زانو و پا

۷ عوارض تزریق ژل زانو که خطرناک نیستند اما بهتراست بدانید

عوارض تزریق ژل زانو برای همه یکسان نیست|فست طب

۷ عوارض تزریق ژل زانو که خطرناک نیستند اما بهتراست بدانید

عوارض تزریق ژل زانو در موارد اندکی قابل مشاهده است. تزریق ژل به زانو یکی دیگر از گزینه‌های درمان آرتروز زانو است که در صورت عدم اثربخشی درمان‌های خانگی تجویز می‌شود. این روش درمانی در اغلب موارد موفقیت آمیز است و موجب کاهش درد و سایر علائم آرتروز می‌شود و جراحی تعویض زانو را به تعویق می‌اندازد.

اسید هیالورونیک ماده‌ای است که به طور طبیعی در مفاصل وجود دارد و به عنوان روان‌کننده و ضربه‌گیر عمل می‌کند. تزریق اسید هیالورونیک تماس استخوان به استخوان را کاهش می‌دهد. در نتیجه تخریب مفاصل زانو به تاخیر افتاد‌ه و بیمار تحمل بیشتری برای کنار آمدن با آرتروز خواهد داشت. این در تزریق گاها و در اثر عدم رعایت مراقبت‌های بعد از تزریق عوارضی را به دنبال خواهد داشت. در این مقاله از مجله فست طب عوارض تزریق ژل زانو را مورد بررسی قرار خواهیم داد. با ما همراه باشید.

ارتباط با مشاورین درمان فست طب

دریافت مشاوره رایگان و تخصصی

نام و نام خانوادگی(Required)
انتخاب نوع مشاوره تخصصی(Required)

تزریق ژل به زانو چگونه انجام می‌شود؟ آیا در روند انجام این روش درمانی عوارضی رخ می‌دهد؟

تزریق ژل به زانو عموما به راحتی در محیط کلینیک انجام می‌شود. برای انجام این کار، پزشک قبل از تزریق ژل به زانو، مایع اضافی را از مفصل تخلیه می‌کند تا فشار و تورم زانو را کاهش دهد. پس از آماده‌سازی زانو به صورت استریل، مقدار کمی بی‌حس‌کننده موضعی به مفصل زانو می‌زند. سپس بستـه به آناتومی زانو و میزان درجه آرتریت، از اشعه‌ ایکس یا اولتراسوند برای هدایت سوزن کوچک به داخل مفصل زانو استفاده می‌کند. توجه داشته باشید که هر درمان ممکن است شامل یک تا پنج تزریق مستقیم به زانو باشد به شرایط و محصولی که پزشک استفاده می‌کند بستگی دارد.

یکی دیگر از روش‌های خاص برای درمان انواع زانو درد استفاده و خرید zapiamax brace است. زاپیامکس زانوبندی مجهز به اولتراسوند، کلاک پالس و اینفرارد است که با این تکنولوژی‌ها به راحتی درد را تسکین می‌دهد.

عوارض تزریق ژل به زانو؛ به صورت کلی ایا تزریق ژل برای زانو خوبه یا خیر؟

عوارض تزریق ژل زانو با بررسی دقیق پزشک رفع خواهد شد|فست طب

درمان آرتروز زانو در عصر حاضر با روش‌های بسیار گوناگونی ممکن شد‌ه‌است. این روش‌ها اگرچه قادر به درمان قطعی آرتروز زانو نیستند، اما هر یک هم‌زمان که تاثیر بسزایی در کاهش علائم مربوطه دارد دارای عوارضی نیز هستند. عوارض جانبی جزئی ممکن است پس از انجام تزریق ژل به زانو می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

 • درد موقت
 • تورم خفیف
 • قرمزی و گرما
 • احتباس مایعات
 • درد عضلانی
 • حالت تهوع و سردرد

در ادامه به ۷ نمونه از شایع‌ترین عوارض تزریق ژل زانو اشاره خواهیم کرد:

۱. خونریزی؛ نادرترین عوارض تزریق ژل زانو

مانند همه روش‌های درمانی در تزریق ژل به زانوهم خطر خونریزی یا آسیب به مفصل زانو وجود دارد. با این حال این‌ها خطرها نادر هستند. در موارد بسیار اندک هنگام تزریق ژل، زانو دچار خونریزی می‌شود که قابل کنترل است.

۲. درد در محل ورود سرنگ؛ عوارض تزریق ژل به زانو قابل پیش بینی است

بروز تورم، درد و کبودی بعد از تزریق ژل داخل مفصل زانو طبیعی است. این عوارض کوتاه مدت هستند و بعد از گذشت چند روز برطرف می‌شوند. البته راهکارهایی برای کوتاه کردن هرچه بیشتر مدت زمان بروز این عوارض وجود دارد. به‌عنوان مثال کیسه یخ به کاهش تورم، التهاب محل تزریق و زانو درد کمک می‌کند.

۳. عفونت؛ عارضه نادر و خطرناک در تزریق ژل زانو

تعداد افرادی که دچار عفونت‌های بعد از تزریق ژل زانو می‌شوند بسیار کم هستند. به طور کلی عفونت‌هایی که پس از تزریق ژل زانو برای بیماران مشکل‌ساز می‌شوند، شامل دو نوع عفونت سطحی و عفونت عمیق هستند. عواملی که در ایجاد عفونت دخیل هستند شامل موارد زیر هستند:

 • عدم رعایت نکات استریل هنگام تزریق است.
 • عفونت در صورتی که در هر قسمتی از بدن وجود داشته باشد، مخصوصا عفونت دندان که بسیار شایع است. در این موارد بیمار باید تا زمان بهبودی، تزریق ژل را به تاخیر بیاندازد.

درمان این نوع عفونت ساده است و باید به آن اهمیت داده شود. در صورت بی توجهی و عدم درمان آن، امکان بروز عفونت‌های ماژور وجود دارد. باید اشاره کنیم که با زانوبند زاپیامکس می‌توانید به درمان قطعی آرتروز زانو برسید. زیرا این زانوبند تکنولوژی‌های خاص و اثرات فوق العاده‌ای روی زانو می‌گذارد.

۴. یکسان نبودن نتیجه تزریق در همه بیماران، از عوارض تزریق ژل زانو به شمار می‌رود

 نتایج تزریق ژل به زانو از فردی به فرد دیگر بسیار متفاوت است. برخی از افراد از تسکین درد برای یک سال کامل لذت می‌برند، در حالی که درد برخی دیگر اصلا تسکین نمی‌یابند. همچنین این امکان وجود دارد که دور اول تزریق به خوبی کار کند و به دنبال آن تزریق‌های بعدی که اثر کمتری داشته باشند.

۵. تزریق همیشه از جراحی جلوگیری نمی‌کند؛ هزینه تزریق ژل به زانو به درمان‌ها اضافه می‌شود

گاهی تزریق ژل به زانو از جراحی و درد شدید جلوگیری نمی کند|فست طب

 برای برخی از بیماران، تزریق ژل زانو جایگزین مناسبی برای جراحی است. اما برای برخی دیگر صرفا قبل از یک عمل جراحی قریب‌الوقوع «زمان می‌خرد». با این حال اگر به زمان بیشتری برای آماده شدن نیاز دارید یا می‌خواهید زمان‌بندی بهتری را برنامه‌ریزی کنید، حتی به تعویق انداختن جراحی زانو نیز می‌تواند مفید باشد.

۶. همه تزریقات تحت پوشش بیمه نیستند؛ عوارض مادی تزریق ژل زانو

یکی از عوارض تزریق ژل به زانو عدم پوشش کامل بیمه درمانی است. در این موارد بیمار باید هزینه درمان را به صورت کامل یا بخشی از آن را پرداخت کند. پس قبل زا انجام تزریق ژل به زانو یا دیگر مفاصل بدن، تعرفه بیمه درمانی خود را جویا شوید.

۷. تاثیر تزریق‌ها موقتی است؛ مهمترین عوارض تزریق ژل زانو

 حتی با وجود پتانسیل بهبودی طولانی مدت، هیچ تزریقی به زانو علائم و درد را دائما درمان نمی‌کند. برای ادامه لذت بردن از تسکین درد، باید چندین درمان دریافت کنید. بیماران باید از عوارض جانبی احتمالی آگاه باشند و مواردی از این نشانه‌ها یا هر گونه مشکل دیگری را بلافاصله به پزشک گزارش دهند. در نتیجه ممکن است لازم باشد تزریق را متوقف یا تزریق دیگری را امتحان کنید. با شناختی که از عوارض تزریق ژل زانو به دست آوردیم حالا با ما همراه باشید تا بدانید این تزریق مناسب چه افرادی است و چه کسانی باید از تزریق خودداری کنند.

چه افرادی مجاز به استفاده از تزریق ژل داخل مفصل زانو هستند؟

تزریق ژل برای افرادی که زیاد قرص میخوردن مناسب است|فست طب

استفاده از تزریق ژل داخل مفصل زانو محدودیت سنی ندارد. اما اغلب افراد بالای ۶۵ سال متقاضی استفاده از این روش هستند. اغلب گروه‌های سنی در این بین جای می‌گیرند که داروی خوراکی تاثیری در کاهش التهاب زانوی آن‌ها ندارد. گاهی اوقات نیز مصرف کنندگان داروهای تجویزی به دلیل عوارض آن‌ها (مشکلات قلبی، کلیوی و گوارشی) تمایلی به ادامه رژیم دارویی ندارند. همچنین افراد ناتوان از انجام جراحی کاندیدای مناسبی برای تزریق هیالورونیک اسید داخل مفصل زانوی خود هستند.

تزریق ژل زانو برای چه کسانی توصیه نمی‌شود؟

شاید فکر کنید که اکثر افراد می‌توانند تزریق این روش درمانی را امتحان کنند و پشت سر بگذارند. ولی اینطور نیست و تنها گروه‌های خاصی از افراد می‌توانند این درمان را انجام دهند. افرادی که قادر به انجام این تزریق نیستند، شامل موارد ذکر شده در زیر است:

 • زنانی که در دوران بارداری و شیردهی قرار دارند.
 • کودکان و نوجوانانی که در سن رشد قرار دارند.
 • افرادی که در اطراف زانو آرتروزی خود، دچار عفونت باکتریایی و سایر انواع عفونت‌ها هستند.
 • افرادی که به محصولات هیالورونات اسید حساسیت دارند که این موضوع بسیار نادر است.

به این دلیل است که ابتدا قبل از انجام این درمان، پزشک به مشورت با بیمار می‌پردازد. سپس بیمار را مورد معاینه فیزیکی و بالینی قرار می‌دهد تا متوجه این موضوع شود که هیچ گونه حساسیتی به دارو وجود ندارد یا آنکه بیمار می‌تواند این دوره درمان را پشت سر بگذارد.

سخن آخر در زمینه عوارض تزریق ژل زانو

با ابتلا به آرتروز، میزان هیالورونیک اسید در مفصل آسیب دیده کم می‌شود. اما خوشبختانه می‌توان با تزریق آن به بدن این کمبود را جبران نمود. داروها علاوه بر تاثیرات مثبتی که دارند ممکن است باعث بروز عوارض نیز شوند. اگرچه تمامی عوارضی که در مقاله به آن‌ها اشاره شده است بروز پیدا نمی‌کنند اما در صورت بروز و ادامه عوارض باید به پزشک مراجعه نمایید. سپاس که تا انتهای مقاله عوارض تزریق ژل زانو با ما همراه بودید.

سوالات متداول در زمینه عوارض تزریق ژل زانو

۱. آیا تزریق ژل زانو بی خطر است؟

با هر تزریق زانو، خطر کمی برای عفونت مفصل زانو وجود دارد، اما این موارد بسیار نادر هستند. همه اقدامات پزشکی با برخی عوارض جانبی و خطرات احتمالی همراه هستند، اما تزریق زانو یک روش بی خطر در نظر گرفته می‌شود.

۲. اصلی ترین عوارض تزریق ژل زانو چیست؟

عوارض احتمالی هر روش پزشکی وجود دارد اما شایع‌ترین عارضه جانبی این درمان تورم و درد خفیف در محل تزریق دارد.

۳. آیا تزریق ژل زانو می‌تواند از جراحی زانو پیشگیری کند؟

یک مطالعه اخیر نشان داده است بیمارانی که آمپول ژل برای آرتروز زانو تزریق کرده‌اند، می‌توانند به طور متوسط جراحی زانوی خود را ۷/۸ ماه به تاخیر بیندازند یا تقریبا بهبودی حاصل شود.

۴. مدت زمان اثرگذاری تزریق ژل به زانو چقدر است؟

احتمال دارد، چندین هفته طول بکشد تا تزریق ژل به زانو اثر کامل داشته باشد. نتایج معمولا ۴ تا ۶ ماه طول می‌کشد و برخی از بیماران کاهش درد را تا یک سال گزارش می‌کنند.

فکر خود را اینجا بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

زمینه‌های نمایش داده شده را انتخاب نمایید. بقیه مخفی خواهند شد. برای تنظیم مجدد ترتیب، بکشید و رها کنید.
 • تصویر
 • شناسۀ محصول
 • امتیاز
 • قيمت
 • موجودی
 • دسترسی
 • افزودن به سبد خرید
 • توضیح
 • محتوا
 • وزن
 • اندازه
 • اطلاعات اضافی
برای مخفی‌کردن نوار مقایسه، بیرون را کلیک نمایید
مقایسه