زانو و پا

نکات مهم در راه رفتن بعد از عمل تعویض مفصل زانو

راه رفتن بعد از عمل تعویض مفصل زانو خیلی مهم است|فست طب

نکات مهم در راه رفتن بعد از عمل تعویض مفصل زانو

آیا می‌دانید حدود چند هفته پس از جراحی تعویض مفصل زانو می‌توانید دوباره راه بروید؟ طبیعی است که پس از جراحی تعویض زانو بخواهید سریعا روی پاهای خود بایستید و مانند گذشته فعالیت‌های روزانه خود را به آسانی انجام دهید. دقت داشته باشید برای انجام بسیاری از فعالیت‌ها باید روی زانوهای خود فشار وارد کنید. اعمال فشار زیاد روی زانویی که به تازگی جراحی شده می‌تواند سبب درد و تورم شدید شود.

خوشبختانه راه های زیادی وجود دارد که به شما کمک می‌کند زودتر به فعالیت‌هایی که دوست دارید بازگردید. از آنجایی که حدس می‌زنیم موضوع این مقاله جزء مهم‌ترین سوالات شما است؛ در جدیدترین مقاله فست طب قصد داریم در خصوص موضوع راه رفتن بعد از عمل تعویض مفصل زانو صحبت کنیم. مهمان مقاله ما باشید تا در خصوص این موضوع مهم بیشتر بدانید.

ارتباط با مشاورین درمان فست طب

دریافت مشاوره رایگان و تخصصی

نام و نام خانوادگی(Required)
انتخاب نوع مشاوره تخصصی(Required)

عوامل موثر در سرعت بهبودی پس از جراحی؛ چند روز بعد از عمل زانو می توان راه رفت؟

عوامل موثر در سرعت بهبودی پس از جراحی مختلف هستند|فست طب

برای پاسخ به سوال که چند روز بعد از عمل زانو می توان راه رفت؟ باید اشاره کنیم که مدت زمان بهبودی شما به عوامل مختلفی بستگی دارد. مهم‌ترین مواردی که در سرعت بهبودی شما تاثیرگذارند شامل:

 • سن
 • وضعیت سلامتی
 • میزان فعالیت‌های فرد
 • نوع جراحی
 • میزان تخصص و تجربه پزشک جراح
 • رعایت و توجه بیمار به مواردی که برای تسریع روند بهبود پس از جراحی داده شده است.

در بسیاری از موارد به بیمارانی که زانوهای خود را عمل کرده‌اند توصیه می‌شود یک هفته پس از جراحی انجام نرمش‌های مخصوصی را زیر نظر فیزیوتراپ آغاز کنند. اکثر بیمارانی که به توصیه‌های پزشک خود عمل کرده و ورزش‌های مخصوص را به خوبی انجام می‌دهند، تقریبا شش هفته پس از جراحی می‌توانند مجددا برخی از فعالیت‌های عادی خود را از سر بگیرند. بنابراین راه رفتن بعد از تعویض مفصل زانو تا حد زیادی به شرایط خود بیمار بستگی دارد. بهبودی کامل از جراحی زانو معمولا زودتر از ۱۸ ماه پس از جراحی حاصل نمی‌شود.

البته راهکارهایی برای کمتر شدن این ۱۸ ماه وجود دارد که یکی از بهترین نمونه‌های آن خرید زاپیامکس است. این زاپیامکس زانوبندی مجهز به سه تکنولوژی فیزیوتراپی اولتراسوند، اینفرارد و کلاک پالس است که به راحتی درد و ناراحتی در زانو را تسکین خواهد داد. هچنین با افزایش گردش خون و اکسیزن رسانی به محل زانو به روند درمان کمک خواهد کرد.

روند بهبودی بیماران پس از جراحی تعویض مفصل زانو

همانطور که اشاره شد، روند بهبودی بیماران به عوامل مختلفی بستگی دارد. با این حال شرایط اغلب بیماران پس از جراحی تعویض مفصل زانو به صورت زیر است. تنها توجه داشته باشید که در جواب چالش ذهنی اینکه آیا عمل تعویض مفصل زانو خطرناک است باید گفت با مراقبت کامل خیر.

سه هفته بعد از جراحی منتظر چه چیزهایی باشیم؟

اغلب بیماران سه هفته بعد از جراحی می‌توانند به آرامی روی زانوهای خود راه بروند. پزشکان متخصص توصیه می‌کنند از طریق وسایل کمکی (واکرهای مخصوص) تلاش کنید به آرامی بایستید و چند قدم راه بروید. سه هفته پس از انجام جراحی از شما خواسته خواهد شد که با کمک فیزیوتراپ تمرینات مناسب برای افزایش انعطاف پذیری و تقویت عضلات چهارسر ران، همسترینگ و ساق پا را انجام دهید. هدف از انجام این تمرین‌ها آن است که بتوانید زانوهای خود را حدود ۱۲۰ درجه خم کنید. تا زمانی که قادر به خم کردن پاهای خود نباشید نمی‌توانید کارهای ساده‌ای مانند: نشستن روی صندلی‌ها، سوار شدن و پیاده شدن از خودرو را انجام دهید.

۴ تا ۶ هفته پس از جراحی تعویض مفصل چه کارهایی می‌توانیم انجام دهیم؟

۴ تا ۶ هفته پس از جراحی می‌توانید حدود ۱۰ دقیقه بدون وسایل کمکی راه بروید. توجه کنید! برای تسریع در روند بهبودی نباید هنگام راه رفتن از وسایلی مانند: واکر یا عصا استفاده کنید. پزشک فیزیوتراپ شما را تشویق می‌کند که به تدریج راه رفته و به آرامی خم شوید. ۴ تا ۶ هفته پس از جراحی زمانی است که تقریبا می‌توانید تمام کارهای شخصی خود را بدون کمک فرد دیگری انجام دهید.

۸ تا ۱۲ هفته پس از جراحی زانو چه کاری انجام دهیم؟

برنامه‌ تمرین‌های فیزیوتراپی مخصوص افرادی که جراحی تعویض مفصل زانو را انجام داده‌اند معمولا تا ۱۲ هفته طول می‌کشد. توصیه‌ فیزیوتراپ به بیماران این است که پس از ۱۲ هفته باید پیاده روی در مسافت‌های کوتاه را آغاز کنند. اگر سرعت روند بهبودی شما بالا باشد، پزشکتان احتمالا شما را تشویق می‌کند که ورزش کردن را آغاز کنید. باید اشاره کنیم که یکی از بهترین راهکارها برای درمان قطعی آرتروز زانو انجام ورزش منظم و درست است.

آیا ۱۲ ماه پس از جراحی به شرایط عادی برمی‌گردیم؟

۱۲ ماه پس از جراحی تعویض مفصل زانو خواهید توانست ورزش‌های سنگین‌تری مانند: پیلاتس، دوچرخه سواری و کوه نوردی را آغاز کنید. مفاصل زانو شما به خوبی جا افتاده و عضلات اطراف آن مفصل تازه تعویض شده را در بر گرفته است. تقریبا ۱۲ ماه پس از جراحی زانو باید بتوانید تمام فعالیت‌های مورد نظر خود را به راحتی انجام دهید. توجه داشته باشید تا ۲۴ ماه پس از انجام این جراحی هنوز باید تمرین‌های مخصوص خود را انجام دهید تا مفاصل زانو به خوبی تقویت شده و مجددا دچار مشکلاتی مانند زانو درد نشوند.

انجام چه اقداماتی سبب تسریع روند بهبودی می‌شود؟

مکمل های تقویتی در روند بهبود بعد زا جراحی موثر هستند|فست طب

فعالیت‌های زیادی وجود دارد که از طریق انجام آنها سریع‌تر بهبود پیدا کرده و می‌توانید فعالیت‌های روزمره خود را از سر بگیرید. از آنجایی که سلامتی شما برای ما اهمیت بسیار زیادی دارد، در این قسمت از مقاله به مهم‌ترین و موثرترین اقداماتی که سبب تسریع روند بهبودی شما می شوند، اشاره خواهیم کرد.

۱. برای کاهش تورم از کمپرس یخ استفاده کنید

استفاده از کمپرس سرد پس از جراحی به کاهش تورم و درد زانو شما کمک می‌کند. کمپرس سرد را حدود ۲۰ دقیقه و چند بار در روز روی زانو خود قرار دهید تا تورم ناشی از جراحی مفاصل زانو کاهش یابد. کاهش تورم و افزایش جریان خون در تسریع روند بهبودی شما تاثیر زیادی دارد. همچنین استفاده از داروهایی براس تسکین درد و بهبود روند زخم‌ها نیز توصیه می‌شود. به عنوان مثال در اغلب موارد بعد از جراحی از داروهایی به عنوان قرص آرتروز زانو استفاده می‌شود که در دسته داروهای ضد التهابی، غضروف ساز و مسکن هستند.

۲. از مکمل‌های مخصوص استفاده کنید

جراحی مفصل زانو سبب ضعف شدید بیماران می‌شود. ضعف شدید یکی از عواملی است که سبب کاهش سرعت روند بهبودی بیماران پس از انجام عمل جراحی می‌گردد. برای اینکه بتوانید بدن خود را تقویت کرده و سریع‌تر مشغول کارهای مورد علاقه خود شوید، توصیه می‌کنیم از پزشکتان بخواهید در صورت صلاح دید برای شما مکمل‌های تقویتی مناسب را تجویز کند. فراموش نکنید انجام منظم آزمایش‌های چکاپ شما را از کمبود ویتامین و مواد معدنی بدنتان آگاه می‌کند.

۳. ورزش کنید و فعال بمانید

انجام منظم ورزش نقشی کلیدی در سرعت روند بهبودی شما دارد. البته توجه داشته باشید که منظور از ورزش مناسب، ورزش‌های ملایم و اصلاحی مخصوص بیماران است. در هنگام ورزش احتمالا به دلیل فشار کمی که به زانوهای شما وارد می‌شود، تمایل خواهید داشت که ورزش کردن را متوقف کنید؛ اما تسلیم نشوید! داشتن تحرک و ورزش کردن به بهبود سریع‌تر شما کمک کرده و سبب تقویت مفاصل زانو می‌شود.

جمع بندی مقاله راه رفتن بعد از عمل تعویض مفصل زانو

در این مقاله در خصوص سرعت روند بهبودی و تغییرات بیماران پس از انجام عمل جراحی تعویض مفصل زانو صحبت کردیم. جراحی تعویض مفصل زانو به اغلب به دلیل ضربه‌های شدید ناشی از تصادف انجام می‌شود. بیمارانی که به دلیل آسیب جراحی مفصل زانو را انجام می‌دهند حدود یک ماه پس از جراحی می‌توانند با کمک وسایلی مانند: عصاهای مخصوص و یا واکر راه رفتن را آغاز کنند. توصیه می‌کنیم برای تسریع روند بهبودی پس از عمل جراحی تعویض مفصل زانو زیر نظر فیزیوتراپ ورزش کردن را آغاز کرده و برای تقویت خود مکمل‌های حاوی ویتامین‌های مختلف را مصرف کنید.

سوالات متداول کاربران در مورد راه رفتن بعد از عمل تعویض مفصل زانو

۱. پس از انجام عمل جراحی برای تقویت مفاصل زانو روزانه چند دقیقه ورزش کنیم؟

اکثر جراحان ارتوپد و فیزیوتراپیست‌ها توصیه می‌کنند که روزانه حداقل ۲۰ تا ۳۰ دقیقه ورزش کنید.

۲. آیا پس از جراحی می‌توانیم پیاده روی کنیم؟

یک ماه پس از انجام عمل جراحی باید پیاده روی کردن را آغاز کنید. البته منظور از پیاده روی راه رفتن ملایم روی سطوح کاملا هموار است.

۳. انجام چه کارهای پس از عمل جراحی ممنوع است؟

به طور کلی انجام کارهایی که به مفاصل زانوهای فشار زیادی وارد می‌کند، مانند: خم شدن، تحرک زیاد، استفاده از کفش نامناسب، استفاده از بالشت زیر زانو و آویزان کرد پا هنگام نشستن ممنوع است.

فکر خود را اینجا بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

زمینه‌های نمایش داده شده را انتخاب نمایید. بقیه مخفی خواهند شد. برای تنظیم مجدد ترتیب، بکشید و رها کنید.
 • تصویر
 • شناسۀ محصول
 • امتیاز
 • قيمت
 • موجودی
 • دسترسی
 • افزودن به سبد خرید
 • توضیح
 • محتوا
 • وزن
 • اندازه
 • اطلاعات اضافی
برای مخفی‌کردن نوار مقایسه، بیرون را کلیک نمایید
مقایسه