زانو و پا

قرص گاباپنتین برای زانو درد خوبه؟ مهمترین اطلاعات دارویی

قرص گاباپنتین برای زانو درد خوبه|فست طب

قرص گاباپنتین برای زانو درد خوبه؟ مهمترین اطلاعات دارویی

آیا قرص گاباپنتین برای زانو درد خوبه؟ مهم‌ترین مزایا و معایب و عوارض مصرف قرص گاباپنتین چیست؟ نورونتین(گاباپنتین) یکی از داروهای موثر در کاهش دردهای عصبی و عضلانی است. برای کاهش دردهای مختلف معمولاً مسکن‌های ضعیف‌تری مانند: استامینوفن و ایپوبروفن تجویز می‌شود. زمانی که به دلیل شدت بالای درد مصرف این داروها کارساز نباشد، برای مدت زمان مشخص، داروی گاباپنتین تجویز می‌گردد. داروی گاباپنتین از طریق تغییر مکانسیم عملکرد پیام رسان‌های شیمیایی مغز سبب تسکین سریع درد می‌شود.

 یکی از مهم‌ترین موارد مصرف این مسکن، تسکین زانو درد است. اخیرا ثابت شده مصرف داروی گاباپنتین برای درمان بیماری‌های التهابی مانند آرتریت بسیار موثر است. برای اینکه با مکانیسم عمل، عوارض و فواید مصرف قرص گاباپنتین بیشتر آشنا شوید؛ در جدیدترین مقاله فست طب قصد داریم در خصوص این دارو صحبت کنیم. مهمان مقاله ما باشید تا با آگاهی بیشتر روند درمان خود را ادامه دهید.

ارتباط با مشاورین درمان فست طب

دریافت مشاوره رایگان و تخصصی

نام و نام خانوادگی(Required)
انتخاب نوع مشاوره تخصصی(Required)

اطلاعات دارویی گاباپنتین

 • نام ژنریک دارو: گاباپنتین[GA-ba-PEN-tin]
 • نام‌های تجاری: Gralise ، Horizant، Neurontin ، Gabarone
 • اشکال دارویی: کپسول خوراکی (۱۰۰ میلی گرم، ۳۰۰ میلی گرم، ۴۰۰ میلی گرم)، محلول خوراکی (۲۵۰ میلی گرم/۵ میلی لیتر)، خوراکی قرص(۶۰۰ میلی گرم؛ ۸۰۰ میلی گرم)
 • طبقه بندی اشکال دارویی: آنالوگ‌های گاما آمینوبوتیریک اسید

قرص گاباپنتین چیست؟

گاباپنتین (Neurontin، Gralise، Horizant) یک از موثرترین داروهایی است که برای درمان و کاهش تشنج، دردهای عصبی ناشی از زونا، دردهای عضلانی و عارضه سندرم پای بی قرار تجویز می‌شود. این دارو بر روی پیام رسان‌های شیمیایی مغز تاثیر گذاشته و مکانیسم عمل آن را تغییر می‌دهد. گاباپنتین به صورت کپسول و یا قرص های دارای رهش فوری استفاده می‌شود. در حال حاضر این دارو تحت برندهای مختلفی به فروش می رسد. به همین دلیل باید قبل از تهیه این دارو نسبت به تایید برند سازنده توسط سازمان بهداشت اطمسنان حاصل کنید. همچنین از آنجایی که گاباپنتین تاریخ انقضای کوتاهی دارد؛ حتما قبل از استفاده به تاریخ تولید و انقضا آن توجه فرمایید.

مصرف اصلی گاباپنتین برای درمان دردها و عوارض ناشی از ابتلا به زونا (نوعی بیماری عفونی با منشا ویروسی که بافت عصب و پوست اطراف آن را تحت تاثیر قرار می‌دهد) است. علاوه بر این در کنار داروهای درمان تشنج نیز تجویز می‌شود. گاباپنتین را باید طبق دستور پزشک به صورت خوراکی مصرف کنید. این دارو را باید یک بار در روز همراه با وعده غذایی (با معده پر) مصرف کنید. میزان دوز مصرفی آن بر اساس وضعیت و شدت بیماری مشخص می‌شود. معمولا ۲ هفته پس از شروع مصرف گاباپنتین پزشک متخصص به تدریج دوز مصرفی را افزایش خواهد داد تا ضمن سازگاری بهتر بدن با دارو، میزان تاثیر آن افزایش یابد. استفاده از گاباپنتین به عنوان قرص برای درد پشت زانویا مفصل زانو بهتر است با تجویز پزشک انجام شود.

البته باید اشاره کنیم که مصرف دارو برای مدتی طولانی آزار دهنده و آسیب زا است. در صورتی که استفاده از تجهیزات کمک درمانی مانند زانوبندهای هوشمند بسیار عالی و مناسب هستند. یکی از بهترین زانوبندهای موجود در بازار، زانو بند زاپیامکس اصل آلمان است که به تکنولوژی UIC مجهز شده است. این تکنولوژی شامل ۳ فناوری فیزیوتراپی اولتراسوند، اینفرارد و کلاک پالس است که در صنعت پزشکی جواب داده‌اند.

مصرف گاباپنتین برای کاهش زانو درد

کاهش التهاب و درد زانو|فست طب

داروی گاباپنتین برای کاهش دردهای عضلانی و درمان آرتریت نیز تجویز می‌شود. در مطالعه‌ای که در سال ۲۰۱۹ در مجله Clinical Rheumatology منتشر شد اثربخشی داروی گاباپنتین و سیمبالتا(دولوکستین) در افراد مبتلا به آرتریت روماتوئید متوسط ​​تا زیاد ارزیابی شد. در این مطالعه ۱۵۰ شرکت کننده به طور تصادفی داروی دولوکستین ۳۰ میلی گرم، گاباپنتین ۳۰۰ میلی گرم و استامینوفن ۱۰۰۰ میلی گرم (دو بار در روز به مدت ۱۲ هفته) دریافت کردند. نتایج نشان داد مصرف هر دو داروی گاباپنتین و دولوکستین سبب کاهش درد و افزایش عملکرد عضلات می‌شود. توجه داشته باشید، اثرات داروی گاباپنتین به تدریج شروع می‌شود و اغلب برای نتیجه گیری و درمان، سه ماه زمان لازم است.

همچنین بسیاری از شواهد نشان می‌دهند که داروی گاباپنتین به عنوان یک داروی ضد التهابی سبب کاهش التهاب بدن می‌شود. از انجایی که بسیاری از آسیب‌های عضلانی با التهاب شدید همراه هستند. کاهش التهاب سبب تسریع روند درمان می‌شود. پس می‌توان گفت که گاباپنتین یکی از بهترین قرص برای خشکی زانو به شمار می‌رود. اما بهتر است برای مصرف آن با پزشک معالج خود صحبت کنید.

میزان دوز مصرفی گاباپنتین و ملاحظات دارویی

دوزهای مصرفی داروی گاباپنتین متناسب با سن بیماران، نوع و وضعیت و شدت بیماری تعیین می‌شود. علاوه بر این در مواردی به دلیل ایجاد تداخلات دارویی احتمالی، شرایط استفاده از دارو برای بیمار متفاوت خواهد بود. به همین دلیل لازم است حتما زیر نظر پزشک متخصص مصرف آن را شروع کنید. انواع دوزهای کپسول گاباپنتین شامل: ۱۰۰، ۳۰۰ و ۴۰۰ میلی گرم است. همچنین شکل قرص گاباپنتین در دوزهای ۳۰۰، ۶۰۰ و ۸۰۰ میلی گرم به فروش می‌رسد.

کپسول گاباپنتین برای کودکان بالای ۳ سال تجویز می‌شود. مصرف این دارو در کودکان زیر ۳ سال با عوارض بسیار شدید همراه است. برای کودکان ۳ تا ۱۲ سال مقدار دوز مناسب ۱۰ تا ۱۵ میلی گرم در سه دوره زمانی است. حداکثر فاصله زمانی میان مصرف دوزهای این دارو نباید از ۱۲ ساعت بیشتر شود.

برای افراد بالای ۱۲ سال دوز مؤثر کپسول گاباپنتین ۹۰۰ تا ۱۸۰۰ میلی گرم است. مقدار دوز مناسب برای شروع مصرف دارو ۳۰۰ میلی گرم و سه بار در روز است. توجه داشته باشید! مصرف گاباپنتین برای بیمارانی که دارای حساسیت زیاد به داروهای مسکن یا ترکیبات آن هستند، منع مصرف دارد. علاوه بر این کاهش دوز، قطع دارو یا جایگزینی آن با داروی دیگر باید به تدریج در طی فاصلف زمانی حداقل یک هفته یا بیشتر انجام شود. به دلیل اثرات گاباپنتین روی عملکرد کلیه، بیماران دارای نارسایی کلیوی باید در میزان مصرف این دارو دقت داشته باشند.

آشنایی با عوارض جانبی داروی گاباپنتین

همانطور که می‌دانید مصرف تمام داروهای شیمیایی با عوارض جانبی متعددی همراه است. آگاهی از عوارض جانبی دارو به شما و پزشکتان اطلاعات لازم در خصوص انتخاب روش درمان و لزوم تغییر احتمالی دارو می‌دهد. داروی گاباپنتین نیز عوارض جانبی مختلفی دارد.

مهم‌ترین عوارض مصرف گاباپنتین

کاهش هماهنگی عضلات سرگیجه و خواب آلودگی تورم نوسانات قند خون
یبوست افسردگی و خستگی لرزشی دوبینی و کاهش دید

 

خشکی دهان افزایش اشتها کاهش تعداد گلبول‌های سفید خون تورم ناشی از مایعات در بدن
گرفتگی صدا خارش شدید آبریزش بینی کاهش فشار خون
افزایش وزن تغییر رنگ پوست احساس سرگیجه تورم
عوارض جانبی ناشی از قطع ناگهانی مصرف گاباپنتین
اضطراب و تعریق بیخوابی حالت تهوع درد معده
عوارض جانبی پس از مصرف مجدد گاباپنتین
تورم نوسانات گلوکز خون بزرگ شدن سینه واکنش‌های پوستی
اختلال در عملکرد کبدی تب کاهش سطح سدیم زردی پوست یا چشم
ابتلا به سندرم استیوم جانسون تغییرات در میل جنسی اختلال در انزال

اختلال عملکرد جنسی

این در حالی است که برخی از داروها که برای ترمیم غضروف تجویز می‌شوند مانند گلوکزامین برای زانو درد عوارض زیادی ندارند. اما توصیه می‌شود که برای تهیه داروهای مکمل برای زانو درد با پزشک خود مشورت کنید. زیرا ممکن است داروهای دیگری برای شما در نظر داشته باشند.

همچنین باید اشاره کنیم که داروهای مختلفی برای تامین کلسیم در بدن وجود دارد. برای اطلاع از بهترین دارو برای کمبود کلسیم حتما سری به وبلاگ فست طب بزنید.

مهم‌ترین فواید و موارد مصرف داروی گاباپنتین چیست؟

درمان زخم های زونا با گاباپنتین|فست طب

احتمالا در حال حاضر یکی از سوالات مهم شما این است که قرص گاباپنتین ۱۰۰ برای چیست و چه فوایدی دارد؟ داروی گاباپنتین سبب تغییر فعالیت الکتریکی پیامبران(نوروترانسمیترها)، مغز می‌شود. داروی گاباپنتین یک داروی رایج و موثر برای پیشگیری و کاهش تشنج(افزایش ناگهانی و شدید فعالیت الکتریکی مغز) است. به همین دلیل برای کودکان و بزرگسالان دارای اختلالات مغزی تجویز می‌شود. علاوه بر این گاباپنتین برای افرادی که دارای عفونت‌ و زخم‌هایی به نام زونا(نورالژی پس از ایجاد زخم) و زخم‌ دیابتی هستند، نیز مناسب است. براساس یک بررسی که در سال ۲۰۱۷ انجام شد، مشخص گردید که مصرف داروی گاباپنتین در دوزهای ۱۸۰۰ تا ۳۶۰۰ میلی گرم در روز می‌تواند سبب تسکین و کاهش عوارض پوستی ناشی از بیماری‌های عفونی شود.

گاباپنتین اناکاربیل در درمان سندرم پاهای بی قرار یا Restless legs syndrome (اختلالی درازمدت که باعث می‌شود فرد احساس کند باید دائما پاهایش به صورت وسواس گونه را تکان دهد) بسیار موثر است. این اختلال عصبی در دراز مدت باعث بروز مشکلات دیگری مانند افسردگی می‌شود. گاباپنتین اناکاربیل یک از انواع داروهای دارای رهش طولانی است که از طریق کل دستگاه گوارش جذب می‌شود.

طی یک مطالعه که در سال ۲۰۱۶ منتشر شد، مشخص گردید که درمان بیماران بزرگسال دارای این سندروم با دوز ۶۰۰ میلی گرم گاباپنتین اناکاربیل در روز، به مدت ۱۲ هفته به طور قابل توجهی سبب کاهش علائم می‌شود. همچنین در این مطالعه ثابت شد، با مصرف گاباپنتین مشکلات و اختلالات دیگری مانند: کاهش کیفیت خواب و خلق و خو نیز بهبود می‌یابد. خوشبختانه مصرف این دارو با مشکلات گوارشی در بیماران همراه نیست.

چه بیمارانی باید در درمان با گاباپنتین احتیاط کنند؟

متناسب با نوع مکانیسم اثر داروهای مختلف، مصرف آنها در بعضی از بیماران با منع استفاده همراه است. به همین دلیل بیماران باید دقت داشته باشند که در هنگام مراجعه به پزشک اطلاعات کاملی را درخصوص پرونده پزشکی (سابقه ابتلا به بیماری‌های مختلف) و نوع داروهای مصرفی خود بدهند.

در بیماری‌های زیر مصرف گاباپنتین باید با احتیاح تجویز شود:

 • مشکلات تنفسی
 • حساسیت به داروهای مسکن
 • ابتلا به دیابت
 • افسردگی، اختلال خلقی و تمایل به خودکشی
 • سابقه اعتیاد به مواد مخدر و الکل
 • تشنج
 • افراد دارای بیماری‌های کلیوی

یکی دیگر ازسوالات متداول بیماران این است که قرص گاباپنتین ۳۰۰ ایا مواد مخدر است؟ در پاسخ به این سوال باید اضافه کنیم که داروی گاباپنتین دارای ترکیبات اعتیاد آور است. به همین دلیل بیمارانی که پیش زمینه اعتیاد به مصرف مواد مخدر را دارند، باید با احتیاح زیادی این دارو را مصرف کنند.

سوالات متداول مقاله قرص گاباپنتین برای زانو درد خوبه

۱. ایا قرص گاباپنتین برای کمر درد خوبه؟

بله؛ به دلیل خاصیت ضد درد و التهابی قرص گاباپنتین مصرف آن سبب کاهش دردهای عضلانی مانند: کمر درد و گردن درد می‌شود.

۲. ایا کپسول گاباپنتین برای دندان درد خوب است؟

خیر؛ مشخص شده که مصرف مسکن گاباپنتین در دندان درد تاثیر زیادی ندارد.

۳. مصرف چه داروهایی سبب تداخل دارویی با قرص گاباپنتین می‌شود؟

قرص گاباپنتین با موارد زیر زیر تداخل دارد:

 • هیدروکودون
 • سنبل الطیب
 • هیدروکسید آلومینیوم
 • کربنات کلسیم
 • کلوبازام
 • لورازیدون
 • مورفین
 • اورلیستات
 • سدیم بیکربنات
 • سیترات سدیم / اسید سیتریک

فکر خود را اینجا بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

زمینه‌های نمایش داده شده را انتخاب نمایید. بقیه مخفی خواهند شد. برای تنظیم مجدد ترتیب، بکشید و رها کنید.
 • تصویر
 • شناسۀ محصول
 • امتیاز
 • قيمت
 • موجودی
 • دسترسی
 • افزودن به سبد خرید
 • توضیح
 • محتوا
 • وزن
 • اندازه
 • اطلاعات اضافی
برای مخفی‌کردن نوار مقایسه، بیرون را کلیک نمایید
مقایسه