زانو و پا

۱۴ علت زانو درد که بهتر است بشناسید؛ از آرتروز تا تاندونیت

علت زانو درد باید مشخص شود تا بهترین درمان را انتخاب کنیم|فست طب

۱۴ علت زانو درد که بهتر است بشناسید؛ از آرتروز تا تاندونیت

علت زانو درد در اغلب موارد آرتروز و آسیب‌های ناگهانی در زانو است. زیرا این عضو از بدن به دلیل نوع فعالیت و فشاری که به دلیل وزن بدن حس می‌کند، بیشتر دچار آسیب می‌شود. البته میزان زانو درد در افراد مسن به دلیل تحلیل مفاصل بیشتر است. اما این به معنی مصون ماندن جوانان از آسیب به زانو و درد در این ناحیه نیست. از علل شایع درد زانو می‌توانیم به بورسیت، تاندونیت، شلی غضروف زانو و در رفتگی کاسه زانو اشاره کنیم.

به طور کلی شناخت علت زانو درد برای تعیین درمان‌های خانگی، پزشکی و سنتی نیاز است. در این مقاله از مجله فروشگاهی سایت فست طب به بررسی علت زانو درد خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید.

ارتباط با مشاورین درمان فست طب

دریافت مشاوره رایگان و تخصصی

نام و نام خانوادگی(Required)
انتخاب نوع مشاوره تخصصی(Required)

علت زانو درد در چهل سالگی و سنین کمتر یا بیشتر چیست؟ آیا علت زانو درد ناگهانی متفاوت است؟

درد و آسیب ایجادشده در زانو به علل مختلفی بستگی دارد. زیرا آسیب‌های متفاوتی در این اندام به دلیل وجود بافت‌های مختلف ایجاد می‌شود. در ادامه به معرفی علت زانو درد در چهل سالگی و سنین بالا و پایین‌تر خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید.

 • صدمه به بافت‌های مختلف؛ علت زانو درد ناگهانی در افراد، به ویژه جوانان و ورزشکاران

آسیب در رباط صلیبی علت زانو درد در ورزشکاران|فست طب

آسیب در زانو ممکن است بر هر یک از رباط‌ها، تاندون‌ها یا کیسه‌های پر از مایع (بورس) که مفصل زانو را احاطه کرده‌اند تاثیر بگذارند. همچنین این نوع آسیب‌ها بر استخوان‌ها، غضروف‌ها و رباط‌هایی که مفصل را تشکیل می‌دهند، تاثیر می‌گذارند. برخی از آسیب‌های شایع و علت زانو درد ناگهانی عبارتند از:

۱. آسیب به رباط صلیبی در ورزشکاران رایج است

رباط صلیبی یکی از چهار رباط اصلی است که استخوان ساق پا را به ران متصل می‌کنند. آسیب یا پارگی رباط صلیبی یک عارضه شایع در زانو است. آسیب ACL به ویژه در افرادی که بسکتبال، فوتبال یا سایر ورزش‌هایی که نیاز به تغییر جهت ناگهانی دارند، رایج است.

نکته‌ای که ارزش دارد رد این قسمت به آن اشاره کنیم، استفاده از رانوبند زاپیامکس zapiamax است. این زانوبند با داشتن تکنولوژی‌های اولتراسوند، اینفرارد و کلاک پالس به راحتی به تسکین درد و علائم ناشی از آسیب به رباط صلیبی کمک می‌کند.

۲. شکستگی استخوان زانو با درد و ناراحتی زیاد

امکان دارد که در هنگام سقوط یا تصادف رانندگی استخوان زانو مثلا کشکک دچار شکستگی شود. این عارضه به صورت ویژه در افرادی که دچار پوکی استخوان هستند بیشتر رایج است. به همین دلیل این دسته از افراد (مبتلا به پوکی استخوان) باید مراقب خودشان باشند.

۳. پاره شدن مینیسک در حرکات ناگهانی

پاره شدن مینیسک زانو چیست؟ باید اشاره کنیم که این غضروف در زانو وظایف مختلفی دارد. مینیسک غضروف سخت و لاستیکی است که به عنوان ضربه‌گیر بین استخوان ساق پا و ران عمل می‌کند. این عارضه زمانی ایجاد می‌شود که زانو در حالتی که وزن بدن روی آن قرار دارد به صورت ناگهانی چرخانده شود.

۴. بورسیت زانو نوعی التهاب است با درد زیاد

برخی از آسیب‌های زانو باعث التهاب در بورس‌ها می‌شود. بورس‌ها کیسه‌های کوچکی از مایع هستند که قسمت خارجی مفصل زانو را تحت فشار قرار می‌دهند تا تاندون‌ها و رباط‌ها به آرامی روی مفصل سر بخورند.

۵. تاندونیت کشکک علت زانو درد در زنان جوان و مردان

تاندونیت باعث تحریک و التهاب یک یا چند تاندون می‌شود. تاندون‌ها بافت‌های ضخیم و فیبری هستند که عضلات را به استخوان‌ها متصل می‌کنند. این التهاب زمانی اتفاق می‌افتد که تاندون کشکک آسیب‌دیده باشد و از کشکک زانو تا استخوان ساق پا کشیده شود. در حالت کلی تاندونیت کشکک زانو در دوندگان، اسکی بازان، دوچرخه سواران و کسانی که در ورزش‌ها و فعالیت‌های پرشی شرکت می‌کنند ایجاد می‌شود.

· مشکلات مکانیکی در زانو؛ علت درد زانو چپ یا راست در اثر بیماری‌های خاص

گاهی علت زانو درد ناگهانی دررفتگی زانواست|فست طب

در برخی موارد علت درد زانو مشکلات مکانیکی و ساختاری در زانو است. برخی از این مشکلات عبارتند از:

۶. شلی غضروف زانو، عاملی برای ایجاد درد در این عضو از بدن

گاهی اوقات آسیب یا تخریب استخوان یا غضروف باعث شکسته شدن تکه‌ای از استخوان یا غضروف و شناور شدن آن در فضای مفصل می‌شود. این عارضه ممکن است هیچ مشکلی ایجاد نکند، مگر اینکه غضروف شل شده با حرکت مفصل زانو تداخل داشته باشد. در این صورت در زانو حسی مانند اینکه چیزی مانند مداد در لولای مفصل گیر کرده باشد ایجاد می‌شود. برای درمان زانو درد روش‌های مختلفی وجود دارد که بستگی به نوع و شدت آسیب دارد.

۷. سندرم Iliotibial band، علت زانو درد در ورزشکاران

بند ایلیوتیبیال نوار بافتی سفتی است که از قسمت بیرونی باسن تا زانو امتداد می‌یابد. سندرم بند ایلیوتیبیال زمانی اتفاق می‌افتد که این نوار بافتی آنقدر سفت می‌شود که به قسمت خارجی استخوان ران ساییده شود. در اغلب موارد دوندگان و دوچرخه سواران مستعد ابتلا به سندرم بند ایلیوتیبیال هستند.

۸. دررفتگی کاسه زانو عاملی برای درد شدید زانو

در رفتگی کاسه زانو (استخوان مثلثی شکل جلوی زانو) زمانی اتفاق می‌افتد که این استخوان از جای خود خارج شود. در برخی موارد کاسه زانو ممکن است جابه‌جا شود و فرد این جابه‌جایی را ببیند.

۹. مشکل در لگن و پاها بر زانو تاثیر می‌گذارد

در مواری که مشکل یا عارضه‌ای در لگن یا پاها وجود داشته باشد، باعث تغییر در راه رفتن فرد خواهد شد. این تغییرات به مرور زمان بر زانوها اثر می‌گذارند و باعث آسیب به مفصل و درد زانو می‌شوند.

۱۰. بیماری ازگود- شلاتر؛ علت زانو درد در جوانان

بیماری ازگود- شلاتر جوانان را درگیر می‌کند و زمانی رخ می‌دهد که استخوان‌ها و سایر قسمت‌های زانو هنوز در حال تغییر باشند. این بیماری باعث ایجاد یک برآمدگی دردناک در زیر زانو می‌شود. این برآمدگی درست جایی است که تاندون کاسه زانو به ساق پا متصل می‌شود.

در اغلب موارد علائم بیماری ازگود -شلاتر در هنگام ورزش بیش از حد ایجاد می‌شود و منجر به آسیب و سوزش در پایین زانو خواهد شد. باید اشاره کنیم که درد به مرور زمان می‌آید و از بین می‌رود.

· انواع آرتریت در زانوها؛ علت زانو درد هنگام نشستن و برخاستن

بیش از ۱۰۰ نوع مختلف آرتریت وجود دارد که اغلب آن‌ها بر زانو تاثیر می‌گذارند. از انواع رایج آرتروز زانو که عامل اصلی درد زانو با افزایش سن است می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

۱۱. استئوآرتریت رایج‌ترین نوع آرتروز در بین زنان و مردان

استئوآرتریت که گاهی به آن آرتریت دژنراتیو می‌گویند، شایع‌ترین نوع آرتروز است. در این نمونه از آرتروز مفصل به دلیل افزایش سن و تحلیل غضروف‌ها دچار ساییدگی می‌شود.

۱۲. روماتیسم مفصلی نوعی بیماری خود ایمنی مربوط به مفاصل

ناتوان‌کننده‌ترین شکل آرتریت، آرتریت روماتوئید است که نوعی بیماری خودایمنی به شمار می‌رود. این بیماری تقریبا هر مفصلی در بدن را از جمله زانوها را تحت تاثیر قرار می‌دهد. گرچه آرتریت روماتوئید نوعی بیماری مزمن است، اما شدت آن متفاوت است و حتی امکان دارد که علائم آن بیایند و بروند.

۱۳.نقرس، بیماری خاصی که از انگشت شست شروع می‌شود

نقرس نوعی آرتریت است که زمانی ایجاد می‌شود که کریستال‌های اسید اوریک در مفصل انباشته شوند. در حالت کلی نقرس بیشتر انگشت شست پا را درگیر می‌کند و ممکن است بر زانو نیز اثر بگذارد.

۱۴. نقرس کاذب در مفصل زانو شایع است

در اغلب موارد نقرس کاذب با نقرس اشتباه گرفته می‌شود. نقرس کاذب به دلیل بلورهای حاوی کلسیم ایجاد می‌شود که در مایع مفصلی قرار می‌گیرند. زانو شایع‌ترین مفصلی است که به نقرس کاذب مبتلا می‌شود.

۱۵. آرتریت سپتیک؛ نوعی از آرتروز به دلیل عفونت در مفصل

گاهی امکان دارد که مفصل زانو دچار عفونت شود و این بیماری باعث تورم، درد و قرمزی در این قسمت خواهد شد. آرتریت سپتیک اغلب با تب رخ می‌دهد و معمولا قبل از شروع درد هیچ ضربه‌ای وجود نداشته است. لازم به ذکر است که آرتریت سپتیک به سرعت باعث آسیب گسترده به غضروف زانو می‌شود. به همین دلیل به درمان سریع نیاز دارد.

درمان هر کدام از این مشکلات زانو راهکار خاصی دارند، به عنوان مثال از قرص آرتروز زانو می‌توان برای تسکین درد ناشی از این عارضه استفاده کرد.

· دیگر مشکلاتی که علت زانو درد در زنان جوان و مردان هستند

سندرم درد پاتلوفمورال یک اصطلاح کلی است که به درد ایجاد‌شده بین کاسه زانو و استخوان ران زیرین اشاره دارد. این سندرم در افراد زیر بیشتر شایع است:

 • ورزشکاران
 • بزرگسالان جوانی که کاسه زانوی آن‌ها به درستی در شیار خود قرار نمی‌گیرد.
 • افراد مسن که آرتریت کاسه زانو دارند.

به طور کلی موارد گفته‌شده عامل اصلی و رایج درد زانو در افراد مختلف هستند.

بیشتر بخوانید: زانو بند طبی برای آرتروز؛ چرا باید از زانو بند استفاده کنیم؟

عوامل خطر در ایجاد درد زانو در افراد مختلف چیست؟

زنان به دلیل اناتومی خود بیشتر دچار درد زانو می‌شوند|فست طب

عوامل مختلفی خطر ابتلا به مشکلات زانو را افزایش می‌دهند. برخی از این عوامل عبارتند از:

 • اضافه وزن: اضافه وزن یا چاقی باعث افزایش فشار روی مفاصل زانو می‌شود. در این حالت راه رفتن، بالا و پایین رفتن از پله‌ها و فعالیت‌های معمولی برای فرد سخت خواهد شد.
 • عدم انعطاف یا قدرت عضلانی: کمبود قدرت و انعطاف‌پذیری خطر آسیب‌دیدگی زانو را افزایش می‌دهد. عضلات قوی به تثبیت و محافظت از مفاصل کمک می‌کنند و انعطاف‌پذیری عضلات به افراد در دستیابی به دامنه کامل حرکت کمک خواهد کرد.
 • نوع ورزش و شغل فرد: برخی از ورزش‌ها نسبت به سایر فعالیت‌ها استرس بیشتری به زانوها وارد می‌کنند. اسکی آلپاین با چکمه‌های اسکی سفت و پتانسیل سقوط، پرش‌های بسکتبال و پیوت‌ها و ضربات مکرر زانو در هنگام دویدن، همگی خطر آسیب دیدگی زانو را افزایش می‌دهند. همچنین مشاغلی که به فشارهای مکرر روی زانوها نیاز دارند مانند ساخت و ساز یا کشاورزی نیز خطر ابتلا به زانو درد را افزایش می‌دهند.
 • مصدومیت قبلی: آسیب دیدگی قبلی زانو احتمال آسیب مجدد به زانو را افزایش می‌دهد.
 • جنسیت: زنان به دلیل آناتومی خاص خود و کوچکی مفصل زانو در مقابل مفصل استخوان ران و لگن بیشتر دچار آسیب در قسمت زانو می‌شوند.

این عوامل خطر ابتلا به زانو درد در افراد مختلف افزایش می‌دهند.

چرا باید راجع به علت زانو درد اطلاعاتی کسب کنیم؟

شناخت علت زانو درد و عارضه به افراد و پزشکان در تشخیص علت اصلی و انتخاب بهترین روش درمان کمک می‌کند. زیرا در صورت تشخیص نادرست علت درد و براساس آن انتخاب درمان، امکان بی تاثیر بودن درمان بر درد وجود دارد. در این حالت هزینه و وقت صرف‌شده برای درمان هدر خواهد رفت. اما با شناخت درست علت درد و علائم آن پزشکان می‌توانند بهترین راه بهبودی را برای زانوی بیمار تعیین کنند.

سوالات متداول در مورد علت زانو درد

۱- برای زانو درد چه خوبه بخوریم؟

برای بهبود وضعیت زانو و تسریع روند درمان پیشنهاد می‌شود که از مکمل‌های ویتامینی، مواد معدنی و تغذیه سالم استفاده کنید.

۲- ویتامین برای زانو درد موثر است؟

بله. اما ویتامین‌ها به صورت مستقیم در روند درمان نقش ندارند بلکه با کمک به محرک‌های درمان‌کننده، به بهبود وضعیت زانو کمک می‌کنند. پس به همین دلیل در دوران درمان خود مصرف ویتامین c، گروه b و ویتامین d را فراموش نکنید.

۳- علت زانو درد هنگام نشستن و برخاستن چیست؟

در اغلب موارد علت زانو درد هنگام نشستن و برخاستن آسیب در یکی یا چند عضو زانو است. از علل درد زانو هنگام فعالیت می‌توان به آرتروز، تاندونیت، بورسیت، شکستگی زانو و آسیب به رباط‌ها اشاره کرد.​

فکر خود را اینجا بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فیلدهایی را که نشان داده می شوند انتخاب کنید. دیگران پنهان خواهند شد. برای تنظیم مجدد سفارش ، بکشید و رها کنید.
 • تصویر
 • شناسه
 • امتیاز
 • قیمت
 • موجودی
 • دسترسی
 • افزودن به سبد خرید
 • شرح
 • محتوا
 • ویجت
 • ابعاد
 • اطلاعات تکمیلی
Click outside to hide the comparison bar
مقایسه