کمر و گردن

آب درمانی سیاتیک؛ بهترین روش آرامش‌بخش و مفید برای درد کمر و زانو

آب درمانی سیاتیک|فست طب

آب درمانی سیاتیک؛ بهترین روش آرامش‌بخش و مفید برای درد کمر و زانو

آیا آب درمانی برای سیاتیک خوب است؟ موثرترین و بهترین حرکات آب درمانی برای سیاتیک چه حرکاتی هستند؟ آسیب سیاتیک به دلیل تحریک عصب سیاتیک یعنی طولانی‌ترین عصب بدن ایجاد می‌شود. این آسیب اغلب نتیجه جابه جایی دیسک و شکستگی مهره‌های کمر است که به عصب سیاتیک فشار وارد می‌کنند. فشار مهره‌های ستون فقرات سبب بروز آسیب‌های جدی مانند تنگی نخاعی می‌شود. خوشبختانه در حال حاضر روش‌های درمانی موثری برای سیاتیک وجود دارد.

یکی از بهترین روش‌های کاهش درد سیاتیک آب درمانی است. این روش علاوه بر تسکین درد کمر باعث تقویت عضلات می‌شود. به دلیل اهمیت روش آب درمانی برای سیاتیک در جدیدترین مقاله فست طب قصد داریم در خصوص این موضوع صحبت کنیم. با ما همراه باشید تا در این خصوص بیشتر بدانید.

ارتباط با مشاورین درمان فست طب

دریافت مشاوره رایگان و تخصصی

نام و نام خانوادگی(Required)
انتخاب نوع مشاوره تخصصی(Required)

آب درمانی چیست؟ تاثیر زیاد تمرین‌های آب درمانی برای بیماران

آب درمانی در واقع یکی از انواع تمرین‌های مرتبط با فیزیوتراپی است که در آب انجام می‌شود. این روش درمانی برای تسکین و تا حدودی درمان کمردرد حاد بسیار موثر است. علاوه بر این آب درمانی به تقویت عضلات و افزایش تحرک و قدرت افراد آسیب دیده و کم تحرک کمک می‌کند. در حال حاضر تمرین‌های آبی موثر و مختلفی برای تقویت عضلات وجود دارد. متخصصان ستون فقرات متناسب با نوع و میزان آسیب بیماران نوع این تمرین‌ها مشخص می‌کنند.

توجه داشته باشید با توجه به تاثیر زیادی تمرین های آبی در درمان بسیاری از آسیب‌ها دارند؛ انجام دادن صحیح آنها بسیار اهمیت دارد. متاسفانه بسیاری از بیماران مبتلا به کمردرد تمرین‌های آب درمانی را به تنهایی انجام می‌دهند. به همین دلیل گاها متوجه می‌شوند که روش انجام این تمرین‌ها به گونه‌ای دیگر بوده است. این اشتباهات می‌تواند سبب افزایش درد، ضعف یا کاهش توانبخشی شود.

در کنار دوره‌های آب درمانی استفاده از محصولات تجهیزات پزشکی معتبر و موثر برای درد سیاتیک کمر و پا بسیار عالی است. یکی از بهترین شرکت‌های تولید کننده محصولات پزشکی، زایسترونیک المان است که کمربند پلاتینر و زانوبند زاپیامکس را تولید می‌کند. قیمت کمربند پلاتینر اصل در مقابل دیگر روش‌های درمانی بسیار به صرفه و مناسب است.

با توجه به اینکه سیاتیک شما به کد ام قسمت زده و درد ایجاد می‌کند، می‌توانید کمربند پلاتینر یا زانوبند زاپیامکس اصل و حتی هر دو را خریداری کنید.

آب درمانی دیسک کمر و سیاتیک برای کدام بیماران مناسب است؟

فرقی ندارد که دیسک کمر یا سیاتیک خفیف یا شدیدی دارید، انجام تمرینات آب درمانی یا حتی راه رفتن در آب باعث تسکین درد و ناراحتی شما خواهد شد. زیرا هنگام راه رفتن در آب فشار کمتری به ستون فقرات و اعصاب وارد می‌شود. پس می‌توان گفت که آب درمانی دیسک کمر و سیاتیک برای افراد زیر مناسب خواهد بود:

 • افراد مسن و کم توان
 • افراد جوان درگیری با کمر درد
 • زنان باردار
 • بیمارانی که مشکل ساختاری در ستون فقرات دارند.
 • پارگی یا فتق دیسک

در ادامه با ما همراه باشید تا با انواع روش‌های آب درمانی آشنا شویم. با کمک آب درمانی دیگر نیازی به دارو حتی بهترین قرص برای درد سیاتیک نخواهید داشت.

انواع آب درمانی؛ معرفی بهترین روش‌های آب درمانی برای سیاتیک

شنا و بهبود درد سیاتیک|فست طب

آب درمانی انواع بسیار مختلفی دارد که متناسب با نوع آسیب و وضعیت بیمار یکی از این مدل‌ها انتخاب شده و تمرین‌های مربوط به آن برای بیمار توضیح داده می‌شود. برای اینکه با این روش درمانی بیشتر آشنا شوید، به موارد زیر توجه کنید. انواع روش‌های آب درمانی:

۱. تمرینات هوازی آبی (Water Workouts) برای کاهش فشار روی سیاتیک

انجام تمرینات هوازی در استخر یا جکوزی برای افراد دارای سیاتیک یا دردهای دیگری که مفاصل، عضلات اعصاب و استخوان‌ها را تحت تأثیر قرار می‌دهند، مناسب است. شناور بودن روی آب از طریق کاهش فشار روی عضلات، باعث می‌شود که بیماران بتوانند تمرینات خود را به راحتی و بدون نگرانی از بهم خوردن تعادل انجام دهند. آب درمانی همچنین مقاومت بدن را بالا برده و به دلیل ایجاد کشش سبب تقویت عضله قلب و سایر اندام‌های داخلی می‌شود. بعد از انجام تمرینات هوازی استفاده از یک پماد تسکین دهنده و ضد التهابی تاثیر بالایی در کاهش درد بیمار دارد. به همین دلیل استفاده از پماد برای درد سیاتیک توصیه می‌شود.

۲. شنا (Swimming)؛ ورزشی موثر برای تقویت عضلات و مفاصل

شنا یکی دیگر از ورزش‌های فوق العاده موثر برای تسکین درد مفاصل و تقویت عضلات است. این ورزش به شما اجازه می‌دهد تا تمرین‌های تعادلی خود را بدون هیچ گونه مشکل و نگرانی انجام دهید. مشابه مدل آب درمانی هوازی، شناور بودن روی آب فشار را از روی عضلات، مفاصل، استخوان‌ها و اعصاب برداشته و دامنه حرکتی افراد را افزایش می‌دهد. البته توجه داشته باشید! بعضی از حرکات آبی می‌توانند سبب افزایش درد در افراد مبتلا به سیاتیک شوند؛ بنابراین توصیه می‌کنیم انواع تمرینات آب درمانی برای سیاتیک یا آسیب‌های مفصلی دیگر را به طور صحیح و زیر نظر افراد متخصص انجام دهید.

۳. پیاده روی در آب (Water Walking) برای افراد کم‌توان با آسیب شدید

پیاده روی ساده یکی از انواع تمرین‎های موثر اب درمانی برای درد سیاتیک است. فشار آب باعث افزایش تعادل، کاهش سفتی عضلات و تقویت مفاصل می‌شود. توصیه می‌کنیم برای تاثیر بیشتر، استخرهایی را انتخاب کنید که دارای آب گرم(نه آب داغ) هستند. باید اشاره کنیم که پیاده روی گاهی برای برخی افراد مانند فیزیوتراپی برای درمان سیاتیک است.

۴. لیفت زانو (Knee Lifts) برای تقویت باسن و کمر

تمرینات مربوط به لیفت زانو برای افراد مبتلا به سیاتیک بسیار موثر است؛ زیرا انجام این تمرینات سبب تقویت عضلات پشت ساق پا، باسن و قسمت انتهایی کمر( نواحی اصلی تحت تاثیر عصب سیاتیک) می‌شود. جالب است که بدانید! تمرین‌های مربوط به تقویت زانو به تقویت عضلات ریه، قفسه سینه و افزایش عمق تنفس نیز کمک می‌کنند. یکی از بهترین تمرین‌های مربوط به لیفت زانو خم کردن و نزدیک کردن آن تا قفسه سینه است.

۵. هیدروماساژ (hydromassage) برای شل کردن عضلات و کاهش درد

هیدروماساژ (hydromassage) برای شل کردن عضلات و کاهش درد|فست طب

یکی از بهترین روش‎های درمان سیاتیک با آب درمانی استفاده از هیدروماساژ است. اگر درد کمر شما آنقدر شدید است که قادر به انجام تمرینات مختلف آب درمانی برای سیاتیک نیستید، استراحت در وان آب گرم روش خوبی برای شل شدن عضلات و کاهش درد کمر است. هیدروماساژ یک استخر کوچک است که در بدنه آن لوله‌هایی تعبیه شده تا آب گرم از طریق یک موتور درون آن جریان پیدا کند.

هیدروماساژ علاوه بر تسکین درد و کاهش فشار روی عصب سیاتیک، به افزایش انعطاف مفاصل کمک می‌کند. توصیه می‌کنیم علاوه بر استفاده از ابزارهای موثری مانند کمربند پلاتینر، آب درمانی در استخرهای هیدروماساژ را امتحان کنید. به طور کلی درمان سیاتیک با ماساژ برای بیماران لذت بخش و ارامش بخش است.

فواید آب درمانی برای درد سیاتیک در افراد مختلف

آب درمانی به درمان بیماری‌های مختلفی کمک می‌کند. نتایج مطالعات بسیاری نشان داده‌اند که ورزش در آب برای افراد دارای اضافه وزن مفیدتر و کارآمدتر از ورزش‌های زمینی است. آب درمانی علاوه بر افزایش سوخت ساز از طریق کاهش حجم چربی سبب افزایش حجم عضلات و تقویت مفاصل می‌شود. به گفته دکتر تودوروف(متخصص ارتوپد): «افزایش وزن معمولاً با درد مفاصل همراه است. انجام تمرین‌های آبی به دلیل اینکه در محیط آبی جاذبه وجود ندارد و فشار کمتری به مفاصل وارد می‌شود؛ برای کاهش وزن موثرتر است» علاوه بر کاهش وزن و تقویت عضلات، آب درمانی در بهبود بیماری‌های مختلف نیز موثر است.

مهم‌ترین مشکلات یا بیماری‌هایی که با آب درمانی بهبود پیدا می‌کنند، عبارتند از: 

 • آکنه
 • آرتریت
 • سرماخوردگی
 • افسردگی
 • سردرد
 • مشکلات مفصلی
 • اختلالات عضلانی
 • اختلالات سیستم عصبی مانند مولتیپل اسکلروزیس(MS)
 • اضافه وزن
 • استرس

تمرینات موثر برای درمان سیاتیک در آب

برای اینکه بتوانید بهترین نتیجه را از روش آب درمانی بگیرید، لازم است تمرین‌های مخصوصی را انجام دهید. تمرین‌های موثر برای درمان کمر درد و سیاتیک متناسب با نوع و شدت آسیب افراد انتخاب می‌شوند. به همین دلیل توصیه می‌کنیم حدالامکان نرمش‌های خود را با مشورت و تحت نظر متخصص انجام دهید.

موثرترین تمرین‌های آبی برای بهبود کمر درد:

۱. پیاده روی یا لانچ (Walking and Lunges)؛ بهترین تمرینات آب درمانی برای سیاتیک

پیاده روی یا لانچ (Walking and Lunges) بهترین تمرین آب درمانی برای درد سیاتیک|فست طب

پیاده روی بهترین روش آب درمانی سیاتیک است. برای پیاده روی موثر در آب مراحل زیر را دنبال کنید:

 • آهسته راه بروید.
 • پس از گرم شدن بدن به تدریج سرعت خود را افزایش دهید.
 • پس از گذشت ۱۰ دقیقه استراحت کرده و مجددا با سرعت کم شروع به راه رفتن کنید.

۲. کیک بورد (Kickboard) برای بهبود تعادل بدن

کیک بورد نوعی وسیله کوچک پلاستیکی است که با نگه داشتن آن روی سطح آب شناور می‌شوید. از این وسیله کاربردی می‌توانید برای حفظ تعادل و راه رفتن استفاده کنید. توجه داشته باشید! این وسیله فقط برای استفاده در  قسمت‌های کم عمق استخر مناسب است.

 • ابتدا به صورت نیمه نشسته قرار گرفته و تعادل خود را حفظ کنید.
 • ستون فقرات را صاف نگه داشته و عضلات شکم خود را منقبض کنید. مطمئن شوید که به پاهایتان فشاری وارد نمی‌شود.
 • کیک بورد را نگه داشته و بازوهای خود را به طرفین ببرید.
 • این وضعیت را حداقل ۶۰ ثانیه حفظ کرده و سپس استراحت کنید.

۳. بلند کردن زانو در حالت ایستاده (Knee Lift While Standing)

بلند کردن زانو در حالت ایستاده (Knee Lift While Standing)|فست طب

یکی از بهترین تمرین‌های آب درمانی برای تقویت عضلات بلند کردن زانو است. این حرکت متناسب با وضعیت عضلات می‌تواند آهسته یا سریع انجام شود.

 • در مقابل دیوار استخر بایستید (هر دو پا باید روی زمین باشد).
 • یکی از زانوهای خود را به آرامی به سمت بالا حرکت دهید.
 • سعی کنید پای مخالف (در حالی که زانوی خود را بالا آورده‌اید) را صاف نگه دارید.
 • این حرکت را حداقل ۱۰ بار برای هر پا انجام دهید.

۴. گام جانبی (Side-Step) برای تقویت عضلات زانو و ران

این حرکت یک تمرین ساده برای تقویت عضلات زانو و ران است. زمانی که در حین تمرین به پهلو خود فشار وارد می‌کنید، می‌توانید عضله چهار سر ران را احساس کنید. برای انجام این تمرین به موارد زیر توجه کنید:

 • بدن خود را به طور کامل رو به دیوار استخر قرار دهید.
 • با برداشتن گام‌های کوچک در حاشیه استخر به سمت راست یا چپ حرکت کنید.
 • ۱۰ قدم در یک جهت حرکت کرده سپس به سمت دیگر برگردید.
 • این حرکت را می‌توانید به اندازه سه دور(۶۰ قدم) انجام دهید.

۵. حرکت کشش سوپرمن (Stretching Like Superman)

کشش سوپرمن به طور موثری می‌تواند کمردرد شما را تسکین دهد. علاوه بر این می‌توانید از حرکت کشش سوپر من برای گرم کردن قبل از انجام سایر تمرینات خود استفاده کنید. برای انجام دادن این حرکت موارد زیر را دنبال کنید:

 • هر دو دست خود را در کنار استخر قرار دهید. توجه داشته باشید بازوها باید صاف و دست‌ها به اندازه عرض شانه باز شده باشند.
 • پاهای خود را باز کرده و آنها را به سمت کمر خود بکشید تا در آب از ناحیه شکم به سمت پایین شناور شوید.
 • ستون فقرات و عضلات خود را شل کنید تا در حالت کشش کامل باشند.
 • این حرکت را حداقل ۱۰ مرتبه تکرار کنید.

جمع بندی مقاله آب درمانی سیاتیک

در این مقاله در خصوص مفهوم، فواید و انواع حرکات آب درمانی موثر در بهبود سیاتیک صحبت کردیم. سیاتیک یکی از انواع آسیب‌هایی است که در صورت عدم درمان ممکن است به مرور زمان سبب بروز مشکلات جدی مانند فلج قسمتی از بدن شود. آب درمانی جزء روش‌های بسیار موثر در کاهش درد و تقویت عضلات زانو و کمر است. به همین دلیل در پاسخ سوال آیا اب درمانی برای سیاتیک خوبه؟ می‌توانیم با اطمینان گوییم آب درمانی در تسریع روند درمان بیماران بسیار موثر است. دقت داشته باشید که مانند سایر درمان‌ها، این روش درمانی نیز باید زیر نظر افراد متخصص انجام شود.

سوالات متداول در مقاله آب درمانی سیاتیک

۱. آیا آب درمانی برای افراد باردار مناسب است؟

بله؛ آب درمانی برای افراد باردار بسیار مناسب است. افراد باردار باید از نرمش‌های مخصوص در استخرهای خلوت(به منظور جلوگیری از برخورد با سایر افراد) استفاده کنند.

۲. آیا آب درمانی ممکن است باعث بروز مشکلات یا آسیب های بیشتر شود؟

بله؛ در صورتی که نرمش‌ها به اشتباه انجام شده و یا مناسب شرایط شما نباشد، آب درمانی نیز ممکن است باعث تشدید آسیب سیاتیک شود.​

۳. ایا اب درمانی برای سیاتیک خوب است؟

بله. آب باعث ایجاد نرمی عضلات و مفاصل و کاهش فشار به آسیب می‌شود. همچنین تمرینات آب درمانی برای تقویت عضلات و بهبود روند درمان بسیار موثر هستند.

فکر خود را اینجا بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

زمینه‌های نمایش داده شده را انتخاب نمایید. بقیه مخفی خواهند شد. برای تنظیم مجدد ترتیب، بکشید و رها کنید.
 • تصویر
 • شناسۀ محصول
 • امتیاز
 • قيمت
 • موجودی
 • دسترسی
 • افزودن به سبد خرید
 • توضیح
 • محتوا
 • وزن
 • اندازه
 • اطلاعات اضافی
برای مخفی‌کردن نوار مقایسه، بیرون را کلیک نمایید
مقایسه