زانو و پا

کمبود چه ویتامینی باعث زانو درد میشود؛ معرفی ۵ ماده خاص

کمبود چه ویتامینی باعث زانو درد میشود جواب ویتامین D و کلسیم است|فست طب

کمبود چه ویتامینی باعث زانو درد میشود؛ معرفی ۵ ماده خاص

کمبود چه ویتامینی باعث زانو درد میشود؟ آیا میزان ویتامین‌ها و مواد معدنی اینقدر بر سلامت بدن و زانوها تاثیر دارد؟ برای پاسخ به این سوالات در ابتدا باید بدانیم که کدام ویتامین‌ها و مواد معدنی برای سلامت استخوان‌ها، مفاصل، عضلات و بافت‌ها مهم هستند. بعد از آن متوجه خواهیم شد که کمبود کدام مواد بر سلامت و ایجاد درد زانو تاثیر دارد.

از مواد معدنی و ویتامین‌های مهم برای زانو می‌توانیم به ویتامین D، اسید چرب امگا ۳ و کلسیم اشاره کنیم. باید بگوییم که کمبود مواد مغذی در بدن باعث کند شدن روند بازسازی و ترمیم سلول‌ها و بافت‌ها و همچنین تحلیل عضلات و مفاصل می‌شود. به همین خاطر سوال کمبود چه ویتامینی باعث زانو درد میشود مطرح خواهد شد. برای پایخ به این سوال در این مطلب از فست طب با ما همراه باشید.

ارتباط با مشاورین درمان فست طب

دریافت مشاوره رایگان و تخصصی

نام و نام خانوادگی(Required)
انتخاب نوع مشاوره تخصصی(Required)

کمبود کدام ویتامین باعث درد مفاصل می شود؟ معرفی مواد مغذی مهم برای زانو درد

کمبود چه ویتامینی باعث زانو درد میشود|فست طب

میلیون‌ها نفر در دنیا از زانو درد به دلایل مختلف رنج می‌برند. به طوری که طبق آمار CDC از هر ۴ بزرگسال در آمریکا یک نفر به آرتروز زانو و درد شدید مبتلا است. یکی از دلایل زانو درد در افراد مختلف کمبود یکسری مواد لازم در بدن برای سلامت و بهبود فعالیت مفاصل و بافت‌ها، به ویژه زانو است. در ادامه با چند نمونه از مواد مغذی مهم برای زانو که کمبود آن‌ها باعث مشکلاتی در این ناحیه می‌شوند آشنا خواهیم شد.

البته باید اشاره کنیم که در کنار مصرف یکسری مواد مغذی، استفاده از زانو بند زاپیا مکس نیز برای بهبود درد زانو مناسب است. زیرا این زانوبند با داشتن سه تکنولوژی خاص خود به راحتی درد زانو را تسکین داده و سلول‌ها را به ترمیم خود وامی‌دارد. در ادامه با ما همراه باشید تا به مهمترین ویتامین‌هایی که کمبود آن‌ها منجر به پا درد می‌شوند آشنا خواهیم شد. اما در حالت کلی مهمترین مواد مغذی برای که کمبود آن‌ها در بدن به زانو درد ختم خواهد شد عبارتند از:

 • کلسیم
 • ویتامین D
 • اسید چرب امگا ۳
 • ویتامین B12
 • ویتامین C
 • ویتامین K
 • منیزیم
 • روی
 • آهن

در ادامه تاثیر کمبود هر کدام از این مواد را در پا درد و زانو درد بررسی خواهیم کرد.

۱. کلسیم مهمترین مواد معدنی برای استخوان‌ها؛ جواب سوال اینکه کمبود چه ویتامینی باعث زانو درد میشود؟

کلسیم برای حفظ سلامت و استحکام استخوان‌ها مورد نیاز است. بیماران مبتلا به کمبود کلسیم در معرض خطر بالای بیماری پوکی استخوان قرار دارند که در نتیجه آن استخوان‌های ضعیف در معرض شکستگی قرار می‌گیرند. کمبود کلسیم در رژیم غذایی ممکن است منجر به بیماری‌های دیگری مانند استئومالاسی نیز شود که در کودکان و نوجوانان باعث راشیتیسم خواهد شد.

در نتیجه بیماری پوکی استخوان، ترک‌ها و شکستگی‌های ریز و گاها درشتی در استخوان‌ها ایجاد می‌شود که باعث درد بیمار خواهد شد. توجه داشته باشید که استخوان‌های ضعیف قدرت کافی برای محافظت از مفاصل زانو را ندارند و به همین دلیل اغلب بیماران دچار درد زانو خواهند شد.

۲. ویتامین D به تسکین زانو درد کمک می‌کند؛ کمبود D مشکلات زیادی ایجاد خواهد کرد

وقتی کلسیم استحکام استخوان‌ها را افزایش می‌دهد، ویتامین D به کلسیم کمک می‌کند تا کار خود را انجام دهد. ویتامین D برای پردازش و تنظیم مقدار کلسیم و فسفات در بدن بسیار مهم است. این مواد مغذی (کلسیم، فسفات و ویتامین D) برای توسعه ساختار و استحکام استخوان‌ها مهم هستند.

کمبود ویتامین D باعث ایجاد بیماری‌هایی مانند پوکی استخوان می‌شود. جدا از سلامت استخوان‌ها، ویتامین D سیستم ایمنی را تقویت و در عین حال به داشتن عضلاتی سالم کمک می‌کند. اگر به دنبال افزایش مصرف ویتامین D خود هستید، بهترین منبع نور خورشید است. برای تشکیل ویتامین D در بدن باید روزانه حدود ۱۰ دقیقه زیر نور آفتاب قرار بگیرید. از سوی دیگر می‌توانید با خوردن برخی مواد غذایی، ویتامین D را جذب کنید. مواد غذایی حاوی ویتامین دی شامل قارچ، ماهی و زرده تخم مرغ است.

بررسی تاثیر ویتامین D بر زانو و عضلات ران

آیا کمبود ویتامین دی باعث زانو درد میشود|فست طب

مطالعات مختلفی در زمینه کمبود ویتامین D و زانودرد ارائه شده است. برای مثال در یک مطالعه اثر کمبود ویتامین D بر درد و قدرت عضلات چهارسرران در آرتروز زانو مورد بررسی قرار گرفت. بیماران مبتلا به آرتروز زانو بالای ۳۰ سال، که حداقل یک ماه یا بیشتر درد زانو و کمبود ویتامین D داشتند، برای این مطالعه انتخاب شدند. ۶۷ بیمار به مدت دو ماه تحت درمان بودند. همه شرکت کنندگان ۵۰۰۰۰ واحد بین المللی ویتامین D خوراکی را به مدت حداقل دو ماه در هفته دریافت کردند.

در پایان دوره مطالعه، قدرت عضله چهار سر ران نسبت به پایه به طور معنی داری افزایش یافت و درد زانو به طور معنی داری کاهش یافت. این یافته‌ها نشان داد که رفع کمبود ویتامین D در بیماران مبتلا به آرتروز زانو اثر مطلوب قابل توجهی بر قدرت عضلات چهارسرران و درد زانو دارد. مطالعه نتیجه گرفت که هم کمبود ویتامین D و هم ضعف عضلات چهارسرران با استئوآرتریت زانو و درد همراه است.

بررسی تاثیر ویتامین دی بر آرتروز و تراکم استخوان

مطالعه‌ی دیگیری با هدف تعیین تأثیر سطح ناکافی ویتامین D بر آرتروز و تراکم استخوان (BMD) در بیماران سالمند زن و مرد مبتلا به آرتروز اولیه و پیشرفته و همچنین ارتباط بین ویتامین D و زانو انجام شد. ۱۴۲ زن و ۱۳۵ مرد مبتلا به آرتروز زانو وارد مطالعه شدند. یافته‌ها نشان دادند که سطح ویتامین D در بیماران زن مبتلا به آرتروز به‌طور معنی‌داری کمتر از مردان است. سطح کلسیم و فسفر در بیماران زن به طور معنی‌داری بیشتر از مردان است. مصرف مکمل ویتامین D می‌تواند باعث افزایش BMD، کند کردن پیشرفت پوکی استخوان و کاهش درد شود، اما تاثیری بر پیشرفت آرتروز ندارد.

مطالعه دیگری به منظور جستجوی مقالات و بررسی ارتباط بین سطوح ویتامین D و آرتروز زانو در جمعیت بزرگسال و نتیجه مصرف مکمل ویتامین D در کاهش آرتروز زانو انجام شد. یک جستجوی جامع در پایگاه داده کتابخانه Pub Med و Cochrane انجام شد و ۱۱ مطالعه در بررسی حاضر گنجانده شده است. دو کارآزمایی کنترل تصادفی (RCT)، یک مورد-شاهدی، چهار مطالعه مقطعی و چهار مطالعه کوهورت وجود داشت. این مطالعات شامل ۵۱۳۷ شرکت‌کننده بودند. این مطالعه شواهد محدودی برای ارتباط مثبت بین کمبود ویتامین D و کاهش حجم غضروف به دست آورد.

۳. ماهی‌ها و اسیدهای چرب امگا ۳ از زانو درد جلوگیری می‌کنند

مصرف بالای امگا 3 باعث بهبود درد زانو و رفع آسیب در این ناحیه می‌شود|فست طب

اسیدهای چرب امگا ۳ به حفظ سلامت قلب، تقویت سیستم ایمنی بدن و بهبود سلامت متابولیک کمک خواهند کرد. همچنین اسیدهای چرب به زانوها کمک می‌کنند تا تورم و التهاب را کاهش دهند و درد مفاصل را کم کنند. همچنین وجود مقادیر کافی از این اسید چرب به عنوان ویتامین گرفتگی عضلات عمل خواهد کرد. به این معنی که از گرفتگی عضلات به دلیل فشار یا آسیب جلوگیری می‌کند.

طبق مطالعه اخیر در NCBI مصرف بیشتر اسیدهای چرب امگا ۳ در مقایسه با اسیدهای چرب امگا ۶ التهاب در بدن را کاهش می‌دهند. زیرا امگا ۳ به کاهش اینترلوکین-۶ و پروتئین واکنشی C که عامل التهاب هستند کمک خواهند کرد. ماهی‌هایی که سرشار از امگا ۳ هستند عبارتند از:

 • ماهی تن
 • ساردین
 • ماهی سالمون
 • ماهی خال مخالی

توجه داشته باشید که استفاده از مکمل‌های امگا ۳ مانند مصرف مواد غذایی حاوی این ماده برای بدن مفید هستند. یکی از راه‌های کمک به درمان قطعی آرتروز زانو استفاده از مکمل‌هاست.

تاثیر امگا ۳ بر درمان درد مفاصل

اسیدهای چرب غیراشباع امگا ۳ (ω-۳ PUFA) برای درمان درد مفاصل مرتبط با چندین بیماری التهابی در مطالعات مختلف استفاده شده است. در یک مطالعه یک متاآنالیز از ۱۷ کارآزمایی انجام شد که اثرات تسکین درد با مصرف امگا ۳ را در بیماران مبتلا به روماتسیم مفصلی ارزیابی کردند. مصرف مکمل امگا۳ به مدت ۳ تا ۴ ماه شدت درد مفاصل را کاهش داد. در ۳-۴ ماه بعد نتایج نشان داد که امگا ۳ یک درمان کمکی برای درد مفاصل برای مثال درد زانو مرتبط با آرتریت روماتوئید است.

آزمایش‌های بالینی زیادی برای تاثیر اسیدهای چرب امگا ۳، که به عنوان مکمل‌های روغن ماهی عرضه می‌شوند، در بیماری‌های التهابی مانند روماتسیم مفصلی یا آرتروز زانو در طول سه دهه گذشته انجام شده‌اند. یک مطالعه انجام شد تا نکات برجسته این مطالعات را برای ارزیابی اثربخشی بالینی اسیدهای چرب امگا ۳ خلاصه کند. در مجموع ۲۰ کارآزمایی بالینی برای تاثیر امگا ۳ در مورد بیماری روماتسیم مفصلی انجام شده است که ۱۶ مورد از آنها پیشرفت‌های قابل توجهی را در نتایج بالینی نشان دادند. ۴ کارآزمایی بالینی مرتبط با آرتروز انجام شده است که ۳ مورد از آنها حداقل در ۱ پارامتر بالینی بهبود قابل توجهی را بعد از مصرف امگا ۳ نشان دادند.

امگا ۳ و تاثیر بر التهاب آرتروز و روماتیسم

مکانیسم‌های متعددی برای اثرات بالینی اسیدهای چرب امگا ۳، از جمله تعدیل سنتز ایکوزانوئید دخیل است که سبب سرکوب تولید سیتوکین‌های پیش التهابی می‌شود. به طور کلی، مکمل‌های روغن ماهی به نظر می‌رسد یک عامل ایمن و موثر است که می‌تواند به رژیم‌های درمانی فعلی در بیماری‌های التهابی مانند آرتروز یا روماتسیم مفصلی اضافه شود.

به صورت خلاصه شواهد انسانی نشان می‌دهد که امگا ۳ ممکن است مؤثر باشد، اما به تحقیقات بیشتر برای تعیین پروتکل‌های درمانی نیاز است. فرض بر این است که خواص ضد التهابی امگا ۳ می‌تواند التهاب خفیف آرتروز و کاتابولیسم غضروفی را کند نماید و پیشرفت آرتروز را کاهش دهد، اما این نیاز به کاوش بیشتر دارد.

۴. تاثیر کمبود ویتامین B12 بر مفاصل؛ یک ویتامین خاص برای بدن و مفاصل

ویتامین B12 یکی از مهمترین ویتامین‌ها برای اعصاب و مفاصل بدن است که از سیستم عصبی محافظت می‌کند. البته باید اشاره کنیم که ویتامین B12 برای تقویت و بازسازی استخوان‌ها به ویژه در زانو مناسب است. این ماده به روند کاهش درد ناشی از آسیب‌های قدیمی کمک می‌کند. پس کمبود آن به مرور زمان باعث درد زانو خواهد شد. پس می توان گفت که ویتامین برای زانو درد موثر است.

بررسی تاثیر B12 بر سلامت اسلکتی عضلانی

مطالعه‌ای با هدف ارزیابی ارتباط ویتامین B12 و نشانگرهای زیستی آن با سلامت اسکلتی عضلانی در افراد میانسال و مسن انجام شد. داده‌ها از پایگاه داده ملی سلامت و تغذیه در سال‌های ۲۰۰۱-۲۰۰۲ برای بررسی اثرات ویتامین B12 سرم و نشانگرهای زیستی آن (هموسیستئین و متیل مالونیک اسید) بر سلامت عضلات اسکلتی استفاده شد. ویتامین B12 و نشانگرهای زیستی آن ارتباط نزدیکی با قدرت عضلانی و عملکرد فیزیکی در افراد میانسال و مسن دارند. ویتامین B12 یک شاخص مهم برای سلامت اسکلتی عضلانی در سالمندان است.

هموسیستئین یک پروتئین است که افزایش آن منجر به بیماری‌های قلبی عروقی می‌شود. یکی از علت‌های رایج افزایش این ماده، کمبود ویتامین B12 است، زیرا ویتامین B12 سبب تجزیه آن می‌شود. متیل مالونیک اسید برای متابولسیم مفید است، اما اگر مقدار آن افزایش یابد، سبب سستی و ضعف عضلات می‌شود.

مطالعات نشان داده اند که کمبود ویتامین B-12 در ۱۵٪ از جمعیت سالمندان وجود دارد که با افزایش متیل مالونیک اسید با یا بدون افزایش غلظت هموسیستئین مستند شده است. مکمل خوراکی ویتامین B-12 در کاهش مقادیر متیل مالونیک اسید در افراد مسن موثر است. نتیجه آن کاهش درد عضلانی و درد زانو است.

سارکوپنی و دیناپنی با افتادن‌های مکرر، محدودیت حرکتی، افسردگی، ضعف، افزایش مرگ و میر و عوارض مرتبط هستند. فراوانی سارکوپنی و دیناپنی در بیماران با سطوح ویتامین B12 کمتر از ۴۰۰ pg/mL به ترتیب ۳۱.۶ و ۳۵.۶ درصد بود. سارکوپنی نیز احتمال افزایش آرتروز را به ویژه در افراد چاق تا شانس ۶۱.۴۹ درصد افزایش می‌دهد.

۵. ویتامین C بر زانو درد هم تاثیر دارد؛ ویتامین همه کاره در بدن

یکی از مهمترین ویتامین‌ها برای بدن ویتامین C است که باعث تقویت سیستم ایمنی، خواص ضد التهابی و کمک به بازسازی سلول‌ها و بافت‌ها می‌شود. به صورت کلی ویتامین C جزو ویتامین‌های مفید برای دردهای مفصلی است. زیرا این ماده خواص ضد التهابی دارد که به کاهش التهاب در مفاصل به دلیل آسیب و آرتروز کمک می‌کند. در نتیجه پایین بودن میزان این ویتامین در بدن باعث التهاب در زانو و ایجاد درد در این ناحیه می‌شود. سپاس که تا انتهای مقاله کمبود چه ویتامینی باعث زانو درد میشود با ما همراه بودید.

بررسی تاثیر ویتامین C بر درد اسکلتی عضلانی در مطالعات خاص

کمبود ویتامین C با درد اسکلتی عضلانی مشخص می‌شود و شواهد اپیدمیولوژیک اخیر ارتباط بین وضعیت ویتامین C کمتر از حد مطلوب و درد ستون فقرات را نشان می‌دهد. علاوه بر این، شواهد نشان می‌دهد که تجویز ویتامین C در برخی شرایط بالینی خواص ضددردی از خود نشان می‌دهد. تعدادی از مطالعات بالینی اخیر نشان داده است که تجویز ویتامین C به بیماران مبتلا به سندرم درد موضعی مزمن علائم آنها را کاهش می‌دهد. علاوه بر این، درد ناشی از سرطان با دوز بالای ویتامین C کاهش می‌یابد و به بهبود کیفیت زندگی بیمار کمک می‌کند.

درد یکی از علائم بیماری اسکوربوت ( کمبود ویتامین (C است که عمدتاً در سیستم اسکلتی عضلانی به صورت آرترالژی در زانوها، مچ پا و مچ دست و همچنین درد عضله تظاهر می‌کند. درد ناشی از کمبود ویتامین C می‌تواند در عرض یک یا دو هفته پس از مصرف مکمل با ویتامین C به طور کامل برطرف شود.

مطالعاتی تأثیر مکمل‌های ویتامین C را بر بروز درد زانو در بیماران جراحی مچ و مچ پا بررسی کرده‌اند. دوزهای ویتامین C مورد استفاده در این مطالعات از ۰.۲ تا ۰.۵ گرم در روز برای ۴۵ تا ۵۰ روز پس از جراحی متغیر بود. همه مطالعات، به جز یکی کاهش بروز سندروم درد موضعی را در بیماران دریافت کننده ویتامین C نشان دادند، مؤثرترین دوز ویتامین C ≥۰. ۵ گرم در روز گزارش شد.

۶. ویتامین K از ابتلا به استئوآرتریت جلوگیری می‌کند

کمبود ویتامین K و زانو درد به هم مرتبط هستند. تحقیقات علمی نشان می‌دهد افرادی که سطح کافی از ویتامین K در بدن خود دارند، کمتر به استئوآرتریت مبتلا خواهند شد. زیرا ویتامین K در عملکرد سالم و درست پروتئین‌ها در غضروف‌ها و استخو ان‌ها اثر دارد. به همین دلیل با کمبود آن پروتئین نمی‌توان در غضروف و استخوان‌ها عملکرد درستی داشته باشد. همچنین ویتامین K نقش اساسی در انعقاد خون دارد و همین موضوع در خونرسانی به مفاصل، عضلات و استخوان‌ها تاثیر می‌گذارد.

پس برای کاهش ابتلا به استئوآرتریت خوراکی‌های حاوی ویتامین K بیشتری مصرف کنید. خوراکی‌هایی مانند اسفناج، کلم بروکلی، کاهو و روغن سویا.

بررسی تاثیر ویتامین K در تحقیقات

بررسی ارتباط ویتامین کا-K بر زانو|فست طب

به دلیل نقش ویتامین K در تنظیم کانی‌سازی اسکلتی، این ویتامین می‌تواند یک گزینه پیشگیرانه برای آرتروز و کاهش درد زانو باشد. در یک مطالعه رابطه ویتامین K با آرتروز رادیوگرافی زانو بررسی شد. افراد حاضر در مطالعه در ابتدا و ۳۰ ماه بعد رادیوگرافی زانو و اسکن MRI دریافت کردند و ویتامین K در ابتدا اندازه گیری شد. در بین ۱۱۸۰ شرکت کننده ۶۲ درصد زن با میانگین سنی ۶۲ سال با کمبود ویتامین K و آرتروز همراه بودند. مطالعه نتیجه گرفت که افراد با کمبود ویتامین K بیشتر احتمال دارد به استئوآرتریت در یک یا هر دو زانو مبتلا شوند.

میزان دوز مورد نیاز بدن به ویتامین‌های مختلف در طول روز

میزان دوز ویتامین مورد نیاز برای افراد در گروه سنی مختلف
سن A(mcg) B12(mcg)  C(mg) D(units)† K(mcg)
نوزادان
۰–۶ ماه ۴۰۰ ۰. ۴ ۴۰ ۴۰۰ ۲. ۰
۷–۱۲ ماه ۵۰۰ ۰. ۵ ۵۰ ۴۰۰ ۲. ۵
کودکان
۱–۳سال ۳۰۰ ۰. ۹ ۱۵ ۶۰۰ ۳۰
۴–۸ سال ۴۰۰ ۱. ۲ ۲۵ ۶۰۰ ۵۵
مردان
 ۹–۱۳سال ۶۰۰ ۱. ۸ ۴۵ ۶۰۰ ۶۰
۱۴–۱۸ سال ۹۰۰ ۲. ۴ ۷۵ ۶۰۰ ۷۵
۱۹–۷۰ سال ۹۰۰ ۲. ۴ ۹۰ ۶۰۰ ۱۲۰
۷۰ سال به بالا ۹۰۰ ۲. ۴ ۹۰ ۸۰۰ ‡ ۱۲۰
زنان
 ۹–۱۳ سال ۶۰۰ ۱. ۸ ۴۵ ۶۰۰ ۶۰
 ۱۴–۱۸ سال ۷۰۰ ۲. ۴ ۶۵ ۶۰۰ ۷۵
 ۱۹–۷۰ سال ۷۰۰ ۲. ۴ ۷۵ ۶۰۰ ۹۰
۷۰ سال به بالا ۷۰۰ ۲. ۴ ۷۵ ۸۰۰ ‡ ۹۰
زنان باردار
 ۱۹–۵۰ سال ۷۷۰ ۲. ۶ ۸۵ ۶۰۰ ۹۰
زنان شیرده
۱۹–۵۰ سال ۱۳۰۰ ۲. ۸ ۱۲۰ ۶۰۰ ۹۰

ایا کم خونی باعث زانو درد میشود؟

ایا کم خونی باعث زانو درد میشود|فست طب

رابطه کم خونی و زانو درد به این صورت است که کمبود آهن در پوکی استخوان، درد و تغییرات استخوانی بسیار شایع است. زیرا کمبود آهن شدید باعث تحلیل استخوان‌ها و افزایش خطر ابتلا به خطر پوکی استخوان خواهد شد. به همین دلیل است که افراد مبتلا به کم خونی دچار زانو درد، کمر درد و دردهای استخوانی می‌شوند. بهترین راه‌حل برای این دسته از افراد این است که در ابتلا کم خونی خود را درمان کنند و سپس برای تقویت استخوان‌ها ورزش کنند.

ایا کمبود ویتامین دی باعث پا درد میشود؟

در جواب به این سوال باید گفت که بله، کمبود ویتامین دی باعث پا درد میشود. زیرا ویتامین D در پردازش و تنظیم کلسیم و فسفات رد بدن تاثیر بالایی دارد. بدون این ویتامین کلسیم و فسفات جذب نشده و دراین شرایط استخوان‌ها ضعیف شده و درد در زانو و کمر و پاها شروع خواهد شد. پس با مصرف مواد غذایی حاوی ویتامین D یا مکمل‌های آن به سلامت استخوان‌ها و مفاصل خود رسیدگی کنید.

آیا کمبود کلسیم باعث پا درد میشود؟

در جواب به این سوال نیز باید گفت بله، زیرا کلسیم مهمترین ماده در ساخت استخوان‌های بدن است. کمبود کلسیم باعث ضعیف شدن استخوان‌ها و کاهش روند بازاسازی سلول‌های استخوانی خواهد شد. همچنین باید اشاره کنیم که کمبود کلسیم در بدن به درد و گرفتگی عضلانی ختم می‌شود. زیرا احساس ضعف و خستگی مفرط، پوسیدگی مشکلات دندان، درد و گرفتگی عضلانی و پوکی استخوان ناشی از کمبود کلسیم در بدن است.

کمبود کدام ویتامین باعث صدا دادن مفاصل می شود؟ آیا کم آبی تاثیری دارد؟

صدا دادن مفصل زانو یکی از رایج‌ترین مشکلات در این ناحیه است که در اثر عوامل مختلفی رخ می‌دهد. از عوامل موثر در صدا دادن مفصل زانو می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

 • کمبود کلسیم
 • کمبود ویتامین D
 • کم آبی مفصل

برای رفع این مشکلات باید مواد غذایی یا مکمل‌های حاوی ویتامین D و کلسیم مصرف کنید. همچنین میزان آب مصرفی خود را بالا ببرید.

سوالات پرتکرار در مورد کمبود چه ویتامینی باعث زانو درد میشود

۱. کمبود کدام ویتامین باعث صدا دادن مفاصل می شود؟

کمبود ویتامین D، کلسیم و کم آبی بدن.

۲. کمبود کدام ویتامین باعث درد مفاصل میشود؟

در مفاصل به دلیل کمبود ویتامین D،C،B12، کلسیم و کم آبی بدن رخ می‌دهد. البته عوامل دیگری نیز در درد مفاصل نقش دارند.

۳. ایا کم خونی باعث زانو درد میشود؟

کم خونی به دلیل کمبود آهن و اکسیژن موجود در خون باعث احساس خستگی، ضعف عضلانی و در نتیجه ضعیف شدن مفاصل و درد در زانوها خواهد شد.

۴. چه ویتامینی برای زانو درد خوبه؟

انواع ویتامین‌ها و مواد معدنی برای بدن و زانوها مفید است. از این ویتامین‌ها می‌توانیم به ویتامین D ،C ،B12 ،B6، روی، منیزنیم، کلسیم و امگا ۳ اشاره کنیم.

فکر خود را اینجا بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

زمینه‌های نمایش داده شده را انتخاب نمایید. بقیه مخفی خواهند شد. برای تنظیم مجدد ترتیب، بکشید و رها کنید.
 • تصویر
 • شناسۀ محصول
 • امتیاز
 • قيمت
 • موجودی
 • دسترسی
 • افزودن به سبد خرید
 • توضیح
 • محتوا
 • وزن
 • اندازه
 • اطلاعات اضافی
برای مخفی‌کردن نوار مقایسه، بیرون را کلیک نمایید
مقایسه