زانو و پا

علت ضعف پا چیست؟ بررسی ۵ علت مختلف ضعف و درد پا

بررسی علت ضعف پا در اثر بیماری های مختلف|فست طب

علت ضعف پا چیست؟ بررسی ۵ علت مختلف ضعف و درد پا

پاها در بدن نقش‌های مهمی ایفا می‌کنند و وظیفه تحمل وزن فرد را برعهده دارند. در برخی شرایط ممکن است عملکرد طبیعی پا با مشکل مواجه شود. در این حالت ضعف پا می‌تواند بیماری‌های جدی در فرد به وجود آورد. این عارضه ممکن است به دلایل گوناگونی در فرد به وجود آید و برای او چالش‌های زیادی به همراه داشته باشد.

این مشکل در بیش از ۵ درصد جمعیت بزرگسالان آمریکا رخ می‌دهد. در این مقاله از فست طب با ما همراه باشید؛ تا با علل و علائم ضعف پا بیشتر آشنا شوید.

ارتباط با مشاورین درمان فست طب

دریافت مشاوره رایگان و تخصصی

نام و نام خانوادگی(Required)
انتخاب نوع مشاوره تخصصی(Required)

ضعف و درد پا نشانه چیست؟

در اثر فعالیت بیش از حد در طی روز ممکن است مشکلاتی نظیر ضعف و درد پا، در فرد به وجود آید. علت درد و ضعف پا محدود به این مورد نمی‌شود و می‌تواند وجود یک بیماری جدی را در فرد نشان دهد. با گذر زمان علائم و درد‌ها در فرد تشدید یافته و قدرت پاها تحلیل می‌یابد. وجود بیماری زمینه‌ای همچون سکته مغزی نیز می‌تواند بر روی عملکرد طبیعی پاها تاثیر بگذارد. هرگونه مشکل در ستون فقرات نیز علتی مهم در ایجاد ضعف و درد پا به شمار می‌آید. درمان ضعف پا باید بر اساس علت زمینه‌ای آن صورت گیرد. اقدام به درمان ضعف و درد پا بدون توجه به علت آن می‌تواند در آینده فرد را با مشکلات جدی مواجه کند.

علت کمر درد و ضعف پا چیست؟

علت کمر درد و ضعف پا چیست؟ سکته مغزی عاملی برای بی حسی در بدن و پاها|فست طب

برای ضعف و درد پا می‌توان دلایل متعددی را عنوان کرد. در صورتی که این عارضه ناگهانی و بدون وجود علائم قبلی در فرد رخ دهد؛ نگرانی‌های زیادی با خود به همراه می‌آورد. در برخی موارد خواب رفتن پا می‌تواند علت درد و ضعف پا به حساب بیاید. اما همیشه به این سادگی نیست و ممکن است درد ناشی از ضعف در پا در عرض چند روز تسکین پیدا نکند. این درد ممکن است وجود یک بیماری جدی را نشان دهد. یافتن علت کمر درد و ضعف پا به طور دقیق در چنین شرایطی از اهمیت زیادی برخوردار است. از رایج‌ترین علل ضعف و درد پا می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

سکته مغزی؛ علتی زمینه‌ای در ضعف و درد پا

مغز اندامی مهم در بدن است که وظیفه فرمان دادن به سایر بخش‌های بدن را دارد. قشر مغز نسبت به دریافت اکسیژن حساسیت بالایی دارد و در صورت بروز هایپوکسی فرد دچار سکته مغزی می‌شود. در اثر نرسیدن خون و مواد مغذی کافی به مغز ممکن است آسیب‌های در بدن بیمار ایجاد شود.

سکته مغزی نه فقط خود مغز بلکه بخش‌های مختلفی از بدن را می‌تواند تحت تاثیر قرار دهد. این شرایط حتی می‌تواند عملکرد اندام‌های مختلف هم‌چون دست و پا‌ها را نیز مختل کند. در اثر بروز سکته مغزی ممکن است ضعف و بی حسی ناگهانی در پاهای فرد به وجود آید. درمان زودهنگام این بیماری می‌تواند عوارض آن را در فرد کاهش دهد.

سندرم گیلن باره؛ عاملی مهم در ایجاد ضعف پاها

سندروم Guillain-Barré نوعی اختلال خود ایمنی نادر است که می‌تواند باعث ضعف در پاهای فرد شود. در طی این بیماری سیستم ایمنی بر علیه خود بدن فعالیت می‌کند و به اعصاب حمله می‌کند. در اثر این حالت، ضعف و بی حسی در پاهای فرد به وجود می‌آید. سوزن سوزن شدن در این بیماری ابتدا از انگشتان پا شروع می‌شود و به مرور زمان کل پا را تحت تاثیر قرار می‌دهد. در صورتی که اقدامات لازم برای درمان آن صورت نگیرد ممکن است این مشکل کل بدن را درگیر می‌کند و باعث فلج کلی می‌شود. اقدامات درمانی که برای این سندرم صورت می‌گیرد هیچ یک درمان دائمی نیستند و صرفا برای تسکین علائم به کار می‌روند.

مالتیپل اسکلروزیس؛ با علائم ضعف پاها و دست‌ها

مالتیپل اسکلروزیس؛ با علائم ضعف پاها و دست‌ها|فست طب

مالتیپل اسکلروزیس یا MS یک بیماری خود ایمنی است که عملکرد دستگاه عصبی را به طور مستقیم هدف قرار می‌دهد. در طی این بیماری سیستم ایمنی فرد به سلول‌های عصبی حمله می‌کند و غلاف میلین را از بین می‌برد. در نتیجه این اقدام سرعت ارسال پیام‌های عصبی به شدت کاهش می‌یابد. این موضوع می‌تواند ضعف و درد پا را به همراه داشته باشد و گاها برای هر دو پا رخ می‌دهد. ام اس در ابتدا با علائم مبهمی بروز خود را نشان می‌دهد که علت درد و ضعف ساق پا یکی از آن‌ها است.

این بیماری در بین سنین ۲۰ تا ۵۰ سالگی تشخیص داده می‌شود. با توجه به محل و شدت آسیب، علائمی که این بیماری از خود بروز می‌دهد؛ در هر فرد متفاوت است. بی حسی در بخش‌های مختلف بدن مثل پا‌ها و خستگی از شایع‌ترین علائم این بیماری به حساب می‌آیند.

درد عصب سیاتیک؛ علت ایجاد کننده درد در پاها

عصب سیاتیک به عنوان طولانی‌ترین عصب در بدن انسان به حساب می‌آید. این عصب از ناحیه کمر آغاز می‌شود و تا انتهای پا ادامه می‌یابد. ایجاد فشردگی در عصب سیاتیک به دنبال گرفتگی پا و اسپاسم عضلانی می‌تواند رخ دهد. این بیماری اغلب باعث ایجاد ضعف و درد پا یک طرف می‌شود‌؛ ولی گاها ممکن است هر دو پا را درگیر کند. درد ناشی از عصب سیاتیک به شرایط هر فرد بستگی دارد و ممکن است درد‌های خفیف یا بسیار شدید را به وجود آورد. استفاده از قرص زانو درد خارجی در تقویت مفصل‌ها نقش مهمی ایفا می‌کند. استفاده از این داروها در کاهش درد پا و افزایش توان حرکتی فرد موثر است.

میاستنی گراویس؛ عاملی مهم در ضعف عضلات اسکلتی

میاستنی گراویس یا MG نیز یک بیماری خود ایمنی است. حمله سلول‌های ایمنی به خود بافت بدن، ضعف و درد در عضلات را به دنبال می‌آورد. اغلب ماهیچه‌های اسکلتی در طی این بیماری تحت تاثیر قرار می‌گیرند و در صورت استفاده از عضله، علائم تشدید می‌یابند. در بین ماهیچه‌های اسکلتی مختلف، پاها به شدت می‌توانند دچار بی حسی و سوزن سوزن شدن شوند. ضعف و درد پا اغلب در آغاز روز کم است و به مرور در اواسط روز به حداکثر مقدار خود می‌رسد. از بیماری‌های دیگری و شرایطی که به عنوان علت کمر درد و ضعف پا به حساب می‌روند می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • آمیوتروفیک لترال اسکلروز (ALS)
 • مسمومیت با سموم مختلف
 • وجود ضایعه نخاعی یا تومور
 • بیماری پارکینسون
 • نوروپاتی محیطی
 • فتق دیسک کمر
 • دیستروفی عضلانی
 • نوروپاتی الکلی
 • حمله ایسکمی
 • تصادف یا ضربه ناگهانی به پاها

کمبود چه ویتامینی باعث ضعف پا می‌ شود؟

کمبود چه ویتامینی باعث ضعف پا می‌ شود|فست طب

علت کمر درد و ضعف پا تنها محدود به وجود بیماری‌های مختلف نمی‌شود. این حالت ممکن است در اثر وجود کمبود‌های تغذیه‌ای نیز در فرد به وجود آید. برای مثال کمبود ویتامین D در بدن می‌تواند علائم ناشی از ضعف پا را در فرد تشدید کند. کم بودن سطح این ویتامین در بدن سلامت استخوان‌ها و ماهیچه را در معرض تهدید قرار می‌دهد. این حالت در دراز مدت مشکل نرمی استخوان را به همراه دارد؛ هم‌چنین می‌تواند جذب کلسیم را نیز کم می‌کند. کمبود ویتامین D ضعف و درد پا را به همراه می‌آورد. ویتامین D در کاهش دردهای آرتروز نیز موثر است. از مکمل‌های این ویتامین می‌توان به عنوان غذای تقویت زانو یاد کرد.

بری بری به عنوان علت کمر درد و ضعف پا شناخته می‌شود. این بیماری در اثر کمبود ویتامین‌های گروه B به خصوص B1 در فرد بروز پیدا می‌کند. کمبود ویتامین B1 ضعف و درد پا را به همراه دارد. از بین ویتامین‌های گروه B، کمبود ویتامین B6 نیز می‌تواند باعث ضعف و درد پا شود. این ویتامین نقش مهمی در تامین انرژی برای سلول‌های بدن ایفا می‌کند. در متابولیسم هر سه گروه درشت مغذی، ویتامین B6 نقش پر رنگی دارد. کمبود این ویتامین می‌تواند تولید انرژی را در کل بدن تحت تاثیر قرار دهد. نبود انرژی کافی باعث می‌شود که فرد ضعف و درد پا را تجربه کند.

شاید این سوال برایتان پیش بیاید که برای ضعف پا چی بخوریم؟ اصلاح تغذیه و سبک زندگی می‌تواند از درد‌های ناشی از کمر درد و ضعف پا بکاهد. در این بین، باید توجه زیادی به تامین پروتئین کافی برای فرد شود. مصرف پروتئین در حمایت از توده عضلانی نقش مهمی دارد. با تداوم رژیم غذایی سالم حتی می‌توان ترمیم و بازسازی توده عضلانی را نیز در فرد مشاهده کرد. گنجاندن گوشت بدون چربی، ماهی، تخم مرغ و منابع گیاهی پروتئین همچون لوبیا و عدس در رژیم غذایی توصیه می‌شود.

سخن پایانی

ضعف پا ممکن است به دلایل مختلفی در فرد به وجود آید. دردهای ناشی از ضعف ممکن است در مدت زمان کوتاهی به دنبال استراحت از بین بروند. در برخی شرایط این درد طولانی مدت باقی‌ می‌ماند و در نتیجه بیماری دیگری ایجاد‌ می‌شود. برخی شرایط خاص بدنی مثل قاعدگی نیز‌ می‌تواند درد و ضعف در پاهای فرد به وجود آورد. علت درد و ضعف ساق پا در دوران قاعدگی به تغییرات هورمونی در طول این مدت بستگی دارد. علائمی که در این دوران برای افراد رخ‌ می‌دهد متفاوت است ولی درد و ضعف پا یکی از متداول ترین آن‌ها است.

سوالات متداول در مورد علت کمر درد و ضعف پا

۱. چه ارتباطی بین بارداری و ضعف پا وجود دارد؟

در طول دوران بارداری نیز ممکن است فرد دچار ضعف و درد در پاهای خود شود. در این دوران تغییرات هورمونی‌ می‌تواند عملکرد بخش‌های مختلف بدن را تحت تاثیر قرار دهد. ضعف پا در مادران باردار‌ می‌تواند به دلیل افزایش وزن جنین نیز به وجود آید.

۲. علت درد و ضعف پا چیست؟

ضعف در پاها ممکن است به دلایل مختلفی رخ دهد. برخورد ضربه ناگهانی به پا، وجود آسیب در کمر و نخاع، بیماری‌های خود ایمنی و پارکینسون‌ می‌توانند ضعف و درد در پاها را به وجود بیاورند.

۳. علائم ضعف پا چیست؟

از علائم ضعف پا‌ می‌توان به درد عضلانی، سفتی در عضلات، بی حسی پاها، اسپاسم و گرفتگی عضلات و درد کمر اشاره کرد.​

فکر خود را اینجا بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

زمینه‌های نمایش داده شده را انتخاب نمایید. بقیه مخفی خواهند شد. برای تنظیم مجدد ترتیب، بکشید و رها کنید.
 • تصویر
 • شناسۀ محصول
 • امتیاز
 • قيمت
 • موجودی
 • دسترسی
 • افزودن به سبد خرید
 • توضیح
 • محتوا
 • وزن
 • اندازه
 • اطلاعات اضافی
برای مخفی‌کردن نوار مقایسه، بیرون را کلیک نمایید
مقایسه