کمر و گردن

آمپول کمر درد؛ رهایی از درد کمر با بهترین و موثرترین آمپول‌ها

بهترین آمپول کمر درد کدام است|فست طب

آمپول کمر درد؛ رهایی از درد کمر با بهترین و موثرترین آمپول‌ها

آمپول کمر درد را احتمالا بارها شنیده‌اید. اما آیا می‌دانید تزریق آمپول برای کمر درد در چه مواقعی صورت می‌گیرد؟ آیا شما از کمردرد رنج می‌برید؟ باید بدانید که کمردرد یک علامت است نه یک بیماری. شناخت علت این درد و درمان آن ضروری است و این امر مستلزم مراجعه به پزشک متخصص و انجام آزمایشات لازم است. ممکن است لازم باشد از یکی از انواع بهترین آمپول‌های کمر درد برای کنترل درد شما تجویز شود.

اکثر افرادی که پزشک برایشان آمپول کمردرد تزریق می‌کند اطلاعات لازم درباره مزایا و عوارض جانبی این آمپول‌ها ندارند. در این مطلب از فست طب قصد داریم آمپول کمر درد را معرفی کنیم. همچنین مزایا و عوارض جانبی آمپول برای کمر درد را بررسی کنیم.

ارتباط با مشاورین درمان فست طب

دریافت مشاوره رایگان و تخصصی

نام و نام خانوادگی(Required)
انتخاب نوع مشاوره تخصصی(Required)

آشنایی با آمپول کمردرد راهکار سریع تسکین درد

زمانی که علائم کمر درد از درد عضلانی کمر گرفته و به پاها نیز سرایت کند، روز به روز درد فراگیر تر شود و شدت یابد، نیاز به  تزریق آمپول کمر‌ درد است. خوشبختانه با پیشرفت‌های علم پزشکی از جمله تولید و استفاده از بهترین آمپول برای کمر درد دیگر جای نگرانی برای دردهای شدید نمانده است. روش‌های تزریق عضلانی و اپیدورال آمپول برای کمر، چهل سال است که با فراوانی روز افزونی در سراسر جهان مورد استفاده قرار می‌گیرند. اگرچه این تزریق ها برای از بین بردن درد استفاده می‌شوند، اما برای شناسایی ریشه درد نیز مفید هستند.

داروهایی که با روش تزریق تجویز می‌شوند به این دلیل محبوب‌تر هستند چون در سراسر بدن پخش نمی‌شوند، بلکه مستقیماً به نواحی آناتومیکی که باعث درد می‌شوند تزریق می‌گردند. داروهای استروئیدی که در ناحیه دردناک اعمال می‌شوند، التهاب را در محل درد با اثرات ضد التهابی قوی خود از بین می‌برند. علاوه بر این، به عنوان مثال، در صورت فتق دیسک، با چنین داروهایی، التهاب اطراف فتق نیز کاهش می‌یابد و درد ناحیه آسیب دیده برطرف می‌شود.

استفاده از وسایل پزشکی کمک درمانی مانند کمربند پلاتینر نیز به روند درمان کمردرد کمک خواهد کرد. باید توجه داشته باشید که با خرید و پرداخت قیمت کمربند پلاتینر اصل دیگر به فیزیوتراپی نیاز نخواهید داشت. زیرا در این دستگاه از سه فناوری فیزیوتراپی استفاده شده است.

چگونه از تزریق آمپول کمر درد در تشخیص درد استفاده می‌شود؟

بعضا تزریق آمپول به کمر به صورت تشخیصی برای تعیین ریشه درد کمر انجام می‌شود. در صورتی که علت درد از طریق معاینه فیزیکی و روش‌های تصویربرداری به طور کامل مشخص نشود، می‌توان از تزریق‌های مخصوصی کمک گرفت. به کمک این تزریق‌ها مشخص می‌شود که درد از کدام قسمت کمر منشا می‌گیرد. برای این منظور، با بی حسی موضعی (داروی مورد نظر) به ساختارهای مختلف در ناحیه کمر تزریق می‌شود.

معرفی انواع تزریقات در ناحیه کمر؛روش‌های رایج

معرفی انواع تزریقات در ناحیه کمر؛ از کدام روش تزریق آمپول کمردرد بیشتر استفاده می‌شود؟|فست طب

آمپول کمردرد با شیوه‌های مختلف تزریق می‌گردد. پزشکان چندین نوع تزریق مختلف را برای استفاده از ترکیبات درمانی آمپول برای کمر درد در نظر دارند. این تزریق‌ها عبارتند از:

 • تزریق اپیدورال و ترانس فوامینال
 • تزریق مفصل ساکروایلیاک
 • بلوک های ریشه عصبی
 • تزریق مفصل فاست
 • تزریق عضلانی

روش تزریقی که اغلب در درمان کمر درد استفاده می‌شود، تزریق اپیدورال و ترانس فوامینال است. تزریق اپیدورال تزریق داروهایی با اثرات ضد التهابی قوی در اطراف کانال نخاعی است. این روش در سراسر جهان در درمان انواع دردهای مربوط به ستون فقرات مورد استفاده قرار می‌گیرد. نتایج خوبی به همراه دارد، عوارض جانبی بسیار کمی دارد.

تزریق آمپول برای کمر درد به روش اپیدورال و ترانس فوامینال برای چه کسانی قابل اعمال است؟

تزریق بیشتر برای بیماران مبتلا به فتق دیسک انجام می‌شود. هدف در اینجا از بین بردن التهاب در ناحیه‌ای که دیسک دارد یا تحت تاثیر قرار می‌گیرد. همچنین کاهش التهاب اطراف دیسک و فشرده سازی احتمالی ریشه عصبی نیز مورد هدف است. این روش به دلیل کم خطر بودن و عدم پتانسیل عوارض جانبی قابل توجه، روشی رایج است. به خصوص برای دردهای مربوط به کمر و ساق پا که با روش‌های محافظه‌کارانه مانند دارو، ورزش و فیزیوتراپی قابل تسکین نیستند، ترجیح داده می‌شود.

همین روش برای دیسک مهره‌های گردن و پشت و همچنین کمر انجام می‌شود. در اکثر بیمارانی که تحت عمل قرار می‌گیرند، درد به طور کامل از بین می‌رود. در تعداد کمی از بیماران که نمی‌توانند به بهبودی دست یابند، این روش را می‌توان تکرار کرد. به طور کلی این روش را در طول سال بیشتر از ۳ بار نمی‌توان انجام داد. در ادامه به معرفی انواع آمپول برای کمر درد می‌پردازیم.

انواع آمپول کمر درد؛ تاثیر تزریق آمپول بر کمر

تزریق آمپول کمر درد یکی از انواع روش‌های غیرجراحی است که شامل موارد زیر است. البته لازم به ذکر است که پی آر پی زانو و کمر نیز یک روش تزریقی است که به دلیل نوع دارویی که تزریق می‌شود، آن را نمی‌توان در یان دسته بندی جای داد.

۱. تزریق انواع آمپول کمر درد به فضای اپیدورال

تزریق انواع آمپول کمر درد به فضای اپیدورال|فست طب

در این روش آمپول استروئید از طریق سوزن، محلول حاجب (برای ایجاد کنتراست) تزریق می‌شود. پزشک با استفاده از فلوروسکوپ (نوعی دستگاه تصویربرداری) مطمئن می‌شود که نوک سوزن در موقعیت درستی در فضای اپیدورال قرار گرفته است. روش‌های تزریق به شرح زیر است:

تزریق ترانس لامینار- Translaminar ESI

اپیدورال به معنای اطراف نخاع است. در این روش سرنگ از بین مهره‌ها وارد فضای اطراف نخاع می‌شود. در واقع آمپول کمر درد مستقیماً فضای اپیدورال، ناحیه‌ای درست در داخل کانال نخاعی اما خارج از لایه بافت همبند که مایع نخاعی، نخاع و اعصاب نخاعی را در بر می‌گیرد. سپس به هر دو طرف چپ و راست محل التهاب تزریق می‌شود. این آمپول کمر درد اینتر لامینار نیز نامیده می‌شود.

تزریق ترانس فورامینال- Transforaminal ESI

روش ترانس فورامینال تزریق اپیدورال، اعصاب نخاعی را بی حس می‌کند و آمپول از بالای ریشه عصبی تزریق می‌شود. دقیقا برخلاف روش ترانس لامینار، هر بار دارو به یک ریشه عصبی تزریق می‌شود. این نوع آمپول برای کمر درد موثرترین روش برای قرار گرفتن محلول در نزدیکی ریشه های عصبی آسیب دیده است. همچنین برای تشخیص نوع درد بیمار استفاده می‌شود.

تزریق استروئید کودال- Caudal Epidural Steroid Injections

تزریق استروئید کودال در ناحیه اطراف دنبالچه (استخوان خاجی) انجام می‌شود. این نوع آمپول کمر درد بر ریشه‌های عصبی اثر می‌گذارد‌. تنها تفاوت این روش با دو نوع قبل این است که در این روش حجم زیاد­تری از دارو به بیماران تزریق می­‌شود. به طور کلی تزریق اپیدورال در تنگی کانال نخاعی و در صورت تزریق داروهای خاص دیگری در درمان چسبنگی‌های ناشی از اعمال جراحی باز بسیار موثر است. بیمار پس از یک تزریق کاهش قابل توجهی در درد احساس می‌نماید.

۲. تزریق مفصل ساکروایلیاک Sacroiliac joint؛ آمپول کمر درد برای تسکین التهاب

این مفصل، ساکروم (یکی از بخش‌های ستون فقرات، متشکل از پنج مهره جوش‌خورده) را به لگن متصل می‌کند. آسیب این مفصل در برخی موارد ناشی از بیماری روماتیسمی است و با نشستن یا ایستادن طولانی‌ مدت دردش بیشتر می‌شود. در این موارد تزریق در مفصل ساکروایلیاک تنها راه درمان است که داروی بی‌حس‌کننده مانند لیدوکائین، بیوپیواکائین یا داروهای ضدالتهابی به‌ عنوان آمپول کمر درد به مفصل ساکروایلیاک تزریق می‌گردد. در این روش از امواج غیر فرکانسی برای غیر فعال کردن عصب‌های اطراف مفاصل فاست در کمر که باعث ایجاد درد می‌شوند استفاده می‌شود.

۳. بلوک‌های ریشه عصبی مانند اسپاینال و اپیدورال؛ آمپول کمر درد برای کاهش درد

بلاک عصبی، ایجاد هرگونه وقفه عمدی در حرکت پیام عصبی در طول عصب گفته می‌شود که معمولاً در راستای کاهش درد انجام می‌شود. این روش یک روند کوتاه مدت است که معمولاً از چند ساعت تا چند روز به طول می‌انجامد و در طی آن بی‌حس‌کننده موضعی و کورتیکواستروئید و مواد دیگر در داخل یا کنار عصب تزریق می‌شود.

۴. تزریق مفصل فاست؛ درمان درد ستون فقرات با آمپول برای کمر درد

تزریق مفصل فاست؛ درمان درد ستون فقرات با آمپول برای کمر درد|فست طب

این تزریق در بین دو مهره ستون فقرات که به هم متصل شده‌اند صورت می‌گیرد. کورتیکواستروئید به‌عنوان بهترین آمپول برای درد کمر مستقیماً به کپسول مفصلی تزریق می‌شود. این تزریق تنها چند دقیقه زمان می‌برد و یک هفته طول می‌کشد تا التهاب و تسکین درد انجام شود. تزریق نخاعی را می‌توان جایگزینی برای جراحی کمر در نظر گرفت.

۵. تزریق عضلانی؛ آسان‌ترین نوع آمپول کمر درد

در تزریق عضلانی آمپول‌ها بسته به شدت درد انتخاب و به صورت عضلانی تزریق می‌شود و اغلب آمپول‌های شل‌کننده عضلانی، مسکن و ویتامینه تزریق می‌شود. این آمپول‌ها عبارتند از:

آمپول کمر درد دیکلوفناک؛ مسکن ضد التهابی

دیکلوفناک یکی از بهترین آمپول‌ها برای درد استخوان و عضلات محسوب می‌شود. این آمپول به صورت عضلانی و وریدی تزریق می‌شود. دوز معمول برای تزریق عضلانی یا قطره‌ای وریدی هر ۱۲ ساعت یک بار است. عوارض جانبی این دارو ممکن است حساسیت به دیکلوفناک سدیم ایجاد شود. یا علائم گاستریت یا هلیکوباکتر پیلوری را افزایش دهد و ممکن است منجر به فشار خون بالا شود. مصرف دیکلوفناک تزریقی برای افرادی که از فشار خون بالا، نارسایی کلیوی، التهاب و زخم معده رنج می‌برند توصیه نمی‌شود.

آمپول کمر درد شدید؛ آدولور یا کتورولاک ترومتامین

آمپول کمر درد کتورولاک دارویی ضد التهاب غیر استروئیدی است که بیشتر جنبه شل‌کننده عضلانی دارد. برای انوال گرفتگی عضلانی کمر کاربرد دارد. این آمپول با جلوگیری از تولید مواد شیمیایی مولد درد توسط سیستم ایمنی، التهاب و درد را کاهش می‌دهد. کتورولاک به عنوان صد درد شناخته شده است. در موارد نادری عوارضی چون یبوست، درد شکم و سرگیجه ممکن است رخ بدهد. لازم است بدانید این آمپول را نباید در ستون فقرات یا قفسه سینه تزریق کرد. به عنوان مثال برای تسکین کمر درد و عفونت رحم از این دارو استفاده می‌شود. با این کار درد بیمار کاهش و روند درمان آسان‌تر خواهد شد.

آمپول شل کننده عضلات؛ متوکاربامول

این آمپول یک داروی شل کننده عضلات است و برای رفع اسپاسم کمر و گردن و دیگر عضلات کاربرد دارد. کارشناسان مطمئن نیستند که متوکاربامول چگونه کار می‌کند زیرا این دارو هیچ تأثیر مستقیمی بر عضلات ندارد. اما محبوبیت این آمپول برای این است که ظرف مدت ۳۰ دقیقه تأثیر خود را نشان می‌دهد. تزریق آمپول متوکاربامول تنها بخشی از روند درمان است. بعد از تزریق این دارو، مصرف داروهای شل کننده عضلانی، مسکن و شروع روند درمانی مانند فیزیوتراپی یا آب درمانی آغاز خواهد شد. عوارض جانبی برای این آمپول کمر درد گزارش نشده است.

آمپول ضد التهاب دیسک کمر؛ کتوپروفن- ketoprofen

آمپول ضد التهاب دیسک کمر؛ کتوپروفن- ketoprofen|فست طب

 یک داروی ضد التهابی غیر استروئیدی که به عنوان تزریق ضد درد برای غضروف‌ها و دیسک کمر تجویز می‌شود. استفاده از تزریق کتوپروفن برای بیماران قلبی و عروق کرونر توصیه نمی‌شود. زیرا مطالعات ارتباط کتوپروفن را با سکته قلبی و مرگ ناگهانی ثابت کرده است و برای بیماران مبتلا به زخم، عفونت معده و بیماران مبتلا به آلرژی قفسه سینه ممنوع است. تجویز امپول ضد التهاب قوی مانند کتوپروفن تنها با تجویز پزشک انجام می‌شود.

۶. آمپول‌های ویتامینه موثر در کاهش درد کمر

در شرایطی که کمبود ویتامین در بروز درد و بیماری کمر دخیل باشد تزریق آمپول ویتامین بهترین روش کاهش درد است. برخی ویتامین‌ها می‌توانند درد کمر را کاهش دهند و آنرا به سلامت مطلوب بازگردانند. اسامی آن به شرح زیر است:

 • آمپول کمر درد ویتامین B12
 • آمپول کمر درد ویتامین E
 • آمپول کمر درد ویتامین D
 • آمپول کمر درد ویتامین C

مصرف این ویتامین‌ها به کاهش التهاب، تسریع روند بهبود بیماری و کاهش خطر ابتلا به کمر درد مزمن کمک می‌کنند.

چالش‌های پرتکرار در زمینه

بهترین و موثرترین آمپول کمر درد چیست؟

تزریق اپیدورال تاثیر بیشتری در کاهش درد بیمار دارد. به همین دلیل پزشکان در صورت درد زیاد بیمار تزریق دارو به صورت اپیدورال را توجویز می‌کنند.

تزریق بهترین آمپول برای کمردرد چقدر دوام دارد؟

تزریق داروهای استروئیدی معمولا تا یک یا دو ماه طول می‌کشد.

آمپول شیری رنگ برای گرفتگی عضلات کدام آمپول است؟

آمپول کمر درد بتامتازون

فکر خود را اینجا بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

زمینه‌های نمایش داده شده را انتخاب نمایید. بقیه مخفی خواهند شد. برای تنظیم مجدد ترتیب، بکشید و رها کنید.
 • تصویر
 • شناسۀ محصول
 • امتیاز
 • قيمت
 • موجودی
 • دسترسی
 • افزودن به سبد خرید
 • توضیح
 • محتوا
 • وزن
 • اندازه
 • اطلاعات اضافی
برای مخفی‌کردن نوار مقایسه، بیرون را کلیک نمایید
مقایسه