زانو و پا

درمان زانو درد؛ با به روز‌ترین روش ها زانو را درمان کنیم | ۲۰۲۳

درمان زانو درد  | فست طب

درمان زانو درد؛ با به روز‌ترین روش ها زانو را درمان کنیم | ۲۰۲۳

درمان زانو درد  با روش‌های گوناگون  شما را از درد می‌رهاند؛ حال موقتی یا دائم. عارضه در قسمت زانو را شاید خیلی‌هایتان درک کرده باشید؛ با شدت و ضعف متفاوت.  به هر روی انواع مشکلات زانو با علت‌های گوناگون را باید درمان کرد تا این عارضه همه گیر، زندگی تان را دچار مشکل نکند. در این مقاله از سایت فست طب درباره انواع درمان های زانو اطلاعات مفیدی را دراختیارتان می گذاریم. با معرفی درمان های خانگی، شما را با روش هایی آسان و کاربردی آشنا خواهیم کرد.

وضعیت بدنی و حمایت از زانو

اگر به نحوه نشستن، خوابیدن و راه رفتنتان دقت نکنید، احتمالا با مشکلات جدی زانو مواجه می‌شوید. حرکت صحیح به این معنی است که دقت کنید فشار بی مورد و بیش از حد به نواحی حساس بدن وارد نیاورید. اگر وضعیت بدنی‌ تان را تنظیم نکنید و بدن را در معرض فشار بیش از حد مکرر قرار دهید، دچار ناراحتی های گوناگون زانو خواهید شد و کیفیت زندگیتان افت خواهد کرد.

ارتباط با مشاورین درمان فست طب

دریافت مشاوره رایگان و تخصصی

نام و نام خانوادگی(Required)
انتخاب نوع مشاوره تخصصی(Required)

درمان قطعی زانو درد با تکنولوژی

درمان زانو درد و زاپیامکس | فست طب

تکنولوژی همیشه در خدمت بشر بوده و هست. یکی از این امکانات جدید رانوبند زاپیامکس است. زانوبند زاپیامکس با سه تکنولوژی اولتراسوند، انفرارد و کلاک پالس خیلی آسان و به سرعت باعث کاهش درد و دیگر علائم زانودرد خواهد شد. این اثرات ناشی از تکنولوژی‌های به‌کاررفته در این محصول هستند که باعث افزایش جریان خون، بلاک عصبی، ماساژهای ریز و گرمی در نواحی آسیب‌دیده می‌شوند. از زاپیامکس می‌توان برای مشکلات مختلف زانو مانند آرتروز، روماتیسم، شکستگی، گرفتگی‌های عضلانی شدید، نقرس و آسیب‌های ورزشی استفاده کرد. برای اطلاع از نظرات کاربران در مورد زانوبند زاپیامکس به صفحه این محصول در سایت فست طب مراجعه کنید.

فواید ماساژ درمانی برای مشکلات زانو

یک کارشناس فیزیوتراپی بی‌شک می‌تواند تلاش‌های موثری را از طریق ماساژ درمانی اعمال کند تا شما با روش ماساژ درمانی از شر درد زانو خلاص شوید. انواع ماساژ برای درمان انواع زانو درد  وجود دارد. ماساژ سوئدی، ماساژ میوفاسیال و ماساژ شیاتسو را می توان در شمار انواع ماساژها جای داد. از ماساژ درمانی می‌توان به عنوان درمان خانگی خالی شدن زانو نیز استفاده کرد.

کاهش وزن و رژیم غذایی

حتما موافقید که اضافه وزن یکی از عوامل اصلی درد زانوست و یکی از نخستین توصیه های پزشک ایجاد مقدمات برای کاهش وزن است. با وزن زیاد فشار بیش از حدی را بر زانوها تحمیل می کنید. در طول زمان زانو ها رفته رفته زیر بار اضافی تحلیل می روند و فرسایش زانو خود را به صورت ساییدگی غضروف و آرتروز نشان می دهد که با در های بسیار طاقت فرسایی همراه است.

گرم و سرد کردن؛ مناسب برای تسکین درد زانو

یخ را هم باید  گزینه مناسبی قلمداد کرد. از آنجا که گاهی نیاز داریم تا جریان خون کاهش یابد و روند انتقال مواد درد‌زا از طریق خون متوقف شود، می‌توانیم از یخ درمانی استفاده کنیم. اگر می‌خواهید از کمپرس گرم استفاده کنید یادتان باشد بهتر است از هفته‌های بعد از آغاز درد این کار را انجام دهید. چون برعکس کمپرس سرد، گرم شدن پا جریان خون را افزایش می‌دهد و برای کنترل تورم و التهاب مناسب است. البته می‌توان در کنار کمپرس گرم و سرد از زانوبند طبی برای آرتروز و دیسک مشکلات زانو استفاده کرد.

آیا سرکه سیب تسکین دهنده درد زانو است؟

سرکه سیب  با خواص ضد التهابی‌اش در تسکین درد آرتروز زانو نقش بسیار موثری ایفا می‌کند. شاید کمی عجیب به نظر برسد اما سرکه سیب مقادیر قابل توجهی فسفر، منیزیم، کلسیم و پتاسیم دارد که کمبود هریک از این مواد بی‌شک درد را افزایش خواهد داد. مثلا اگر بیماری آرتروز داشته باشید و مواد معدنی لازم به زانو نرسد بیماری حادتر می‌شود.

درمان زانو درد با زنجبیل را حتما امتحان کنید

زنجبیل مانند ایبوبروفن التهاب را ازبین خواهد برد. زنجبیل را به شکل خوراکی یا مالیدنی استفاده می‌کنند که تاثیر بسیار زیادی  در کاهش دردها دارد. بسیاری از از افراد هستند که تاثیر عملی این ماده ارزشمند را تجربه کرده‌اند و با خواص آن کاملا آشنا هستند. امروزه زنجبیل ماده‌ای است که پزشکان نیز آن را برای زانو درد توصیه می‌کنند.

درمان زانودرد با ورزش

درمان زانو درد و ورزش | فست طب

ورزش دامنه حرکتی مفصل زانو را  بهبود می‌بخشد و شما می‌توانید با انجام حرکات ورزشی حرکات زانویتان را بهبود ببخشید. تمرین رکاب زدن در هوا، تمرین باز کردن کامل زانو، کشش زانو و بالا اوردن مستقیم پا از ورزش‌هایی است که می‌توانید به آن بپردازید. با کمی جست و جو به لیستی از ورزش های مفید برای درمان زانو درد می‌رسید.

بیشتر بخوانید: پاره شدن مینیسک زانو چیست؟ ۴ روش درمانی که ما را بی نیاز از جراحی می‌سازد

درمان­‌های پزشکی برای بهبود درد زانو

مراجعه به پزشک با معاینه همراه خواهد بود. درمان زانو به تشخیص درست نیاز دارد و پزشک نهایت تلاشش را خواهد کرد تا تشخیص درستی از منشا درد شما داشته باشد تا بهترین مسیر درمان را در پیش بگیرد. پس از آن بنا به تشخیص دارو تجویز می‌کند و یا تدارک عمل را خواهد دید.

درمان با دارو و قرص زانودرد

در میان داروها مسکن‌هایی مثل استامینوفن وجود دارند  که در کاهش درد موثرند. همچنین داروهای استروئیدی التهاب شما را به خوبی کاهش خواهند داد. از سوی دیگر آسپرین و ایبوبروفن داروهایی هستند که درد شما را تا حد زیادی آرام می‌کنند. این داروها در شکل قرص، آمپول و کپسول در دسترس شما قرار گرفته‌اند.

درمان به روش جراحی

جراحی زمانی پیشنهاد پزشک خواهد بود که وی با هیچ یک از درمان های ابتدایی نتواند درمان را پیش ببرد. یعنی آسیب چنان گسترش یافته که جراحی چاره کار است و می‌تواند درد و آسیب‌های بیشتر را مهار کند. اما چه نوع جراحی؟ این بستگی به تصمیم پزشک دارد که یکی از انواع جراحی ها را مناسب ببیند:

 • جراحی آرتروسکوپی: فرستادن لوله آرتروسکوپ به داخل زانو برای تشخیص نوع عارضه
 • جراحی استئوتومی:  برش  استخوان زانو و جابه جایی مفصل زانو
 • آرتروپلاستی: جراحی تعویض مفصل زانو

درمان زانو درد در افراد مسن

پیاده روی آرام، استفاده از بانداژ و تغذیه مناسب، از راه‌هایی است که سالمندان می‌توانند از درد زانویشان بکاهند. سالمندان بایستی از زانویشان خیلی خوب مراقبت کنند. زیرا احتمالا مصرف قرص و رفتن به فیزیوتراپی برایشان مشکل خواهد بود و بایستی با مدارای بیشتری با زانو و دیگر مفاصل خود رفتار کنند تا دچار آسیب نشود؛ چراکه درمان با افزایش سن سخت‌تر است.

سوالات متداول در زمینه درمان زانو درد

چه آسیب‌هایی منجر به زانو درد می‌شود؟

آسیب های پیچشی معمولا سبب زانو درد هستند.

زانو درد ممکن است خودش بهبود بیابد؟

ممکن است گاهی دردی مانند آرتروز کم شود اما درد ناشی از ضربه افزایش یابد.

برای درمان درد زانو کی دکتر برویم؟

اگر زانو علاوه بر درد، التهاب بیش از حد دارد باید به پزشک مراجعه کنید.

فکر خود را اینجا بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

زمینه‌های نمایش داده شده را انتخاب نمایید. بقیه مخفی خواهند شد. برای تنظیم مجدد ترتیب، بکشید و رها کنید.
 • تصویر
 • شناسۀ محصول
 • امتیاز
 • قيمت
 • موجودی
 • دسترسی
 • افزودن به سبد خرید
 • توضیح
 • محتوا
 • وزن
 • اندازه
 • اطلاعات اضافی
برای مخفی‌کردن نوار مقایسه، بیرون را کلیک نمایید
مقایسه