زانو و پا

با مهم‌ترین فواید زردچوبه برای درمان زانو درد آشنا شوید

زردچوبه برای درمان زانو درد|فست طب

با مهم‌ترین فواید زردچوبه برای درمان زانو درد آشنا شوید

زردچوبه نوعی گیاه گلدار است که در طب سنتی و گیاهی کاربردهای بسیاری دارند. این گیاه حاوی ترکیب شیمیایی کورکومین است که به درمان و پیشگیری از چندین بیماری مزمن کمک می‌کند. یکی از رایج‌ترین موارد استفاده از زردچوبه، ترکیب آن با تخم مرغ و استفاده از آن به عنوان مرهم روی نواحی ضرب‌دیده است. استفاده از زردچوبه برای درمان زانو درد دور از ذهن نیست. زیرا این ادویه خوشرنگ باعث کاهش التهاب، درد و تورم در نواحی آسیب‌دیده به دیلل کورکومین موجود در خود می‌شود.

البته باید اشاره کنیم که تاثیر داروهای گیاهی مانند زردچوبه برای درمان زانو درد نسبت به داروهای شیمیایی کمتر است. در ادامه این مطلب از فست طب به بررسی خواص زردچوبه برای زانو درد خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید.

ارتباط با مشاورین درمان فست طب

دریافت مشاوره رایگان و تخصصی

نام و نام خانوادگی(Required)
انتخاب نوع مشاوره تخصصی(Required)

فواید زردچوبه برای درمان ورم زانو و کوفتگی

فواید زردچوبه برای درمان ورم زانو و کوفتگی در این ناحیه|فست طب

زردچوبه قرن‌ها است که برای درمان انواع بیماری‌ها از میگرن گرفته تا التهاب مزمن و خستگی استفاده می‌شود. از این گیاه به طور گسترده‌ای در طب گیاهی و سنتی استفاده می‌کنند. این گیاه دارای خواص ضد التهابی بوده و به تقویت سیستم ایمنی بدن کمک می‌کند. درد مفاصل به ویژه در زانو، ناشی از آرتریت، در حدود ۱ نفر از هر ۱۰ آمریکایی مسن دیده می‌شود. تحقیقات نشان می‌دهد که ماده‌ای در ادویه زردچوبه وجود دارد که می‌تواند درد زانو را در افراد مبتلا به استئوآرتریت به میزان قابل توجهی کاهش دهد. اما این گیاه باعث بهبود تورم یا ترمیم غضروف نمی‌شود.

راه‌های مختلفی برای استفاده از زردچوبه برای درمان زانو درد طب اسلامی و سنتی وجود دارد. برای درمان زانو درد می‌توان زردچوبه را با شیر گرم مخلوط و سپس مصرف کنید. به خاطر داشته باشید که مصرف دوزهای بالای زردچوبه می تواند برای روند بهبودی مضر باشد و باعث ناراحتی معده شود. پس در مصرف آن زیاده روی نکنید. همچنین می‌توانید خمیر زردچوبه را روی ناحیه آسیب‌دیده برای روند بهبودی بمالید.

باید اشاره کنیم که زردچوبه نیز مانند سیر در طب اسلامی و سنتی جایگاه ویژه‌ای دارد. خواص سیر برای زانو درد و دیگر آسیب‌های مفصلی و التهابی عالی است. برای اطلاع از اینکه ایا سیر برای ارتروز مفید است این مطلب از فست طب را بخوانید.

با اینحال اگر بخواهیم از فواید مصرف زردچوبه بگوییم می‌توان موارد زیر را نام برد:

زردچوبه برای درمان زانو درد و کاهش التهاب

اینگونه گفته شده که التهاب مزمن نقش اصلی در ایجاد شرایطی مانند بیماری قلبی، سرطان و دیابت دارد. همچنین التهاب می‌تواند علائم مرتبط با شرایط خودایمنی، مانند آرتریت روماتوئید و بیماری التهابی روده را نیز تشدید کند. زردچوبه دارای خواص ضد التهابی قوی بوده که به کاهش درد و محافظت در برابر بیماری‌‌ها کمک زیادی می‌کند.

مطالعات آزمایشگاهی و انسانی نشان می‌دهند که عصاره زردچوبه چندین مورد از علائم التهاب را کاهش می‌دهد. حتی شاید باور این موضوع برای شما سخت باشید که در برخی تحقیقات اشاره شده است که زردچوبه به اندازه داروهای ضد التهابی مانند ایبوپروفن و آسپرین در درمان التهاب موثر است. به همین منظور به وفور توصیه می‌شود که از زردچوبه برای درمان و رفع علت ورم بغل زانو استفاده شود.

تسکین درد؛ بهترین درمان خانگی زانو درد با پودر زردچوبه

مطالعات نشان می‌دهند کورکومین که ماده فعال درون زردچوبه، در کاهش درد ناشی از آرتریت موثر است.  در واقع، مروری بر ۸ مطالعه نشان داد که مصرف ۱۰۰۰ میلی‌گرم کورکومین در کاهش درد مفاصل به اندازه داروهای مخصوص درد در مبتلایان به آرتریت موثر است. همچنین مطالعه دیگری روی ۴۰ فرد مبتلا به استئوآرتریت نشان داد که مصرف روزانه ۱۵۰۰ میلی‌گرم کورکومین به طور قابل توجهی درد را کاهش داده و عملکرد فیزیکی را در مقایسه با دارونماها به طرز شگفت آوری بهبود می‌بخشد.

افزایش و بهبود عملکرد سیستم ایمنی بدن

بسیاری از مردم بر این باور هستند که زردچوبه تا حد قابل توجهی به درمان دردهای بدن و تقویت سیستم ایمنی برای جلوگیری از ابتلا به بیماری‌های مختلف کمک می‌کند. باید گفت که زردچوبه سطح التهاب را کاهش می‌دهد. که این موضوع می‌تواند به بهبود عملکرد سیستم ایمنی بدن نیز کمک کند.

زردچوبه برای درمان زانو درد و درد مفاصل

مشخص شده است که کورکومین دارای ظرفیت آنتی اکسیدانی قوی است. در یک کارآزمایی تصادفی به بیماران مبتلا به استئوآرتریت خفیف تا متوسط زانو، کورکومینوئید داده شد. و نتایج تحقیقات این افراد با  نتیجه گروهی که به مدت ۶ هفته دارونما دریافت کردند، مقایسه شد. محققان سطوح آنزیم‌هایی را که بر التهاب تأثیر می‌گذارند مانند سوپراکسید دیسموتاز (SOD) و مالون دی آلدئید (MDA) را اندازه‌گیری کردند. براساس گزارشات، محققان تغییرات قابل توجهی در این آنزیم‌ها مشاهده کردند که نشان می‌داد مکمل‌های کوتاه مدت با کورکومین استرس اکسیداتیو را کاهش می‌دهد. به همین منظور و با نتایج مطالعات صورت گرفته، از زردچوبه به عنوان یک روش درمانی درد مفاصل استفاده می‌شود.

درمان خانگی زانو درد با پودر زردچوبه

مطالعات اخیر اثرات جانبی متعددی از داروهای گوناگون نشان داده‌اند. در نگاه اول داروها درمان درد را باعث‌ می‌شوند؛ ولی عارضه‌های جانبی مختلفی از خود به جای‌ می‌گذارند. به عنوان جایگزین با دارو‌ می‌توان از مواد طبیعی استفاده کرد. امروزه روش‌های درمان خانگی، اثرات قابل قبولی از خود ارائه‌ می‌دهند. زردچوبه که یکی از ادویه‌های غذایی خوش طعم به حساب‌ می‌آید؛ در درمان بیماری‌های مختلف‌ می‌تواند به کار رود. ماده موثره این ادویه، کورکومین نام دارد؛ که خواص ضد التهابی و آنتی اکسیدانی دارد.

برای درمان درد‌های ناشی از آرتروز و سایر بیماری‌های مفصلی،‌ می‌توان از زردچوبه استفاده کرد. مطالعه انجام گرفته بر روی ۴۵ فرد مبتلا به آرتریت روماتوئید اثرات مثبت زردچوبه را در کاهش درد‌‌های مفصلی نشان داد. دریافت ۵۰۰ میلی گرم کورکومین در روز، در مقایسه با دریافت بیش از ۵۰ گرم از داروهای رایج آرتریت، تاثیر بیشتری در کاهش‌ درد دارد.

اثرات چای زردچوبه

بر اساس مطالعات انجام شده در سال ۲۰۲۱، زردچوبه اثرات مثبتی در درمان بیماری‌های مفصلی به جای می‌گذارد. این ماده در مقایسه با داروهای مورد استفاده، حدود ۱۲% عوارض جانبی کم‌تری دارد. به روش‌های گوناگونی‌ می‌توان از زردچوبه استفاده کرد و تنها محدود به ادویه جات در غذا‌ها‌ نمی‌شود. این ماده را‌ می‌توان به عنوان چای و دمنوش نیز استفاده کرد.

مقادیر توصیه شده دقیقی برای مصرف چای زردچوبه در حال حاضر وجود ندارد. توصیه کلی برای مصرف زردچوبه به ۶ گرم در روز است. مصرف در ۴ الی ۷ روز هفته خطری برای فرد ایجاد‌ نمی‌کند. در صورتی که این مصرف افزایش یابد؛ احتمال بروز عوارض جانبی بیشتر‌ می‌شود.

اثرات اسموتی زردچوبه

از زردچوبه‌ می‌توان در تهیه یک میان وعده و دسر مقوی استفاده کرد. ویژگی‌های منحصر به فرد این ماده مغذی، قابلیت‌های استفاده از آن را در مواد غذایی مختلف افزایش‌ می‌دهد. ترکیب زردچوبه به میوه‌های استوایی و خامه یک اسموتی خوشمزه و مقوی را تشکیل‌ می‌دهد. از اسموتی زردچوبه‌ می‌توان به عنوان صبحانه نیز استفاده کرد. وجود میوه‌های مختلف در این نوشیدنی، آن را به یک منبع کامل از ویتامین‌های مختلف تبدیل‌ می‌کند.

اثرات سوپ هویچ و زردچوبه

برای رهایی دردهای ناشی از بیماری‌های مفصلی و درد عضلات،‌ می‌توان از سوپ هویج و زردچوبه استفاده کرد. اثرات ضد التهاب این سوپ، با وجود سبزیجات مختلف، عملکرد روده و معده را نیز بهبود‌ می‌بخشد. زردچوبه تولید شیره معده و اسیدهای صفراوی را تحریک کرده و به هضم غذا کمک‌ می‌کند. زردچوبه ممکن است مانند ایبوپروفن برای کاهش درد موثر باشد.

نحوه مصرف زردچوبه و زرده تخم مرغ برای آسیب‌های زانو

نحوه مصرف زردچوبه و زرده تخم مرغ برای آسیب‌های زانو|فست طب

اولین سوالی که در زمان استفاده از زردچوبه برای درمان درد زانو مطرح می‌شود. این است که چطور از این ادویه استفاده کنیم، همراه با مواد غذایی یا شیر بخوریم یا با موادی روی موضع درد بمالیم؟ در جواب به این سوال گفت که مصرف پیوسته و مداوم زردچوبه همراه با غذا و شیر, علاوه بر بهبود التهاب در بدن، به تقویت سیستم ایمنی کمک خواهد کرد. اما استفاده از زردچوبه به صورت مرهم روی زانو تاثیر خوبی در کاهش درد، تورم و التهاب دارد. برای درست کردن مرهم زردچوبه و زرده تخمه مرغ به صورت زیر عمل کنید:

 • یک عدد زرده تخم مرغ (ترجیحا مرغ محلی) را در ظرفی بریزید.
 • یک قاشق چای‌خوری پودر زردچوبه با کیفیت به آن اضافه کنید و خوب هم بزنید.
 • اگر روغن دنبه، روغن یا کره حیوانی نیز در اختیار دارید، یک قاشق غذاخوری به این ترکیب اضافه کنید.
 • مرهم را روی محل درد بریزید و با پارچه‌ای تمیز آن را ببندید.

۲ تا ۳ ساعت این مرهم روی زانو بماند، سپس محل درد را شسته و با کمی روغن ماساژ دهید. در ادامه با ما همراه باشید تا چند نمونه از موارد مصرف زردچوبه را عنوان کنیم.

طرز تهیه خمیر زردچوبه برای ضرب دیدگی

زردچوبه محتوی مواد مغذی مختلفی است و در حوزه‌های درمانی گوناگونی کاربرد دارد. در حین راه رفتن عادی یا ورزش ممکن است آسیب‌هایی برای فرد به وجود آید. ضرب دیدگی شرایطی است که در بخش‌های مختلف مثل پا و دست‌ها ایجاد‌ می‌شود. در طی بروز این اتفاق درد‌های شدیدی به وجود‌ می‌آید. ترکیبات ضد التهابی موجود در زردچوبه، از ورم و درد در ناحیه آسیب دیده جلوگیری‌ می‌کند. با درست کردن خمیر از زردچوبه‌ می‌توان درد‌های ناشی از ضرب دیدگی را کاهش داد. طرز تهیه خمیر زردچوبه به شرح زیر است:

 • برای آماده کردن خمیر زردچوبه باید در ابتدا یک فنجان آب در دمای جوش داشته باشید.
 • هم‌چنان که آب روی شعله ملایم گاز است؛ باید حدود نصف مقدار آب، پودر زردچوبه به آن اضافه کنید.
 • سپس باید این مخلوط را به طور مداوم هم بزنید تا حالتی مابین جامد و مایع پیدا کند.
 • در اوسط هم زدن، مقداری فلفل سیاه آسیاب شده نیز به این مخلوط اضافه کنید. قرارگیری فلفل سیاه در کنار زردچوبه، زیست دسترسی این ماده را تا ۲۰۰۰% افزایش‌ می‌دهد.
 • مقداری روغن زیتون نیز به مخلوط نهایی اضافه کنید. وجود روغن باعث افزایش حالت خمیری این مخلوط‌ می‌شود.
 • بعد از خنک شدن خمیر،‌ می‌توانید از آن برای کاهش درد ناحیه ضرب دیده استفاده کنید.
 • با ریختن این خمیر در ظرف استریل‌ می‌توانید تا دو هفته نیز، استفاده از آن را ادامه دهید.

شیر و زردچوبه برای درد مفاصل

لبنیات نقش موثری در حفاظت از مفاصل و استخوان‌‌ها دارند. شیر سرشار از آنتی اکسیدان است که به محافظت از سلول‌‌ها در برابر آسیب‌‌های مختلف کمک‌ می‌کند. ترکیب شیر با زردچوبه نیز‌ می‌تواند خواص این نوشیدنی را افزایش دهد. اثرات ضد التهابی کورکومین موجود در زردچوبه به توانایی آن در مهار سیکلواکسیژناز-۲ (COX-2)، لیپوکسیژناز (LOX) و نیتریک اکسید سنتاز القایی (iNOS) مربوط می‌شود.

کورکومین هم‌چنین از بافت استخوانی محافظت کرده و از تحلیل استخوان جلوگیری‌ می‌کند. یک مطالعه ۶ هفته‌ای روی ۲۴۷ فرد مبتلا به استئوآرتریت برای بررسی اثرات زردچوبه صورت گرفت. افرادی که عصاره زردچوبه دریافت کردند در مقایسه با گروه دیگر، درد کم‌تری را تجربه کردند. این افراد همچنین نسبت به افرادی که دارونما دریافت کردند؛ به داروهای ضد درد کم‌تری نیاز داشتند. برای تهیه مخلوط شیر و زردچوبه کافی است به یک لیوان شیر، یک قاشق چایخوری زردچوبه اضافه شود. جوشاندن شیر باید بعد از تهیه این مخلوط صورت گیرد.

چای زردچوبه، نوشیدنی رایج و پر خاصیت

شیر و زردچوبه برای درد مفاصل|فست طب

استفاده از زردچوبه در چای برای برخی افراد کمی آزاردهنده است. اما باید گفت استفاده از این ادویه در چای، علاوه بر خواص درمانی، مزه خوبی نیز دارد. برای تهیه چای درمانی زردچوبه باید به صورت زیر عمل کنید:

 • ۱ قاشق چای‌خوری پودر زردچوبه
 • ۱ فنجان آب داغ
 • کمی آب لیمو
 • شربت عسل یا افرا

در ابتدا آب را بجوشانید و پودر زردچوبه را به آن اضافه کنید. ۱۰ دقیقه بگذارید بجوشد، سپس آن را از روی حرارت بردارید و از صافی رد کنید. کمی آب لیمو و شربت افرا یا عسل اضافه کرده و میل کند. استفاده از دمنوش زردچوبه یا درمان زانو درد با زنجبیل این روزها طرفداران زیادی دارد.

آیا پودر زردچوبه مصرف کنیم یا کپسول آن؟

برای پاسخ به این سوال باید با پزشک معالج خود مشورت کنید. زیرا در مواردی پزشک برای کمک به روند درمان بیمار کپسول‌های زردچوبه را تجویز می‌کند. اما در صورت عدم تجویز می‌توانید به پزشک پیشنهاد دهید یا در مورد مصرف پودر آن سوالاتی بپرسید. در حالت کلی مصرف این ادویه در غذا، شیر، چای یا به صورت مرهم روی محل درد هیچ عوارض و تداخلی با درمان‌های دیگر ندارد. باید اشاره کنیم که با انواع مواد غذایی می‌توانید نیازهای بدن خود را مانند کلسیم، منیزیم، پتاسیم و دیگر مواد معدنی و ویتامینی را جذب کنید. اما در حالت کلی برای تامین بهترین قرص کلسیم برای زانو درد با پزشک مشورت کنید.

عوارض جانبی بالقوه مصرف زردچوبه

زمانی که زردچوبه در حد اعتدال استفاده شود، یک ماده افزودنی ایمن و سالم در یک رژیم غذایی کامل محسوب می‌شود. با این حال، برخی از عوارض جانبی بالقوه مصرف این گیاه نیز باید در نظر گرفته شود. علاوه بر این، به خاطر داشته باشید که پودر زردچوبه تنها از حدود ۳ درصد وزنی کورکومین تشکیل شده است. بنابراین برای رسیدن به دوز موثر برای اثربخشی باید مقدار بسیار زیادی از آن را مصرف کنید و یا از مکمل‌ها استفاده کنید.

در دوزهای بالا، کورکومین با عوارض جانبی مانند بثورات، سردرد و اسهال همراه است. در نهایت، اگرچه تحقیقات در مورد اثرات بالقوه زردچوبه بر سلامت افراد فراوان است. شواهدی مبنی بر اینکه چگونه در صورت استفاده نادرست بر سلامت تاثیرگذار است نیز محدود است. با اینحال توصیه می‌شود در صورتی که درمان ارتروز زانو با زردچوبه را به عنوان یک راه درمانی پیش گرفته‌اید، قبل از مصرف مکمل حتما با یک پزشک مشورت کنید. علاوه بر این در صورت مشاهده هر گونه عوارض جانبی، دوز مصرفی خود را کاهش دهید.

اگر زردچوبه برای درمان زانو درد موثر نبود این راه را امتحان کنید!

در بعضی مواقع روش‌های خانگی در درمان زانو درد و تورم موثر نیستند. در این شرایط توصیه می‌شود که به کمک یک زانو بند، درد زانو که می‌تواند ناشی از آرتروز، شکستگی و سایر موارد باشد را کاهش داد.

اگر دچار زانو درد هستید و تاکنون روش‌های مختلفی را تجربه کرده اما موفق به تسکین درد خود نشده‌اید، خرید زانوبند زاپیامکس را به شما پیشنهاد می‌کنیم. این محصول ارجینال بوده و از کیفیت بالایی برخوردار است. زانو بند زاپیامکس با تکنولوژی اولتراسوند، اینفرارد و کلاک پالس، گرمایی تولید می‌کند که به عمق بافت‌ها نفوذ کرده و باعث افزایش گردش خون، تسکین درد و کاهش تورم عضلات می‌شود. برای خرید زانوبند زاپیا مکس کافی است به وبسایت فست طب مراجعه کرده و در سریع‌ترین زمان ممکن خرید خود را ثبت و نهایی کنید.

سوالات متدول در مورد زردچوبه برای درمان زانو درد

۱. زردچوبه برای ورم پا خوب است؟

استفاده از مرهم زردچوبه که ترکیبی از این پودر و زرده تخم است به تسکین درد، کاهش تورم و التهاب کمک خواهد کرد. اما در حالت کلی بهتر است برای ورم پای خود به پزشک مراجعه کنید.

۲. آیا زردچوبه درمان خانگی اب اوردن زانو است؟

زردچوبه به دلیل وجود کورکومین خواص ضد التهابی دارد به همین علت در درمان التهابات ایجاد شده موثر است. به همین علت پیشنهاد می‌شود که در کنار درمان تخصصی از این ادویه برای درمان خانگی زانو استفاده کنید.

۳. قرص زردچوبه برای درد مفاصل خوب است؟

بله. این قرص برای تسکین درد، رفع التهابات در مفاصل و کمک به روند درمان مناسب است.

۴. خمیر زردچوبه برای ضرب دیدگی خوب است؟

بله این مرهم که هزاران سال است استفاده می‌شود، برای ضرب دیدگی، کوفتگی و آسیب استخوانی، مفصلی و عضلانی مناسب است.

فکر خود را اینجا بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

زمینه‌های نمایش داده شده را انتخاب نمایید. بقیه مخفی خواهند شد. برای تنظیم مجدد ترتیب، بکشید و رها کنید.
 • تصویر
 • شناسۀ محصول
 • امتیاز
 • قيمت
 • موجودی
 • دسترسی
 • افزودن به سبد خرید
 • توضیح
 • محتوا
 • وزن
 • اندازه
 • اطلاعات اضافی
برای مخفی‌کردن نوار مقایسه، بیرون را کلیک نمایید
مقایسه