زانو و پا

مهم‌ترین مزایا و معایب دوچرخه سواری برای زانو درد

دوچرخه سواری برای زانو درد|فست طب

مهم‌ترین مزایا و معایب دوچرخه سواری برای زانو درد

دوچرخه‌سواری یک ورزش مفید است که به تناسب‌اندام کمک می‌کند و منجر به تقویت عضلات، استخوان‌ها و مفاصل پا می‌شود. برای افرادی که نگران آسیب‌های ورزشی هستند و تمایلی به انجام ورزش‌های پرشی، تماسی یا دویدنی ندارند، دوچرخه‌سواری بهترین انتخاب به‌شمار می‌رود. با‌این‌حال افرادی که به بیماری‌های عضلانی یا مفصلی مبتلا هستند و در ناحیه زانو احساس درد دارند، این سؤال برایشان مطرح می‌شود که دوچرخه سواری برای زانو درد ضرر دارد؟

نوع دوچرخه‌ای که انتخاب می‌کنید، فضایی که در آن به دوچرخه‌سواری می‌پردازید و چگونگی دوچرخه‌سواری شما تعیین می‌کند که این ورزش منجر به تقویت مفاصل و عضلات زانو شود یا با تشدید آسیب‌دیدگی، درد را افزایش دهد. در این مقاله از سایت فست طب به بررسی مزایا و معایب دوچرخه‌سواری برای افراد مبتلا به زانودرد می‌پردازیم و به این سؤال پاسخ می‌دهیم که ایا دوچرخه سواری برای زانو درد مضر است یا نه؟

ارتباط با مشاورین درمان فست طب

دریافت مشاوره رایگان و تخصصی

نام و نام خانوادگی(Required)
انتخاب نوع مشاوره تخصصی(Required)

دلایلی که باعث می‌شوند دوچرخه سواری برای زانو درد مضرباشدتضمین سلامت زانوها با دوچرخه های ارگونومیک|فست طب

برای افرادی که زانودرد دارند و به بیماری‌هایی مانند آرتروز زانو، بورسیت یا سندرم باند ایلیوتیبیال مبتلا هستند، انجام ورزش‌هایی مانند دوچرخه‌سواری یا پیاده‌روی به کاهش درد کمک می‌کند و در شرایطی که آسیب‌دیدگی خفیف باشد، منجر به درمان کامل بیماری می‌شود. البته گاهی امکان دارد دوچرخه سواری برای زانو درد مضر باشد و به‌جای درمان بیماری، شدت آسیب‌دیدگی را افزایش دهد. برای اینکه بتوانید از آسیب بیشتر جلوگیری کنید، باید علل خطرناک بودن دوچرخه‌سواری را بشناسید. همچنین پیاده روی برای تنگی کانال نخاعی نیز شرایطی دارد که باید از آن‌ها مطلع شوید.

اگر حین دوچرخه سواری دچار درد زانو شدید، از زانوبند زاپیامکس استفاده کنید. زیرا این زانوبند دارای ۳ تکنولوژی است که شامل ultrasound، inferared و pulse clock است. که رد کنار هم باعث تسکین درد زانو، رفع اسپاسم و بهبود دامنه حرکتی خواهد شد. توجه داشته باشید که قیمت زانوبند زاپیامکس ۲۹۶۰۰۰۰ تومان است که نسبت به سایر روش‌های درمانی به صرفه، موثر و بدون عوارض است.

۱. دست‌اندازها و فراز و نشیب‌های جاده به زانوی شما فشار می‌آورند

زمانی‌که در سطح شهر دوچرخه‌سواری می‌کنید، سطح ناصاف خیابان‌ها و دست‌اندازهای آن باعث ایجاد تنش برای زانوهای شما می‌شوند. با توجه به اینکه امکان دارد در سطح شهر با ازدحام جمعیت روبه‌رو شوید یا در ترافیک وسایل نقلیه گیر کنید، حفظ تعادل دوچرخه برای شما سخت می‌شود و زانوهای شما برای هدایت دوچرخه تحت‌فشار قرار می‌گیرند. بهتر است برای جلوگیری از این اتفاق از مسیرهای و پیست‌های مخصوص دوچرخه‌سواری استفاده کنید.

۲. دوچرخه‌های غیراستاندارد و نامناسب دشمن زانوها هستند

اگر اندازه دوچرخه بزرگ باشد، حفظ تعادل روی آن دشوار می‌شود و اگر کوچک باشد پدال زدن سخت خواهد بود و فشار روی زانوها افزایش می‌یابد. هنگام خرید دوچرخه برای زانو درد اندازه مناسب را با توجه به قد خودتان انتخاب کنید. از دیگر ویژگی‌هایی که باید به آن‌ها توجه داشته باشید، جنس بدنه دوچرخه است. دوچرخه‌هایی با بدنه سنگین به پاها فشار می‌آورند و به حرکت درآوردن آن‌ها با زحمت زیادی همراه است.

سعی کنید از دوچرخه‌های تاشو و قابل‌حمل استفاده نکنید؛ چون این دوچرخه‌ها به‌دلیل داشتن لولاهای اضافی، وزن بیشتری دارند. ویژگی منفی دیگری که در دوچرخه‌های تاشو وجود دارد، سفتی پدال‌ها و متعادل نبودن دوچرخه است که برای زانودرد مضر هستند. شما در هنگام استفاده از دوچرخه باید به سایز لاستیک‌های آن توجه کنید تا حرکت دوچرخه روان و بدون فشار باشد؛ اما در دوچرخه‌های تاشو چرخ‌ها کوچک‌تر طراحی می‌شوند تا حمل و جابه‌جایی دوچرخه آسان باشد و تفاوت اندازه لاستیک‌ها از دیگر ویژگی‌های منفی دوچرخه‌های تاشو به‌شمار می‌رود. دوچرخه‌سواری که یک تفریح و ورزشی مناسب برای بدن است. باید به شما بگوییم که حتی نحوه خوابیدن تنگی کانال نخاعی نیز بر روندعلائم و درمان این آسیب تاثیر دارد.

۳. ارگونومیک بودن طراحی دوچرخه را در نظر داشته باشید تا سالم بمانید

طراحی ارگونومیک کمک می‌کند که دوچرخه سواری برای زانو درد مضر نباشد و سلامتی مفاصل شما به خطر نیفتند. در طراحی ارگونومیک پدال‌ها باید در جای صحیح قرار داشته باشند و بیش‌ازحد پایین یا بالا نباشند. فاصله دسته از زین نباید زیاد باشد تا کنترل دوچرخه سخت شود؛ البته نزدیکی زیاد دسته به زین نیز منجر به آسیب دیدن ستون فقرات و بروز کمردرد می‌شود.

زین دوچرخه مورد دیگری است که در طراحی ارگونومیک اهمیت دارد. اگر زین به سمت جلو شیب داشته باشد، هنگام پدال زدن زانوهای شما تحت‌فشار قرار می‌گیرند و اگر شیب زین به سمت عقب باشد، ستون فقرات تحت‌فشار است؛ بنابراین زین باید بدون شیب باشد. کوچک یا بزرگ بودن زین می‌تواند منجر به آسیب دیدن استخوان‌های لگن و ستون فقرات شود که در بلندمدت راه رفتن را با مشکل مواجه می‌کند و فشار روی زانوها را افزایش می‌دهد.

اگر زانودرد داریم، دوچرخه‌سواری کنیم یا نه؟

دوچرخه ثابت جایگزینی برای دوچرخه های معمولی|فست طب

متأسفانه این امکان وجود ندارد که یک جواب قطعی به این سؤال بدهیم که ایا دوچرخه سواری برای زانو درد مضر است یا نه؛ زیرا عوامل زیادی هستند که روی مفید یا مضر بودن ورزشی مانند دوچرخه‌سواری اثر می‌گذارند. در قدم اول شما باید وضعیت سلامتی زانویتان را با کمک پزشک بررسی کنید و درباره راه‌های درمان و ورزش‌های مجاز با متخصصتان مشورت کنید. درصورتی‌که دوچرخه‌سواری برای شما ممنوعیت پزشکی نداشت، باید بهترین روش دوچرخه‌سواری را با در نظر گرفتن شرایط فیزیکی خودتان انتخاب کنید.

به‌طورمعمول به افرادی که دچار آسیب در نواحی زانو هستند توصیه می‌شود که از دوچرخه‌های ثابت استفاده کنند؛ چون هیچ فشار یا تنشی هنگام استفاده از این نوع دوچرخه وجود ندارد. گزینه دوم برای بیماران مبتلا به زانودرد، استفاده از دوچرخه‌های برقی است که تعادل بالایی دارند و فشار اضافی به زانو تحمیل نمی‌کنند. اگر قصد دارید از دوچرخه‌های معمولی استفاده کنید، باید به نکات زیادی توجه داشته باشید.

۱. درصورتی‌که آسیب‌دیدگی شدید دارید، برای حفظ تعادل از کمکی استفاده کنید

 چرخ‌های کمکی به‌طورمعمول اندازه‌ای کوچک دارند و دو طرف چرخ عقب دوچرخه نصب می‌شوند. شما می‌توانید برای حفظ تعادل دوچرخه از کمکی‌ها استفاده کنید تا فشاری به زانوی شما وارد نشود. البته اگر هدف شما از دوچرخه‌سواری بازگرداندن تعادل به بدنتان است، فقط از یک کمکی استفاده کنید و آن را سمتی ببندید که زانوی آسیب‌دیده شما قرار دارد. به‌مرور و بعدازاینکه زانو شما بهبود پیدا کرد و حفظ تعادل برایتان آسان‌تر شد، کمکی را باز کنید و بدون آن به دوچرخه‌سواری بپردازید.

۲. تجهیزات ایمنی را فراموش نکنید و از آن‌ها کمک بگیرید

تجهیزات ایمنی برای حفظ سلامت شما طراحی شده‌اند و استفاده از آن‌ها باعث امنیت خاطر شما می‌شود و دقتتان روی هدایت یا کنترل دوچرخه را افزایش می‌دهد. کلاه، آرنج‌بند و زانوبند از مهم‌ترین تجهیزات ایمنی هستند که باید از آن‌ها استفاده کنید. درصورتی‌که زانودرد شدید دارید، از زانوبندهای طبی برای کنترل درد و جلوگیری از چرخش زانو استفاده کنید.

هنگام دوچرخه‌سواری لباس مناسب بپوشید تا از زمین خوردن و آسیب دیدن جلوگیری کنید. شلوارهای پاچه گشاد به پدال یا زنجیرهای آن گیر می‌کنند و شما را برای کنترل دوچرخه به زحمت می‌اندازند. لباس شما نباید بلند باشد یا آویز داشته باشد؛ چون امکان گیرکردن آن میان پره‌های چرخ‌ها و زمین خوردن شما وجود دارد. برای اینکه مضرات دوچرخه سواری برای زانو را به حداقل برسانید، اصول اولیه کنترل و هدایت دوچرخه را یاد بگیرید؛‌ به‌ویژه اگر از دوچرخه‌های حرفه‌ای و دنده‌ای استفاده می‌کنید.

۳. دوچرخه‌های دنده‌ای و قابل‌تنظیم انتخاب‌های بهتری هستند

برای اینکه با دوچرخه سواری برای زانو درد به خودتان آسیب نرسانید، دوچرخه‌های قابل‌تنظیم را انتخاب کنید.دوچرخه‌های دنده‌ای که سختی حرکت آن‌ها توسط خودتان تعیین می‌شود، به شما این امکان را می‌دهند که متناسب با توان زانوهایتان و نوع مسیر سفتی پدال‌ها را تنظیم کنید و از وارد شدن فشار اضافی به زانوها جلوگیری کنید. البته توجه داشته باشید که باید اصول تنظیم صحیح دنده را بدانید وگرنه این نوع دوچرخه تأثیر منفی روی زانوهای شما خواهد داشت.

آیا باید دوچرخه‌سواری را با ورزش‌های دیگر جایگزین کنیم؟

یکی از ورزش‌های هوازی که به کالری سوزی شهرت دارد و برای تقویت پاها و پایین‌تنه توصیه می‌شود، دوچرخه‌سواری است. افرادی که در ناحیه زانو دچار آسیب‌دیدگی شده‌اند و از درد رنج می‌برند، از دوچرخه‌سواری برای تقویت مفاصل زانو و عضلات اطراف آن استفاده می‌کنند. اگر بایدها و نبایدهای دوچرخه‌سواری را رعایت کنید، بیماری‌های مربوط به زانوی شما درمان می‌شوند یا تا اندازه‌ای بهبود می‌یابند که دیگر ناچار به تحمل درد نباشید؛ اما اگر از دوچرخه‌های غیراستاندارد استفاده کنید یا در فضاهای پرتنش ورزش کنید، دوچرخه سواری برای زانو درد مضر است و آسیب‌دیدگی را افزایش می‌دهد.

درصورتی‌که قصد دارید ورزش دوچرخه‌سواری را انتخاب کنید، ابتدا شدت آسیب‌دیدگی زانویتان را بررسی کنید و با پزشک متخصص مشورت کنید که آیا دوچرخه‌سواری برای شما مفید خواهد بود یا شدت آسیب را افزایش می‌دهد. در این مقاله از سایت فست طب مزایا و معایب دوچرخه‌سواری را بررسی کردیم و نکاتی درباره خرید بهترین دوچرخه برای افراد مبتلا به زانودرد پرداختیم. شما پیش‌ازاین برای درمان زانودرد از دوچرخه‌سواری استفاده کرده‌اید؟ تا چه اندازه این ورزش را مؤثر می‌دانید؟ چه ورزش‌های دیگری را می‌شناسید که جایگزین مناسبی برای دوچرخه‌سواری هستند؟

سؤالات متداول در مورد دوچرخه سواری برای زانو درد

۱. آیا دوچرخه‌سواری برای زانو ضرر دارد؟

دوچرخه‌سواری از ورزش‌هایی است که نیاز به مهارت و دقت دارد؛ به همین دلیل افرادی که برای تفریح به دوچرخه‌سواری می‌پردازند، دچار آسیب‌دیدگی‌های خفیف یا شدید می‌شوند. اگر قصد دارید از دوچرخه‌سواری برای درمان زانودرد استفاده کنید، دوچرخه‌ای استاندارد را خریداری کنید و اصول دوچرخه‌سواری را بیاموزید.

۲. چگونه می‌توانم بدون آسیب رساندن به زانوهایم دوچرخه‌سواری کنم؟

برای اینکه بتوانید یک دوچرخه‌سواری بی‌خطر را تجربه کنید، ابتدا باید دوچرخه‌ای استاندارد را خریداری کنید. بعدازآن باید برنامه‌ای متنوع برای دوچرخه‌سواری داشته باشید و در بازه‌های مشخص استراحت کنید. اگر به زانودرد مبتلا هستید، پیش از شروع دوچرخه‌سواری با پزشک متخصص درباره مدت‌زمان مجاز برای ورزش و نوع دوچرخه‌سواری مشورت کنید.

۳. یا درمان زانودرد با دوچرخه‌سواری امکان‌پذیر است؟

دوچرخه‌سواری ورزشی است که منجر به تقویت عضلات و مفاصل پاها می‌شود؛ به همین دلیل اگر به بیماری‌هایی مانند آرتروز مبتلا باشید، با داشتن یک برنامه اصولی برای دوچرخه‌سواری و مراجعه مداوم به پزشک برای بررسی نتایج حاصل از دوچرخه‌سواری می‌توانید درد زانو را تسکین دهید و در برخی شرایط بیماری را به‌طورکامل برطرف کنید.

فکر خود را اینجا بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

زمینه‌های نمایش داده شده را انتخاب نمایید. بقیه مخفی خواهند شد. برای تنظیم مجدد ترتیب، بکشید و رها کنید.
 • تصویر
 • شناسۀ محصول
 • امتیاز
 • قيمت
 • موجودی
 • دسترسی
 • افزودن به سبد خرید
 • توضیح
 • محتوا
 • وزن
 • اندازه
 • اطلاعات اضافی
برای مخفی‌کردن نوار مقایسه، بیرون را کلیک نمایید
مقایسه