زانو و پا

پاره شدن مینیسک زانو چیست؟ ۴ روش درمانی که ما را بی نیاز از جراحی می‌سازد

آناتومی زانو و پاره شدن مینیسک زانو چیست|فست طب

پاره شدن مینیسک زانو چیست؟ ۴ روش درمانی که ما را بی نیاز از جراحی می‌سازد

پاره شدن مینیسک زانو چیست ؟ یکی از شایع‌ترین آسیب‌های زانو که در بین ورزشکاران بسیار شایع به نظر می‌رسد. اگر یکباره و بشدت زانو را بچرخانید، مخصوصا زمانی که تمام وزن روی آن باشد، آن لحظه می‌توان گفت پاره شدن مینیسک زانو چیست.

هر یک از زانوها دارای دو تکه غضروف C شکل که مانند یک بالشتک بین استخوان ساق پا و ران شما عمل می‌کنند. پارگی مینیسک باعث درد، تورم و سفتی می‌شود. همچنین امکان دارد انسداد حرکت زانو را احساس و در کشش کامل زانو مشکل به وجود آید.

درمان محافظه‌کارانه مانند استراحت، یخ و دارو، گاهی اوقات برای تسکین درد پارگی مینیسک کافی است تا خود به خود بهبود یابد. اما در موارد دیگر، پارگی مینیسک نیاز به جراحی دارد. این مقاله از سایت فست طب با هدف معرفی پاره شدن مینیسک زانو چیست و راه‌کارهای درمانی آن ارائه می‌گردد.

مینیسک چیست؟ آیا تا به حال عکس پارگی مینیسک زانو را دیده‌اید؟

ورزشکاری که دچار درد زانو شده و می‌داند که پاره شدن مینیسک زانو چیست|فست طب

مینیسک ساختاری در مفصل زانو است که فضای بین استخوان ران و درشت نی (استخوان ساق پا) را می‌پوشاند و بالشتک می‌کند. در هر زانو دو مینیسک وجود دارد، یکی در داخل (مینیسک داخلی) و دیگری در خارج (مینیسک جانبی). اکنون متوجه شدیم که مینیسک زانو کجاست.

هر کدام از مینیسک‌ها متشکل از فیبر و غضروف قوی و به شکل هلال یا حرف “C” هستند. این مینیسک‌ها شبیه مکنده‌هایی هستند که با دقت به شکل سطوح مفصلی استخوان ران و درشت نی قالب گیری می‌شوند. از آنجایی که پاره شدن مینیسک زانو امکان دارد به آرتروز نیز ختم شود پرداختن به این مقاله ” ۶ قرص آرتروز زانو، آنچه که درباره انواع داروهای آرتروز زانو باید بدانید ” در رفع سریع درد آرتروز زانو بسیار کمک کننده است.

در ادامه با زانوبند زاپیامکس بیشتر آشنا خواهید شد. خرید زاپیامکس برای انواع مشکلات زانو مناسب است.

علت پاره شدن مینیسک زانو چیست ؟

دو نوع اصلی پارگی مینیسک وجود دارد. پارگی ضربه‌ای زمانی اتفاق می‌افتد که یک ورزشکار سریع بدن خود را روی زانو بچرخاند، ولی پا در جای خود روی زمین باشد. پارگی دژنراتیو مینیسک بر اثر سایش در طول زمان ایجاد و معمولا افراد مسن را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

۱.اشک ضربه‌ای علتی شایع برای پارگی مینیسک زانو

پارگی‌های ضربه‌ای در مینیسک معمولا در حین چرخش شدید زانو اتفاق می‌افتد. بین بازیکنان ورزش‌هایی مانند فوتبال، بسکتبال و فوتبال بیشتر به چشم می‌آید. اما پارگی‌ در طول هر فعالیتی که شامل چرخش زانو باشد امکان دارد رخ دهد.

۲.اشک دژنراتیو (آتروماتیک) علت پارگی مینیسک زانو با افزایش سن

پارگی‌های دژنراتیو یا آتروماتیک معمولا در جمعیت‌های مسن‌تر و در اثر زیست‌شناسی، انحطاط و تخریب ساختار مینیسک ایجاد می‌شوند. افراد مبتلا به پارگی دژنراتیو امکان دارد زانوی خود را به صورت ناخوداگاه بپیچاند و  سرع پارگی بالا رود. الگوی پارگی در یک پارگی دژنراتیو بسیار متفاوت از یک پارگی ‌تروماتیک است. این مهم است زیرا درمان پارگی دژنراتیو بسیار متفاوت از درمان پارگی ‌تروماتیک خواهد بود.

علائم پاره شدن مینیسک زانو چیست ؟

اصلی‌ترین علائم مینیسک زانو درد در مفصل زانو محسوب می‌شود. احساس قفل شدگی، گرفتگی در زانو و التهاب از دیگر علائم پارگی مینیسک زانو محسوب می‌شود. تجربه احساس ضعف در ساق پا و احساس خمیدگی زانو یا جابه‌جایی زانو نیز گویای این نکته است که پاره شدن مینیسک زانو چیست. جابجایی بافت، تکه‌تکه شدگی مینیسک و تورم در زانو بر عضلات ران تاثیر می‌گذارد و پشتیبانی عملکرد زانو از طرف ران‌ها را مختل می‌سازد.

درد معمولا در بالای زانو هنگام تحمل وزن روی زانوی آسیب‌دیده یا هنگام چرخش روی زانو، مانند هنگام سوار و خروج از ماشین احساس می‌شود. حرکت روی پله‌ها به خصوص می‌تواند دردناک باشد و باعث افزایش تورم در زانو گردد.

بیشتر بخوانید: با خرید کمربند پلاتینر از نمایندگی رسمی آن درمان کمر درد خود را در خانه شروع کنید

پارگی مینیسک را چگونه تشخیص دهیم؟

پزشک شما در مورد علائم و شرایط آسیب می‌پرسد و یک معاینه فیزیکی انجام می‌دهد. تصویربرداری رادیولوژیکی برای تایید تشخیص نیز وجود دارد. اشعه‌ایکس به رد شکستگی یا سایر آسیب‌های استخوانی به عنوان علت درد کمک می‌کند. تصویربرداری تشدید مغناطیسی (MRI) با وضوح بالا به آشکار کردن نوع و محل پارگی کمک خواهد کرد.

چه نوع پزشکی پارگی مینیسک را درمان می‌کند؟

اگر به پارگی مینیسک مشکوکید، باید توسط یک متخصص طب فیزیکی، پزشک مراقبت‌های اولیه ورزشی یا یک جراح ارتوپد متخصص در پزشکی ورزشی ارزیابی شوید.

آیا پارگی مینیسک به خودی خود بهبود می‌یابد؟

مینیسک منبع خون محدودی دارد و بنابراین توانایی محدودی برای بهبود خود به خود دارد. فقط یک سوم بیرونی مینیسک حاوی رگ‌های خونی است و توان بهبودی خود به خودی دارد. این بخش از زانو به منطقه قرمز معروف است. دو سوم داخلی مینیسک بدون عروق است (به ‌این معنی که در آن خون وجود ندارد) و همچنین به عنوان منطقه سفید شناخته می‌شود. بیشتر پارگی‌های مینیسک که ناحیه سفید را تحت تاثیر قرار می‌دهند به خودی خود بهبود نمی‌یابند.

با توجه به اینکه زانوبند زاپیامکس از بهترین‌ درمان‌های خانگی برای رفع انواع دردهای زانو است پیشنهاد می‌کنیم که نحوه بستن آن را در این مقاله ” طریقه بستن زانوبند طبی و نکات استفاده از آن ” بررسی کنید.

ایا پیاده روی برای پارگی مینیسک زانو ضرر دارد؟

پیاده‌روی ساده و سایر فعالیت‌هایی که نیازی به چرخش، تغییر جهت سریع و غیره ندارند، معمولا پس از پارگی مینیسک به خوبی تحمل می‌شوند. پارگی در طول زمان امکان پیشرفت دارد، اما سرعت پیشرفت به طور کلی تدریجی و بسیار متغیر است. درد راهنماست، اگر پارگی بدتر شود، به طور کلی علائم مرتبط با افزایش درد خود را بیشتر نشان خواهند داد.

چنانچه هنگام پیاده روی و نشستن و برخاستن دچار زانو درد می‌شوید پیشنهاد می‌کنیم برای آگاهی از علت آن به لینک این مقاله ” ۶ علت زانو درد هنگام نشستن و برخاستن؛ ۵ درمان درد زانو در کم‌ترین زمان ” مراجعه کنید. مطالعه این مقاله مسیر درست درمان را برای شما محیا می‌سازد.

ایا پارگی مینیسک زانو ‌ترمیم میشود؟

درمان‌های غیرجراحی، مانند داروهای ضد التهاب، زانوبند UIC زاپیامکس و فیزیوتراپی به برخی از افراد مبتلا به پارگی مینیسک کمک می‌کند. سایر بیماران به جراحی نیاز خواهند داشت، معمولا یا کوتاه کردن یا‌ ترمیم مینیسک. البته درمان‌ها به آسیب‌زا بودن یا دژنراتیو بودن پارگی بستگی دارند. پس متوجه شدیم که درمان پاره شدن مینیسک زانو چیست و در ادامه انواع آن‌ها را بررسی خواهیم کرد:

گزینه‌های غیر جراحی برای درمان پارگی مینیسک زانو

فرد ورزشکاری که برای جواب به پاره شدن مینیسک زانو چیست زانوبند زاپیامکس به زانو بسته است|فست طب

اولین قدم برای درمان پارگی مینیسک زانو روش‌هایی بر پایه امواج یا فیزیوتراپی است. دو روش را در بر می‌گیرد و سپس درمان‌های دارویی مطرح می‌گردد، البته درمان ترکیبی بهتر از روش‌های تکی خواهد بود:

 • زانوبند زاپیامکس: این زانوبند فوق‌العاده به تکنولوژی ویژه‌ای مجهز است که در قیاس با سایر درمان‌ها حتی فیزیوتراپی اثر درمانی قوی‌تری دارد. UIC فناوری موجود در زاپیامکس است که متشکل از سه بخش اولتراسوند، اینفرارد و کلاک پالس است. زاپیامکس با ایجاد گرمایی متعادل و آرامش‌بخش به افزایش جریان خون بافت صدمه‌دیده زانو و اینفرارد روی غنی سازی اکسیژن تمرکز دارد. کلاک پالس نیز در ایجاد ماساژی ملایم و همچنین بلاک عصبی بخش دردناک زانو به تسکین درد کمک می‌کند. به جدیت می‌توان با خرید زانوبند زاپیامکس بهترین درمان خانگی پارگی مینیسک زانو را خواهی داشت چون کاربردی همچون فیزیوتراپی دارد.
 • فیزیوتراپی: از طریق امواج اولتراسوند و انجام حرکات ورزش مناسب برای رفع درد توسط فیزیوتراپ اجرا خواهد شد. اما چون برای بیشتر افراد مبتلا به درد زانو مراجعه به کلینیک فیزیوتراپی دشوار است افراد از انجام آن سر باز می‌زنند. به همین دلیل زانوبند زاپیامکس بهترین گزینه جایگزین برای فیزیوتراپی است. هم هزینه بسیار کمتری دارد و هم استفاده از آن راحت و بدون مشکل است. سوالی که ذهن را درگیر خود می‌سازد این است که برای پارگی مینیسک زانو چی بخوریم، است.
 • داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی خوراکی (مانند ایبوپروفن) معمولا تجویز اول پزشک است. پس از کاهش درد آسیب اولیه و بازیابی حرکت زانو، درمان به سمت تقویت عضلانی حرکت خواهد کرد.
 • تزریق پلاکت غنی از پلاسما (PRP) نیز برای برخی از بیماران مفید است ولی بر اساس نظر پزشک باید انجام گیرد.

جراحی برای درمان پاره شدن مینیسک زانو چیست

در جراحی آرتروسکوپی زانو دو برش کوچک ایجاد می‌شود. آرتروسکوپ از طریق یکی از برش‌ها وارد زانو می‌شود تا محلول نمکی را ارائه و مفصل را گسترش دهد. دوربین اسکوپ به جراح اجازه می‌دهد تا داخل مفصل را ببیند. سپس یک ابزار جراحی از طریق برش دیگر وارد می‌شود تا یکی از دو درمان اصلی جراحی برای پارگی مینیسک انجام شود:

 • بریدن قطعه پارگی مینیسک
 • ترمیم مینیسک با استفاده از بخیه.

طول درمان پارگی مینیسک زانو چقدر است؟

مدت زمانی که برای دستیابی به بهبودی کامل پس از جراحی لازم است به آسیب و میزان جراحی مینیسک بستگی دارد. اگر پارگی مینیسک‌ ترمیم شود، ممکن است چهار تا شش هفته برای تحمل وزن محدود با عصا نیاز خواهد بود. از سوی دیگر، اگر قسمت پارگی مینیسک حذف شود، ممکن است فقط برای چند روز به تحمل وزن نیاز باشد. بهتر است برای کاهش طول دوره درمان پارگی مینیسک زانو از مصرف غذاهای مضر برای زانو درد خودداری کنید. زیرا این غذاهای مضر مانند غذاهای شور یا پرچرب باعث افزایش التهاب خواهد شد.

چکیده‌ای درباره پاره شدن مینیسک زانو چیست

پارگی مینیسک یک آسیب بسیار شایع زانو است. معمولا از چرخش ناگهانی زانو ناشی می‌شود. این امکان دارد در ورزش یا فقط انجام فعالیت‌های روزانه اتفاق بیفتد. پارگی‌های کوچک اغلب خود به خود بهبود می‌یابند، در حالی که برخی دیگر از پارگی‌های مینیسک به جراحی آرتروسکوپی نیاز دارند. اکثر افراد پس از پارگی مینیسک به طور کامل بهبود می‌یابند و می‌توانند بدون درد زانو، به انجام فعالیت‌های مورد علاقه خود برگردند.

با اشراف کامل بر اینکه پاره شدن مینیسک زانو چیست بهترین راه را برای درمان می‌توانید انتخاب کنید. زانوبند زاپیامکس بهترین گزینه درمان خانگی است که می‌توان به آن اعتماد کامل کرد.

سوالات متداول

۱.پارگی مینیسک چقدر شایع است؟

پارگی مینیسک یک آسیب بسیار شایع زانو است. اغلب ورزشکاران و افرادی که برای تفریح ​​ورزش می‌کنند دچار پارگی مینیسک می‌شوند. این آسیب معمولا افراد مسن و مبتلایان به آرتریت در زانوها را نیز تحت تاثیر قرار می‌دهد.

۲. چه کسانی بیشتر در معرض پارگی مینیسک هستند؟

افرادی که ورزش‌هایی (مانند تنیس، بسکتبال یا فوتبال) انجام می‌دهند. به دلیل حرکات چرخشی ناگهانی موجود در این ورزش‌ها است که احتمال رویارویی فرد با پارگی مینیسک بالا رود. انجام ورزش‌های تماسی نیز خطر پارگی مینیسک را افزایش می‌دهد.

۳. علت پارگی مینیسک چیست؟

مینیسک معمولا در طی یک حرکت ناگهانی پاره می‌شود که در آن زانو می‌پیچد در حالی که پا با زانو نمی‌چرخد. این پارگی اغلب هنگام ورزش اتفاق می‌افتد. افراد مبتلا به فرسایش غضروف (به دلیل سن یا آرتریت) با یک حرکت ساده مانند قرارگیری پا روی یک سطح ناهموار دچار پارگی مینیسک می‌شوند. گاهی اوقات، انحطاط ناشی از آرتریت باعث پارگی می‌شود، حتی بدون آسیب زانو.

فکر خود را اینجا بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فیلدهایی را که نشان داده می شوند انتخاب کنید. دیگران پنهان خواهند شد. برای تنظیم مجدد سفارش ، بکشید و رها کنید.
 • تصویر
 • شناسه
 • امتیاز
 • قیمت
 • موجودی
 • دسترسی
 • افزودن به سبد خرید
 • شرح
 • محتوا
 • ویجت
 • ابعاد
 • اطلاعات تکمیلی
Click outside to hide the comparison bar
مقایسه