کمر و گردن

اختلال رگ به رگ شدن پشت کتف: علائم، درمان و پیشگیری

رگ به رگ شدن پشت کتف|فست طب

اختلال رگ به رگ شدن پشت کتف: علائم، درمان و پیشگیری

رگ به رگ شدن قسمت‌های مختلف بدن آسیب شایعی است که اغلب به دلیل شرایط نامساعد بدنی و فشار زیاد به آن ایجاد می‌شود. رگ به رگ شدن پشت کتف معمولا در اثر بلند کردن اجسام سنگین، هل دادن یا آسیب‌های ناگهانی ایجاد شده و درد شدیدی را در این قسمت ایجاد می‌کند. در مواردی درد رگ به رگ شدن کتف به قدری زیاد است که فرد نمی‌توان دست خود را تکان دهد. اما به راستی چرا دچار رگ به رگ شدن کتف می‌شویم؟ آیا می‌توان با راهکارهای درمانی ساده این آسیب را درمان کرد؟

در این مطلب از مجله فست طب به بررسی رگ به رگ شدن پشت کتف، علت‌ها و علائم این آسیب خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید تا شاید بتوانید از این آسیب شایع جلوگیری کنید.

ارتباط با مشاورین درمان فست طب

دریافت مشاوره رایگان و تخصصی

نام و نام خانوادگی(Required)
انتخاب نوع مشاوره تخصصی(Required)

آیا شما در معرض رگ به رگ شدن کتف هستید؟

رگ به رگ شدن در ناحیه پشت کتف می‌تواند از عوامل متعددی ناشی شود که نیازمند شناخت دقیق و جامع آنها است. در این بخش، به بررسی علل و عوامل خطری که ممکن است باعث ایجاد یا تشدید این وضعیت شوند، خواهیم پرداخت.

۱. فشار و تنش در عضلات؛ عامل اصلی رگ به رگ شدن پشت کتف

فشار زیاد در عضلات ناحیه پشت کتف می‌تواند به طور مستقیم باعث کشیدگی یا پارگی رباط‌ها یا کپسول مفصلی شود. این موضوع به عنوان یک عامل اساسی در ایجاد رگ به رگ شدن مطرح می‌شود. انجام فعالیت‌ها یا حرکاتی که به طور مکرر به ناحیه پشت کتف فشار وارد می‌کنند، ممکن است باعث آسیب‌های تکراری و در نتیجه رگ به رگ شدن گردن، کتف و کمر گردد. آسیب‌های مکرر می‌توانند فرآیند بهبود طبیعی را مختل کرده و به مشکلات جدی تبدیل شوند.

۲. فعالیت‌های خطرناک ریسک رگ به رگ شدن را افزایش می‌دهند

فعالیت‌های خطرناک ریسک رگ به رگ شدن را افزایش می‌دهند|فست طب

انجام فعالیت‌هایی که با خطرات بیشتری همراه هستند، مثل برخورد یا اصابت مستقیم به ناحیه پشت کتف، می‌تواند به عنوان عامل مستقیم یا تسریع‌کننده در رگ به رگ شدن پشت کتف ایفای نقش کند. همچنین انجام ورزش‌هایی که نیازمند حرکات یا فشارهای خاص بر ناحیه پشت کتف هستند، عامل خطر به شمار می‌روند. به عنوان مثال، ورزش‌هایی که نیازمند حرکات ناگهانی یا انجام حرکات با وزنه سنگین هستند مانند تنیس، بسکتبال و والیبال.

۳. سن و جنسیت از عوامل تاثیرگذار در بروز عارضه رگ به رگ شدن

با پیشرفت سن، ساختارهای بافتی تغییر می‌کنند و خطر رگ به رگ شدن زانو یا کمر و دیگر نواحی بدن افزایش می‌یابد. با پیر شدن، قدرت عضلات و انعطاف طبیعی بدن کاهش ممکن است. این می‌تواند بر احتمال ایجاد کشیدگی رباط یا آسیب به کپسول مفصلی تأثیر بگذارد.

همچنین، در برخی موارد، به ویژه در زنان، خصوصیات جنسیتی نیز می‌تواند تأثیرگذار باشد. مردان و زنان معمولاً ساختار بدنی مختلفی دارند؛ به عنوان مثال، نسبت طول بازوها به قد در مردان و زنان متفاوت است. همچنین تفاوت در تراز هورمون‌ها نیز در افزایش احتمال رگ به رگ شدن پشت کتف نقش دارد. به عنوان مثال، تستوسترون که در مردان بیشتر است، تأثیر زیادی بر توسعه عضلات دارد؛  درنتیجه بدن مردان حجم بیشتری عضله داشته مقاوم‌تر از بدن زنان است.

۴. کم‌تحرکی و ضعف عضلات، عامل برای رگ به رگ شدن کتف

فرآیندهای نظیر زندگی کم‌تحرک و بی‌حرکت باعث ضعف عضلات و افزایش خطر رگ به رگ شدن و گرفتگی کمر می‌گردد. تحرک کم و نبود فعالیت بدنی می‌تواند تأثیر مستقیمی بر سلامتی بدن و عضلات داشته باشد. برخی از نقاط کلیدی در این زمینه عبارتند از:

 • کاهش جریان خون: فعالیت کم و نشاط بدنی ناکافی می‌تواند منجر به کاهش جریان خون شود. این موضوع می‌تواند باعث رسوب چربی و لخته‌های خونی شود که می‌تواند رگها را بسته امکان خونرسانی به بافت‌ها را با مشکل مواجه کند و فرایند رگ به رگ شدن را تشدید کند.
 • افزایش وزن: وزن بیش از حد و چاقی می‌تواند فشار اضافی بر روی سیستم عضلانی وارد کند. این فشار افزوده سلامت رباط‌ها و مفاصل را تحت تأثیر قرار می‌دهد و احتمال بروز فرآیند رگ به رگ شدن را تشدید می‌کند.

۵. شکستگی فشاری یا Compression Fracture

احساس رگ به رگ شدن در ناحیه پشت کتف ممکن است به دلیل شکستگی فشاری یا Compression Fracture رخ دهد. Compression Fracture زمانی به وقوع می‌پیوندد که استخوان تحت فشار شدید باشد و در نتیجه، ترک خورده و فشار آن به طور قابل توجهی افزایش ‌یابد.

این نوع شکستگی معمولاً در استخوانهایی که تحت فشار زیاد قرار دارند، مانند استخوانهای فشرده در ناحیه پشت کتف، اتفاق می‌افتد. در صورتی که compression fracture ایجاد شود، ممکن است باعث آسیب به ساختارهای اطراف، از جمله رباط‌ها و کپسول‌های مفصلی شود که در نهایت موجب رگ به رگ شدن گردد. اگر فکر می‌کنید که ممکن است شکستگی فشاری باعث رگ به رگ شدن شده باشد یا اگر علائم مرتبط با شکستگی فشاری دارید، توصیه می‌شود که به پزشک مراجعه کرده و تصاویر تشخیصی مانند اشعه ایکس یا اسکن MRI انجام دهید تا علت و میزان آسیب را بررسی کنید.

۶. فتق دیسک (بیرون زدگی دیسک) و درد در ناحیه پشت کتف

فتق دیسک (بیرون زدگی دیسک) و درد به دلیل رگ به رگ شدن پشت کتف|فست طب

فتق دیسک (Disc Herniation) یا هر نوع آسیب به دیسک‌های میان‌مهره می‌تواند عاملی در رگ به رگ شدن پشت کتف و یا گرفتگی کمر باشد. دیسک‌ها به عنوان نواحی نرم و انعطاف‌پذیر در میان مهره‌ها قرار دارند و در صورتی که یکی از این دیسک‌ها تحت فشار قرار گیرد یا بیرون بزند و فشار به اعصاب مجاور وارد شود، ممکن است علائمی مانند درد، تورم، و یا حس رگ به رگ شدن در ناحیه پشت کتف را ایجاد کند.

آسیب به دیسک می‌تواند باعث فشار بر روی عصب‌ها یا رباط‌ها شود و در نتیجه، جریان خون به ناحیه متأثر کاهش یابد. این مسئله می‌تواند به طور مستقیم یا غیرمستقیم منجر به رگ به رگ شدن گردد.

۷. مشکلات قلبی در برخی موارد عامل درد در ناحیه پشت کتف

در برخی موارد، ممکن است احساس درد شبیه به رگ به رگ شدن در ناحیه پشت کتف به دلیل مشکلات قلبی باشد. به عنوان مثال، افرادی که مشکلات قلبی مانند آنژین صدری (درد در قفسه سینه) یا ایسکمی قلبی (کاهش عرض عروق قلبی) دارند، ممکن است با علائم مانند درد یا گرفتگی عضلات پشت کتف مواجه شوند.

این نشانه‌ها به عنوان ” درد منتشره” توصیف می‌شوند که به این معناست که درد قلبی به سایر ناحیه‌ها مانند شانه و بازوی چپ از جمله ناحیه پشت کتف انتقال یابد. به هر حال، تشخیص دقیق نیازمند ارزیابی پزشکی است. اگر شما یا کسی دیگری علائمی مشابه را همراه با درد در قفسه سینه و بازوی چپ تجربه می‌کنید، توصیه می‌شود که سریعا به پزشک مراجعه کرده و تحقیقات و ارزیابی‌های لازم را انجام دهید تا علت این علائم مشخص گردد و در صورت لزوم، درمان مناسب اعمال شود. در این بخش، علل و عوامل خطر این وضعیت را به‌طور جامعتر بررسی کردیم. در ادامه مقاله، به علائم و نشانه‌ها، درمان و پیشگیری از رگ به رگ شدن پشت کتف خواهیم پرداخت.

علائم و نشانه‌های رگ به رگ شدن پشت کتف: آیا باید نگران باشید؟

علائم و نشانه‌های رگ به رگ شدن پشت کتف: آیا باید نگران باشید|فست طب

رگ به رگ شدن در ناحیه پشت کتف با علائم و نشانه‌های خاصی همراه است که بر شناخت زودهنگام و مدیریت اقدامات درست تأثیرگذار است. برخی از این علائم عبارتنداز:

 • درد موضعی: در ناحیه پشت کتف ممکن است درد موضعی احساس شود که می‌تواند به صورت مزمن یا تیز و شدید باشد.
 • تورم و قرمزی: رگ به رگ شدن باعث تورم و قرمزی در ناحیه متأثر می‌شود. این تغییرات در رنگ و سایز ناحیه پشت کتف قابل مشاهده‌اند و درصورت بروز نشانگر وضعیت التهابی هستند.
 • محدودیت حرکت: افراد ممکن است به دلیل درد، محدودیت در حرکات ناحیه پشت کتف را تجربه کنند. این محدودیت می‌تواند به مرور زمان بیشتر شود.
 • احساس گرما یا سرما: احساس گرما یا سرما در ناحیه متأثر، ممکن است نشانگر مسائل مربوط به جریان خون و التهابات باشد.
 • افزایش درد با فعالیت: با انجام فعالیت‌های خاص یا استفاده از ناحیه پشت کتف، درد ممکن است افزایش یابد، که این موضوع به وجود رگ به رگ شدن اشاره دارد.
 • تغییر در حالت عمومی: افراد ممکن است احساس خستگی یا ضعف عمومی کنند که مرتبط با تأثیرات ناحیه پشت کتف می‌باشد.

در این بخش، علائم و نشانه‌های شناخته‌شده در رگ به رگ شدن را تشریح کردیم. در ادامه مقاله، به موضوعات مربوط به درمان و پیشگیری این وضعیت خواهیم پرداخت.

جدول درمانی رگ به رگ شدن پشت کتف: راهنمایی جامع برای بهبود وضعیت بدنی

توجه داشته باشید که درمان رگ به رگ شدن کمر و پشت کتف بستگی به علت اصلی و شدت علائم دارد. برای مثال برای درمان کشیدگی یا پارگی رباط یا کپسول مفصلی، فیزیوتراپی جهت تقویت عضلات و افزایش انعطاف، استفاده از یخ یا گرما و در موارد پیشرفته‌تر ممکن است جراحی نیاز باشد. در جدول زیر به تفکیک عوامل موثر در رگ به رگ شدن پشت کتف، درمان‌های مناسب توصیه شده است.

دلیل رگ به رگ شدن پشت کتف درمان‌های مناسب
کشیدگی یا پارگی رباط یا کپسول مفصلی فیزیوتراپی، استراحت، استفاده از یخ یا گرما، داروهای ضد التهاب غیراستروئیدی (NSAIDs)، در صورت لزوم جراحی و کمربند پلاتینر
فشار و تنش عضلات فیزیوتراپی، ماساژ، ورزش‌های تقویتی و کششی، داروهای ضد التهاب، استفاده از گرما یا یخ و Platiner
تکرار آسیب اصلاح فعالیت‌ها و رفتارها، فیزیوتراپی، درمان‌های کمکی (مانند کفش مناسب)
نوع فعالیت ورزشی تغییر نوع یا شدت ورزش، فیزیوتراپی، استفاده از گرما یا یخ
فعالیت‌های خطرناک پیشگیری از انجام فعالیت‌های خطرناک، حفاظت از ناحیه متأثر، درمان‌های فیزیوتراپی
سن و جنسیت مدیریت سلامت عمومی، ورزش‌های منظم برای تقویت عضلات و افزایش انعطاف، رژیم غذایی سالم
بی‌حرکتی فیزیوتراپی، ورزش‌های منظم، تغییر در رفتارهای روزمره برای حفظ فعالیت بدنی و کمربند پلاتینر
مشکلات قلبی مدیریت شرایط قلبی (با راهنمایی پزشک)، مصرف مرتب داروهای تجویزی
شکستگی فشاری استراحت، استفاده از وسیله‌های حمایتی (مثل کرست درمانی)، فیزیوتراپی، جراحی در صورت نیاز
فتق دیسک مدیریت درد با داروها، فیزیوتراپی، استفاده از دستگاه‌های کمکی (مثل کمربند حمایتی)، در صورت لزوم جراحی

توجه: هر درمان باید با توجه به تشخیص پزشک انجام شود و درمان‌ها ممکن است بسته به شدت علائم، تاریخچه پزشکی فرد و سایر عوامل تنظیم شوند.

در مورد کمربند پلاتینر باید بگوییم که این محصول، آلمانی است و به ۳ تکنولوژی اولتراسوند، اینفرارد و کلاک پالس مجهز شده است. به همین دلیل در رفع درد، اسپاسم، گرفتگی و رگ به رگ شدن بسیار مناسب خواهد بود. به همین دلیل خرید کمربند پلاتینر را به افراد درگیر با کمر درد (هر نوع کمردردی) توصیه می‌کنند.

درمان رگ به رگ شدن پشت کتف درخانه : از استراحت تا تمرینات تقویتی

برای رفع علائم خفیف رگ به رگ شدن و گرفتگی عضلات پشت کتف در خانه، می‌توانیداین تدابیر خانگی مراعات کنید:

 1. استراحت: استراحت روند بهبود ناحیه متأثر را تسهیل می‌کند. درهرصورت اجتناب از فعالیت‌هایی که ممکن است وضعیت را تشدید کنند، اهمیت دارد.
 2. استفاده از یخ یا گرما: در صورت درد یا تورم، استفاده از کیسه یخ (برای ۱۵-۲۰ دقیقه) یا کیسه آب گرم یا حتی یک حوله گرم می‌تواند به تسکین علائم کمک کند. انتخاب بین یخ و گرما بستگی به نوع پاسخ بدن شما به هر حالت دارد.
 3. تمرینات کششی و تقویتی: انجام تمرینات کششی و تقویتی توصیه شده توسط فیزیوتراپیست می‌تواند به بهبود انعطاف و قدرت عضلات مرتبط با ناحیه پشت کتف کمک کند.
 4. تغییر در فعالیت‌ها: اصلاح رفتارها و فعالیت‌های نادرست روزانه، به ویژه اگر عوامل خطرناک وجود دارند، تاثیرگذار خواهد بود. به دنبال اقداماتی باشید که فشار یا استرس زیاد به ناحیه پشت کتف وارد نکنند.

مهم است توجه داشته باشید که درمان‌های خانگی برای موارد شدید یا با علائم پیچیده ممکن است کافی نباشند. در صورت ادامه مشکلات یا افزایش علائم، مشاوره با پزشک و یا فیزیوتراپیست توصیه می‌شود.

پیشگیری از رگ به رگ شدن پشت کتف: تدابیری برای حفظ سلامت و تداوم زندگی فعال

برای پیشگیری از رگ به رگ شدن پشت کتف و حفظ سلامت عضلات و مفاصل ناحیه پشت کتف، می‌توانید به راهکارهای زیر توجه کنید:

 • تقویت عضلات: انجام تمرینات تقویتی برای عضلات ناحیه پشتی بدن، به خصوص عضلات اطراف کتف، می‌تواند کمک کننده باشد. این تمرینات می‌توانند به کاهش فشار بر ناحیه پشت کتف کمک کند و استحکام عضلات را افزایش دهند.
 • کنترل وزن: حفظ وزن در محدوده سالم و جلوگیری از افزایش وزن زیاد می‌تواند فشار اضافی بر روی مفاصل و عضلات پشت کتف را کاهش دهد.
 • انجام تمرینات کششی: انجام تمرینات کششی برای حفظ انعطاف و حرکت مناسب ناحیه پشتی بدن می‌تواند از جمله راهکارهای موثر باشد.
 • استفاده از تکنیک‌های صحیح در ورزش: در هنگام انجام ورزش‌ها، به تکنیک صحیح توجه کنید تا از آسیب به عضلات و مفاصل جلوگیری کنید.
 • استراحت و کاهش استرس: استراحت مناسب برای بهبود بازسازی عضلات و حفظ سلامتی ناحیه پشتی بسیار اهمیت دارد. همچنین، کاهش استرس نیز در کاهش تنش‌های عضلات بدن موثر خواهد بود.

با تغییر سبک زندگی ناسالم به سالم و رعایت نکات فوق می‌توانید ریسک بروز رگ به رگ شدن پشت کتف را به حداقل برسانید.

چه زمانی بخاطر رگ به رگ شدن پشت کتف به پزشک مراجعه کنم؟

شما باید به پزشک مراجعه کنید اگر:

 • اگر علائم رگ به رگ شدن پشت کتف شما با درمان‌های خانگی یا استراحت بهبود نیابد یا به شدت تشدید شود.
 • در صورت تجربه درد شدید، مخصوصاً اگر با استراحت و مصرف داروهای ضد درد کنترل نشود.
 • اگر علائم شما تغییر کنند یا به آن علائم جدید اضافه شود، مثل تورم شدید یا تغییر در رنگ پوست.
 • اگر رگ به رگ شدن باعث محدودیت حرکت شما شود و به تدریج تاثیر منفی بر زندگی روزمره داشته باشد.
 • اگر سابقه آسیب یا بیماری مرتبط با ناحیه پشت کتف داشته باشید، مراجعه به پزشک توصیه می‌شود.
 • اگر علائم شما در زمان انجام فعالیت‌های خاص (مثل ورزش) تشدید شوند.

همیشه بهتر است در صورت داشتن هرگونه شکایت یا نگرانی، با پزشک خود مشورت کنید. او می‌تواند تشخیص دقیق‌تری بگذارد و برنامه درمانی مناسب را تعیین کند.

سوالات متداول در مورد رگ به رگ شدن پشت کتف

۱. رگ به رگ شدن پشت کتف چیست؟

رگ به رگ شدن پشت کتف وضعیتی است که به سبب کشیدگی یا آسب به رباط‌ها و مفاصل ناحیه پشت کتف ایجاد می‌شود، که می‌تواند به درد، سختی در حرکت و علائم دیگر منجر شود.

۲. علائم رگ به رگ شدن پشت کتف چیست؟

علائم ممکن شامل درد، سختی در حرکت شانه، تورم، احساس گرمای ناحیه، تنگی نفس، و حتی اختلالات حسی در دست و شانه باشد.

۳. آیا رگ به رگ شدن پشت کتف درمان‌پذیر است؟

بله، بسیاری از موارد رگ به رگ شدن پشت کتف با استفاده از فیزیوتراپی، تغییر در رفتارها و درمان‌های دارویی مدیریت می‌شوند. البته در موارد پیشرفته‌تر ممکن است نیاز به جراحی باشد.

۴. آیا می‌توانم با تغییر در رفتارها و ورزش از رگ به رگ شدن پشت کتف جلوگیری کنم؟

بله، تقویت عضلات، حفظ وزن سالم، اجتناب از فعالیت‌های خطرناک، و انجام تمرینات کششی و تقویتی می‌تواند به پیشگیری از رگ به رگ شدن پشت کتف کمک کند.

فکر خود را اینجا بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

زمینه‌های نمایش داده شده را انتخاب نمایید. بقیه مخفی خواهند شد. برای تنظیم مجدد ترتیب، بکشید و رها کنید.
 • تصویر
 • شناسۀ محصول
 • امتیاز
 • قيمت
 • موجودی
 • دسترسی
 • افزودن به سبد خرید
 • توضیح
 • محتوا
 • وزن
 • اندازه
 • اطلاعات اضافی
برای مخفی‌کردن نوار مقایسه، بیرون را کلیک نمایید
مقایسه