کمر و گردن

۴ عوارض بعد از عمل دیسک کمر؛ چگونه عوارض را به حداقل برسانیم؟

عوارض بعد از عمل دیسک کمر بستگی به نوع جراحی دارد|فست طب

۴ عوارض بعد از عمل دیسک کمر؛ چگونه عوارض را به حداقل برسانیم؟

عوارض بعد از عمل دیسک کمررا نمی توان نادیده گرفت. در واقع هر عملی با عوارض بعدی همراه است که کمترین آن ممکن است درد حاصل از عمل تهاجمی باشد. اما برخی عارضه های پس از عمل را می توان تا حد زیادی مهار کرد. یکی از پرسش ها و دغدغه های اصلی کسانی که قرار است عمل دیسک کمر داشته باشند همین است؛ یعنی آشنایی با عوارض پس از عمل و مدت زمان لازم برای بازگشت به حالت عادی. در این مقاله از فست طب درباره عوارض بعد از عمل دیسک کمر اطلاعاتی را در اختیارتان می گذاریم تا در صورت اقدام به عمل دیسک کمر برای روزهای پس از آن آماده باشید.

عوارض بعد از عمل دیسک کمر را بشناسیم

میزان عوارض بعد از عمل دیسک کمر به عواملی چند بستگی دارد. مثلا میزان سلامت جسمانی پیش از عمل و سن شما در این میان بسیار موثر است. وضعیت غددی شما از لحاظ داشتن بیماری هایی مانند دیابت یا فشار خون و همچنین مصرف سیگار در عوارض بعدی اثر گذار خواهد بود. آگاهی از این عوارض ممکن است در تصمیم شما اثر بگذارد. از عوارض های بعد از عمل می توان به این موارد اشاره کرد:

۱. لخته شدن خون؛ عارضه‌ای شایع در جراحی‌های مختلف

عوارض بعد از عمل دیسک کمر با بازگشت علائم|فست طب

پس از جراحی دیسک کمر ممکن است در محل ساق پای بیمار لخته های خون پدید می آید. این حالت را ترومبوز وریدی عمقی می نامند که تورم را پدید می آورد. این تورم ممکن است به آمبولی ریه بیانجامد.پس از انجام عمل دیسک کمر باید پاها را حرکت داد تا جریان خون برقرار بماند و لخته خون پدید نیاید. یکی از روش‌های که با آن می‌توانید عمل دیسک کمر خود را به تعویق بیاندازید، استفاده از و خرید کمربند پلاتینر اصل است. این کمربند ساخت شرکت زایس ترونیک آلمان است. در این محصول از سه تکنولوژی روز فیزیوتراپی دنیا استفاده شده است که شامل اولتراسوند، اینفرارد و کلاک پالس هستند. به همین علت بعد از یک هفته استفاده از کمربند پلاتینر، تسکین درد را حس خواهید کرد.

۲. نشت مایع مغزی نخاعی، عوارض بعد از عمل دیسک کمر

در طول عمل ممکن است به پوشش عصب صدمه وارد شود. این درحالی است که از محل زخم مایعی شفاف خارج خواهد شد که نشانگر صدمه دیدین پوشش عصب است. البته اگر هنگام عمل این شکاف دیده شود جراح محل را بخیه می زند . اگر پس از درمان های نخستین، این عارضه برطرف نشود احتمالا گزینه جراحی دوباره پیشنهاد می شود.

۳. آسیب عصبی با احتمال فلج؛ عارضه‌ای خطرناک

پس از عمل جراحی ممکن است بیمار دچار احساسی مانند بی حسی در یک یا دوپا شود. البته فلج شدن رخ داد معمولی در عمل جراحی نیست ولی ممکن است در اثر عواملی شکل بگیرد. مثلا اگر در داخل ستون فقرات خونریزی اتفاق بیافتد یا مایع نخاعی نشت کند یا هنگام جابجایی اعصاب هنگام عمل ممکن است چنین اتفاق نادری بیافتد. در این حالت دوران نقاهت بعد از عمل و روند بهبودی کمردرد بیمار طولانی خواهد شد.

۴. عفونت و لزوم توجه به استریل اتاق عمل؛ عارضه‌ای که روند درمان را طولانی می‌کند

باید دانست منطقه مورد عمل منطقه ضعیفی است و برخلاف محیط سالم و طبیعی پوستی که میکروب ها پاکسازی می شوند، این عمل به صورت خودکار رخ نمی دهد. پس اگر میکروب ها از بین نروند مجال رشد می یابند. هوا و وسایل اتاق عمل نیز ممکن است در بروز عفدنت پس از عمل نقش داشته باشند.

مدت زمان استراحت بعد از عمل دیسک کمر چقدر است؟

بهبودی بعد از عمل به روند درمان و توانبخشی بستگی دارد|فست طب

پس از عمل لازم است دست کم یک ماه با حداقل حرکت فعالیت هایتان را دنبال کنید.در این مدت باید توانبخشی خود سرعت ببخشید تا روند درمان سرعت بگیرد.این توانبخشی شامل اصول تغذیه و توجه به وضعیت راه رفتن و نشست و برخاست است. پزشک حالت های احتمالی ممکن را به بیمار گوشزد می کند و راه های کنترل آن را نیز آموزش خواهند داد. یکی از روش‌های موثر در روند بهبودی آسیب‌های کمری، مراقبت‌های بعد از جراحی و حتی درمان سیاتیک، استراحت درست و به موقع است.

دلیل بی حسی پا بعد از عمل دیسک کمر چیست؟ آیا آسیب عصبی رخ داده است؟

بسیاری از کسانی که تحت عمل جراحی دیسک کمر قرار می گیرند ممکن است از درد و بی حسی پا گله کنند. دردهایی که پس از جراحی سراغ فرد می آد ممکن است شاما این دردها باشد.

 • دردهایی که پس از عمل به سراغتان می آید و مربوط به کشش ریشه است.
 • دردهایی که به شک گزگز یا بی حسی نمود پیدا می کنند.
 • دردهایی که حالت پیش رونده دارند و آرام نمی شوند.

بی حسی پا به دلیل آسیب عصبی است که پس از عمل به سراغتان می آید.این اعصاب باید در سازگاری با بدن قرار گیرند که احتمالا بین ۶ ماه تا یک سال این عارضه به طور کامل بهبود می یابد.

عوارض بعد از عمل دیسک کمر با پلاتین چیست؟

پلاتین برای مقاومت بیشتر ستئن مهره ها استفاده خواهد شد. این مقاوم ساز از جنس تیتانیوم است و در هر نقطه از ستون مهره ها که لازم باشد قرار می گیرد . در این نوع جراحی نیز ممکن است عوارضی دامنگیر عمل کننده باشد. این عمل ممکن است شما را برای یک تا ۴ روز در بیمارستان نگاه داد. اگر محل نصب پلاتین دچار التهاب شود باید خیلی زود از قرص های ضد التهاب استفاده کنید. اگر سن بالا برود و دچار پوکی استخوان شوید ممکن است پیچ نگاه دارنده پلاتین از جایش خارج شود و به روده هم آسیب برساند. البته استفاده از بهترین قرص برای کمردرد باعث تسکین درد بیمار، بهبود روند درمان و تحرک او خواهد شد.

برای کاهش عوارض بعد از عمل دیسک چه باید کرد؟

بعد از خروج از اتاق عکل چه کارهایی را باید و چه کارهایی را نباید انجام دهیم؟ یادتان باشد حتما از توالت فرنگی استفاده کنید. سه روز به طور وداوم پاها را در حالت درازکش قرار دهید . استفاده از کمربند پلاتینر که به تکنولوژی روز یو آی سی مجهز است لازم و ضرور ی است. پس از اینکه شروع به راه رفتن کردید از کفش های استاندارد استفاده کنید و همواره مراقب حرکات روزانه خود باشید. در این مقاله درباره عوارض بعد از عمل دیسک مطالبی را بیان کردیم. امید که مفید واقع شود.

پرسش های متداول در این زمینه

۱. بعد از جراحی دیسک کمر کی دوش بگیرم؟

روز بعد می توانید با گچ مخصوص، دوش بگیرید

۲. بعد از عمل دیسک کمر چه دارویی مصرف نماییم؟

دارو‌های مسکن که با توجه به نوع عمل پزشک تجویز خواهد کرد.

۳. بعد از جراحی دیسک کمر کی دوباره ورزش را آغاز نماییم؟

دویدن به صورت آرام یا راه رفتن طولانیدو تا سه هفته پس از عمل امکان پذیر است تا عوارض بعد از عمل دیسک کنترل شود.

فکر خود را اینجا بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

فیلدهایی را که نشان داده می شوند انتخاب کنید. دیگران پنهان خواهند شد. برای تنظیم مجدد سفارش ، بکشید و رها کنید.
 • تصویر
 • شناسه
 • امتیاز
 • قیمت
 • موجودی
 • دسترسی
 • افزودن به سبد خرید
 • شرح
 • محتوا
 • ویجت
 • ابعاد
 • اطلاعات تکمیلی
Click outside to hide the comparison bar
مقایسه