زانو و پا

تزریق گاز اوزون برای زانو و تسکین درد و محدودیت حرکتی

تزریق گاز اوزون برای زانو درد عالی است|فست طب

تزریق گاز اوزون برای زانو و تسکین درد و محدودیت حرکتی

افراد در سنین مختلف، ممکن است مشکلات مربوط به زانو درد را تجربه کنند. یکی از روش‌های تسکین درد زانو، اوزون تراپی است که تاثیرگذاری نسبتا خوبی بر شدت درد زانو، دارد. البته گاهی اوقات گاز اوزون برای زانو، نمی‌تواند به خوبی پاسخگو بوده و فرد باید با مراجعه به متخصص، علت ریشه‌ای درد زانو را کشف کرده و برای درمان آن، اقدامات لازم را انجام دهد.

در این مطلب از فست طب، قصد داریم نگاهی به اوزون تراپی زانو و عوارض و هزینه آن، داشته باشیم. شما نیز اگر مایل هستید که درباره گاز اوزون برای زانو اطلاعات مناسبی به دست بیاورید، تا انتهای این مطلب با ما همراه شوید.

ارتباط با مشاورین درمان فست طب

دریافت مشاوره رایگان و تخصصی

نام و نام خانوادگی(Required)
انتخاب نوع مشاوره تخصصی(Required)

اوزون تراپی زانو چیست؟

تزریق گاز اوزون برای زانو که با عنوان اوزون تراپی زانو نیز شناخته می‌شود، یک روش برای مدیریت و کاهش درد زانو است. در این روش پزشکی، گاز اوزون به مفصل زانو تزریق شده و در پی آن، درد کاهش پیدا کرده و بهبودی حاصل می‌شود. گاز اوزون، یک نوع گاز طبیعی است که از سه مولکول اکسیژن تشکیل شده و با تحریک سیکل درمان طبیعی بدن، التهاب را کاهش داده و جریان خود را در محدوده آسیب دیده، بهبود می‌بخشد. به این ترتیب زمانی که گاز اوزون برای زانو در مفصل آن، تزریق می‌شود. میزان گردش خون در این ناحیه زانو، بالا رفته و فرایند درمانی و کاهش التهاب، سریع‌تر رخ می‌دهد.

تزریق گاز اوزون به مفصل زانو، با یک سوزن بسیار نازک انجام شده و با انجام واکنش در مفصل زانو، میزان اکسیژن بالا رفته و مولکول‌های مفید برای کاهش التهاب و درد، ایجاد می‌شوند.  اوزون درمانی زانو، باعث می‌شود تا گردش خون بهبود پیدا کرده و در ناحیه مورد نظر، شدت التهاب به دلیل جریان خون بالاتر، کاهش پیدا کند.

کاربردهای اوزون تراپی زانو، زمانی که درد زانو مبهم بوده و علت مشخصی نداشته باشد، همین طور در شرایطی که درد ناشی از آرتروز زانو یا روماتیسم زانو باشد، پاسخگو خواهد بود. به جز آن، کشیدگی و پیچ خوردگی مفصل زانو نیز می‌تواند با اوزون درمانی، کنترل شده و شدت درد کاهش پیدا کند. البته یک راه دیگر برای بهبود زانو، استفاده از زانوبند زاپیامکس است. این زانوبند آلمانی به تکنولوژی‌های اولتراسوند، اینفرارد و کلاک پالس مجهز است. به همین دلیل به راحتی درد و ناراحتی زانو را از بین خواهد برد.

روش‌های انجام اوزون درمانی زانو

اوزون تراپی زانو به چندین روش صورت می‌گیرد که این مووضع به نوع بیماری فرد بستگی دارد. از بهترین و موثرترن روش‌های اوزون تراپی می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

 • تزریق مستقیم گاز اوزون به مفصل یا محل آسیب‌دیده: در این روش تزریق اوزون به محل درد و آسیب توسط پزشک متخصص انجام می‌شود.
 • تزریق به روش اتوهموتراپی ماژور: در این روش از بیمار مقداری خون گرفته و با گاز اوزون ترکیب می‌شود. سپس به محل آسیب بیمار تزریق خواهد شد.
 • قرار دادن مستقیم محل آسیب‌دیده در محیطی غنی از اوزون و اکسیژن

پزشک معالج با توجه به وضعیت بیمار و روند درمان نوع اوزون تراپی را مشخص خواهد کرد. در مواردی در کنار این روش یا قبل یا بعد از آن پزشک از روش تزریق داروهای خاص مانند هیالورونیک اسید استفاده می‌کند. برای این کار بهترین مارک ژل هیالورونیک اسید برای زانو تهیه و تزریق انجام خواهد شد.

چگونگی تزریق گاز اوزون برای زانو

بریا زتریق گاز اوزون به زانو پزشک محل تزریق را با مواد ضدعفونی استریل می‌کند. سپس دستگاه مولو اوزون را با استفاده از سوزن مخصوص آماده خواهد کرد. حال با کمک تصاویر فلورسکوپ تزریق را در محل مورد نظر انجام خواهد داد. پس از تزریق محل آمپول را پانسمان کوچکی کرده و بیمار را به چندین ساعت استراحت دعوت خواهد کرد. اوزون تزریق شده به زانو با کمک گردش خون و فعل و انفعالاتی که در آن محیط ایجاد می‌شود به ترمیم غضروف کمک خواهد کرد.

مکانیسم اثر تزریق گاز اوزون برای زانو چیست؟

زمانی که اوزون به مفصل تزریق شود، این گاز باعث مهار فعالیت آنزیم‌های پروتئولیتیک و سایتوکاین‌های پیش التهابی خواهد شد. باید اشاره کنیم که آنزیم‌های پروتئولیتیک و سایتوکاین‌ها در ایجاد التهاب مفاصل نقش دارند. گاز اوزون همچنین باعث افزایش تکثیر کندروسیت‌ها می‌شود. کندروسیت‌ها سلول‌های سازنده غضروف هستند که به همراه سلول‌های فیبروبلاست در ترمیم بافت‌های همبند نقش کلیدی خواهند داشت. در نتیجه اوزون با تکثیر کندروسیت‌ها و فیبروبلاست‌ها روند ترمیم غضروف را فعالی خواهد کرد.

سپس اوزون با آزادسازی آنزیم‌های آنتی اکسیدانی مانند کاتالاز و سوپراکسید دیسموتاز باعث ترشح و آزادسازی سایتوکاین‌های ضد التهابی می‌شود. یکی از این سایتوکاین‌های ضد التهابی اینترلوکین ۱۰ است که از برخی گلبول‌های سفید ترشح می‌شود. این سایتوکاین باعث افزایش پروتئوگلیکان‌ها و کلاژن جهت ترمیم بافت‌های آسیب‌دیده خواهد شد.

مزایای اوزون تراپی کدامند؟

مزایای اوزون تراپی کدامند؟| فست طب

از جمله مزایای گاز اوزون برای زانو، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • کاهش سطح التهاب زانو
 • پیشگیری از تصلب شرایین
 • کمک به ترمیم بافت آسیب دیده پس از جلسات درمانی
 • بهبود سوخت و ساز و متابولیسم بدن
 • رفع زمینه عفونت ویروسی و باکتریایی
 • بالا بردن سطح مصرف اکسیژن و تولید انرژی سلولی در محل زانو

به جز این اوزون درمانی زانو، مزایای دیگری نیز دارد که کمتر شایع هستند. به همین دلیل از اوزون تراپی دیسک کمر برای بهبود درد در این ناحیه نیز استفاده می‌کنند.

هزینه اوزون تراپی زانو چقدر است؟

هزینه اوزون تراپی زانو، بسته به میزان تزریق و دفعات آن، متغیر بوده و نمی‌توان یک عدد کلی و قطعی برای این روش تسکینی درد زانو، عنوان کرد. با این همه، قیمت اوزون تراپی زانو در مقایسه با روش‌های جراحی، آن قدرها زیاد نیست و معمولا برای اکثر بیماران و مراجعان، مقرون به صرفه، با در نظر گرفتن اثربخشی درمانی و مدیریت درد، به نظر می‌رسد.

چه کسانی به اوزون تراپی زانو نیاز دارند؟

عوارض اوزون تراپی زانو| فست طب

افرادی که دچار بیماری‌های مختلف زانو چون آرتروز، آسیب‌های زانو و درد مزمن زانو هستند، می‌توانند از اوزون تراپی زانو، به عنوان یک روش تسکینی و درمانی، کمک بگیرند. البته در نظر داشته باشید که میزان اثربخشی این روش تسکینی را نمی‌توان به صورت قطعی از پیش مشخص کرد. به طور کلی افرادی که این درمان را دنبال می‌کنند، بهتر است که ابتدا با یک متخصص مشورت کرده و مزایا و عوارض بالقوه آن را از پیش در نظر بگیرند.

کاربرد تزریق اوزون تراپی زانو در آسیب‌های مختلف

از اوزون تراپی در درمان و کمک به درمان مشکلات مختلفی می‌توان استفاده کرد. از مهمترین آسیب‌هایی که اوزون تراپی بر آن‌ها تاثیر مثبت دارد می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

 • کمک به درمان آرتروز زانو
 • آسیب دیدگی زانو در اثر ضربه یا فشار
 • پارگی یا آسیب مینیسک
 • بورسیت
 • پارگی یا آسیب تاندون
 • التهاب زانو

و چندین آسیب دیگر که به درد، محدودیت حرکت و سفت شدن زانو ختم می‌شود. معمولا پزشکان بریا این آسیب‌ها از قرص و داروهای مختلفی استفاده می‌کنند. به عنوان مثال گلوکزامین برای زانو درد زیاد تجویز می‌شود. این دارو در ترمیم غضروف و تسریع روند درمان نقش دارد.

عوارض اوزون تراپی زانو

اوزون تراپی یا اوزون درمانی زانو، یک درمان جایگزین پزشکی بحث برانگیز است که با تزریق گاز اوزون، روند درمانی و تسکینی را پیش می‌برد. ذکر این نکته حائز اهمیت است که شواهد علمی در مورد میزان اثربخشی و ایمنی اوزون درمانی، هنوز آن قدرها قطعی نبوده و تا حدود زیادی نامشخص است.

برخی از عوارض اوزون تراپی زانو، ممکن است شامل موارد زیر باشند:

۱. درد یا ناراحتی در محل تزریق

از آن جایی که در روند اوزون تراپی، تزریق در ناحیه زانو انجام می‌شود. ممکن است بیمار درد، تورم یا تحریک موقت را در محل تزریق برای چند ساعت تا چند روز، تجربه کند. اما این درد بعد از یک یا دو روز رفع خواهد شد. در صورت عدم کاشه درد در محل تزریق با پزشک خود مشورت کنید.

۲. خطر عفونت در محل تزریق

هر روش تهاجمی، خطر عفونت را به همراه دارد. مهم است که اطمینان حاصل کنید این روش، یعنی تزریق گاز اوزون به زانو، در شرایط استریل انجام می‌شود تا خطر به حداقل برسد. برای این منظور لازم است که حتما برای انجام اوزون درمانی زانو، به یک مرکز معتبر مراجعه کنید.

۳. التهاب موضعی

اوزون یک گاز واکنشی است و غلظت‌های بالای آن، ممکن است موجب التهاب شوند. این التهاب، به طور بالقوه علائم زانو درد را در برخی از موارد، بدتر خواهد کرد. معمولا در این صورت، روند درمانی متوقف خواهد شد و از روش‌های درمانی جایگزین برای رفع التهاب و درد پایه زانو، استفاده می‌شود.

۴. واکنش‌های آلرژیک

اگر چه واکنش‌های آلرژیک در مورد اوزون تراپی زانو، معمولا نادر هستند؛ اما برخی از افراد ممکن است واکنش‌های آلرژیک به اوزون داشته باشند. این واکنش‌ها، خود را به شکل مشکل در تنفس، کهیر یا تورم، نشان می‌دهند.

۵. آسیب عصبی

در موارد نادر، گزارش‌هایی از آسیب عصبی مرتبط با اوزون تراپی، وجود داشته که البته به بیماری‌های زمینه‌ای فرد نیز مربوط می‌شود و لزوما افرادی که بیماری زمینه‌ای مرتبط با اعصاب ندارند، چنین عکس العملی را تجربه نخواهند کرد. ممکن است برخی از افراد عوارض نادر دیگری را نیز تجربه کنند که در اینجا به آن‌ها، اشاره نشده باشد.

سوالات پرتکرار مخاطبان

۱. مزایای گاز اوزون برای زانو چیست؟

تسکین درد و التهاب زانو و غیرتهاجمی بودن این روش، از جمله مزایای اوزون تراپی زانو؛ به حساب می‌آیند.

۲. آیا اوزون تراپی زانو، عوارض دارد؟

بله، این عوارض ممکن است شامل ریسک عفونت، درد در ناحیه تزریق و برخی واکنش‌های آلرژیک باشند.

۳. اوزون تراپی بهتر است یا عمل زانو؟

این بستگی به وضعیت فرد دارد و این که تا چه اندازه مشکل و عارضه زانو در او پیشرفت کرده و به چه نوع درمانی پاسخ دهد.

۴. مراقبت‌های بعد از اوزون تراپی زانو، کدامند؟

استراحت کردن حداقل برای ۴۸ ساعت و همین طور رژیم غذایی غنی از پروتئین و روغن ماهی، بعد از اوزون تراپی زانو، توصیه شده است.​

فکر خود را اینجا بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

زمینه‌های نمایش داده شده را انتخاب نمایید. بقیه مخفی خواهند شد. برای تنظیم مجدد ترتیب، بکشید و رها کنید.
 • تصویر
 • شناسۀ محصول
 • امتیاز
 • قيمت
 • موجودی
 • دسترسی
 • افزودن به سبد خرید
 • توضیح
 • محتوا
 • وزن
 • اندازه
 • اطلاعات اضافی
برای مخفی‌کردن نوار مقایسه، بیرون را کلیک نمایید
مقایسه