کمر و گردن

۱۰ علت رگ به رگ شدن کمر؛ با ۵ کار از آسیب به کمر خود جلوگیری کنید

علت رگ به رگ شدن کمر بسیار متنوع است|فست طب

۱۰ علت رگ به رگ شدن کمر؛ با ۵ کار از آسیب به کمر خود جلوگیری کنید

علت رگ به رگ شدن کمر امکان دارد در نتیجه عوامل مختلفی ایجاد شود. اکثر این عوامل نشانه‌ مشکل خاصی نیستند و احتمالا در اثر فشار مکرر و خستگی زیاد به وجود می‌آیند. البته گاهی در اثر بد خوابیدن و آسیب در حین ورزش یا ضربه نیز رگ به رگ شدن کمر رخ می‌دهد.

رگ به رگ شدن می‌تواند هر قسمتی از کمر را درگیر کند. احتمالا برای شما هم پیش آمده است که دچار رگ به رگ شدن کمر شده‌‎باشید. این عارضه یکی از دردهای عضلانی معمول است که تقریبا برای همه‌ افراد حداقل یک بار رخ می‌دهد. اگر می‌خواهید از دلایل و علت رگ به رگ شدن کمر مطلع شوید، تا انتهای این مطلب از فست طب همراه ما بمانید.

ارتباط با مشاورین درمان فست طب

دریافت مشاوره رایگان و تخصصی

نام و نام خانوادگی(Required)
انتخاب نوع مشاوره تخصصی(Required)

نگاهی مختصر بر رگ به رگ شدن کمر؛ رگ به رگ شدن کمر چه مدت طول میکشد؟

علت رگ به رگ شدن کمر در اغلب موارد بعد از 2 هفته خوب می شود|فست طب

برای اینکه درک بهتری از علت رگ به رگ شدن کمر داشته باشید بد نیست مختصری با عضلات ستون فقرات و عملکرد آن‌ها آشنا شوید. کشیدگی و رگ به رگ شدن عضلات کمر شایع‌ترین علل کمردرد است. کمر از تاندون‌ها، رباط‌ها و عضلات مختلفی تشکیل شده است. اگر تمایل به مطالعه در منابع خارجی دارید باید بگوییم که رگ به رگ شدن کمر به انگلیسی Back sprain است.

کشیدگی و رگ به رگ شدن عضلات بیشتر در قسمت پایین کمر شایع است. زیرا وزن بالای بدن را تحمل می‌کنند و در حرکت، چرخش و خم شدن نقش دارد. کشیدگی عضلات کمر در دو حالت ایجاد خواهد شد:

 • زمانی که فیبرهای عضلانی به طور غیرطبیعی کشیده یا پاره شوند.
 • رباط‌ها (بندهای سخت بافتی که استخوان‌ها را در کنار هم نگه می‌دارند) پاره می‌شوند.

هر دوی این‌ها می‌توانند در اثر آسیب ناگهانی یا استفاده بیش از حد یا تدریجی ایجاد شوند. کشیدگی یا رگ به رگ شدن کمر می‌تواند ناتوان کننده باشد.

انواع عضلات حمایت کننده از ستون فقرات عبارتند از:

 • اکستانسو‌رها(عضلات پشت و گلوتئال )
 • فلکسورها (عضلات شکمی و ایلیوپسواس)
 • موربیا چرخاننده (عضلات جانبی)

در ادامه، علت‌های رگ به رگ شدن کمر را جزئی‌تر بررسی می‌کنیم. باید اشاره کنیم که یکی از بهترین روش‌های درمان رگ به رگ شدن کمر، استفاده و خرید کمربند پلاتینر اصل است. این کمربند ساخت کشور آلمان و شرکت زایس ترونیک است که ۳ تکنولوژی خاص و کارآمد دارد. این سه تکنولوژی شامل Ultrasound، Infrared و Pluse clock هستند.

علت رگ به رگ شدن کمر؛ آشنایی با عل رایج کشیدگی یا رگ به رگ شدن کمر

هر فعالیتی که باعث فشار روی عضلات و رباط‌های ناحیه کمری شود، رگ به رگ شدن کمر را به دنبال دارد. کشیدگی عضلات هنگامی رخ می‌دهد که شخص، عضلات یا رشته‌های عضلانی را بیش از محدوده حرکتی طبیعی آن می‌کشد. ۱۰ علت شایع و عوامل خطرساز برای رگ به رگ شدن کمر عبارتند از:

۱.بلند کردن اجسام سنگین؛ علت اصلی رگ به رگ شدن کمر

کشیدگی قسمت انتهایی کمر که بیشترین فشار بدن را تحمل می‌کند. ناشی از بلند کردن جسم سنگین، بلند کردن چیزی از زمین یا جابه جایی وسایل در وضعیت نادرست علل شایع کشیدگی عضلات کمر هستند. در این حالت در ابتدا باید برای درمان رگ به رگ شدن کمر از فشار زیاد به کمر خود اجتناب کنید. سپس به فکر درمان‌های تسکینی و بهبود آسیب ایجاد شده باشید.

۲.ضربه ناگهانی؛ رایج‌ترین علت رگ به رگ شدن کمر در جوانان

ضربه ناگهانی ناشی از یک تصادف یا افتادن جسم سنگین روی ستون فقرات مثال دیگری است که باعث آسیب عضلانی می‌شوند. عضلات سفت و محکم، بیشتر در معرض این نوع آسیب هستند. به همین دلیل هنگام افتادن، لیز خوردن یا تصادف اغلب افراد دچار کمردرد می‌شوند.

۳.آسیب ورزشی ناشی از حرکات کششی؛ یکی از علل پرتکرار رگ به رگ شدن

حرکات ورزشی نادرست فشار سنگین و ناگهانی روی عضلات کمر وارد می‌کند. به عنوان مثال، ورزش‌هایی با ضربه زیاد مانند فوتبال و لاکراس، فشار بیش از حدی روی مفاصل و عضلات را وارد می‌کنند و رگ به رگ شدن ناحیه کمر را به دنبال خواهند داشت. ورزش کردن یک راه عالی برای مشکلات مفصلی و استخوانی، به ویژه در کمر است. به عنوان مثال شما در مقاله درمان قوس کمر با ورزش می‌توانید با چند حرکت آشنا شوید.

۴.قرار گرفتن بدن در حالت نامناسب، عضلات ضعیف شکم یا کمر؛ علت نامرئی رگ به رگ شدن کمر

در جواب اینکه رگ به رگ شدن کمر چه مدت طول میکشد باید گفت که بستگی به وضعیت مناسب یا نامناسب کمر فرد دارد|فست طب

هنگامی که عضلات شکم و کمر ضعیف هستند، کمر آسیب پذیرتر می‌شود. قوز کردن به سمت جلو کشیدگی عضلات کمر و در ستون فقرات را به مراتب بیشتر می‌کند. به همین ترتیب، عضلات تنگ پشت ران، در طول زمان، کشیدگی کمر را افزایش می‌دهد.

۵.سبک زندگی نادرست؛ یکی دیگر از علت‌های رگ به رگ شدن کمر

رگ به رگ شدن یا کشیدگی قسمت بالای کمر ممکن است به دلیل موارد زیر ایجاد شود. از این دلایل می‌توانیم به برخی عادات سبک زندگی نامناسب مانند خوابیدن در وضعیت نادرست، استفاده از بالش بسیار سفت یا نشستن اشتباه هنگام استفاده از رایانه یا رانندگی نام برد.

۶.آسیب‌های شدید؛ علت رگ به رگ شدن گردن و کمر

آسیب‌های شدید مانند سقوط از ارتفاع یا تصادفات رانندگی، می‌تواند باعث درد در این قسمت شود. این نوع آسیب بیشتر ناحیه‌ی بالایی کمر یعنی گردن را درگیر می‌کند.

۷.اضافه‌ وزن و چاقی؛ علت فشار و گرفتگی کمر

اضافه وزن یکی از مهم‌ترین دلایل فشار روی عضلات و بافت‌های کمر است که می‌تواند منجر به رگ به رگ شدن کمر شود. به همین دلیل است که افراد چاق که فعالیت نسبتا بالایی داریند، بیشتر دچار کمردرد و گرفتگی عضلات می‌شوند.

۸.حرکات تکراری کمر؛ یکی دیگر از علل رگ به رگ شدن کمر

مکرر خم شدن یا قوز کردن (دولا شدن) رگ به رگ شدن را برای کمر به دنبال خواهد داشت. این عارضه در افرادی کهه کارهای تکراری مانند بلند کردن اجسام یا هل دادن آن‌ها را انجام می‌دهند، زیاد دیده می‌شود.

۹.فشار روانی؛ علت رگ به رگ شدن کمر و گرفتگی کل بدن

عوامل روانی مانند استرس عاطفی نیز می‌تواند به عضلات فشار وارد کرده و رگ به رگ شدن کمر را به دنبال داشته باشد. بسیاری از افراد حین فشارهای عضبی دچار گرفتگی عضلانی یا رگ به رگ شدن عضلات می‌شوند.

۱۰.پیچش نامناسب؛ رگ به رگ شدن سمت چپ کمر و کتف

رگ به رگ شدن کتف، با درد در طرفین و گرفتگی کتف‌ها همراه است. این مشکل غالبا بر اثر پیچش نامناسب عضلات پشت و فشار بیش از حد روی کتف‌ها ایجاد می‌شود. مثلا در زمان انجام فعالیت‌های ورزشی، در صورتی که بدن از قبل گرم نشده باشد، می‌توان با رگ به رگ شدن شانه و پشت روبرو شد.

عوامل خطر برای کشیدگی و رگ‌ به ‌رگ شدن کمر؛ چه چیزهایی ریسک رگ به رگ شدن را افزایش می‌دهند؟

یکی از عوامل خطر برای رگ به رگ شدن کمر هل دادن یا بلند کردن اجسام است|فست طب

علاوه بر موارد گفته شده، فاکتورهای مختلفی وجود دارند که موجب می‌شوند فرد بیشتر در معرض بروز کشیدگی و رگ به رگ شدن کمر باشد. از این عوامل می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

 • داشتن قوس زیاد در پایین کمر یاگودی آن
 • ضعیف بودن عضلات به ویژه ضعیف و منقبض بودنعضلات همسترینگ در پشت ران پا
 • انجام دادن ورزش‌هایی که در آن لازم است شخص با کمر خود چیزی را هل دهد یا به سمت خود بکشد، برای مثال وزنه برداری.
 • اضافه وزن زیاد
 • افزایش سن
 • عدم فعالیت و ورزش کردن

این فاکتورها درصد رگ به رگ شدن کمر را افزایش می‌دهند. باید اشاره کنیم که در مواردی رگ به رگ شدگی در وضعیتی قرار دارد که با دارو خوب نمی‌شود. در این موارد امکان دارد که پزشک بهترین آمپول برای کمردرد را برای بیمار تجویز کند.

علائم رگ به رگ شدن کمر چیست؟ آیا این علائم با قرص رگ به رگ شدن کمر رفع می‌‍شوند؟

رگ به رگ شدن کمر با برخی از علائم همراه است اما هر فردی این علائم را به اشکال متفاوتی احساس می‌‌کند. برخی از علائم رگ به رگ شدن کمر عبارتند از

 1. درد ناگهانی قسمت پایین کمر
 2. گرفتگی عضلات پایین کمر که باعث بروز درد شدید می‌شود.
 3. دردناک بودن قسمت پایین کمر در هنگام لمس کردن

ممکن است علائم رگ به رگ شدن کمر شبیه سایر بیماری‌ها و اختلالات پزشکی باشد. به همین دلیل شما باید برای تشخیص دقیق نوع مشکل خود به پزشک مراجعه کنید.

چگونه می‌توانم از کشیدگی و رگ به رگ شدن کمر جلوگیری کنم؟

رگ به رگ شدن کمر یکی از مشکلات رایج کمر است، اما این بدان معنا نیست که نتوان از آن پیشگیری کرد. راهکارهای ساده‌ای را به این منظور می‌توان به کار برد که عبارتند از:

 1. یک برنامه ورزشی تقویتی و کششی (پیلاتس یا یوگا) کمک می‌کند تا عضلات مورد استفاده برای بلند کردن بدن در حالت استاندارد و کمتر آسیب‌پذیر در برابر فشار قرار بگیرند.
 2. برای محافظت بیشتر، هنگام ایستادن یا نشستن حالت مستقیم داشته باشید.
 3. موقعی که اجسام سنگین را بلند می‌کنید، اجازه دهید پاهایتان بیشترین کار را انجام دهند نه پشتتان.
 4. هنگامی که قصد چرخیدن دارید، کمر خود را نچرخانید بلکه از پاهای‌تان برای حرکت استفاده کنید.
 5. یکی از دلایل گرفتگی عضلات، استرس وناراحتی‌های روحی است. تا جایی که می‌توانید خود را از استرس دور نگه دارید.

با این اقدامات میزان آسیب به کمر کاهش می‌یابد. آیا با این راهکارها می‌توان از رگ به رگ شدن پشت کتف کمر نیز جلوگیری کرد؟ برای در یک کلام می‌وان گفت بله میتوان جلوگیری کرد. اما برای بررسی بهتر و بیشتر این مطلب از فست طب را مطالعه کنید.

ورزش برای رگ به رگ شدن کمر خوب است؟

یکی از راه‌های درمان و حتی جلوگیری از رگ به رگ شدن کمر، انجام ورزش به صورت منظم است. زیرا ورزش کردن باعث تقویت عضلات، رباط‌ها و تاندون‌ها خواهد شد. در نتیجه میزان آسیب‌پذیری کمر و احتمال رگ به رگ شدن کاهش پیدا خواهد کرد. باید اشاره کنیم که ورزش کردن برای جلوگیری و درمان دیگر آسیب‌های بدنی مانند دیسک کمر، فتق دیسک، آرتروز و موارد دیگر کمک خواهد کرد. از بهترین ورزش‌های ببرای رگ به رگ شدن کمر می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

 • تای چی
 • یوگا
 • ایروبیک
 • شنا
 • فیتنس
 • پیاده روی ساده
 • دوچرخه سواری

و هر نوع ورزش دیگر که منجر به تقویت عضلات خواهد شد.

درمان سریع رگ به رگ شدن کمر

آیا از ورزش برای رگ به رک شدن کمر می‌توان استفاده کرد؟ آیا ورزش جزو درمان سریع رگ به رگ شدن کمر به شمار می‌رود؟ در جواب به این دو سوال باید گفت که ورزش کردن یک روش درمانی و پیشگیری از رگ به رگ شدن است. اما جزو درمان‌های سریع به شمار نمی‌روند. معمولا پیشنهاد می‌شود که درمان با روش‌های پزشکی را با دیگر روش‌های پزشکی انجام داده و سپس از ورزش برای بهبود وضعیت و تقویت بافت‌های آسیب‌دیده استفاده کنید.
از روش‌های درمن سریع رگ به رگ شدن کمر می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:
 • داروهای شل کننده عضلانی، تسکین دهنده یا ضد التهاب غیر استروئیدی
 • فیزیوتراپی و آب درمانی
 • ماساژ درمانی
 • جراحی

زمانی جراحی انجام می‌شود که رگ به رگ شدن شدید و آسیب غیر قابل ترمیم باشد.

معرفی بهترین قرص رگ به رگ شدن کمر

از بهترین داروها و قرص رگ به رگ شدن کمر می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

 • ایبوپروفن
 • استامینوفن
 • سلکوکسیب
 • ناپروکسن

از پمادهای موضعی نیز می‌توانیم به دیکلوفناک و پیروکسیکام اشاره کنیم. بهترین است که قرص رگ به رگ شدن کمر را با تجویز پزشک تهیه کنید. زیرا مصرف خودسرانه برخی داروها عوارضی به دنبال خواهد داشت.

چکیده علت رگ به رگ شدن کمر

در این مقاله در مورد علت رگ به رگ شدن کمر صحبت کردیم و اطلاعاتی را در این زمینه در اختیارتان قرار دادیم. این عارضه در اغلب موارد به علت انجام حرکات اشتباه و آسیب‌های ناگهانی و ورزشی رخ می‌دهد. رگ به رگ شدن کمر با استراحت کردن، گرمادرمانی یا سرمادرمانی، بهبود می‌یابد و هیچ جای نگرانی برای آن نیست. توصیه می‌شود تا جایی که می‌توانید مراقب ستون‌فقرات خود باشید تا هرگز دچار بیماری یا عوارض ناحیه کمری نشوید.

سوالات متداول در مورد علت رگ به رگ شدن کمر

۱. کشیدگی و رگ‌به‌رگ شدن کمر چقدر شایع است؟

کشیدگی و رگ‌ به‌ رگ شدن تاندون‌ها و رباط‌های کمر یکی از آسیب‌های بسیار شایع است. بعد از سردرد، مشکلات مربوط به کمر، شایعترین علت مراجعه‌ بیماران به پزشکان هستند.

۲. رگ به رگ شدن کمر چه مدت طول میکشد؟

زمان معمول برای رفع درد ناشی از رگ شدن کمر، دو هفته است.

۳. وقتی دچار رگ به رگ شدن کمر می‌شوم چه اتفاقی می‌افتد؟

درد اولین نشانه است که سراغ شما می‌آید و اعلام می‌کند مشکلی در قسمت پایین کمر شما وجود دارد.

فکر خود را اینجا بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

زمینه‌های نمایش داده شده را انتخاب نمایید. بقیه مخفی خواهند شد. برای تنظیم مجدد ترتیب، بکشید و رها کنید.
 • تصویر
 • شناسۀ محصول
 • امتیاز
 • قيمت
 • موجودی
 • دسترسی
 • افزودن به سبد خرید
 • توضیح
 • محتوا
 • وزن
 • اندازه
 • اطلاعات اضافی
برای مخفی‌کردن نوار مقایسه، بیرون را کلیک نمایید
مقایسه