زانو و پا

بهترین ورزش بعد از عمل زانو در خانه برای تسریع روند بهبودی

ورزش بعد از عمل زانو تاثیر زیادی در روند بهبودی دارد|فست طب

بهترین ورزش بعد از عمل زانو در خانه برای تسریع روند بهبودی

عمل زانو برای رهایی از درد طاقت‌فرسای پس از تخریب و سایش مفصل‌های زانو توصیه می‌شود و به بیمار برای داشتن یک زندگی طبیعی و بدون درد کمک می‌کند. در دوران نقاهت بعد از جراحی، عضلات اطراف مفصل زانو ضعیف می‌شوند و نیاز به توان‌بخشی دارند. انجام ورزش بعد از عمل زانو دوران نقاهت را کوتاه‌تر می‌کند و برای کاهش تورم زانو بعد از جراحی مفید است. از دیگر مزایای انجام دادن ورزش‌های توان‌بخشی، افزایش محدوده حرکتی زانو و بالا رفتن قدرت مفصل جدید و عضلات پیرامون آن است.

تعهد شما به برنامه ورزشی بعد از جراحی تعویض مفصل زانو تعیین می‌کند که توان‌بخشی تا چه اندازه موثر باشد. یک برنامه ورزشی خانگی باید توسط یک درمانگر متخصص طراحی شود و تمامی اصول مطرح‌شده توسط درمانگر، کامل و بدون هیچ تغییری رعایت شوند. با ما در این مقاله از فست طب همراه باشید تا شما را با کاربردی‌ترین ورزش‌های خانگی بعد از جراحی مفصل زانو آشنا کنیم

ارتباط با مشاورین درمان فست طب

دریافت مشاوره رایگان و تخصصی

نام و نام خانوادگی(Required)
انتخاب نوع مشاوره تخصصی(Required)

حرکت‌های مناسب برای ورزش بعد از عمل زانو در ماه‌های ابتدایی پس از عمل

بعد از جراحی تعویض مفصل زانو، پای شما ضعیف است و محدوده حرکتی کمی دارد. در این زمان شما باید حرکاتی را انتخاب کنید که در حالت نشسته و ایستاده انجام می‌شوند. این نوع حرکات ورزشی به زانوی شما فشار نمی‌آورند ولی به افزایش قدرت و کشش آن کمک می‌کنند.

در کنار انجام تمرینات ورزشی استفاده از تجهیزات فیزیوتراپی و کمک درمانی مانند زانوبند زاپیامکس نیز بسیار عالی خواهد بود. زیرا در زاپیامکس از ۳ تکنولوژی اولتراسوند، اینفرارد و کلاک پالس استفاده شده است. این ۳ فناوری جزو بهترین و موثرترین تجهیزات فیزیوتراپی و توانبخشی برای مشکلات مفصلی، استخوان و عضلانی به شمار می‌روند. پس با خرید زانوبند زاپیامکس و استفاده از آن قبل و بعد از جراحی زانو، به روند بهبود

۱. پمپ مچ پا بهترین ورزش بعد از جراحی زانو

پمپ مچ پا یکی از ورزش مناسب بعد تعویض مفصل زانو|فست طب

اولین ورزش بعد از عمل زانو پمپ مچ پا است و برای انجام آن دو روش وجود دارد که هر دو موثر و کاربردی هستند. در روش اول شما باید به پشت روی زمین یا یک سطح صاف دراز بکشید و پاهایتان را موازی کنار یکدیگر قرار دهید. بعد از آن پاشنه پا را کمی از زمین فاصله دهید و پنجه پا را به سمت داخل بکشید (انگشتان پا در به سمت سر کشیده شوند). در ادامه مچ پا را یکبار در جهت عقربه‌های ساعت و بار دیگر در خلاف جهت عقربه‌های ساعت بچرخانید.

بعد از چرخش، یک‌بار پنجه پا را به سمت بیرون بکشید (انگشتان پا را از سر دور کنید). سپس پنجه پا را به حالت اولیه بازگردانید (انگشتان پا به سمت سقف باشند) و پاشنه پا را روی زمین بگذارید. این کار را ۱۰ بار تکرار کنید و بعد از ایجاد یک وقفه کوتاه به سراغ حرکت ورزشی بعدی بروید. پمپ مچ پا باید حداقل دو تا سه بار در روز و در فواصل زمانی سه الی چهار ساعت تکرار شود.

برای انجام این ورزش در حالت نشسته باید از یک صندلی با ارتفاع متوسط کمک بگیرید. ارتفاع صندلی باید به اندازه‌ای باشد که در زمان نشستن روی آن زانو‌های شما زاویه ۹۰ درجه داشته باشند. پای جراحی‌شده را صاف کنید و با کشیدن پنجه پا به سمت صورتتان، حرکت پمپ مچ پا را آغاز کنید. در حالت نشسته نیز هر ست ۱۰ تایی است و باید دو الی سه بار در روز تکرار شود. با ورزش می‌توانید از عوارض جراحی زانو جلوگیری کنید.

در کنار ورزش تغذیه زانو درد نیز مهم است. زیرا با مصرف مواد غذایی مقوی آن چیزی که بدن برای بازسازی و ترمیم سلول‌های آسیب‌دیده خود نیاز دارد را تامین کنید.

۲. ست چهار سر ران انتخابی به‌عنوان ورزش بعد از عمل زانو

حرکت خم کردن زانو برای تقویت و بهبود دامنه حرکتی ورزش بعد از جراحی زانو|فست طب

برای انجام ورزش چهار سر ران به پشت روی یک سطح صاف دراز بکشید و پاهایتان را موازی قرار دهید. سر و بدن باید در یک راستا قرار داشته باشند و نگاه شما به سقف باشد. درحالی‌که پاشنه‌های پا روی زمین قرار دارند، پنجه‌های پاهایتان را به سمت داخل و سر بکشید.

پاهایتان را تا زمانی‌که احساس درد نداشته باشید، به دو سمت بکشید (ران پا به دست‌هایتان که موازی با بدنتان روی سطح زمین قرار دارند، نزدیک شوند). سپس پاها را به یکدیگر نزدیک کنید و موازی با هم قرار دهید. حال پنجه پا را به سمت بیرون بکشید و انگشتانتان را از سر دور کنید. در آخر پاها را در حالت اولیه قرار دهید و پنجه‌ها صاف و انگشتان به سمت سقف قرار داشته باشند.

هر ست چهر سر ران شامل ۱۰ بار تکرار این حرکت است و برای اثربخشی به‌عنوان ورزش بعد از جراحی زانو باید هر ست را سه الی چهار بار در روز و با فواصل زمانی مشخص تکرار کنید. در روزهای بعد از عمل اگر نمی‌توانید فاصله زیادی بین پاها ایجاد کنید، نگران نباشید و فشار بیش‌ازحد به زانو وارد نکنید. در دوره هشت تا ۱۰ ماهه بعد از جراحی، قدرت و توان ذره‌ذره به پای شما بازمی‌گردد.

باید اشاره کنیم که حرکات کششی و قدرتی مانن یوگا برای آرتروز یا پیلاتس و فیتنس برای کاهش دردهای کمر و سیاتیک و آرتروز مناسب هستند.

۳. خم کردن زانو ورزشی مناسب بعد جراحی تعویض مفصل زانو

خم کردن زانو، ورزش های بعد از عمل تعویض مفصل زانو|فست طب

خم و راست کردن زانو یک ورزش مناسب بعد تعویض مفصل زانو است که به افزایش دامنه حرکتی زانو بعد از جراحی کمک می‌کند. برای اینکه در حالت ایمن این حرکت ورزشی را انجام دهید، روی یک سطح صاف بنشینید و به دیوار یا یک تکیه‌گاه قابل‌اطمینان و ثابت تکیه دهید. هر دو پا را صاف و موازی با یکدیگر قرار دهید و پنجه پا را صاف و بدون حرکت نگه دارید.

حال پای جراحی‌شده را تا جایی که دردی احساس نمی‌کنید، خم کنید. سه تا پنج ثانیه زانو را در حالت خمیده نگه دارید و سپس آن را به حالت اولیه بازگردانید. این ورزش بعد از عمل زانو نیز باید در ست‌های ۱۰ تایی و دو الی سه بار در روز تکرار شود. اگر در روزهای اولیه زانو کامل خم نمی‌شود، به آن فشار وارد نکنید و اجازه دهید پروسه توان‌بخشی به‌آرامی طی شود.

برنامه ورزشی بعد از جراحی تعویض مفصل زانو و پس از پایان دوره نقاهت

زمانی‌که دوره نقاهت شما به پایان می‌رسد، برنامه ورزشی بعد از ورزش بعد از عمل زانو وارد فاز جدیدی می‌شود و توان‌بخشی با هدف بهبود وضعیت راه رفتن بیمار آغاز می‌شود. در این مرحله حرکات ورزشی تحرک بیشتری دارند و برای انجام آن‌ها بهتر است از یک همراه کمک بگیرید.

۴. راه رفتن را با قدم‌های کوچک آغاز کنید و از واکر کمک بگیرید

برنامه ورزشی بعد از جراحی تعویض مفصل زانو و پس از پایان دوره نقاهت|فست طب

برای راه رفتن بعد از جراحی مسافت‌های کوتاه را درون خانه انتخاب کنید. سعی کنید مسافت بین محل استراحت و دستشویی یا آشپزخانه را قدم بزنید. هر بار فقط چند دقیقه را به قدم زدن اختصاص دهید و این مراحل را چند بار در روز تکرار کنید. بعدازاینکه موفق شدید یک مسافت قابل‌قبول را درون منزل طی کنید، زمان آن می‌رسد که برای ورزش بعد از جراحی زانو از خانه خارج شوید.

پیاده‌روی یکی از بهترین ورزش های بعد از عمل تعویض مفصل زانو به‌شمار می‌رود و در ماه‌های پس از عمل، توان حرکتی زانو و قدرت عضلات را افزایش می‌دهد. برای پیاده‌روی باید از واکر استفاده کنید تا وزن زیادی را روی پاهایتان نیندازید. اگر نگران زمین خوردن هستید، از یک همراه کمک بگیرید. پس می‌توان گفت که پیاده روی برای زانو درد بسیار عالی است.

۵. بالا و پایین رفتن از پله‌ها به توان‌بخشی زانوی شما کمک می‌کند

یکی از ورزش‌هایی که باید در برنامه بعد از جراحی زانوی شما وجود داشته باشد، بالا و پایین رفتن از پله است. برای اینکه به زانو فشار وارد نکنید یا تعادل خود را از دست ندهید، از عصاهای زیر بغلی کمک بگیرید و بخشی از وزن خود را روی عصا بیندازید.

اگر از تک عصا استفاده کنید و یکی از دست‌هایتان را به نرده‌های کنار پله‌ها بگیرید، نیازی نیست نگران لیز خوردن و افتادن باشید. درصورتی‌که همچنان برای بالا رفتن و پایین آمدن نگران هستید، از پرستار یا یک همراه برای این کار کمک بگیرید. البته می‌توانید از تردمیل‌های پله‌ای برای ورزش بعد از عمل زانو استفاده کنید و نگران افتادن یا لیز خوردن نباشید.

سخن پایانی در مورد ورزش بعد از جراحی زانو

ورزش منظم بعد از جراحی زانو برای بازگرداندن تحرک و قدرت به مفصل زانو و عضلات پیرامون آن مفید است. برای موفقیت ورزش بعد از عمل زانو توصیه می‌شود که حداقل دو الی سه روز در هفته و هر دفعه برای حداقل ۲۰ الی ۳۰ دقیقه فعالیت‌های ورزشی را انجام دهید. این ورزش‌ها توسط فیزیوتراپ‌ها و جراحان ارتوپد توصیه می‌شوند و برای بهبود زانو بعد از جراحی الزامی هستند.

در این مقاله از سایت فست طب رایج‌ترین و کاربردی‌ترین ورزش‌هایی که به‌طورمعمول بعد از انجام عمل تعویض مفصل زانو تجویز می‌شوند، آورده شده است. اگر هنگام انجام برخی حرکات ورزشی احساس درد یا ناراحتی می‌کنید و از انجام صحیح حرکت ورزشی اطمینان دارید، این موضوع را با درمانگر خود در میان بگذارید. شما کدام حرکت ورزشی را برای بعد از عمل تعویض مفصل زانو موثر می‌دانید؟ چه ورزش‌های دیگر توسط درمانگران به شما توصیه شده‌اند که قدرت و توان حرکتی زانو را بهبود می‌بخشند؟

سؤالات متداول در مورد ورزش بعد از عمل زانو

۱. بهترین ورزش بعد از عمل زانو چیست؟

در کنار تمرینات فیزیوتراپی شما می‌توانید پیاده‌روی را در برنامه روزانه زندگی‌تان داشته باشید. فعالیت‌های سبکی را انجام دهید که تحرک شما را افزایش می‌دهند و به تقویت عضلات اطراف مفصل جدید کمک می‌کنند. انجام دادن برخی حرکات کششی نیز بدون مانع هستند و به افزایش سرعت بهبود پس از جراحی کمک می‌کنند.

۲. چه مدت بعد از جراحی زانو باید ورزش کرد؟

انواع ورزش و فعالیت‌های فیزیکی به سلامت شما کمک می‌کنند و بهتر است در برنامه روزانه شما وجود داشته باشند. ورزش‌هایی که برای بهبود زانو بعد از جراحی توصیه می‌شوند باید حداقل ۸ تا ۱۰ ماه بعد از جراحی ادامه داشته باشند. برای نتیجه‌گیری بهتر باید حداقل دو تا سه روز در هفته را به برنامه ورزشی تجویزشده اختصاص دهید.

۳. کدام ورزش مناسب بعد تعویض مفصل زانو نیست؟

ورزش‌هایی که فشار زیادی به مفصل زانو یا عضلات اطراف آن وارد می‌کنند مانند اسکی یا برداشتن وزنه‌های سنگین، برای بعد از جراحی تعویض مفصل زانو مناسب نیستند. ورزش‌های تماسی یا ضربه‌ای مانند فوتبال یا ورزش‌های رزمی نیز نباید بعد از جراحی زانو انجام شوند.

۴. آیا دوچرخه‌سواری از ورزش های بعد از عمل تعویض مفصل زانو محسوب می‌شود؟

یکی از فعالیت‌های توصیه‌شده به‌عنوان ورزش بعد از عمل زانو دوچرخه ثابت است. دوچرخه‌سواری در فضای باز به‌دلیل ناصاف بودن سطح، وجود دست‌انداز و دیگر موارد مانند نیاز به توقف و ترمزهای ناگهانی برای افرادی که جراحی زانو داشتند، مناسب نیست؛ اما دوچرخه ثابت یکی از بهترین فعالیت‌ها برای تقویت مفصل جدید و عضلات اطراف آن به‌شمار می‌رود.

توضیحات متا

ورزش بعد از عمل زانو یکی از بهترین راه‌های درمان به‌شمار می‌رود و به تمام بیماران توصیه می‌شود. البته برنامه ورزشی باید متناسب با شرایط بیمار پس از جراحی زانو باشد.​

فکر خود را اینجا بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

زمینه‌های نمایش داده شده را انتخاب نمایید. بقیه مخفی خواهند شد. برای تنظیم مجدد ترتیب، بکشید و رها کنید.
 • تصویر
 • شناسۀ محصول
 • امتیاز
 • قيمت
 • موجودی
 • دسترسی
 • افزودن به سبد خرید
 • توضیح
 • محتوا
 • وزن
 • اندازه
 • اطلاعات اضافی
برای مخفی‌کردن نوار مقایسه، بیرون را کلیک نمایید
مقایسه