زانو و پا

بهترین روش‌های مراقبت های بعد از پی ار پی زانو

روش های مراقبت از زانو بعد PRP|فست طب

بهترین روش‌های مراقبت های بعد از پی ار پی زانو

زندگی با دردهای مزمن به‌ویژه دردهایی که پاها را درگیر خود می‌کنند، زندگی ایده‌آل هیچ‌کس نیست. درد زانو مانع از تحرک شما و تجربه لذت‌های زندگی می‌شود. یکی از کم‌هزینه‌ترین، سریع‌ترین و بهترین روش‌های درمان درد زانو که نتیجه‌ای مطلوب دارد، پی آر پی است. اگر بعد از تزریق PRP دستورالعمل‌های لازم را دنبال کنید و مراقبت های بعد از پی ار پی زانو را جدی بگیرید، دوره ریکاوری شما کوتاه می‌شود.

پلاسمای غنی از پلاکت روشی ایمن و طبیعی برای درمان بیماری‌ها است و تزریق PRP بهبودی درد زانو را تضمین می‌کند. اگر به‌تازگی تزریق پی آر پی را انجام داده‌اید و به‌دنبال راه‌های مراقبتی بعد از تزریق هستید، در ادامه با این مقاله از سایت فست طب همراه باشید تا با صفر تا صد دستورالعمل‌های لازم برای افزایش سرعت درمان و ریکاوری بعد از PRP آشنا شوید.

ارتباط با مشاورین درمان فست طب

دریافت مشاوره رایگان و تخصصی

نام و نام خانوادگی(Required)
انتخاب نوع مشاوره تخصصی(Required)

استراحت بعد از تزریق PRP را جدی بگیرید

برای اینکه زانو درد را برطرف کنید، روش‌های طبیعی مانند تزریق پلاسما به زانو جایگزین‌های بهتری نسبت به روش‌های تهاجمی مانند جراحی هستند. البته این روش در صورتی مفید است که آسیب‌های واردشده به زانو شدید نباشد و جراحی تنها راه درمانی محسوب نشود.

برخی افراد بعد از پی آر پی به نتایج مطلوبی نمی‌رسند و این سؤال برای آن‌ها مطرح می‌شود که ایا پی ار پی برای زانو خوب است؟ و برای کاهش درد در ناحیه زانو موثر خواهد بود؟ بااینکه PRP یکی از بهترین روش‌های درمانی و غیرتهاجمی محسوب می‌شود ولی برای نتیجه بخشی به مراقبت و صبوری نیاز دارد. اگر در مراقبت‌های بعد از پی آر پی کوتاهی کنید، تأثیر درمان را از بین می‌برید.

از لحظاتی بعد از تزریق تا ۲ ماه بعد از پی آر پی دستورالعمل‌هایی دارید که باید آن‌ها را رعایت کنید. در هر مرحله اگر تصور می‌کنید دستورالعمل‌ها با شرایط شما سازگاری ندارند یا روند بهبودی شما کند است، نگرانی خود را با پزشک معالجتان مطرح کنید تا در صورت لزوم روش‌های مراقبتی شخصی‌سازی را دریافت کنید. استراحت بعد از پی ار پی زانو اثر این روش درمانی را طولانی و ماندگاری آن را بیشتر می‌کند و نیاز برای تکرار تزریق به فاصله زمانی دورتری منتقل می‌شود.

یکی از بهترین راهکارهای مراقبت بعد از PRP زانو استفاده از زانو بند زاپیا مکس است. این زانوبند ساخت شرکت آلمانی زایسترونیک است که به ۳ تکنولوژی اولتراسوند، اینفرارد و کلاک پالس مجهز شده است. به همین درد با افزایش گردش خون، بهبود اکسیژن و خون رسانی و رفع اسپاسم‌های عضلانی، درد و ناراحتی زانو را از بین خواهد برد.

مراقبتهای بعد از پی ار پی زانو برای سه روز اول

ممنوعیت استفاده از کمپرس بعد از پی آر پی|فست طب

بعد از تزریق PRP این احتمال وجود دارد که احساس درد داشته باشید یا ناراحتی‌های خفیفی را در ناحیه زانو و اطراف آن تجربه کنید. پزشک برای این شرایط دارو در نظر می‌گیرد و مسکن‌های موردنیاز برای شما تجویز می‌شوند. توجه داشته باشید که مصرف مسکن باید زیر نظر پزشک باشد چون برخی داروها اثرات جانبی دارند که احتمال دارد سرعت بهبود بعد از تزریق پلاسما را کاهش دهند.

از مراقبت های بعد از پی ار پی زانو که باید به آن توجه داشته باشید، هیدراته کردن بدن است. آب بهترین مایع برای هیدراته شدن بدن است و در کنار آن نوشیدن آب‌میوه‌های طبیعی برای شما مفید هستند. بعد از تزریق PRP تا ۷۲ ساعت نباید هیچ کمپرس سرد یا گرمی را روی زانو و نواحی اطراف آن قرار دهید. حمام، سونا و جکوزی نیز ممنوع هستند.

مصرف نوشیدنی‌های الکلی، کافئین یا مصرف دخانیات از دیگر ممنوعیت‌های بعد از پی آر پی هستند که باید به آن‌ها توجه داشته باشید. اگر پیش از تزریق دارویی را قطع کرده‌اید، قبل از تمام شدن سومین روز نباید مصرف آن را از سر بگیرید و اگر دارویی نیاز به استفاده دارد، باید قبل از مصرف با پزشک مشورت کنید. مراقبت های بعد از پی ار پی زانو در سه روز اول بیشترین اهمیت را دارند.

توجه داشته باشید که این مراقبت‌ها برای پی ار پی در نواحی دیگر از جمله کمر صدق می‌کنند. البته بعد از اتمام دوران نقاهت پی ار پی کمر می‌توانید از کمربند پلاتینر نیز استفاده کنید. زیرا این کمربند نیز از محصولات زایسترونیک است و تکنولوژی مشابه زاپیامکس دارد.

دستورالعمل‌های سه الی ۲۱ روز بعد از تزریق پی آر پی

بعد از گذشت ۷۲ ساعت از تزریق پی آر پی می‌توانید از کمپرس یخ برای کاهش التهاب، تورم و درد استفاده کنید. مکمل‌ها و ویتامین‌هایی که به کاهش التهاب کمک می‌کنند، در این بازه زمانی برای شما تجویز می‌شوند. سه روز بعد از PRP می‌توانید حمام کنید ولی مدت‌زمان حمام نباید طولانی باشد. استفاده از استخر، سونا و جکوزی تا هفته سوم ممنوع خواهند بود.

داروهای ضدالتهابی مانند نایروکسن و ایبوبروفن برای شما تجویز می‌شوند که باید سر ساعت تعیین‌‌شده مصرف شوند تا به کاهش درد و تورم کمک کنند. مصرف کافئین، الکل و دخانیات تا پایان هفته سوم ممنوع باقی می‌مانند. از سه روز بعد از پی آر پی می‌توانید فعالیت‌های سبک را آغاز کنید و انجام ورزش‌های کم‌تحرک زیر نظر پزشک منعی ندارد. توجه داشته باشید که انجام ورزش های مضر برای زانو می‌توان تمامی روند درمان را از بین ببرد. پس قبل زا انجام ورزش با پزشک خود مشورت کنید.

مراقبت های بعد از پی ار پی زانو برای هفته‌های چهارم تا ششم

در هفته‌های آخر دوره ریکاوری بعد از PRP شرایط برای شما راحت‌تر خواهد بود. بسیاری از فعالیت‌های روزانه و ورزشی بلامانع هستند ولی برای احتیاط بیشتر و تکمیل فرآیند مراقبت های بعد از پی ار پی زانو بهتر است پیش از انجام هرگونه فعالیت با پزشک مشورت کنید. در این بازه امکان دارد پزشک برای شما فیزیوتراپی را تجویز کند که سرعت بهبود را افزایش دهد.

در هفته‌های آخر بهتر است همچنان مصرف الکل، کافئین یا دخانیات را در برنامه روزانه خود نداشته باشید. همین‌طور ادامه مصرف داروهای کاهش‌دهنده التهاب برایش ما سودمند خواهد بود. اگر برای شما آستروئیدهای سیستماتیک تجویز شده‌اند، تا پایان هفته ششم به مصرف آن‌ها ادامه دهید. بعد از هفته چهارم می‌توانید شدت فعالیت‌های فیزیکی را افزایش دهید اما دیگر مراقبت های بعد از پی ار پی زانو مانند جلوگیری از ضربه یا فشار به زانو را از یاد نبرید. توجه داشته باشید که در صورت عدم تجویز پزشک، نیازی به استفاده از بهترین زانوبند برای درد زانو نیست. زیرا امکان دارد که استفاده بی مورد از زانوبند باعث افزایش آسیب یا جلوگیری از بهبود شود.

دو ماه بعد از PRP پروسه مراقبتی تکمیل می‌شود

مراقبتهای بعد از پی ار پی زانو را با پزشک هماهنگ کنید|فست طب

با گذشت دو ماه از تزریق پلاکت خون به زانو روند درمانی و مراقبتی شما تکمیل می‌شود و زندگی شما به روال اصلی خود باز می‌گردد. داروهای کاهنده التهاب، ‌داروهای آستروئیدی سیستماتیک و مسکن‌ها قطع می‌شوند. استفاده از استخر، سونا، جکوزی و انجام بیشتر فعالیت‌های ورزشی منعی ندارد اما همچنان توصیه می‌شود برای اطمینان بیشتر قبل از فعالیت‌های سنگین با پزشک مشورت کنید.

آیا بعد از پی آر پی می‌توانیم ورزش کنیم؟

همان‌طور که در پروسه مراقبت های بعد از پی ار پی زانو راجع به ورزش صحبت کردیم، در روزهای اولیه بعد از تزریق فعالیت‌های ورزشی ممنوع هستند. با گذشت زمان می‌توانید ورزش‌های سبک را زیر نظر پزشک انجام دهید تا سرعت بهبودی را بالا ببرید.

ورزش‌های مجاز بر اساس دلیل درمان شما متفاوت هستند. اگر پی آر پی را برای آسیب‌های موقت انجام داده‌اید، هیچ محدودیت ورزشی ندارید. برای افراد مبتلابه آرتروز، جز فعالیت‌هایی که به زانو فشار زیادی وارد می‌کنند، سایر ورزش‌ها منعی ندارند و نیازی نیست برای ورزش بهد از پی آر پی زانو به‌دنبال نوع خاصی از فعالیت‌های فیزیکی باشید. با کمک ورزش و تغذیه مناسب می‌توانید تقویت زانو را به درستی انجام دهید.

جواب سوال ایا پی ار پی برای زانو خوب است؟

در روش درمانی PRP پلاسمای غنی از پلاکت به نواحی موردنیاز تزریق می‌شود. این روش طبیعی درمان، مدت‌زمان کمی به ریکاوری نیاز دارد و سرعت بهبود بالا است. طبیعی بودن درمان با روش پی آر پی، خطرات و آسیب‌های روش‌های درمانی دیگر مانند جراحی را ندارد. درصورتی‌که مراقبت های بعد از پی ار پی زانو را جدی بگیرید، پایداری درمان با این روش افزایش می‌یابد و زمانی طولانی را بدون درد سپری می‌کنید.

در این مقاله از سایت فست طب راه‌های مراقبت بعد از تزریق پی آر پی را بررسی کردیم و راه‌حل‌هایی مؤثر ارائه کردیم. اگر تصمیم دارید از تزریق پلاسمای غنی به‌عنوان روشی درمانی استفاده کنید، در کنار این مراقبت‌ها باید دستورالعمل‌های شخصی‌سازی ارائه‌شده توسط پزشک معالجتان را دنبال کنید. شما چه روش‌های دیگری را می‌شناسید که سرعت ریکاوری بعد از PRP را افزایش می‌دهند و به دوام بیشتر نتیجه تزریق کمک می‌کنند؟

سؤالات متداول در مورد مراقبت های بعد از PRP

۱. بعد از تزریق پی آر پی به زانو چه باید کرد؟

بعد از عمل پی آر پی به مدت ۲۴ تا ۴۸ ساعت نیاز به استراحت دارید و بهتر است بیشتر این زمان را بدون تحرک باشید. درصورتی‌که مجبور به فعالیت هستید، از عصا یا واکر استفاده کنید و فشار را از روی زانوها بردارید.

۲. آیا می‌توانم بعد از تزریق پی آر پی راه بروم یا زانو را خم کنم؟

یک تا دو روز بعد از تزریق پی آر پی باید از راه رفتن خودداری کنید. راه رفتن در این بازه زمانی دردناک است و سرعت بهبودی را کند می‌کند. برای خم ‌و راست کردن زانو نیز باید حداقل دو روز از تزریق پی آر پی گذشته باشد.

۳. ریکاوری بعد از پی آر پی چقدر طول می‌کشد؟

درمان زانو درد با کمک پی آر پی یکی از محبوب‌ترین روش‌های درمانی است که سرعت ریکاوری بالاتری نسبت به دیگر راه‌‌های درمانی دارد. دوره بهبودی بعد از تزریق پی آر پی چهار تا ۶ هفته است و در برخی شرایط بعد از گذشت پنج هفته، پزشک فیزیوتراپی را تجویز می‌کند. ‌

۴. آیا PRP به بازسازی مفاصل زانو کمک می‌کند؟

مفاصل بعد از آسیب دیدن قابل‌بازسازی و ترمیم نیستند. PRP درد و سفتی عضلات اطراف زانو را کاهش می‌دهد و انجام فعالیت‌های روزمره را آسان‌تر می‌کند. پی آر پی از پیشروی بیماری‌هایی مانند آرتروز که باعث تخریب مفاصل می‌شوند، جلوگیری می‌کند.

۵. آیا می‌توانم بعد از تزریق پی آر پی ورزش کنم؟

ورزش بعد از پی آر پی زانو باید با مشورت پزشک باشد و فاصله زمانی آن با تزریق PRP توسط پزشک تعیین می‌شود. باتوجه‌به روند بهبودی و نوع ورزش حداقل دو هفته و حداکثر دو ماه بعد از عمل پی آر پی می‌توانید فعالیت‌های ورزشی داشته باشید.

فکر خود را اینجا بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

زمینه‌های نمایش داده شده را انتخاب نمایید. بقیه مخفی خواهند شد. برای تنظیم مجدد ترتیب، بکشید و رها کنید.
 • تصویر
 • شناسۀ محصول
 • امتیاز
 • قيمت
 • موجودی
 • دسترسی
 • افزودن به سبد خرید
 • توضیح
 • محتوا
 • وزن
 • اندازه
 • اطلاعات اضافی
برای مخفی‌کردن نوار مقایسه، بیرون را کلیک نمایید
مقایسه