کمر و گردن

۴ عوارض بعد از عمل دیسک کمر؛ چگونه عوارض را به حداقل برسانیم؟

عوارض بعد از عمل دیسک کمر بستگی به نوع جراحی دارد|فست طب

۴ عوارض بعد از عمل دیسک کمر؛ چگونه عوارض را به حداقل برسانیم؟

عوارض بعد از عمل دیسک کمررا نمی توان نادیده گرفت. در واقع هر عملی با عوارض بعدی همراه است که کمترین آن ممکن است درد حاصل از عمل تهاجمی باشد. اما برخی عارضه های پس از عمل را می توان تا حد زیادی مهار کرد. یکی از پرسش ها و دغدغه های اصلی کسانی که قرار است عمل دیسک کمر داشته باشند همین است؛ یعنی آشنایی با عوارض پس از عمل و مدت زمان لازم برای بازگشت به حالت عادی. در این مقاله از فست طب درباره عوارض بعد از عمل دیسک کمر اطلاعاتی را در اختیارتان می گذاریم تا در صورت اقدام به عمل دیسک کمر برای روزهای پس از آن آماده باشید.

عوارض بعد از عمل دیسک کمر را بشناسیم

میزان عوارض بعد از عمل دیسک کمر به عواملی چند بستگی دارد. مثلا میزان سلامت جسمانی پیش از عمل و سن شما در این میان بسیار موثر است. وضعیت غددی شما از لحاظ داشتن بیماری هایی مانند دیابت یا فشار خون و همچنین مصرف سیگار در عوارض بعدی اثر گذار خواهد بود. آگاهی از این عوارض ممکن است در تصمیم شما اثر بگذارد. از عوارض های بعد از عمل می توان به این موارد اشاره کرد:

ارتباط با مشاورین درمان فست طب

دریافت مشاوره رایگان و تخصصی

نام و نام خانوادگی(Required)
انتخاب نوع مشاوره تخصصی(Required)

۱. لخته شدن خون؛ عارضه‌ای شایع در جراحی‌های مختلف

عوارض بعد از عمل دیسک کمر با بازگشت علائم|فست طب

پس از جراحی دیسک کمر ممکن است در محل ساق پای بیمار لخته های خون پدید می آید. این حالت را ترومبوز وریدی عمقی می نامند که تورم را پدید می آورد. این تورم ممکن است به آمبولی ریه بیانجامد.پس از انجام عمل دیسک کمر باید پاها را حرکت داد تا جریان خون برقرار بماند و لخته خون پدید نیاید. یکی از روش‌های که با آن می‌توانید عمل دیسک کمر خود را به تعویق بیاندازید، استفاده از و خرید کمربند پلاتینر اصل است. این کمربند ساخت شرکت زایس ترونیک آلمان است. در این محصول از سه تکنولوژی روز فیزیوتراپی دنیا استفاده شده است که شامل اولتراسوند، اینفرارد و کلاک پالس هستند. به همین علت بعد از یک هفته استفاده از کمربند پلاتینر، تسکین درد را حس خواهید کرد.

۲. نشت مایع مغزی نخاعی، عوارض بعد از عمل دیسک کمر

در طول عمل ممکن است به پوشش عصب صدمه وارد شود. این درحالی است که از محل زخم مایعی شفاف خارج خواهد شد که نشانگر صدمه دیدین پوشش عصب است. البته اگر هنگام عمل این شکاف دیده شود جراح محل را بخیه می زند . اگر پس از درمان های نخستین، این عارضه برطرف نشود احتمالا گزینه جراحی دوباره پیشنهاد می شود.

۳. آسیب عصبی با احتمال فلج؛ عارضه‌ای خطرناک

پس از عمل جراحی ممکن است بیمار دچار احساسی مانند بی حسی در یک یا دوپا شود. البته فلج شدن رخ داد معمولی در عمل جراحی نیست ولی ممکن است در اثر عواملی شکل بگیرد. مثلا اگر در داخل ستون فقرات خونریزی اتفاق بیافتد یا مایع نخاعی نشت کند یا هنگام جابجایی اعصاب هنگام عمل ممکن است چنین اتفاق نادری بیافتد. در این حالت دوران نقاهت بعد از عمل و روند بهبودی کمردرد بیمار طولانی خواهد شد.

۴. عفونت و لزوم توجه به استریل اتاق عمل؛ عارضه‌ای که روند درمان را طولانی می‌کند

باید دانست منطقه مورد عمل منطقه ضعیفی است و برخلاف محیط سالم و طبیعی پوستی که میکروب ها پاکسازی می شوند، این عمل به صورت خودکار رخ نمی دهد. پس اگر میکروب ها از بین نروند مجال رشد می یابند. هوا و وسایل اتاق عمل نیز ممکن است در بروز عفدنت پس از عمل نقش داشته باشند.

۵. چسبندگی بعد از جراحی دیسک کمر

بعد از جراحی بدن برای ترمیم محل عمل شروع به تولید بافت‌های فیبری می‌کند. اما گاهی این بافت‌ها در محلی نامناسب رشد کرده یا بیش از حد معمول تولید می‌کند. در این شرایط به آن‌ها بافت اسکار یا فیبروز می‌گویند. رشد بافت اسکار بعد از جراحی دیسک کمر در کنار بافت‌های ترمیم شده یا عصب، منجر به چسبندگی و بروز علائم جدیدی خواهد شد. زیرا رشد بافت فیبری باعث می‌شود که رشته عصبی نخاع به راحتی حرکت و فعالیت نداشته باشد. در این حالت علائمی تحت عنوان علائم چسبندگی بعد از جراحی دیسک کمر بروز خواهد داد که نیاز به درمان و رسیدی دارد.

ایا درد پا بعد از عمل دیسک کمر طبیعی است؟

معمولا درد پا بعد از عمل دیسک کمر طبیعی است و جایی برای نگرانی وجود ندارد. اما گاهی اتفاقاتی در حین یا بعد از جراحی رخ می‌دهد که ممکن است باعث درد پا بعد از همل دیسک کمر شود. از این عوامل می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

 • آسیب به یکی از اعصاب پاهای موجود در کمر
 • اسپاسم عضلانی ناشی از کاهش فعالیت جسمانی بعد از جراحی و حتی کاهش فعالیت قبل از جراحی به دلیل دردو ناراحتی
 • التهاب پس از جراحی
 • تشکیل بافت اسکار در جای جراحی ممکن است به درد منجر شود.

اغلب این علائم پس از مدتی استراحت، فیزیوتراپی و ورزش بهبود پیدا می‌کنند.

عوارض عمل دیسک کمر در جوانی چیست؟

عوارض عمل دیسک کمر در جوانان به دلیل محدودیت‌هایی است که بیمار بعد از جراحی باید رعایت کند. به عنوان مثال اگر زنی جوان مجبور به جراحی دیسک کمر شود، پزشک بارداری را برای او خطرناک می‌خواند و در مواردی برخی بیماران دیگر نباید باردار شوند. همچنین گاهی برای زنان بعد از جراحی، زایمان طبیعی ممنوع می‌شود.

از طرفی دیگر علت عدم تایید عمل جراحی دیسک کمر در جوانی به دلیل عوارض بعد از عمل است. زیرا در اغلب موارد امکان آرتروز، ساییدگی و جا به جایی دیسک ها پس از جراحی وجود دارد. به همین دلیل توصیه می‌شود که جوانان با مشکل کمر خود سر کنند و خیلی زود جراحی نکنند.

مدت زمان استراحت بعد از عمل دیسک کمر چقدر است؟

بهبودی بعد از عمل به روند درمان و توانبخشی بستگی دارد|فست طب

پس از عمل لازم است دست کم یک ماه با حداقل حرکت فعالیت هایتان را دنبال کنید.در این مدت باید توانبخشی خود سرعت ببخشید تا روند درمان سرعت بگیرد.این توانبخشی شامل اصول تغذیه و توجه به وضعیت راه رفتن و نشست و برخاست است. پزشک حالت های احتمالی ممکن را به بیمار گوشزد می کند و راه های کنترل آن را نیز آموزش خواهند داد. یکی از روش‌های موثر در روند بهبودی آسیب‌های کمری، مراقبت‌های بعد از جراحی و حتی درمان سیاتیک، استراحت درست و به موقع است.

سه ماه بعد از عمل دیسک کمر

به طور معمول سه ماه بعد از عمل دیسک کمر اغلب بیماران به زندگی عادی خود برمی‌گردند. تنها یکی دو هفته پس از جراحی بیمار درد دارد، کمی محدودیت حرکتی خواهد داشت و باید خیلی مراقب جای زخمش باشد. اما ۳ ماه بعد بیمار به راحتی راه می‌رود، فیزیوتراپی را دنبال می‌کند و به روند طبیعی زندگی برمی‌گردد. توجه داشته باشید که اگر در این مدت درد و ناراحتی نداشتید اما از انجام کارهای سنگین خودداری کنید. زیرا امکان آسیب به کمر و ناحیه آسیب‌دیده وجود دارد.

زندگی بعد از عمل دیسک کمر چگونه است؟

اگر روند جراحی خوب پیش برود و بعد از جراحی بیمار دچار عوارض نشود، زندگی بعد از عمل دیسک کمر خیلی خوب خواهد بود. زیرا بیمار از شر آسیب‌های ایجاد شده، درد زیاد و محدودیت حرکتی خلاص می‌شود. اما نکته مهمی که باید رعایت شوید این است که آیا این بهبودی تا آخر عمر بیمار ادامه خواهد یافت یا خیر؟ در جواب به این سوال باید بگوییم که بهبود بیمار بعد از عمل جراحی به نوع عمل و آسیبی که در کمر ایجاد شده بستگی دارد. به عنوان در جراحی‌هایی مانند لامینکتومی بیمار بسیار راحت خواهد شد. اما در جراحی فیوژن امکان ایجاد درد بعد از چندین سال دوباره وجود دارد. معمولا بیماران به دلیل وجود صفحه و پیچ و مهره که در ناحیه دیسک استفاده می‌شود دچار آرتروز خواهند شد.

دلیل بی حسی پا بعد از عمل دیسک کمر چیست؟ آیا آسیب عصبی رخ داده است؟

بسیاری از کسانی که تحت عمل جراحی دیسک کمر قرار می گیرند ممکن است از درد و بی حسی پا گله کنند. دردهایی که پس از جراحی سراغ فرد می آد ممکن است شاما این دردها باشد.

 • دردهایی که پس از عمل به سراغتان می آید و مربوط به کشش ریشه است.
 • دردهایی که به شک گزگز یا بی حسی نمود پیدا می کنند.
 • دردهایی که حالت پیش رونده دارند و آرام نمی شوند.

بی حسی پا به دلیل آسیب عصبی است که پس از عمل به سراغتان می آید.این اعصاب باید در سازگاری با بدن قرار گیرند که احتمالا بین ۶ ماه تا یک سال این عارضه به طور کامل بهبود می یابد.

عوارض بعد از عمل دیسک کمر با پلاتین چیست؟

پلاتین برای مقاومت بیشتر ستئن مهره ها استفاده خواهد شد. این مقاوم ساز از جنس تیتانیوم است و در هر نقطه از ستون مهره ها که لازم باشد قرار می گیرد . در این نوع جراحی نیز ممکن است عوارضی دامنگیر عمل کننده باشد. این عمل ممکن است شما را برای یک تا ۴ روز در بیمارستان نگاه داد. اگر محل نصب پلاتین دچار التهاب شود باید خیلی زود از قرص های ضد التهاب استفاده کنید. اگر سن بالا برود و دچار پوکی استخوان شوید ممکن است پیچ نگاه دارنده پلاتین از جایش خارج شود و به روده هم آسیب برساند. البته استفاده از بهترین قرص برای کمردرد باعث تسکین درد بیمار، بهبود روند درمان و تحرک او خواهد شد.

علت عود دیسک کمر بعد از عمل جراحی

عوامل مختلفی منجر به علت عود دیسک کمر بعد از جراحی می‌شوند. برخی از این علل عبارتند از:

 • عدم موفقیت آمیز بودن جراحی
 • ایجاد عوارض بعد از جراحی مانند مشکلات عصبی، بافتی یا جابه‌جایی استخوان یا پروتز کارشده در کمر
 • عدم رعایت نکاتی که بعد از جراحی باید بیمار رعایت می‌کرد.
 • بلند کردن اجسام سنگین
 • فشار آوردن به کمر
 • افتادن یا لیز خوردن
 • عدم ترمیم جای جراحی به دلیل مشکلات بدنی

و چندین علت دیگر که منجر به عود دیسک کمر و درد بیمار بعد از جراحی خواهد شد.

برای کاهش عوارض بعد از عمل دیسک چه باید کرد؟

بعد از خروج از اتاق عکل چه کارهایی را باید و چه کارهایی را نباید انجام دهیم؟ یادتان باشد حتما از توالت فرنگی استفاده کنید. سه روز به طور وداوم پاها را در حالت درازکش قرار دهید . استفاده از کمربند پلاتینر که به تکنولوژی روز یو آی سی مجهز است لازم و ضرور ی است. پس از اینکه شروع به راه رفتن کردید از کفش های استاندارد استفاده کنید و همواره مراقب حرکات روزانه خود باشید. در این مقاله درباره عوارض بعد از عمل دیسک مطالبی را بیان کردیم. امید که مفید واقع شود.

پرسش های متداول در این زمینه

۱. بعد از جراحی دیسک کمر کی دوش بگیرم؟

روز بعد می توانید با گچ مخصوص، دوش بگیرید

۲. بعد از عمل دیسک کمر چه دارویی مصرف نماییم؟

دارو‌های مسکن که با توجه به نوع عمل پزشک تجویز خواهد کرد.

۳. بعد از جراحی دیسک کمر کی دوباره ورزش را آغاز نماییم؟

دویدن به صورت آرام یا راه رفتن طولانیدو تا سه هفته پس از عمل امکان پذیر است تا عوارض بعد از عمل دیسک کنترل شود.

فکر خود را اینجا بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فیلدهایی را که نشان داده می شوند انتخاب کنید. دیگران پنهان خواهند شد. برای تنظیم مجدد سفارش ، بکشید و رها کنید.
 • تصویر
 • شناسه
 • امتیاز
 • قیمت
 • موجودی
 • دسترسی
 • افزودن به سبد خرید
 • شرح
 • محتوا
 • ویجت
 • ابعاد
 • اطلاعات تکمیلی
Click outside to hide the comparison bar
مقایسه