کمر و گردن

ایا درد پا بعد از عمل دیسک کمر طبیعی است؟ طبیعی یا مشکلی جدی؟

بررسی اینکه ایا درد پا بعد از عمل دیسک کمر طبیعی است|فست طب

ایا درد پا بعد از عمل دیسک کمر طبیعی است؟ طبیعی یا مشکلی جدی؟

ایا درد پا بعد از عمل دیسک کمر طبیعی است؟ آیا این درد ادامه دار است و از بین نمی‌رود؟  شاید شما هم از اطرافیان‌تان شنیده‌اید که بعد از عمل دیسک کمر، هنوز هم احساس درد دارند. در نگاه اول عمل جراحی به عنوان راهکاری نهایی برای درمان کمر درد به حساب می‌آید. این روش هم ضعف‌هایی دارد و حتی ممکن است؛ فرد درد‌های جدیدی بعد از عمل جراحی حس کند. میزان موفقیت عمل دیسک کمر حدود ۷۰ الی ۹۰ درصد تخمین زده شده است. در این مقاله از فست طب پاسخ سوال ایا درد پا بعد از عمل دیسک کمر طبیعی است؟ را بررسی خواهیم کرد.

بررسی علت پا درد بعد از عمل دیسک کمر

در صورتی که ستون فقرات از حالت طبیعی خود خارج شود؛ درد ایجاد می‌کند. روش‌های مختلفی برای درمان بیرون زدگی دیسک ستون فقرات وجود دارند. در صورتی که درد با درمان‌های خانگی کاهش نیافت؛ عمل جراحی دیسک کمر به کار می رود. عمل دیسک کمر به منظور کاهش درد صورت می‌گیرد ولی پا درد بعد از عمل دیسک کمر در برخی افراد گزارش می‌شود. در پاسخ به سوال ایا درد پا بعد از عمل دیسک کمر طبیعی است؟ باید شرایط فرد به دقت بررسی شود. پا درد ناشی از کمر درد معمولا در نتیجه تحریک و التهاب عصب سیاتیک به وجود می‌آید. درد طولانی مدت در این ناحیه می‌تواند باعث آسیب وارد شدن به بخش‌های از عصب شود.

ارتباط با مشاورین درمان فست طب

دریافت مشاوره رایگان و تخصصی

نام و نام خانوادگی(Required)
انتخاب نوع مشاوره تخصصی(Required)

تحریک طولانی مدت عصب، از عوارض بعد از عمل مهره های کمر

با عمل جراحی تنها موقعیتی غیر طبیعی دیسک بهبود می‌یابد و فشردگی دیسک در آن ناحیه قطع می‌شود. در این شرایط حتی درد در پا بعد از عمل دیسک کمر به وجود می‌آید. برای رسیدن به جوابی درست برای سوال ایا درد پا بعد از عمل دیسک کمر طبیعی است؟ باید شرایط قبل از عمل فرد نیز مورد بررسی قرار گیرد. در صورتی که عصب طی مدت طولانی در معرض تحریک قرار گرفته باشد؛ درمان آن به زمان زیادی نیاز دارد. فرد حتی بعد از عمل جراحی نیز تا مدت‌ها از درد پا یا کمر خود شکایت می‌کند.

طولانی شدن دوره بهبودی استخوان‌ها آسیب‌دیده یا جراحی شده

بی حسی پا بعد از عمل دیسک کمر و روند بهبود استخوان ها|فست طب

در روند جراحی در صورتی که استخوان‌ها دچار آسیب شده باشند، جراحی در صورت امکان آن‌ها را ترمیم می‌کند. یا به جای استخوان‌های آسیب‌دیده از ایمپلنت استفاده می‌کند. به همین علت پس از جراحی، استخوان و اطراف آن نیز باید ترمیم شود. استخوان‌ها از جمله بافت‌هایی به حساب می‌آیند که به زمان زیادی برای ترمیم احتیاج دارند. این موضوع باعث می‌شود که هم‌جوشی استخوان‌ها به هم بعد از جراحی، ۶ ماه الی ۱ سال زمان ببرد.

بعد از عمل جراحی فرد باید حداقل ۴ الی ۶ هفته استراحت کافی داشته باشد. داشتن استراحت کافی در این مدت زمان، موفقیت عمل جراحی را بالاتر می‌برد. از مهم‌ترین دلایل ایجاد کننده عوارض بعد از عمل دیسک کمر، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • ضعیف شدن ستون فقرات
 • لغزش دیسک‌های دیگر
 • تشکیل استخوان جدید
 • ایجاد رباط ضخیم
 • وجود زخم در اطراف اعصاب

میزان موفقیت عمل جراحی دیسک کمر چقدر است؟

برای تخمین دقیق میزان موفقیت عمل، باید در طولانی مدت بهبود علائم را در فرد بررسی کرد. برای این موضوع‌ نمی‌توان درصد ثابتی گفت چرا که تحت تاثیر عوامل گوناگونی قرار می‌گیرید. در جواب به این پرسش که آیا درد پا بعد از عمل دیسک کمر طبیعی است؟ باید عملکرد عضلات و اعصاب بررسی شود. نحوه مراقبت قبل و بعد از جراحی به طور مستقیم با بروز عوارض و شدت آن ارتباط دارد. از مهم‌ترین عوامل کاهش دهنده تاثیر گذاری موفقیت جراحی دیسک کمر می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • سیگار کشیدن
 • چاقی و اضافه وزن
 • پوکی استخوان
 • وجود برخی بیماری‌های مزمن
 • استراحت کم بعد از عمل جراحی و انجام فعالیت‌های بدنی شدید

علت بی حسی پا بعد از عمل دیسک کمر چیست؟

عمل جراحی یکی از روش‌های درمانی کاربردی برای کاهش درد دیسک کمر به حساب می‌آید. این روش مزایای متعددی دارد ولی برخی عوارض را می‌تواند با خود به همراه داشته باشد. در چند هفته اول بعد از عمل جراحی، بی حسی و گز گز در پا به وجود می‌آید. این عارضه شایعی است که به مرور زمان از بین می‌رود. در برخی بیماران این عارضه تنها محدود به بی حسی کوتاه مدت‌ نمی‌شود. و حتی ممکن است بیمار درد داشته باشد و با این چالش ذهنی که ایا درد پا بعد از عمل دیسک کمر طبیعی است؟ مواجه شود. در جواب به این سوال باید گفت که علت بی حسی پا بعد از عمل دیسک کمر به علائم بیمار و شدت آن بستگی دارد.

در اغلب موارد بی حسی از عوارض بعد از جراحی است که پس از مدتی از بین می‌رود. اما گاهی بی حسی ناشی از آسیب عصبی است که حین جراحی پیش آمده است. برخی بیماران بعد از عمل جراحی، ضعف جدیدی در یک یا هر دو پای خود احساس می‌کنند. در این شرایط حتی احتمال فلج شدن نیز وجود دارد. فلج شدن و ناتوانی در حرکت دادن پاها عارضه‌ای جدی است که باید به سرعت برای درمان آن اقدام کرد.

عوارض بعد از عمل مهره‌های کمر

عوارض بعد از عمل مهره های کمر |فست طب

هر روش درمانی که وجود دارد؛ اثر بخشی صد در صدی ندارد. راهکار‌های درمانی مختلف در مقابل فواید، برخی عوارض را نیز از خود به جای می‌گذارند. شاید برای شما این سوال پیش بیاید که آیا درد پا بعد از عمل دیسک کمر طبیعی است؟ عمل جراحی دیسک کمر نیز از این قاعده مستثنی نیست و عوارضی را به همراه دارد. از شایع‌ترین عوارض بعد از عمل مهره های کمر می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

عفونت از عوارض بعد از عمل مهره های کمر

عفونت یکی از عوارض شایعی است که بعد از عمل‌های جراحی مختلف به وجود می‌آید. اگر قسمتی از بدن در خلال جراحی بریده شود؛ شانس عفونت بالا می‌رود. در محل زخم تا زمانی که هنوز در آن محل پوست به طور کامل بهبود نیافته باشد؛ احتمال عفونت آن ناحیه بالا است. در بیماران دیابتی و افرادی که از داروهای استروئیدی استفاده می‌کنند؛ احتمال عفونت بیشتر است. عفونت نه تنها محل زخم بلکه‌ می‌تواند کل بدن را نیز درگیر کند.

ایجاد لخته خون بعد از جراحی دیسک کمر در ساق پا

احتمال بروز عوارض بعد از عمل مهره های کمر در پاها بالا است. به دنبال عمل جراحی، فعالیت فرد کاهش می‌یابد. این موضوع احتمال بروز ترومبوز وریدی را در رگ‌های ساق پا بالا می‌برد. وجود اختلال در جریان خون پایین تنه اصلی‌ترین عامل ایجاد ترومبوز وریدی به حساب می‌آید. وجود لخته خون در ساق پا، تورم و درد در این ناحیه ایجاد می‌کند. در صورتی که این لخته همراه با جریان خون حرکت کند؛ حتی ممکن است باعث آمبولی ریوی نیز شود.

بروز مجدد آسیب در دیسک و تنگی کانال نخاعی

بیرون زدگی یکی از دیسک‌‌های ستون فقرات‌ درد‌‌ شدید و غیر قابل تحملی در کمر ایجاد می‌کند. عمل جراحی برای درمان مشکلات ستون فقرات یکی از روش‌‌های کاربردی برای درمان این آسیب است. موفقیت این عمل صد در صد نیست و احتمال برگشت دوباره مشکلات وجود دارد. در اثر رشد مجدد استخوان یا تغییر محل آن، ممکن است کانال نخاعی دچار تنگی شود. خطرات عمل تنگی کانال نخاعی اعصاب ناحیه پا را نیز تحت تاثیر قرار‌ می‌دهد.

بهترین روش خوابیدن بعد از عمل دیسک کمر

در جراحی دیسک کمر، عمل به طور مستقیم بر روی کمر و استخوان‌های ستون فقرات انجام می‌شود. یکی از مشکلات مهمی که فرد بعد از عمل با آن مواجه می‌شود؛ مسائل مربوط به خوابیدن است. نحوه درست خوابیدن بعد از عمل دیسک کمر یکی از عوامل موثر در روند بهبود به حساب می‌آید. شاید برای شما سوال پیش بیاید که ایا درد پا بعد از عمل دیسک کمر طبیعی است؟ در پاسخ به این سوال می‌توان شرایط هر فرد را بعد از جراحی در نظر گرفت. درد پا بعد از جراحی در درصد بالایی از افراد گزارش شده است. نداشتن خواب و استراحت کافی نیز می‌تواند به شدت این عوارض بیافزاید.

دیدگاه عموم افراد این است که به شکم خوابیدن راهکار ایده آلی برای استراحت کردن بعد از عمل دیسک کمر است. در صورتی که این نوع خوابیدن آسیب زیادی به کمر و فضای دیسک کمر وارد می‌کند. به روی شکم خوابیدن شاید راحت به نظر برسد ولی محل جراحی به شدت تحت فشار قرار می‌گیرد. این موضوع حتی مدت زمان بهبود فرد را نیز طولانی‎تر می‌کند. در زیر به بهترین روش خوابیدن بعد از عمل دیسک کمر اشاره شده است:

خوابیدن به پهلو؛ راهکاری برای مقابله با عوارض بعد از عمل مهره های کمر

خوابیدن به پهلو به عنوان بهترین روش خوابیدن بعد از عمل دیسک کمر به حساب می‌آید. این روش فشار وارده به کمر را کاهش می‌دهد و در روند بهبودی فرد نقش مثبتی ایفا می‌کند. برای توزیع متوازن فشار، فرد باید به طور متناوب به پهلوی راست و چپ بخوابد. برای کاهش درد در کمر، استفاده از یک بالش نرم بین زانوها توصیه می‌شود. این حالت خوابیدن به قرار گرفتن ستون فقرات در یک راستا کمک به سزایی می‌کند.

خوابیدن روی کمر؛ روشی کاربردی برای کاهش پا درد بعد از عمل دیسک کمر

خوابیدن به پشت بعد از جراحی کمر به عنوان بهترین راه برای کاهش درد و عوارض بعد از عمل مهره‌های کمر به حساب‌ می‌آید. باید فرد کاملا روی زمین دارز بکشد و زیر زانوهای خود یک بالش نرم قرار دهد. بالشی با اندازه کوچک‌تر نیز بهتر است در ناحیه انتهایی کمر قرار گیرد. این بالش در تنظیم صحیح محل قرارگیری گردن و قفسه سینه حین خواب موثر است. در روز‌‌های ابتدایی بعد از عمل، به منظور کاهش حرکات فرد حین خواب، توصیه‌ می‌شود تکیه گاه‌‌هایی در نواحی جانبی نیز وجود داشته باشد.

سوالات متداول

درد پا بعد از عمل دیسک کمر طبیعی است یا خطرناک؟

عمل جراحی دیسک کمر مانند هر روش دیگری عوارض جانبی در فرد به وجود می‌آورد. یکی از عوارض شایع که در درصد بالایی از افراد گزارش می‌شود؛ درد پا بعد از عمل دیسک کمر است. در هفته‌های اول بعد از جراحی به دلیل آسیبی که به عصب وارد می‌شود؛ بی حسی پا بعد از عمل دیسک کمر طبیعی به حساب می‌آید.

دلیل بروز درد‌های جدید بعد از جراحی دیسک کمر چیست؟

عمل جراحی دیسک کمر، به طور کامل باعث بهبودی و از بین رفتن علائم در فرد‌ نمی‌شود. در برخی افراد حتی بروز درد‌های جدید بعد از جراحی گزارش شده است. موارد دیگر نیزعلائم بیماری چند سال بعد از عمل دیسک کمر، دوباره نمایان می‌شوند. این موارد در اثر تحریک طولانی مدت است و ناحیه آسیب‌دیده کمر فرد را تحت فشار قرار می‌داد؛ بهبود اعصاب این ناحیه به زمان احتیاج دارد. این عامل به عنوان اصلی ترین دلیل وجود درد و عوارض بعد از عمل مهره‌های کمر به حساب می‌آید.

بهترین روش خوابیدن بعد از عمل دیسک کمر چیست؟

خوابیدن به پشت و پهلو بهترین روش خوابیدن بعد از عمل دیسک کمر به حساب می‌آیند. استفاده از بالش نرم بین زانو‌ها نیز باعث می‌شود به کمر فشار زیادی وارد نشود. خوابیدن به شکم بعد از عمل دیسک کمر توصیه‌ نمی‌شود. این روش درد زیادی در کمر و گردن برای فرد ایجاد می‌کند.​

فکر خود را اینجا بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

زمینه‌های نمایش داده شده را انتخاب نمایید. بقیه مخفی خواهند شد. برای تنظیم مجدد ترتیب، بکشید و رها کنید.
 • تصویر
 • شناسۀ محصول
 • امتیاز
 • قيمت
 • موجودی
 • دسترسی
 • افزودن به سبد خرید
 • توضیح
 • محتوا
 • وزن
 • اندازه
 • اطلاعات اضافی
برای مخفی‌کردن نوار مقایسه، بیرون را کلیک نمایید
مقایسه