زانو و پا

شایع ترین دلایل پا درد در زنان؛ از فاشیای کف پا تا نقرس

دلایل پا درد در زنان|فست طب

شایع ترین دلایل پا درد در زنان؛ از فاشیای کف پا تا نقرس

وزن بدن به طور کامل بر روی پاهای فرد قرار می‌گیرد و در طول روز این اندام‌ها فشار زیادی را تحمل می‌کنند. گاهی اوقات فعالیت بیش از حد می‌تواند درد‌هایی را در پای افراد به وجود آورد. درد پا یک دلیل ثابت ندارد و ممکن است به دلایل گوناگونی رخ دهد. بروز این مشکل در خانم‌ها نسبت به آقایان شیوع بیشتری دارد که یکی از مهمترین دلایل پا درد در زنان، نوع آناتومی بدن آن است.

برخی از علت پا درد زنان با استراحت رفع می‌شود ولی در برخی از آن‌ها نیاز به روش‌های درمانی متعددی است. تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید تا با علت درد پا در زنان آشنا شوید.

ارتباط با مشاورین درمان فست طب

دریافت مشاوره رایگان و تخصصی

نام و نام خانوادگی(Required)
انتخاب نوع مشاوره تخصصی(Required)

علت پا درد زنان چیست؟

راه رفتن زیاد در طول روز ممکن است برای فرد درد در ناحیه پاها ایجاد کند. درد پا مسئله‌ای رایج است که برای اکثر افراد حداقل یکبار رخ داده است. در اغلب مواقع علت پا درد زنان را با استراحت و ماساژ می‌توان درد پاها را تسکین داد. در برخی مواقع درد به این سادگی رفع نمی‌شود و برای مدت طولانی فرد را با خود درگیر می‌کند.

شاید این سوال برای شما پیش بیاید که آیا استرس باعث درد زانو میشود؟ به طور قطع نمی‌توان علت پا درد زنان را به استرس و اضطراب ربط داد ولی در میزان این دردها نقش تشدید کنندگی دارند. از مهم‌ترین علت پا درد زنان می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

سندرم کوبوئید یکی از دلایل پا درد در زنان

سندرم کوبوئید یکی از دلایل پا درد در زنان|فست طب

بر اساس آسیبی که به استخوان کوبوئید پا وارد می‌شود؛ سندروم کوبوئید می‌تواند یکی از دلایل درد پا زنان به شمار بیاید. این سندروم می‌تواند در نتیجه آسیب به رباط یا مفاصل در پا ایجاد شود. ضربه نیز می‌تواند درد ناشی از سندروم کوبوئید را در پای فرد ایجاد کند. استخوان کوبوئید یکی از ۷ استخوان اصلی پا است که در نزدیکی بخش خارجی و انگشت کوچک پا قرار دارد. در رفتگی جزئی این استخوان از محل خود و خارج شدن از تعادل با سایر استخوان‌های مجاور، باعث ایجاد سندروم کوبوئید می‌شود. ساییدگی بیش از حد مفاصل در طی سالیان سال نیز ریسک ایجاد این بیماری را در افراد افزایش می‌دهد.

فاشیای کف پا؛ علت درد ران پا در زنان

فاشیای کف پا به عنوان شایع‌ترین علت درد پاشنه پا به حساب می‌آید. از بین جمعیت آمریکا از هر ۶ نفر یک نفر ممکن است از این درد پا رنج ببرد. در این بیماری در واقع التهابی در کف پای فرد به وجود می‌آید. فاشیای پلانتار به مانند یک رباط برای اتصال استخوان‌های بخش جلویی و پشتی پا است. این بیماری در بین عموم به نام خار پاشنه نیز شناخته می‌شود. ایستادن بیش از حد و استفاده طولانی مدت از کفش‌های پاشنه بلند می‌تواند این درد را در خانم‌ها تشدید کند. علت پا درد در زمان پریود نیز می‌تواند به دلیل تغییرات هورمونی در بدن زنان در طول این مدت ربط داشته باشد.

التهاب آشیل؛ مشکلی شایع در بین ورزشکاران

التهاب آشیل؛ مشکلی شایع در بین ورزشکاران|فست طب

تاندون آشیل عضله دو سر ساق پا را به استخوان پاشنه پا متصل می‌کند و در اثر فعالیت‌های ورزشی شدید احتمال آسیب به آن وجود دارد. در صورتی که این بافت فیبری شدید دچار کشیدی شدید شود دچار پارگی می‌شود. این موضوع درد ناگهانی و شدیدی در ناحیه مچ پا ایجاد می‌کند. التهاب آشیل حتی می‌تواند بر روی راه رفتن فرد نیز تاثیر بگذارد و آن را با مشکل مواجه کند. از عمل جراحی می‌توان به عنوان روشی برای درمان این بیماری استفاده کرد.

آرتروز؛ بیماری شایع در بین سالمندان

آرتروز یکی از دلایل شایعی است که درد پا در زنان ایجاد می‌کند. با افزایش سن احتمال بروز این بیماری در خانم‌ها بالاتر می‌رود. با گذر زمان مفاصل در محل تماس دو استخوان به هم دچار ساییدگی می‌شوند. این موضوع می‌تواند آرتروز در پاها و مفاصل او ایجاد کند. استئوآرتریت می‌تواند به هر مفصلی آسیب برساند، اما این اختلال بیشتر مفاصل دست، زانو، لگن و ستون فقرات را تحت تاثیر قرار می‌دهد. این حالت می‌تواند التهاب پوشش مفصل را نیز به دنبال داشته باشد. اضافه وزن درد‌های ناشی از آرتروز را در افراد افزایش می‌دهد.

نوروپاتی؛ علت درد ران پا در زنان

تمامی اندام‌های بدن برای انجام فعالیت‌های خود از مراکز عصبی اطاعت می‌کنند. اعصاب محیطی به عنوان واسطه عمل می‌کنند و مسولیت رساندن پیام‌های عصبی به اندام‌ها را بر عهده دارند. در اثر برخی بیماری‌ها مثل دیابت یا شیمی درمانی به دنبال سرطان، ممکن است به اعصاب آسیب وارد شود.

نوروپاتی می‌تواند عملکرد سایر بخش‌های بدن را تحت تاثیر قرار دهد و علت پا درد زنان است. این موضوع می‌تواند حرکت در پاها را نیز با مشکل مواجه کند و در پا‌ها درد به وجود آورد. با استفاده از تست نوار عصب و عضله می توان مشکلات موجود در اعصاب را تشخیص داد.

یکی از دلایل پا درد در زنان نوروم مورتون است

یکی از دلایل پا درد در زنان نوروم مورتون است|فست طب

تغییر در وضعیت اعصاب نیز می‌تواند به عنوان علت درد پا زنان به حساب بیاید. بزرگ شدن اعصابی که دور انگشتان سوم و چهارم هستند باعث بیماری نوروم مورتون می‌شود. این موضوع سبب می‌شود که حالتی توده مانند در آن ناحیه ایجاد شود. استفاده از کفش نامناسب و تنگ می‌تواند احتمال بروز این بیماری را در فرد تشدید کند. گاها ممکن است این توده غیر سرطانی در بین انگشتان سوم و چهارم به وجود آید. وضعیت اعصاب و خلق و خوی زنان در دوران قاعدگی نیز با تغییراتی همراه است. علت پا درد در زمان پریود به مسائل روحی و روانی نیز ربط دارد.

بونیون؛ بدشکلی دردناک در استخوان پا

بونیون که به عنوان هالوکس والگوس نیز شناخته می‌شود؛ نوعی بد شکلی در بخش داخلی پا است. انحراف انگشت شست از مسیر خود به سمت سایر انگشتان پا، برآمدگی استخوانی در این ناحیه ایجاد می‌کند. این بیماری در اثر فشار طولانی مدت به پا به وجود می‌آید. استفاده از کفش‌های نامناسب به مرور زمان باعث بروز این بیماری می‌شود. احتمال رخ دادن بونیون در هر دو پا وجود دارد و شیوع آن در خانم‌ها بیشتر از آقایان است. در صورت درمان نشدن این شرایط حتی ممکن است مشکلاتی مثل بی حسی در انگشت شست پا به وجود آید.

بورسیت؛ یکی از رایج‌ترین دلایل پا درد در زنان

بورس‌ها در واقع کیسه‌هایی حاوی مایع میان مفصلی هستند که در اطراف محل مفصل قرار دارند. وجود این کیسه‌ها باعث کاهش اصطکاک بین استخوان‌ها و حرکت راحت‌تر آن‌ها می‌شود. در صورتی که در یکی از این کیسه‌ها التهابی به وجود بیاید، درد در محل مفصل ایجاد می‌کنند. لگن یکی از شایع‌ترین محل‌هایی است که احتمال بروز بورسیت در آن بالا است. استفاده بیش از حد از مفصل و وجود عفونت در بدن از مهم ترین علل ایجاد کننده بورسیت به شمار می‌آیند. در برخی مشاغل که تکرار کاری به صورت مداوم صورت می‌گیرد احتمال بروز این بیماری بالا است.

شکستگی؛ عاملی ناگهانی ایجاد کننده درد پا

هرگونه آسیب به استخوان‌های ناحیه پا می‌تواند درد‌های شدیدی در پا به وجود آورد. برخورد ضربه شدید، سقوط از ارتفاع و تحمیل شدن وزن سنگین بر روی پا می‌تواند باعث شکستگی استخوان در پا شود. در تصادفات رانندگی نیز این حالت زیاد رخ می‌دهد. شکستگی در استخوان ساق یا ران پا می‌تواند درد‌های شدیدی در پا ایجاد کند. به دلیل این‌که در زنان شانس ابتلا به پوکی استخوان بالا است؛ احتمال شکستگی استخوانی نیز در آن‌ها افزایش می‌یابد. اگر شکستگی شدید باشد عمل جراحی و استراحت طولانی مدت برای درمان آن توصیه می‌شود.

صافی کف پا؛ علت درد ران پا در زنان

صافی کف پا؛ علت درد ران پا در زنان|فست طب

در حالت عادی، کف پای افراد از قسمت داخل قوسی دارد و در حالت ایستاده با زمین تماس ایجاد نمی کند. در نوزادی و اوایل تولد، کف پای افراد ممکن است صاف باشد که به مرور زمان این حالت از بین می‌رود. بر اساس آمار موجود، چیزی نزدیک به ۸ درصد افراد در سنین بزرگسالی با مشکل کف پای صاف مواجه هستند. این حالت می‌تواند در فعالیت‌های ورزشی طولانی مدت درد‌های شدیدی در ناحیه پا برای افراد ایجاد کند. کف پای صاف می‌تواند به صورت ارثی و از طریق ژنتیک پدر و مادر به فرزند منتقل شود.

نقرس؛ رسوب‌های دردناک در مفاصل پا

بالا بودن مقادیر اسید اوریک در خون می‌تواند باعث بروز بیماری نقرس در فرد شود. دلایل زیادی باعث ابتلای فرد به این بیماری می‌شود که مصرف زیاد گوشت قرمز یکی از آن‌ها است. در نتیجه زیادی اسیداوریک در بدن و کاهش دفع آن، مقادیر اضافی آن در مفاصل رسوب می‌کنند. رسوب اسید اوریک باعث ایجاد بلور‌های دردناکی در مفاصل می‌شود. این بیماری باعث پا درد زنان می‌شود و راه رفتن ساده را نیز با مشکل مواجه می‌کند. شیوع بیماری نقرس در بین آقایان بیشتر خانم ها است ولی به عنوان علت پا درد زنان نیز به حساب می‌آید.

علت پا درد در زنان جوان چیست؟

فعالیت زیاد در طول روز و سر پا بودن ممکن است در ساعات پایانی خود پا درد برای فرد به ارمغان بیاورد. این موضوع در بین خانم‌ها به علت استفاده از کفش‌های پاشنه بلند و گاها نامناسب از نظر طراحی و آناتومی درصد بالایی را به خود اختصاص می‌دهد. علت پا درد زنان گاهی اوقات نیز به این سادگی نیست و نشان دهنده وجود یک بیماری جدی است. مراجعه به پزشک و تشخیص علت دقیق پا درد می‌تواند در روند درمانی و شروع به موقع آن موثر واقع شود.

سوالات متداول در مورد دلایل پا درد در زنان

۱. مهم‌ترین علت پا درد زنان چیست؟

پا درد در زنان ممکن است به دلیل خستگی زیاد یا دوره قاعدگی به وجود بیاید. گاهی اوقات دردهای شدید در ناحیه پا ممکن است ناشی از آرتروز، شکستگی، سندروم‌های مختلف و التهاب باشند.

۲. التهاب آشیل به چه دلایلی رخ می‌دهد؟

التهاب آشیل یک علت پا درد زنان است که در بین ورزشکاران زیاد دیده می‌شود. در اثر کشیدگی بیش از حد تاندون آشیل ممکن است التهاب در این ناحیه به وجود آید. در فعالیت‌های ورزشی شدید که پریدن و دویدن‌های متوالی در خود داشته باشد؛ احتمال بروز این مشکل بالا می‌رود.

۳. آیا صافی کف پا می‌تواند باعث پا درد زنان شود؟

بله؛ صافی کف پا در بزرگسالی می‌تواند مشکلاتی برای فرد ایجاد کند. تماس تمامی قسمت‌های پا با زمین، حتی در پیاده روی‌های ساده نیز دردهای شدیدی در پاها به وجود می‌آورد. صافی کف پا علت پا درد زنان است که در نوزادی و سنین زیر ۲۱ سال مشکل زیادی برای فرد ایجاد نمی‌کند.

فکر خود را اینجا بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

زمینه‌های نمایش داده شده را انتخاب نمایید. بقیه مخفی خواهند شد. برای تنظیم مجدد ترتیب، بکشید و رها کنید.
 • تصویر
 • شناسۀ محصول
 • امتیاز
 • قيمت
 • موجودی
 • دسترسی
 • افزودن به سبد خرید
 • توضیح
 • محتوا
 • وزن
 • اندازه
 • اطلاعات اضافی
برای مخفی‌کردن نوار مقایسه، بیرون را کلیک نمایید
مقایسه