زانو و پا

درمان زانو درد با نمک؛ آشنایی با مزایا و نحوه استفاده از نمک

درمان زانو درد با نمک یک روش ساده و با هزینه کم است|فست طب

درمان زانو درد با نمک؛ آشنایی با مزایا و نحوه استفاده از نمک

درمان زانو درد با نمک یک روش بسیار ساده اما موثر برای تسکین دردهای عضلانی و حتی مفصلی است. معمولا برای این نوع دردها از نمک حمام یا اپسوم استفاده می‌شود. این نمک خواص درمانی فوق‌العاده‌ای دارد که بر تسکین درد ناشی از آرتروز و مشکلات عضلانی اثرات خوبی خواهد گذاشت.

اما اینکه چه افرادی می‌توانند از روش درمان زانو درد با نمک استفاده کنند یا از چه نوع نمکی استفاده شود، جای سوال دارد. به همین دلیل در این مطلب از سایت فروشگاهی فست طب به بررسی درمان زانو درد با نمک اپسوم خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید.

ارتباط با مشاورین درمان فست طب

دریافت مشاوره رایگان و تخصصی

نام و نام خانوادگی(Required)
انتخاب نوع مشاوره تخصصی(Required)

درمان ورم زانو با نمک

استفاده از نمک برای درمان ورم زانو یکی از روش‌های سنتی و موثر است. نمک دارای خواص ضد التهابی و آنتی‌باکتریال است که می‌تواند به کاهش ورم و درد کمک کند. برای این منظور، می‌توانید یک کیسه نمک گرم را روی زانوی خود قرار دهید. گرمای ناشی از نمک باعث افزایش جریان خون در ناحیه مورد نظر می‌شود که این امر به کاهش التهاب و تسکین درد کمک می‌کند.

علاوه بر این، می‌توانید از حمام نمک استفاده کنید. برای این کار، ۲ تا ۳ فنجان نمک دریایی را در وان حمام با آب گرم حل کنید و زانوی خود را به مدت ۱۵ تا ۲۰ دقیقه در آن قرار دهید. این روش نیز می‌تواند به کاهش درد و ورم زانو کمک کند.

درمان ورم زانو در خانه

ورم زانو می‌تواند ناشی از عوامل مختلفی مانند آسیب‌های ورزشی، آرتروز، التهاب مفاصل و یا عفونت‌ها باشد. درمان‌های خانگی می‌توانند به کاهش ورم و درد کمک کنند. یکی از روش‌های موثر، استفاده از نمک درمانی برای زانو درد است. برای این منظور می‌توانید از داغ کردن کیسه نمک برای زانو درد استفاده کنید. این روش با افزایش جریان خون و کاهش التهاب، باعث تسکین درد و بهبود وضعیت ورم زانو می‌شود.

یکی دیگر از روش‌های مؤثر در درمان ورم زانو در خانه، استفاده از کمپرس سرد است. قرار دادن یخ روی زانو به مدت ۱۵ تا ۲۰ دقیقه می‌تواند به کاهش ورم و التهاب کمک کند. علاوه بر این، بالا بردن زانو و استراحت دادن به آن نیز می‌تواند مؤثر باشد.

نمک اپسوم چیست؟ علت استفاده از نمک برای تسکین دردهای عضلانی و مفصلی

نمک اپسوم بهترین انتخاب برای درمان زانو درد با نمک است|فست طب

نمک حمام یا اپسوم همان سولفات منیزیم است که سرشار از مواد معدنی همچون منیزیم، گوگرد و اکسیژن است. این مواد معدنی امکان جذب از طریق پوست به بدن را دارند و به همین دلیل در درمان مشکلات عضلانی و مفصلی نقش خواهند داشت. در حالت کلی باید بگوییم که بدن به منیزیم برای بهبود عملکردهای عضلانی و مفصلی خود نیاز دارد. این موضوع دلیل استفاده درست و منظم از نمک اپسوم در درمان زانودرد و کمردرد است.

البته باشید اشاره کنیم که یک روش دیگر برای درمان و تسکین قطعی زانو، استفاده از زانوبند زاپیامکس است. با خرید زاپیامکس که به ۳ تکنولوژی اولتراسوند، اینفرارد و کلاک پالس مجهز است. افراد می‌توانند خیلی راحت و در خانه مشکلات زانوی خود را درمان و درد را تسکین دهند. زانوبند زاپیامکس یکی از محصول محبوب شرکت زایس ترونیک آلمان است که سایت فست طب نمایندگی رسمی فروش آن را در ایران برعهده دارد.

مزایای خاص منیزیم موجود در نمک برای تسکین درد زانو

منیزیم یکی از مهمترین مواد معدنی برای بدن است که در بیش از ۳۰۰ فعالیت بیوشیمیایی بدن نقش دارد. از مهمترین مزایای منیزیم برای بدن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • تسکین دردهای عضلانی شدید
 • ایجاد آرامش در عضلات
 • بهبود سلامت قلب
 • بهبود تراکم استخوان‌ها
 • کمک به عضله‌سازی
 • کمک به کلاژن سازی
 • کاهش خطر دیابت

باید اشاره کنیم که کمبود منیزیم در بدن افرادی دیده می‌شود که از غذاهای اشباع از چربی، شکر و نوشیدنی‌های گازدار استفاده می‌کنند. همچنین عدم مصرف سبزیجات در کمبود منیزیم نقش اساسی دارد. این روش‌های خیلی بهتر از جراحی زانو است که مشکلات و هزینه زیادی برای افراد ایجاد می‌کند.

درمان زانو درد با نمک دریایی

نمک دریایی یکی از مواد طبیعی است که می‌تواند در درمان زانو درد بسیار موثر باشد. این نوع نمک دارای املاح و مواد معدنی فراوانی است که می‌تواند به تقویت و بهبود عملکرد مفاصل کمک کند. استفاده از کیسه نمک داغ برای زانو درد می‌تواند یکی از روش‌های موثر در کاهش درد باشد.

برای این منظور، می‌توانید یک کیسه پارچه‌ای را با نمک دریایی پر کرده و آن را گرم کنید. سپس کیسه نمک گرم را روی زانوی خود قرار دهید و به مدت ۱۵ تا ۲۰ دقیقه آن را نگه دارید. این روش باعث افزایش جریان خون در ناحیه زانو و کاهش التهاب می‌شود. تحقیقات مختلفی درباره استفاده از نمک در درمان زانو درد و ورم زانو انجام شده است. برخی از این تحقیقات نشان داده‌اند که نمک درمانی می‌تواند به کاهش التهاب و تسکین درد کمک کند. به عنوان مثال، مطالعه‌ای در مجله Journal of Nursing Education and Practice با  عنوان “تاثیرگذاری کمپرس گرم با نمک اپسوم برای کاهش درد مفصل زانو در زنان” نشان داده است که استفاده از کمپرس نمک گرم می‌تواند به کاهش درد و بهبود حرکت مفاصل کمک کند.

این مقاله به بررسی تاثیرگذاری کمپرس گرم با نمک اپسوم بر روی درد مفصل زانو در زنان پرداخت و در آن ۶۰ زن مبتلا به آرتروز زانو به طور تصادفی به دو گروه تقسیم شدند.گروه اول به مدت ۲۰ دقیقه در روز به مدت دو هفته کمپرس گرم با نمک اپسوم را روی زانوی خود اعمال کردند. گروه دوم به مدت ۲۰ دقیقه در روز به مدت دو هفته کمپرس گرم بدون نمک اپسوم را روی زانوی خود اعمال کردند. قبل و بعد از مداخله، شدت درد زانو با استفاده از مقیاس درد عددی ارزیابی شد.

گروهی که از کمپرس گرم با نمک اپسوم استفاده کردند، در مقایسه با گروهی که از کمپرس گرم بدون نمک اپسوم استفاده کردند، کاهش قابل توجهی در شدت درد زانو را تجربه کردند و تفاوت معنی داری در میزان کاهش درد بین دو گروه مشاهده شد. اما تحقیقات بیشتری برای تأیید این موضوع نیاز است.

فواید نمک و روغن زیتون برای دردهای مفصلی

ترکیب روغن زیتون و نمک برای تسکین درد زانو|فست طب

بسیاری از مبتلایان به درد مفاصل، هزینه زیادی را صرف درمان‌های دارویی و کرم‌های مختلف برای تسکین درد خود می‌کنند؛ اما همیشه نتیجه دلخواه را نمی‌گیرند. با این وجود، درمان زانو درد با نمک و استفاده از روغن‌های طبیعی می‌تواند به عنوان روش‌های موثر و طبیعی برای کاهش درد و بهبود وضعیت زانو مطرح باشد. برای مثال روغن زیتون به دلیل داشتن خواص آنتی‌اکسیدانی و ضد التهابی به عنوان یکی از انواع بهترین روغن‌ برای زانو درد شناخته می‌شود؛ به ویژه ماساژ دادن زانو با نمک و روغن زیتون می‌تواند به بهبود جریان خون و کاهش درد کمک کند. با این حال، همیشه بهتر است قبل از شروع هر گونه درمان خانگی با پزشک مشورت کنید تا از مناسب بودن روش‌ها برای شرایط خاص خود اطمینان حاصل کنید.

درحقیقت ترکیب نمک و روغن زیتون و یک راه حل خانگی بسیار موثر برای برای درد مفاصل به ویژه زانو است؛ چراکه، روغن زیتون سرشار از آنتی‌اکسیدان‌های قدرتمندی است که به حفظ استحکام استخوان‌ها کمک می‌کند. همچنین، حاوی ماده‌ای ضدالتهاب به نام اولئوکانتال (Oleocanthal) است که با کاهش التهاب داخلی، درد را تسکین می‌دهد. از طرف دیگر، نمک دریا منبع غنی از مواد معدنی مانند پتاسیم، منیزیم، مس، کلسیم و روی است که می‌تواند به تسکین درد و تقویت استخوان‌ها کمک کند.

دستور تهیه ترکیب روغن زیتون و نمک دریا

برای تهیه این ترکیب، کافی است ۲۰ قاشق چایخوری روغن زیتون را با ۱۰ قاشق چایخوری نمک دریا در یک کاسه بزرگ مخلوط کنید. بعد از اطمینان از مخلوط شدن کامل، آن را در یک بطری نگهداری کنید. این مخلوط را روی ناحیه دردناک مالیده و به مدت ۳-۴ دقیقه دو بار در روز ماساژ دهید. استفاده از این روغن را به مدت ۸-۱۰ روز با افزایش تدریجی زمان ماساژ به ۱۵-۲۰ دقیقه ادامه دهید. اثر این روغن را از اولین هفته مشاهده خواهید کرد.

نکته: اگر بعد از ماساژ با این روغن، قرمزی روی پوست خود مشاهده کردید، ماساژ را متوقف کرده و روغن را با حوله‌ای که با آب گرم مرطوب شده است، پاک کنید.

روش استفاده از نمک اپسوم برای درمان زانو درد شدید در خانه

از نمک به ویژه نمک اپسوم برای دردهای عضلانی و مفصلی مختلفی به صورت‌های مختلفی استفاده می‌شود. در ادامه با رایج‌ترین روش‌های استفاده از نمک در درمان زانو درد آشنا خواهیم شد.

طرز تهیه کیسه نمک برای درد؛ چطور از کیسه نمک داغ برای زانو درد استفاده کنیم؟

کیسه نمک داغ برای زانو درد بسیار عالی است|فست طب

کیسه نمک داغ یک روش عالی و بسیار موثر در تسکین درد است. در این روش مقداری نمک را در کیسه‌ای پارچه‌ای از جنس نخی یا پنبه‌ای قرار می‌دهند. بهتر است در این روش از کریستال‌های نمک آبی یا صورتی آسیاب شده استفاده شود. سپس کیسه را روی ماهیتابه قرار دهید و حرارت زیر آن را ملایم کنید. همچنین می‌توانید کیسه نمک را برای ۳۰ ثانیه در ماکروویو قرار دهید.

بعد از گرم شدن کیسه، ابتدا تست کنید که خیلی داغ نباشد. سپس آن را روی زانوی خود قرار دهید. توجه داشته باشید که از کیسه‌های پلاستیکی استفاده نکنید و کیسه را به میزانی گرم کنید که پوست شما نسوزد.

طرز استفاده از نمک در حمام برای تسکین درد زانو و قسمت‌های دیگر بدن

یکی دیگر از روش‌های ساده استفاده از نمک برای تسکین درد زانو، استراحت در آب گرم و نمک است. در این حدود ۱ تا ۲ لیوان نمک اپسوم را در وان حمام یا تشتی پر از آب بریزید. سپس برای حدود ۳۰ دقیقه در آن آب استراحت کنید. در این حالت می‌توانید محل درد خود را کمی ماساژ دهید.

امکان دارد که حمام نمک اپسوم کمی باعث خشکی پوست شما شود. برای جلوگیری از این مشکل بعد از حمام از کرم مرطوب‌کنند استفاده کنید.

استفاده از نمک درمانی چه مزایایی دارد؟ و چه افرادی امکان درمان زانو درد با نمک را دارند؟

استفاده از نمک برای دردهای عضلانی و مفصلی برای افراد مختلف مجاز است. زیرا این روش هیچ گونه عوارض و خطری برای افراد ایجاد نمی‌کند. در عوض با کمک آن می‌توان از عوارض درمان‌های دیگر جلوگیری کرد. از جمله مزایای استفاده از نمک در درمان قطعی آرتروز زانو درد می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • کاهش درد بدون هزینه هنگفت
 • استفاده از روش درمانی بی خطر
 • قابل استفاده برای همه نوع زانو درد
 • امکان استفاده در همه جا
 • کاهش میزان مصرف داروها و قرص زانو درد

در حالت کلی افرادی که مشکلات زیر را دارند می‌توانند از نمک درمانی استفاده کنند:

 • آرتروز زانو
 • روماتیسم زانو
 • رگ به رگ شدگی، کشیدگی عضلانی یا اسپاسم شدید
 • ناخن فرورفته در پا
 • خستگی و تورم زانو
 • درد بعد از ورزش
 • فیبرومیالژیا

با این اوصاف می‌توان گفت که درمان زانو درد با نمک بسیار عالی و موثر است.

جمع‌بندی نهایی در مورد درمان زانو درد با نمک

وجود درد در زانو برای افراد مختلف به ویژه مسن‌ترها بسیار ناراحت‌کننده است. زیرا باعث کاهش فعالیت و استقلال حرکتی آن‌ها می‌شود. از طرفی دیگر استفاده از روش‌های درمانی پرهزینه در شرایط اقتصادی امروزه کمی سخت است. به همین دلیل روش‌های درمانی مانند نمک و زانوبند زاپیامکس که در خانه قابل استفاده هستند، محبوبیت بیشتری دارند. سپاس که تا انتهای مقاله درمان زانو درد با نمک با فست طب همراه بودید.

پرتکرارترین سوالات در مورد درمان زانو درد با نمک

۱. طرز تهیه کیسه نمک برای درد زانو به چه صورتی است؟

مقداری کریستال‌های آسیاب شده نمک صورتی یا آبی را در کیسه‌ای نخی یا پنبه‌ای بریزید. سپس کیسه را در ماهیتابه‌ای روی حرارت ملایم قرار دهید. بعد از داغ شدن کیسه، با احتیاط آن را روی محل درد قرار دهید.

۲. با نمک اپسوم می‌توان درمان زانو درد شدید در خانه را انتظار داشت؟

بله. استفاده از نمک اپسوم به تسکین درد و به صورت غیر مستقیم به روند درمان زانو درد کمک خواهد کرد.

۳.نمک اپسوم چه نوع نمکی است؟

نمک اپسوم یا حمام، سولفات منیزیم است که کاربرد بهداشتی و درمانی زیادی دارد.

نظرات (2)

 1. حمید عزیزخانی

  در مورد روش تهیه انواع نمک هم توضیح بدهید

  1. تیم تحریریه

   سلام دوست عزیز
   برای خرید نمک اپسوم به فروشگاه‌های معتبر به صورت حضوری مراجعه کنید. یا برای خرید آنلاین، خرید نمک اپسوم حمام را سرچ و از فروشگاه‌های معتبر این محصول را تهیه کنید.

فکر خود را اینجا بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

زمینه‌های نمایش داده شده را انتخاب نمایید. بقیه مخفی خواهند شد. برای تنظیم مجدد ترتیب، بکشید و رها کنید.
 • تصویر
 • شناسۀ محصول
 • امتیاز
 • قيمت
 • موجودی
 • دسترسی
 • افزودن به سبد خرید
 • توضیح
 • محتوا
 • وزن
 • اندازه
 • اطلاعات اضافی
برای مخفی‌کردن نوار مقایسه، بیرون را کلیک نمایید
مقایسه