زانو و پا

کمبود چه ویتامینی باعث زانو درد میشود؛ معرفی ۵ ماده خاص

کمبود چه ویتامینی باعث زانو درد میشود جواب ویتامین D و کلسیم است|فست طب

کمبود چه ویتامینی باعث زانو درد میشود؛ معرفی ۵ ماده خاص

کمبود چه ویتامینی باعث زانو درد میشود؟ آیا میزان ویتامین‌ها و مواد معدنی اینقدر بر سلامت بدن و زانوها تاثیر دارد؟ برای پاسخ به این سوالات در ابتدا باید بدانیم که کدام ویتامین‌ها و مواد معدنی برای سلامت استخوان‌ها، مفاصل، عضلات و بافت‌ها مهم هستند. بعد از آن متوجه خواهیم شد که کمبود کدام مواد بر سلامت و ایجاد درد زانو تاثیر دارد.

از مواد معدنی و ویتامین‌های مهم برای زانو می‌توانیم به ویتامین D، اسید چرب امگا ۳ و کلسیم اشاره کنیم. باید بگوییم که کمبود مواد مغذی در بدن باعث کند شدن روند بازسازی و ترمیم سلول‌ها و بافت‌ها و همچنین تحلیل عضلات و مفاصل می‌شود. به همین خاطر سوال کمبود چه ویتامینی باعث زانو درد میشود مطرح خواهد شد. برای پایخ به این سوال در این مطلب از فست طب با ما همراه باشید.

ارتباط با مشاورین درمان فست طب

دریافت مشاوره رایگان و تخصصی

نام و نام خانوادگی(Required)
انتخاب نوع مشاوره تخصصی(Required)

کمبود کدام ویتامین باعث درد مفاصل می شود؟ معرفی مواد مغذی مهم برای زانو درد

کمبود چه ویتامینی باعث زانو درد میشود|فست طب

میلیون‌ها نفر در دنیا از زانو درد به دلایل مختلف رنج می‌برند. به طوری که طبق آمار CDC از هر ۴ بزرگسال در آمریکا یک نفر به آرتروز زانو و درد شدید مبتلا است. یکی از دلایل زانو درد در افراد مختلف کمبود یکسری مواد لازم در بدن برای سلامت و بهبود فعالیت مفاصل و بافت‌ها، به ویژه زانو است. در ادامه با چند نمونه از مواد مغذی مهم برای زانو که کمبود آن‌ها باعث مشکلاتی در این ناحیه می‌شوند آشنا خواهیم شد.

البته باید اشاره کنیم که در کنار مصرف یکسری مواد مغذی، استفاده از زانو بند زاپیا مکس نیز برای بهبود درد زانو مناسب است. زیرا این زانوبند با داشتن سه تکنولوژی خاص خود به راحتی درد زانو را تسکین داده و سلول‌ها را به ترمیم خود وامی‌دارد. در ادامه با ما همراه باشید تا به مهمترین ویتامین‌هایی که کمبود آن‌ها منجر به پا درد می‌شوند آشنا خواهیم شد. اما در حالت کلی مهمترین مواد مغذی برای که کمبود آن‌ها در بدن به زانو درد ختم خواهد شد عبارتند از:

 • کلسیم
 • ویتامین D
 • اسید چرب امگا ۳
 • ویتامین B12
 • ویتامین C
 • ویتامین K
 • منیزیم
 • روی
 • آهن

در ادامه تاثیر کمبود هر کدام از این مواد را در پا درد و زانو درد بررسی خواهیم کرد.

۱. کلسیم مهمترین مواد معدنی برای استخوان‌ها؛ جواب سوال اینکه کمبود چه ویتامینی باعث زانو درد میشود؟

کلسیم برای حفظ سلامت و استحکام استخوان‌ها مورد نیاز است. بیماران مبتلا به کمبود کلسیم در معرض خطر بالای بیماری پوکی استخوان قرار دارند که در نتیجه آن استخوان‌های ضعیف در معرض شکستگی قرار می‌گیرند. کمبود کلسیم در رژیم غذایی ممکن است منجر به بیماری‌های دیگری مانند استئومالاسی نیز شود که در کودکان و نوجوانان باعث راشیتیسم خواهد شد.

در نتیجه بیماری پوکی استخوان، ترک‌ها و شکستگی‌های ریز و گاها درشتی در استخوان‌ها ایجاد می‌شود که باعث درد بیمار خواهد شد. توجه داشته باشید که استخوان‌های ضعیف قدرت کافی برای محافظت از مفاصل زانو را ندارند و به همین دلیل اغلب بیماران دچار درد زانو خواهند شد.

۲. ویتامین D به تسکین زانو درد کمک می‌کند؛ کمبود D مشکلات زیادی ایجاد خواهد کرد

وقتی کلسیم استحکام استخوان‌ها را افزایش می‌دهد، ویتامین D به کلسیم کمک می‌کند تا کار خود را انجام دهد. ویتامین D برای پردازش و تنظیم مقدار کلسیم و فسفات در بدن بسیار مهم است. این مواد مغذی (کلسیم، فسفات و ویتامین D) برای توسعه ساختار و استحکام استخوان‌ها مهم هستند.

کمبود ویتامین D باعث ایجاد بیماری‌هایی مانند پوکی استخوان می‌شود. جدا از سلامت استخوان‌ها، ویتامین D سیستم ایمنی را تقویت و در عین حال به داشتن عضلاتی سالم کمک می‌کند. اگر به دنبال افزایش مصرف ویتامین D خود هستید، بهترین منبع نور خورشید است. برای تشکیل ویتامین D در بدن باید روزانه حدود ۱۰ دقیقه زیر نور آفتاب قرار بگیرید. از سوی دیگر می‌توانید با خوردن برخی مواد غذایی، ویتامین D را جذب کنید. مواد غذایی حاوی ویتامین دی شامل قارچ، ماهی و زرده تخم مرغ است.

۳. ماهی‌ها و اسیدهای چرب امگا ۳ از زانو درد جلوگیری می‌کنند

مصرف بالای امگا 3 باعث بهبود درد زانو و رفع آسیب در این ناحیه می‌شود|فست طب

اسیدهای چرب امگا ۳ به حفظ سلامت قلب، تقویت سیستم ایمنی بدن و بهبود سلامت متابولیک کمک خواهند کرد. همچنین اسیدهای چرب به زانوها کمک می‌کنند تا تورم و التهاب را کاهش دهند و درد مفاصل را کم کنند. همچنین وجود مقادیر کافی از این اسید چرب به عنوان ویتامین گرفتگی عضلات عمل خواهد کرد. به این معنی که از گرفتگی عضلات به دلیل فشار یا آسیب جلوگیری می‌کند.

طبق مطالعه اخیر در NCBI مصرف بیشتر اسیدهای چرب امگا ۳ در مقایسه با اسیدهای چرب امگا ۶ التهاب در بدن را کاهش می‌دهند. زیرا امگا ۳ به کاهش اینترلوکین-۶ و پروتئین واکنشی C که عامل التهاب هستند کمک خواهند کرد. ماهی‌هایی که سرشار از امگا ۳ هستند عبارتند از:

 • ماهی تن
 • ساردین
 • ماهی سالمون
 • ماهی خال مخالی

توجه داشته باشید که استفاده از مکمل‌های امگا ۳ مانند مصرف مواد غذایی حاوی این ماده برای بدن مفید هستند. یکی از راه‌های کمک به درمان قطعی آرتروز زانو استفاده از مکمل‌هاست.

۴. تاثیر کمبود ویتامین B12 بر مفاصل؛ یک ویتامین خاص برای بدن و مفاصل

ویتامین B12 یکی از مهمترین ویتامین‌ها برای اعصاب و مفاصل بدن است که از سیستم عصبی محافظت می‌کند. البته باید اشاره کنیم که ویتامین B12 برای تقویت و بازسازی استخوان‌ها به ویژه در زانو مناسب است. این ماده به روند کاهش درد ناشی از آسیب‌های قدیمی کمک می‌کند. پس کمبود آن به مرور زمان باعث درد زانو خواهد شد. پس می توان گفت که ویتامین برای زانو درد موثر است.

۵. ویتامین C بر زانو درد هم تاثیر دارد؛ ویتامین همه کاره در بدن

یکی از مهمترین ویتامین‌ها برای بدن ویتامین C است که باعث تقویت سیستم ایمنی، خواص ضد التهابی و کمک به بازسازی سلول‌ها و بافت‌ها می‌شود. به صورت کلی ویتامین C جزو ویتامین‌های مفید برای دردهای مفصلی است. زیرا این ماده خواص ضد التهابی دارد که به کاهش التهاب در مفاصل به دلیل آسیب و آرتروز کمک می‌کند. در نتیجه پایین بودن میزان این ویتامین در بدن باعث التهاب در زانو و ایجاد درد در این ناحیه می‌شود. سپاس که تا انتهای مقاله کمبود چه ویتامینی باعث زانو درد میشود با ما همراه بودید.

۶. ویتامین K از ابتلا به استئوآرتریت جلوگیری می‌کند

کمبود ویتامین K و زانو درد به هم مرتبط هستند. تحقیقات علمی نشان می‌دهد افرادی که سطح کافی از ویتامین K در بدن خود دارند، کمتر به استئوآرتریت مبتلا خواهند شد. زیرا ویتامین K در عملکرد سالم و درست پروتئین‌ها در غضروف‌ها و استخو ان‌ها اثر دارد. به همین دلیل با کمبود آن پروتئین نمی‌توان در غضروف و استخوان‌ها عملکرد درستی داشته باشد. همچنین ویتامین K نقش اساسی در انعقاد خون دارد و همین موضوع در خونرسانی به مفاصل، عضلات و استخوان‌ها تاثیر می‌گذارد.

پس برای کاهش ابتلا به استئوآرتریت خوراکی‌های حاوی ویتامین K بیشتری مصرف کنید. خوراکی‌هایی مانند اسفناج، کلم بروکلی، کاهو و روغن سویا.

ایا کم خونی باعث زانو درد میشود؟

ایا کم خونی باعث زانو درد میشود|فست طب

رابطه کم خونی و زانو درد به این صورت است که کمبود آهن در پوکی استخوان، درد و تغییرات استخوانی بسیار شایع است. زیرا کمبود آهن شدید باعث تحلیل استخوان‌ها و افزایش خطر ابتلا به خطر پوکی استخوان خواهد شد. به همین دلیل است که افراد مبتلا به کم خونی دچار زانو درد، کمر درد و دردهای استخوانی می‌شوند. بهترین راه‌حل برای این دسته از افراد این است که در ابتلا کم خونی خود را درمان کنند و سپس برای تقویت استخوان‌ها ورزش کنند.

ایا کمبود ویتامین دی باعث پا درد میشود؟

در جواب به این سوال باید گفت که بله، کمبود ویتامین دی باعث پا درد میشود. زیرا ویتامین D در پردازش و تنظیم کلسیم و فسفات رد بدن تاثیر بالایی دارد. بدون این ویتامین کلسیم و فسفات جذب نشده و دراین شرایط استخوان‌ها ضعیف شده و درد در زانو و کمر و پاها شروع خواهد شد. پس با مصرف مواد غذایی حاوی ویتامین D یا مکمل‌های آن به سلامت استخوان‌ها و مفاصل خود رسیدگی کنید.

آیا کمبود کلسیم باعث پا درد میشود؟

در جواب به این سوال نیز باید گفت بله، زیرا کلسیم مهمترین ماده در ساخت استخوان‌های بدن است. کمبود کلسیم باعث ضعیف شدن استخوان‌ها و کاهش روند بازاسازی سلول‌های استخوانی خواهد شد. همچنین باید اشاره کنیم که کمبود کلسیم در بدن به درد و گرفتگی عضلانی ختم می‌شود. زیرا احساس ضعف و خستگی مفرط، پوسیدگی  مشکلات دندان، درد و گرفتگی عضلانی و پوکی استخوان ناشی از کمبود کلسیم در بدن است.

کمبود کدام ویتامین باعث صدا دادن مفاصل می شود؟ آیا کم آبی تاثیری دارد؟

صدا دادن مفصل زانو یکی از رایج‌ترین مشکلات در این ناحیه است که در اثر عوامل مختلفی رخ می‌دهد. از عوامل موثر در صدا دادن مفصل زانو می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

 • کمبود کلسیم
 • کمبود ویتامین D
 • کم آبی مفصل

برای رفع این مشکلات باید مواد غذایی یا مکمل‌های حاوی ویتامین D و کلسیم مصرف کنید. همچنین میزان آب مصرفی خود را بالا ببرید.

سوالات پرتکرار در مورد کمبود چه ویتامینی باعث زانو درد میشود

۱. کمبود کدام ویتامین باعث صدا دادن مفاصل می شود؟

کمبود ویتامین D، کلسیم و کم آبی بدن.

۲. کمبود کدام ویتامین باعث درد مفاصل میشود؟

در مفاصل به دلیل کمبود ویتامین D،C،B12، کلسیم و کم آبی بدن رخ می‌دهد. البته عوامل دیگری نیز در درد مفاصل نقش دارند.

۳. ایا کم خونی باعث زانو درد میشود؟

کم خونی به دلیل کمبود آهن و اکسیژن موجود در خون باعث احساس خستگی، ضعف عضلانی و در نتیجه ضعیف شدن مفاصل و درد در زانوها خواهد شد.

۴. چه ویتامینی برای زانو درد خوبه؟

انواع ویتامین‌ها و مواد معدنی برای بدن و زانوها مفید است. از این ویتامین‌ها می‌توانیم به ویتامین D ،C ،B12 ،B6، روی، منیزنیم، کلسیم و امگا ۳ اشاره کنیم.

فکر خود را اینجا بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فیلدهایی را که نشان داده می شوند انتخاب کنید. دیگران پنهان خواهند شد. برای تنظیم مجدد سفارش ، بکشید و رها کنید.
 • تصویر
 • شناسه
 • امتیاز
 • قیمت
 • موجودی
 • دسترسی
 • افزودن به سبد خرید
 • شرح
 • محتوا
 • ویجت
 • ابعاد
 • اطلاعات تکمیلی
Click outside to hide the comparison bar
مقایسه