زانو و پا

پیچ خوردگی رگ پا: نگاهی عمیق به علائم و راهکارهای موثر درمانی

پیچ خوردگی رگ پا یک آسیب شایع و رایج بین افراد مختلف|فست طب

پیچ خوردگی رگ پا: نگاهی عمیق به علائم و راهکارهای موثر درمانی

پیچ خوردگی رگ پا سن و سال نمی‌شناسد و معمولا در اثر بی احتیاطی، ورزش یا حوادث ناگهانی رخ می‌دهد. از آنجایی که پیچ خوردگی ممکن است به درد، آسیب شدید و محدودیت دامنه حرکتی منجر شود، پس صحبت در مورد آن و داشتن اطلاعاتی در این زمینه برای همه مفید خواهد بود. زیرا اینکه بدانیم چطور پیچ خوردگی رخ می‌دهد و چه علائمی ایجاد خواهد کرد، در انتخاب روند درمان کمک کننده است.

به همین دلیل در این مطلب از فست طب به بررسی کامل علت پیچ خوردگی رگ و روش‌های درمان آن خواهیم پرداخت. همچنین نکاتی در خصوص پیشگیری از پیچ خوردگی مچ پا و مراقبت‌های لازم پس از تشخیص این وضعیت را مورد بررسی قرار می‌دهیم. با ما همراه باشید.

ارتباط با مشاورین درمان فست طب

دریافت مشاوره رایگان و تخصصی

نام و نام خانوادگی(Required)
انتخاب نوع مشاوره تخصصی(Required)

عوامل موثر در پیج خوردگی رگ پا: چرا پیچ خوردگی رگ پا رخ می‌دهد؟

عوامل موثر در پیج خوردگی رگ پا: چرا پیچ خوردگی رگ پا رخ می‌دهد؟|فست طب

پیچ خوردگی مچ پا ممکن است به دلیل عوامل مختلفی اتفاق بیافتد که برخی از آن‌ها قابل پیشگیری هستند. اما برخی از این عوامل ناگهانی و در اثر حادثه‌ای رخ خواهند داد.

تصادفات و ضربه: ایجاد ضربه و فشار شدید به پا منجر به آسیب در این ناحیه خواهد شد. گاهی ضربه یا فشار به قدری شدید است که رگ پاره شده، استخوان شکسته و تاندون یا عضلات دچار آسیب شدید خواهند شد.

فعالیت‌های ورزشی: حرکات ناگهانی (مانند پرش، افتادن یا ضربه) در ورزش‌هایی مانند بسکتبال، فوتبال یا دویدن، ممکن است به پیچ خوردگی رگ پا منجر شود. در این حالت با وجود اینکه ورزشکار بدنی آماده و قوی دارد اما تغییر وضعیت پا خارج از دامنه حرکتی یا فشار زیاد باعث پیچ خوردگی رگ یا پارگی آن خواهد شد.

ضعف عضلات: نقص در قدرت عضلات پا، به ویژه عضلات مچ پا، ممکن است باعث آسیب پذیری بیشتر و پیچ خوردگی شود. در این حالت با کوچک‌ترین عدم تعادل، فشار یا ضربه، عضلات یا رگ‌ها از وضعیت عادی خود خارج شده و آسیب می‌بینند. توجه داشته باشید که ضعف عضلانی در اغلب موارد عامل آسیب به مفاصل است. زیرا عضله قوی در زمان فعالیت بدنی از مفاصل وب افت‌های نرم حمایت می‌کند.

آسیب به رباط‌ها: عدم تعادل مناسب، فشار زیاد، پرش ناگهانی یا ضربه شدید باعث خارج شدن پاها از وضعیت متعادل خود، عدم حمایت رباط‌ها و تاندون‌ها و در آخر پیچ خوردگی می‌شود. زمانی رباط‌ها می‌توانند وظیفه خود را به خوبی انجام دهند که فرد عضلات و مفاصلی قوی و بدنی آماده داشته باشد. البته میزان آسیب‌پذیری بدن و رباط‌ها به شدت ضربه و فشار نیز بستگی دارد. آسیب به رباط‌های مچ پا، به عنوان نتیجه‌ای از فشار یا ضربه ناگهانی، باعث پیچ خوردگی رگ پا می‌گردد.

استفاده از کفش نامناسب: استفاده از کفش با پشتیبانی ناکافی یا نامناسب می‌تواند عاملی باشد که مچ پا را مستعد پیچ خوردگی قرار دهد.

سن: با پیشرفت سن، احتمال بروز پیچ خوردگی مچ پا افزایش می‌یابد، زیرا عضلات و رباط‌ها رفته رفته تحلیل می‌روند و ضعیف‌تر می‌شوند. در این حالت آسیب‌پذیری افزایش یافته و امکان پیچ خوردگی، افتادن و شکستگی بیشتر خواهد شد.

البته در مواردی رگ به رگ شدن یا پیچ خوردگی پا به دلیل شلی یا نرم شدن مفصل زانو نیز رخ می‌دهد. زیر نرمی مفصل باعث عدم ثبات کافی در حین حرکت یا ایستادن می‌شود. به همین دلیل مهم است که بیمار با مشورت پزشک به دنبال درمان نرمی کشکک زانو یا کندرومالاسی باشد. باید اشاره کنیم که طول درمان کندرومالاسی کمی طولانی است اما درمان شدنی است.

علت پیچ خوردگی مچ پا در اثر بیماری‌های مرتبط

بیماری‌های مرتبط با آسیب‌ها و ضعف عضلات: برخی بیماری‌های مرتبط با آسیب‌ها و ضعف عضلات می‌توانند ریسک پیچ خوردگی رگ پا را افزایش دهند. به عنوان مثال دیابت به عصب‌ها و عروق آسیب می‌زند و سبب ضعف عضلات می‌شود. در این حالت احتمال آسیب‌دیدگی بیشتر خواهد شد.

التهابات مزمن: برخی از التهابات مزمن مانند التهاب مفاصل یا آرتریت، باعث ضعف عضلانی و افزایش خطر پیچ خوردگی مچ پا می‌شوند.

تمامی این عوامل در آسیب‌دیدگی ناحیه پا موثر هستند. البته علل دیگری نیز وجود دارند که می‌توانند در ایجاد پیچ خوردگی پا تاثیر بگذارند، مانند اضافه وزن بالا، کم تحرکی افراطی و حتی قفل شدن زانو به صورت ناگهانی.

پیچ خوردگی رگ پا به چه مشکلاتی منجر می‌گردد؟

پیچ خوردگی پا می‌تواند به مشکلات مختلفی منجر شود، از جمله:

 • آسیب به رباط‌ها: پیچ خوردگی ممکن است باعث آسیب به رباط‌های مچ پا شود و درد، تورم و محدودیت در حرکت ایجاد کند.
 • شکستگی: در موارد شدیدتر، پیچ خوردگی به شکستگی استخوان‌های مچ پا منجر می‌شود.
 • آسیب عصبی: آسیب به عصب‌ها در اثر پیچ خوردگی می‌تواند باعث درد، احساس سوزش یا محدودیت در حس و حرکت شود.
 • تشکیل لخته خون: پیچ خوردگی باعث تراکم عروق و تشکیل لخته خون در عروق می‌شود که ممکن است به مشکلات خطرناکی منجر گردد.
 • آرتروز: آسیب به غضروف مفصل ممکن است به مرور زمان به آرتروز زانو و مچ منجر شود که باعث درد و محدودیت در حرکت می‌شود.
 • افزایش احتمال آسیب‌های بعدی: معمولا افرادی که یک مرتبه دچار پیچ خوردگی می‌شوند، این آسیب را در آینده دوباره یا چند باره تجربه می‌کنند. زیرا رباط‌ها، تاندون‌ها، عضلات و حتی مفاصل آن قسمت آسیب‌پذیر شده و با کوچک‌ترین فشار یا ضربه دوباره آسیب می‌بینند.

در هر صورت، در موارد شدید پیچ خوردگی رگ پا تشخیص و درمان توسط پزشک متخصص اهمیت دارد تا مشکلات به مرور زمان تشدید نشده و بهبود یابد.

علائم پیچ خوردگی رگ پا

علائم پیچ خوردگی رگ پا|فست طب

علائم پیچ خوردگی رگ پا ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • درد: معمولا احساس درد در محل پیچ خوردگی ظاهر می‌شود. این درد ممکن است موقت باشد یا به صورت مزمن ادامه یابد.
 • تورم: افزایش حجم در محل آسیب معمولا با تورم همراه است و می‌تواند باعث محدودیت حرکت شود.
 • قرمزی و گرمی: قرمز شدن و افزایش دمای محل پیچ خوردگی نشان‌دهنده واکنش التهابی در این ناحیه است.
 • محدودیت حرکت: پیچ خوردگی ممکن است باعث محدودیت حرکت در مچ پا شود، به خصوص هنگام حرکات خاصی مانند انعطاف پذیری پا.
 • لرزش در عضلات: برخی افراد ممکن است احساس لرزش در عضلات مرتبط با مچ پا را تجربه کنند.

بسته به شدت ضربه در زمان پیچ خوردگی همه یا برخی  از این علائم می‌توانند ظاهر شوند.

اقدامات بعد از پیچ خوردگی مچ پا که باید انجام دهید

پس از پیچ خوردگی پا، می‌توانید اقدامات زیر را انجام دهید:

 1. استراحت: بلافاصله پس از پیچ خوردگی، از فعالیت‌های خطرناک و انداختن وزن زیاد بر مچ پا پرهیز کنید.
 2. کمپرس یخ: بعد از پیچ خوردگی کمپرس یخ یا یخ معمولی را لای یک پارچه پیچیده و روی محل آسیب دیده قرار داده و تا ۱۵-۲۰ دقیقه نگه دارید. این کار جلوی متورم شدن محل پیچ‌ خوردگی را خواهد گرفت.
 3. فشار و ارتفاع: افزایش ارتفاع پا و استفاده از بندهای فشاری می‌تواند به کاهش تورم کمک کند.
 4. درمان‌های دارویی: مصرف داروهای ضدالتهاب یا دردآورها، به صورت موقت، می‌تواند در مدیریت درد و التهاب کمک کند.
 5. محدودیت فعالیت: در ساعات اولیه پیچ خوردگی، می‌توانید از فعالیت‌های خطرناک و زیاد پرهیز کرده و مچ پا را استراحت دهید.
 6. مشاوره پزشک: در صورتی که درد یا مشکلات ادامه دارد، باید به پزشک مراجعه کنید تا تشخیص دقیق‌تری انجام شود و برنامه درمانی مناسب تدوین شود.

مدت زمان بهبودی پیچ خوردگی مچ پا چقدر است؟

مدت زمان درمان پیچ خوردگی مچ پا به شدت و نوع آسیب دیدگی، تداوم مراقبت‌ها و تازگی وضعیت آسیب دیده بستگی دارد. در برخی موارد ممکن است درمان کامل مدت‌ها به طول بیانجامد. عواملی که ممکن است تأثیر گذار باشند عبارتند از:

 • شدت آسیب: اگر پیچ خوردگی باعث شکستگی یا آسیب به عناصر داخلی پا شده باشد، زمان بهبود و طولانی‌تر خواهد بود.
 • روش‌های درمانی: نوع درمان انتخاب شده نیز می‌تواند تأثیر داشته باشد؛ از درمان‌های خانگی تا فیزیوتراپی یا در موارد شدیدتر، جراحی.
 • پیگیری مراقبت: پیگیری مستمر و ادامه مراقبت‌ها توسط فرد می‌تواند در بهبود سریع‌تر کمک کند.
 • ویژگی‌های شخصی: عوامل شخصی مانند سن، سلامت عمومی و توانمندی بدنی نیز در فرآیند بهبود تأثیرگذار است.

همواره توصیه می‌شود که هنگامی که با مشکلات پیچ خوردگی مچ پا مواجه می‌شوید، اقدامات اولیه برای درمان این وضعیت را انجام دهید تا جلوی تشدید وضعیت و طولانی شدن روند درمان را بگیرید.

درمان پیچ خوردگی رگ پا در مرحله اول

برای درمان مشکلات ناشی از پیچ خوردگی رگ پا، می‌توانید اقدامات زیر را انجام دهید:

درمان پیچ خوردگی رگ پا با فیزیوتراپی

درمان پیچ خوردگی رگ پا با فیزیوتراپی|فست طب

در مواردی که پیچ خوردگی رگ پا متوسط تا شدید باشد، پزشک برای کمک به روند درمان، بهبود دامنه حرکتی و تقویت عضلات، جلسات فیزیوتراپی را تجویز می‌کند. فیزیوتراپی ممکن است به صورت تمرینات اصلاحی، تقویتی و کششی باشد. البته استفاده از درمان‌های نوین فیزیوتراپی مانند شاک ویوتراپی، لیزر درمانی و مکنت تراپی نیز رایج است و منجر به تسریع روند درمان آسیب‌ها خواهد شد.

در حالت کلی انتخاب نوع روش فیزیوتراپی پیچ خوردگی پا به شدت آسیب ایجادشده و فعالیت بدنی بیمار بستگی دارد. به عنوان مثال برای تسریع روند درمان پیچ خوردگی یک ورزشکار، از راهکارهای درمانی با اثرگذاری سریع استفاده می‌شود.

کمک به درمان پیچ خوردگی مچ پا و کاهش التهابات با تزریق دارو

اگر پیچ خوردگی منجر به آسیب شدید در عضلات، مفاصل و بافت‌های این قسمت شود، التهاب و تورم شدیدی در این ناحیه ایجاد خواهد کرد. در این موارد گاهی پزشک برای کاهش سریع درد بیمار از تزریق مستقیم به محل آسیب‌دیده استفاده می‌کند. داروهایی که به صورت تزریق مستقیم استفاده می‌شوند، اغلب کورتیکواستروئیدی همراه با مقداری لیدوکائین است. البته داروهای دیگری در محل آسیب‌دیده تزریق می‌شود که بستگی به نوع و شدت آسیب دارد.

پشتیبانی از مچ و زانو با زانوبندهای خاص

در حالت کلی استفاده از زانوبندهای کشی برای کاهش درد یا فشار استفاده نمی‌شود. زیرا این زانوبندهای کشی در طولانی مدت باعث تحلیل عضلات و سفتی مفاصلمی‌شوند. اما استفاده کوتاه مدت از آن‌ها به کنترل تورم و کاهش درد و همچنین حفظ دامنه حرکتی مجاز کمک خواهد کرد. البته توجه داشته باشید که یک نمونه زانوبند درمانی توسط شرکتی آلمانی به نام زایسترونیک تولید شده‌است. این زانوبند آلمانی زاپیامکس نام دارد که با کمک ۳ تکنولوژی موجود در خود به راحتی درد را از بین‌برده و به ترمیم بافت‌های آسیب‌دیده کمک می‌کند. همچنین، هرگاه مشکلات ادامه یابند یا شدت‌یافته باشند، مهم است که با پزشک مشورت کنید. تشخیص دقیق و درمان مناسب از اهمیت زیادی برخوردارند.

درمان پیچ خوردگی مچ پا در منزل

برای درمان پیچ خوردگی مچ پا در خانه، می‌توانید از روش‌های زیر استفاده کنید. هر چند که قبل از اجرای هر درمان خودسرانه، مشورت با پزشک مهم است. در ادامه چند نمونه از موثرترین روش‌های درمان پیچ خوردگی مچ پا در منزل را معرفی خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

درمان پیچ خوردگی مچ پا با زردچوبه

زرد چوبه یکی از گیاهان مورد استفاده در طب سنتی است و به عنوان راهکاری موثر در درمان پیچ خوردگی مچ پا در نظر گرفته می‌شود. شما می‌توانید از زرد چوبه برای درمان زانو درد به شکل پودر یا روغن استفاده کنید. زیرا زردچوبه دارای خواص ضد التهابی و ضد میکروبی است و از دیر باز برای درمان انواع مشکلات مورد استفاده قرار می‌گیرد. برای درمان پیچ خوردگی مچ پا با زردچوبه می توانید یکی از دو روش زیر را امتحان کنید:

 • زرد چوبه را با عسل یا آب جوش مخلوط کرده و به عنوان خمیر روی مچ پا بزنید. این مخلوط می‌تواند به عنوان ضد التهاب عمل کند و به تسکین درد و التهاب مرتبط با پیچ خوردگی کمک کند.
 • همچنین می‌توانید از روغن زرد چوبه برای ماساژ مچ پا استفاده کنید. ماساژ با روغن زرد چوبه می‌تواند به تسکین درد، کاهش التهاب و افزایش جریان خون در منطقه کمک کند.

طول درمان با زرد چوبه بستگی به شدت و نوع پیچ خوردگی مچ پا دارد. به طور عمومی ممکن است استفاده مداوم به مدت چند هفته تا چند ماه لازم باشد. اما، هر فرد و شرایط درمانی متفاوت هستند.

 درمان با پیاز به عنوان یک روش خانگی موثر

درمان با پیاز به عنوان یک روش خانگی موثر|فست طب

از گذشته تا به امروز، متداول‌ترین روش گیاهی برای درمان پیچ خوردگی مچ پا، درمان پیاز است. پیاز به لطف پپتید معروف به GPCS موجود در آن، استخوان ها را التیام می بخشد. برای تهیه دمنوش پیاز به ۲ فنجان روغن زیتون و ۲ عدد پیاز نیاز دارید.

 • ابتدا پیاز را نگینی خرد کرده و با روغن زیتون تفت دهید.
 • سپس این مخلوط را روی یک پارچه تمیز ریخته، پارچه را در اطراف محل رگ به رگ شدن زانو یا مچ پا را طوری بپیچید که گویی یک بانداژ است.
 • اجازه دهید این بانداژ برای چند ساعت روی مچ پا بماند و تاثیرش را بگذارد.

این یک روش خانگی آسان برای درمان پیچ خوردگی رگ پا محسوب می‌شود.

درمان پیچ خوردگی رگ پا با سیر

برای کسانی که نمی‌دانند بهترین راه‌حل طبیعی برای پیچ‌خوردگی مچ پا چیست، یک پیشنهاد درمانی جامع دیگر داریم. برای اعمال درمان سیر، به زیتون، سیر، پیاز و نمک نیاز دارید.

 • اگر مطمئن هستید که همه مواد را در دست دارید، همه را در ظرف مناسبی مخلوط کرده و له کنید.
 • مخلوطی که آماده کرده‌اید را با ماساژ ملایم روی ناحیه پیچ‌خورده بمالید.
 • سپس، محل رگ به رگ شدن را با یک پارچه یا باند تمیز بپیچید.

تاثیر التیام بخش این درمان را خیلی زود متوجه خواهید شد.

درمان پیچ خوردگی با صابون

برای اعمال این روش به صابون و الکل نیاز دارید.

 • نصف صابون جامد را رنده کرده با الکل مخلوط کنید. مخلوط باید قوام پماد داشته باشد.
 • پمادی که آماده کرده‌اید را روی پارچه یا بانداژ بمالید، سپس آن را روی محل رگ به رگ شدن بمالید.

این روش درد ناحیه رگ به رگ شده را در مدت کوتاهی تسکین می دهد.

تسکین درد و بهبود آسیب پیچ خوردگی با کلم

روش موثر دیگر برای کسانی که می پرسند برای پیچ خوردگی و تورم مچ پا چه چیزی مفید است درمان کلم است.

 • برای استفاده از این درمان گیاهی، کافی است یک برگ کلم خام را روی ناحیه پیچ خورده بپیچید.
 • در حین انجام این کار باید دقت داشته باشید که برگ های کلم را هر ۱۵ دقیقه عوض کنید.

این درمان که با استفاده از کلم خام انجام می شود، شکایات ناشی از پیچ خوردگی مچ پا را در مدت کوتاهی برطرف می کند. علاوه بر این، اعمال آن بسیار آسان است.

رفع آسیب پیچ خوردگی پا با آرد

یکی دیگر از روش‌های درمان در منزل موثر دیگر استفاده از خمیر آرد است.

 • برای استفاده از این درمان به آرد و روغن زیتون نیاز دارید.
 • هر دو ماده را ورز دهید تا به قوام فرنی برسند و مخلوطی که آماده کرده‌اید را با ماساژ روی ناحیه پیچ خورده بمالید.

این روش باعث کاهش درد و التهاب در ناحیه پیچ‌خورده خواهد شد.

سوالات متداول در مورد پیچ خوردگی رگ پا

۱. پیچ خوردگی رگ پا چه علائمی دارد؟

علائم پیچ خوردگی پا شامل درد، تورم، و محدودیت حرکت مچ پا می‌شود.

۲. چگونه می‌توان از پیچ خوردگی پا پیشگیری کرد؟

استفاده از مناسب‌ترین کفش برای فعالیت‌ها و انجام تمرینات توسعه عضلات می‌تواند به پیشگیری از پیچ خوردگی پا کمک کند.

۳. چه درمان‌هایی برای پیچ خوردگی رگ پا وجود دارد؟

درمان‌ها شامل استراحت، استفاده از یخ، فیزیوتراپی، و در موارد شدیدتر، ممکن است نیاز به درمان جراحی باشد.

۴. آیا پیچ خوردگی پا می‌تواند بازگشت داشته باشد؟

بله، اگر علت اصلی مشکل حل نشود یا مراقبت‌های لازم پس از درمان انجام نشود، احتمال بازگشت پیچ خوردگی پا وجود دارد.

فکر خود را اینجا بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

زمینه‌های نمایش داده شده را انتخاب نمایید. بقیه مخفی خواهند شد. برای تنظیم مجدد ترتیب، بکشید و رها کنید.
 • تصویر
 • شناسۀ محصول
 • امتیاز
 • قيمت
 • موجودی
 • دسترسی
 • افزودن به سبد خرید
 • توضیح
 • محتوا
 • وزن
 • اندازه
 • اطلاعات اضافی
برای مخفی‌کردن نوار مقایسه، بیرون را کلیک نمایید
مقایسه