زانو و پا

آمپول متیل پردنیزولون استات برای زانو درد خوب است؟

آمپول متیل پردنیزولون استات برای زانو درد|فست طب

آمپول متیل پردنیزولون استات برای زانو درد خوب است؟

آیا می‌دانید امپول متیل پردنیزولون استات چیست و چه اثراتی دارد؟ آیا با مهم‌ترین عوارض و تداخلات دارویی این آمپول آشنا هستید؟ زانو درد یکی از مشکلات شایعی است که تقریبا تمام افراد حداقل یک مرتبه در طول زندگی خود آن را تجربه کرده‌اند. در بسیاری از مواقع زانو درد سبب التهاب مفاصل می‌شود. به همین دلیل پزشکان برای کاهش درد و تسریع روند درمان بیماران، داروهای ضد التهابی را تجویز می‌کنند. آمپول متیل پردنیزولون استات برای زانو درد یکی از داروهای مورد استفاده برای تسکین درد بیمار است.

یکی از بهترین و قوی‌ترین ضد التهاب‌ها، آمپول متیل پردنیزولون استات است. این آمپول برای طیف وسیعی از بیماری‌ها و مشکلات مانند: التهاب (تورم)، آلرژی‌های شدید، مشکلات آدرنال (مربوط به کلیه) تجویز می‌شود. البته این دارو نیز مانند بسیاری دیگر از داروها دارای اثرات جانبی بسیار زیادی است. برای اینکه با شناخت متیل پردنیزولون استات، عوارض و فواید آن روند درمان خود را آگاهانه‌تر پیش ببرید، در جدیدترین مقاله فست طب قصد داریم در خصوص این روش درمانی صحبت کنیم. با ما همراه باشید.

ارتباط با مشاورین درمان فست طب

دریافت مشاوره رایگان و تخصصی

نام و نام خانوادگی(Required)
انتخاب نوع مشاوره تخصصی(Required)

آشنایی با اطلاعات دارویی امپول متیل پردنیزولون استات

 • نام کامل: متیل پردنیزولون استات- DEPO- MEDROL®- Methylprednisolone acetate
 • نام تجاری (ژنریک): Meprolone, Medrol
 • اشکال دارویی متیل پردنیزولون: قرص و آمپول
 • کاربرد آمپول متیل پردنیزولون: التهاب، آلرژی های شدید، مشکلات آدرنال، آرتریت، آسم، مشکلات خون یا مغز استخوان، مشکلات چشم یا بینایی، لوپوس، بیماری‌های پوستی، مشکلات کلیوی و کولیت اولسراتیو
 • دوز مناسب مصرف متیل پردنیزولون استات: دوز اولیه Depo-Medrol بسته به نوع و شدت بیماری از ۴ تا ۱۲۰ میلی گرم متغیر است.
 • ترکیب کیفی و کمی: متیل پردنیزولون استات ۴۰ میلی گرم در میلی لیتر

آمپول متیل پردنیزولون استات چیست و چه تاثیری دارد؟

آمپول متیل پردنیزولون یک داروی هورمونی کورتیکواستروئید است که برای تسکین درد، کاهش التهاب و تورم ناشی از آرتریت، زانو درد و سایر اختلالات مفصلی استفاده می‌شود. این دارو همچنین به عنوان یک درمان بسیار موثر برای مشکلات و بیماری‌های مختلفی مانند: اختلالات خونی، واکنش‌های آلرژیک شدید، تعدادی از سرطان‌ها، بیماری‌های چشمی، بیماری‌های پوستی، روده‌ای، کلیوی، ریوی و اختلالات سیستم ایمنی تجویز می‌شود.

مکانسیم عمل داروی متیل پردنیزولون  به این صورت است که شدت واکنش سیستم ایمنی را کاهش می‌دهد. به همین دلیل عوارضی مانند: التهاب، تورم، درد و واکنش‌های آلرژیک نیز کاهش پیدا می‌کند. قبل از استفاده از Methylprednisolone acetate با پزشک خود در مورد خطرات و مزایای متیل پردنیزولون صحبت کنید. در بعضی از موارد تزریق این دارو در نزدیکی ستون فقرات(فضای اپیدورال ) باعث ایجاد حساسیت‌های شدید پوستی می‌شود. فراموش نکنید که عوارض جانبی تزریق Methylprednisolone acetate اندک اما بسیار جدی است.

معمولا استفاده از این دارو در کنار روش‌های درمانی خانگی تاثیر بالایی خواهد داشت. شرکت زایسترونیک آلمان با تولید یک دستگاه فیزیوتراپی در خانه کار را برای افراد درگیر با کمر درد و زانو درد راحت‌تر کرده است. دو محصول این شرکت یعنی کمربند پلاتینر و زانوبند زاپیامکس به تکنولوژی uic مجهز شده اند. این تکنولوژی شامل اولتراسوند، اینفرارد و کلاک پالس است.

استفاده از زانوبند zapiamax و کمربند platiner برای انواع مختلفی از مشکلات عضلانی، مفصلی، استخوانی و بافتی مناسب هستند. زیرا بر گردش خون، رفع اسپاسم و تقویت بافت‌ها اثر بالایی دارند.

قبل از استفاده آمپول متیل پردنیزولون باید به چه مواردی توجه کنید؟

استفاده آمپول متیل پردنیزولون باید به چه مواردی توجه کن|فست طب

در هنگام تصمیم گیری برای استفاده از یک دارو باید به دقت خطرات و فواید آن در نظر گرفته شود. در بسیاری از وارد پزشک متخصص با در نظر گرفتن شرایط پزشکی بیمار در خصوص استفاده از داروها تصمیم می‌گیرد. چنانچه شما کاندید استفاده از آمپول متیل پردنیزولون هستید، در نظر داشته باشید که در شرایط زیر باید نسبت به استفاده از این دارو تجدید نظر کنید. قبل از استفاده از امپول ضد التهاب قوی با پزشک خود حتما مشورت کنید. حتی اگر این دارو مدت‌ها پیش بریا شما تجویز شده بود.

موارد منع استفاده از Methylprednisolone acetate برای بیماران چیست؟

در ادامه با موارد منع مصرف این دارو آشنا خواهیم شد:

۱. بیماران دارای آلرژی شدید

اگر تا به حال هرگونه واکنش غیرعادی یا آلرژیک به این دارو یا سایر داروهای مشابه متیل پردنیزولون داشته‌اید، باید به پزشک خود اطلاع دهید. علاوه بر این اگر به مواردی مانند: بعضی از غذاها، مواد نگهدارنده و داروهای هورمونی حساسیت دارید باید در صورت استفاده از Methylprednisolone acetate دوز کمتری را دریافت کنید. قبل از تزریق این دارو ترکیبات آن را خوانده و با کمک پزشک خود و یا پزشک داروساز به دقت بررسی کنید. در زمان استفاده از پردنیزولون یا دیگر آمپول‌های ضد التهابی مانند آمپول تریامسینولون برای زانو درد حتما با پزشک خود مشورت کنید.

۲. تزریق متیل پردنیزولون  استات اطفال مناسب نیست

نتایج مطالعاتی که تا به امروز انجام شده است، ثابت کرده که تزریق این دارو در کودکان باعث عوارض زیادی مانند حساسیت و آلرژی شدید می‌شود. علاوه بر این چنانچه به مدت طولانی از داروی متیل پردنیزولون استفاده شود، احتمال کاهش رشد و مشکلات استخوانی در بیماران اطفال بیشتر است. به همین دلیل نباید این دارو را بیش از دوز مجاز تزریق کرد. همچنین بیمار باید در طول روند درمان خود به دقت تحت نظر پزشک متخصص باشد. فراموش نکنید که به دلیل عوارض شدید و خطرناک Depo-Medrol® به نوزادان نارس تجویز نمی‌شود. هر دو برند تزریقی متیل پردنیزولون حاوی بنزیل الکل هستند که ممکن است عوارض ناخواسته جدی را در نوزادان نارس ایجاد کند.

۳. تزریق متیل پردنیزولون استات در سالمندان و مشکلات کلیوی

تزریق متیل پردنیزولون استات در سالمندان و مشکلات کلیوی|فست طب

نتایج مطالعات بسیار زیادی نشان داده‌اند که به دلیل ایجاد واکنش‌های حساسیت زا و تداخلات داروی داروی متیل پردنیزولون استات در سالمندان باید در شرایط خاص و با دوز بسیار کم تزریق شود. تزریق این دارو در بیماران مسن ممکن است سبب بروز مشکلات کبدی، کلیوی و قلبی شود. به همین دلیل در هنگام تزریق  بیماران باید در بیمارستان بستری شوند تا این دارو با احتیاط و تحت شرایط ویژه برای آنها تزریق گردد.

۴. تزریق Methylprednisolone acetate  در هنگام شیر دهی

همانطور که می‌دانید استفاده از داروهای مختلف در مادران باردار، افرادی که قصد بچه دار شدن دارند و مادرانی که در حال شیردهی هستند، باید تحت نظر مستقیم پزشک باشد. استفاده از بسیاری از این داروها به دلیل اثری که روی کودک و جنین دارند، ممنوع است. تزریق Methylprednisolone acetate در این افراد ممنوع نیست؛ اما به دلیل بعضی از عوارض باید در دوز مشخص و تحت شرای خاص انجام شود.

مهم‌ترین عوارض تزریق آمپول متیل پردنیزولون استات

تمام داروها در کنار اثرات قابل توجه خود عوارض جانبی ناخواسته‌ای را ایجاد می‌کنند. اگرچه تمام این عوارض جانبی ممکن است رخ ندهند؛ اما در صورت بروز ممکن است به مراقبت‌های پزشکی نیاز داشته باشند. در صورت مشاهده هر یک از عوارض جانبی زیر فوراً با پزشک یا پرستار خود صحبت کنید.

عوارض جانبی رایج تزریق آمپول متیل پردنیزولون برای زانو درد:

 • تاری دید
 • کاهش مقدار ادرار
 • سرگیجه شدید
 • ضربان قلب تند و نامنظم
 • سردرد
 • افسردگی و مشکلات روانی
 • تغییرات خلق و خوی
 • تنفس پر سر و صدا و لرزان
 • بی حسی یا گزگز در بازوها یا پاها
 • گز گز در گوش
 • تورم انگشتان، دست، پاها یا انگشتان پا
 • اختلال تمرکز، فکر کردن، صحبت کردن یا راه رفتن
 • اختلال در تنفس(در حالت استراحت)
 • افزایش وزن
 • مشکل در بلع
 • ایجاد کهیر، خارش و بثورات پوستی
 • پف یا تورم در پلک‌ها، اطراف چشم، صورت، لب و زبان
 • احساس سفتی در قفسه سینه
 • خستگی یا ضعف غیر معمول

تداخلات دارویی آمپول متیل پردنیزولون استات چیست؟

استفاده از این دارو با داروهای زیر معمولاً توصیه نمی‌شود. در صورتی که به دلیل التهاب شدید ناچار به استفاده از این دارو شدید، لازم است به طور موقت مصرف داروهای دیگر را قطع کرده و یا دوز آنها را کاهش دهید. پزشک اغلب دوز یا تعداد دفعات مصرف یک یا هر دو دارو را تغییر می‌دهد.

داروهایی که مصرف انها با آمپول متیل پردنیزولون استات در تداخل است، عبارتند از:

آسکلوفناک آتازاناویر بوفکساماک کلونیکسین
استتاسین بالوفلوکساسین بوپروپیون Cobicistat
آلدسلوکین بمیپارین سلکوکسیب داروناویر
آمتولمتین گواسیل بزیفلوکساسین کولین سالیسیلات دکسی بوپروفن
آسپرین برومفناک سیپروفلوکساسین دکسکتوپروفن
دیکلوفناک انوکساسین فلبیناک فپرازون
دیفلونیسال اتودولاک فنوپروفن فلروکساسین
دیپیرون اتوفنامات فپرادینول فلروکساسین

برای جلوگیری از بروز مشکلی خاص قبل از مصرف این دارو به پزشک خود از داروهای که مصرف می‌کنید اصلاعاتی دهید.

روش استفاده از آمپول متیل پردنیزولون استات چگونه است؟

روش استفاده از آمپول متیل پردنیزولون استات چگونه است|فست طب

پرستار یا پزشک متخصص این دارو را از طریق سوزن به رگ‌های شما تزریق می‌کند. روش تزریق این دارو عضلانی است. در بعضی از موارد برای کاهش زانو درد آمپول متیل پردنیزولون استات مستقیما به مفصل اطراف محل درد تزریق می‌شود. پزشک شما ممکن است تا زمانی که وضعیت شما بهبود یابد چندین مرتبه این دارو را به صورت تزریقی برایتان تجویز کند. پس از بهبودی نسبی متیل پردنیزولون استات به صورت خوراکی تجویز خواهد شد. اگر در این مورد نگرانی یا سوالی دارید، با پزشک خود حتما مطرح کنید.

موارد احتیاط برای تزریق آمپول متیل پردنیزولون استات

 • دارو متیل پردنیزولون استات ممکن است باعث واکنش‌های آلرژیک شدید به نام آنافیلاکسی شود. این واکنش‌های آلرژیک بسیار خطرناک هستند و نیاز به مراقبت فوری پزشکی دارند. در صورت بروز بثورات، خارش، مشکلات تنفسی، مشکل در بلع، یا تورم دست، صورت یا دهان خود در حین دریافت این دارو، فوراً با پزشک خود تماس بگیرید.
 • مصرف طولانی این دارو سبب بروز مشکلات خلقی مانند: تحریک پذیری و افسردگی خواهد شد. در صورت داشتن استرس یا اضطراب شدید برای دریافت داروهای مناسب و با کاهش دوز این دارو با پزشکتان صحبت کنید.
 • مصرف بیش از حد و طولانی مدت متیل پردنیزولون استات ممکن است خطر ابتلا به مشکلات غده فوق کلیوی را افزایش دهد. اگر شما یا فرزندتان در هنگام دریافت این دارو دارای تعدادی از علائمی مانند: تاری دید، سرگیجه یا غش، ضربان قلب تند و نامنظم، افزایش تشنگی و حجم ادرار، تحریک پذیری و ضعف شدید بودید، فوراً با پزشک خود صحبت کنید.
 • این دارو خطر ابتلا به عفونت های مختلف را افزایش می‌دهد. بنابراین در طول روند درمان خود از افراد مبتلا به بیمار دوری کنید و دست‌های خود را مرتب بشویید. اگر شما یا فرزندتان در معرض آبله مرغان یا سرخک هستید، فوراً به پزشک خود اطلاع دهید.

سوالات متداول مقاله آمپول متیل پردنیزولون استات برای زانو درد

۱. امپول متیل پردنیزولون استات برای چه دردی است؟

امپول متیل پردنیزولون استات برای بیماری‌ها و مشکلاتی مانند: آرتریت، اختلالات خونی، بیماری‌های آلرژیک، برخی از سرطان‌ها، اختلالات سیستم ایمنی، اختلالات هورمونی تجویز می‌شود.

۲. متیل پردنیزولون استات ۴۰ برای چیست؟

به طور مشابه این دوز از دارو نیز برای درمان زانو درد و تسکین التهاباتی است که موجب تورم، خارش و قرمزی می‌شوند.

۳. شرایط نگهداری داروی متیل پردنیزولون  چگونه است؟

این دارو را باید دور از دسترس کودکان و در جای خشک، خنک، به دور از گرما و تابش نور مستقیم نگه دارید.

فکر خود را اینجا بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

زمینه‌های نمایش داده شده را انتخاب نمایید. بقیه مخفی خواهند شد. برای تنظیم مجدد ترتیب، بکشید و رها کنید.
 • تصویر
 • شناسۀ محصول
 • امتیاز
 • قيمت
 • موجودی
 • دسترسی
 • افزودن به سبد خرید
 • توضیح
 • محتوا
 • وزن
 • اندازه
 • اطلاعات اضافی
برای مخفی‌کردن نوار مقایسه، بیرون را کلیک نمایید
مقایسه