زانو و پا

صدا دادن زانو؛ آشنایی با علت، علائم و روش‌های درمان تق تق زانو

صدا دادن زانو|فست طب

صدا دادن زانو؛ آشنایی با علت، علائم و روش‌های درمان تق تق زانو

آیا می‌دانید مهم‌ترین علت صدا دادن زانو چیست؟ بسیاری از افراد هنگام خم کردن زانو متوجه صدای تق تق می‌شوند. در اصطلاح پزشکی به این عارضه کرپیتوس زانو گفته می‌شود. در بسیاری از مواقع علت اصلی کرپیتوس، خارج شدن هوا محبوس در میان مفاصل است. این عارضه معمولاً با عوارض و یا خطر جدی همراه نیست. بسیاری از افراد علاوه بر زانوها متوجه صدای تق تق از سایر مفاصل خود مانند: شانه، آرنج یا گردن نیز می‌شوند. چنانچه عارضه کرپیتوس همراه با درد باشد، ممکن است نشانه دهنده ساییدگی یا حتی شکستگی استخوان باشد.

خوشبختانه در حال حاضر درمان‌های موثری برای کاهش درد و آسیب‌های مرتبط با زانو وجود دارد. از آنجایی که سلامتی شما برای اهمیت بسیار زیادی دارد. در این مقاله قصد داریم در خصوص علت، علائم و درمان‌های موثر برای صدا دادن زانو صحبت کنیم. در جدیدترین مقاله فست طب با ما همراه باشید تا در خصوص این موضوع مهم بیشتر بدانید.

ارتباط با مشاورین درمان فست طب

دریافت مشاوره رایگان و تخصصی

نام و نام خانوادگی(Required)
انتخاب نوع مشاوره تخصصی(Required)

آشنایی با ساختار زانو برای فهمیدن علت درد و آسیب

ساختار زانو برای آشنایی با علت صدا دادن زانو|فست طب

برای درک بهتر اینکه عارضه کرپیتوس چگونه ایجاد شده و چه تاثیری روی ساختار زانو شما می‌گذارد، اجازه دهید در ابتدای این مقاله به صورت اجمالی نگاه به ساختار مفصل زانو بیندازیم. زانو بزرگترین مفصل بدن است. که از ۳ استخوان اصلی تشکیل شده است.

سه استخوان مفصل زانو عبارتند از:

 • استخوان ران(فمور)
 • ساق پا(درشت نی)
 • کاسه زانو(کشکک زانو)

کاسه زانو در شیار استخوان ران که به آن تروکلئا می‌گویند، قرار گرفته است. زمانی که فرد زانوی خود را خم یا صاف می‌کند، کشکک در داخل این شیار به سمت جلو یا عقب می‌رود. در اطراف استخوان‌ها بافت نرم و محافظتی وجود دارد که از ساییدگی استخوان‌ها جلوگیری می‌کند. دو قطعه غضروف گوه‌ای یا C شکل بین استخوان ران و ساق پا قرار دارد که مینیسک نامیده می‌شود. مینیسک استخوان‌ها را قادر می‌سازند که به آرامی روی یکدیگر سر بخورند. بافت مهم دیگری که در زانو وجود دارد، بافت غضروف است. غضروف بافت سخت و لاستیکی است که علاوه بر ثابت نگه داشتن استخوان‌های زانو به حرکت آن کمک می‌کند.

روی بافت مفاصل لایه‌ی نازکی به نام غشای سینوویال وجود دارد که مفاصل را می‌پوشاند و مقدار کمی مایع سینوویال تولید می‌کند. غشای سینوویال به روان شدن حرکات استخوان‌ها کمک می‌کند. قسمت زیرین کاسه زانو دارای پوشش غضروفی است. این غضروف به انتهای استخوان ران در ناحیه تروکلئار متصل شده و انجام حرکاتی مانند جلو و عقب رفتن را امکان پذیر می‌کند. آسیب به این بافت‌ها می‌تواند باعث تق تق و  ساییدگی زانو شود.

یکی از روش‌های رفع صدا، قفل شدن زانو و سفتی در مفصل شرکت در جلسات فیزیوتراپی است. اما شرکت در این جلسات برای همه ممکن است. شرکت زایسترونیک برای آسایش بیماران مبتلا به زانو درد، محصولی تولید کرده است که به تکنولوژی UIC مجهز است. این محصول زانوبند زاپیامکس اصل نام دارد که با قیمت مناسبی در فروشگاه فست طب به فروش می‌رسد.

مهم‌ترین علت صدا دادن زانو؛ از آسیب تا جراحی

علت تق تق زانو در افراد مختلف بسیار متفاوت است. به همین دلیل برای تشخیص علت اصلی آن بررسی‌ها و آزمایش‌های تصویر برداری زیادی انجام می‌شود

 مهم‌ترین علت صدا دادن زانو یا کریپتوس شامل موارد زیر است:

۱. حباب‌های هوا، عاملی برای تق تق و صدا دادن زانو

"</p

با گذشت زمان و البته انجام بعضی حرکات ورزشی، گازهای موجود در بدن ممکن است در نواحی مختلفی مانند اطراف مفاصل تجمع پیدا کنند. گازهای بدن، حباب‌های ریزی در مایع سینوویال تشکیل می‌دهد. زمانی که زانوی خود را خم می‌کنید، تعدادی از این حباب‌ها می‎ترکند و صدای تق تق ایجاد می‌کنند. ترکیدن حباب‌های هوا در بسیاری از مواقع طبیعی است و هر از گاهی برای افراد مختلف اتفاق می‌افتد. گاهی برخی افراد از علت درد زانو در سرما شکایت دارند. در این حالت مفاصل ممکن است دچار آسیب شده باشد یا مشکل دیگری وجود دارد. برای بررسی بیشتر بهتر است با پزشک مشورت کنید.

۲. کشیدگی رباط گاهی منجر به صدا خواهد شد

رباط‌ها و تاندون‌های اطراف مفصل زانو ممکن است هنگام عبور از روی بعضی از استخوان‌ها و مفاصل بیشتر از حد معمول کشیده شوند. زمانی که رباط به جای اصلی خود باز می‌گردد، اغلب صدای تق ایجاد می‌کند. جالب است که بدانید! مهم‌ترین علت صدا دادن زانو هنگام بلند شدن، کشیدگی زانو است.

۳. ژنتیک افراد در ایجاد صدای زانو موثر است

همانطور که می‌دانید ساختار ژنتیکی شما نسبت به سایر افراد متفاوت است. ساختار تعدادی از بافت‌ها و اجزایی که زانوی شما را تشکیل می‌دهند، ممکن است تحت تاثیر ژنتیک یا آسیب‌هایی که تا به حال به آن دچار شده‌اید، نسبت به سایر اعضا خانوادتان کمی متفاوت باشد. به عنوان مثال زانوهای شما ممکن است نسبت به زانوهای دوستانتان بیشتر خم شوند؛ یا کاسه زانوهای شما دامنه حرکت بیشتری داشته باشد. صدا دادن زانو نیز یکی از عارضه‌هایی است که به صورت ژنتیکی در بعضی از افراد بیشتر دیده می‌شود.

۴. جراحت یا آسیب در مفصل

کرپیتوس ممکن است در نتیجه آسیب‌هایی مانند ضربه ایجاد شده باشد. برای مثال زمانی که روی زانوهای خود می‌افتید، کاسه زانو یا سایر قسمت‌های مفصل زانو دچار ضربه شدید می‌شوند. کرپیتوس یکی از عوارض ضربه شدید به کاسه زانو است. علاوه بر این در افرادی که زیاد ورزش می‌کنند یا به خاطر نوع کار خود فعالیت‌های سنگینی دارند، پارگی مینیسک نسبتا شایع است. پارگی منیسک می‌تواند باعث ایجاد کرپیتوس شود. جالب است که بدانید مهم‌ترین علت صدا دادن زانو در نوجوانان آسیب مینیسک به دلیل انجام ورزش‌های غیر استاندارد است.

۵. ابتلا به آرتروز؛ رایج‌ترین علت آسیب به مفصل و دادن دادن آن

"</p

آرتروز زانو یکی از آسیب‌های شایعی است که در افراد مختلف با سنین متفاوت اتفاق می‌افتد. این آسیب اغلب در افرادی که در دهه ۵۰ زندگی خود هستند، دیده می‌شود. استئوآرتریت(نوعی دیگری از آرتروز) مفاصل اصلی زانوهای شما را تحت تأثیر قرار می‌دهد. در استئوآرتریت بافت‌های مختلف مانند غضروف‎های اطراف مفاصل به مرور زمان تحلیل می‌روند. تحلیل مفاصل با علائمی مانند: التهاب، درد شدید و کریپتوس همراه است.

۶. عمل جراحی؛ یکی از عوارض بعد از جراحی

یکی از مهم‌ترین عوارض جراحی مفاصل صدای تق تق زانو است. این عارضه ممکن است به دلیل جابه جا شدن مفصل‌ها و یا خارج شدن گازی باشد که در هنگام انجام عمل جراحی (برای تسلط بیشتر جراح) وارد بدن شما شده است. علاوه بر این تعدادی از افرادی که دچار زانو درد هستند، در حین روند درمان خود (به دلیل انجام نرمش‌هایی که مفاصل را درگیر می کند) بیشتر دچار کریپتوس می‌شوند.

۷. پارگی غضروف هم ممکن است صدا ایجاد کند

 پارگی غضروف ممکن است به دلیل آسیب‌های ورزشی، سقوط یا تصادف اتفاق بیفتد. آسیب غضروف یکی دیگر از علل احتمالی عارضه کرپیتوس است. در این حالت برای رفع صدای تق تق باید ابتدا پارگی غضروف درمان شود.

کمبود کدام ویتامین باعث صدا دادن مفاصل می شود؟

کمبود ویتامین‌ها در بدن اثراتی به همراه دارد که منجر به آسیب‌های خاصی می‌شود. به عنوام مثال کمبود ویتامین C که در تولید کلاژن و ترمیم غضروف نقش دارد به ضعیف شدن مفاصل و حتی صدا دادن آن ختم می‌شود. برخی از مهمترین ویتامین‌ها و مواد معدنی که کمبود آن منجر به صدا در زانو می‌شود عبارتند از:

 • ویتامین C
 • ویتامین D
 • ویتامین K
 • ویتامین A
 • روی
 • منیزیم
 • آهن
 • ویتامین B12

و مابقی ویتامین‌ها که هر کدام از آن‌ها در بدن وظیفه خاصی را بر عهده دارند. پس به همین دلیل توصیه می‌شود که برای داشتنی بدن و زانوهایی سالم، مواد غذایی مفید و خوشمزه مصرف کنید.

علائم کریپتوس زانو؛ از سفتی تا ناتوانی در صاف کردن زانو

کریپتوس به خودی خود نشان دهنده وجود آسیب جدی نیست. اگر این عارضه با علائم جدی‌تری همراه باشد، باید برای بررسی علت آن با پزشک متخصص مشورت کنید.

 مهم‌ترین علائمی که نشان دهنده آسیب جدی به زانو هستند؛ عبارتند از:

 • تورم و سفتی
 • قرمزی و گرمی مفصل در هنگام لمس کردن
 • ضعف یا بی ثباتی زانو در هنگام حرکت دادن
 • ناتوانی در صاف کردن کامل زانو
 • به دفعات بسیاری زیادی صدای تق تق زانو را متوجه می‌شوید.
 • درد زانو
 • خم کردن زانوها با صدا و درد همراه است.
 • تورم گاه به گاه یا مداوم در اطراف مفصل
 • وقتی شانه خود را حرکت می‌دهید، صداهای ساییدگی می‌شنوید.

آیا صدا دادن زانو خطرناک است؟

به خودی خود صدا دادن مفصل زانو خطرناک نیست. اما اگر هنگام صدا دادن درد و نرااحتی نیز حس شود، خطرناک است و نشان دهنده آرتروز و دیگر مشکلات در مفصل است. به همین دلیل به افرادی که هنگام راه رفتن یا نشستن صدا در زانوی خود حس م‌کنند، توصیه می‌شود که به ارتوپد مراجعه کنند تا علت را دریابند. البته گاه صدا دادن با خالی کردن و تورم نیز همراه است که در این موقع نیز مراجعه به پزشک واجب و ضروری است.

بهترین درمان برای تق تق زانو چیست؟

بهترین درمان برای تق تق زانو چیست|فست طب

پس از بررسی علت کریپتوس، نوبت آن است که در خصوص بهترین روش‌های درمانی برای کریپتوس زانو صحبت کنیم. در بسیاری از مواقع کریپتوس نیاز به درمان جدی ندارد. در صورتی که صدای زانوها برای شما ایجاد مشکل کرده و یا اینکه متوجه شدید کریپتوس به دلیل آسیب‌های جدی ایجاد شده، لازم است روند درمانی خود را آغاز کنید. خوشبختانه در حال حاضر درمان‌های خانگی و تخصصی موثری وجود دارد. توجه داشته باشید! از آنجایی که در مواردی کریپتوس یکی از علائم بیماری‌ها و آسیب‌های جدی زانو است، برای انتخاب درمان‌های موثر باید با پزشک خود مشورت کنید.

موثرترین درمان‌های صدا دادن زانو شامل موارد زیر است:

 • استفاده از بریس یا آتل: گاهی اوقات استفاده از بریس یا آتل می‌تواند با پشتیبانی از مفاصل و استخوان‌های زانو، شانه یا آرنج به بهبود آسیب و بهبود کریپتوس کمک کند.
 • فیزیوتراپی: فیزیوتراپ‌های متخصص از طریق تنظیم برنامه‌های درمانی متناسب با وضعیت، نوع فعالیت‌ها و شدت آسیب سبب تسکین درد و آسیب زانوها می‌شوند.
 • زانو بندهای استاندارد: یکی دیگر از ابزارهای مناسب برای کاهش درد زانو و درمان سریع بسیاری از آسیب‌ها، استفاده از زانو بند استاندارد است. توجه داشته باشید! از آنجایی که برای آسیب‌های مختلف، زانو بندهای متفاوتی وجود دارد، برای انتخاب آن بهتر است با پزشک یا افراد متخصص مشورت کنید.
 • دارو درمانی: بهترین روش کاهش درد زانو استفاده از مسکن‌های مناسب است. استفاده صحیح از داروها می‌توانند درد و التهاب مفاصل را کاهش داده و به شما این امکان را بدهد که بتوانید با خیال راحت فعالیت‌های مورد علاقه خود را انجام دهید.
 • کمپرس گرم: بهترین درمان خانگی صدا دادن زانو استفاده از کمپرس گرم است. کمپرس گرم از طریق افزایش جریان خون و کاهش سفتی مفاصل، از ایجاد صداهای ناشی از اتساع عضلات و کشیدگی آنها روی استخوان‌ها جلوگیری می‌کند. در این حالت علت قفل شدن زانو که ساییدگی است رفع خواهد شد.
 • ماساژ با روغن‌های گیاهی: جالب است که بدانید یکی از راه‌های موثر تسکین درد مفاصل، ماساژ دادن آن با روغن‌های گیاهی گرم و طبیعی است. ماساژ مفاصل کار افراد متخصص و با تجربه است. متاسفانه در بسیاری از مواقع به دلیل انجام ماساژهای غیر اصولی در عوض تسکین درد، فرد دچار مشکلات بیشتری می‌شود.

چه زمانی باید به پزشک متخصص مراجعه کنید

همانطور که اشاره شد عارضه کرپیتوس زانو نسبتا شایع و معمولاً بدون درد است. به همین دلیل جای نگرانی وجود ندارد. با این حال اگر صداهای ترق و ترق زانو بیشتر شده و دچار زانو درد هستید. لازم است برای بررسی بیشتر با پزشک متخصص مشورت کنید.

کریپوس همراه با درد زانو معمولا نشانه موارد زیر است:

 • آرتروز
 • آرتریت روماتوئید
 • عفونت مفصلی
 • شکستگی یا ترک خوردن بخشی از استخوان‌های زانو

جمع بندی مقاله صدا دادن زانو

در این مقاله در خصوص علل، علائم و درمان‌های عارضه صدا دادن زانو صحبت کردیم. صدا دادن زانو به دلایل مختلفی مانند: حرکت تاندون و رباط روی استخوان، جراحت، پارگی غضروف، آرتروز و ضربه شدید ایجاد می‌شود. این عارضه به خودی خود نشان دهنده وجود آسیب جدی نیست. تنها زمانی باید نگران شوید که علاوه بر صدا دادن، درد شدید و تورم زانو نیز داشته باشید. برای شروع روند درمان در ابتدا آزمایش‌های تصویر برداری مختلف انجام می‌شود تا علت اصلی مشکل مشخص گردد. برای تسریع روند درمان می‌توانید از روش‌هایی مانند استفاده از کمپرس گرم و ماساژ با روغن‌های طبیعی استفاده کنید.

سوالات مقاله صدا دادن زانو

۱. بهترین تمرین‌های ورزشی برای کاهش کریپتوس چه ورزش‌هایی هستند؟

خوشبختانه انجام بعضی از تمرین‌های ورزشی سبب کاهش کریپتوس می‌شود. بهترین تمرین‌های ورزشی مناسب کریپتوس عبارتند از:

 • کشش ساق پا
 • کشش فلکسور هیپ
 • اسکات
 • شنا

۲. بهترین رژیم غذایی برای صدا دادن زانو چیست؟

بسیاری از مشکلات زانو ناشی از کمبود مواد معدنی است. به همین دلیل توصیه می کنیم برای انتخاب رژیم غذایی مناسب مواردی مانند: ماهی، پرتقال، اسفناج، لوبیا، تخم مرغ، آب پنیر، موز، سویا و زردچوبه را فراموش نکنید.

۳. ایا صدا دادن زانو هنگام راه رفتن خطرناک است؟

اگر صدا دادن هنگام راه رفتن با درد، ناراحتی، حس ساییدگی و تورم همراه است، باید برای بررسی علت آن به پزشک مراجعه کنید.

فکر خود را اینجا بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

زمینه‌های نمایش داده شده را انتخاب نمایید. بقیه مخفی خواهند شد. برای تنظیم مجدد ترتیب، بکشید و رها کنید.
 • تصویر
 • شناسۀ محصول
 • امتیاز
 • قيمت
 • موجودی
 • دسترسی
 • افزودن به سبد خرید
 • توضیح
 • محتوا
 • وزن
 • اندازه
 • اطلاعات اضافی
برای مخفی‌کردن نوار مقایسه، بیرون را کلیک نمایید
مقایسه