زانو و پا

پی آر پی زانو؛ درمانی جدید و موثر برای تسکین درد و کاهش علائم درد زانو

پی آر پی زانو | فست طب

پی آر پی زانو؛ درمانی جدید و موثر برای تسکین درد و کاهش علائم درد زانو

زانو درد، یکی از دردهای مزمن و بسیار آزاردهنده است که می‌تواند کاملا فرد را از انجام فعالیت‌های روزمره خود، ناتوان کرده و مانع از تحرک شود. این درد، زندگی فرد را تحت تاثیر منفی قرار داده و باید حتما از گزینه‌های درمانی موجود، به بهترین شکل برای کنترل آن، کمک گرفت. دارودرمانی، فیزیوتراپی و جراحی، لزوما همیشه بهترین روش‌ها نیستند. گاهی اوقات باید به سراغ روش‌های دیگری، مثل درمان پلاسمای غنی از پلاکت، یعنی پی آر پی زانو رفت که یک روش جایگزین و امیدوارکننده برای تسکین دردهای زانو است. در این مقاله از فست طب، قصد داریم نگاهی به پی آر پی زانو و نکات مهم مربوط به آن، بیندازیم. پیشنهاد می‌کنیم که این مطلب را از دست ندهید.

پی آر پی زانو دقیقا از چه مواد تشکیل می‌شود؟

درمان پلاسمای غنی از پلاکت (Platelet Rich Plasma) شامل استفاده از مکانیسم‌های درمانی خود بدن برای تحریک به بازسازی بافت آسیب‌دیده و کاهش درد است. PRP از نمونه کوچکی از خون فرد گرفته می‌شود و در یک سانتریفیوژ چرخانده‌شده تا پلاکت‌ها، فاکتورهای رشد و سایر اجزای مفید، از هم جدا شوند. سپس PRP غلیظ دوباره به مفصل زانو تزریق می‌شود و روند بهبودی را تحریک می‌کند.

ارتباط با مشاورین درمان فست طب

دریافت مشاوره رایگان و تخصصی

نام و نام خانوادگی(Required)
انتخاب نوع مشاوره تخصصی(Required)

به طور کلی نظرات مردم در مورد پی ار پی زانو، حاکی از موفقیت نسبی این روش در کاهش درد است. البته بسته به علت زمینه‌ای درد زانو و نوع پلاسما درمانی زانو، سطح تسکین و درمان، متفاوت خواهد بود.

در کنار انجام PRP برای زانو استفاده از زانوبند ZAPIAMAX که از ۳ تکنولوژی اولتراسوند، اینفرارد و کلاک پالس تشکیل شده‌است عالی خواهد شد. زیرا این زانوبند درست مانند جلسات فیزیوتراپی بر درد زانو اثر خواهد داشت. زیرا تکنولوژی‌های به کاررفته در زاپیامکس دقیقان همان فناوری‌های تجهیزات فیزیوتراپی هستند. پس با خرید زاپیامکس به روند درمان زانو درد خود کمک کنید.

مزایای درمان پی آر پی زانو؛ از تسکین درد تا کمک به روند درمان

ی آر پی زانو باعث تسکین درد و بهبود شرایط زانو خواهد شد | فست طب

از جمله مزایای درمان پی آر پی زانو، موارد زیر را داریم:

 1. کاهش درد و التهاب: فاکتورهای رشد و سیتوکین های موجود در پی آر پی به کاهش التهاب، که یکی از علل شایع زانو درد است، کمک می‌کنند. در واقع در درمان پی آر پی زانو، عوامل زمینه‌ای که در بروز زانو درد تاثیر دارند، هدف قرار داده‌شده و با رفع آن‌ها، زانو درد نیز تسکین پیدا خواهد کرد.
 2.  بازسازی بافت: PRP حاوی فاکتورهای رشد است که می‌توانند به بازسازی بافت کمک کنند. هنگامی که PRP به مفصل زانو تزریق می‌شود، فرآیندهای طبیعی بهبودی بدن را فعال‌کرده و به طور بالقوه ترمیم بافت‌های آسیب‌دیده را تسریع می‌کند.
 3. درمان کمتر تهاجمی: در مقایسه با جراحی، درمان PRP زانو یک روش کم تهاجمی است که در یک محیط سرپایی انجام شود. این به معنای زمان بهبودی کوتاه‌تر شده و پتانسیل کمتری برای بروز عوارض است.
 4.  مزایای بلندمدت: برخلاف رویکردهای کوتاه مدت مدیریت درد، درمان PRP زانو این پتانسیل را دارد که با پرداختن به علل زمینه‌ای درد زانو، بهبودی مستمر داشته باشد. همین طور این روش موجب به تاخیر انداختن یا حتی حذف درمان‌های تهاجمی‌تر خواهد شد.
 5. رفع سفتی و قفل شدن زانو: با انجام پی ار پی و ترمیم بافت‌های آسیب‌دیده، سفتی و خشکی مفصل بهبود خواهد یافت. زیرا بعد زا آسیب مفصلی قفل شدن زانو موضوعی رایج و شایع است.

به همین دلیل از روش پی ار پی زانو برای مشکلات مختلف در این ناحیه و تسکین زانو درد استفاده می‌شود. باید اشاره کنیم که برخی از این مزایا در درمان به روش تزریق هیالورونیک اسید در زانو نیز وجود دارد. برای آگاهی از روند درمان این تزریق در زانو به این مطلب از فست طب مراجعه کنید.

افرادی که می‌توانند پی آر پی زانو انجام دهند؛ کیا بعد از تزریق آمپول به زانو خوب شدن؟

بیماران با شرایط زانو درد و ابتلا به عوامل زمینه‌ای، ممکن است برای PRP مناسب باشند. در زیر نگاهی به ارزیابی بیماران برای بهره‌بردن از این روش درمانی و تسکینی، خواهیم داشت:

 • ارزیابی بیمار: قبل از در نظر گرفتن درمان PRP زانو، ارزیابی کامل توسط یک متخصص واجد شرایط، لازم است. عواملی مانند شدت درد زانو، دلایل زمینه‌ای و سلامت کلی بیمار باید در نظر گرفته شوند تا مشخص شود آیا درمان PRP مناسب است یا خیر.
 • سازگاری عارضه بیمار: درمان PRP زانو معمولا برای شرایطی مانند استئوآرتریت یا آرتروز زانو، رگ به رگ شدن یا پارگی رباط، تاندونیت و سایر بیماری‌های دژنراتیو زانو توصیه می‌شود. در نهایت این پزشک شما است که تعیین می‌کند آیا شما کاندید مناسبی برای این درمان هستید یا خیر.
 • انتظارات واقع بینانه: در حالی که درمان PRP زانو، یک روش درمانی امیدوارکننده به نظر می‌رسد، نتایج حاصل از آن، می‌توانند متفاوت باشد. داشتن انتظارات واقع بینانه، در مورد نتایج پیش‌بینی‌‎شده، خطرات احتمالی و گزینه‌های درمانی جایگزین، ضروری است. به این ترتیب بیمار تصور درستی از فرایند درمان و نتیجه آن داشته و تصمیم‌گیری بهتری نیز خواهد داشت.

PRP مانند دیگر داروهای ضد التهابی یا کورتون نیستف به عنوان مثال آمپول تریامسینولون برای زانو درد تنها درد و التهاب را برای مدت کوتاهی تسکین خواهد داد. همان طور که دیدید برای انجام پی آر پی زانو، باید ابتدا بیمار به وسیله پزشک ارزیابی‌شده و این اطمینان خاطر ایجاد شود که فرد مناسبی برای برخورداری از تزریق است. زیرا در مواردی بیمار نیازی به تزریق پی ار پی ندارد و با استفاده از محصولات پزشکی مانند زانوبند زاپیامکس یا کمربند پلاتینر برای کمر درد، مشکل رفع خواهد شد. باید اشاره کنیم که کمربند platiner مانند زاپیامکس از محصولات زایسترونیک است. در این کمربند نیز از ۳ تکنولوژی inferared، pulse clock و ultrasound استفاده شده‌است.

آمادگی‌های قبل از پی آر پی زانو؛ مراقبت‌‎های بعد از تزریق پلاسما به زانو

بعد از پی آر پی کمی استراحت کنید | فست طب

برای آن که بهترین نتیجه از این روش کمتر تهاجمی حاصل شود، لازم است که برخی آمادگی‌های قبلی را در نظر داشته باشید:

 • برای مدت حدود ۴ روز پیش از انجام PRP، باید داروهای ضدانعقاد خون، قطع شوند.
 • برای مدت ۲ هفته پیش از تزریق پی آر پی، داروهای استروئیدی، قطع شوند.
 • بیمار پیش از تزریق، تغذیه درست داشته و آب کافی بنوشد.

با رعایت موارد بالا، نتیجه تزریق پی آر پی، به مراتب بهتر خواهد بود.

فرایند درمان پی آر پی زانو؛ آیا پی آر پی زانو درد دارد؟

فرایند درمانی PRP زانو، به شرح زیر است:

 • مشاوره اولیه: در طول مشاوره اولیه، پزشک وضعیت زانو شما را ارزیابی می‌کند. همین طور سابقه پزشکی شما باید بررسی‌شده و در مورد خطرات و مزایای بالقوه درمان PRP زانو، آگاهی پیدا کنید. این زمان مناسبی برای رسیدگی به هر گونه نگرانی یا سوالی است که ممکن است داشته باشید.
 • نحوه تزریق: اگر شما به عنوان یک کاندید مناسب برای پی آر پی، تشخیص داده‌شوید. روش واقعی معمولا شامل یک سری از تزریقات به مفصل زانوی آسیب‌دیده است. ممکن است از بی حسی موضعی برای به حداقل رساندن ناراحتی در طول این فرآیند استفاده شود. کل فرایند درمانی و تسکینی، اغلب در یک جلسه به پایان می‌رسد.
 • بهبودی و توانبخشی: پس از انجام PRP، پزشک دستورالعمل‌های خاصی را برای مراقبت‌های پس از درمان ارائه می‌دهد. این ممکن است شامل توصیه‌هایی برای محدودیت فعالیت، تمرینات فیزیوتراپی و استراتژی‌های مدیریت درد باشد. رعایت این دستورالعمل‌ها برای بهبودی و توانبخشی بهینه، بسیار مهم است.

دقت داشته باشید که اهمیت زیادی دارد پس از انجام تزریق، حتما بیمار مراقبت‌های لازم بعد از پی آر پی زانو را رعایت کند تا نتیجه دلخواه به دست بیاید.

آیا درد بعد از پی آر پی زانو، طبیعی است؟

سلامت زانو با روش کمتر تهاجمی PRP | فست طب

به طور طبیعی پس از تزریق پی آرپی به زانو، انتظار مقدار متوسطی درد در همان ناحیه مفصل زانو را داریم. این درد نشانه بدی نیست و اتفاقا مشخص می‌کند که فرایند تسکینی آغازشده و بیمار باید انتظار داشته باشد که درد رفته‌رفته کاهش پیداکرده و به مرحله بهبودی، نزدیک شود. به طور کلی اگر بپرسید که آیا پی آر پی زانو درد دارد یا خیر، باید گفت که خود تزریق درد کم و مبهمی دارد و تنها پس از انجام آن، سطحی متوسطی از درد در همان بخش زانو، حس می‌شود.

آینده درمان پی آر پی زانو؛ کیا از پی ار پی جواب گرفتن ؟

درمان PRP یک زمینه درمانی و تسکینی، به سرعت در حال توسعه است و تحقیقات در حال انجام برای بررسی کاربردها و اثربخشی آن ادامه دارد. با پیشرفت‌ این روش درمانی و تکنیک‌های اصلاح‌شده‌تر، انتظار می‌رود که نتایج بهبود یافته‌ای از پی آر پی، پیش رو داشته باشیم. این یک موقعیت عالی برای افرادی که به دنبال گزینه‌های جایگزین برای مدیریت درد زانو هستند، به نظررسیده و کاملا امیدوارکننده است. تعداد افرادی که از درمان با پی آر پی جواب گرفته‌اند بسیار زیاد است.

در آخر باید بگوییم که

درمان PRP زانو، یک اقدام موثر و روش درمانی عالی در مدیریت موثر درد زانو است. با استفاده از توانایی‌های درمانی طبیعی بدن، درمان با پی آر پی ممکن است تنها باعث تسکین درد شده یا به تقویت بازسازی بافت نیز منجر شود. همین طور حذف یا به تاخیر انداختن گزینه‌های درمانی تهاجمی‌تر، از ویژگی‌های روش درمانی PRP است. اگر به درمان پی آر پی زانو فکر می کنید، بهتر است که ابتدا با پزشک مشورت داشته باشید تا مشخص شود که آیا کاندید مناسبی هستید یا خیر.

سوالات متداول در مورد prp زانو

۱. هزینه پی آر پی زانو چقدر است؟

هزینه بستگی به شرایط بیمار و همین طور میزان تزریق و تعرفه کلی سالیانه دارد که باید در زمان مربوطه، از مرکز درمانی، استعلام شود.

۲. کیا از پی ار پی جواب گرفتن؟

معمولا افرادی که از دردهای مزمن زانو رنج می‌برند، پی آر پی را یک روش مناسب برای تسکین درد و کاهش آن، می‌یابند.

۳. کیا بعد از تزریق آمپول به زانو خوب شدن؟

برای افرادی که دارای درد مزمن زانو بوده و علت زمینه‌ای جدی نداشته باشند، تزریق پلاسما به زانو، موثر خواهد بود.

فکر خود را اینجا بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

زمینه‌های نمایش داده شده را انتخاب نمایید. بقیه مخفی خواهند شد. برای تنظیم مجدد ترتیب، بکشید و رها کنید.
 • تصویر
 • شناسۀ محصول
 • امتیاز
 • قيمت
 • موجودی
 • دسترسی
 • افزودن به سبد خرید
 • توضیح
 • محتوا
 • وزن
 • اندازه
 • اطلاعات اضافی
برای مخفی‌کردن نوار مقایسه، بیرون را کلیک نمایید
مقایسه