نازک‌تر و سفت‌تر شوند و انعطاف‌پذیری خود را از دست بدهند. به این عارضه “کم آبی دیسک کمر” می‌گویند. به عبارت دیگر، دیسک شروع به تخریب کرده و در عین حال، کمبود غیرعادی آب که تنها اجاره حرکات کوچک را می‌دهد، در فرد تجربه خواهد شد. در نتیجه این اثرات، ممکن است دردی در ناحیه دیسک ایجاد شود که حتی ممکن است به پایین پاها نیز کشیده شود. این عارضه به عنوان بیماری دژنراتیو دیسک، نوعی از درد سیار دیسک شناخته می‌شود.

ارتباط با مشاورین درمان فست طب

دریافت مشاوره رایگان و تخصصی

نام و نام خانوادگی(Required)
انتخاب نوع مشاوره تخصصی(Required)

علائم کم آبی دیسک کمر چیست؟

خشکی دیسک به تدریج باعث فشرده شدن دیسک کمر با خارج شدن مایع از آن می‌شود. این اتفاق فشار روی دیسک را افزایش داده و بر اعصاب نخاعی تاثیر خواهد داشت. بسیاری از افراد مبتلا به کم آبی دیسک کمر، علائمی را تجربه نخواهند کرد. اما اغلب اولین نشانه خشک شدن دیسک‌ها، سفتی کمر است. اما به طور کلی علائم کم آبی دیسک کمر شامل موارد زیر می‌شود:

 • درد کمر: شایع‌ترین علامت کم آبی دیسک، درد در ناحیه کمر است. این درد ممکن است تیز، مبهم یا سوزش‌دار باشد و با خم شدن، بلند کردن اشیاء سنگین یا ایستادن طولانی‌مدت تشدید شود.
 • سفتی کمر: کم آبی دیسک کمر می‌تواند باعث سفتی کمر شود، به طوری که فرد در خم شدن یا چرخاندن کمر خود مشکل داشته باشد.
 • درد سیاتیک: در برخی موارد، کم آبی باعث فشرده شدن اعصاب نخاعی و ایجاد درد سیاتیک خواهد شد. درد سیاتیک دردی است که از کمر شروع می‌شود و از طریق باسن و پاها به سمت پایین امتداد می‌یابد.
 • گزگز و مور مور شدن پاها: کم آبی در دیسک کمر در برخی موارد باعث گزگز و مور مور شدن پاها خواهد شد.
 • ضعف عضلات پاها: در موارد شدید، کم آبی دیسک ستون فقرات می‌تواند باعث ضعف عضلات پاها شود.

از سایر علائم کم آبی دیسک کمر می‌توانیم به موارد زیر اشاره نماییم:

 • ضعف
 • احساس سوزن سوزن شدن

در صورتی که عصب‌های شما آسیب دیده باشد، این درد به پاها سرایت کرده و در نهایت روی راه رفتن، قدرت پاها، حس‌ در پا و همچنین کنترل مثانه و روده تاثیر خواهد گذاشت.

علل کم آبی دیسک کمر چیست؟

علل کم آبی دیسک کمر چیست؟|فست طب

خشکی دیسک معمولا به دلیل ساییدگی و پارگی ستون فقرات ایجاد می‌شود که به طور طبیعی با افزایش سن اتفاق می‌افتد. با این وجود علل کم آبی دیسک کمر می‌توان با این موارد متفاوت باشد. از جمله مهم‌ترین علل کم آبی دیسک کمر موارد زیر هستند:

 • افزایش سن: شایع‌ترین علت کم آبی دیسک، افزایش سن است. با افزایش سن، دیسک‌ها به طور طبیعی آب خود را از دست می‌دهند.
 • ژنتیک: برخی افراد به طور ژنتیکی بیشتر در معرض کم آبی هستند.
 • آسیب دیدگی: آسیب دیدگی کمر می‌تواند باعث کم آبی دیسک کمر شود.
 • فشار بیش از حد: فشار بیش از حد بر روی ستون فقرات، مانند بلند کردن اشیاء سنگین یا چاقی، خطر کم آبی دیسک کمر را افزایش خواهد داد.
 • عدم فعالیت: عدم فعالیت باعث ضعیف شدن عضلات کمر و افزایش خطر کم آبی دیسک خواهد شد.

موارد زیر نیز در کم آبی دیسک کمر اثرگذار هستند:

 • اسپوندیلیت آنکیلوزان (بیماری التهابی مفاصل ستون فقرات)
 • تنگی نخاع (باریک شدن کانال نخاعی)
 • سوء تغذیه
 • فشار مکرر روی کمر، مانند کارهای سخت و سنگین
 • آسیب کمر، مانند ضربه ناشی از تصادف رانندگی، سقوط یا آسیب ورزشی

با رفع کم آبی بدن و دیسک ها و همچنین مصرف یکسری از داروهای خاص می‌توان درد کمر را تسکین داد. به عنوان مثال قرص آوودین برای دیسک کمر بسیار موقر است و تاثیر خوبی در بهبود علائم بیمار خواهد داشت.

چگونه از کم آبی دیسک کمر پیشگیری کنیم؟

درست است که کم آبی دیسک کمر اغلب با افزایش سن رخ می‌دهد، اما می‌توان با انجام برخی از کارها، بروز این مشکل را به تعویق انداخت:

 • ورزش: انجام ورزش‌های منظم، مانند پیاده‌روی، شنا یا یوگا، می‌تواند به تقویت عضلات کمر و پیشگیری از کم آبی کمک کند.
 • حفظ وزن سالم: حفظ وزن سالم می‌تواند فشار بر روی ستون فقرات را کاهش دهد و خطر کم آبی دیسک کمر را کم کند.
 • اجتناب از بلند کردن اشیاء سنگین: در هنگام بلند کردن اشیاء سنگین، از زانوها خم شوید و نه از کمر!
 • حفظ وضعیت مناسب بدن: حفظ وضعیت مناسب بدن می‌تواند فشار بر روی ستون فقرات را کاهش دهد و خطر کم آبی دیسک کمر را کم کند.

درمان کم آبی دیسک کمر با روش‌های خاص

درمان کم آبی دیسک کمر با روش‌های خاص|فست طب

درمان کم آبی دیسک کمر به علائم و شدت بیماری بستگی دارد. در بیشتر موارد، درمان‌های غیرجراحی مانند فیزیوتراپی، داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی (NSAIDs) و تزریق استروئید می‌توانند به تسکین علائم کمک کنند. در موارد شدید، ممکن است نیاز به جراحی باشد.

چگونه دیسک‌های کمر خود را هیدراته نگه دارید

با ایجاد چند تغییر کوچک در زندگی روزمره خود می‌توانید به هیدراته نگه داشتن دیسک‌های کمر یا جلوگیری از کاهش بیشتر ارتفاع دیسک کمک کنید. برای داشتن سلامت بهینه دیسک و همچنین درمان کم آبی دیسک کمر، نکاتی را که باید به خاطر بسپارید در نظر بگیرید:

برای درمان کم آبی دیسک کمر، هیدراته بمانید

درست است که هیدراته نگه داشتن دیسک‌های کمر به معنای نوشیدن مقدار زیادی آب در طول روز است، اما واقعیت این است که حفظ کل بدن در حالت هیدراته نیز برای سلامت دیسک و همچنین بدن مفید خواهد بود. کم آبی بدن می‌تواند آب را از دیسک‌های شما خارج کند و آنها را در شرایط نامناسبی برای تحمل فشار قرار دهد. در اینجا باید بگوییم که حتی مصرف بهترین قرص برای پارگی دیسک کمر هم خیلی تاثیر چندانی در بهبودی ندارد. بلکه تنها درد را تسکین می‌دههد. رای درمان کم آبی در دیسک ها باید راهکارهای زیر را انجام دهید.

حالت بدن خود را خوب نگه دارید

اگر وضعیت بدنی نامناسبی دارید، دیسک‌های خاصی در حالت ثابت فشار بیشتری را تحمل می‌کنند که هم در کوتاه مدت و هم در بلند مدت بر روی دیسک‌ها تاثیرگذار خواهد بود. اگر وضعیت بدنی ایده آلی داشته باشید، کم آبی دیسک کند می‌شود، بنابراین به طور مرتب وضعیت بدنی خود را بررسی کرده و در صورت مشاهده هر گونه انحراف، آن را اصلاح کنید.

برای درمان کم آبی دیسک کمر، ورزش کنید

شاید فکر کنید ورزش می‌تواند به دیسک‌های شما فشار وارد کند و باعث کم آبی آنها شود، اما ورزش در واقع به بهبود گردش خون و تقویت ساختارهای کمر شما کمک خواهد کرد تا بتوانند فشار را بهتر تحمل کنند. ضمن آنکه ورزش کردن فشار را از روی دیسک‌های کمر شما کم کند. ورزش منظم برای سلامت دیسک ضروری است.

مفید بودن خواب منظم

 وقتی می‌خوابیم، فشار از روی دیسک‌ها برداشته شده و اغلب در صورت درست خوابیدن، به حالت اصلی خود بازمی‌گردند. به همین دلیل لازم است که دست کم هفت ساعت خواب شبانه داشته باشید. برای تجربه بهترین نتیجه، سعی کنید هر روز در یک ساعت مشخص بخوابید. همچنین خوب است تا تمام آنچه که در خئاب اختلال وارد می‌کنند مانند تلویزیون و تلفن همراه را از اتاق خوابتان حذف کنید.

از مصرف الکل و دخانیات اجتناب کنید

الکل و دخانیات می‌توانند باعث کم آبی بدن و اختلال در گردش خون شوند که هر دو برای دیسک‌های کمر مضر هستند. مصرف این مواد را محدود کنید یا بهتر است به طور کلی آنها را ترک کره تا سلامت دیسک شما بازگردد.

کاهش وزن بهترین راه برای درمان کم آبی دیسک کمر

آخرین نکته مفید این است که برای رسیدن به وزن سالم تلاش کنید. ستون فقرات شما باید به توزیع فشار وزن بدن کمک کند، بنابراین اگر وزن بیشتری حمل کنید، فشار بیشتری روی ستون فقرات شما وارد خواهد شد. کاهش وزن به کاهش این فشار از روی ستون فقرات شما کمک کرده و روند طبیعی ساییدگی و پارگی دیسک‌ها و همچنین کم آب شدن بین دیسک‌ها را کند می‌کند.

بهترین ورزش برای کم آبی دیسک کمر

بهترین ورزش برای کم آبی دیسک کمر|فست طب

برای آنکه بتوانید بر کم آبی دیسک غلبه کنید، انجام تمرینات ورزشی از بهترین گزینه‌ها است. در ادامه تعدادی از بهترین ورزش برای کم آبی دیسک کمر را در اختیارتان قرار می‌دهیم؛ برخی از این تمرینات بسیار ساده هستند و شما می‌توانید پس از گرم کردن ۱۰ دقیقه‌ای، آن‌‌ها را انجام دهید:

پیاده روی بهترین ورزش برای کم آبی دیسک کمر

راه رفتن یک فعالیت روزانه است که می‌تواند به جلوگیری از پیشرفت کم آبی دیسک کمر کمک کند. راه‌رفتن عادی، راه‌رفتن روی تردمیل یا راه‌رفتن با تجهیزات می‌تواند عضلات پاراسپینال را تقویت کرده و از تحلیل رفتن آن‌ها جلوگیری کند. مطالعات نشان داده‌اند که راه‌رفتن مداوم باعث کاهش کمردرد خواهد شد. تفاوتی بین راه‌رفتن آرام و تند وجود ندارد، اما هدف این است که عضلات ستون فقرات، پاراسپینال، لگن و شکم را بدون فشار آوردن به ستون فقرات فعال نگه دارید.

کشش عضلات پشت ران (همسترینگ) و تاثیر آن بر کم آبی دیسک

می‌توانید با خم شدن به جلو و تلاش برای لمس انگشتان پا، عضلات همسترینگ را بکشید. همچنین کمک گرفتن از یک صندلی به روش زیر در غلبه بر کم آبی دیسک کمر تاثیر خواهد داشت:

 • روی یک صندلی بنشینید.
 • برای انجام این کشش، یک صندلی دیگر جلوی خود قرار دهید.
 • یک پا را روی زمین نگه دارید، سپس پای دیگر را روی صندلی جلوی خود قرار دهید.
 • به تدریج عضلات همسترینگ را بکشید.
 • این کشش را به مدت ۳۰ ثانیه نگه دارید.
 • به مرور زمان این زمان را به یک دقیقه افزایش دهید.

در ابتدا این کشش را دو بار در روز تمرین کنید و سپس در صورت عدم درد، یک روز در میان انجام دهید.

کشش زانو به سینه برای درمان کم آبی دیسک کمر

کشش زانو به سینه تمرینی است که به بهبود خم شدن ستون فقرات کمری کمک کرده که در نتیجه از تحلیل رفتن آب دیسک‌ها جلوگیری می‌کند. مراحل انجام حرکت به شرح زیر است:

 • به پشت روی زمین دراز بکشید.
 • یک پا را صاف نگه دارید، سپس پای دیگر را به سمت قفسه سینه خود بالا بیاورید و بازوهای خود را دور آن حلقه کنید.
 • به مدت ۳۰ ثانیه نگه دارید.

حرکت را برای طرف دیگر تکرار کنید.

سوالات متداول درباره کم آبی دیسک کمر

۱- چه عواملی باعث کم آبی دیسک کمر می شوند؟

رایج ترین‌علت کم آبی دیسک کمر افزایش سن است. با افزایش سن، دیسک‌های بین مهره ای به طور طبیعی شروع به از دست دادن آب خود می کنند. سایر عوامل خطر شامل سابقه خانوادگی کم آبی دیسک، چاقی، سیگار کشیدن، آسیب به کمر فعالیت‌های شغلی یا ورزشی که فشار زیادی به کمر وارد می‌کنند، می‌شود.

۲- علائم کم آبی دیسک کمر چیست؟

علائم کم آبی دیسک اغلب شامل درد کمر، سفتی کمر، کاهش انعطاف پذیری، ضعف یا بی حسی در پاها و همچنین گزگز یا سوزن سوزن شدن پاها می‌شود.

۳- درمان کم آبی دیسک کمر چگونه است؟

درمان کم آبی دیسک بسته به شدت علائم بستگی خواهد داشت. اما به طور کلی از بهترین روش‌های درمان کم آبی دیسک کم می‌توان به داروهای مسکن مانند ایبوپروفن یا استامینوفن، داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی (NSAIDs) یا شل کننده های عضلانی، فیزیوتراپی، تزریق استروئید، آب درمانی و ورزش اشاره کنیم.

فکر خود را اینجا بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

زمینه‌های نمایش داده شده را انتخاب نمایید. بقیه مخفی خواهند شد. برای تنظیم مجدد ترتیب، بکشید و رها کنید.
 • تصویر
 • شناسۀ محصول
 • امتیاز
 • قيمت
 • موجودی
 • دسترسی
 • افزودن به سبد خرید
 • توضیح
 • محتوا
 • وزن
 • اندازه
 • اطلاعات اضافی
برای مخفی‌کردن نوار مقایسه، بیرون را کلیک نمایید
مقایسه