کمر و گردن

عمل لیزر دیسک کمر؛ درمان و جراحی بدون بخیه با نقاهت کوتاه

عمل لیزر دیسک کمر به چه صورتی است|فست طب

عمل لیزر دیسک کمر؛ درمان و جراحی بدون بخیه با نقاهت کوتاه

عمل لیزر دیسک کمر یکی از جراحی‌های بسته در این ناحیه است که تحت بیهوشی موضعی و به روش زیر پوستی انجام می‌گردد. نام دیگر جراحی لیزر، رفع فشار دیسک با لیزر از راه پوست یا (percutaneous laser disc decompression) PLDD است. در این عمل از یک دستگاه لیزر پیشرفته استفاده می‌شود که گرمای لیزر برای تبخیر بافت‌های نرم در ستون فقرات کاربرد دارد‌ تا نواحی را که باعث درد می‌شود، از فشار خارج کند.

در بسیاری از روش‌های جراحی ستون فقرات با لیزر هیچ برشی لازم نیست. به این معنی که خطرات کمتری برای عوارض و زمان بهبودی سریعتر وجود دارد. این روش، PLDD دیسک برآمده‌ای را که روی اعصاب ستون فقرات شما فشار می‌آورد و علت کمردرد مزمن مداوم است، را درمان می‌کند و از برآمدگی مجدد دیسک در آینده نیز جلوگیری می‌کند. در این مقاله از فست طب با ما همراه باشید تا اطلاعات بیشتری در مورد عمل لیزر دیسک عمل به شما ارائه دهیم.

ارتباط با مشاورین درمان فست طب

دریافت مشاوره رایگان و تخصصی

نام و نام خانوادگی(Required)
انتخاب نوع مشاوره تخصصی(Required)

آشنایی با جراحی دیسک کمر با لیزر؛ تاریخچه‌ای از شکل گیری این روش

برآمدگی و فتق دیسک یک بیماری نسبتا شایع است که امروزه بسیاری از افراد را تحت تاثیر قرار می‌دهد. جراحی ستون فقرات با لیزر برای درمان کمر درد و گردن درد در افرادی است که با درد ناشی از برآمدگی یا فتق دیسک زندگی می‌کنند. این روش به طور منحصر به فردی برای رفع کمر درد مناسب است. زیرا به طور خاص فتق دیسک را با دقت یک سوزن هدف قرار می‌دهد. لیزر درمانی کمر درد در سال ۱۹۸۶ توسط دکتر دانیل چوی ایجاد شد و از آن زمان تاکنون بیش از صد هزار بار انجام شده است.

عمل دیسک کمر با لیزر چگونه انجام می‌شود؟

اولین قدم تصمیم گیری در مورد اینکه آیا بیمار کاندید مناسبی برای جراحی لیزر است یا خیر. به طور معمول، پزشک ابتدا در مورد علائم و درمان‌هایی که برای مقابله با گردن درد یا کمر درد انجام داده‌اید، با شما صحبت می‌کند. سپس از آنجا برنامه درمانی را تعیین می‌کند. اگر کمر درد مداوم دارید که با مدیریت درد به اندازه کافی درمان نشده است، عمل دیسک کمر با لیزر گزینه مناسبی برای درمان است.

توجه داشته باشید در مواردی که  پزشک جراحی را برای بیمار تجویز نکند، انجام و استفاده از دیگر روش‌های درمانی مانند کمربند پلاتینر مناسب خواهد بود. زیرا این کمربند به تکنولوژی‌های فیزیوتراپی اولتراسوند، اینفرارد و کلاک پالس مجهز است که به راحتی درد و ناراحتی کمر را از بین خواهد برد. برای اطلاع از قیمت کمربند پلاتینر اصل به فروشگاه فست طب مراجعه کنید.

در مواردی که دیسک کمر به سیاتیک فشار وارد کند، احتمال درد در پاها تا زیر زانو وجود دارد. برای تسکین این نوع دردهای انشعابی استفاده از محصولاتی مشابه پلاتینر پیشنهاد می‌شود. خوشبختانه شرکت زایسترونیک محصولی مشابه با پلاتینر برای زانو تولید کرده است که زاپیامکس نام دارد. استفاده از زانوبند zapiamax به راحتی درد ناشی از سیاتیک را تسکین خواهد داد.

روش انجام عمل دیسک کمر کم تهاجمی با لیزر

لیزر؛ کم تهاجمی ‌ترین جراحی دیسک کمر|فست طب

عمل دیسک کمر با لیزر به دلیل ماهیت دستگاه لیزر مورد استفاده، یک جراحی کم تهاجمی ستون فقرات است. لیزر را از طریق یک سوزن نازک از پشت و مستقیما به دیسک ستون فقرات وارد می‌شود تا رفع فشار شروع شود. این یک روش سریع و نسبتا بدون درد است که هیچ جای زخمی بر جای نمی‌گذارد، زیرا نیازی به برش ندارد.

سایر جراحی‌ها مانند همجوشی ستون فقرات، به مقدار زیادی برش و برداشتن استخوان، به علاوه نصب سخت‌افزار در ستون فقرات نیاز دارند. به همین دلیل است که جراحی لیزر روش خوبی برای کسانی است که به گزینه‌های کم تهاجمی علاقه دارند. عمل آندوسکوپی دیسک کمر نیز یکی دیگر از جراحی‌های کم تهاجمی است، اگرچه در این عمل از یک آندوسکوپ یا لوله بزرگ‌تر از آنچه در عمل لیزر دیسک کمر به کار برده می‌شود، استفاده می‌گردد.

عمل لیزری دیسک کمر با درصد بالای موفقیت

عمل دیسک کمر با لیزر برآمدگی دیسک را تا ۷۰ درصد در بیماران درمان می‌کند. لیزر هسته فتق دیسک را تبخیر می‌کند و باعث می‌شود قسمت برآمده دیسک عقب نشینی کند و فشار روی اعصاب کاهش یابد. این عمل فورا درد را تسکین می‌دهد و به دلیل گرمای لیزر از بازگشت درد جلوگیری می‌کند. فتق و پارگی دیسک کمر یکی از بارزترین علل درد ستون فقرات و کمردرد است و لیزر راه حل پیشرو آن به شمار می‌رود.

از عمل لیزر دیسک کمر برای درمان چه مسائلی استفاده می‌شود؟

امروزه می‌توان برای درمان بسیاری از مشکلات ستون فقرات، از جراحی لیزری استفاده کرد. برخی از این مشکلات عبارتند از:

 • خارهای استخوانی
 • درد شدید در پاها، بازوها، گردن
 • بیرون زدگی کامل دیسک کمر
 • علائمآرتروز ستون فقرات
 • درد انتشاری ازکمر تا پاها
 • خشکی و گرفتگی عضلات کمر

درد کمری که بعد از ۶ هفته درمان‌های غیرجراحی بهبود نیافته است. همچنین دقت کنید، افراد در تمام سنین و با هر وضعیتی می‌توانند از عمل دیسک کمر با لیزر استفاده کنند. به‌ علاوه، این روش در جوانان به‌ علت دوره کوتاه‌تر ریکاوری و جای زخم کمتر می‌تواند روشی ارجح باشد. توجه داشته باشید که اغلب افراد این سوال که ایا پارگی دیسک کمر با استراحت خوب میشود را از پزشک خود می‌پرسند. اما باید اشاره کنیم که در موارد پارگی شدید، جراحی تنها راه درمان است.

مراقبت‌های بعد از عمل لیزر دیسک کمر شامل چه مواردی است؟

راه رفتن آرام بیمار بعد از عمل کمتر از ۳۰ دقیقه|فست طب

بعد از عمل جراحی دیسک کمر با لیزر، نیاز به اقدامات خاصی است که روند بهبودی و میزان آن را بیشتر کند. برخی از این اقدامات عبارتند از:

 1. حداقل تا ۳ روز در خانه و در تختخواب خود استراحت کنید.
 2.  نباید راه رفتن و نشستن شما در هر نوبت بیش از ۳۰ دقیقه باشد. این قضیه برای رانندگی، خم کردن کمر، چرخش کمر و غیره نیز صدق می‌کند.
 3.  از بلند کردن اجسام سنگین خودداری نمایید.
 4.  کمپرس سرد را می‌توانید سه روز بعد از جراحی به اندازه ۲ الی ۳ بار در روز برای کاهش درد و التهاب محل تزریق روی محل قرار دهید.
 5.  داروهایی که پزشک تجویز کرده است را به موقع مصرف کنید.
 6.  مدت زمان بهبود برای هر بیمار متفاوت است.
 7.  حدودا ۲ الی ۳ هفته بعد از جراحی دیسک کمر با لیزر می‌توانید فیزیوتراپی را آغاز نمایید.

انجام مراقبت های بعد از عمل دیسک کمر علاوه بر دستیابی به بهترین نتیجه درمانی و بازتوانی بهتر بیمار در کاهش زمان بهبودی نیز نقش دارد.

چه جراحی های دیگری غیر از عمل لیزری دیسک کمر برای کمر درد وجود دارد؟

ما قبلا به جراحی فیوژن ستون فقرات کمری اشاره کردیم. اما موارد دیگری مانند لامینکتومی ستون فقرات، فرسایش رادیویی و تعویض دیسک مصنوعی نیز وجود دارد.

 • لامینکتومی: در این روش بخشی از ستون فقرات به نام لامینا را برمی‌دارند تا فضایی را برای اعصاب نخاعی که تحت فشار قرار گرفته‌اند و باعث ایجاد درد شده‌اند، باز شود.معمولا این عمل با دیسککتومی همراه می‌شود تا بخشی از دیسک ستون فقرات نیز برداشته شود.
 • فرسایش با فرکانس رادیویی:در این عمل انتهای عصب را با استفاده از امواج رادیویی می‌سوزانند که به دلیل ماهیت کم تهاجمی این روش شباهت‌هایی به لیزر دارد. اما تسکین درد فقط تا یک سال ادامه دارد. پس از یک سال  ممکن است درد بازگردد و این روش باید دوباره تکرار شود.
 • تعویض دیسک مصنوعی: در این روشفقط کل دیسک ستون فقرات شما را با یک دیسک مصنوعی جایگزین می‌کنند. لازم است بدانید این جراحی طولانی است و به دقت و زمان زیادی نیاز دارد. همچنین دوره نقاهت و بهبود عمل نیز طولانی است.

در ادامه این مطلب از فست طب هزینه عمل دیسک کمر با لیزر و عوارض آن را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

تفاوت عمل لیزری دیسک کمر در مقابل فیوژن ستون فقرات

تفاوت عمل لیزری دیسک کمر در مقابل فیوژن ستون فقرات|فست طب

جراحی دیسک کمر با لیزر یک MISS (جراحی ستون فقرات کم تهاجمی) است. در حالی که فیوژن دیسک کمر به طور سنتی یک جراحی باز است. در روش سنتی یا جراحی باز دیسک کمر، جراح با برش طولی و بزرگ و سپس کنار زدن عضلات، به قسمت درگیر ستون فقرات می‌رسد. این روش جراحی باعث افزایش زمان نقاهت پس از جراحی، درد زیادتر و افزایش احتمال آسیب بافتی می‌شود.

هدف از جراحی باز کمر مانند عمل تنگی کانال نخاعی، داشتن یک مسیر باز برای کار روی ناحیه مشکل دار ستون فقرات است. باقی ماندن جای زخم و زمان طولانی بهبودی نیز از عوارض و معایب روش جراحی باز است. در جراحی کم‌تهاجمی  MISS، مانند جراحی لیزری، یا از برش بسیار کوچک‌تری استفاده می‌کنند یا اصلا از برش استفاده نمی‌کنند. در این روش، از ابزار جراحی مخصوصی به نام Tubular Retractor، برای ایجاد تونل کوچکی برای دسترسی به ناحیه درگیر ستون فقرات استفاده می‌شود. مزیت این امر زمان بهبودی سریع‌تر و خطر کمتر عوارض است و نیازی به بستری طولانی مدت در بیمارستان نیست.

هزینه عمل دیسک کمر با لیزر چقدر است؟

هزینه عمل دیسک کمر بر اساس عوامل مختلفی متفاوت خواهد بود. هزینه‌های کلی این عمل شامل هزینه‌های بیمارستان، جراح و هزینه آزمایشات مربوطه می‌شود. مبلغی که یک بیمار تحت پوشش بیمه در بیمارستان دولتی می‌پردازد به مراتب کمتر از بیمارستان خصوصی است.

بیمارستان‌های خصوصی معمولا تحت پوشش بیمه‌های عادی نیستند. اما برخی از آن‌ها با شرکت‌های بیمه تکمیلی خاصی کار می‌کنند. همچنین بیمارانی که بیمه تکمیلی دارند معمولا می‌توانند بعد از پرداخت هزینه‌ها با فاکتورهایی که بیمه خود ارائه می‌دهند بخشی یا کل هزینه عمل دیسک کمر را بگیرند. عوامل موثر بر هزینه عمل دیسک کمر با لیزرطبق بررسی‌های فست طب  شامل موارد زیر است:

 • روش درمانی
 • شدت دیسک کمر
 • دستمزد دکتر جراح
 • هزینه تشخیص دیسک کمر
 • هزینه آزمایشات و داروها
 • هزینه تجهیزات مورد استفاده در اتاق عمل

پس می‌توان گفت که هزینه جراحی دیسک کمر با لیزر متغیر است.

عوارض عمل لیزر دیسک کمر؛هیچ جراحی بدون عوارض نیست

هیچ عملی بدون عارضه نیست و عمل جراحی بسته دیسک کمر با لیزر نیز همانند سایر جراحی‌ها عوارضی به دنبال دارد. یکی از مهم‌ترین عوارض ناشی از این جراحی، احتمال آسیب به بافت‌های اطراف است. به علت استفاده از لیزر، امکان آسیب به اعصاب، غضروف و استخوان‌های اطراف محل جراحی وجود دارد. یکی از رایج‌رین عوارض عمل دیسک کمر چسبندگی است. از علائم چسبندگی بعد از جراحی دیسک کمر می‌توانیم به انسداد روده، درد ، اختلال روده و مثانه و مشکلات گوارشی اشاره کنیم.

یکی دیگر از عوارض احتمالی این جراحی عفونت است. محل ایجاد برش می‌تواند دچار عفونت شود ولی از آن‌جا که این برش بسیار کوچک‌تر از برش جراحی باز است، عفونت در آن ناچیز خواهد بود. ممکن است پزشک برای کاهش ریسک این عارضه، مصرف آنتی‌بیوتیک را برای پیشگیری از ایجاد عفونت تجویز کند.

جمع بندی نهایی در مورد عمل لیزر دیسک کمر

در جراحی لیزر دیسک کمر به جای ابزارهای سنتی از پرتوهای نور ویژه برای درمان جراحی استفاده می‌شود. در طول درمان با لیزر، پوست شما پرتو نور را منعکس می‌کند. سپس نور را پراکنده و آن را جذب می‌کند یا اجازه می‌دهد نور از لایه‌های مختلف پوست عبور کند. قسمت‌های مختلف بدن شما بسته به نوع لیزر مورد استفاده و مدت، فرکانس و طول موج قرار گرفتن در معرض پرتوهای لیزر، واکنش متفاوتی نشان می‌دهند.

خواص منحصر به فرد عمل لیزری دیسک کمر کم تهاجمی این است که جراحی بدون برش، جای زخم یا بیهوشی عمومی انجام می‌شود و بسیاری از خطرات رایج در روش‌های جراحی سنتی را خنثی می‌کند. در مقایسه با جراحی سنتی ستون فقرات، جراحی دیسک کمر با لیزر زمان بهبودی بسیار کوتاه‌تر و آسان‌تری دارد. همچنین هزینه عمل دیسک کمر با لیزر بسیار گران نیست که بیمار از پس آن برنیاید و با توجه به کلینیک و محل عمل متفاوت است.

سوالات متداول در زمینه عمل لیزر دیسک کمر

۱. جراحی دیسک کمر با لیزر چقدر ایمن است؟

جراحی ستون فقرات با لیزر خطر عوارض بسیار کمی دارد.

۲. نظرات در مورد عمل دیسک کمر با لیزر آیا مثبت است؟

اکثر بیمارانی که از این روش استفاده کرده‌اند این روش را جادوی پزشکی معرفی می‌کنند.

۳. آیا هزینه عمل دیسک کمر با لیزر در تهران  با عمل لیزر دیسک کمر در تبریز متفاوت است؟

بله هزینه عمل لیزری دیسک کمر  در هر کلینیک و هر بیمارستان همچنین با توجه به مهره آسیب دیده متفاوت است.​

فکر خود را اینجا بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

زمینه‌های نمایش داده شده را انتخاب نمایید. بقیه مخفی خواهند شد. برای تنظیم مجدد ترتیب، بکشید و رها کنید.
 • تصویر
 • شناسۀ محصول
 • امتیاز
 • قيمت
 • موجودی
 • دسترسی
 • افزودن به سبد خرید
 • توضیح
 • محتوا
 • وزن
 • اندازه
 • اطلاعات اضافی
برای مخفی‌کردن نوار مقایسه، بیرون را کلیک نمایید
مقایسه