کمر و گردن

ایا پارگی دیسک کمر با استراحت خوب میشود؟ استراحت مطلق یا کوتاه

ایا پارگی دیسک کمر با استراحت خوب میشود|فست طب

ایا پارگی دیسک کمر با استراحت خوب میشود؟ استراحت مطلق یا کوتاه

آیا پارگی دیسک کمر با استراحت خوب میشود؟ این سوالی است که حتما برای شما یا اطرافیانتان که از کمردرد رنج می‌برند پیش آمده است. پارگی دیسک کمر یکی از رایج‌ترین مشکلات مربوط به ستون فقرات است که افراد زیادی دچار آن هستند. معمولا استراحت اولین راهکار پیشنهادی در مورد انواع کمر درد است. پارگی دیسک کمر باعث کمر درد و مختل کردن فعالیت‌های روزانه و روند زندگی می‌شود. به همین جهت مهم است بدانیم ایا دیسک پاره شده با استراحت خوب می‌شود.

در واقع استراحت باعث کاهش  حرکات ستون فقرات شده و فشار را از روی دیسک‌ها کم خواهد کرد. زیرا در حالت خوابیده یا درازکش کمترین فشار در داخل دیسک ایجاد شده و دیسک فرصت ترمیم پیدا خواهد کرد. اما استراحت طولانی در تخت باعث بهبود پارگی دیسک نمی‌شود و درمان مناسبی نیست. زیرا وقتی شما برای ساعت‌های طولانی دراز می‌کشید و فعالیت‌های فیزیکی خود را به حداقل می‌رسانید، اتفاقاتی در بدن شما رخ می‌دهند. که نه تنها درد شما را بهتر نمی‌کنند، بلکه باعث بدتر شدن درد شما نیز می‌شوند که در ادامه به آن‌ها می‌پردازیم. در این مطلب از فست طب به جواب سوال اینکه ایا پارگی دیسک کمر با استراحت خوب میشود، خواهیم پرداخت با ما همراه باشید.

ارتباط با مشاورین درمان فست طب

دریافت مشاوره رایگان و تخصصی

نام و نام خانوادگی(Required)
انتخاب نوع مشاوره تخصصی(Required)

پارگی دیسک کمر چیست؟

قبل از اینکه به این سوال بپردازیم که ایا پاره شدن دیسک کمر با استراحت خوب میشود، به توضیح اینکه پارگی دیسک کمر چیست خواهیم پرداخت. ستون فقرات کمری از ۳۳ مهره که توسط دیسک‌های اسفنجی از یکدیگر جدا شده‌اند، تشکیل شده است. این ۳۳ مهره ستون فقرات به چهار دسته تقسیم می‌شوند:

 • ۷ مهره گردنی
 • ۱۲ مهره سینه‌ای
 • ۵ مهره کمر در ستون فقرات
 • ۵ مهره خاجی در زیر کمر
 • ۴ مهره آخر در استخوان دنبالچه

 مشکلات مربوط به دیسک‌های بین مهره‌ای بیشتر به ۵ مهره ‌کمری مربوط می‌شود و به دو دسته کلی تقسیم می‌شوند:

۱. بیرون زدگی دیسک (bulging disk)

۲. پارگی دیسک (ruptured or herniated disk)

اگر مواد مرکزی دیسک نخاعی به سمت خارج حرکت کنند، به اعصاب نخاعی فشار وارد می‌کنند. که به دنبال آن درد ایجادشده و به این حالت پارگی دیسک کمر می‌گویند. در مواردی که شرایط بیمار برای انجام اوزون تراپی دیسک کمر مساعد باشد، این روش درمانی نیز مناسب خواهد بود. اوزون تراپی روشی عالی برای آسیب‌های مفصلی، عضلانی و بافتی است.

درمان پارگی دیسک؛ ایا پارگی دیسک کمر با استراحت خوب میشود؟

درمان پارگی دیسک؛ ایا پارگی دیسک کمر با استراحت خوب میشود؟|فست طب

برای درمان پارگی دیسک کمر عموما به سه روز استراحت مطلق و پس از آن استراحت نسبی نیاز است. منظور از استراحت نسبی دیسک کمر انجام کا‌رهای ساده و عدم انجام کارهای سخت و دشوار است. با این توضیحات حتما کنجکاو می‌شویم که ایا دیسک کمر با استراحت خوب میشود؟ اما در جواب باید بگوییم که درد دیسک کمر با استراحت بر طرف می‌‌شود ولی نشانه‌ها از بین نمی‌روند.

استراحت در کنار داروهای دیگر به بهبود دیسک کمر کمک می‌کند. اصلاح فعالیت‌ها برای جلوگیری از حرکتی که باعث درد می‌شود و مصرف داروهای ضد درد علائم را در بیشتر افراد در عرض چند روز یا چند هفته تسکین می‌دهد. داروهای ضد درد شامل موارد زیر است:

 • داروهای مسکن بدون نسخه، دیکلوفناک
 • داروهای نوروپاتیک، گاباپنتین
 • شل کننده‌های عضلانی، باکلوفن
 • مواد افیونی و مسکن‌ها

پیشنهاد می‌شود که قبل از مصرف دارو با پزشک خود مشورت کنید. یکی از راهکارهای درمانی که برای دیسک کمر و رفع علائم آن مناسب است، انجام تمرینات یا استفاده از تجهیزات فیزیوتراپی است. اما شرکت در جلسات فیزیوتراپی هزینه‌بر است. شرکت زایسترونیک آلمان با تولید کمربندی برقی به نام کمربند پلاتینر که به تکنولوژی UIC مجهز شده است. درمان فیزیوتراپی را به خانه‌های شما می‌آورد. با خرید کمربند پلاتینر و استفاده روزانه از آن به راحتی درد دیسک کمر خود را تسکین دهید.

ایا پارگی دیسک کمر با استراحت خوب میشود؟

پارگی دیسک کمر مراحل مختلفی دارد و به اصطلاح به آن دیسکوپاتی می‌گویند. ممکن است براساس فشاری که به نخاع و سیستم اعصاب مرکزی وارد می‌شود مراحل مختلفی داشته باشد که هر مرحله درمان‌های مختلفی نیاز است.

معمولا هر چه دیسک تازه‌تر باشد و سریع‌تر به پزشک مراجعه شود، احتمال بهبود بیمار با استراحت بیشتر خواهد شد. باید بگوییم در قدیم هنگامی که فرد دچار پارگی دیسک کمر می‌شد، پزشکان توصیه می‌کردند که بیمار تا زمان بهبود استراحت مطلق داشته باشد. اما در سال‌های اخیر به‌شدت بیماران از این کار منع می‌شوند و حداکثر استراحتی که توصیه می‌شود ۲ الی ۳ روز است. زیرا با استراحت طولانی‌تر، عضلات و ماهیچه‌های مرتبط با ناحیه درد سفت شده و درد و آسیب را بیشتر می‌کنند. پس با رعایت زمان و نوع استراحت، از کارهایی که برای دیسک کمر ضرر دارد جلوگیری کنید.

 ایا پاره شدن دیسک کمر با استراحت خوب میشود و استراحت به تنهایی پارگی دیسک را درمان می‌کند؟

روش‌های درمان پاره شدن دیسک و کمر درد ناشی از آن بسته به شرایط فردی بیمار و میزان آسیب متفاوت است و استراحت به تنهایی نمی‌تواند درمان را انجام دهد. اما می‌تواند بخشی از درمان باشد و همان طور که گفتیم این استراحت بصورت نیمه مطلق است و نباید مطلق باشد.

استراحت طولانی مدت بصورت مطلق مشکلات حرکتی دیگری را برای فرد ایجاد می‌کند و تنها در موارد ضروری آن هم بصورت کوتاه مدت توصیه می‌شود. در پارگی دیسک کمر میزان فشار بر رشته‌های عصبی و علائمی که ایجاد شده است، مشخص می‌کند که باید از کدام روش درمانی شامل درمان‌های غیر جراحی و جراحی استفاده شود. بنابراین امروزه استراحت کردن تنها پارگی دیسک کمر را بهبود نمی‌بخشد. و بیمار باید تحت نظارت متخصص ستون فقرات اقدامات مراقبتی و درمانی را نیز طبق دستورات پزشک انجام دهد.

علاوه بر اینکه استراحت زیاد برای یدسک کمر خوب نیست. در عوض فعالی بودن و ورزش کردن برای دیسک خوب است. بهترین ورزش برای دیسک کمر و سیاتیک پیاده روی، شنا، یوگا و تای چی است.

مدت استراحت، نحوه خوابیدن در دوره استراحت پارگی دیسک کمر چگونه است؟

مدت استراحت، نحوه خوابیدن در دوره استراحت پارگی دیسک کمر چگونه است؟|فست طب

مدت استراحت برای درمان این عارضه میزان خاصی دارد، که برای افراد مختلف با توجه به شرایط بیمار متفاوت است. استراحت غالبا با ۲ یا ۳ روز استراحت مطلق شروع می‌شود و با استراحت نسبی ادامه پیدا می‌کند. برای استراحت مطلق بهتر است که کلا از تخت خارج نشد، به صورتی که غذا در حالت نیمه نشسته خورده شود و برای دستشویی از لگن استفاده شود.

توصیه می‌شود که در این زمان وسایل مورد نیاز بیمار در نزدیکی وی قرار گیرد تا تحرک به حداقل ممکن برسد. بهتر است در این مدت از تشک مناسبی استفاده شود. در استراحت نسبی بیمار برای انجام کارهای ساده اقدام می‌کند، اما مدت حرکت او کمتر است. در مدت استراحت کارهای دشوار درون منزل مانند جارو کشیدن و یا کارهای خارج خانه را انجام نمی‌دهد.

استراحت به کاهش درد به ویژه درد سیاتیک کمک شایانی می‌کند. دقت کنید که استراحت مطلق نباید خیلی طولانی شود چراکه سبب تضعیف عضلانی، کاهش جریان خون و کند شدن متابولیسم بدن می‌شود؛ که مشکل را تشدید می‌کند. بیمار می‌تواند به پهلو یا روی کمر بخوابد؛ اما مناسب‌ترین حالت، خوابیدن روی پهلو و به شکل جنینی (یعنی پاها به داخل شکم جمع شوند) است.

نحوه خوابیدن و بهترین حالت خوابیدن برای دیسک کمر چگونه است؟

بهترین حالت خوابیدن برای افرادی که دارای دیسک کمر هستند خوابیدن جنینی به پهلو است. بیمار می‌تواند در این حالت خوابیدن بین دو زانوی خود بالشی قرار دهد تا از فشار به زانوها و دیسک‌ها جلوگیری شود.

باید بگوییم که نحوه خوابیدن تاثیر زیادی در بهبود یا بدتر شدن دیسک کمر دارد. مدت استراحت حداقل ۷ ساعت است که در این مدت چنانچه طرز دراز کشیدن و خوابیدن صحیح نباشد، فشار زیادی به مهره‌های کمر وارد خواهد شد. همچنین برعکس نحوه خوابیدن صحیح به کنترل و عدم پیشرفت دیسک کمر کمک خواهد کرد. پس اینکه سوال می‌پرسند که ایا دیسک کمر با استراحت خوب می شود؛ باید بگوییم که استراحت و خواب تاثیر بالایی در روند درمان دیسک کمر دارد. ولی باید کاملا اصولی باشد، زیرا تاثیرات منفی نیز خواهد داشت.

 عوارض استراحت زیاد بعد از پارگی دیسک؛ دلایل مضر بودن استراحت مطلق برای دیسک کمر

استراحت مطلق طولانی باعث مشکلات مختلفی در بدن خواهد شد که برخی از آن‌ها عبارتند از:

 • اختلال در عملکرد سیستم گوارشی: فعالیت سیستم گوارشی با کاهش تحرکات بدنی کاهش خواهد یافت. در نتیجه مواد غذایی به خوبی هضم نمی‌شوند، جذاب و دفع مواد نیز به خوبی صورت نخواهد گرفت.
 • ممکن است بدن در وضعیت نامناسبی قرار گیرد: وقتی برای مدت طولانی دراز می‌کشید، بدن خسته شده و برای تغییر وضعیت خود ممکن است ستون فقرات یا کل بدن را در وضعیتی نامناسب قرار دهید. در این حالت به جای کمک به بهبود دیسک کمر، بیشتر به آن صدمه وارد می‌کنید.
 • گرفتگی عضلات: وقتی برای مدت طولانی حرکت نکنید، عضلات دچار بی‌حسی، خستگی و حتی اسپاسم خواهند شد. پس از مدت طولانی عدم حرکت، امکان تعضیف عضلات و کوچک شدن آن‌ها نیز وجود دارد.
 • بی‌حالی و خستگی ناشی از یک جا ماندن: قرارگیری برای مدتی در یک محل و فضل باعث بی‌حوصلگی و بی‌قراری افراد خواهد شد.

پس می‌توان گفت که برای کمک به درمان دیسک کمر باید برای مدت کوتاهی استراحت کنید.

کارهایی که نباید بعد از پارگی دیسک کمر انجام داد

کارهایی که نباید بعد از پارگی دیسک کمر انجام داد|فست طب

یکسری فعالیت‌ها که متاسفانه به عادت هم تبدیل شده‌اند پارگی دیسک را وخیم تر می‌کنند و باید از انجام آن‌ها اجتناب کرد. این فعالیت‌ها عبارتند از:

۱. پرهیز از استراحت بیش از حد در رختخواب

در واقع استراحت مطلق تاثیرات منفی روی دیسک کمر خواهد داشت. ماندن در رختخواب منجر به سفت شدن مفاصل و تضعیف عضلات می‌شود که بهبودی را پیچیده می‎‌کند. در عوض، ۳۰ دقیقه در یک موقعیت راحت استراحت کنید و سپس کمی پیاده روی کنید یا کاری انجام دهید. سعی کنید از فعالیت‌هایی که درد شما را بدتر می‌کند اجتناب کنید.

۲. پرهیز از ایستادن یا نشستن طولانی مدت

نشستن و ایستادن برای مدت طولانی باعث فشار به دیسک‌ها و ایجاد درد در آخر شب خواهد شد. اگر به دلیل کار یا مشغله‌های زندگی مجبور به ایستادن و نشستن طولانی مدت هستید، هر ۳۰ دقیقه چند قدمی راه بروید (افرادی که بیشتر می‌نشینند) یا چند دققیه بنشینید (افرادی که بیشتر می‌ایستند).

۳. از بلند کردن شیاء سنگین خودداری کنید

اشیاء سنگین بلند نکنید، در صورتی که مجبور به برداشتن شی سنگین شدید زانوهایتان را خم کنید. کمر خود را صاف نگه دارید و عضلات شکم را منقبض کنید. سپس با فشار به پاها آن وسیله سنگین را از روی زمین بلند کنید.

کلام اخر در زمینه ایا پارگی دیسک کمر با استراحت خوب میشود

پارگی دیسک کمر یکی از رایج‌ترین مشکلات مربوط به ستون فقرات است که افراد زیادی دچار آن هستند. استراحت باعث می‌شود حرکات ستون فقرات کم شود و باعث کاهش فشار از روی دیسک‌ها می‌گردد. پارگی دیسک کمر در صورتی که زود درمان شود با استراحت خوب میشود.

به طور کلی هر فردی که دچار پارگی دیسک کمر شود، باید به صورت مداوم تحت نظر پزشک ارتوپد باشد تا روند بهبود و عدم پیشروی بیماری او تحت نظر باشد و منجر به جراحی و عوارض ناگوار نشود. در این مقاله به بررسی اینکه ایا پاره شدن دیسک کمر با استراحت خوب میشود و همچنین ایا دیسک کمر با استراحت خوب میشود پرداختیم. سپس به نحوه خوابیدن، مدت استراحت عوارض استراحت زیاد و عوارض استراحت کم نیز اشاره کردیم.

سوالات متداول کاربران در مورد اینکه ایا پارگی دیسک کمر با استراحت خوب میشود یا خیر؟

آیا پارگی دیسک باعث فلج شدن میشود؟

فشار وارد شده توسط دیسک بین مهره‌ای به اعصاب منجر به تحریک و نارسایی می‌شود. همچنین باعث فلج یا اختلالات حسی می‌شود.

عوارض استراحت کم بعد از پارگی دیسک کمر چیست؟

در صورت نبود استراحت وضعیت پارگی وخیم و در برخی موارد فلج شدن شخص را به دنبال دارد.

مدت حرکت در دوران استراحت دیسک کمر چقدر است؟

بیمار بعد از ۳۰ دقیقه حرکت و فعالیت حتما باید استراحت  کند.​

فکر خود را اینجا بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

زمینه‌های نمایش داده شده را انتخاب نمایید. بقیه مخفی خواهند شد. برای تنظیم مجدد ترتیب، بکشید و رها کنید.
 • تصویر
 • شناسۀ محصول
 • امتیاز
 • قيمت
 • موجودی
 • دسترسی
 • افزودن به سبد خرید
 • توضیح
 • محتوا
 • وزن
 • اندازه
 • اطلاعات اضافی
برای مخفی‌کردن نوار مقایسه، بیرون را کلیک نمایید
مقایسه