زانو و پا

موثرترین راه های پیشگیری از آرتروز زانو؛ ۵ راه‌حل ساده اما تاثیرگذار

آرتروز زانو، یک مشکل شایع در میان افراد|فست طب

موثرترین راه های پیشگیری از آرتروز زانو؛ ۵ راه‌حل ساده اما تاثیرگذار

قبل از اینکه شروع به معرفی راه های پیشگیری از آرتروز زانو کنیم باید این مسئله مهم را برای شما روشن کنیم. در حقیقت هیچ روش و راهکار قطعی برای پیشگیری از ابتلا به آرتروز زانو وجود ندارد. دلیل اصلی این سخن این است که بسیاری از عوامل ایجادکننده آرتروز از جمله سن، جنسیت و ژنتیک، قابل کنترل نیستند.

با این حال رعایت موارد مختلفی در سبک زندگی سالم می‌تواند در کاهش خطر ابتلا به بیماری آرتروز زانو موثر باشد. به دلیل تاثیر تایید شده این عوامل و لزوم آشنایی افراد مستعد ارتروز با آن‌ها قصد داریم در ادامه این مقاله از فست طب به معرفی چند مورد از موثرترین نکات مراقبتی بپردازیم.

ارتباط با مشاورین درمان فست طب

دریافت مشاوره رایگان و تخصصی

نام و نام خانوادگی(Required)
انتخاب نوع مشاوره تخصصی(Required)

امکان پیشگیری از آرتروز؛ برای پیشگیری از ارتروز زانو چه باید کرد؟

زمانی که می‌گوییم شخصی مبتلا به بیماری آرتروز زانو شده است، معنی آن این خواهد بود که بخشی از غضروف موجود در ناحیه مفصل زانو دچار ساییدگی شده است. غضروف وظیفه حفاظت از مفصل و جلوگیری از ایجاد ساییدگی در آن را به عهده دارد. این بافت احتمال دارد به هر دلیلی و در اثر هرگونه آسیب یا ضربه‌ای از بین برود. در نتیجه این ساییدگی و آسیب، احساس درد شدید و حتی صدا دادن زانو در زمان حرکت خواهد شد.

باتوجه به اطلاعات موجود در رابطه با این بیماری مشکل ساز، روزانه این سوال برای افراد زیادی در محدوده‌های سنی مختلف پیش می‌آید که برای پیشگیری از آرتروز زانو چه باید کرد؟ در حقیقت به هیچ وجه نمی‌توان گفت که فردی با یک سبک زندگی خاص در آینده به آرتروز مبتلا نمی‌شود.

تنها می‌توان گفت افرادی که موارد خاصی را رعایت می‌کنند. و از انجام یکسری فعالیت‌های آسیب زننده به مفاصل و اندام‌های خود خودداری می‌کنند، کمتر از سایرین در معرض خطر ابتلا به آرتروز زانو هستند. ابتلا به بیماری آرتروز برای برخی افراد اجتناب‌ناپذیر است. البته انجام فعالیت‌های خاصی که به عنوان یک سبک زندگی سالم شناخته می‌شوند می‌توانند به آن‌ها در کاهش عوارض ناخوشایند این بیماری و حتی درمان آن کمک کنند.

در کنار انجام راهکارهای لازم برای پیشگیری از آرتروز زانو می‌توانید از محصولات پزشکی با فناوری‌های فیزیوتراپی نیز استفاده کنید. یکی از این محصولات پزشکی که ساخت شرکت آلمانی زایسترونیک است، زانوبند زاپیامکس با تکنولوژی uic است. این تکنولوژی‌ها شامل اولتراسوند، اینفرارد و کلاک پالس هستند. با استفاده منظم از zapiamax عضلات و مفاصل تقویت شده و اسپاسم عضلانی رفع خواهد شد. برای خرید زانوبند زاپیامکس می‌توانید به فروشگاه فست طب مراجعه کنید. در ادامه با چند نمونه از راهکارهای پیشگیری از آرتروز زانو آشنا خواهیم شد.

۱. حفظ وزن سالم، راهی مطمئن برای پیشگیری از ارتروز زانو

کاهش وزن راهی برای کاهش فشار بر زانو است|فست طب

یکی از بهترین راه های پیشگیری از آرتروز زانو که در کاهش روبه‌روشدن افراد با عوارض ناشی از آرتروز، کاملا موثر عمل می‌کند، حفظ وزن در محدوده سالم است. واضح است که اضافه وزن با فشار زیادی که به ناحیه پاها و زانوها وارد می‌کند، به عنوان یک عامل خطر جدی برای ایجاد آرتروز زانو شناخته شده و منجر به پیشرفت سریعتر این بیماری می‌شود.

حفظ وزن در محدوده مناسب خطر ابتلا به این بیماری را تا حد زیادی کاهش می‌دهد. همچنین در کاهش دردهای ناشی از آرتروز و بهبود عملکرد مفاصل افرادی که در گذشته این بیماری را تجربه کرده‌اند نیز موثر است. به همین علت پزشکان توصیه می‌کنند که افراد با نگه‌داشتن وزن خود در محدوده ایده‌آل از ایجاد فشار اضافی به ناحیه زانو‌های خود جلوگیری کنند.

۲. پیروی از یک رژیم غذایی مناسب برای پیشگیری از بروز آرتروز

یکی دیگر از راه های پیشگیری از آرتروز زانو، تلاش برای داشتن یک رژیم غذایی سالم و مغذی است. یکی از بهترین پاسخ‌ها برای افرادی که می‌پرسند برای پیشگیری از ارتروز زانو چه باید کرد؟ این است که آن‌ها لازم است یک برنامه غذایی مناسب را برای خود تدارک ببیند و در عمل به آن کوتاهی نکنند.

یک رژیم غذایی خوب و مناسب، علاوه‌بر اینکه به نگه‌داشتن وزن شما در محدوده مناسب کمک می‌کند. مواد مغذی و ویتامین‌های مورد نیاز برای بافت‌های عضلانی، مفصلی و اعصاب را تامین خواهد کرد. از طرفی دیگر مصرف برخی مواد غذایی برای سلامت بدن و مفاصل مناسب نیستند. از این مواد می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

 • شکر
 • گوشت قرمز
 • انواع غذاهای دارای کالری و کربوهیدرات زیاد

این مواد باعث افزایش التهاب در بافت‌ها و مفاصل خواهند شد. پس هرگز فراموش نکنید که یکی از راه های پیشگیری از آرتروز زانو، جای دادن مواد غذایی دارای خاصیت ضدالتهابی در رژیم غذایی روزانه است. به طور مثال معمولا پزشکان به افراد مستعد این بیماری توصیه می‌کنند از ادویه زردچوبه که به عنوان یک ضد التهاب قوی شناخته می‌شود؛ در برنامه غذایی خود استفاده کنند. باید اشاره کنیم که رژیم غذایی سالم در حالت کلی برای بدن مفید است. همچنین تغذیه بعد از عمل زانو تاثیر بالایی در روند درمان آسیب‌ها دارد.

سایر مواد غذایی ضد التهابی که مصرف آن‌ها در جلوگیری از آرتروز موثر است، عبارتند از:

 • برخی روغن‌های خاص گیاهی همچون روغن زیتون و روغن بذرکتان
 • ماهی‌های چرب
 • سبزیجات
 • انواع مرکبات

و بسیاری از موارد دیگر غذایی دیگر که در کنار ماساژ، آب درمانی و ورزش به راحتی مفاصل را تقویت خواهند کرد. ناگفته نماند که شرکت زایسترونیک در کنار تولید زانوبند زاپیامکس، کمربند با همان تکنولوژِی uic تولید کرده است. این محصول کمربند پلاتینر نام دارد.

۳. ورزش برای جلوگیری از ابتلا به آرتروز موثر است

تعداد زیادی از پزشکان انجام ورزش و تمرینات کششی و حرکتی خاصی را در هنگام معرفی راه های پیشگیری از آرتروز زانو، به مراجعه کنندگان خود توصیه می‌کنند. همانطور که گفتیم علت اصلی دردهای ناشی از ارتروز از بین رفتن غضروف محافظ مفصل است. واضح است که با انجام تمرینات و فعالیت‌های ورزشی نمی‌توان غضروف از بین رفته و آسیب دیده را بازسازی کرد. البته برخی از تمرینات مقاومتی وجود دارند که با تاثیر بر استخوان‌ها و افزایش میزان تراکم آن‌ها تا حد زیادی به محافظت از مفاصل در برابر انواع آسیب‌ها کمک می‌کند.

علاوه‌بر نقش درمانی، نمی‌توان از تاثیر حرکات ورزشی بر جلوگیری از آرتروز غافل شد. داشتن یک برنامه تمرینی منظم و استاندارد، با افزایش قدرت و همچنین افزایش میزان انعطاف‌پذیری زانوها خطر ابتلا به ارتروز را کاهش می‌دهد. پس می‌توان اینگونه گفت که برای درمان خانگی آرتروز زانو یک راه عالی ورزش کردن منظم است.

به‌علاوه حرکات ورزشی خاصی وجود دارند که با افزایش دامنه حرکتی زانوها علاوه‌بر اینکه موجب تقویت غضروف می‌شوند، به بهبود دردها و التهابات آرتروز کمک زیادی می‌کنند. می‌توان گفت تقریبا تمامی پزشکان بر این باور هستند که ورزش بخصوص در مدیریت ارتروزهای مزمن بسیار موثر عمل می‌کند. پس با ورزش از درد زانو در آینده جلوگیری کنید.

۴.اجتناب از ایجاد آسیب مفصل؛ از رفتارهای پرخطر جلوگیری کنید

اجتناب از ایجاد آسیب مفصل؛ از رفتارهای پرخطر جلوگیری کنید|فست طب

همچنان که به معرفی راه های پیشگیری از آرتروز زانو می‌پردازیم، لازم است این نکته مهم را به شما گوشزد کنیم که برای اینکه در آینده به آرتروز ناحیه زانو مبتلا نشوید. لازم است همیشه مراقب باشید که به این اندام فشار و ضربه‌ای که منجر به آسیب‌دیدن آن شود وارد نکنید و بیشتر از حد توان از زانوهای خود کار نکشید.

اگر به انجام فعالیت‌های ورزشی حرفه‌ای مشغول هستید حتما در طول تمرینات خود تحت‌نظر یک پزشک باشید. این مسئله خصوصا برای ورزشکاران حرفه‌ای در رشته‌های فوتبال، دو و میدانی و وزنه‌برداری یک امر کاملا ضروری است.

دلیل این توصیه هم این است که گاهی احتمال دارد با انجام برخی حرکات پرفشار به زانوهای خود آسیب بزنید. در چنین مواقعی لازم است جهت کاهش خطر ابتلا به آرتروز سریع تحت ‌نظر یک پزشک متخصص، آسیب زانوی خود را جبران کنید.

انجام حرکات تمرینی خاصی مثل چرخش، پریدن و برخی دیگر از این قبیل حرکات می‌تواند نیروی بسیار شدیدی به مفصل زانوهای شما وارد کند. که در درازمدت این آسیب‌ها موجب تحلیل رفتن مفصل و در نتیجه ابتلا به آرتروز ناحیه زانو می‌شود.

۵. ترک سیگار برای پیشگیری از ابتلا به آرتروز زانو

یکی از موثرترین راه های پیشگیری از آرتروز زانو، ترک عادت آسیب‌زننده سیگار کشیدن است. همه می‌دانند که سیگار تاثیرات بسیار مخربی بر سلامت افراد دارد و موجب بروز بیماری‌های خطرناکی از جمله انواع سرطان‌ها، بیماری‌های ریوی و قلبی و عروقی می‌شود. اما ممکن است بیشتر مردم متوجه نباشند که علاوه‌بر موارد گفته شده سیگار کشیدن می‌تواند خطر آسیب به مفاصل و ابتلا به مشکلات آرتروزی را نیز افزایش دهد.

در این قسمت از مقاله سایت فست طب که در آن به بیان انواع روش‌های کاهش خطر ابتلا به آرتروز پرداختیم. قصد داریم برای شما روشن کنیم که باوجود اینکه نحوه تاثیر مصرف سیگار بر بیماری آرتروز هنوز مشخص نشده است. اما پس از انجام بررسی و آزمایشات متعدد دانشمندان فکر می‌کنند سیگار کشیدن یکی از موارد موثر در ابتلا به آرتروز است. علاوه‌بر این عوارض بیماری آرتروز در افرادی که سیگار می‌کشند بسیار بیشتر و دردناک‌تر از سایرین خواهد بود.

از طرفی معمولا سیگار کشیدن با ضعیف و ناتوان‌کردن بافت‌ها و استخوان‌های بدن توان مقاومت آن‌ها را در برابر هرگونه آسیب یا ضربه کاهش می‌دهد. این مسئله به  تنهایی می‌تواند زمینه‌ای برای ابتلا به آرتروز باشد.

جمع بندی پایانی

در این مقاله به معرفی راه های پیشگیری از آرتروز زانو پرداختیم. گفتیم که ابتلا به بیماری آرتروز لزوما قابل پیشگیری نیست و نمی‌توان به طور قطع احتمال ایجاد آن را به صفر کاهش داد. البته می‌توان با انجام یکسری تمرینات مراقبتی خاص و ترک عادات نادرست و داشتن رژیم غذایی سالم تا حد زیادی در کاهش احتمال ابتلا به آن موفق عمل کرد. به علاوه مراجعه منظم به یک پزشک متخصص و پیگیری دستورات او می‌تواند به کاهش و کنترل عوامل خطرآفرین مرتبط با بیماری آرتروز بسیار کمک کننده باشد.

سوالات متداول در مورد اقدامات احتیاطی برای پیشگیری از ابتلا به آرترو زانو

۱. آیا ورزش کردن منجر به آرتروز می‌شود؟

ورزش‌کردن اگر براساس یک برنامه منظم و متناسب با وضعیت جسمانی شما باشد مشکلی ایجاد نمی‌کند. اما انجام ورزش‌های سنگین می‌تواند خطرناک باشد.

۲. رژیم غذایی چگونه موجب آرتروز زانو می‌شود؟

دنبال‌کردن یک رژیم غذایی نامناسب که سرشار از موادی است که موجب افزایش التهاب و آسیب مفاصل می‌شود خطر ابتلا به آرتروز زاتو را افزایش می‌دهد.

۳. آیا سیگارکشیدن منجر به آررتروز می‌شود؟

مصرف سیگار با تضعیف استخوان‌ها و مفاصل، مقاومت آن‌ها را دربرابر آسیب‌ها کاهش می‌دهد که این نکته می‌تواند علت ایجاد آرتروز زانو باشد.

فکر خود را اینجا بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فیلدهایی را که نشان داده می شوند انتخاب کنید. دیگران پنهان خواهند شد. برای تنظیم مجدد سفارش ، بکشید و رها کنید.
 • تصویر
 • شناسه
 • امتیاز
 • قیمت
 • موجودی
 • دسترسی
 • افزودن به سبد خرید
 • شرح
 • محتوا
 • ویجت
 • ابعاد
 • اطلاعات تکمیلی
Click outside to hide the comparison bar
مقایسه