کمر و گردن

ویتامین گرفتگی عضلات؛ برای گرفتگی عضلات چه ویتامینی مصرف کنیم؟

بهترین ویتامین گرفتگی عضلات چیست|فست طب

ویتامین گرفتگی عضلات؛ برای گرفتگی عضلات چه ویتامینی مصرف کنیم؟

آیا می‌دانید ویتامین گرفتگی عضلات کدام است؟ در ابتدا باید بگوییم که گرفتگی عضلات شامل وضعیتی است که در آن عضلات به طور ناخواسته و غیر معمول دچار اسپاسم شده و نمی‌توانند در حالت استراحت و تعادل قرار گیرند. این وضعیت ممکن است باعث ایجاد درد، سفتی و محدودیت حرکت در ناحیه متاثر شود. گرفتگی و ایجاد اسپاسم عضلانی در افراد تحت تاثیر عوامل مختلفی قرار دارد.

تقریبا تمام افراد در پی انجام فعالیت‌های ورزشی، نشستن یا راه رفتن مداوم و بلند کردن اجسام سنگین دچار گرفتگی عضلانی شده‌اند. اطلاع از دلیل گرفتگی عضلات و روش‌های موثر در درمان این‌ حالت به شما برای ایجاد وضعیت عادی و معمول در کوتاه‌ترین زمان ممکن کمک می‌کند. این مقاله از فست طب به طور اختصاصی به تاثیر کمبود انواع ویتامین بر گرفتگی عضلات مربوط بوده و انواع ویتامین برای گرفتگی عضلات را معرفی می‌کند.

ارتباط با مشاورین درمان فست طب

دریافت مشاوره رایگان و تخصصی

نام و نام خانوادگی(Required)
انتخاب نوع مشاوره تخصصی(Required)

مهم‌ترین دلایل گرفتگی عضلات؛ کمبود چه ویتامینی باعث گرفتگی عضلات می‌شود؟

مهم‌ترین دلایل گرفتگی عضلات؛ کمبود چه ویتامینی باعث گرفتگی عضلات می‌شود؟

گرفتگی عضلات به دلایل مختلفی رخ می‌دهد که در ادامه به بررسی این دلایل خواهیم پرداخت:

 • فشار زیاد یا کشیدگی ناصحیح: وقتی عضلات شما در حالت کشش یا فشردگی شدید قرار گیرند ممکن است گرفتگی عضلانی ایجاد شود. برای مثال، در حین ورزش یا فعالیت‌های سنگین، عضلات ممکن است زمانی که ضربه میخورند، پاره شوند یا در هنگام انقباض آسیب ببینند. بنابراین لازم است با در نظر داشتن میزان آمادگی و قدرت عضلات به انجام فعالیت‌های جسمانی بپردازید.
 • ورزش یا فعالیت شدید: تکرار انجام فعالیت‌های سنگین فیزیکی بدون استراحت کافی، ممکن است منجر به گرفتگی عضلات شده و باعث کمر درد شوند. تمرین‌های وزنه برداری سنگین، دویدن طولانی مدت یا حرکات مکرر مانند پرتاب و زاویه دادن دست‌ها و پاها می‌توانند علت اصلی گرفتگی عضلات به شمار آیند.
 • آسیب یا ضربه: ضربه مستقیم یا آسیب مکانیکی به عضلات، تنش بیش از حد و یا پاره شدن عضلات را به همراه خواهد داشت و در نتیجه چنین آسیب‌هایی، اسپاسم ماهیچه‌ها به وجود می‌آید.
 • ناهنجاری‌های هنگام استراحت: گرفتگی عضلات در برخی مواد ممکن است تحت تاثیر ناهنجاری‌های استراحت ایجاد شود؛ مثلا نشستن طولانی مدت یا یک حرکت ناهنجار در حین خواب به گرفتگی عضلات نواحی مختلف بدن منجر خواهد شد.
 • کمبود آب بدن: آب قسمت عمده‌ای از عضلات بدن را تشکیل می‌دهد و کمبود آب منجر به خشکی و ناتوانی عضلات در عملکرد صحیح می‌شود. به همین دلیل کمبود آب و مصرف آب ناکافی ممکن است به گرفتگی عضلات منجر شود.
 • کمبود انواع ویتامین‌ها: از مهم‌ترین دلایل گرفتگی عضلات، فقدان انواع ویتامین‌های ضروری در بدن است. عدم وجود ویتامین کافی در بدن به کاهش استحکام و توان ماهیچه‌ها برای انقباض و انبساط منجرشده و در گرفتگی ماهیچه‌ها نقش برجسته‌ای دارد.
 • ابتلا به بیماری‌ها و عوامل مزمن: برخی از بیماری‌ها و عوامل مزمن، مانند التهاب عضلانی، عوامل عصبی، کم‌‌خونی و نارسایی عضلانی نیز ممکن است منجر به گرفتگی عضلات شوند.

این موارد رایج‌ترین علائم کمبود ویتامین در بدن است.

استفاده از راهکارهای درمانی دیگر برای گرفتگی عضلات ناشی از کمبود ویتامین

هر کدام از این علل باعث بروز علائم خاصی می‌شوند و به درمان‌های خاصی نیز نیاز دارند. با توجه به شدت گرفتگی نوع درمان مشخص می‌شود. به عنوان مثال برای رفع اسپاسم‌های خفیف تا شدید از کمربند پلاتینر یا زانوبند زاپیامکس استفاده می‌کنند. زیرا در این دو محصول از تکنولوژی‌هایی که اسپاسم را از بین می‌برد استفاده شده‌است. برای اطلاع از قیمت کمربند پلاتینر اصل فروشگاه فست طب را مشاهده کنید.

برای مشاهده قیمت زانوبند زاپیامکس نیز به فروشگاه اینترنتی سایت فست طب مراجعه کرده و با این محصول و ویژگی‌های آن آشنا شوید. لازم به ذکر است که همراه با زانوبند زاپیامکس و کمربند پلاتینر کارتی به نام کارت رجیستری ارسال می‌شود که نشانگر اصل بودن این محصولات است.

کمبود کدام ویتامین باعث گرفتگی عضلات گردن می شود؟

کمبود تمامی ویتامین‌ها و مواد معدنی در بدن به گرفتگی عضلات و ضعیف در یان بافت‌ها منجر خواهد شد. اما مهمترین ویتامین‌ها و مواد معدنی که بر گرفتگی عضلات تایثر دارند، عبارتند از:

 • ویتامین C
 • ویتامین D
 • کلسیم
 • منیزیم
 • روی
 • ویتامین B1 و B6
 • ویتامین E

کمبود شدید این مواد در بدن به گرفتگی عضلات رد روز و شب منجر خواهد شد. در ادامه بیشتر راجع به هر کدام از این ویتامین‌ها و مواد معدنی و تاثیری که بر عضلات دارند صحبت خواهیم کرد.

کمبود چه ویتامینی باعث گرفتگی عضلات پا در خواب میشود؟

انقباضات بدن در زمان خیلی بیشتر از حالت بیداری است. به همین دلیل اغلب افرادی که دچار کمبود منیزیم، روی و دیگر ویتامین‌ها هستند، در شب دچار گرفتگی عضلات پا می‌شوند. برای این منظور پیشنهاد می‌شود قرص جوشان یا کپسول‌های حاوی منیزیم را قبل از خواب مصرف کنید تا عضلات کمی شل شوند و بدن حالت آرامش به خود بگیرد.

کمبود چه ویتامینی باعث کمر درد میشود؟

علت کمر درد کمبود ویتامین نیست اما کم بودن این مواد در بدن منجر به یک سری سلسله مشکلاتی می‌شوند که بر کمر درد نیز اثر خواهد داشت. به این صورت که در زمان بروز آسیب در بدن، سلول‌ها برای ترمیم و بازسازی خود به مواد معدنی و ویتامنی‌های بیشتری نیاز دارند. در این زمان میزان کمبود ویتامین‌ها و مواد معدنی به چشم می‌آید. همچنین برخی از محققین علت آسیب‌پذیری بدن و ستون فقرات را کمبود ویتامین‌های و مواد معدنی مهم مانند کلسیم و ویتامین D می‌دانند. زیرا وقتی استخوان‌ها، مفاصل و عضلات قوی باشند، در زمان ضربه و فشار، آسیب کمتری به بدن وارد می‌شود.

کمبود چه ویتامینی باعث گرفتگی عضلات می شود؟

کمبود چه ویتامینی باعث گرفتگی عضلات می شود؟|فست طب

در جواب به این سوال که کمبود چه ویتامین باعث زانو درد میشود باید گفت که کمبود ویتامین D و E به طور عمده به گرفتگی عضلات مربوط می‌شوند. علاوه بر این، کمبود ویتامین C وB1 (تیامین) نیز می‌تواند منجر به گرفتگی عضلات شود. باید توجه داشت که ویتامین‌ها نقشی حیاتی و اساسی در بهبود عملکرد عضلات و حفظ حالت طبیعی آن‌ها دارند. کمبود هر یک از ویتامین‌های نام برده‌شده به شکلی خاص در کاهش قدرت و استحکام عضلات، مفاصل و سایر اجزای سیستم حرکتی بدن نقش دارند.

بنابراین مصرف ویتامین‌ها برای سالم ماندن عضلات ضروری و الزامی است. برای استفاده ویتامین برای گرفتگی عضلات لازم است حتما با پزشک یا متخصص تغذیه درباره نوع و دوز مصرف مکمل‌ها مشورت کنید.

معرفی مهمترین ویتامین‌های موثر در گرفتگی عضلات؛ ویتامین برای گرفتگی عضلات

در این بخش ویتامین‌هایی که کمبود آن‌ها باعث گرفتگی ماهیچه‌ها و اسپاسم عضلانی می‌شوند را معرفی می‌کنیم:

نوع ویتامین اثراتی که در بدن دارد
ویتامین D

وجود ویتامین D در بدن برای جذب کلسیم و فسفر مورد نیاز است. این ویتامین در سلامت عضلات نقش بسیار مهمی دارد و مصرف به اندازه آن سبب کمک به حفظ عملکرد طبیعی مفاصل می‌شود. عدم وجود میزان کافی از ویتامین D در بدن ممکن است منجر به ضعف عضلانی و گرفتگی عضلات شود. در صورت عدم مصرف مقادیر کافی از این ویتامین در طول استفاده روزانه از مواد غذایی، پزشک به تجویز مکمل‌ها، قرص‌ها و کپسول‌های ویتامین دی خواهد پرداخت.

ویتامین E

این ویتامین با خواص آنتی‌اکسیدانی بالا، عضلات را از تاثیرات مخرب و خطرات ناشی از عملکرد ‌رادیکال‌های آزاد محافظت می‌کند. این آنتی ‌اکسیدان طبیعی می‌تواند آسیب عضلات ناشی از تمرینات سنگین و مکرر را جبران نموده و برای افزایش قوام ماهیچه‌ها کمک‌ کننده باشد. ویتامین دی با تهیه اکسیژن کافی به عضلات کمک می‌کند و در مقابل تخریب عضلانی ناشی از آسیب‌های مختلف به عضلات کمک می‌نماید. D معمولا در برنامه تجویز ویتامین برای گرفتگی عضلات وجود دارد و استفاده از آن در یک بازه زمانی مناسب به بهبود مشکلات مرتبط با گرفتگی عضلانی کمک می‌کند.

ویتامین C

C با بهره‌مندی از پروتئین کلاژن و ترکیبات آن، به حفظ سلامت عضلات کمک می‌کند. به این ترتیب مصرف ویتامین سی باعث افزایش مقاومت عضلات در برابر آسیب‌های گوناگون می‌شود. این ویتامین علاوه بر این که در ترمیم و بازسازی عضلات نقش دارد، همچنین پایداری سلول‌های تشکیل دهنده ماهیچه و کاهش التهاب آنها را نیز به همراه خواهد داشت. خواص ضد التهابی ویتامین C همواره در بهبود بیماری‌ها و عوارض مختلف مثل عفونت‌ها مورد توجه بوده است. مصرف این ویتامین به التهاب عضلانی نیز کمک کرده و نقش برجسته‌ای در کاهش صدمات ایجادشده در عضلات دارد. از این رو مصرف داروهای ضد التهاب طبیعی قوی بسیار مناسب است.

ویتامین B1

از جمله ضروری‌ترین ویتامین‌های مورد نیاز برای حفظ سلامت بدن و ماهیچه‌ها، ویتامین B1 (محلول در آب) است که عملکرد مناسب عضلات و سیستم عصبی و تولید انرژی در بدن را امکان‌ پذیر می‌کند. عدم مصرف مقادیر کافی از این ویتامین می‌تواند منجر به ضعف عضلانی، کرامپ عضلانی و گرفتگی عضلات شود. سویا، لوبیا و نخود فرنگی منابعی غنی از ویتامین B1 هستند.

ویتامین B6 ویتامین B6 نیز در تولید انرژی و بهبود عملکرد عضلات نقش موثر دارد. این ویتامین اسید آمینه‌ها را به انرژی تبدیل می‌کند و برخورداری از میزان کافی از این ویتامین در بدن می‌تواند منجر به جلوگیری از گرفتگی عضلات شده و عملکرد ماهیچه‌ها را تنظیم کند. با استفاده از این مواد به راحتی تقویت زانو را انجام داده و روند درمان را تسریع کنید.

همچنین ویتامین‌های دیگری مانند ویتامین A، ویتامین K و B12 نیز می‌توانند در بهبود و درمان گرفتگی عضلات مؤثر باشند. مصرف متعادل این ویتامین‌ها از طریق مصرف غذاهایی مانند میوه‌ها، سبزیجات، نخود فرنگی، ماهی، گوشت، تخم مرغ، شیر و محصولات و فراورده‌های لبنی تامین می‌شود. همچنین قبل از مصرف هرگونه مکمل ویتامینی، بهتر است با پزشک معالج یا متخصص تغذیه مشورت کنید تا راهکارهای مناسب برای مصرف بهینه مواد غذایی را یادآور شود. کمبود ویتامین و گرفتگی عضلات همواره رابطه‌ای مستقیم با هم داشته و اصلاح عادات تغذیه‌ای به میزان قابل توجهی در کاهش مشکلات و بیماری‌های ناشی از کمبود ویتامین‌ها در بدن نقش دارد.

تاثیر کمبود ویتامین بر گرفتگی عضلات؛ آشنایی با اثرات کاهش ویتامین در بدن

تاثیر کمبود ویتامین بر گرفتگی عضلات؛ آشنایی با اثرات کاهش ویتامین در بدن|فست طب

فقدان ویتامین‌ها و مواد معدنی تاثیر مستقیم و بسزایی بر سلامتی و عملکرد طبیعی عضلات دارد. ویتامین‌های مختلف نقش‌ مهمی در حفظ و بهبود سلامتی عضلات بدن انسان دارند. بدون بهره‌مندی از میزان ویتامین لازم و کافی حین استفاده از برنامه تغذیه‌ای، ابتلا به ضعف و گرفتگی عضلات بدیهی خواهد بود. برخی از تأثیرات کمبود ویتامین بر گرفتگی عضلات شامل موارد زیر هستند:

۱. تضعیف عملکرد عضلات در نتیجه کمبود ویتامین‌ها

کمبود ویتامین‌ها می‌تواند منجر به تضعیف عملکرد عضلات‌شده و کاهش توان عضلات در انجام فعالیت‌های روزمره را در پی داشته باشد. بدون وجود انواع ویتامین در بدن، انقباض و انبساط ماهیچه‌ها به درستی انجان نشده و عضلات استحکام خود برای پایداری و انجام امور عادی را از دست می‌دهند. برای یافتن اینکه بدانید بدن و به ویژه زانوها و بافت‌های آن به چه موادی نیاز دارند، پیشنهاد می‌کنیم که مطلب برای تقویت زانو چه بخوریم از فست طب را بخوانید.

۲. کاهش استحکام عضلات برای انجام فعالیت‌های روزمره یا ضروری

در صورت کمبود ویتامین‌های ضروری در بدن، کاهش استحکام عضلات به بیماری‌ها و عوارض مختلف منجر خواهد شد. بی‌توجهی به کاهش سطح ویتامین‌های بدن باعث افزایش احتمال مصدومیت در زمان انجام فعالیت‌های ورزشی می‌گردد و ضریب آسیب در عضلات، ماهیچه‌ها و مفاصل را افزایش می‌دهد. در صورتی که از استحکام و پایداری عضلات در نتیجه عدم مصرف به اندازه ویتامین‌ها کاسته شود، افراد دچار بیماری‌ها و عوارض گوناگونی خواهند شد.

۳. افزایش خطر ابتلا به التهاب عضلات

کمبود ویتامین در بدن، آسیب عضلانی و ایجاد التهاب در ماهیچه‌ها را به دنبال دارد. ویتامین‌ها به عنوان مواد اساسی و اثربخش، تاثیرات منفی مربوط به عوامل مخرب مانند عفونت‌ها و رادیکال‌های آزاد را خنثی کرده و در مهار تورم، درد و محدودیت حرکتی عضلات نقش دارند. از این رو لازم است مصرف ویتامین‌ها به میزان کافی در رژیم تغذیه‌ای روزانه قرار گیرد‌.

۴. کاهش قدرت عضلات ناشی از کمبود ویتامین‌های مهم

کاهش قدرت و توان عضلات برای انجام فعالیت‌های معمول از مهم‌ترین و اصلی‌ترین پیامدهای کمبود ویتامین در بدن محسوب می‌شود. تأثیر مستقیم کمبود ویتامین‌های حیاتی بر عملکرد روزانه افراد به تدریج سبب پدیدار شدن مشکلات جدی‌تر خواهد شد. به همین دلیل لازم است جهت افزایش توان ماهیچه‌ها از مجموع ویتامین‌های لازم و ضروری در طول روز استفاده کنید. استفاده از میوه‌ها و سبزیجات تازه بهترین راهکار جهت دریافت مقادیر بالای ویتامین محسوب می‌شود.

برای پیشگیری از کمبود ویتامین در بدن و اطمینان از سلامت عضلات بهتر است تنظیم رژیم غذایی روزانه با در نظر داشتن تنوع ‌مواد غذایی انجام‌شده و مطمئن شوید همه ویتامین‌های مورد نیاز بدن از طریق مواد دریافت می‌شود. در صورت نیاز، ممکن است پزشک مصرف ویتامین‌های مکمل را نیز توصیه کند تا کمبود این مواد در بدن به سلامت شما آسیب نزند.

سخن پایانی این مطلب

در این مقاله به ارائه توضیحاتی درباره تاثیر مصرف انواع ویتامین در عملکرد صحیح ماهیچه‌ها و بهبود گرفتگی و اسپاسم عضلانی پرداختیم. وجود ویتامین کافی در برنامه غذایی یا مصرف مکمل‌ها مطابق صلاحدید پزشک در حفظ سلامت سیستم حرکتی و ماهیچه‌ها تاثیر چشمگیری دارد. بی‌توجهی به مصرف ویتامین‌ها و مواد معدنی به میزان کافی، سبب افت عملکرد و کارایی مناسب عضلات، مفاصل و استخوان‌ها خواهد شد. به منظور استفاده از برنامه غذایی مناسب و بهره‌مندی از انواع ویتامین‌ها مطابق دستور العمل‌های تنظیم شده می‌توانید به مشورت با پزشک یا متخصص تغذیه پرداخته و توصیه‌های لازم را دریافت کنید‌.

سوالات متداول در مورد ویتامین گرفتگی عضلات

۱. آیا کمبود ویتامین باعث گرفتگی عضلات می شود؟

بله، به طور قطع کمبود ویتامین هایی مانند ویتامین A، ویتامین C و ویتامین E سبب گرفتگی عضلات می شود؟

۲. آیا مصرف مکمل ها می توانند به بهود وضعیت گرفتگی عضلات کمک کنند؟

بهتر است ویتامین‌های ضروری بدن را از طریق مواد مصرفی طبیعی تامین کنید. اما در صوتر نیاز استفاده از مکلمل های ویتامینی نیز می‌تواند گزینه مناسبی باشد.

۳. گرفتگی عضلات بر اثر کمبود ویتامین شامل چه نشانه هایی است؟

درد، ضعف و کاهش فدرت عضلات از مهم ترین علائم کمبود ویتامین در بدن است.

۴. گرفتگی عضلات بدن کمبود چه ویتامینی است؟

گرفتگی عضلات یا اسپاسم در اثر کمبود ویتامین C، D، E، B1، B6، کلسیم و منیزیم رخ می‌دهد.

فکر خود را اینجا بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

زمینه‌های نمایش داده شده را انتخاب نمایید. بقیه مخفی خواهند شد. برای تنظیم مجدد ترتیب، بکشید و رها کنید.
 • تصویر
 • شناسۀ محصول
 • امتیاز
 • قيمت
 • موجودی
 • دسترسی
 • افزودن به سبد خرید
 • توضیح
 • محتوا
 • وزن
 • اندازه
 • اطلاعات اضافی
برای مخفی‌کردن نوار مقایسه، بیرون را کلیک نمایید
مقایسه